Blankenburg NA KOVACS MOET DE ZAAK BIJ AJAX WEER AANGETROKKEN WORDEN Neeskens is voor Ajax enorm belangrijk Kovacs de wolf zijn kropje sla en til a Invoerrechten Ajax in Time i \mffm l is WK se IV. 99 Laatste woord Concentratie eur 5S3 ril WM 3 F» w. I r 19 ZATERDAG Erbij 26 MEI 1973 nzo 23) leiding it te lin en sling ler ■ning 4 F I salto!* 3 - xL t.. van eling 027 komt en MARC SERNÉ Wat dat betreft kan het geen kwaad dat rtt HOC STOPPER F koop ruwe ikele zal voor ding Blankenburg: „Je kunt op reclamege- bied alleen maar erg veel geld binnen- Israel maar niét met veel gesnuif de ter dood veroordeelde stier de arena, maar een lutomobiel in de betere prijsklasse. een vrije verdediger waar Israel op dit moment niet aan kan tippen. Toch schijnen de spelers zich iet wat in de duurte van hun cadeau te een naar Dat ame een nen- En- ge- oor- be- Sbke, :om- iefje i wij een ngen n en en. zijn Blankenburg: „Het was alsof ik Bec kenbauer zelf weer hoorde. Die oefen wedstrijd waarin wij Bayern met 5-0 versloegen was een maand te vroeg gekomen en toen Ajax Bayern daarna voor de Europa-cup in Amsterdam voor de tweede keer een pak slaag gaf had Ajax volgens Beckenbauer alweer teveel gekregen”. Dus als Kovacs’ schoondochter naar Nederland wilde, moest Kovacs’ vrouw daar blijven, en omgekeerd. Dat doet vat denken aan dat raadsel met het geitje, de krop sla en de wolf, die op ten ingewikkelde manier de rivier >ver moesten steken. Terwijl hij ze oer roeiboot overzette, kon de boer natuurlijk nooit de wolf met de geit, of de geit met de krop sla alleen 'aten. Dus eerst bracht hij de geit naar de overkant, roeide terug, haal de de wolf op, nam de geit weer mee terug, zette die aan de eerste oever af maar nam eerst de krop sla in zijn bootje, bracht die weer naar de wolf 9n haalde vervolgens de geit weer op Blankenburg: „Ajax is als geheel toch weer wat sterker geworden. Het voetbal is allemaal nog iets sneller en geperfec- tioneerder geworden. Kleine puntjes zijn opnieuw verder uitgebouwd. Als er nie mand bij Ajax vertrekt dan hoeft er volgens mij voor het volgend seizoen niets te worden bijgekocht. Dan kan Ajax zich moëiteloos aan de top hand haven”. Hoe lang nog? Blankenburg: „Als er op tijd jongere spelers, dat heb je aan Rep, Schileher en Arnold Mühren ge zien, worden ingevoegd dan kan Ajax zich zelfs handhaven zonder Cruyff en Keizer. Keizer is de waardevolste voet baller voor Ajax. Ook buiten het veld Piet heeft ook eens gezegd dat Johan Neeskens een beetje moet worden afge remd. Als Neeskens zo doorgaat zoals hij nu speelt dan komt er onherroepelijk een breekpunt. Dan maakt hij zichzelf kapot. Als je tegen Johan zegt: Die voet baller schakel je uit en hij mag niets ma ken dan maakt die voetballer ook niets. Dat is ongelooflijk. Neeskens is voor Ajax verschrikkelijk belangrijk. Hij moet selectiever worden ingezet. Dat moet men zich toch wel tijdig realiseren. In dit verhaal is Kovacs de wolf, mevrouw Kovacs de geit, schoondoch ter Kovacs het kropje sla en de boer de personificatie van Roemenië. Geheel in de geest van dit raadsel werd Ko vacs een auto aangeboden, die hij Ajax leeft ontspannen naar Belgrado toe. Misschien wel iets té lichtzinnig. Het logische uitvloeisel na een opnieuw ongeloofwaardig succesvol seizoen. Wat zijn op dit moment eigenlijk de grootste gevaren die dit Ajax bedreigen? Blan kenburg: „Die favorietenrol die je au tomatisch krijgt toebedeeld. Als wij met 4-0 van Juventus winnen zal men dat overal, behalve misschien in Italië, heel normaal vinden. Als wij met 1-0 verlie zen dan is dat opeens abnormaal. Bo vendien spelen we in de competitie niet altijd met de juiste instelling. Ajax voetbalt vaak op vijftig, zestig percent Als het dan niet loopt dan keert het zich opherroepelijk tegen je. Daar kan zelfs een Ajax weinig tegen doen”. echter direct weer inruilde voor zijn fiets die hij aan een Ajax-junior ten geschenke gaf. Die auto symboliseer de het kapitalisme, en die fiets het communisme. Het lijkt een eerlijke ruilhandel, maar scherpe opmerkers zullen constateren dat de fiets ge woon in Nederland bleef, terwijl de auto naar Roemenië zal worden mee genomen. Als u het mij vraagt heeft Jaap van Praag zich door die Roeme nen laten besjoemelen. Ook Udo Lattek had zo zijn bedenkin gen tegen Blankenburg. De Bayern-trai- ner verklaarde ronduit dat Blankenburg bestond bij de gratie van één van ’s we relds beste voorstoppers Barry Hulshoff. De vooral in de lucht wereldberoemde Hulshoff camoufleert inderdaad Blan- kenburgs enige grote zwakke punt, de duels in de lucht, maar dit ligt meer in het feit dat de Duitser jaren geleden bij een auto-ongeluk ernstig hoofdletsel op liep, zodat hij nu nog steeds wellicht onbewust wat huiverig is om een kopduel aan te gaan. Ook daarom is de conclusie gerechtvaardigd dat Lattek. die vroeger assistent was van Helmuth Schön, eerder heeft gehandeld uit een ingegeven angst voor het feit dat Blan kenburg zelfs in het Westduitse elftal zijn vertrouweling en protégé Frans Beckenbauer van de vrije verdedigings- plaats zou verdrijven dan dat hij echt vond dat Blankenburg zelfs als reserve- De concentratie wordt tegen Juventus een essentieel punt. Blankenburgs ge dachten gaan daarbij terug naar Madrid. Eerst stormde een opgewonden Vital Lo- raux met waarschuwende vinger de kleedkamer binnen dat hij als scheids rechter niets van het „professionele” De Europese editie van „Time" komt met een coverstory over voet bal. De Amerikaanse editie zal daar een gedeelte van overnemen. Ajax speelt uiteraard een hoofdrol in dat verhaal. De Nederlandse correspon dent van „Time”, Friso Endt, die in de veertiger jare nog samen met Klaas Peereboom en Ton van Duin hoven op de sportredactie van het ^arool heeft gezeten, had de supervi sie over het Ajax-deel in de coversto ry waarin de Engelse journalist Brian Glanvïlle het voetbal als sport aan de mbevangen lezers uitlegt. Cruijff zal ip de cover komen te staan. Gratis. Stefan Kovacs heeft zijn groot scheepse afscheid gekregen in het Ajax-stadion, in aanwezigheid van zowel zijn vrouw als zijn schoondoch ter en zoon. Een unieke gebeurtenis, want twee jaar lang mocht de hele familie nooit tegelijk in het buitenland vertoeven van de Roemeense rege ring. Want dat is het aardige van communistische landen: men is er zo gehecht aan zijn inwoners dat men ze voor geen goud ter wereld wil missen en daarom voor alle zekerheid een „onderpand” achterhoudt als de hele familie tegelijk naar het geheimzinni ge vreemde land wil afreizen waar paps de jongelui leert voetballen. Het nuttige kan echter met het aange name worden verenigd. Dat merkt Blan kenburg ook aan zichzelf. Hoewel Ajax fysiek een verschrikkelijk inspannend seizoen achter de rug heeft ziet Blan kenburg niet tegen de finale in Belgrado op. Hij is dit seizoen nog beter gaan voetballen. Lopend met, maar vooral zonder bal (Blankenburg: „Hoewel mijn snelheid nog een moeilijk punt vormt”) presenteerde hij zich dit seizoen als een nieuw soort libero. Het wandelen als de laatste man met de bal leek aanvanke lijk nog wat riskant maar allengs werd Blankenburg, altijd vooi- zijn medespe lers aanspeelbaar als Ajax eens tijdens de weinige keren dat dit gebeurde echt werd opgejaagd, steeds waardevoller. Hij moest niet per se de bal hebben, zoals Mansveld, als hij opkwam volstond vaak met het trekken van gaten waardoor anderen de kans kregen om de vrij gekomen ruimte te benutten. Blankenburg groeide uit tot Stilaan is er zelfs in Duitsland een polemiek ontstaan rond de kwali teiten van Ajax’ libero Horst Blankenburg. Het is echter een discussie die te laat op gang is gekomen. De nogal gecompliceerde samenzwering Franz Beckenbauer, Bayern München-trainer Udo Lattek, bondscoach Helmuth Schön en Duitse sportpers heeft iedere animo bij de Ajacied gedoofd om ooit nog eens uit te willen komen voor het Westduitse nationale elftal. De laatste categorie heeft het zelfs zo bont gemaakt dat tijdens de periode Bayern MünchenAjax Arie Haan lichtelijk geïrriteerd op Blankenburg afstapte om hem te vragen waar hij nu eigenlijk voetbalde Bij Ajax of bij Bayern. Een Duitse verslaggever had Blankenburg een averechtse uit spraak in de mond gelegd. Ajax was weliswaar een aardig elftal maar het viel toch niet te vergelijken met Bayern en het Westduitse elftal- De Ajax-spelers hebben dat af scheid overigens mooi ingekleed, zij het niet volmaakt. De ceremonie vond een kwartier voor de aanvang van AjaxAZ’67 plaats. Eerst kwa men tien Ajacieden in voetbaluni- form het veld op, plus Piet Keizer in burger. Een snelle inventarisatie leer de dat Arie Haan ontbrak. Zou die de auto mogen voorrijden als de man die door Kovacs het meest en duide lijkst van alle spelers is „gebracht”? „Hij heeft mij gebracht, mag ik dan nu zijn auto brengen?”. Maar zo was het niet. Want nadat Kovacs met zijn fiets aan de hand het veld had betre den, kwam Arie Haan het veld op Met een rugzakje bij wijze van baga geruimte op zijn rug, duwde hij Ar nold Miihren voort die in een elgen- bouw-kinderautootje of zoiets zat op gevouwen. Dit alles, legde Johan Cruijff via de microfoon uit, wa: bedoeld als een grap omdat Kovacs ook altijd geintjes maakte. Vervol gens zwaaiden aan de overkant bij de cornervlag de poorten open en betrad Een schoolvoorbeeld van het feit dat je voor sterke effecten de tegen stellingen nooit te groot moet maken zoals doorknede reclamemensen en schrijvers van tv-series allang weten.. Want toen dat speelgoedautootje het veld op kwam, begreep iedereen met een dat het een grap was. De grap zat onmiddellijk in het autootje zelf verwerkt, niet in de tegenstelling tot het werkelijke cadeau. Een waarlijk drastisch effect zouden de Ajacieden alleen bereikt hebben als met enig trompetgeschal de poort was openge zwaaid en een Renault-4 het veld was opgereden. Het publiek kijkt '’erst o/ngelovig, hier en daar klinkt lefluit op, Kovacs blijft voor alle -^kerheid stralend om zich heen kij- '■en (Hollandse zuinigheid, denkt hij •ntussen), en pas als de Renault-R de middenstip bereikt heeft, komt met veel geclaxonneer alsnog de Renault- 15 TL met een cataloguswaarde van ongeveer 13.000 gulden het terrein op rijden! Opluchting bij het publiek, Ajax zou tolereren. De Ajacieden schrokken zichtbaar. En zeker met een wankele 2-1 basis van Amsterdam in het achterhoofd. Het gevolg was dat het elftal een uitwedstrijd voetbalde zoals nog nimmer was vertoond. slepen als je in het nationale team speelt. Dat zullen de Ajacieden ook merken als zij straks met zeven of acht spelers naar München gaan. In Duitsland is het pre cies zo. Beckenbauer en Müller verdie nen kapitalen op dit terrein. Daarom zie ik straks voor Nederland toch wel kan sen in Duitsland. Er valt veel geld te verdienen. Dat is toch het belangrijkste voor full-profs”. Daarmee is het laatste woord gespro ken over zijn vaderland waarnaar hij zelfs in 1976, als zijn contract bij Ajax afloopt, niet van plan is terug te keren. Dat scheelt financiën. Hoewel Blanken burg geen Nederlander is („Als ik mij ooit zou naturaliseren om voor het Ne derlands elftal uit te kunnen komen dan zal dat initiatief wel uit Nederland moe ten komen”) valt hij wel onder de Nederlandse fiscale wetten. Bovendien toucheert hij praktisch geen nevenin komsten uit reclame, hij is publicitair én voor Nederland én voor West Duitsland op dit ogenblik minder interessant dan de meeste van zijn Ajax-collega’s en in Duitsland bijvoorbeeld genieten voetbal lers als Netzer, Beckenbauer en Müller de voorkeur, die vaak letterlijk en fi guurlijk (Müller maakt weer driftig re clame voor een matrassenmerk) slapen de aardig rijk worden. joor niks niemendal. Hij heeft eerst vel geld gevraagd, maar ging al jauw door de knieën toen Endt hem zei dat anders als voorplaat een foto van een Juventus-speler zou worden jenomen. De enige die toch wel geld wilde hebben voor zijn verhaal was Stefan Kovacs, maar ook die ging door de knieën toen Friso Endt hem zei dat het hem persoonlijk niet kon schelen maar dat hij dan wel moest schrijven dat Kovacs geweigerd had iets te zeggen omdat hij er geen geld voor kreeg. Friso Endt (die jaren geleden al een belangrijke rol speelde in de onthulling van de Greet Hofmans- affaire) wist op de een of andere manier ook het jaarlijkse inkomen van Cruijff te achterhalen, te weten ruim zes ton oftewel ruim 600.000 gul den, waarvan 40 procent Ajax-salaris en 60 procent neveninkomsten. Daar gaat ongeveer 80 percent van naar de belasting, dus houdt Cruijff per jaar zo’n 120.000 gulden over. Wat „Time” vermoedelijk niet zal halen is het verhaal van de arts die wist te ver tellen dat menige toeschouwer een erectie krijgt als een langverwacht en belangrijk doelpunt uitblijft, en dat sommigen van hen ook een ejaculatie oftewel zaadlozing krijgen als dat lang verbeide doelpunt dan eindelijk valt. Het gebeurt zelfs dat enkele vrouwen onder het publiek dan een orgasme krijgen. „Maar wel een kleintje”, had de arts daaraan toege- 'Joegd. Kortom: koop de „Time” van volgende week, dan kom je nog eens iets nieuws te weten. Ik heb nog even bij Renault geïn formeerd of de Ajacieden de auto inderdaad zelf bekostigd hebben, of gratis (of met krachtige ondersteu ning van sponsors onder wie Renault) hebben weten los te peuteren, zoals op de perstribune werd gemompeld. Mij werd door public-relations van Renault verzekerd dat de Renault-15 TL wel degelijk door de Ajacieden gekocht is. „Als we op een royalere manier hadden meegewerkt, zouden we ons niet zo bescheiden hebben opgesteld”, werd als bewijs daarvoor aangevoerd. De Ajacieden hebben de auto natuurlijk wel belastingvrij kunnen inkopen omdat hij voor niet-Nederlander bestemd is en Roemenië wordt uitgevoerd, mheelt zo’n 2300 gulden. hebben vergist, omdat zij geen reke ning hebben gehouden met de invoer rechten in Roemenië. Die schijnt 50 percent van de catalogusprijs te zijn, dus ook nog eens zo’n 6500 gulden te bedragen, wat me overigens aan de lage kant lijkt, gezien het feit dat zen Joegoslaaf die bijvoorbeeld een volkswagen invoert, in totaal twee keer de aankoopprijs moet betalen: een keer voor de auto zelf in Duits land, de tweede keer voor de invoer rechten. Als Joegoslaaf koop je in het buitenland in feite dus twee auto’s om er een te kunnen bezitten. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat een nog stringenter land als Roemenië het bij die 50 percent invoerrechten laat. Mij is verzekerd dat de Ajax- spelers besloten hebben ook die in voerrechten in godsnaam maar te betalen. Althans: zo had men het bij Renault begrepen. Blankenburg: „Toen iedereen zo ge concentreerd was was er zo’n verschrik kelijk surplus aan klasse dat het wel een trainingspartijtje leek. Zo gemakke lijk als de bal van man tot man ging en de eenvoud waarmee je een bal kon aannemen”. Blankenburg: „Het is wel opvallend dat toen Lattek trainer van Bayern München werd Bayern binnen een jaar ook zeven internationals telde. De relatie met Schön heeft daar zeker aan meege werkt. Als men in de Bundesliga nor maal tegen Bayern zou voetballen dan zou het elftal echt niet zo oppermachtig zijn als nu het geval is. Als je Becken bauer eerst vijftig meter laat lopen zon der hem aan te pakken zodat hij een een twee combinatie met Müller kan maken dan vraag je er gewoon om dat Bayern aan het einde van het seizoen zo’n elf punten voorsprong heeft. Beckenbauer is een aan alle kanten beschermde voetbal ler. De eerste scheidsrechter die hem het veld uit durft te sturen in Duitsland wordt beroemd”. er na twee jaar Kovacs nu een andere trainer komt. Ik ken Knobel niet maar er wordt gezegd dat hij het midden tussen Michels en Kovacs houdt. Het is alleen maar gunstig als de zaak weer wat wordt aangetrokken. Als Kovacs was gebleven dan denk ik wel dat er van de geboden vrijheid het volgend seizoen misbruik was gemaakt” Dat komt natuurlijk ook door de naam Ajax. Blankenburg: „Zeker. Dat heb ik wel tegen Bayern gemerkt. In Amsterdam bleef zelfs een aanvallend ingesteld elftal als München met acht negen verdedigers hangen. Dat is de angst voor de reputatie die Ajax heeft opgebouwd. Dat heb je ook met Italia nen. Die blijven ook hangen. Of er nu zo verschrikkelijk veel verschil tussen Juventus en Inter bestaat betwijfel ik. Het zijn en blijven Italianen. Ze komen toch nauwelijks uit die verdediging. Ge duld wordt daarom ook tegen Juventus erg belangrijk. Ajax zal het spel weer moeten maken”. Ben je, als tegenstander als je Ajax rustig zijn gang laat gaan, dan in feite al niet kansloos? Blanken burg: „Precies”. hoerageroep, mevrouw Kovacs begint ook te stralen.Dat zou pas een echt leuk geintje zijn geweest. Toch heeft ook Beckenbauer zijn sym pathieke kanten. Dat bleek tijdens de wedstrijd Groot-Brittanië tegen de rest van de EEG in januari op Wembley. Blankenburg: „ik heb toen voor en na de wedstrijd erg veel lol met hem ge had. Privé is het een erg aardige kerel. Maar na die wedstrijd deed Helmuth Schön mij de toezegging dat hij wat betreft het nationale elftal zeker nog contact met mij zou onnemen. Ik heb nooit meer iets van hem vernomen. Zelfs toen Ajax in München voetbalde kwam hij niet verder dan grüss Gott. Voor de rest heb ik hem niet eens gezien. Nu hoeft het voor mij niet meer”. verdediger überhaupt niet in de West duitse selectiegroep voor München thuishoorde. e ik «3 JHs $5*^- - V - m..

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19