Prijzen festival Cannes toegekend Boze tongen beweren dat diesel rijden niet meer loont Mag Mercedes Diesel u bewijzen dat dat pure nonsens is? X WEGENS HUN GROTE VERDIENSTEN VOOR HAARLEMS MUZIEKLEVEN Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. kieeh 7 ZATERDAG 26 1973 MEI Piet Vincent pianoleraar André Kaart dirigent Jos de Clerck: vioolleraar (Van onze kunstredactie) HAARLEM Voor de eerste maal zijn Jos de Klerkprijzen toe gekend. De begiftigden zijn Jos de Clerck, André Kaart en Piet Vin cent, allen als musicus in Haarlem werkzaam. Er is geen onder scheid, elke prijs bestaat uit een grote bronzen penning met aan de voorzijde de beeltenis van Jos de Klerk en aan de achterzijde een inscriptie met de naam van de begiftigde. De penning is ontworpen door Mari Andriessen. Ze wordt door de Jos de Klerkstichting uitge reikt aan musici, die voor het Haarlemse muziekleven veel beteke nen, dan wel veel hebben betekend. Aan de prijs is een bedrag in geld verbonden. BIL, Piet Vincent Jos de Clerck - André Kaart 7rij- 10 u. eps- nsen ens- Geo- ens- Os- Anjerfonds van de genoemde ■aat- van „Haerlem” Orkest Bij de huldiging van Jos de Klerk op ik Geluk zal de prijzen uitrekken. In het rapport wordt onder meer over ADVERTENTIE I IMP. ACAM B.V„ REACTORWEG 25, UTRECHT. TEL 030 451911 Agam B.V., Postbus 2088, Utrecht verstrekt u graag een kostencalculatie en °en dealerlijst. irte, g 8, ooi, lend erk- stel- ford der- 10 u, tet, dat vanuit Amsterdam vele concert reizen maakte. Een liter benzine kost over enkele dagen bijna 80 cent Een liter dieselbrandstof nèt even 38 cent. Een enorm prijsverschil. In het voordeel van de diesel: die lage brand stofprijs is mede een oorzaak van z'n lage kilometerprijs. Maar lang niet de enige oor zaak. lart, dag 14- 19- 10 G. n n ilm. lend Tij- ;per Tie- sma rten u. 9 u. aat, 9. Piet dag <ed. ds. oel- n. rhe- 10. Van 1 tot j d. rs. Geo- uur. voor ouw 5 u. de rijk dag u. aat, i u. dag VV- ?rso- t, 20 itie- dag erk, i u. Op initiatief van de directie van onze bladen is het plan voor een Jos de Klerk-prijs ingesteld tijdens de huldi ging van de bekende musicus en mu ziekcriticus Jos de Klerk. Dat was in 1965, ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van Jos de Klerk, die in 1969 Is overleden. Die huldiging viel samen met het aanbieden van het eerste exem plaar van het door Jos de Klerk ge schreven boek „Haarlems muziekleven In de loop der tijden”. Jos de Klerk was Immers bij uitstek een kenner van ditt muziekleven, waaraan hij jaren lang zijn beste krachten had gegeven, onder meer ruim veertig jaren als criticus van onze bladen. Haarlem is hij dirigent van het Leidse Studentenorkest „Collegium Musicum”, koorleider van het Leids Studentenkoor en van het Aerdenhouts Vrouwenkoor. Zijn bijzonder stimulerende pedagogi sche kwaliteiten komen bovendien tot uiting in zijn functie van directeur van de Stichting Stedelijke Beverwijkse Mu ziekschool. veiligheid. En tenslotte over een enorm kom fort, een uitstekende vering, excellente weg- ligging en rij-eigenschappen. Al die elementen vormen samen de totale perfektie van een Mercedes Diesel (Diesel GTI). Ze resulteren in een lange levensduur en dus in lage afschrijvings kosten, die de lage Juist om die brede invloed van Jos de Klerk in herinnering te houden, werd destijds besloten de prijs een bijzonder karakter te geven, een echt Haarlems karakter. „Jos de Klerk heeft veel dingen over me geschreven", zegt André Kaart, „mooie en lelijke". Hij lacht en zegt „dat is dan de andere kant van de ere penning”. Het werken van Piet Vincent aan het Haarlemse muziekklimaat krijgt een bijna legendarische achtergrond, als je in de aantekeningen ook leest, dat hij piano-avonden heeft gegeven met Fre- derik van Eeden, die dan zijn gedicthen voorlas. „Hij schreef uitstekende kritieken, al tijd eerlijk en beschouwend en in een heel eigen stijl. Ik ben heel blij bij de eerste drie te behoren, die de Jos de Klerk-prijs krijgen. Ik ben daar erg gevoelig voor”. Extra lage kilometerprijs. Vooral een Mercedes Diesel heeft méér te bieden. Een bijna onverslijtbare motor bijvoorbeeld, die bij een minimum aan j onderhoud een maximum aan rendement 71 geeft. En die bijzonder zuinig omspringt met dieselbrandstof: per liter legt u in een Mercedes Diesel maar liefst zo’n 30% meer kilometers af dan in een vergelijkbare ben- zinewagen. Verder beschikt hij over een bijzonder degelijke, op een lange levensduur berekende carrosserie. Die helemaal is gebouwd op diens tachtigste verjaardag werd door mr. H. C. van der Mije, directeur van onze bladen, aan de jarige bekendge maakt, dat een Jos de Klerkprijs voor muziek zou worden ingesteld. Links op de foto Jos de Klerk, rechts mr. H. C. van der Mije. Tussen hen in mevrouw De Klerk. Jos de Clerck vertelt dan verder, hoe hij in De Kroon, de zaal achter Brink mann in Haarlem in 1914 zijn eerste concert gaf, hij viool en zijn verloofde piano. „En in de pauze”, zegt hij, „stond Jos de Klerk voor me”. Na die ontmoeting zijn ze in Haarlem gebleven, hebben er samen geconcer teerd, waarbij behalve mevrouw de Clerck ook Jos de Klerk zong. Ze gaven concerten voor gemobiliseerde militai ren op de forten rondom Haarlem. Er komen dan herinneringen aan een bijzondere vriendschap tot aan het mo ment van de betreurde dood van Jos de Klerk, maar ook verhalen over de eer ste jaren in Nederland. Proefspelen bij de grote Mengelberg en eerste violist in het Concertgebouworkest in 1915 en 1916. Toch trok et leraraschap hem meer, want hij wilde zelfstandig zijn. Hij was al begonnen met privé-leerlin- gen en in 1920 volgde zijn benoeming aan de Haarlemse Muziekschool. Hij vertelt ook over Gerhard, die de „Haar- lemsche Orkestvereniging”, het latere NPO, tot werkelijke bloei bracht en hoe Eduard van Beinum die bloei later be vorderde. Jos de Clerck was eerste vio list in die jaren. Maar het leraarschap was toch zijn echte roeping en dat bracht hem, in 1940 naar het Amster damse Conservatorium, waar hij ook 25 jaar les gaf. En daarna dan weer Maas tricht, 6 d 7 jaar tot aan zijn 73ste. En nog steeds heeft hij privé-leerlingen. Hij is er gelukkig mee, want hij blijft zijn roeping volgen. Het heeft een aantal jaren moeten duren, eer alle voorbereidingen waren getroffen. Daarom is de schade nu inge haald. Destijds werd gedacht aan een prijs die om de twee jaar zou worden uitgereikt, of zo dikwijls als het bestuur van de Jos de Klerk Stichting dit wen selijk zou achten. Dit laatstp maakte het mogelijk om nu ineens drie prijzen uit te reiken aan de in de aanhef genoemde musici. kilometerprijs mede bepalen. Ze zorgen er voor dat dieselrijden lonend blijft. Mercedes Diesel, al bij 30.000 km per jaar*. Rijden in een Mercedes Diesel wordt, vergeleken met een benzinewagen uit de 12- mille klasse, al bij 30.000 km per jaar aan trekkelijk. Wie de vaste en variabele kilometer- kosten naast elkaar zet (voor een Mercedes 200 D: resp. 3728,- en 16,36 cent; voor een benzinewagen van 12 mille: resp. 2969,- en19,42 cent excl.B.T.WJziet dat een Mercedes Diesel al bij 30.000 km per jaar 0,5 cent per km goedkoper is. Om bij hogere kilome trages snel op te lopen tot belangrijke be- i C 'I sparingen. Wie beweerde ook weer dat dieselrijden niet meer loont? Jos de Clerck geschreven, dat hij door zijn persoonlijke opvattingen over peda gogie en zijn karakteristieke inzichten in heet geven van vioolles zeer velen tot ontplooiing heeft gebracht. Hij muntte daarbij uit door een zeer ernstige opvat ting over zijn vak en tevens een grote bescheidenheid. Velen hebben van zijn lessen geprofiteerd en dat niet alleen waar het de viooltechniek betreft, maar ook de algemene instelling. Sommigen van zijn leerlingen treden nu op in orkesten in verschillende landen. Jos de Clerck zelf bleef in hoofdzaak werken in Haarlem. Jos de Clerck werkte daar naast mee aan het Hollands Strijkkwar- CANNES. De grote prijs van het filmfestival van Cannes van dit jaar is vrijdag ex-aequo toegekend aan de Amerikaanse inzending „Scarecrow” van Jei-ry Schatzberg en aan de Engelse film „The Hireling” van Alan Bridges. De jury had ook woorden van lof voor dé hoofdrolspelers in deze films, de Engelse actrice Sarah Miles en de Amerikanen Al Pacino en Gene Hackman. De prijs voor de beste vrouwelijke rol van dit jaar is toegekend aan de Ameri kaanse Joanne Woodward, voor haar rol in de film van haar man, Paul Newman, „The effect of gamma rays on man-in- the-moon Marigold”. De prijs voor de beste acteursrol is gegaan naar de Italiaan Giancarlo Gian nini voor zijn rol in Lina Vertmullers „Amour et Anarchie”. De speciale jury prijs is gegeven aan de Franse film „La Maman et la Putain” van Jean Eustache. „La Planète Sauvage” van René La- loux en Roland Topor ontving een speci ale prijs. De prijs voor een eerste werk ging naar de Amerikaanse inzending „Jeremy” van Arthur Barron en jury prijzen naar „La Clepsydre” van de Pool Wojciech en de Zwitserse film „l’Invita- taon” van Claude Gorebta. Er volgen nog veel meer namen en dan komt André Kaart terug op zijn eigenlijke beroep, dat van dirigent en muziekschooldirecteur. Zonder een hechte traditie en een klimaat is er geen jeugd orkest mogelijk, zoals hij er een mag leiden, meent hij. Maar hij zegt erbij, dat er nog veel meer leerlingen zouden kunnen zijn aan de Haarlemse Muziek school. Hij ziet wel veel in een goed gecoördineerde streekschool en meent, dat het aantal leerlingen uit Haarlem en omgeving van een goede 1700 zou moe ten kunnen groeien tot 6000. „Want André Kaart studeerde muziekweten schappen in Utrecht en kreeg tegelijker tijd orgelles van Albert de Klerk. Daar door kwam hij veel bij Jos de Klerk thuis. „Hij was gespecialiseerd in de Haarlemse componisten in de 17e en 18e eeuw- Tijdens mijn studie kreeg ik lees stof van hem en later, met de Musyck- kamer heb ik daar bijzonder veel profijt van gehad. Met grote overtuiging vertelt André Kaart over het muziekklimaat in Haar lem, waaraan hij verknocht is, omdat hij vanaf zijn jeugd in die muziekwereld op alle mogelijke manieren meeleefde of er in betrokken was. „Jos de Klerk heeft meegewerkt aan dat klimaat", zegt hij. Maar het is al heel oud. Haarlem heeft historisch vanaf de dertiende eeuw een rol in de muziek gespeeld, lees er het boek van Jos de Klerk maar op na. Dat kwam ook door de kerken, de orgels en de koren. Het is altijd zo gebleven, tot in deze tijd toe. Een man als André Rieux was een Haarlemmer. Hij woonde naast ons. En dan Eduard van Beinum”. genoeg zijn er nooit”, zegt hij, „zo’n geweldig klimaat moet behouden blij ven”. „Ik ben er reuze blij mee, omdat het een herinnering aan Jos de Klerk is”, zegt Piet Vincent in een kamer van de Haarlemse Muziekschool, waar een por tret van Jos de Klerk aan de wand hangt. Het is de Klerk op middelbare leeftijd. „Dit portret heb ik van Albert gekregen en hier gehangen. Later gaat het weer mee naar huis, ik zou het niet kunnen missen-” De woorden van Vincent zijn ingege ven door een levenslange vriendschap, die hem duidelijk ontroert, nu hij er over spreekt. En dan vertelt hij over de humor, die zijn vriend nooit in de steek liet. Ook over diens kritieken, die hij graag las, maar soms ook hoorde. Piet Vincent bracht Jos de Klerk vaak met zijn auto naar het Concertgebouw. Ze kwamen er een keer vandaan op weg naar de parkeerplaats na een hypermo dern stuk. „Kijk Piet”, zei Jos de Klerk, „Ik ben niet conservatief, maar dt is me toch te erg”. André Kaart is met de toekenning van de prijs geëerd om zijn vele verdiensten als dirigent. Onder zijn leiding is het kamerorkest „Die Haerlemsche Musyck- kamer” sinds 1948 een bijzondere gele genheid tot musiceren geweest voor ve lerlei amateurs. Hij heeft daarbij steeds uitgemunt in het begrip voor het kun nen van amateurs en door juiste peda gogische opvattingen. Zijn talenten als dirigent-opvoeder bleken eveneens bij het leiden van onder andere het jeugd orkest van de Stichting Jeugd en Mu ziek in Haarlem. Zijn orkestformaties van deze stichting traden op in het buitenland, waar veel waardering werd geoogst, onder meer in Salzburg, nabrück en West-Berlijn. Daarnaast di rigeert André Kaart ook verdienstelijk het juniorenorkest stichting. „Jos de Klerk-prijs 1973” toegekend aan Jos de Clerk ontvangt ons. Een duide lijk Vlaams accent nog ondanks zijn verblijf vanaf 1914 in Haarlem. „Het was een grote verrassing voor me, zo’n Jos de Klerk-prijs. Wij waren vrienden, een leven lang. Ik heb hem al gekend, toen we nog samen op het Conservato rium in Antwerpen waren. Hij studeer de daar als fluitist. Als refugee zijn we gevlucht in 1914- Ik wist niet waar hij op de vlucht was gebleven. Van mijn verloofde, die mijn vrouw werd, wist ik het ook niet. Door een lijst met namen in de NRC vond ik haar terug in Amsterdam." „Die kritieken waren altijd opbou wend", zegt hij. „Jos schreef er ook altijd bij hoe het wel moest als er in zijn oegen iets niet goed was geweest.” „En dan komen bij deze 77-jarige, die nog altijd les geeft, de herinneringen boven aan een rijk muzikaal leven. Hij heeft er aantekeningen over gemaakt, aantekeningen met talloze namen van leerlingen, die het ver hebben gebracht, ook namen van gevestigde figuren, die veel tot het Haarlemse muziekleven hebben bijgedragen. „Na het optreden van een serie leer lingen in Düsseldorf", staat in die aan tekeningen, „waarbij ik bijna altijd Hollandse werken liet spelen, kreeg ik in een Düsseldorfse krant de bijnaam van de „Hollandse pianistenmaker” De drie prijzen zullen op 21 juni a.s. worden uitgereikt in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum in een ’s a- vonds te beleggen bijeenkomst. Natuur lijk is daar een muzikale hulde voor de prijswinnaars aan verbonden. Die hulde zal worden gebracht door musici, in wier leven Jos de Clerck, André Kaart en Piet Vincent een rol hebben gespeeld. Bijzonderheden over de medewerkenden en hun programma zullen nog worden bekend gemaakt. Wethouder D. J. A. In 1920 werd Piet Vincent pianoleraar aan de Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst, in 1950 directeur en in 1970 legde hij op 75-jarige leeftijd deze functie neer. Een bijzonder welbesteed leven in dienst van de Haarlemse muziekbeoefe ning. Piet Vincent onderscheidde zich voor pedagogische kwaliteiten en een individuele kennisoverdracht. Zijn bijzon der grote inzicht in de muzikale gaven van serieuze leerlingen en zijn geduld met hen heeft bij velen een soliede basis voor hun muziekbeoefening gelegd. Het waren dan ook zijn pedagogische talenten, die hebben geleid tot zijn aan stelling als directeur. Hij kon die talen ten toen wijden aan meer klassen, waar bij zijn gaven tot groter ontplooiing kwamen en hij voor het Haarlemse muziekleven een in hoge mate stimule rende figuur is geworden. Bij het toekennen van de prijs is eveneens de overweging betrokken, dat Piet Vincent ook nog tijd wist te vinden voor functies in culturele commissies van de gemeente Haarlem, in het be stuur van de Stichting Internationaal Orgelconcours en als lid van de Muziek- adviescommissie van het Anjerfonds Noord-Holland. In 1969 ging hij ook het Symfonie dirigeren. Buiten Het statutaire uitgangspunt van de sticting btf het toekennen van een pr(js is het eren van „een bepaald peprsoon, een aantal personen tesamen (ensemble), een organisatie of een instelling, die zich voor de bevordering van het muziekle ven in Haarlem en diretce omgeving uitzonderlijk verdienstelijk heeft ge maakt op een wijze, die kenmerkend is voor het wezenlijk besef voor het stede lijk eigene in de maat van het gebode- ne.” In het bestuur van de stichting', voóf- gezeten door mr. H. C. van der Mije, directeur van onze bladen, zitten behal ve wethouder D. J. A. Geluk (namens het gemeentebestuur) onder anderen als musici professor H. F. Andriessen en Albert de Klerk. Er is een commissie van bijstand van musici, dit jaar be staande uit de heren J. Timmermann, P. Zwaanswijk en H. van dér Tweel. Zij brachten de adviezen uit, die in algeme ne besrpekging unaniem werden aan vaard. Daarna schreef prof. Andriessen het juryrapport met de overwegingen, die voor elk van de drie begiftigden golden. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7