r Amerika koopt Uitlenen" onder op grote schaal in SI bedrijven iu/ D g< HAVO RUSTIG UIT DE STRIJD Nieuwe cao voor Horeca Handelsbalans VS in april nositief U krijgt tot 7% bij de postspaarbank altijd safe Doodstraf voor Egyptische spionnen „Wij worden uit vakcentrale „Benoemingen kolonels in orde” gedrukt” 18 jaar verboden Perquin (NKOV): „Prijsstop is onrechtvaardig” OESO: „Over zeven jaar rekenen op ernstige tekorten” Metalicht voor helft Minister Vredeling: GEEN VERGUNNING UITZENDBUREAUS in handen van ITT ZAT 10 26 ZATERDAG MEI 1973 Voorzitter BLHP: (Van onze redactie economie) Inlichtingen aan Israel De postspaarbank is altijd viak bijwoning of werk, want op elk van de 2500 postkantoren kunt u terecht. I OLIEPRIJS BLIJFT STIJGEN (Van onze correspondent) be- mogelijkheid. De minister van Sociale Zaken, drs. J ADVERTENTIE c (Van onze redactie economie) HAAG. X van I kor boj in i Een van de beklaagden, Soleiman, Sal man, ontving grote hoeveelheden verdo vende middelen van de Israëlische ge heime dienst in ruil voor inlichtingen over militaire objecten. Hij kreeg die van zijn zwager, die bij het Egyptische leger diende. De doodstraffen moeten door president Sadat worden bekrachtigd. Dat rapport stuitte op enige weerstand in de oliewereld en het is dan ook nooit officieel gepubliceerd. Toch illustreren ook deze documenten de onrust die al enige tijd rond de olie en de op korte termijn te verwachten schaarste bestaat. Daar zit ook de moeilijkheid. In het verleden zijn er bronnen stilgelegd om- Volgend jaar denkt men die methodi sche drempel overigens overschreden te hebben, want dan komt de traditi onele examinering te vervallen. Mavo-3 was daarmee uit de strijd; mavo-4 deed nog Duits (en gaat vol gende week zelfs nog door). Dat Duits noemde een leraar „gematigd moei lijk”. Er werden maar drie teksten voorgelegd, terwijl anders altijd vier, vijf of zelfs zes teksten gegeven wor den! Niettemin werden over deze drie stukjes de gebruikelijke 50 vragen gesteld. Risico: wie zich in een be paalde tekst niet thuis voelt loopt de kans veel meer vragen te missen. Op de opgaven van gisteren werd verder nog als kritiek gehoord dat teveel gevraagd werd naar de betekenis van woorden en zinswendingen, terwijl het toch de bedoeling is dat tekstbe grip getoetst wordt. Het leao deed maar liefst drie vak ken op één dag: kantoorpraktijk, be- drijfsrekenen en Duits. Bij het eerste onderdeel werd gevraagd een perso neelslast bij te werken met mutaties en daarna van datzelfde personeels bestand een staafdiagram te maken, Er rest nog één opmerking: zowel bij het beroepsvoorbereidend onder wijs als bij mavo-3 viel deze week geregeld op dat de jongens en meisjes in tijdnood raakten. Men ziet steeds dat deze kandidaten aan één tot an derhalf uur werktijd genoeg moeten hebben, terwijl hun oudere collega’s van havo en vwo soms tot 2,5 en 3 uur de tijd krijgen. Natuurlijk zijn de examenproblemen van de taatsen ook wel relatief zwaarder, maar daar tegenover staat dat de jongelui van mavo-3 en beroepsvoorbereidend on derwijs minder schrijfervaring heb ben, bijna alles eerst in klad maken en minder in staat zijn de typische examensituatie te bemeesteren. O< reek jaar vers sterl Slee paar Van de i voor CAIRO (AFP) Twee Egyptenaren, van wie een een militair, zijn op 13 mei door een militaire rechtbank in Cairo ter dood veroordeeld wegens spionage voor Israël, zo is eerst thans in de Egyp tische hoofdstad bekend gemaakt. 1 stt lai jai za sc ke te C. vo Sc M V< ze te pe zi, bi gE se ee ki m te v< hi ti st le v; d rr rr le b: tt rr w li d v n k De minister heeft met deze beslissing het advies van de Stichting van de Arbeid opgevolgd. Het bestuur van de Stichting acht het ongewenst dat zeer jeugdige personen voor het eerst kennis maken met hét bedrijfsleven door mid del van een uitzendbureau. Idee. Bij Texoprint bv, een dochteron derneming van Gamma Holding is 13.000 uitgekeerd voor een idee dat door twee medewerkers werd ingezon den. Het idee heeft betrekking op een aanzienlijke kosten- en arbeidsbespa ring bij de aanmaak van kleurstoffen voor het bedrukken van textiel. Het mavo zat gisteren over handels- kennis en Duits gebogen. Het eerste vak werd traditioneel „afgenomen”; daags tevoren was dat per meerkeu- zetoets gebeurd. Opvallend was dat mavo-3 opnieuw relatief gezien wat moeilijken problemen te verwerken kreeg dan mavo-4; beide cursussen vonden dit traditionele werk overi gens zwaarder dan het meerkeuze- werk. Nu kwamen duidelijk heel wat omvangrijken kwesties aan de orde. De examencommissie had die blijkbaar nog onvoldoende weten te vangen in het systeem van de multiple choice. Met het stijgen van de olieprijzen worden steeds meer gebieden, die eerst waren afge^chreven toch nog aantrekke lijk, waarbij komt dat grote delen van de aarde nog niet op gas en olie onder zocht zijn, eenvoudig omdat dat totnutoe te duur was. Beide oliemaatschappijen zijn het er ook over eens dat de financiële conse quenties van het Noordzee-avontuur aanzienlijk zijn. Zelfs voor maatschap pijen die succesvolle boringen doen zal het verscheidene jaren duren voor de zeer hoge aanloopkosten van opsporing Dat is waarschijnlijk wat de Shell bedoelde met het beroep op de overhe den met een juiste belasting- en prijspo litiek de mogelijkheid te scheppen het opspoirngswerk met kracht voort te zet ten. De prijsstijgingen in de oliebranche waren tot voor kort vrijwel altijd te wijten aan overheden, die er begrotings- gaten mee wilden dichten. Toegenomen. In het eerste kwartaal van het boekjaar 1973-’74 van het Amro- Pierson Fund is het aantal geplaatste participaties toegenomen van 15,3 mln tot bijna 16 mln gulden. Dat alles wil natuurlijk niet zeggen dat ook de olievoorkomens op langere termijn voldoende zullen zijn. Het maakt echter verschil wanneer de reserves ge schat worden op het huidige prijspeil of op een veel hoger. De Noordzee-olie zal duur zijn, bijna tien maal zo kostbaar als de olie uit het Midden-Oosten. Omdat de transportkosten echter lager uitko men, de Noordzee ligt tenslotte midden in het afzetgebied is de Noordzeewin- ning tegen het huidige prijspeil toch verantwoord. Tachtig cent En dat prijspeil ligt nog steeds laag. Dat is aardig af te leiden uit de prijs van de benzine die nu aan de pomp in Nederland bijna tachtig cent kost. Dat geldt trouwens ook voor de meeste ons omringende landen. op grote schaal olie op. Niet omdat er nu ineens zo’n tekort in Amerika is ont staan, maar uitsluitend uit strategische overwegingen, om de eigen reserves te ontzien en uit politieke redenen om de prijzen in verband met de inflatie te drukken. Het is voor de eerste maal sinds september 1971, dat de Verenigde Staten een overschot op hun handelsbalans kunnen melden. dat daaruit gewonnen olie te duur werd. Wanneer de olieprijzen aantrek ken kunnen dergelijk bronnen weer ren dabel gemaakt worden. Nieuwe technie ken maken nieuwe gebieden voor ex ploitatie toegankelijk. De Noordzee is daar een mooi voorbeeld van. Over de aantoonbare reserves in de wereld lopen de schattingen nogal uit een. Nu is er ook nauwelijks met ze kerheid een schatting te maken. In de loop der jaren zijn de aantoonbare re serves alleen maar gestegen. Ieder jaar met zo’n negen percent. Vaak stegen de reserves iets sneller dan het verbruik. Onder winbare reserves bedoelt men echter olievoorkomens die tegen de op dit moment geldende olieprijzen rendabel te winnen zijn. Het aantal vakantiedagen is uitgebreid tot drie weken en vier dagen voor werknemers van 18 jaar en ouder. De vakantie-bijslag wordt zeven percent met een minimum van 1000 per jaar, ook voor werknemers van 23 jaar en ouder, coh jonger dan 65. In antwoord op vragen van het PPR- Kamerlid De Gaay Fortman heeft hij de Tweede Kamer meegedeeld dat de bevor dering tot kolonel is geschied om het aantal vacatures niet te groot te maken en gericht was op een verantwoorde voorbereiding op het vervullen van top functies. Minister Vredeling zegt in het ant woord, dat de opmerkingen dat deze bevorderingen hebben plaatsgevonden in verband met de komst van een progres sief kabinet en dat men zich hiermee voor de hele kabinetsperiode heeft wil len indekken „elke grond van waarheid” missen. Drs. Langman. Commissarissen van de Algemene Bank Nederland hebben mr. drs. H. Langman, oud-minister van Economische Zaken, per 1 juni 1973 benoemd tot lid van de raad van bestuur. Fosfaatmijn. N.V. Mijnmaatschappij Cu rasao is met de regering van de Ne derlandse Antillen overeengekomen de fosfaatexploitatie na 30 april 1973 voor nog drie jaren voort te zetten. In die periode zal de afbouw van de mijn plaatsvinden, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt. In principe kunnen olie en gas zich tenslotte in iedere oude poreuze afzet ting, mits afgesloten door een dichte bovenlaag, bevinden. Zo zullen ook de oliehoudende leisteen en de teerzanden in de Verenigde Staten nog miljarden tonnen olie kunnen leveren, omdat op een bepaald moment vraag en aanbod het punt bereiken waarop het wel renda bel zal zijn die olie te winnen. Zelfs het synthetisch bereiden van olie uit steen kool, die nog volop aanwezig is, is een Hoger resulaat. Bij een nauwelijks ho gere omzet is de brutowinst van Da- gra (in handen van de Franse maat schappij Laboratoires Sarget sa) in het boekjaar 1972 met bijna 23 percent toegenomen. De nettowinst is toegeno men tot 591.000 in het boekjaar 1971-1972. Ook voor het nu lopende boekjaar 1973 wordt de gang zaken niet ongunstig beoordeeld. Bij het beroepsvoorbereidend onder wijs namen gisteren alleen de huis houdschool en het leao aan de exa- menstrijd deel. De meisjes van de huishoudschool deden een rekentest en sloten daarmee hun eindexamen af. Alle sommen waren goed op de praktjjk van alledag gericht: inkopen in de supermarkt, gas- en elektrore- keningen, vakantiebudgettering en dergelijke. Er moest veel gerekend worden, maar moeilijk was het niet. Werklozen. In Groot-Brittannië is het aantal werklozen in de maand tot half mei met 106.791 gedaald tot 621.683, het laagste aantal sedert november 1970. Het aantal vacatures bedroeg 386.373, het hoogste sedert 1966. Alle activiteiten in de Noordzee wij zen erop dat de oliemaatschappijen zelf ondanks de hoge kosten wel in de Noordzee-olie geloven. Zelfs de vele vruchteloze boringen en mislukte pogin gen hadden weinig invloed op dat opti misme. Er is dan ook weleens beweerd dat de voorraden in de Noordzee veel groter zijn dan de nu aangetoonde reser ves en dat de oliemaatschappijen daar vrij zeker van zijn. Het is ook nauwe lijks aan te nemen dat de oliemaat schappijen enorme kapitalen in een on derneming steken wanneer daar uitein delijk geen redelijk tenement van te verwachten valt. Boersma, heeft afwijzend beschikt op een verzoek van een aantal vergunning houders om dit jaar gedurende de va- kantieneriode ontheffing te verlenen van het verbod om nersonen beneden acht tien jaar uit te lenen. Opzoek naar h°ge rente? DEN HAAG. Minister Vredeling van Defensie is van mening, dat de benoeming van 25 kolonels in het kader van een weloverwogen planning heeft plaats gevonden, waarbij op geen enkele manier is afgeweken van de normale werkwijze en waarbij is gehandeld over eenkomstig de wettelijke voorschriften. De stijgende benzineprijzen zijn vrij wel uitsluitend het gevolg van accijns verhogingen, milieuheffingen en BTW- verhogingen. In totaal is één liter benzi ne met bijna 54 cent belast. Dat betekent dat de netto-prijs zo rond een kwartje per liter ligt en die prijs is al vele jaren vrij constant, zelfs af en toe wat lager ge weest. Pas in het laatste jaar moeten de oliemaatschappijen de prijs optrekken, omdat de periode van overschiotten voor bij is. Vooral de Verenigde Staten kopen (Door Piet Aben) De „havisten” die natuurkunde in hun vakkenpaket hadden gekozen, mochten gisteren de sluitsteen plaat sen voor het eerste landelijke havo- eindexamen. Dat karwei viel best mee, kregen we de indruk. Er waren vier opgaven te maken, waarvan één bijzonder leuk werd genoemd. Daarin werd gevraagd uit te leggen hoe het „duikend eendje” werkt, een stuk speelgoed dat iedereen kent, maar waarvan zo weinig mensen het prin cipe kennen, dat het nog tot een eindexamenopgave voor al bijna vol wassenen kan leiden. Aan enkele havo's werd ’s middags nog economie geëxamineerd; scholen die dat liever niet wilden konden het nog achterwege laten. Men moet we gen dat economie aan de oude hbs’en nooit schriftelijk werd gevraagd. Dat vak heeft dus wat extra problemen om met een centraal schriftelijk examen „rond” te komen: men kan niet leren van het verleden. Voor de scholen die meededen had de exa mencommissie geen moeilijke verras sing bereid. Dat zou ook niet erg elegant geweest zijn. DEN HAAG. Dit jaar zullen uit zendbureaus die een vergunning hebben voor het ter beschikking stellen van arbeidskrachten, geen jonge mensen be neden de leeftijd van achttien jaar mo gen „uitlenen” voor het zogenaamde va kantiewerk. Oliepijpleiding. President Nixon heeft er bij het Congres op aangedrongen snel akkoord te gaan met de aanleg van een oliepijpleiding door Alaska. HAARLEM Zowel Shell als Esso hebben onlangs in een be schouwing de gas- en olie-activitei- ten in de Noordzee bekeken. Beide oliemaatschappijen komen on geveer tot gelijkluidende conclusies. De totnutoe aangetoonde winbare reserves in de Noordzee zijn maar bijzonder klein in vergelijking met wat het Midden-Oosten biedt. Zeker 35 maal kleiner. De Noord zee-olie is maar een fractie van de aangetoonde wereldreserve. Poli tiek weliswaar van betekenis, om dat een eigen olieproduktie Europa minder afhankelijk maakt van im port, met name uit het Midden- Oosten. Ook al zal de Noordzee-olie maar voor een klein deel de groeien de energiebehoefte in Europa kun nen dekken. Het midden- en kleinbedrijf is verre van gelukkig met de prijsstijging. On danks die stijging blijft de ontwikkeling van het inkomen van de ondernemers achter bij andere groepen. Ondernemers, ook consumenten, krijgen niet de volle dige compensatie voor de stijging van de kosten van levensonderhoud. Het achter blijven In de groei van hun inkomen betekent ook dat de bestaansbron zelf wordt aangetast. De heer Perquin vreest dat er ook, nu er een nieuw kabinet is, geen begin wordt gemaakt met een werkelijk doel matige bestrijding van de inflatie. De politieke machteloosheid, waarin ons land al jaren verkeert en die door de jongste politieke ontwikkelingen zeker niet is afgezwakt, biedt daarop niet veel uitzicht. Prijsmaatregelen fungeren als een soort alibi voor het achterwege laten van maatregelen die werkelijk effect kunnen hebben op de inflatie. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Handel meldt dat de Amerikaanse handelsbalans voor april 1973 een overschot te zien geeft van 196,3 miljoen dollar, tegen een tekort van 52,6 miljoen dollar in maart 1973. en winning terug verdiend zijn. Het zal nog langer duren voor er winst gemaakt kan worden die in verhouding staat tot de geweldige kapitalen die geïnvesteerd moeten worden. Nog niet zolang geleden ging British Petroleum de grootste bank lening in de geschiedenis aan; circa 2000 miljoen gulden om de Noordzee- expliotatie te kunnen financieren. De belangstelling voor die lening was trou wens enorm. HEERLEN. Het begint er steeds meer op te lijken dat in Nederland een vierde vakcentrale zal ontstaan. Niet alleen de Unie BLHP worstelt met het probleem of ze lid zal blijven van het NKV, de bond van bankpersoneel zit met hetzelfde vraagstuk in de maag, de beambten binnen het NVV eisen meer zelfstandigheid, anders stappen ze uit de boot, en het hoger personeel binnen het CNV neemt dezelfde houding aan. Datzelfde zou van de sommen bij bedrijfsrekenen gezegd kunnen wor den. Vermelden we nog dat het Duits ook al niet moeilijk was; alle vakken waren goed te beantwoorden met ge- bruikmakingen van de Duitse tekst, waarover ze handelden. „Wij worden door het NKV in een hoek gedrukt Wij worden gedwongen uit de boot te stappen”, zegt Antoon Hubben. „Tientallen leden hebben het lidmaatschap van de Unie opgezegd om dat ze niet langer hun contributie aan het NKV willen betalen. Honderden mensen hebben ons laten weten, dat ze lid van de Unie willen worden op het moment dat wij het NKV verlaten. De Vereniging voor Hoger Personeel wil drieduizend leden afschuiven naar ons wanneer we categoraal worden”. Antoon Hubben gelooft niet dat de verwijdering tussen NKV en Unie iets is van de laatste maanden, al heeft dat loonconflict wel de laatste stoot gegeven. De moeilijkheden binnen het NKV tus sen vakcentrale en Unie BLHP noemt Hubben van structurele aard. Antoon Hubben, landelijk voorzitter van de Unie BLHP, stelt vast dat het categoraal organiseren toeneemt. ENSCHEDE. Het Enschedese drijf Metalicht, producent van elektri sche armaturen, is met de overneming van het Duitse bedrijf Reiss Internatio nal door het Amerikaanse ITT-concern voor de helft in handen van de Ameri kanen gekomen. Het Twentse bedrijf heeft met de toeleveringbedrijven in Glanerbrug en Vriezenveen ongeveer 100 man in dienst. Door de gedeeltelijke overneming door ITT heeft het bedrijf de mogelijkheid gekregen licenties uit Italië over te ne men. Ruimte voor nieuwe activiteiten is er genoeg, sinds er in Enschede een nieuwe hal is bijgebouwd, maar het zal afhangen van het personeelsaanbod of de plannen doorgaan, aldus het over heidsorgaan Stedenband Twente. In november vorig jaar lekte een rapport uit dat in opdracht van de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling van de Verenigde Naties was geschreven en waarin men tot de conclusie kwam dat de vraag naar autobenzine in 1980 zo zou zijn gestegen, dat er rekening gehou den moet worden met ernstige tekorten. Evenals voorgaande jaren zullen de gewestelijke arbeidsbureaus bemiddeling verlenen bij vakantiewerk voor scholie ren. In 1972 plaatsten de arbeidsbureaus bijna 9900 scholieren voor vakantie-ar- beid: ruim 6400 jongens en 3450 meisjes. Deze aantallen waren geringer dan in 1971, toen bemiddeling werd verleend voor ruim 15.000 scholieren, van wie 10.000 jongens en 5000 meisjes. Deze daling is vooral een gevolg van de economische omstandigheden. Ze kwam "e’iikmatig voor in alle leeftiidscatego- rieën. Een uitzondering vormden de 15-jari- gen, want het bleek vorig jaar bijzonder moeilijk een plaatsje te vinden voor hen die voor de eerste maal een vakantie- baan zochten. Dit is begriincliik als men weet dat veel oudere scholieren konden terugkeren in hun baan van voorgaand jaar. Verreweg de meeste jongens vonden via het arbeidsbureau een vakantiebaar» in een fabriek of werkplaats, in een magazijn, in de administratieve sector, in een winkel of een horecabedrijf De meeste meisjes kregen werk in een win kel in een verpleeginrichting of op een kantoor. We zullen er aan moeten wennen dat de prijs van onze energie hoog zal worden. De tijden van de goedkope olie zijn voorbij. Worden de prijzen opge trokken dan worden de mogelijkheden van de oliemaatschappijen groter, de winbare reserves echter ook. waaruit de leeftijdsopbouw afgelezen moest kunnen worden, nogal bewer kelijke maar eenvoudige opgaven. Als tijdelijke werkkracht is de scho lier beschermd ingevolge de arbeidswet 1919 en het arbeidsbesluit jeugdigen. De bepalingen daaruit zijn onverkort op hem van toepassing Zo moet een scho lier tenminste 15 jaar oud zijn om "akantiewerk te mogen verrichten. Voor hem of haar is een arbeidskaart vereist, die verkrijgbaar is hij het gemeentehuis in de woonplaats. Een uitzondering op deze regel vormen de scholieren die al wél 15 jaar oud zijn maar nog geen 9 jaar volledig dagonderwijs hebben ge volgd. Zij mogen in de vakantie wel werken maar kunnen nog geen arbeids kaart verkrijgen. Uiteraard gelden ook de werk- en rusttijden uit de arbeidswet ten volle voor vakantiewerkers. Zo mogen jonge ren beneden de 18 jaar ’s nachts niet werken, in fabrieken en werkplaatsen niet tussen 6 uur 's avonds 7 uur ’s morgens en in horecabedrijven niet tussen 8 uur 's avonds en 8 uur ’s mor gens. Scholieren in tijdelijke dienstbetrek king zijn verzekerd ingevolge de sociale wetten. Van hun loon betalen ze dus de gebruikelijke premies. Als aan de wette- lijke voorwaarden is voldaan, hebben ze recht op utkering. Zo kunnen ze aan spraak maken op ziekengeld als ze on verhoopt riek worden tijdens hun in- werkperiode. DEN HAAG. Voorzitter Wouter Perquin van het Ned. Katholiek Onder nemers Verbond zou het uitvaardigen van een prijsstop een grove onrechtvaar digheid vinden. Dit zei hij gisteravond in St. Willebrord. Zo'n maatregel zou bete kenen dat de ondernemers in nog grote re mate dan nu al gebeurt de kosten stijgingen, waaraan zij niets kunnen doen, voor hun rekening moeten nemen. DEN HAAG In de cao voor het horeca- en aanverwante bedrjjf zullen de lonen en garantieinkomens met in gang van 1 april worden verhoogd met zes percent en met ingang van 1 juli met 2,20 percent met een minimum van 6,35 per week of 27,50 per maand voor werknemers van 23 tot 65 jaar.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 10