Wageningen na eerste ronde op kop: 2-0 ONDERSCHATTING KOSTTE VOLENDAM DURE PUNTEN Alleen Eilermark nog bedreiging voor RBC 1 I PEC kwam goed weg: 1-1 Gelijk spel voor fel Graafschap te weinig Oude meesters zeilden sterk Anderlecht dankte beker aan debutant Ladinsky Wim de Jong SWÉirlIGfl Matte finale uitgeschakeld van Eibers Geen deelnemers met alles goed Revie van Leeds laat Raak kampioen Russen dicht bij laatste zestien Nieuwe toptijd Kornelia Ender gouden bod Everton lopen .Am A S S e I 1W I; s •L te 'h. Eli 14 1973 MAANDAG MEI 28 M (Van onze sportredactie) Uitgesteld 1 2 o o 1 Veritas Elinkwijk Eilermark— C.E.C. RBC Roodenburg B,München Bochum Schalke 04-Stuttgart K.Offenbach FC Köln BorussiaMG Eint:Frank RW Oberhausen-Fortumi Werder Kaiserslauten Hertha Hamburger SV Wuppertaler Duisburg Lausanne Basel Winterthur Lugano B ‘ral o o de Utrechters worden. I (Van onze sportredactie) (Van onze korfbalmedewerker) A t 1 1 0 1 1 1 1 i De aanvalsspitsen stelden het schieten echter te vaak uit en wanneer tenslotte het vuur werd geopend, bleek doelman Bij de dames werd het Utrechtse HMS landskampioen. Het Overijsselse SDOL werd na een ruststand van 4-3 met 9-7 tot capituleren gedwongen. Drost niet gemakkelijk te passeren. Fer reira, die door Wellerdleck bekwaam aan banden wer dgelegd, kreeg in dit vr(j harde duel weinig reële scorings kansen. In de achtste minuut scoorde La dinsky voor het eerst. Uit een pass van Rensenbrink kopte hij langs Piot. 1 0 Zusatzzahl: 15. 5659. SS F dar hul stei voc (56: pas de cot het get del ad zie de wa vai sfe ecl i i 2-0 1-1 11-1 0-2 d t e c V! P< ri d< ik M d< et di f< V' vei un wc sie in ge ge tie Gi de eii Gi ne Zc mi te: in M (1! m M 14 sc ve g' k h G g n a e v f; h k 1 1 ROOSENDAAL De oostelijke kam pioen Eilermark is de enige ploeg, die het kampioensfeest in Roosendaal nog kan verstoren. Eilermark raakte welis waar een punt verder achter op de Roosendaalse ploeg, maar RBC moet de resterende twee w edstrijden beide uit spelen, waaronder die tegen Eilermark. In de strjjd om de amateurtitel is Ellnkwjjk door een gelijkspel tegen Ve ritas praktisch uitgeschakeld. Datzelfde geldt voor de overige drie ploegen. „Was Heskamp er maar bij geweest. Dan had PEC meer aangevallen en zou er voor ons stellig meer ruimte zijn gekomen. Maar ook al hadden we het moeilijk tegen de versterkte verdediging, dit had toch een overwinning moeten zijn”, aldus De Graafschap-traïner Vis ser. HALLE. De Oostduitse Kornelia Ender heeft in Halle het Europees re cord op de 100 meter vrije slag dames gebracht op 58.6 sec. Zij bleef daarmee 0,1 sec verwijderd van het wereldrecord van Shane Gould. Het oude Europese record stond op naam van haar landge note Gabrielle Wetzko. De 14-jarige Kornelia Ender, die in München drie zilveren medailles veroverde, is ook we- reidrecordhoudster op de 100 meter vlin derslag (1.03.0) en 200 meter wisselslag (2.23.0). In Beverwijk heeft Robin Woutering een goede verrichting geleverd op de 100 meter schoolslag. Hij won deze afstand in 1.14,4. Zijn broer Ronald maakte in druk op de 100 meter wisselslag (1.05.8) en de 100 meter vrije slag (1.01,6). Op de sprint kwamen Enith Brighita (1.01,4) en Hansje Bunschoten (1.02,2) tot matige tijden op de sprint. geruggesteund werd door een kostbare voorsprong. Linkerspits Van der Horst, die zijn tegenstander Mintjes herhaaldelijk te glad af was, maar even vaak slecht afgaf, leidde de Zwolse openingstreffer in. Rorije expedieerde de bal uiteindelijk naar de vrijstaande Hogendoorn die de op zijn verkeerde been staande Van Oosterhout met een simpele inzet het nakijken gaf. De Graafschap heeft er alles aan gedaan deze achterstand, die tegen de verhouding was, ongedaan te maken. PEC kwam er dikwijls niet aan te pas, maar verdedigend bleven de Zwol lenaren, zij het met uiterste krachtsin spanning, overeind, Nog meer vuur kwam er in het spel van De Graafschap toen na rust De Blaauw de plaats had ingenomen van Veen. Ettelijke malen werd de verdediging van PEC tot wan hoop gebracht, maar op vaak miraculeu ze wijze bleef de voorsprong intact. Totdat in de 68e minuut Hiddink een vrije trap mocht nemen na een overtre ding van Drost. Van der Ley gebruikte de pass om er 1-1 van te maken. 2 1 0 0 •WWV WAGENINGEN Volendam is zondag al direct in de eerste ontmoeting van de nacompetitie, met een 20 nederlaag, met de neus op de harde feiten gedrukt. Nota bene door het zwakker geachte Wageningen, dat bij voorbaat reeds gedoemd leek een onbelangrijke rol te gaan vervullen in de promotieconfrontatie. De onderschatting van tegenstander Wageningen is de Noordhollandse formatie, die de laatste tien wedstrijden ongeslagen was gebleven, fataal geworden. Het besluit van Revie komt als een verrassing, aangezien hij met Leeds United een weinig gelukkig seizoen heeft doorgemaakt- Niet alleen bleef de club verstoken van de zozeer be geerde league-titel, bovendien gingen twee belangrijke bekerfinales verlo ren: die om de FA-cup tegen tweede- divisieclub Sunderland (O1) en die om de Europa-cup II tegen AC Mi lan (01). Met Kessler zullen vele Zwolse sup porters opgelucht adem hebben gehaald toen arbiter Keizer het eindsignaal liet klinken, want PEC, dat vrijwel constant onder druk had gestaan en zich steeds paniekeriger verweerde, haalde wanke lend het einde. De Graafschap maakte duidelijk aanspraak op de volle buit, maar dit eerste promotiieduel werd een afspiegeling van het hele seizoen. Vloed golven van aanvallen werden onderno men, maar ondanks een hoekschoppen verhouding van 15-1 werd slechts één van de aavalsacties verzilverd. Dat ge beurde halverwege de tweede helft, toen PEC inmiddels al ruim drie kwartier DOETINCHEM. „Dit zijn wedstrij den onder bijzondere omstandigheden. Promotievoetbal heeft een eigen karak ter. Het staat meer in het teken van kracht dan van schoonheid. Wij zijn naar Doetinchem gegaan met de bedoe ling tenminste één punt weg te halen. Dat doel hebben we bereikt”, conclu deerde een zichtbaar tevreden Georg Kessler na afloop van het ongemeen boeiende en sfeerrijke duel tussen De Graafschap en PEC Zwolle in het bom volle Vijverbergstadion. (Van onze sportredactie) ARNHEM Het team van het Arn hemse Raak-Swift heeft zondag in Twello voor de derde achtereenvolgende maal de nationale veidhandbaltitel vero verd. De ploeg van Bertus Cras, de vorige week als trainer-coach van het nationale t earn bedankte, versloeg met Amsterdamse AHC ’31 met 19-16. De rust brak aan bjj een 11-8 voorsprong voor de Arnhemmers. De Sovjet Unie heeft nu zes punten en kan niet meer worden ingehaald door Frankrijk (3) en Ierland (3). Toch is de Sovjetploeg nog niet ver zekerd van een plaats bij de beste zestien. Daarvoor zal eerst nog ge wonnen moeten worden van Peru of Chili. Deze zuidamerikaanse landen moeten nog een beslissingswedstrijd spelen om uit te maken wie in hun zone winnaar wordt. Beiden hebben één keer gewonnen met 2-0. Roemenië heeft gisteren in Boeka rest met 1-0 van Oost-Duitsland ge wonnen. Het was een wedstrijd in BRUSSEL. Dank zij Attila La dinsky, de vorige maand van Feye- noord overgenomen spitsspeler, zal Anderlecht in het nieuwe voetbaljaar weer Europa-cupwedstrijden kunnen spelen. Ladinsky scoorde gistermiddag twee keer voor de Brusselse ploeg in de bekerfinale tegen Standard Luik, die met 2-1 werd gewonnen. Met Dockx in de hoofdrol op het midden veld bepaalde Anderlecht het spel- beeld. Het uitvallen van Heylens, die door Van der Eist werd vervangen, verstoorde het overwicht van de paars-witten niet. AALSMEER. De bijna 500 deelne mers aan de gecombineerde zeilwedstrij den op de Braassem en de Westeinder hebben dit weekeinde volop genoten van de ideale weersomstandigheden. Ook de strijd laaide in vele klassen, waar men elkaar dit seizoen voor het eerst ont moette, hoog op. Bekende namen sleep ten ook nu weer de prijzen weg. Alle drie races werden gewonnen door Fred Imhoff (Flying Dutchman), Jongsma (Randmeer) en Jan van Staveren (Re genbogen). Ook Bart Kraan was, vroeg in het seizoen, direct weer op volle toeren in de Valkenklasse. Hoog opspringend probeert Walter Ferreira de bal in het doel te koppen, maar de Wageningse doelman Drost is hem te snel af. Block en De Boer wachten in spanning af. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM. De Haarlemse grootmeester Wim de Jong speelde in de laatste ronde van de rayonwedstrijden, selectietoernooi voor de halve finales van het kampioenschap van Nederland remise met Cor Benjamens. Door dit resultaat is De Jong uitgeschakeld, onge acht hoe de party tussen Cees Pippel Herman van Westerloo op verzoek van Pippel uitgesteld zal aflopen. DEN HAAG. De cijfers van sport- toto no 47 dd 26-27 mei 1973 zijn: Aantal deelnemers 384.335. Inleg 832.978,- Prijzenbedrag ƒ352.349,- le, 2e, 3e prijs en premie elk ƒ88.087,- Er heeft zich zondagavond niemand voor de le prijs gemeld. De cijfers van de Westduitse lotto van dit weekeinde zijn: 8, 22, 25, 33, 43, 48. Olympia-Gewinnzahl den. Veritas begon uitstekend, maar de Utrechtse verdedigers hielden knap stand. Het technisch getere Elinkwijk kon daardoor via Van den Bosch en Vogelzang zelfs tot 2-0 uitlopen. Ook na rust bleef Elinkwijk technisch beter en stelde het zich tot kort voor tijd met succes te weer tegen de opportunistisch* stormlopen van Veritas. Een kwartier voor tijd sloeg Veritas echter toe. Bin nen twee minuten hadden Theo en Jac ques Hanssen de stand recht getrokken. Er waren 2500 toeschouwers. De stand: RBC 3-6, Eilermark 3-4, Elinkwijk 3-2, Roodenburg .3-2, Veritas 3-2, CEC 3-2. zou het eerste doelpunt van Na een origineel opgezette, maar in consequent voortgezette opening van Ben jamens, kreeg De Jong al spoedig vat op de stand. Een onvoltooide hekstelling kon hij in het middenspel uitbouwen tot een kettingstelling. Hierdoor openden zich gunstige perspectieven voor De Jong. Benjamens, de huidige kampioen van Noord-Holland, voelde niets voor capituleren en bood fel tegenstand. De gecompliceerdheid van de stelling leidde tot tijdnood voor beide matadoren. Na deze fase van bliksemsnel spelen, bleek de overblijvende stand remise te zijn. RBC had weinig moeite met Rooden burg. De Leidenaren konden het techni sche surplus van RBC niet compenseren. De zuidelijke topscorer Louis Verstralen bezorgde de verdediging van Roodenburg handenvol werk. Kort voor rust sloeg Verstralen toe, nadat hem vrije door tocht was verleend na een blunder in de Leidse defensie. Ook na rust bleef RBC sterker. Vooral rechtsbuiten Gilissen zorgde voor voortdurend gevaar. Uit een van zijn voorzetten besliste Nouwens de strijd door schitterend in te koppen. Er waren in Roosendaal 5000 toeschouwers. Eilermark kreeg de noordelijke kam pioen CEC uit Emmercompascuum in een weinig boeiende wedstrijd niet op de knieën. Behalve het eerste kwartier van de tweede helft had CEC voortdurend een overwicht. Desondanks bleef Eiler mark gemakkelijk overeind, omdat de aanvallen van CEC erg simpel van opzet waren. Eilermark, dat in Seine Middel- jans zijn onbetwiste uitblinker had, kreeg nog de beste kansen. De noordelijke doelman Boxem stopte inzetten van Dijkstra en Alberts echter bekwaam. Er waren 2500 toeschouwers. Ook tegen Veritas kon Elinkwijk een comfortabele voorsprong niet vasthou- Door de nederlaag van 3-0 diet Rot Weiss Oberhausen zaterdag op eigen terrein tegen Fortuna Düssel dorf leed, is het lot van de club bezegeld. Hannover ’96, dat in een uitwedstrijd tegen Eintracht Braunschweig met 3-2 moest buigen zal Rot Weiss waarschijnlijk gaan vergezellen naar de Regional-liga. LEEDS. Manager Don Revie blijft bij Leeds United. Revie heeft besloten het fabuleuze aanbod van Everton om trainer te worden bij deze Liverpoolse club af te slaan. Hij zou 200.000 gulden per jaar kunnen verdienen; het dubbele van wat hij bij Leeds krijgt. HAARLEM. De beslissingswedstrijd tussen Archipel en Ons Eibernest heeft niet gebracht wat van een finale met als inzet de landstitel verwacht had mogen worden. Van technisch en tactisch hoog staand spel was maar bij vlagen sprake. Vooral Archipel stelde teleur, ondanks de professionele voorbereiding (al vrij dag was de ploeg in retraite gegaan in het KNVB-sportcentrum in Zeist). De Haagse Eibers wonnen uiteinde' k met 11-8, vooral dankzij een veel beter schot. Toch was de beginfase voor Archipel, want door een doelpunt van Drikus Klouwen kwam de ploeg op 1-0. Maar een enorme blunder in het middenvak van Archipel was de inleiding voor de gelijkmaker. De verdediging had zich nog niet teruggetrokken en daardoor was het voor John Tims gemakkelijk scoren. Na 2-2 door doelpunten van Ron Re geer voor de Eibers en Janne Engelberts voor Archipel, kwam de grotere routine van Ons Eibernest pas goed naar voren. De Hagenaars liepen gemakkelijk weg tot 2-6 door doelpunten van Van der Zee en Emmerik, beiden twee maal. Hennie Bakker bepaalde de ruststand op 3-6. De spanning kwam na rust even terug door doelnun+en van Engelberts en Van Rhee (5-6). Archipel rook kansen, ging 'dnniper spelen en bracht het tot 7-8. Tuist toen iedereen in afwachting was van de gelijkmaker sloegen de koele Hagen-'ars toe. Ron Regeer schoot zijn ploeg naar 7-9 en dit was meer dan Archine) kon verdragen. John Tims schoot nog twee keer raak en toen pas mocht Drikus Klouwen voor de laatste maal voor Archipel scoren: 8-11. Rensenbrink liet de ideale kans om het verschil te verdubbelen onge bruikt toen hij in de negentiende minuut een strafschip miste. Piot tikte de bal via de lat weer het veld in. Pas tegen het slot van de eerste helft verloste Standard zich uit de knellende greep van Anderlecht. Met reddingen op schoten van John en Musovic hield Jan Ruiter de voor sprong vast. Alleen in de derde race kon de ex-FC crack Ed Hoppe met geen mogelijkheid nog voor de finish passeren. Met 1-1-2 is Kraan het volgende weekeinde, als deze serie wordt afgesloten, favoriet voor de hoofdprijs. In het Pampusveld begon Leo de Wit uitstekend met een zege in de eerste race. Biesot werd tweede en Derksen derde. Op de Braassem was de strijd tussen twee oud-gedienden in zeilerskringen, Wim Ritsman en Henk de Ruyter, zeer spannend. Zij bleken volkomen aan el kaar gewaagd. De Ruyter besliste uitein delijk tweemaal de strijd In zijn voor deel, door technisch betere slagen te maken. Ritman (2-3-1) bezet de tweede plaats achter de Ruyter (1-1-2) en voor Straus (3-4-3). Hansen (Veritas) probeert vergeefs om het schot van Van der Ham (Elinkwijk) te keren. Het De 20-nederlaag kwam dan ook hard aan in het Volendam-kamp. Toch was de zege van Wageningen, die be haald werd ten overstaan van ongeveer 9000 toeschouwers, alleszins verdiend. De inzet bleek bij de Zuidveluwse brigade van trainer Vink doorslaggevend. Boven dien verkeerde de Wageningse defensie in een uitzonderlijke vorm. Met name doelman Drost redde keer op keer op schitterende wijze. Wageningen ging met offensieve be doeling van start. De Noordhollanders grepen herhaaldelijk aan de noodrem en toen de gebroeders Jan en Jac Jonk gezamenlijk Van Osenbruggen op onregle mentaire wijze de doortocht beletten, de poneerde arbiter Berrevoets de bal reso luut op de witte stip.Wellerdieck voltrok het vonnis. Het initiatief werd daarna geleidelijk overgenomen door Volendam, dat tenslotte een fel beleg sloeg rond de Wageningse veste. De na rust voor Neurs ingevallen Mensink legde vlak voor het einde de basis voor de tweede Wageningse treffer. Hij passeejde een aantal Volendamse verdedigers met opvallend gemak en bracht op het juiste moment Hazelhekke in stelling, die doelman Visser geen schijn van kans gaf. Er werd na dit doelpunt niet meer afgetrapt. Arbiter Berrevoets gaf Volendam-aanvoerder De Boer wegens spelbederf en de Wageninger Van Osenbruggen wegens natrappen de gele kaart. Na de eerste ronde van de promotie- competitie ziet de stand er als volgt uit: Wageningen de Graafschap PEC Zwolle Volendam MOSKOU. De Sovjet Unie is winnaar geworden van groep negen van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1974, waarvan de eindronden in West-Duitsland worden gehouden. Het Russische nationale elftal ver sloeg zaterdag in Moskou Frankrijk met 2-0 (rust 0-0). De doelpunten werden in de 80e en 83e minuut gemaakt door de vleugelspeler Blok hin en Onisjtsjenko. Kort na rust scoorde Ladinski op nieuw. Na een pass van Dockx kwam hij vrij voor Piot en met een be heerst boogschot tilde hij de bal over de nationale doelman heen. Achttien minuten voor tijd zag scheidsrechter Loraux een strafschop in een hands bal van Verheyen. John schoot raak. •Verder kwam Stamdard niet. Inte gendeel zelfs Anderlecht kreeg nog een beste kans, maar Rensenbrink liet hem ongebruikt. ATTILA LADINSKY groep vier voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Bij ruist was het noig 0-0. In de 53e minuut veerden echter de 65.000 toeschouwers op door een doelpunt van Dumitrache. Roemenië leidt nu met zeven punten uit vier wedstrij den. De ploegen van Tsjechoslowakije en Engeland hebben gisteren in een slechte vriendschappelijke wedstrijd in Praag voor 20.000 toeschouwers tegen elkaar gelijk gespeeld: 1-1. Bei de doelpunten werden in de tweede helft gescoord, het eerste in de 56e minuut door Ifgor Novak voor de Tsjechen. Vier minuten voor het ein de zorgde Allan Clarke voor de ge lijkmaker. F W

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14