STERK OPTREDEN NOG GEEN STEUN WATERPOLOTEA M VOOR SCHAAKBOND Strobalen redden leven van Jan de Vries Vier doden bij motorraces Interesse I Okker-Newcombe stootte door naar derde ronde STOVE KOELTJES WEGGETIKT Kanovaarster Crosstitel voor Van der Sluis Frans Derks op de bon Winst turnteam op trimdag viel tegen Jaapies onttroond SWlWIEÏ «ST’S® Q CRM houdt beurs gesloten bij eeuwfeest HH SI MAANDAG 28 MEI 1973 16 WAA B (Van onze schaakmedewerker) Dassi As c beter Na Cliff Richey verdween ook zijn De slachtoffers onder de toeschouwers bij de motorraces in Skofja Loka zijn een broertje en zusje van respectievelijk zeven en vier, alsmede een zeventigjari ge vrouw. Een tegenvallende oogst dus voor de NSF en de zaterdag meewerkende sport bonden als de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, de Koninklijke Neder landse Zwembond, de Nederlandse Cul turele Sportbond en de Nederlandse Rij wiel Tour Unie. Bonden, die ruim 450 startplaatsen door vrijwilligers hadden D« de mee drie! idea inni: LEEUWARDEN, race 1.—- vens gisteren op toernooi. De als vijfde geplaatste Ameri kaanse werd verslagen door de zestien jarige Tsjechische kampioene Martina Navratilova. De linkshandige Tsjechische nam in de eerste set snel een voorsprong van 4-0 en heet haar kans daarna niet meer prijs gegeven. De bedwinger van Cliff Richey, de eveneens zestienjarige Björn Borg uit Zweden, schakelde op nieuw een professional uit. Pierre Bar thes, bijna twee keer zo oud als de verrassend sterk spelende Skandinaviër, was in de beslissende set dicht bij winst: 4-1. Maar Borg kwam terug en won met 3-6, 6-1, 8-6. (VI di< gel st; fo: re Hl de sk B lem twe kur (m< mei terl isw Sps len kla me ont in Ro< des dit teg de Wi 0 i He Bl< vai 6-3 Ro Hl de 8-1 Verrassingen waren er natuurlijk wel in het weekeinde. De overwinning van Roger Taylor, al was hij dan als tiende geplaatst, op Charlie Pasarell was er één van. Op weg naar de laatste zestien in het herenenkelspel kwam Taylor in de vijfde set met 1-4 achter. Op het mo ment echter dat het mis dreigde te gaan had Taylor de moed een aantal riskante slagen van zijn racket te laten vertrek ken en die durf en zekerheid ontmoedig den Pasarell, die na twee uur en drie kwartier verslagen was: 6-2, 4-6, 3-6, 6- 3, 7-5. Ie d< di rr si d a e k 5 6 in Hi te w tv v< tx St w ze m (Van onze sportredactie) ARNHEM. „Op een evenaring van het aantal deelnemers (220.000), dat vo rig jaar in actie kwam tijdens de trim- wandeldag hadden we beslist niet gere kend. Aan de hand van het aantal startplaatsen rekenden we voor de nati onale trimdag van afgelopen zaterdag voorzichtig op zo’n 60.000 deelnemers. Helaas hebben we de 40.000 nog niet gehaald”, aldus de publiciteitsman Belin- fante van de Nederlandse Sportfederatie. HA de de leidiv Zater (vijf* wins: Terrs slag niem oven uitw< nedei gewe bij door zater er g repla RAP hebb het hoed terst icna in d wim acht ste 1 Hartog voorkwam staking op circuit Zandvoort daarover zodanig op dat hij de agent onder meer „daar heb ik geen donder meer te maken” naar het hoofd slinger de en toch richting parkeerplaats reed. Derks werd daarop door de hoofda gent, die het publiek om assistentie vroeg, aangehouden en voorgeleid bij de inmiddels gewaarschuwde burgemeester Fontein, die de aftrap van de wedstrijd ou verrichten. De burgemeester zorgde oor een zodanige regeling dat Derks he* duel alsnog kon leiden en vroeg de hoofdagent na het duel terug te komen. Om verdere moeilijkheden te voorkomen wer Derks ook toen ongemoeid gelaten, maar de processen-verbaal waren daar mee niet van de baan. „Margaret is niet op haar best in dit toernooi”, vertelde Betty Stöve zelf na afloop. „Zij miste veel, maar van tijd tot tijd had zij plotseling weer perioden PARIJS Betty Stöve heeft in Parijs geen voortzetting kunnen geven aan de reeks verrassingen in het enkelspel bij de open Franse kampioenschappen. Ne derlands sterkste speelster werd door Margaret Court, als nummer één ge plaatst, koel van de baan getikt: 6-3, 6-2. Als Betty Stöve ooit een kans heeft gehad van Margaret Court te winnen was het wel zondagmiddag. De rijzige Australische had haar dag niet, zij speelde weinig geïnspireerd en maakte voor haar doen erg veel fouten. Jos Schurgers op zijn Bridgestone op weg naar een gemakkelijke triomf in de 125-cc klasse. In een magistrale heeft Maria van der Holst-Blijle- Regionaal springt de provincie Zuid- Holland eruit wat het aantal deelnemers betreft. In Zuid-Holland werden 4813 zwemmers en zwemsters geregistreerd. Gelderland is tweede met 3228 en Noord-Holland derde met 2700 deelne mers in de zwembaden. 500 cc int., 50.316 km: 1. Wil Hartog (Abbekerk) Yamaha, 21.29,0, 140,525 km-u. 2. Jan Kostwinder (Rotterdam) Yamaha. 125 cc nationaal, 29.351 km: 1. P. van Niel (Den Haag) Yamaha, 14.04.1, 125,164 km-u. 2. Bert Klaassens (Ediam) Yamaha. 750 cc Pnoduktie, 50.316 km: 1. Cees Bouwmeester (Abbenes) BMW, 22.07,1, 136.480 km-u. 2. R. Schiltmanis (Zoelen) Honda. Zijspannen, 33.544 km: 1. Cees en Jan Smit (Zuid Scharwoude) BMW 15.53,7, 126,624 km-u. HAARLEM. De KNSB heeft in het RAI Congrescentrum in Amster dam zaterdag het 100-jarig bestaan gevierd. In het officiële gedeelte was ruimte voor verscheidene sprekers om hun gelukwensen aan te bieden. Na een openingswoord van voorzitter J. W. Ruth, die een historisch overzicht gaf „We zien om in bewondering, maar dat verhindert ons niet ook vooruit te kijken”, kreeg jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de NSF het woord. Hij stelde de KNSB ten voorbeeld aan vele andere sportbonden en bena drukte dat hij zich gelukkig had geprezen zijn handtekening te hebben mogen zetten onder het stuk waarin de schaakbond als sportbond werd erkend. Namens de minister van CRM was de heer C. A. Kruseman aanwezig. Hij vond dat de schaakbond een be langrijke bijdrage levert aan het cul tureel- en recreatieve leven. Wat de Trou- op de (Van onze sportredactie) HILVERSUM. De Bredase arbiter Frans Derks zal een optreden in Hulzen, waar gestreden werd om de plaatselijke titel tussen Huizen en Zuidvogels, met minimaal zes processen-verbaal moeten bekopen. De Bredase arbiter, die 20 mi nuten voor de wedstrijd arriveerde, werd door hoofdagent Moerman verwe zen naar een verder gelegen parkeer plaats, omdat er op het parkeerterrein bij het voetbalveld geen plaats meer zov zijn. Ook het bekendmaken van het feit dat Derks de wedstrijd moest leiden, leverde geen plaatsje op. De arbiter wond zich SKOFJA LOKA. —De 46-jarige Itali aanse motorrenner Ermanuele Maugliani en drie toeschouwers zijn zondag om het leven gekomen bij internationale motor races in het Joegoslavische Skofja Loka, terwijl zes toeschouwers werden ge wond. Het ongeluk gebeurde in de vijfde ronde van de race in de 350 cc-klasse, toen het voorwiel van Maugliani’s motor bij een snelheid van 200 km per uur blokkeerde. De bestuurder raakte van de weg en kwam temidden van de toe schouwers terecht. Na het ongeluk werd de race gestopt en de overige nog te rijden races werden afgelast. De 350 cc- klasse was de tweede race van het programma, waarvoor meer dan 100 renners uit 17 landen stonden ingeschre ven. subsidie-kant betrof, herinnerde hij aan de welwillende houding van het ministerie dat evenwel nog geen defi nitieve toezegging kan doen. Niette min liet de heer Kruseman zich het bedrag van 80.000 ontvallen. Prof dr. M. Euwe voerde het woord als voorzitter van de FIDE en belichtte daarbij uitvoerig de sociale kant van het schaken. „Systematisch denken, besluitvaardigheid en discipli ne” vond hij kenmerken van de scha kers. Vervolgens werden tot lid van ver dienste benoemd mevrouw Fenny Heemskerk en de heren J. C. Muyen (voorzitter NHSB), mr. P. ten Cate en Jac. Haring (resp. voorzitter en secre taris Nederlandse Bond van Pro bleemvrienden), B. Perfors (voorzitter Nederlandse Bond van Corresponden- tieschakers), mr. W. Vroom (Grond legger V D-simultaan-séances) en de Heemstedenaar C. Rothert die als oud-KNSB bestuurslid reeds op de laatste bondsraadvergadering tot lid van verdienste was uitgeroepen. UTRECHT. Het Nederlandse wa- terpoloteam heeft het in Utrecht gehou den vierlandentoernooi, waaraan ook Joego-Slavië, Roemenie en West-Duits- land deelnamen, op overtuigende wijze gewonnen. Alleen West-Duitsland wist de ploeg van Harry Vriend een gelijk spel (2-2) af te dwingen, tegen Roemenië en Joego-Slavië werd beide keren een overwinning behaald. West-Duitsland werd tweede, Roemenië derde en Joego- Slavië eindigde als vierde. Het meeste plezier beleefde het pu bliek aan de openingsrace, de 250 cc internationalen. Marcel Ankoné (die met 1.46.3 het snelst getraind had) kreeg in de eerste ronde twee vastlopers en be sloot daarop zijn coup pas aan het einde van de race te volvoeren. Derhalve mochten Rob Bron (die zijn persoonlijke sponsoring dit weekeinde bepaald niet waar maakte) en Nico van de Zanden zich negen ronden in een strijd om de eerste plaats uitleven. In de tiende ronde draaide Ankoné het gas van zijn zelfge bouwde Yamsel vol open; zelfs de nog slechts resterende twee ronden waren genoeg om een comfortabele voorsprong op te bouwen. laten bemannen om de Nederlandse be volking dicht bij huis de gelegenheid te geven een portie gezondheid op te doen. Het zwemmen kwam er verreweg het best uit met 22.000 „aanvallen” op het trimspeldje. Negenduizend Nederlanders probeerden hardlopend wat aan hun conditie te doen, terwijl 6000 fietsers op pad gingen. Heeft men bij de NSF een verklaring voor die teleurstellende opkomst? Belin- (Van onze sportredactie) ZANDVOORT Wil Hartog kreeg uiteindelijk toch gelijk. Hij was het, die zaterdag een dreigende rijdersstaking voorkwam door met de organi- «atoren van de kampioensraces op het circuit van Zandvoort te gaan onder handelen over plaatsing van strobalen langs de door veel rijders te ge vaarlijk bevonden weggedeelten. Dat gevaar kwam dan met name van de vangrails in de snelle bochten van het circuit, zoals het Scheivlak, Tunnel- Oost en Bos-Uit die daar niet op de voor motorraces „veilige” afstand van twaalf meter maar op vijf meter van de baan staan. Het alsnog plaatsen van die strobalen heeft mogelijkerwijze het leven van ex-wereld- kampioen Jan de Vries gered die bij Bos-Uit door een te hoge snelheid onderuit schoof maar daar dankzij de strobalen met niet meer dan wat forse schaafwonden vanaf kwam. De Vries werd overigens wel ter obser vatie in het St. Elizabeth’s Gasthuis opgenomen. De trimmers konden onder meer te recht in het Heemsteedse „Groenen- daal”, waar de belangstelling, nét als overal elders erg tegenviel. Bij de heren ging het kampioenschap in de K-2 klasse seniores over 10.000 meter naar de Zwetplassercombinatie Arend Bloem/Lo Jacobs. Halverwege de race spurtten Bloem en Jacobs van hun tegenstanders weg en beperkte de strijd zich alleen nog maar tot de bezetting van de tweede plaats, die tenslotte met gering verschil door de Beatrix-formatie Hans Tigchelaar/Jan van der Holst werd gewonnen Zaterdagmiddag had Arend Bloem zich ook al de sterkste getoond in de k-1 klasse over 10.000 meter. Hans Tigche- laar finishte weliswaar twee seconden later, maar hij werd terecht gediskwali ficeerd omdat hij op de laatste duizend meter had „gehangen”. fante: „Nee, geen enkele. Je kunt alleen maar gissen. Misschien heeft het mooie weer veel mensen naar het strand ge lokt. Volgens mij heeft ook een ro! gespeeld dat de trimactiviteiten deze keer alleen aan enkele ochtenduren wa ren gebonden. Misschien is het ook met name bij het lopen de angst voor het trainingspak geweest”. In Doetinchem heeft de Yamaha-cou- reur beide manches van start tot finish beheerst. In de eerste rit deed Jo Lam mers, die nog een kleine kans op het kampioenschap, verwoede pogingen voorin te komen, maar op tweederde van de wedstrijd nam hij teveel resico en kwam met zijn Montesa ten val. waarin zij haar normale peil bereikte. Je kon er geen staat op maken”. Betty Stöve speelde met een verband om haar rech terpols, maar de Rotterdamse voerde dat niet aan als een verontschuldiging voor de nederlaag. „Ik had een spiertje in mijn pols verrekt, maar echt erg is het niet. Het verband draag ik alleen om de pols wat extra steun te geven en alles bij elkaar kost mijn blessure mij alleen maar een klein beetje macht.” Die verminderde kracht van Betty Stöve maakte het Margaret Court moge lijk in een betrekkelijk lage versnelling te blijven spelen. De Australische ster bleef ongewoon veel aan de achterlijn hangen. Haar oplopen naar het net was onzeker, haar smashses misten vaak de juiste richting en geregeld werd zij door ferme drives van Betty Stöve gepas seerd. Margaret Court incasseerde die klappen zonder een spier te vertrekken. Zij wist zich de sterkste en liet zich niet door een of meer mislukkingen uit haar spel brengen. INSSBRUCK. Het Nederlandse he ren turnteam heeft zaterdagavond in Innsbruck met 250,60244.10 gewonnen van Oostenrijk. De Nederlanders won nen vijf van de zes onderdelen. Alleen het ringen turnen ging verloren In het individuele klassement eindigde de natio nale kampioen Cor Smulders met 53.10 ounten op de eerste plaats. Hans Gunne- man bezette met 51,80 punten de tweede In de derde ronde zullen ook Manuel Orantes en Mark Cox ontbreken. Oran- tes, lang niet in topcoditie, werd ver slagen door Wanaro N’Godrella, die nog nooit van de Spanjaard had gewonnen en Cox bleek niet opgewassen tegen Paolo Bertolucci. Tom Okker en John Newcombe heb ben zich geplaatst voor de derde ronde in het dubbelspel. In de eerste ronde versloegen zij Lacey-Shimamuta (6-0, 6- 1) en in de tweede ronde werden r'orne- jo en Fillol geëlimineerd: 6-2, 6-1. betalen vierhonderd strobalen zowel te leveren als hoogstpersoonlijk te plaatsen (hetgeen zondagmorgen om tien uur ge beurde), won op zijn beide perfect ge prepareerde Yamaha’s zowel de 350- als de 500 cc-race maar beleefde daar vol gens zijn zeggen weinig plezier aan: „Ik vind het hier echt levensgevaarlijk, het stuur stuitert gewoon in je handen. Dat nieuwe wegdek had er vijf jaar geleden al op gemoeten; je kunt hier niet rond rijden, je moet hier rondschaatsen”. MAC-Zandvoort-voorzitter Limbach vond de activiteiten van Hartog wat overdreven: „Die jongens missen op het ogenblik gewoon de herkenningspunten, dat is na twee keer wel weer hersteld. Wij willen dolgraag wat doen voor hun veiligheid maar het moet wel uitvoer baar blijven. Je kan toch niet die hele baan met strobalen bedekken? wens, een Hartog rijdt wel Nürburgring”. DOETINCHEM. Door twee zeges in de vierde kampioenswedstrijd van de KNMV heeft Stef van der Sluis gisteren op het circuit „De Heksenplas” in Doe tinchem zijn Nederlandse motorcrosstitel in de 250 cc-klasse geprolongeerd. Zijn voorsprong in de algemene rangschik king is, met nog één wedstrijd (twee manches) voor de boeg, dusdanig dat hij niet meer kan worden ingehaald. Een andere 50-cc coureur, Frits Klomp, kwam in diezelfde race ook ten val (bij Bos-in). Hij moest met een gebroken schouderblad en gebroken en kel opgenomen worden. De val van De Vries maakte een einde aan een glan zende demonstratie in de 50 cc interna tionalen waar hij na een minder snelle start al na één ronde met zo’n vijftig meter voorsprong doorkwam die, tot het moment van zijn val, tot enkele honder den meters werd uitgebreid. Winnaar werd nu Henk van Kessel, eveneens op een Kreitdler, die tweede lag achter De Vries, omdat diens voornaamste concur rent Theo Timmer (op een Jamathi) al in de eerste ronde uitvoel. Misschien haid De Vries beter een voorbeeld kunnen nemen aan Jos Schur gers, die in eigen land ook geen noe- menswaardige tegenstand ondervindt maar daar geen reden in zag om dat op Zandvoort nog eens te ondierstrepen. Schurgers: „Je kunt hier wel gaan bla zen maar wat schiet je daar mee op? Je motor kan kapot gaan en bovendien is het voor het publiek zo veel aantrekke lijker.” Dit betekende in dit geval dat Schurgers op zijn Bridgestone enkele ronden stoeide met Piet van der Goor- bergh op een Yamaha en vervolgens zo veel afstand nam als nodig was om te winnen. Met betrekking tot de op het circuit uitgevoerde vernieuwingen rea geerde Schurgers met een uiterst zake lijk argument: „Natuurlijk is het zo dat die vangrails voor ons te dichtbij staan, maar ja, de autosport betaalt het ten slotte allemaal, dus Wil Hartog, de man die het zaterdag «p zich nam de door de KNMV te Hermsen opnieuw de score, maar via een strafworp werd het door Claudio Rusu gelijk. In de derde periode werd Roemenië volkomen overspeeld en Wim Hermsen en Gerard Keetelaar voerden Nederland naar een 4-1-voorsprong. In de slotperiode kwam Roemenië door Frincu terug tot 4-2, waarna Gijs Stro- boer de vierde Nederlandse treffer liet aantekenen. Een overtreding van de Robbenspeler tegen Rusu kostte Neder land een strafworp die door Rusu be heerst werd ingeschoten: 4-3. Joego-Slavië opende tegen Nederland door Staminic de score, waarna Wim Hermsen met zijn befaamde linkshandi ge schot de ploegen weer naast elkaar schoot: 1-1. Pas in de derde periode werd Joego-Slavië weggespeeld en door doelpunten van Jan Evert Veer en een strafworp van Wim Hermsen, werd aan de laatste periode met een geruststellen de 3-1-voorsprong begonnen. In de laat ste periode trof Savinovic al spoedig doel: 3-2, maar toen vlak daarop Tonnie Buunk de stand n aar 4-2 schoot, was alle leed geleden. Weliswaar mocht Sa vinovic nog eenmaal het genoegen sma ken aanvoerder Kroon voor de derde maal te passeren, maar in de laatste seconden verdedigde Nederland be kwaam. ohet Harinxmakanaal onder Leeuwarden de nationale titel ka novaren K—1 dames seniores over 3000 meter ontfutseld aan Mieke Visser Jaapies. Aanvakelljk gaven Maria van der Holst en Mieke Jaapies elkaar wei nig toe, maar na 1500 meter maakte Maria zich met een tussensprint los van haar tegenstandster, die niet de kracht kon opbrengen haar in de slotfase nog te bedreigen. Mieke Jaapies moest er zelfs nog hard aan trekken om Thea Bergers-Duif van zich af te houden. Uitslagen: 50 cc internationaal33,544 km: 1. Henk vain Kessel (Mill) Kreidler, 16 minuten 24,1 seconden, gemiddelde snel heid 122,711 km per uur. Snelste ronde Jan de Vries (Purmerend) Kreidler 1.56,9, gem. 129.125 km-u. 125 cc int., 41,93 km: 1. Jos Schurgers (Haarlem) Bridgestone, 19.05,7 gem. 131.752 km-u. 2. Piet van de Goorbergh (Breda). 250 cc int., 50,316 km: 1. Marcel An- kone (Oüidenzaal) Yamsel, 21.35,5, 139,896 km-u. 2. Rob Bron (Amsterdam) Yama ha. 350 cc tot, 50.316 km: 1. Wil Hartog (Abbekerk) Yamaha, 20.49,6, 144.956 km-u. 2. Marcel Ankoné (Oldenzaal) Yamsel. Het Nederlands waterpolozevental heeft de opgaande lijn, die het reeds demonstreerde in de beide ontmoetingen tegen de Joegoslaviërs, doorgetrokken. De sterk verjongde ploeg van Harry Vriend waarvan de gemiddelde leeftijd zo rond de 21 jaar ligt en van wie alleen Evert Kroon ouder dan 25 is, heeft duidelijk getoond dat zij van de nieuwe waterpololichting de meeste vooruitgang heeft geboekt. Nederland stond in de wedstrijd tegen West-Duitsland door doelpunten van Wim Hermsen bij het begin van de laatste periode met 2-0 voor. Tot twee minuten voor het einde bleef deze stand ongewijzigd, maar daarna scoorden Schmidt en Teicher en werd het toch nog gelijk. Tegen Roemenië opende Wim A'-:' i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16