Politie schiet op enthousiast publiek Gevaarlijke Protest 48 belangrijke partijleden Herrie in CHU over kabinetsformatie ft Suriname tegen handhaven Actie tegen I geknepen Nixon onvolledig zie Portugal en Griekenland N overweg uur geblokkeerd 3 geboorteplanning Amin pleit Afrikaanse NAVO pers, lening Ontslag geëist van Belgische minister Geld nodig! Trolleybussen I voor in achtergrond ■k I w n Bondsraad verwerpt belastingverhoging „Israëlische bezetting onderdeel complot tegen Afrika” Z ATERD AG Zwollenaren in actie Sadat op vergadering OAE KVP ARNHEM: Plannen Van der Stoel NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Nederlaag voor Brandt Op OAE-conferentie in Ethiopië „Het leven is een nauw dal tussen de koude en kale toppen van twee eeuwigheden, waarover we tevergeefs proberen heen te kijken”. Over deze spreuk heeft de hooggeleerde Amerikaanse heer Bruce Mazlish beslist niet zitten mijmeren toen hij de laatste zinnen op papier zette van zijn boekje „Nixon, analyse van een politieke car rière”. Mazlish had beter nog even kunnen wachten met schrijven. „Vertrouwen” Oraal en anaal W MEUBELS Rellen in Argentinië na beëdiging van Campora (Van onze correspondent) Is ADVERTENTIE te (Van onze redacteur in Brussel) Maz- ZO’N zee arde per be- >ijn» icht. niet i de >tni- Fin- trole men die Wat het binnenlands beleid betreft zei Campora dat de strijdkrachten geen en kele politieke macht zullen uitoefenen. Hij kondigde een reeks dringende wets voorstellen aan om de economisch-socia- het iiet Opgemerkt wordt, dat aan de chris- ten-democratische samenwerking nu een ernstige deuk is toegebracht. De onder tekenaars menen dat de op 23 juni te houden algemene vergadering van de CHU zal moeten besluiten de samenwer king van de drie christen-democratische partijen de gestalte te doen geven van Oud-minister Schmelzer en voor hem ook de heer Luns hebben zich steeds verscholen achter het feit dat naar hun smaak de NAVO-ministerraad niet het juiste forum biedt voor dergelijke pro testen. van oom ver- aan man oben •uikt ngs- veer oor- iden s in jgne In ’ken dlis- cent een onge heid zal ;holt Vor- van :tel. mit- ;ter- rko- hei rden 22- ver- k - iriek eko- leeft een uwe •uine het p de pen- ADDIS ABEBA. President Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren op de jaarvergadering van de Organisatie van Afrikaanse eenheid in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba verklaard dat de Israëlische bezetting van Arabische ge bieden „deel vormt van een samenzwe ring om het potentieel van geheel Afri ka lam te leggen”. VELP. Een groep van 48 vooraan staande leden van de Christelijk-Histori- sche Unie heeft vandaag haar leedwezen uitgesproken over het verloop van de kabinetsformatie, waardoor de CHU bui tenspel is komen te staan. In een door oud-kamerleden, burgemeesters, staten leden en andere functionarissen onderte kende verklaring wordt geconstateerd dat door de ontwikkeling van de politie ke feiten de CHU niet zal meedoen aan de samenwerking tussen de twee groot ste politieke groepen in ons volksleven. Nederland zal zich dan aansluiten bij Denemarken en Noorwegen, de landen die tot nu toe steeds hebben geprotes teerd tegen de wijze waarop de Griekse kolonels de democratie vervormen en tegen het Portugese bewind in de Afri kaanse koloniën, waarbij van NAVO- uitrusting gebruik zou worden gemaakt. BONN (Reuter) De Westduitse Bondsraad heeft gisteren het belasting- verhogingsprogram van de regering ver worpen dat was voorgesteld om de in flatie te bestrijden. ZWOLLE Het treinverkeer via het spoorwegknooppunt Zwolle is gis teravond gedurende enkele uren ont regeld geweest door een blokkade die bewoners van het tot de gemeente Zwolle behorende Ittersum opwierpen op de dubbele spoorwegovergang Hortensiastraat. Met borden en span doeken betoogden enkele duizenden mensen dat er eindelijk iets aan die situatie veranderd moet worden. meer lezen zonder aan het woord W’atcrgate-schandaal te denken. Zelfs niet als men met zekerheid weet dat de Amerikaanse president niets af wist van de afluisterpraktijken, de inbraak in het hoofd kwartier van de Democraten, enzovoorts. er te krijgen dat de ontwikkelingshulp van Nederland aan Suriname niet op één lijn gesteld kan worden met andere bilatera le ontwikkelingsprogramma’s. V Een paar vrachtwagens bleven tus sen de spoorbomen staan e n blok keerden de spoorlijnen. Honderden mensen drongen er samen en de eer ste trein die daar hinder van onder vond werd 100 meter voor de spoor wegovergang al tot stilstand gebracht. Twintig minuten duurde het opont houd, in welke periode de trein van stickers „Weg met die overweg” werd voorzien. Nog verscheidene andere treinen werden tot stilstand gedwon gen. Na bijna een uur vonden de organisatoren het genoeg. Hun eerste prikactie, zoals zij zeiden, wqs een succes geworden. De spoorbomen zijn daar van elk uur 40 minuten gesloten, niét zelden 12 minuten achtereen. Overleg tussen wijkvereniging en gemeentebestuur haalde niets uit, maar dat tussen de gemeente en het rijk evenmin. Dat gesprek wordt 12 juni in Den Haag voortgezet. De heer Van der Stoel heeft zich echter in de loop der tijden bijzonder ingespannen om het kolonels-regime te doen veroordelen, terwijl ook de Portu- „Het gaat hier om agressie tegen Afri ka en niet slechts tegen een deel van Afrika. Het is maar één aspect van een samenzwering om het potentieel van ge heel Afrika lam te leggen”, aldus Sadat. „Hij zei dat zijn 1 and er niet aan twijfelt dat alle Afrikaanse landen soli dair zijn in de strijd het Arabische grondgebied te bevrijden vn, wat hij noemde, het zionistische racisme. Eerder op de dag had het nieuwe staatshoofd zijn eerste toespraak tot het parlement gericht. Hij zei dat zijn be wind solidair zou zijn met elke anti- imperialistische politiek en betrekkingen zou aanknopen met alle landen ter we reld. Zijn land zal nauw samen werken met de landen van de derde wereld en met name met die van Latijns-Amerika. Campora wil „kameraad-president” ge noemd worden. ARNHEM De voorzitter van de KVP in Arnhem, de heer M. Kenneman, heeft gisteren aan B. en W. van de Gelderse hoofdstad een petitie overhan digd, waarin wordt aangedrongen op be houd van de trolleybussen in Arnhem. De petitie is mede ondertekend door honderd inwoners. Arnhem is de enige stad in Nederland waar nog trolleys rijden. De ondertekenaars zijn van mening dat niet slechts daarom, maar vooral uit het oogpunt van milieuhygiëne handha ving, dan wel uitbreiding van dit busty- pe noodzaak is. De trolley verspreidt geen uitlaatgassen, geeft geringe geluids hinder en is in onderhoud aanzienlijk goedkoper dan een dieselbus. Rambam: er glanst iets, waar we vertrouwen in zouden moeten heb ben, zonder zekerheid. En dat zegt BRUSSEL. Belgische volksverte genwoordigers hebben het ontslag geëist van minister van verkeerswezen An- seele, die in het vorige kabinet de poste rijen beheerde. Het bouwbeleid van deze bewindsman, die ook thans nog toezicht houdt over de inmiddels aan een staats secretaris toegewezen PTT, zou een „bouwpromotor” niet minder dan 42 miljoen gulden hebben toegespeeld door de bouw en de aankoop van gebouwen ondershands te regelen. Wanneer over veertien dagen de be groting van Anseele’s departement wordt behandeld, zal hij alle uitleg geven, zo beloofde hij in de Kamer, doch er hebben naar zijn mening bij de posterijen geen onregelmatigheden plaats gehad. Anseele’s hoofd werd geëist door de Vlaamse Volks Unie in de Senaat en door een andere extreme groep, die der Frans-sprekenden, in de Kamer. Het bouwschandaal heeft grote opschudding verwekt, omdat familieleden en beken den van overheidsfunctionarissen leiden de functies vervulden binnen de bouw maatschappijen aan wié ondershands de nieuwbouw Van de PTT en de levering van meubilair werd gegund. „De Egyptische president was de twee de Arabische leider die het conflict in het Midden-Oosten op de bijeenkomst van de tienjarige organisatie aansneed. Gistermorgen deed president Houari Boumedienne van Algerije een beroep op de deelnemende landen hun diploma tieke betrekkingen met Israel te verbre ken. Dat zou volgens hem een „concreet voorbeeld van Afrikaanse eensgezind heid” zijn. De volgelingen van de nieuwe Argen tijnse president, de peronist Campera, waren zó enthousiast toen hun gevierde man zijn inauguratierede als staatshoofd hield, dat zij in Buenos Aires spontaan enkele vreugdevuren onstaken. Als brandstof voor deze vuren dienden ech ter enige auto’s, hetgeen de in de hoofd stad aanwezige ordetroepen niet erg waardeerden. Zij schoten op de enthou siaste menigte. Na een oproep van de nieuwe president via luidsprekers werd het weer rustig- Jonge betogers zouden het gemunt hebben op admiraal Carlos Coda, de opperbevelhebber van de marine, die zich naar het presidentiële paleis begaf. Daarop waren mariniers tussenbeide ge komen. Campora richtte daarop via radio en televisie een oproep tot de massa en de ordetroepen die via luidsprekers in het hele stadscentrum werd overgebracht. Kort daarop trokken de ordetroepen zich terug in de Kazernes. Daarna zong de menigte weer de glorie van het peronis- me en de nieuwe president. BUENOS AIRES Na de beëdiging van Hector Campora als president van Argentinië hebben zich gisteren in Buenos Aires felle botsingen voor gedaan tussen enthousiaste betogers en ordetroepen waarbij vier mensen werden gewond toen de politie het vuur opende op een stenen gooiende menigte. De politie gebruikte traangas om een groep demonstranten te verspreiden. Verscheidene auto’s werden in brand gestoken. Aanvankelijk meende het publiek dat er mensen waren omgekomen. Huilende vrouwen en jongeren met gebalde vuist riepen „dood aan de moordenaars”, waar mee zij de aftredende president, generaal Alejandro Lanusse en de mili taire junta bedoelden, die in het Roze Paleis op de komst van het nieuwe staatshoofd wachtten voor de overdracht van de bevoegdheden. ADDIS ABEBA (Reuter) President Amin van Oeganda heeft gisteren op de OAE-jaarvergadering van Afrikaanse landen voorgesteld een Afrikaanse orga nisatie te vormen naar het voorbeeld van de NAVO of het Warschaupakt, om de Afrikaanse landen die nog onder vreemde overheersing zuchten, te bevrij den. „Wij hebben in Afrika genoeg strijdkrachten om het werelddeel Afrika te bevrijden”, zei hij. Ieder Afrikaans land zou een bataljon, een brigade of een compagnie ter be schikking moeten stellen. Nadrukkelijk zei hij dat hij zelf de verantwoordelijk heid voor zijn troepen zou houden „en alles voor hen zou betalen” wanneer Oeganda militairen zou zenden naar de Portugese gebieden, Zuid-Afrika, Zuid- west-Afrika, Rhosesië of Egypte. In een paar dagen kunt u het hebben. Met- een persoonlijke lening van de NMB. Gemakke lijk, zonder onnodige formali teiten. In overleg met u worden het bedrag’ en de maandelijkse aflossingstermijnen vastgesteld. Een lening van-2.000,- kunt u bijv, terugbetalen in 18 x 129,50 per maand. Of ƒ3.500,- in 24x 171,50. Inclusief alle rente en kosten. Stap eens binnen. We vertellen u graag alles over een persoon lijke lening voor welk doel dan ook of een woningkrediet, voor verbetering en onderhoud van uw huis. Een meerderheid van de christen democraten en de CSU-afgevaardigden in de Bondsraad stemde voor een voor stel het pakket naar een gezamenlijke commissie van Bondsdag en Bondsraad te verwijzen, die moet proberen een compromis tot stand te brengen. De belastingmaatregelen zouden leiden tot hogere prijzen voor benzine en olie. Eerder deze week werd het uit 21 punten bestaande pakket belastingvoor stellen door de meerderheid va coalitie partijen in de Bondsdag, de sociaal democraten en de ilberalen goedgekeurd. Een van de voorstellen behelst een be lastingverhoging van tien procent op trekkers van hoge inkomens. Pech voor Mazlish en zijn uitge vers), dat het boekje zo snel waarde loos werd. Daar is niet veel aan te doen. Maar als de tekst ook nog intellectualistisch moet worden opge fleurd met zinnen als: „Reductionis me, waarbij een grote politieke figuur (Freud-Bullitts Wilson?) wordt ont kleed tot zijn orale eni anale aspecten en die van zijn geslachtsdelen, daar bij gescheiden van de sociale context en gemodelleerd in een zuiver patho logisch klinisch specimen, vormt een groot gevaar bij het toepassen van de psycho-analyse op de geschiedenis”, dan heeft Mazlish bovendien meteen een testament geschreven voor de geschiedpsychologie. Af gezien daarvan staat het boekje „Nixon” vol zetfouten, vreemde ver- taalconstructies als „hij rukte in op zijn Chinapolitiek” en is het ontsiert met akelige spotprenten van Cum mings. Gelukkig baseert Mazlish zijn werkje zelf „op een grote portie ne- één nieuwe christen-democratische par tij en dat de uitvoeringsbesluiten daar toe zo spoedig mogelijk moeten worden genomen. Uitvoeringsbesluiten die er te vens toe zullen leiden dat bij de eerst volgende kamerverkiezingen met één lijst wordt uitgekomen. Zo’n nieuwe partij zal moeten open staan voor geheel het volk, zich moeten verzetten tegen een opsplitsing van ons volk in twee delen naar politieke, dan wel godsdienstige onderscheiding. Ook zal zij tolerant moeten zijn en zich richten op zo breed mogelijke samen werking, aldus deze CHU-leden. Initiaiefnemer tot deze verklaring is drs. J. Boers, voorzitter van de Raad van Arbeid in Arnhem. Tot de onderteke naars behoren de oud-kamerleden mr. C. A. Bos en mevr. ir. N. C. de Ruiter, L. C. van Dalen, tweede voorzitter van het Christelijk-nationaal Vakverbond, T. J. de Graaf, lid van Provinciale Staten in Limburg, mevr. D. Y. W. de Graaff- Nauta, voorzitster van de gecombineerde statenfracties in Friesland, drs. H. J. Viersen, wethouder in Rotterdam en prof. dr. A. Wattèl, rector-magnificus van de rijksuniversiteit Groningen. WAT DAN WEL het doel is van de geschiedenispsycholoog? „Terugkij kend, kunnen we daarna een blik in de toekomst werpen, waar misschien wat licht van het verleden glanst. Als we Nixons handelingen in het verle den begrijpen, zou ons dat groter vertrouwen kunnen geven voor spe culaties over zijn toekomstige gedrag, maar niet het soort zekerheid dat in zuivere voorspelling ligt besloten” BRUSSEL. Nederlands nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, zal de positie van Portu gal en Griekenland binnen Atlantisch bondgenootschap aan de orde stellen tij dens de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken die begin juni in Kopenhagen wordt gehouden, aldus wordt in NAVO-kringen vernomen. Mazlish er eerlijk bij en hij denkt daarbij kennelijk nog niet eens aan de Vietnamese geschiedenisboekjes waarin Nixon wel zal voortleven als degene die het land erger dan zijn voorgangers iiet platbombarderen door superbommenwerpers van het type B-52. PARAMARIBO. De Surinaamse delegatie van de koninkrijkscommissie heeft zich verzet tegen een Nederlandse poging de bevolkingsgroei aan te passen aan de economische groei. Dit verklaar de de Surinaamse oppositie-leider Henk Arron (NPS) na zijn terugkeer in Para maribo. Arron maakte deel uit van de Surinaamse delegatie die in mei bilate rale besprekingen heeft gevoerd in Ne derland in de sociaal-economische en culturele subcommissie van de konink- rjjkscommissie. De Nederlandse poging zou betekenen, aldus Arron, dat er een bewuste bevol kingspolitiek gevoerd zou moeten wor den om de aanwas van de bevolking te beperken. Tot nu toe probeert men in Suriname de economische groei te sti muleren om de bevolkingsgroei bij houden. De Surinaamse delegatie slaagde ook in, aldus Arron, om vastgelegd krijgen dat de ontwikkelingshulp Want wat is eigenlijk „een geschie- denis-psychologisch onderzoek naar de wisselwerking tussen de mens Nixon en Nixon, de publieke figuur”, zonder Watergate? F.-n o» het ogen blik magisch woord dat hoe dan ook v» i benden zal blijven aan de pariode xm zijn presidentschap. MAAR BRUCE Mazlish had voor zijn geschiedkundige zielknijperij on begrijpelijke haast en voltooide voor de inauguratie van Nixons tweede termijn als Amerikaans president zijn boekje, waarin hij zich vooral baseert op Nixons intelllectuele meesterstuk, het grotendeels door een ander ge schreven werkje „Six Crises”. Daarin worden zes „grote evenementen” be schreven die de toenmalige vice-pre sident had meegemaakt. Ondermeer Eisenhowers hartaanval, Nixons be zoek aan Caracas en zijn ontmoeting met Kroesjtsjev. „Nauwelijks gebeur tenissen die zullen voorkomen in toe komstige geschiedenisboeken” zegt Mazlish dan nadat hij nog eens uit de doeken heeft gedaan hoe larmoyant Nixons Checkers rede (na beschuldi gingen van corruptie) was en hoe de vraag was: geeft corruptie) was Eisenhower reageerde op wat Nixons belangrijkste idee „Als u me een week de tijd kom ik er misschien op”. Een andere passage waarom lish boekje binnen de kortst mogelij ke tijd in de ramsch terecht zal komen is deze: „Verontwaardigd over een nationaal olieschandaal, het Teapot Dome Scandal, werd Frank Nixon (Nixons vader) bij elke nieuwe onthulling steeds woedender. Zijn scheldpartijen tegen de slappe, veel door de vingers ziende regering van president Hardings, tegen misdadige politici en misdadige advocaten, do mineerden wekenlang de conversatie in het gezin en zetten de twaalfjarige Richard er toe aan de romantiek van de spoorweg te verwisselen voor een meer geïdealiseerde weg naar groot heid. Zijn moeder werd het eerst van dit besluit op de hoogte gebracht. Zij herinnert zich dat de jongen ver klaarde: „Ik wil een ouderwets soort advocaat worden, een advocaat die niet te koop is”. PASSAGE kan je le problemen op te lossen. Maatregelen die de regering nastreeft, betreffen on der andere een wet op de staatsbedrij ven, een strafwetgeving voor economi sche delicten, nationalisering van de bank-deposito’s en een nieuwe regeling van het kredietwezen, een wet inzake belastingen op bodem-opbrengsten, een een wettelijke regeling van de buiten landse investeringen. Campora beloofde amnestie voor poli tieke gevangenen. Hij prees de jeugd voor het „bestrijden van geweld met geweld” tijdens de periode die hij „de dictatuur” noemde. De 64-jarige presi dent die de peronisten aan de macht brengt na een bijna zeven jaar durend militair bewind, zei dat de gevangenissen vol zaten met jonge mensen die hun toevlucht namen tot geweld omdat zij geen uitlaat konden vinden om hun mening te uiten. Deze opmerkingen ver oorzaakten golven van applaus op het Plaza de Maya waar de rede via luid sprekers te horen was. Er werden peronistische liederen ge zongen uit de periode 1946-1955 toen Juan Peron het land regeerde. Men wuifde met Argentijnse vlaggen en enorme banieren. Campora leverde kritiek op alle rege ringen na de verdrijving van Peron in 1955. Hij zei dat één van de eerste daden van zijn bewind zou zijn „Peron” zijn militaire rang van generaal terug t e geven. De thans 77-jarige Peron zal, naar verwacht wordt, volgende maand uit Madrid naar Argentinië terugkeren om zijn taak als adviseur van de regering- Campora te aanvaarden. Hij luisterde 10.000 kilometer van zijn land verwij derd via een korte-golfradio naar de installatie-plechtigheid in Buenos Aires. nu de bondgenoten zijn voor landen die het met de democratie ernstig menen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3