LEGER DES HEILS IN IJMUIDEN EEN HALVE EEUW ACTIEF Zigeuners een tehuis dan het evangelie Onderzoek gebouwen door SAG-groep Pius X DOELTREFFENDE ACTIE Diploma’s voor VOOR INVALIDEN politiemannen Iemand zonder onderdak heeft liever in Beverwiik gearriveerd Erbij BonIn open envelop zonder postzegel opsturen naar: Uitgevaren vissersvaartuigen Haven Blijf Erbij met Umuider Courant g. 99 Vijfduizend gulden uit auto gestolen o.a.r CARILLONKLANKEN OVER IJMUIDEN a a DE LUIFEL Umuider Courant 5 4 UMUIDER COURANT VRIJDAG 2 5 MEI 1973 4 Cafébezoek Mankracht Deskundig Bezorg mij 14 dagen gratis Umuider Courant A.s. zaterdag in de weekend bijlage GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden arabia/fins email verkrijgbaar bij t i Samenwerking liuuaaiii „BRANDENBURG” licht- en krachtinstallaties nieuwbouw en onderhoud Signalering BETER DRUKWERK HBH BESTELLEN? 'p f 1 t v" J ADVERTENTIE u. ton (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) gratis kleurenfolder bescNkbaar D Seth ADVERTENTIE „De u.: IJmuiden: IJmuiden; ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) I I Hektrawler Navis Antwoordnummer 416 - Haarlem Naam Adres te: *maandabonnee Daarna kunt u mij noteren als: ‘kwartaalabonnee ‘Doorhalen wat niet verlangd wordt. amen iroject opend dam). Leon Ger- werk; aqua- Per- rken 19e istel- .ezit; ïxtr* t.m. :ert oen BEVERWIJK. Gistermiddag is xl- geunerkoning Koka Petalo met zijn vol gelingen in Beverwijk gearriveerd. De zigeuners hebben standplaats gekozen op een terreintje aan de Parallelweg, recht voor de Familiemarkt. De groep reist in een vijftiental wagens. Zinneveltlaan. De Zinneveltlaan in Santpoort-zuid wordt maandag 28 mei tot en met 28 juni voor alle verkeer afgesloten, wegens rioleringswerkzaam- heden. Er kan op dit gebied zoveel meer gebeuren en dat stuk „bewustwording” is ook mede het doel van de sympathie ke en doeltreffende aktie van SAG Pius X. Het onderzoek zal duren van 4 tot en met 15 juni. Daarna worden de resulta ten uitgewerkt en doorgespeeld. SAG Pius X beperkt de aktie tot de IJmond-Noord, maar wanneer men in de IJmond-Zuid op het initiatief wil inha ken dan is daar natuurlijk alles vóór en niets tegen. Scholen daar kunnen dan profiteren van een uitstekend stuk voor bereidend werk door de Pius X-groep. Marktplein 7 IJmuiden tede). :ater- iter- ren- eja- elk- •oep ingang •veen), ijn tot jeken- .uin in g t.m. ïo-pend ir. i, Sta- .30 en Za- van es- ag) ide riem, ;enin- tslui- Ma- :enin- za. 9- ,ving ret”, ngle „The :ock, f 9,30 f27.- ey- iag 9.30 P. 510- Jeint rwer- “rdaf irkt). egen- 1-1573. ?.e.m. ten- rma- e en je en üsto- pend v.d. n m 21.30 t. n 35 tje. straat dag. tngers 10-12 u.: isch is), 'dag aer- 1.15 Is”, u.: nsdag, ig en 20 u. Oude opte- lisse. ider- aartj. r d« L2 en er U. Per- ieuze -12.30 het en ie ben KL uur- De vragenlijst is samengesteld door en overgenomen van een groep Groningse studenten, die op die lijst het fiat heb ben gekregen van de Nederlandse Vere niging voor Revalidatie en er is dus een stuk deskundigheid in geïnvesteerd. Bo vendien heeft de SAG Pius X vooraf contacten gelegd met Heliomare, BSCR Gemeenschapsraad en ook met onder meer de wethouders van sociale zaken in de betrokken gemeenten, die het initi atief van harte ondersteunen. De SAG-actie sluit op een min of „Ik ben twintig jaar beroepsmilitair geweest en ik geloof dat ik daar veel aan heb gehad,” zegt luitenant Boescho- ten, die nu zijn krachten schenkt aan een typische vredelievende zaak. „Daar door kan ik de korpsleden en de bezoe kers in de diensten uit eigen ervaring vertellen over allerlei situaties waarvoor je in het dagelijkse leven kunt komen te staan. We weten dat er in de volksmond gezegd wordt dat het Leger des Heils zoveel goed doet. Wij zouden in IJmui den graag nog veel meer willen doen, maar twee belangrijke hinderpalen staan ons daarbij in de weg. Ten eerste ont breekt ons het geld, ten tweede hebben we ruimtegebrek. Natuurlijk doet ons Le ger veel meer dan alleen maar kerstvie ringen organiseren. Het verstrekken van kleding is bijvoorbeeld een bijzonder intensieve taak. Je staat er versteld van hoeveel aanvragen om kleding en schoeisel ook in deze tijd noig bij ons worden ingediend. Ook nu kunnen alle verzoeken niet worden ingewilligd. Er is nog zoveel ellende onder de mensen en vaak niet eens door eigen schuld. Wij willen iedereen het evangelie brengen, maar iemand die honger heeft, heeft geen oren. Iemand zonder onderdak heeft meer behoefte aan een tehuis dan aan het evangelie. Ons uitgangspunt is dan ook geweest eerst deze noden te lenigen.” 'oort). Huib older. Per brief wordt vooraf de medewer king van de beheerders gevraagd en indien men aan dit onderzoek wil mee werken wordt er een lijst ingevuld met zo’n vijfendertig vragen. Die vragen houden in feite de criteria in waaraan een gebouw moet voldoen, wil het opti maal toegankelijk zijn voor mindervali- den, zoals de breedte van de toegangs deur, de bereikbaarheid van de verdie pingen, niveauverschillen in de gangen, de hoogte van de door het publiek te gebruiken tafels, de mogelijkheid om van het toilet gebruik te maken voor rolstoelgebruikers, de parkeergelegen heid bij het gebouw en dergelijke. IJMUIDEN „Het is bijzonder dank baar werk, hulp te kunnen verlenen aan mensen in nood," zegt luitenant B. Boe schoten, momenteel korpsofficier van het Leger des Heils in IJmuiden. Het korps IJmuiden bestaat dit jaar een halve eeuw en dat geeft reden tot feest vieren en overpeinzing. Luitenant Boe schoten en zijn echtgenote A. Boescho- ten-Gerssen, beschouwen hun werk zaamheden dan ook niet als een beroep, maar als een roeping. (Van een ón'zdr verslaggevers) VELSEN De examentijd voor de Velser politie zit er weer op. Voor het volledig B-diploma slaagden de hoofda- genten J. H. H. Helder, J. van Riessen en S. A. Veerdig. Zij komen thans in aanmerking voor de rang van brigadier. Voor het eerste gedeelte slaagden de hoofdagenten H. J. Kramer en C. N. M. Langendijk, alsmede de agent H. Meijer. Het schriftelijk gedeelte werd met succes afgelegd door de hoofdagent J. P. de Visser en de agenten R. J. Kruijer en M. S. van der Hoorn. IJMUIDEN. Uit de auto van een 40-jarige IJmuidenaar is een bedrag van ongeveer vijfduizend gulden gestolen. De man had zijn auto op verschillende plaatsen geparkeerd, waardoor het moei lijk te achterhalen is waar de diefstal gepleegd is. De auto was niet opengebro ken. In het onderzoek worden betrokken club- en buurthuizen, bibliotheken, sport accommodaties, kerkgebouwen, stations, overheidsgebouwen en gemeentelijke ge bouwen. De SAG-groep Pius X is een kern groep van ongeveer vijftien leerlingen, die initiatieven ontwikkelt, maar waar op, als de aktie aanslaat, de andere leerlingen inhaken, evenals dergelijke aktiegroepen van andere IJmond-scho- len. In het kader van de aktie „Drempel vrees”, zoals het bovenomschreven on derzoek wordt genoemd, worden zo’n negentig gebouwen bezocht, elk door twèe leerlingen. Voor een goede inventarisering ont breekt de afzonderlijke instellingen evenwel de mankracht. Daarom komt de aktie van de SAG-groep Pius X eigen lijk op een bijzonder gunstig moment, want de SAG-groep kan met gemak honderden geïnteresseerde jongeren op de been brengen om dit omvangrijke werk nu eens aan te pakken en met de juiste lijst van vragen in de hand kan men ook tot de beste resultaten komen. Zijn die resultaten bekend, dan wordt er een soort rapport in de vorm van een werkboek gemaakt, eventuuel met foto’s, dat aan allaerlei instanties kan worden doorgespeeld om te bereiken dat er ook verbeteringen worden aangebracht waar dat mogelijk is. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De Sociale Aktiegroep Pius X (SAG) heeft een aktie ingezet tot het verzamelen van technische gegevens over de accommodatie van alle openbare gebouwen in de IJmond-Noord en dan speciaal gericht op de toegankelijkheid vooi minder-validen. Het onderzoek wordt ver richt in Velsen-Noord, Wijk aan Zee, Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest. Men heeft zo’n kleine honderd gebouwen op de lijst staan, die in eerste instantie voor dit onderzoek in aanmerking komen. meer toevallige, maar bijzonder gelukki ge wijze aan op een aktie die er in veel groter verband in de IJmond gaande is om de aandacht te mobiliseren voor de problematiek van de minder-validen. uoornaien wat mei veriaiKfj wuiui. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Vechtstroom, Huil; Zaanstroom, Felixto- we; Westerdok, Hansweert, Zaandam; Muhlentor, Cont. plat, IJmuiden; Join- tyn, Flixborough; Johannes Fritzen, Lu- lea, IJmuiden; Oberishte, Yali; Reesberg, Halmstad, Beverwijk; Hektor, Le Havre; Titan Service, Cont. plat, IJmuiden; elling srma- Jonk, den spend Ten- tracte astie- meta- woe., m. 13 Spreekuur. De burgemeester van Velsen, drs J. Reehorst, de wethouder van sociale zaken, de heer Th. C. Witte en de wethouder van financiën, de heer H. v. d. Werff, houden op dinsdag 29 mei geen spreekuur. Hout- Del al en ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 IJmuiden Tel. (02550) - 1 34 05 voor uw Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR. industrieel en huishoudelijk en handen laat komen dan de Jaap Flier, belangrijk balletman in Nederland, legt uit waarom hij het niet meer ziet zitten bij het („zijn”) Danstheater. Andere onderwerpen in Erbij o.a.: Vorig jaar zijn zo’n vijftiental instel lingen op het gebied van de zorg voor de minder-validen in vergadering bijeen ge weest met de bedoeling om de aktivitei- ten waar mogelijk te bundelen en te coördineren. Daaruit is een werkgroep ontstaan, die binnenkort met voorstellen zal komen. Alle instellingen op maat schappelijk terrein in de IJmond gaan tijdens de eerstvolgende kwartaalbij- eenkomst ook deze problematiek bespre ken. Als onderdeel van die problematiek is de toegankelijkheid van de openbare gebouwen voor minder-validen een be langrijke materie. Laat de natuur haar gang gaan en maak je tuin niet zo schoon: Dat is het motto van de „wilde" tuinman Le Roy uit Heerenveen. We hebben al eens over deze alternatieve Fries geschreven. Hoe gaat het nu met zijn wilde tuinen en de filosofie, die er achter steekt? In Erbij van morgen komt dat uitgebreid aan de orde. In Erbij ook het verhaal van de medisch fysicus Van den Boogaard, die al werkend in het ziekenhuis allerlei practische medische dingen uitvindt of liever zoals hij zegt ontwerpt. En veel goedkopere instrumenten uit brein officiële peperdure uitrustingen. Han v. d. Aar, vastzittend in een Turkse gevangenis, weegt nog maar veertig kilo. Van Het Panorama naar De Panorama, boeiende geschiedenis van een weekblad. Ongehuwde moeders en hoe ze tegenwoordig opgevangen worden. Tips voor doe-het-zelvers. Horst Blankenburg vertelde aan Mare Serné waarom hij het gunstig vindt dat Kovacs weggaat („dan kunnen de zaken weer wat aangetrokken worden”). Met een blijde herinnering aan de dagen van vroeger zegt ze: „In die tijd waren er steeds drommen volk aanwezig op onze „Open luchten”. Later werd de nieuwe zaal gebouwd in de nu afgegra ven duinen en het Leger des Heils werd een heel begrip in IJmuiden. Veel offi cieren hebben het korps hier gediend, ik geloof wel zo’n vijfentwintig en ieder bracht zijn eigen persoonlijkheid mee.” Als bekendie activiteit in IJmuiden noemt zij ook het cafébezoek, waar ook de Strijdkreet graag wordt verkocht. Toen in 1930 het nieuwe gebouw er was, Een achterliggend doel is natuurlijk ook aandacht voor de problematiek in het algemeen, want die is tot nu toe beslist onvoldoende. Het zou eigenlijk in deze tijd niet meer mogelijk m oeten zijn, dat er bij voorbeeld een gloednieu we bibliotheekcentrale wordt geopend, die niet toegankelijk is, althans zeer moeilijk, voor mensen die van een inva lidenwagen gebruik moeten maken, want juist voor hen kan zo’n biblio theek en vooral de leeszaal van grote waarde zijn. Maar het geldt evenzeer voor winkels parkeerplaatsen, en dergelijke. In Wij) aan Zee zijn in het centrum van he dorp op een parkeerterrein enkele plaat sen voor auto’s va ninvaliden gereser veerd (duidelijk met een bordje aange geven). Dat zou veel meer moeten ge beuren, ook bij openbare gebouwen en dergelijke. en en lie”, ;er”, u.: 8 J. van Luitenant Boeschoten vertelt dan over het verleden van het korps van het Leger des Heils in IJmuiden. Hoe het vijftig jaar geleden zijn activiteiten be gon in de zogenoemde „Laagte”. Het leger trok als volkomen nieuwtje toen ontzettend veel belangstelling en ook de steun van de officiële kerken was groot. „Je kunt wel zeggen dat het Leger toen een publiek» vermakelijkheid was,” zegt korpssergeant-majoor B.Ingelse. „Als we voorbij marcheerden, keek ie dereen op. De eerste activiteit was een zangbrigade en die is steeds de rugge- graat gebleven. Grootscheeps kwam het jeugdwerk op toeren en dat is steeds blijven floreren. De goodwill van ons leger in IJmuiden was altijd bijzonder groot. We doen ook veel aan muziek en later ontstond er een muziekkorps van zö’n twintig personen. Helaas is dat nu niet meer zo. De instrumenten zijn er wel, maar we hebben noig een klein aantal muzikanten en helemaal geen kapelmeester meer. Onze muzikanten oefenen nu in korpsen van buurgemeen ten. Later is ook de gitaarclub opgericht en die doet nu nog veel goed werk.” Het programma van de beiaardbespe- ling op zaterdag door Hein de Ligt, van 16 uur tot 17 uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden, luidt: Preludium in C., Staf Nees; Les folies d’Espagne; II était une bergère; Rondo Hongroise, van Jos Hay den; Horlepijp; Skotse trije; Driekus man; Intermezzo, van Leen ’t Hart; De vleegerd; Boerenschots; Schotse vier; Petite suite Frangaise, van Albert de Klerk; Hatikwah; Kuma echa; Hawah Nagilah; Toccata pour carillon, van Géo Clément. IVoge- „Spo- iag 13 n een De beide korpsofficieren Boeschoten van IJmuiden op de gloednieuwe stoe len, die het Leger des Heils als feest geschenk van de onderafdelingen kreeg aangeboden. Ook de nieuwe korpsvlag (midden) was een welkom geschenk om de oude vervaagde kleuren te ver vangen. Zaterdag 12 mei: Hektrawler Rijn mond III KW.44, Rijnmond IV KW.85, Annie Hillina KW.170, MT. Haarlem IJm. 9, Anita VL.34, Elly VL.73, Caroline VL 90, Elizabeth VL.105, Bets en Gerda VL.112. Maandag 14 mei: IJM.21 Zaterdag 19 mei: Hektrawler Egond IJM.36, Elisabet Christina KW.41, Rijn mond II KW.43, Tetman Hette KW.74, Francina KW.153, Ada VL.7, Voorloper VL.16, Voorbode VL.103, Willem VL.121, Petronella VL.131, Voorwaarts VL.142, Liesje en Rutger LV.153, (23 mei bin nen), MK. Limanda KW-33, Solea KW. 180. Maandag 21 mei: Hektrawler Rijn mond I KW.15, Schout Velthuys KW.49, Hendrika Johanna KW 31, Holland KW.123, Rijnmond VI KW. 135. Willy KW.141, Cornells den DulkkKW.144 Frank Vrolijk Czn SCH.81. Onderneming I SCH.90, MT. Rean IJM.29, Meyeri Menno IJM.209, Ora et Labora KW 51 Jacob KW.55, Dirk Maria KW.80, Marr Martin KW.149, Soli Deo Gloria KW.15? Onderneming III SCH.117, Noorderkroc 'X.18, Antje TX.46, ML. Sola Grati- 'W.52, Jacobua Catharina KW.132, M’ chiel KW.167, Arend Cornells KW.205, Leendert Jan SCH.256, MK.Alice Therese IJM.15, Gelria IJM.18, Eben Haezer IJM.23, Maarten Cornelia IJM.44, Wiron VIII IJM.205, Wiron VI IJM.207. Wiron III IJM.221, Janny Jacoba KW.4, Deo Volente II KW.ll, Ada KW.29, Wilma KW.113, Mare Liberum KW.117, Klazina Maryke KW.127, Anna Lydia KW.145, Gijsbert Marian KW 150. Dirkje KW. 178, Valk KW.185, Elly KW.187, Hans KW.189, Alida Jacoba KW.195, Willem Senior KW.197, Janneke KW.209, En Avant KW.210. Jana KW.213. Arie Jacob KW.221, Jacob Senior KW.226, Okko Bosker WR.25, Marco WR.32, Dieuwina WR.45, Internos WR.49, Flevo WR. 50, Johanna Cornelia WR.57. Albert UK.l. Dinsdag 22 mei: MT. Noorderkrooon TC. 18, ML. Arend Cornleis KW.205, MK. Vrijheid IJM.7, Rose Marie KW.34, Cor nelia KW.174, Dirkje KW.178, Agatha KW.214, Anna Hendrika KW.215. Binnengekomen haringschepen (Uitsluitend met kantjes gezouten ha ring) 16 mei: Elisabet Christina KW 41 met 33 ktj. Rijnmond II KW. 43 met 200 ktj. 17 mei' Tetman Hette KW.74 met 52 ktj 18 mei- Riinmond T KW.15 MET 200 ktj, Holland KW.123 met 199 ktj Rijn mond VI KW.135 met 235 ktj. 19 mei: Comelis den Duik KW.144 met 130 ktj 20 mei' Wilhelmina Johanna KW.39 met 225 ktj 21 mei: Zeehaan IJM.57 met 10 ktj, Rijnmond V KW.42 met 200 ktj 23 mei: Liesje en Rutger VL 153 met 133 ktj. Hamlet, Skogn; Gabbro, Flixborough; Maguda Tilbury; Maritta Johanna, Ta- nanger, IJmuiden; Hein von Bargen, Flixborough; Stadeland, Aarhus; Tor Belgia, Rotterdam; Arona, Kotka; Kilo, Dagenham; Smit Lloyd 18, Cont. plat, IJmuiden; Heinrich S, Voorberg, Velsen; Izmales, Leningrad, Zaandam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Tor Wallonia, Halden, IJmuiden; Gul- foss, Nice; Libation, Londen. Zaandam; Otto, Bremen; Foxtongate, Flixborough; Ventspils. Ventspils; Andrea, Bremerha ven; Somerie, Rouen; Canis, Rotterdam; Castor; Kotka, Velsen; Vechtstroom, Hull; Memzel, Dagenham; Centurity, Hull; Alcmaria, Antwerpen, Beverwijk; Adie, Odense, IJmuiden; Mini Sun, Stettin; Zaanstroom, Felixtowe; Berkelstroom, Cadiz. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Theron, Rotterdam; Tod Head, Rotter dam, IJmuiden; Birkenstein, Antwerpen; Gillian Everard, Gateshead; Smit Lloyd 3, Cont. plat, IJmuiden; Prinses Mar griet, Kopenhagen. Vrijdag vertrokken van Smit Lloyd 3, Cont. plat, IJmuiden; Maritta Johanna, Tanager, Bow Saphir. Le Havre; Westbury, Pana ma; Heinrich Schulte, Monrovia; Hein von Bargen, Flixborough. (als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan). werd de Gezinsbond opgericht en de laatste tijd floreert ook de Bond van Ouden van Dagen. Ter gelegenheid van het jubileum heeft het Leger des Heils een uitgebreid feestprogramma opgesteld. Aan staande zaterdag wordt om half drie een openluchtsamenkomst gehouden op het Marktplein. Daaraan werkt ook het korps van Beverwijk mee. Zondag staan de samenkomsten onder leiding van bri gadier én mevrouw C. Nieuwland uit Haarlem, met medewerking van het mu ziekkorps van Haarlem-Centrum. Briga dier Nieuwland heeft indertijd ook de leiding in IJmuiden gehad. Zondagochtend om tien uur wordt een heiligingssamenkomst gehouden in het gebouw van het Leger des Heils in de Edisonstraat. Om drie uur is er een aangepaste gezinsdienst die speciaal be doeld is voor geestelijk gehandicapten, hun ouders, verzorgers en familieleden en natuurlijk ook andere belangstellen- den.Deze dienst heeft plaats in de Engel- munduskerk in Oud-Velsen. Medewer king wordt verleend door de gitaarbriga- de van het korps IJmuiden. Na openluchtactiviteiten rond de le- gerzaal in de Edisonstraat (om 18.30) volgt om 19.30 uur een jubileumsamen- komst, wederom met medewerking van het muziekkorps uit Haarlem. Voor diegenen die het Leger des Heils willen steunen bij hun goede werken, hier het gironummer: 438968, IJmuiden. F' "m?' "'f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5