TRIOMF MATTIODA PASTE IN R OMANTIEK BORDEAUX-PARIJS spomwK Overmacht van Merckx Wim van Est: Giro verpletterend in Ickx en Redman zegevierden op de Nürburgring Vultink: niet geïmponeerd na koude oorlog in Krefeld Het is nu zo gemoderniseerd Anquetil: „Voor falen van favorieten geen enkel excuus” Imponerende zege Dohmen in Limburg R7 i 2.0 |k< WERELDTITEL 47/2 NA TRIOMF OP DIETER MÜLLER Jonge Italiaan Giovanni Battaglin openbaring iT 15 Elkaar genekt 1.^ Betrekkelijk Knechtenrol F MAANDAG 28 MEI 1973 1 II kJ (Van onze sportredactie) Cyrille Guimard: geen eten 1 PETER HEERKENS ■- 5. Roger Rosiers (Belg.) z.t.; 6. Jürgen Tschan (W-Dld) z. t.; 7. Gerard Vianen (Ned.) op 11.53; 10. René Pijnen (Ned.) op 33.34. SS Fedor den Hertog heeft zich bij de tijdrit voor de Ronde van Engeland, de Milkrace, niet bij de eerste tien kunnen plaatsen. Hij kwam bij het inrijden ten val tijdens een hevige regenbui en liep blessures aan het lichaam en een been breuk op. De Brit Edwards won de pro loog; Van den Hoek werd vierde. De Pool Ryszard Szurkowski heeft de ipel, ikus laar jvak de zich ioor dijk srug Van ging 7-8. was :oele zijn dan fims pas itste Re- lerts tine ren. weg der laai. 1 op rijd eeft als >gen >og- ake. inks rrö- i in De met hot. ssen gen, zeer el- ein- sor- te lede /oor -FC xeid “1-2 als riet izeld een zerd 1-4, tas - - Ine- rij- ider van de nen >nt> lep- 111e ’red sma Re- •oeg olie Zelden zaten er zoveel gerenommeer- den in het te Bordeaux opgestelde pelo- tonnetje en ze verschuilden zich achter eikaars kansen. Na wat aandringen wil de Walter Godefroot dat ook wel toege ven. „Als ge het goed nagaat”, zei hij, „geloof ik inderdaad dat we teveel op eikaars wiel hebben gereden”. ADENAU. De 1000 km van De uitslag is: 1. Enzo Mattioda (Fr.) 562 km in 14 uur 17 min 55 sec. (gem. 39.304 km uur). 2. Cyrille Guimard (Fr.) op 4 min. 5 sec.; 3. Walter Godefroot (Belg.) op 7.53; 4. Michel Perin (Fr.) z. t.; Deze feiten betekenden, precies als in Genève, dat Hans Vultink alleen door een overwinning en aldus een beter moyenne, als eerste zou kunnen eindigen, terwijl Muller aan een remise al vol- donede had. Maar in de Europese finale had de langharige Duitser al ervaren hoe betrekkelyk een dergelijke uitgangs positie tegen Vultink is. Uitgeblust gaven ze dertig kilometer voor het einde alle hoop o p. Met de allure van de echte held, daverde Enzo Mattioda onbedreigd naar Parijs. Hij was ineens bekend („Ik snap het zelf niet. Dit i s ongelooflijk”) en welgeteld 11.500 gulden rijker: 6.500 gulden aan prijzengeld en de 5.000 gulden premie die de sponsor bij het vertrek in Parijs beloofde. ongeveer vier over) op het steeds moei zamer fietsende peloton waarin de wer kers van de eerste ontsnapping de tol van die inspanning gingen betalen. René Pijnen viel terug toen er nog 105 kilo meter gereden moest worden. Hij zwalk te na een tot dan sterk gereden koers volledig machteloos uit het peloton. „Ik wist dat dit ging gebeuren”, klaag de hij in Parijs, waar hij met grote achterstand als tiende arriveerde. „Ik moest van mijn ploegleider voorin rijden om de koers voor Rosiers te controleren. Steeds renners terugpakken en afstop pen. Ik had er geen zin in, maar ik werd toch naar voren gecommandeerd. Ik rij me kapot, riep ik tegen m’n ploegleider. Het hielp niets, ik moest”, aldus Pijnen. PESARO. Twijfelen is verder ver boden. Eddy Merckx gaat voor de vierde keer de Ronde van Italië winnen. Tenzij natuurlijk de Giro door een ongeluk wordt beroofd van zijn sterkste man. Hoe sterk Merckx is, heeft hij zondag laten merken. Na twee vlakke ritten, waarin de sprinters om prijs en premie mochten vechten, volgde een zware rit door de bergen. Een etappe die is ge maakt door Merckx en zijn trouwe pa ladijn Jos de Schoenmaker. De Nederlandse zeiler Bakker is in het wereldkampioenschap soling voor de Franse plaats Quiberon in de algemene rangschikking op de vierde plaats geëin digd. Het wereldkampioenschap bridge in de Braziliaanse stad Guaruja heeft Italië de titel opgeleverd. Het won de finale van de Dallas Aces uit Amerika. En zijn gangmaker Maurice de Boe- ver, die deze monsterrace voor de der tiende keer deed: „De één wilde voor de ander niet en tenslotte zijn ze er alle maal onderdoor gegaan. Ze hebben el kaar genekt”. Zijn in dit werk eveneens uiterst bedreven collega Cois Cools: „Er is nooit werkelijk gekoerst. Ze bleven te lang hangen”. Van die rivaliteit onder de theoretisch sterksten, profiteerde Enzo Mattioda dankbaar, gretig en bovenal sterk. Hij demarreerde na 415 kilometer wedstrijd weg uit een kopgroep je (de eerste grote vluchtpoging) met Pijnen, Vianen, Perin, De Witte en Tschan. Toen vijf kilometei verder vanuit de achterhoede de vedet ten Rosiers, Godefroot en Guimard zich aansloten bij de leiders, gleed Mattioda al met ruim drie minuten voorsprong De Nederlandse amatrice Marijke de Kat-Englebert heeft in Boedapest een koers (meetellend voor het Europees kampioenschap) op haar naam gebracht. Jos Bangers uit Nijmegen is Neder lands kampioen kleinbiljart in de over gangsklasse geworden. Lasse Viren, de Olympisch kampioen op de vijf en tien kilometer heeft in Helsinki de tien kilometer gelopen in 28 minuten en 17,8 seconden. De beste we- reldseizoenprestatie. De Amerikaanse speerwerpster Kathy Smith heeft in Modesto (Californië) met - ,s Wederom liet de Nederlander zijn te genstander de afstoot winnen, dat wil zeggen dat Müller mocht beginnen. Wéér mocht beginnen, want in Genève gebeurde hetzelfde. Toch was het risico groot en sommige kenners schudden vertwijfeld het hoofd, toen zij Müller meteen sterk van acquit zagen gaan. Maar Vultink wist wat hij deed, was ook bereid dat risico te nemen, omdat hij zich maar al te goed het vorige duel herinnerde. Daarin bezat Müller, na een van weerskanten trouwens ner veus begin 80 punten uit vier beurten terwijl de Achterhoeker slechts twee caramboles had veroverd, om niettemin op meesterlijke wijze de partij met een serie van 398 triomferend te beëindigen. Ditmaal kwam Müller echter heel wat verder en versomberden Vultinks per spectieven toch wel danig; een remise, eventueel in de nabeurt tot stand geko men, zou immers niet toereikend zijn om het verschil in matchpunten op te heffen. Een mislukte piqué liet zijn eerste poging om de opening van Müller (49) te beantwoorden, op zes afbreken, zo goed als in de tweede beurt bij een dwarsstoot de speelbal op ruime afstand aan de rode kogel voorbij rolde. Müller Maar terwijl zijn vrouw de spanning de ontmoediging, zx>als ze het later zelf noemde kon ontvluchten, diende Hans Vultink op zijn stoel te blijven zitten. En hij blééf zitten. Gespannen, dat zeker, maar uiterlijk de rust zelve. Hoewel Müller in twee beurten zelfs snel tot 275 punten reikte, toen de Achterhoeker nog maar zes moeizame caramboles op het bord gebracht had. Oók, nadat zijn aansluitende beurt hem Merckx zorgde er met zijn ploegmaten voor dat het tempo van de start af hoog was. Nadat Jos Huysmans zijn werk had gedaan, nam De Schoenmaker de taak over. Bij de beklimming van de Carpeg- napas (1400 meter) moest De Schoenma ker, die met Merckx, Fuenite en de 22- jarige neo-prof Giovanni Battaglin ruim 2’A minuut winst had genomen op een volggroep met Bitossi, Gimondi en Roger ger de Vlaeminck, als eerste lossen. Ook Fuente werd op zijn eigen terrein ver slagen en alleen Battaglin kon het wiel van de meester houden. Merckx reed weer een gewonnen rit, maar hij wilde zich niet tevreden stellen .net een sim pele overwinning in de eindsprint. In het laatste stukje van de klim duldde Merckx ook de jonge Italiaan niet lan ger in zijn nabijheid en in de afdaling vergrootte hij zijn winst. De uitslag van nog „slechts” halverwege die grote mar ge bracht. De veelvoudige Nederlandse kampioen, die kortelings ook de Europese titel veroverde, leek kansloos. Wat zou Müller nog kunnen tegenhouden? Maar toen verrichtte de onbuigzame Vultink, tot het uiterste geconcentreerd, zijn gro te krachttoer. De krachttoer, die hem tot een waarlijk meester in de biljartsport maakt. Met een puntgave reeks van 268, zonder een enkel foutje gepresenteerd aan het verbijsterd toekijkende Duitse publiek, achterhaalde hij Müller niet alleen, maar liet hij de Duitser ook nog op een ruime achterstand staan. En toen was Hans Vultink wereld kampioen. Voor het eerst in zijn rijke carrière, waarvan niettemin het einde nadert. Voor het eerst ook was weer een Nederlander ’s werelds beste, nadat een kwart eeuw geleden Piet van de Pol, toevallig in dezelfde spelsoort, een der gelijke prestatie leverde. De situatie in het erg warme Krefeld was vrijwel identiek aan die van twee maanden geleden bij het Europees kam pioenschap in Genève. Met dit verschil, dat Hans Vultink ditmaal niet alleen tegenstanders op de groene tafel te be strijden had., maar bovendien een hele atmosfeer die de nationale favoriet Die ter Müller protegeerde. Wéér stonden in de beslissende partij deze Duitser en Vultink tegenover elkaar. Wéér voerde Müller bij het ingaan van de „finale” ongeslagen het klassement aan. En weer had de Nederlandse vertegenwoordiger op de voorlaatste toernooidag een par tij verloren; ditmaal tegen Dufetelle uit Frankrijk, zaterdagmiddag, en duidelijk onder de invloed van de turbulante gebeurtenissen van de avond tevoren. Zaterdagavond, tegen Galvez, was Vultink echter weer helemaal zichzelf en presenteerde hij in de tweede beurt een fonkelende afsluitende reeks van 399. Maar evenals in Genève stond voor Vultink een beter algemeen gemiddelde genoteerd dan voor de Berlijnse biljart- zaalhouder Müller, die natuurlijk hier voor „eigen” publiek uitermate begerig was zijn eveneens eerste wereldtitel te bemachtigen. Tijdens de Europese kampioenschap pen karate in Valencia heeft de Neder landse karate-ka Millerson in de mid- dengewichtklasse de zilveren medaille gewonnen. De Nederlandse bokser Joop Verbon (zwaarweltergewicht) heeft in Caen een nederlaag geleden tegen de Fransman Jean Claude Warusfel. seconden (33,352 km per uur) 2. Battag lin (It) 4.41.21; 3. Zilioli (It) 4.44.52; 4. Motta (It) 4.44.55; 5. Gimondi (It) z.t. Het algemeen klassement: 1. Merckx 41 uur 12 minuten en 50 seconden; 2. Battaglin 41.14.26; 3. Bitossi 41.17.38; 4. Panizza (It) 41) 41.18.01; 5. Gimondi 41.18.23; 16. Kuiper (Ned) 41.24.59; 53. Karstens (Ned) 41.41.16. Harm Ottenbros heeft zondag in Rij en „De Leren Zool”, een wedstrijd voor profs over honderd kilometer gewonnen. Ottenbros won de sprint van een kop groep van acht renners, die al na vijf kilometer was ontstaan. Ottenbros legde de 100 kilometer af in 2 uur 21 minuten en 48 seconden. Jos van Beers werd tweede, Jan Serpenti derde en Jo van Polvierde. de lap ijk en na en net :he ier in- ac- en. Aan het eind van die barre tocht geen vedette als Cyrille Guimard op het podi um, of Walter Godefroot (die al eens won), of Jürgen Tschan of Roger Ro siers, maar Enzo Mattioda. Een kleintje in de wielerwereld. Een waterdrager ei genlijk en nu ineens held. Drie weken geleden werd hij bij gebrek aan presta ties uit de Peugeot-ploeg gezet, waarna Gitane zich over de werkeloze ontferm de. In Bordeaux-Parijs is de romantiek eindeloos, maar met de onbekende, bleke Gitane-renner (26 jaar oud, drie seizoe nen beroepsrenner, knecht van Joop Zoetemelk, een uitslagenlijst zonder noe- menswaardige prestaties) ging dat wel ten koste van de waarde van de erelijst, in het verleden al eens aangetast door Michael Nedelec (1964) en Emile Bodart (1968). Hoeveel waardering men ook moest kunnen opbrengen voor wat Enzo Mattioda presteerde met een solo van 147 kilometer: de groten hadden zich te schamen over wie ze als winnaar afle verden. Jacques Anquetil, die het allemaal vanaf de achterbank van een radiore- portagewagen had bekeken, sprak in Pa rijs vernietigende woorden over de ve detten. „Het was een schitterende koers, ik heb genoten van de manier waarop Mattioda reed, maar wat de favorieten deden, was voor mij onbegrijpelijk. Op een gegeven moment wilden ze wel in de aanval, maar toen was het te laat. Ze faalden en er is geen enkel excuus voor”. Die verontschuldigingen werden overi gens wel aangevoerd. Guimard: „Ik kreeg vreselijke last van mijn maag. Ik heb een hele tijd niet kunnen eten”. Godefroot: „Op een belangrijk moment gaf mijn gangmaker te weinig gas, ik moest me later te veel inspannen om de achterstand goed te maken”. Het was een zwak gezoek naar een verklaring voor de werkelijke oorzaak van het falen, ook al lag die reconstructie voor het grijpen: de favorieten beloerden el kaar te intensief. de Nümburgring, de zevende race voor het wereldkampioenschap merken, is geëin digd in een dubbele overwinning voor Ferrari. Winnars werden de Belg Jacky Ickx en de Brit Brian Redman. Zij werden op de tweede plaats gevolgd door hun stalgenoten Arturo Merzario (It) en Carlos Pace (Braz). Als derde werd afgevlagd de chevron van de Brit ten John Burton en John Bridges en de Porsche 908 van de Zwitserse Claude Haldy en Bernard Cheneviere ging als stand toen al op 275 en wist bovendien het fortuin naast zich. Immers, na een totaal vernielde rappelsitoot voltrok zich de meest onmogelijke klos die vermoe delijk de laatste jaren in het internatio nale biljartgebeunen te zien is geweest. Toch strandde Müller kort daarna echt. Maar 230-132 was nochtans een verschil dat ononverbrugbaar leek. Niet evenwel voor Vultink, die zonder één aarzeling de ballen naar de korte kaderlijn dirigeerde, daar zijn serie op bouwde en zó zeker zijn eenzame spel speelde, dat al het rumoer op de tribu nes hem niet uit zijn concentratie kon duwen. Gerty kwam voorzichtig weer eens om de hoek kijken en toen duurde het nog maar even voordat zij, met tranen in de ogen, als eerste van de kleine, maar geestdriftige kolonie de nieuwe Nederlandse wereldkampioen, die daarmee de kroon zette op een 47-2- trilogie (Neede: Nederlands kampioen schap, Genève: Europees kampioenschap, Krefeld: wereldkampioenschap) mocht omhelzen. Het eindklassement: 1. Hans Vultink (Ned) 12 punten, hoogste serie 400, alge meen gemiddelde 86.53; 2. Dieter Müller (Wdld) 12, 361, 76.85; 3'. Roland Dufetelle (Fr) 10, 380, 58.28; 4. José Galvez (Sp) 6, 305, 52.47; 5. Klaus Hose (Wdld) 6, 149, 38.93; 6. André Burgener (Zwits) 4. 134, 29.50; 7. Koya Ogata (Jap) 4, 180, 27.46; 8. Emilio Yazbek (Arg) 2, 161, 20.41. Het Nederlandse jeugdteam is win naar geworden van het internationale korfbaltoernooi in Zutphen door in de finale te winnen van België: 95. Een hevige vechtpartij heeft zich vrijdagavond voorgedaan in de Ronde van Ee (Friesland). Jo de Boer uit Wes- tergeest.een sterke amateurrenner, ging de ploegleider van Kroon, Henk v. d. Borg, te lijf, omdat hij met zijn comple te ploeg veertien man tegen hem zou rijden. Er ontstond een uitgebreid handgemeen, doordat toeschouwers zich met het conflict gingen bemoeien, v d. Borg belandde uiteindelijk in een vrij diepe sloot. Hij heeft bij politie en KNWU een aanklacht ingediend. (Van onze sportredactie) PARIJS. De come-back van „Monsieur Bordeaux-Paris” is gevierd met onophoudelijk geschud van han den, blij verraste kreten en,naar goed zuidelijk gebruik af en toe wat klapzoenen zoals bijvoorbeeld Guy Lapedie die uitdeelde, toen Wim van Est in zijn restaurant wenste te eten. Hij was voor even weer hele maal terug, Wimme uit St.-Wille- brord, die in tegenstelling tot het merendeel van zijn oude koersvrien- den na zijn carrière niet als begelei der doorging in de wielersport en zodoende tien jaar in het métier ont brak. Het werd in zuidelijk Frankrijk een onvergetelijke reünie en voor Wim van Est een ervaring die hij voorzien had. „Bordeaux-Parijs”, sprak hij aan het eind van de rit als chauffeur van een volkswagen met Nederlandse journalisten, „is niet meer wat-ie was. In onze tijd stonden er bij het vertrek duizenden mensen, nou heb ik er maar een paar honderd gezien. In de finale reden wij stuk ken zwaarder dan nu. Er zijn nu veel al te mooie wegen. Vroeger lagen er overal keien, nu is het allemaal asfalt. Ik heb een schiterende koers gezien, maar ik vond het niet zo hard en (Van onze speciale verslaggever) KREFELD Gerty Vultink kon het niet langer aanzien. Bijna ongemerkt sloop ze weg van haar plaatsje in de rij der „Ehrengaste” de toernooizaal uit. Onstuitbaar immers naar het scheen scoorde daar vlak voor haar de Duitse favoriet Dieter Muller de ene carambole na de andere, onderweg welhaast naar de wereldtitel in het kader 47-2. Het applaus verbrak bij herhaling de stilte in de fonkelnieuwe sporthal Glocken- spitz van Krefeld. Een zelfde lot trof Gerard Vianen (zevende in de uitslag) toen zijn ploegge noot Mattioda ontsnapte. Hem restte de zware knechtenrol, die krachten sloopt en eigen kansen bombardeert. „Boven dien”, zei Gerard Vianen over het grote fietsavontuur, „voelde mijn gangmaker niet precies aan wat ik kon en wilde. Op de grote snelweg heeft hij me over m’n toeren gedraaid. Hij zette de gaskraan helemaal open en dat was te veel voor me”. Op die autoroute (22 kilometer over de A-10), ondernamen de steeds verder achterop geraakte favorieten een wan hopige poging om Enzo Mattioda te achterhalen. Roger Rosiers vocht een indrukwekkend gevecht uit met Cyrille Guimard en toen Walter Godefroot als een sneltrein uit de diepte dook om zich in die strijd te mengen, dreigde Mattioda een beroerde finale tegemoet te gaan. Daar, aan het begin van het dal van Chevreuse, waar menige Bordeaux-Pa rijs definitief werd beslist, doken de vedetten tot diep onder in d e beugel, maar ze knapten een voor een af. STEIN. De Limburgse renners mo gen het dit jaar in het algemeen niet zo goed doen, in hun eigen omgeving, blxj- van zij toch moeiljjk te verslaan. Dat is zaterdag weer gebleken in de Ronde van Limburg, waarin het wedstrijdbeeld vol ledig werd bepaald door de Limburgers. Onbetwiste uitblinker was Mathieu Dohmen uit Born. Hij zocht wraak voor een tegengevallen Olympia’s Ronde, waardoor hij nog geen uitnodiging voor een wedstrijd in het buitenland kreeg. In de Limburgse heuvels toonde Doh men op overtuigende wijze zijn talent In Stein, de star- en finishplaats, eindig de hij met ruim drie minuten voor sprong op streekgenoot Geilenkirchen, die met Dohmen zeventig kilometer voor het einde aan het peloton ontsnapte. Twintig kilometer voor Stein moest Gei lenkirchen Dohmen laten gaan toen deze halverwege de beklimming in fasen een flitsende demarrage plaatste. Dohmen straalde in de laatste kilometers zo’n macht uit, dat hij bij de selectie voor de Ronde van de Toekomst moeilijk gepas seerd kon worden. De uitslag is: 1. Dohmen (Born 170 km in 4.10.12; 2. Geilenkirchen (Schaesberg) op 3.12; 3. Breur (Schiedam) op 3.57; 4. Pronk (Scheveningen) z.t.; 5. Fons van Katwijk (Oploo); 6. Frits Schür (Hoogezand); 7. Albert Scheffer (Zel- hem); 8. Mat Maessen (Elsloo); 9. Wim van Helvoirt (Tilburg); 10. Cor Boersma (Treebeek). PARIJS. In de romantiek die on danks de steeds moderner wordende hulpmiddelen in de wielersport nog steeds als een indrukwekkend decor voor de fietsmarathon Bordeaux-Parijs (562 kilometer) overeind blijkt te staan, paste hij helemaal: Enzo Mattioda. Uit de donkerte van de nacht, waarin de coureurs hun richting moesten vinden in het schijnsel van de volgwagens die hun getrap onder de zwoele hemel van zui delijk Frankrijk omtoverde tot spook achtige grimassen, en uit het stof dat zich overdag vastklitte aan de ploeteren de lijven, veerde hij op als de onver wachte winnaar. Helemaal in de lijn van wat Bordeaux-Parijs zo’n enorme sfeer geeft: het onwaarschijnlijke dat echt blijkt te zijn. Hans Vultink: niet beïnvloed door koude oorlog. maal zo gemorderniseerd”. Hij bouwde zijn verschil uit tot ruim negen minuten (in Parijs had hij er nog werd met de Zwitser Herbert Müller in een Porsche Carrera vijfde. gewonnen. Tweede werd zijn landgenoot Szozda, derde de Rus Likatsjev. de wereldprestatie aller tijden gezorgd. Het record staait op 65.06 meter. 156 km van Lido Delle Nazioni naar Carpegna in 4 uur 40 minuten en 36

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15