Parallelwegen (eindelijk) voetgangersdomein i Voorzitter Bal in ziekenhuis koninklijk onderscheiden Klaroen 73 magistraal door Marinierskapel geopend Nieuwe leden zv van kerkeraad Zilveren Bond van Plattelands vrouwen 2 t Niewieder gemeentebestuur is weekeinde in Beverwijk Stimulerende persoonlijkheid Rustige week .(2^ KOill J h sfe 5 m. r I J - -Ü I FE] Led PARTNERSCHAP DUURT NU AL TIEN JAAR F ZATERDAG IJMUIDER COURANT 4 1973 26 MEI ZAT Kantklossen Zeestraat Stentor-stem Doopsgezinde gemeente Medicijn BLOEMBOLLENVEILING B mei ling Gei Lu: Het Oo: toe. leg, r mei beg lijk Iec< me leei I W; wf j PM. x Ir - I LJII #*-’Jn r - •*’v --- mgS! BEVERWIJK BOFT MET ’73 (Van onze stadsredactie) Aandacht voor het werk van Ans Wortel. (Van een onzer verslaggevers) Kantklossen in de Pri":;nens^raat. (Van een medewerker) KEES MAAS (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) tak 12-26, gemaakt: middenstanders naast kunste naars, kermisattracties naast middenstan ders en standwerkers naast kunstenaars. In De Moriaan in Wijk aan Zee zit men vanavond aan een originele erwten- soepmaaltijd met kaas en fruit. Hier zal de rest van de avond gezellig worden doorgebracht, uiteraard met de Neder landse gastfamilies. ve toi w< st< ge in zo or ta or HA melv zigini badei Kiev Op 10 to dag 3 sterd de a uur T voo: een zich stut jaai Bui nan Boi kan will gro' ver I mo aar enl tot I de aar der ter gr< As Str Gr bu verklaarden geen tijd te kunnen vinden om een stand in te richten. Enkelen van hen vernamen pas maandagmorgen, dat ook zij welkom waren op B ’73. Door kermisattracties van elkaar ge scheiden staan de Haagse en Bergense kunstenaarsgroepen op de parallelwegen van de Breestraat (respectievelijk ter hoogte van Cor Oly en het Luxor- theater) de belangstellenden met einde loos geduld te woord: Ans „Ga voor vlees naar de slager, kom voor kunst bij ons” Wortel als onbetwiste kunst- markt-topper in hun midden. vroeg bij de nieuwe bibliotheek, waar zij hartelijk werden ontvangen en rondge leid. Om zeven uur vrijdagavond brachten zij een bezoek aan de sporthal en in specteerden er het materieel van brand weer, politie, gemeentereiniging en an der rijdend materieel. In de sporthal werd even gekeken naar enkele sporten welke daar beoe fend werden. Daarna ging het per auto bus naar Wijk aan Zee, waar de red- dingbrigade bij het Boothuis aangetreden stond. Vandaar reed men door naar Het Hoge Duin voor een koud buffet, dat alle eer werd aangedaan. „Arion” bracht hier een serenade. Vanmorgen half tien heeft Oberbür- germeister L. Schön in de bibliotheek de Neuwieder foto-teritoonstelling officieel geopend. In de resterende morgenuren werd op Wat achteraf in de Kloosterstraat, alleen voor toevallige passanten zicht baar, demonstreerden twee dames uit Hoorn het kantklossen, hullen plooien en kappen naaien. Beide in origineel Westfries kostuum gestoken dames, on afscheidelijke vriendinnen die elf jaar geleden voor het eerst gezamenlijk een kunstmarktstand betrokken, voelen zich „net kunstenaars: onze agenda is al tot herfst volgend jaar volgeboekt”. Het ver schijnsel kunstmarkt raakt in. Bij de Sporthal hebben de Neuwieder gasten het Beverwijkse wagenpark geïn specteerd en binnen de grote sporthal bewonderd. Burgemeester Nielen voerde ten over staan van het publiek een telefoonge sprek met de heer Bal, die hij nog eens hartelijk feliciteerde met zijn onder scheiding. „Wat ik heb mogen overhan digen was ook een medicijn”, zei hij. „Ik hoop dat u spoedig weer in ons midden bent”. Tenslotte voerde concourssecretaris R C. Riem nog het woord. Hij leidde de Marinierskapel onder leiding van ma- joor-directeur J. P. Larno in, die deze openingsavond zou verzorgen, helaas voor veel te weinig publiek, ites onge kends in de Klaroentraditie. De kapel begon wat mat in de Marche Militaire Franqaise van Saint Saens, maar in „Spirit of Life” van Meindert Boekel was het ensemble al aardig op temperatuur gekomen. Hoogovenharmo- nie-directeur Willem Steijn leidde daar na de kapel in „Les Preludes” van Liszt. Ter illustratie declameerde hij eerst het gedicht van Lamartine over de fasen in een mensenleven, die door Liszt zijn getoonzet. De Marinierskapel toonde zich in dit werk een groots ensemble, dat weliswaar zo nu en dan wat tempomoei- lijkheden had en duidelijk aan de ande re dirigent moest wennen, maar prachti ge staaltjes van individueel en ensem- blewerk liet horen. Deze benoeming was hard nodig, om dat de periodiek aftredende leden van de kerkeraad mevrouw A. B. E. Kiepe-Huig en de heren J. Bakker, J. G. Belterman, G. J. Frerichs en H. Jaapies zich niet meer herkiesbaar stelden. Tot lid van de controlecommissie werd de heer J. C. Docter aangewezen. De kerkeraad in de nieuwe samenstelling kiest op 12 juni een voorzitter en secre taris. Het jaaroverzicht van de aftredende secretaris, de heer J. G. Belterman, maakte gewag van een opmerkelijke stijging van het kerkbezoek sinds de restauratie en uitbreiding van het com plex aan de Meerstraat. 0 Toen vrijdagmorgen en -middag de zon het middeleeuwse tafereel in het centrum met een weldadige warmte be dekte, kwamen ook de eerste mopper- mannetjes uit hun hoekje! waarom geen stands in de Zeestraat? Waar blijven de Beverwijkse kunstenaars? De heer Davidson: „Toestemming voor kramen in de Zeestraat krijgen wij nim mer. En de trottoirs zijn te smal om er zonder gevaar voor kunstenaars en pu bliek toch kramen te plaatsen. De Be verwijkse kunstenaars, die B ’73 misten, Wat meer in de richting van de Begijnenstraat schaaft een klompenmaker het houten schoeisel bij: een koperslager is nog druk bezig zijn glimmende waar uit te stallen. In de Begijnenstraat, te midden van ijscokraampjes, zit een on verstoorbare spinster wol te verwerken: de hieruit vervaardigde kleding hangt aan lange rails langs de kraam. Een leerbewerker heeft het economischer aangepakt: de artikelen liggen op een De Rivieren-cyclus van Malando bleek een aardig werkje met interessante ritmen, en daarna volgde een dankbare uitsmijter In de vorm van de Willem Tell-ouverture van Rossini. Ook hier weer juweeltjes van solo’s, vooral van hobo en saxofoons. Dat het hier een arrangement betrof vergat men volko men, alleen bij het onweer miste men de tremolo’s in de strijkers even. Na de pauze volgde de bekende show, die ditmaal weer uit geheel andere stuk ken bestond dan bij vorige gelegenheden De Kapel vernieuwt zichzelf voortdu rend, en zo kon men nu genieten van een Egerlander-ensemble, een zigeuner orkest en een zangkoor, dat vol overgave Kalinka zong. Maar ook was er een virtuoze xylofoonsolo, een fluitsolo in Bach’s „Badinerie” en een optreden van een dixielandgroep, die samen met de band concerteerde. Een hoogtepunt was het optreden van negen slagwerkers, die „Happy Brazil” speelden, en grote bijval leverde ook de Glenn Miller-selectie van het grote orkest op. Natuurlijk ont brak het traditionele strijkje niet en „Het lijkt wel een beetje op een kasbah”, verklaarde de heer Davidson trots. Hij was duidelijk in zijn nopjes over het begin van het succes van B ’73. BEVERWIJK Vrijdagmiddag. De middenstanders in de Breestraat glun derden. B ’73 snelde op dat moment naar de weg van het succes. Voorzitter Davidson van het Stadscentrum: „Bever wijk kent weer een echt centrum, waar een grote verscheidenheid aan activitei ten wordt ontplooid. Als dit feest slaagt komt volgend jaar B ’74 aan de orde. Ongetwijfeld.” Toen de kermisexploitanten omstreeks twee uuf de zeilen van hun attracties haalden, schoven de kunstenaars en am bachtslieden achter hun kramen in de Breestraat, Kloosterstraat en Begijnen straat. Ook een aantal middenstanders, dat zjjn winkel in het groene hart van Beverwijk heeft, poogde een graantje mee te pikken door voor die winkel een stand in te richten. Op deze wijze kreeg het centrum van de stad de aanblik van een markt, waar geen onderscheid werd BEVERWIJK. De ledenvergadering van de Doopsgezinde Gemeente heeft enkele nieuwe kerkeraadsleden be noemd. Het zijn mevrouw J. Huneker- De Vries (Wijk aan Zee), de heer F. Spits (Beverwijk) en de heren J. R. J. Jongsma en S. van der Wal (Heems kerk). SAN de eer: menee ga's ei houder nog gi Roessi van de en de kleute vreugc broek door d was h de kle voorzi ingesp „Eig de nie te de bijzon openir in he meer Da C< De mager waarii noodg Lat< op ter senbrc volkje One waarc Chris! van d nog i De Ji Kenn projei de ou 0 Terwijl mevrouw Tuinman, die het kantklossen een halve eeuw geleden van een domineesvrouw uit De Nes heeft geleerd, de klosjes via een voorgetekend patroontje („dit wordt een boekenlegger”) razendsnel over elkaar heen beweegt, demonstreert mevrouw Lagereis de wer king van een eeuwenoud plooimachien- tje. Bij verhitting zorgt dit machinetje voor de karakteristieke kleine plooitjes in de Westfriese hullen. werden tango’s en bekende filmmelodie- en uitgevoerd, zodat ieder aan zijn trek kwam. Dit concert was een waardig begin van het grote Klaroenfestival, dat van daag en morgen in het teken staat van veel show op het parkeerterrein en ern stig concerteren in de grote zaal. travelsleeper uitgestald, klaar om naar believen in- of uitgepakt te worden. De grootste publieke belangstelling en heus niet alleen van ras-Wijkers gaat echter uit naar Wijk aan Zeeër J. W. van der Linden, die in zijn kraam met stentorstem historie „verkoopt”. De onderscheiden Klaroenvoorzitter Marinus Bal werd op 23 februari 1917 in Bruinisse geboren en woont in de De Wildtstraat 1 in Heemskerk. Hij heeft 32 jaar het voorzitterschap van de „Hoogovenharmonie” vervuld, waarbij zijn beleid naast de bevorde ring van de eigen muzikale korps prestaties steeds bijzonder gericht is geweest op het contact met andere verenigingen en organisaties, dit om gezamenlijk tot acties te komen. In de toelichting bij de onderscheiding wordt er dan ook opgewezen, dat het dan ook vooral door zijn visie, per soonlijke inzet en persoonlijke in vloed mogelijk is geweest om te ko men tot de vierjaarlijkse traditie van het Klaroenfeest. De heer Bal wordt ook een stimu lerende factor genoemd in de woon gemeenschappen in de regio. Als zichtbare resultaten daarvan zijn on der meer de traditionele kerstconcer ten te noemen. Ook in zijn functie als chef van de Algemene Werkplaats bij Hoogovens komt de persoon en het karakter van de heer Bal duidelijk tot uitdrukking, namelijk het bezig zijn met de mens, de ander zoveel mogelijk willen be trekken bij het algemeen streven om in de levensgemeenschappen zo dienstbaar mogelijk te zijn, aldus de toelichting. Bezoeken, die steeds uitmonden in goede wederzijdse betrekkingen en vriendschapsbanden. Bezoeken ook, die in het teken staan van volle programma’s met het doel elkaar zoveel mogelijk te laten zien. Zo ook in dit weekeinde. De gasten kwamen een half uur te BEVERWIJK. De plaatselijke afde ling van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen heeft in eigen kring het feit herdacht, dat de afdeling 25 jaar geleden werd opgericht. In oktober zal het zilveren bestaans- feest op officiële wijze worden gevierd, maar nu deed men dit met een geza menlijke koffietafel in het gebouw aan de Prinsesselaan. Bijna alle leden waren aanwezig en schaarden zich rond de keurig verzorgde tafels, die geheel door eigen dames wa ren verzorgd. De presidente, mevrouw Voet, heeft eerst een moment van stilte in acht genomen om de leden te herdenken, die in deze kwart eeuw aan de vereniging zijn ontvallen. Er waren nog vier dames aanwezig die de stoot tot de oprichting van de afde ling Beverwijk gaven. Dat waren de dames Priester-Schaap, Honing-Huis- man, Klein-Van Weelderen en van Weelderen-Albers. Zij kregen een corsa ge van orchideeën opgespeld. de Breestraat geruime tijd doorgebracht te midden van de attracties daar op de parallelwegen en heeft men gekeken naar de Volksdansgroep op het Stations plein. In de middaguren werden de Neuwieders ontvangen in Velsen op landgoed Beeckestijn, en in Heemskerk in slot „Assumburg”. Daar tussendoor werden de sluizen bezichtigd, toerde men naar Johanna’s Hof in Bakkum om pannekoeken te verorberen. BEVERWIJK Een deputatie ge meenteraadsleden van de partnerstad Neuwied is vrijdagmiddag in onze ge meente gearriveerd voor een driedaags bezoek. Het is voor de vijfde maal, dat de Duitse vrienden uit Neuwied naar Beverwijk zijn gekomen sinds tien jaar geleden het eerste contact werd gelegd door oud-wethouder E. Gerritse en een Neuwieder wethouder. In die tussenlig gende periode bracht de Beverwijkse raad evenzovele keren een bezoek aan de partnerstad. En ondertussen denderen de botsau tootjes, zoeft het reuzenrad liefhebben het luchtruim in en worden allerwegen oliebollen en nogablokjes geconsumeerd, De sfeer is niet kapot te krijgen: B ’73 vrij baan voor de benenwagen - biedt elk wat wils. BEVERWIJK. Aan de bloemenvei ling is het een heel rustige week gewor den. Door het zomerse weer was de handel over het algemeen traag. Hoewel in verschillendele landen Moederdag werd gevierd, drukte dat geen stempel op de bloemenprijzen. Integendeel, de bloemen waren goedkoop. De irissen, die de plaats van de tulpen in zijn gaan nemen, waren niet duur. Er werd van 80 tot 130 per bos voor betaald. Daaronder vielen ook de Prof, Blauw. Er is een ruim aanbod van jaar- rond chrysanten, waarvoor de prijzen van 100 tot 174 cent per br varieerden. De anjers stonden eigenlijk nog goed genoteerd Voor de eerste soort werd tot ?9 cent per stuk betaald. Rozen varieer den van 20 tot 50 cent oer stuk. Fresia trok in het einde van de week wat in nriis aan' men kwam toen weer tot 180 cent per bos. Groot is de aanvoer van lelies, maar voor de soorten Enchantement, Brande- wine. en Harmoni kwamen de prijzen niet hoger dan 70 cent për tak. Een enkel partijtje Rubrum leverde 330 cent per tak op. Gladiolen uit de kas varieerden van 100 tot 170 cent per bos. De verschillen de zomerbloemen, zoals de Duizendscho nen, Lathyrus en Margrieten gingen te gen redelijke prijzen van de hand. De prijzen in het ruime sortiment ootplanten waren ook maar matig. °erkplanten konden nog mits de ’-waliteit goed wasvoor goede prijzen •orkocht worden. De prijzen waren vrijdag: Allium 15. narylles 7-10, anjers 20-39. trosanjen ~5. anthurium 90-120. calla 100-140 brysanten 100-165, duizendschoon 60- 20, eremures 135, fresia 40-180. gerbera '-28. gladiool 100-170. irissen 80-130 ixia 40-90. lely 40-330. per kelk 10-16. mar grieten 70. roos 20-51 per t_l. 1? i babyroos 8-26. HEEMSKERK. Klaroen 73 Is be gonnen. De opening was wat minder feestelijk dan de bedoeling was geweest, want voorzitter M. Bal is in het zieken huis opgenomen en dat wierp een scha duw over het geheel. Het was juist de bedoeling geweest dat de heer Bal bij de officiële opening van het toernooi een koninklijke onderscheiding zou ontvan gen. Nu geschiedde deze plechtigheid in het ziekenhuis, waar burgemeester H Nielen van Heemskerk hem de ereme daille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau overhandigde. Klaroen werd geopend met het hijsen van vier vlaggen. Burgemeester Nielen hees de nationale driekleur, de heer J Vosselman Bosch, chef algemene zaken van de gemeente Heemskerk, de vlag van deze gemeente, jhr. ir. B. de Joonge de vlag van Hoogovens en Hoogovenhar- monie-voorzitter D. Verhuist de vlag van dit korps. De drumband van Hoogovenharmonie, samen met de majoretten van „Sold” onder leiding van Joke van Geldrop, verzorgde hierbij de muzikale en show- omlij sting. In de Dr. Prinsenhal sprak bedrijfsdi recteur De Jonge van Hoogovens het openingswoord uit. Hij wees erop dat dit al het vierde klaroenfeest is en dat het is uitgegroeid tot een muzikale manifes tatie van formaat. „In het verenigingsle ven bespeurt men achteruitgang, maar dit geldt zeker niet op muzikaal gebied. De muziekverenigingen spelen een grote sociale rol”, aldus jhr. De Jonge. „Zij voeden hun leden op in de muziektradi tie en bieden de vruchten van hun inspanningen aan vele luisteraars vrij aan”. Ook wees de heer De Jonge op de nauwe samenwerking met de Stichting Overkoepeling Nederlandse Muziek Or ganisatie (SONMO), die onder meer tot uiting komt in de nieuwe Somnotrofee. f i.r-'i RE-I- W- -< w* 'festo.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4