i van beschuldiging De wonderbaarlijke tweede jeugd van José Altafini VERGUISD „OUDJE” WERD N Kampioen wil J Juventus: Geld genoeg Thee in de rust tegen Mack „Ik reken op een doelpunt tegen Ajax” EEN SEIZOEN TROETELKIND BW I .It B llfeOï P Igtl W|| i 1 g w w III IBI I fife 1ijl.- SPAANSE GRENZEN OPEN; GERUCHTEN STAPELEN ZICH OP u.$ r/ IN VERBAND MET DOOD JOCHEN RINDT b? if -1 fr MAANDAG 28 MEI 1973 13 I 14 HU i - - M Ik heb niet zoveel vertrouwen als voor de uitwedstrijd tegen Real. Iedereen denkt maar dat het zo makkelijk is, de kranten schrijven dat Juventus te oud is, en te statisch voetbalt. Je zou bijna denken, dat Juventus er niets van kan. Ik denk, dat ik zélf op Altafini speel. Die Anastasi ken ik alleen van FC Twente, toen hij ineens twee goals maakte, vreselijk snel en slagvaardig. Voetballers zitten vol bijgeloof en vaste gewoontes, thee in de rust is ook zoiets, dat is niet meer weg te denken, ’t moet er gewoon zijn. t- I (Van onze sportredactie) TURIJN Ze zijn veel gewend, de supporters van Juventus, maar vorig jaar werden ze met stomheid geslagen toen de komst van José Altafani naar Turijn werd aangekondigd. Altafani, de af geschrevene, de „bejaarde”, een man met een grote reputatie weliswaar, was immers veel te oud voor Juventus, dat zich opmaakte om nu eindelijk eens vier eerdere pogingen waren mislukt Europa te veroveren. Europa Cup Zeventien jaar «mix «Si «L ‘III Miljoenendans kan beginnen I' W@IWBÏ (Van onze redacteur in Spanje) Chapman in staat i José Altafini (voorgrond) met de andere „oude vreemdeling” in dienst van Juventus, Helmut Haller. >r 1 sn. i’A'S 1, overmacht en uitte tevens kritiek op het circuit van Monza. ■je. ise, TURIJN Na het behalen van het landskampioenschap, wat de spelers een extra premie van 35.000 gulden opleverde, heeft Juventus nu ook de winstpremie verhoogd als het elftal woensdagavond Ajax voor de finale van Europa-cup I zou verslaan. Voorzitter Boniperti sprak zaterdagmiddag op het vliegveld van Turijn over een be drag van 45.000 gulden per speler. Er is tenslotte geld genoeg. Juventus heeft z(jn intrek genomen in hotel Petrovaradin in Novi Sad, een plaatsje dat ongeveer vijftig kilometer van Belgrado ligt. Ajax is duidelijk favoriet. En zeker bij de Engelse bookmakers waar de Amster damse club acht tegen één noteert. José Altafani echter: „Iedereen is tegen ons. De hele internationale pers geeft ons geen schijn van kans. Laat Ajax maar favoriet zijn. Des te meer kansen liggen er voor ons”. En Capello: „Wij hebben het voordeel boven Ajax dat wij deze beker per *e willen winnen. Ajax is iets bijzonders. Het staat eenzaam aan de top, maar daarom zijn we nog niet helemaal kansloos”. De meest optimistische Juventus-speler is doelman Dino Zoff. De international ergert zich groen en geel aan al het gepraat waarin Ajax als favoriet wordt af ge schilderd. Zoff: „Ik wil wel eens zien of Ajax ook tegen ons zo geweldig voetbalt. Ik schat de kansen gelijk”. Het grote vraagteken in Vycpaleks selectie vormt verdediger Morini. Als hij niet zal kunnen spelen dan zal hij worden vervangen door Cuccureddu. De al weken geblesseerde Salvador® zal woensdagavond zeker voetballen. Pas morgen beslist Vycpalek over de definitieve opstelling. De politiemacht van de staat Servië zal proberen de 40.000 Italianen en de 10.000 Nederlanders in goede banen te leiden. Woensdagnacht zullen alle winkels en eet huizen van de voornaamste straten open blijven voor de voetbalsupporters. Joego slavië denkt aan de cup-finale een batig saldo van zes miljoen dollar over te houden. den om Spaanse spelers beneden 29 jaar naar het buitenland te verkopen. Altafini is er de man niet naar voor spellingen te laten voor wat ze zijn. Hij houdt ervan ze waar te maken. Ajax is maar al te vaak gebeurd dat de under dog de favoriet versloeg”. wat dat betreft gewaarschuwd. Ujpest Dosza en Derby County zijn maar twee voorbeelden van clubs, die in het recen te verleden de nog altijd woelige aan valsgolven die José Altafini kan veroor zaken niet hebben overleefd. zonder enige toelichting al aan dat hij het verbod had opgeheven. Het communiqué van Gich: Vanaf het seizoen 1973'74 mogen de eerste en tweede divisie clubs van WENEN Fighting Mack, de Antilli aanse profbokser, zal waarschijnlijk eind september-begin oktober een kans krij gen op een Europees titelgevecht. Henk Rühling, de manager van Mack, heeft in Wenen afspraken gemaakt met de Itali aan Carlos Duran, Europees kampioen in het zwaarweltertewicht. MONZA Als de Italiaanse autori teiten hun zin krijgen dan zal de Engel se Lotus-manager Colin Chapman in september voor een Italiaanse rechtbank moeten verschijnen in verband met het verongelukken van Jochen Rindt tijdens de training voor de Grand Prix van Italië in 1971. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis van de autorensport dat er tegen een constructeur een aan klacht wegens dood door scuhld loopt. Na het ongeval vond er een uitgebreid onderzoek plaats waarna het rapport van de Italiaanse ingenieur Giovanni de Riu uitwees dat Rindt was verongelukt door een constructiefout, namelijk een breuk van de as. Hiermee werd Chap mans theorie getorpedeerd als zou Rindt zijn omgekomen door een persoonlijke fout. De technisch verantwoordelijke Chapman beriep zich op een geval van vind ik. Ik heb er in ieder geval geen spijt van, dat het nu Juventus is gewer den. Ik heb me in tijden niet zo goed gevoeld.” En hoewel het talent Robert Bettega behouden is gebleven voor Juventus hij speelde in de slotfase van de compe titie alweer de nodige malen mee is er geen Juventus-supporter meer te vin den, die het verlengen van Altafini’s con tract betreurt. Turijn droomt nu nog van één heldendaad van de man, die de rol van troetelkind bij de aanhang van Pietro Anastasi heeft overgenomen: een doelpunt (en als het even kan meer dan één) tegen Ajax. Altafini is ervan over tuigd dat dat gebeurt en ook dat Juven tus na AC Milan en Initernazionale de derde Italiaanse Europa Cup-winnaar wordt. Altafini: „Wij hebben niets te ver liezen en Ajax wel. Dat is duidelijk in ons voordeel. Het is in het verleden Alle andere vroegere bepalingen omtrent buitenlandse spelers worden hierbij vervallen verklaard. J In januari werd Chapman echter ver hoord door de Italiaanse autoriteiten. Eerst wilde Chapman niet naar Italië komen omdat hij bevreesd was voor een arrestatie. Hij verklaarde toen duidelijk dat het ongeluk een gevolg was van een onvoorziene gebeurtenis en niet door een constructiefout. Het rapport van De Riu en getuigenverklaringen, onder meer met Jackie Ickx die vlak voor de fatale crash nog met Rindt had gesproken over de nieuwe asconstructie van de Lotus, hebben inmiddels uitgewezen dat Rindt door de asbreuk niet in staat was om met zijn wagen te remmen. Hierdoor kwam de naam Chapman voor de tweede keer in Italië in op spraak. In 1961 was Jim Clark, de toen malige topman van het Lotus-team, be trokken bij het ongeluk waarbij Ferrari- rijder Von Trips verongelukte. Chapman joeg toen alle de Italiaanse autorieiten tegen zich in het harnas door onvoor waardelijk de zijde van Clark te kiezen, wie een roekeloze inhaalmanoeuvre werd verweten. In 1971, na het ongeval van Rindt, wist de verslagen Chapman, die bekend staat om zijn gewaagde con structies van zijn renwagens (gebouwd van ultra-licht materiaal) niet hoe snel hij zich met zijn privé vliegtuig uit de voeten moest maken. Chapman verliet Italië zo snel dat er geen arrestatiebevel tegen hem kon worden uitgevaardigd. 'Zin „Ik ben in Wenen met Duran en zijn manager tot een akkoord gekomen over de datum en de beurs voor een titelge vecht tegen Fighting Mack. De enige voorwaarde is dat Duran op 11 juli in Lignano zijn titel behoudt. Hij bokst dan een revanchepartij tegen de Fransman Jacques Kechichian”. Het is de bedoe ling dat de partij MackCarlos Duran in het sportpaleis in Rotterdam wordt gehouden. Maandagavond ontmoet Figh ting Mack in het sportpaleis de Spaanse zwaarwelterkampioen José Duran. Zaterdag speelde de Spaanse natio nale sportafgevaardigde (een soort minister voor sport) en ex-admini- strateur van FC Barcelona, Juan Gich, het klaar om ondanks de hoog gespannen verwachtingen toch nog met een verrassing te komen. Men had algemeen verwacht dat de voor zitter van de eerste en tweede divi- sieclubs vandaag in Madrid bijeen zouden komen om zich uit te spreken tegen het verbod op de invoer van buitenlandse spelers. Senor Gich was iedereen vóór, en kondigde zaterdagmorgen in een kort communiqué van zes punten en De komst van José Altaini, de Brazi liaan die al vanaf 1958 in Italiaanse dienst voetbalt, deed inderdaad aan een noodsprong denken. Juventus werd tot versterking van zijn frontlinie gedwon gen, toen bekend werd dat de jonge, uiterst begaafde spits Roberto Bettega met een aanvankelijk gevaarlijk uitziende longziekte voor geruime tijd werd uitge schakeld. Maar bij de tifosi wilde het er niet in, dat „die opgebrande Altafini”, die al bij voorbaat de bijnaam II Vec chio (het oudje) aangewreven kreeg, de meest doeltreffende oplossing voor de problemen in Juventu’s aanval zou zijn. Maar de door Juventus-supporters met het nodige gemor en door de concurren tie (AC Milan, Inernazionale) met ge- gniffel begeleide transactie van Altafini (vanaf 1965 stond hij bij AS Napoli op de loonlijst) bleek een gok met het grootst mogelijke rendement. Wat nie mand vooir mogelijk had gehouden ge beurde: José Altafini, die het volste vertrouwen genoot van Juventus-voor- zitter Boniperti, bleek piet te oud. Hij was bij tal van gelegenheden inderdaad de slagvaardige aanvaller die met verve deed waarvoor hij was aangetrokken: doelpunten maken. En José Altafini zou zijn reputatie, die, dat is duidelijk, het afgelopen jaar nog eens glanzend werd opgepoetst, geen eer hebben aangedaan als hij „zomaar” de nodige doelpunten had gemaakt. Nee, de Braziliaan maakte bij voorkeur uiterst belangrijke voltref fers. Een greep uit de produktie van Altafi ni in het afgelopen seizoen: het winnen de doelpunt in de competitiewedstrijd tegen Fiorentina, tweemaal matchwinner tegen Intemazionale, maker van het eni ge doelpunt in de o zo moeilijke uitwed strijd tegn Cagliari. Mede dankzij die en de nodige andere doelpunten Altafini was het afgelopen seizoen Juventus” meest succesvolle aanvaller, ai scoorde Ajax’ tegenstander van overmorgen be duidend minder dan het seizoen daar voor begon Juventus als een van de drie kanshebbers op de Italiaanse titel aan de laatste competitiedag, een dag die het tot veler verrassing met de landsti tel bekroonde. Altafini allemaal weinig gedaan, de ve- nijdige opmerkingen die zijn komst bij Juventus begeleidden. Met. lakonieke eenvoud, waaruit overigens wel «en dosis zelfverzekerdheid valt te distilleren, stelt hij: „Ik ben bij Juventus gekomen om doelpunten te maken. Daarop heb ik me toegelegd, omdat het mijn taak als aanvaller is”. Met die instelling heeft Altafini (eingelijke naam: José Mazzola, in 1938 geboren in het plaatsje Pirricica- ba bij Sao Paulo) altijd geleefd en het heeft hem geen windeieren gelegd. Voor Altafini mag er woensdagavond bij winst van Juventus op Ajax dan een niet kinderachtige premie te verdienen zijn, hij heeft de som die Fiat-baas Agnelli in het vooruitzicht heeft gesteld niet per se nodig; hij heeft zijn geld uitstekend belegd. De produktie van José Altafini be perkte zich niet tot de nationale compe titie, maar strekte zich zeer nadrukke- lijik uit tot het Europa Cup-gebeuren o.a. een doelpunt in de uitwedstrijd tegen Ujpest Dosza {waarin Juventus een 2-0 achterstand opliep en die geheel wegwer'kte waardoor een plaats in de halve finales werd bereikt) en in die halve finale twee treffers in de thuis wedstrijd tegen Derby County (31). Vooral dankzij die doelpunten, die de gang van Juventus naar de eindstrijd in Belgrado voor een niet onbelangrijk deel markeerden, kan José Altafini geen kwaad meer doen. De smalende klank van het „II Vecchio” heeft plaats ge maakt voor een vertederende of bewon derende. Eén ding is zeker; het heeft José Johnny Rep: toch Barcelona? Real. Het lijstje zal de komende dagen nog wel groter worden. In ieder geval is het geen geheim, dat de Spaanse belangstelling voor Nederlandse spelers zich niet tot Johnny Rep beperkt en dat vooral Ajax goed in de markt ligt. En dat is uiteraard, zeker na de gave exhibitie van de Amsterdammers tegen Real Madrid, niet zo verwonderlijk tói U Geld, dat José Altafini verdiende fai een voetbalcarrière die zich nu al zeven tien jaar lang op internationaal niveau beweegt. Via Palmeiras (van oudsher een van de toonaangevende clubs in Brazilië) het nationale elftal van zijn aan voetbaltalent zo rjjke land (Altafini behoorde tot de Braziliaanse selectie die in 1958 In Zweden voor het eerst we reldkampioen werd), AC Milaan (waar mee hij in 1963 de Europa Cup won, dankzij een 21 overwinning op Benfica in Londen, Altafini scoorde tweemaal!), AS Napoli mondde die loopbaan dan voorlopig uit in zijn verbintenis met Juventus, dat zich gehaast heeft de „ou de rot” ook* voor het volgend seizoen in te lijven. Bij Juventus voelt Altafini zich beter dan ooit en dat is aan zijn spel te merken. Altafini: „Bij Napoli erd ik niet consequent in de spits opgesteld en daardoor voelde ik me daar niet meer zo op mijn gemakt. Bij Juventus kan ik weer op doelpunten jagen, zoals ik bij voorbeeld bij AC Milaan gewend was. In Milaan heb ik ook een geweldige tijd gehad, maar je moet zo nu en dan nu eenmaal van werkgever veranderen, ZAANDAM Johnnie Rep is rond met Barcelona. Als er van de zijde van Ajax geen beter contractvoorstel komt en de beide clubs komen ten aanzien van een transfersom tot overeenstemming staat niets het vertrek van de jonge Ajax- rechtsbuiten naar Spanje in de weg. „De heer Coster” aldus Rep, die zijn belangenbehartiging in handen heeft gege ven van Cruijffs schoonvader, „heeft de regelingen met Barcelona getroffen, maar ik verwacht de komende dagen nog geen activiteiten op het gebied van de komende transfer. We gaan eerst voetballen. De rest komt na de finale allemaal wel”, aldus Rep. MADRID. De kogel is eindelijk door de kerk. Na meer dan een jaar van geruchten, ontkenningen, manoe- vres achter de schermen, dreigende schandalen, en publikaties „uit zeer betrouwbare bron” in de Spaanse en buitenlandse sportpers zijn de Spaan se grenzen tenslotte opengegaan voor buitenlandse voetballers. Zondag was al tenminste één voorzitter van een Spaanse topclub op reis naar het buitenland met een contract op zak, terwijl talrijke ande re bestuursleden gebogen zitten over dikke dossiers van buitenlandse spe lers. Het hek is van de dam en de koopkoorts zal in enkele dagen de „geruchtenthermometer" ongetwijfeld tot barstens toe omhoog drijven. De Koninklijke Voetbalbond zal de regels uitwerken voor de toepas sing van dit besluit. Zo kunnen de Spaanse clubs na een tiental jaren tenslotte weer bui tenlandse sterren aantrekken. De alarmerende daling in het spelpeil van alle Spaanse ploegen, waardoor ook de greep van het voetbal op de Spaanse massa (die het regime zo goed van pas komt) begon te verslap pen, evenals een stijging van de prij zen op de gesloten binnenlandse voet- balmarkt zonder verhoging van de spelkwaliteit, maakten het besluit on ontkoombaar. Inmiddels is de miljoenendans op papier al begonnen. FC Barcelona lijkt een optie te hebben op Johnny Rep, een gerucht dat in Ajax-kringen wordt ontkend. Andere transfers waarover de Spaanse voetballiefheb bers nu al de mond vol hebben, maar die nog niet door de feiten zijn onderstreept: de Zuidslavische ster speler Djajic naar Atletico Madrid, de Roemeen Dobrin naar Real Madrid, Wolfgang Overath (FC Köln) naar Malaga, Herbert Wimmer (Borussia Mönchengladbach) naar Atletico en Hans Walitza (Vfl. Bochum) naar Spanje maximaal twee buitenlandse spelers per club contracteren. De inschrijving kan slechts tot 43 uur voor het begin van de liga- competitie in september ingediend worden. De zo aangekochte buitenlandse spelers kunnen door de kopers niet aan andere Spaanse clubs verkocht of afgestaan worden en kunnen evenmin aan de Spaanse bekercompetitiewed- strijden deelnemen. Tot nader order blijft, het verbo- De bal is rond zegt Barry Hidshoff

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13