SI r: Politiek asiel voor opvarenden „Velos Brommers botsten Lijfwachten van frontaal: 2 doden Nixon stortten Militair schoot in oceaan op prostituée B dit Erasmusprijs ’73 uitgereikt HM aan Claude Lévi-Strauss s Zitstaking in Spaanse kerk Kind gedood bij vuurgevecht in Belfast Ernstig gewonde na schietpartij Neem gewoon Durex- beter voor beiden. Hete Skylab koelt af onder niet helemaal ontvouwde „parasol” 1 ft NA ONTVOERING WEER VRIJ i KONING CONSTANTIJN ZWIJGT NOG VERKEERSONGELUKKEN IN WEEKEIND FRANS GELEERDE MET GROTE ARTISTIEKE KWALITEITEN V I O. MAANDAG 28 MEI 1973 AAN Kabi Mensen o o o o o o 2 o o o o o o o o o o o o o o België 2 De Franse filosoof en cultureel antropoloog, Claude Lévi-Strauss, die vanmiddag de Erasmusprijs 1973 heeft ontvangen houdt er niet van de platgetreden paden van de wetenschap te bewandelen. Dat heeft hem tot een omstreden ge leerde gemaakt. Hij noemt zichzelf overigens bij voorkeur „een nederig werker op het bouwland van de we tenschap”. Maar Lévi-Strauss is méér: oorspronkelijker, veelzijdi- ger en talentvoller dan zijn meeste vakgenoten. Hr Mogelijk montage-Apollo naar Skylab (Van onze correspondenten) I van ADVERTENTIE n zw. zw. Men neemt aan dat de rebellerende admiraals van de Griekse marine met de Velos hun koning terug wilden halen naar Athene en dat Constantijn van het gehele plan op de hoogte was. Maar in de villa van de vorst, in een deftige CORDOBA De Argentijnse fabri kant Tomas Tortone die vorige week woensdag in Cordoba werd ontvoerd, is vrijdagavond tegen losgeldbetaling van 30.000 pesos vrijgelaten. 22 22 21 9 12 21 10 4 17 9 13 13 15 9 11 8 17 13 12 18 12 Hl 11 8 13 13 12 11 14 10 uur uur 10 0 0 o o o 0.2 0.3 0 6 Op 26-jarige leeftijd kreeg hij het professoraat aangeboden in de sociologie aan de universiteit van San Paolo in Brazilië. Daar verrichtte hij etnografisch onderzoek in de binnenlanden (beschre ven in „Het trieste der tropen”). Tijdens de oorlog doceerde hij aan de New School of Social Research in New York. Van 1946 tot ’47 was hij Frans cultureel attaché in de VS, daarna se- Claude Lévi-Strauss met wie men gis teren {tennis heeft kunnen maken in een tv-vraaggesprek werd in 1908 in België geboren. Hij verhuisde toen hij vier jaar oud was naar Parijs, waar hij als 19- jarige aan de rechtenfaculteit filosofie en sociologie studeerde. bleek te zijn overleden. Zijn meerij dende 12-jarige broer werd ernstig ge wond. Pre gen i net ii waar beroe lijke ondei vidue word Eei bod bevai ingec der s ren t met werk het 5 van De korte punt regel algei amb1 loofc nooti baar grot I) aal van hou van mai aldi in is in re pi fc w h< ze VI de m Weer in binnen- en buitenland w nw ozo ozo o ozo ozo ozo o ozo zo o ozo zzo IS 23 23 22 22 21 23 20 22 17 14 S 13 13 9 M 4 6 9 14 De 18-jarige dienstplichtige militair H. W. Kolmees uit Uden is zaterdag met zijn motor in IJsselstein over de kop geslagen. Hij werd zo ernstig gewond dat hij bij aankomst in het ziekenhuis Pr st: te: aa ne De Bilt Deelen Eelde F kei: hoi ink dw dra bet bin we: vei gra ges Ec< e J rr r< s< V' ir Is ROME/ATHENE. Kapitein Pappas en de 30 andere opvarenden van de Griekse onderzeebootjager Velos hebben van de Italiaanse regering op een behoed zame w(jze politiek asiel gekregen. Giste ren probeerden z(j in Rome in contact te komen met hun koning Constantijn, wat hun niet is gelukt. De onderzeebootjager heeft inmiddels de Italiaanse wateren weer verlaten onder een nieuwe gezag voerder. De 74-jarige J. Traal uit Dedemsvaart is zaterdag verongelukt toen hij met zijn fiets een voorrangsweg overstak en werd aangereden door een auto. De man was op slag dood. In Abbekerk is gistermiddag een echtpaar om het leven gekomen. Bij het onge luk waren vier auto’s betrokken. Over de toedracht ervan is niets bekend. Twee andere mensen werden bij de botsing gewond. De omgekomenen zijn de 27-jarige W. Porsches uit Purmer- end en ztjn 24-jarige vrouw. Terwijl de geruchtenstroom over in- subordinaties b(J andere legeronderdelen, speciaal op Kreta waaraan vice-premier Pattakos het weekeinde een bliksembe zoek bracht, ongekende vormen aan neemt, geven alle Atheense dagbladen zich over aan bespiegelingen over de positie van de koning en de monarchie. DEI wil onder den n ten w ad vie tionei struct van 1 ding KEY BISCAYNE. Een helikopter van de Amerikaanse landmacht met aan boord zeven rechercheurs voor de bewa king van president Nixon, is zaterdag avond ter hoogte van het eiland Grand Cay van de Bahama-eilanden in de At lantische Oceaan gestort. Een agent kwam om het leven en de andere zes werden licht gewond overgebracht naar een hospitaal op de luchtmachtbasis Ho mestead in Florida. De drie astronauten hebben zaterdag boven het gehavende ruimtestation een grote „paraplu" opgestoken om de hitte in het schip te verminderen, maar het oranje- en zilverkleurige gevaarte ont vouwde zich niet helemaal. De technici in Houston zijn echter vol vertrouwen dat de verkreukte plastic- en nylonstof van de parasol door de zonnewarmte zal worden gladgestreken en zich alsnog zal uitvouwen. Hij meende dat de benoemingen te vaak intern worden geregeld. In de Rebibbia gevangenis in Rome is zaterdag een uur lang gevochten tus sen gedetineerden en cipiers. Tegen de tijd dat de rel was onderdrukt, was er veel vernield. De controverses onder antropologen - zij die de verschillen en overeenkom sten tussen de volken bestuderen - over de kwaliteit van Lévi-Strauss’ werk, wijzen eigenlijk al op het positieve er van. Want „denken dat niet tot discussie leidt is die naam onwaardig”, zoals de Franse vakgenoot van Lévi-Strauss, Mi chel Leiris het in een boekbespreking omschreef. Motief voor dit merkwaardige gedrag zou zijn een hevige aversie tegen de militaire dienst. Door zich aan een mis drijf schuldig te maken, hoopte hij uit de dienst te worden ontslagen. ozo no bew. wzw o w 23 14 24 windst. 23 24 20 19 22 18 20 27 13.07 21.17 uur uur Jack Kinzler, hoofd van de technische dienst in Houston, deelde mee dat nog geen twee uur na het uitklappen van de parasol de temperatuur in de 36 meter lange Skylab enigszins was gedaald. Die temperatuur was namelijk opgelopen tot 52 graden Celsius. Conrad, die Skylab zaterdagmiddag voor het eerst binnenging, vertelde dat hij speciale handschoenen had moeten dragen om te voorkomen dat hij zijn vingers brandde. Hij betitelde Skylab als de, .roodgloeiende werkplaats”. Nadat de koppeling van de Apollo aan Skylab was geslaagd, en de drie astro nauten een rustperiode van acht uur hadden genoten, waren zij het ruimtela- boratorium binnengegaan om de inwen dige schade op te nemen. Zij voerden eerst proeven uit om te onderzoeken of de atmosfeer in Skylab niet door dam pen was vergiftigd. Daarvan bleek ech ter niets en Conrad meldde dan ook taiomfantelijk: „Dit deel van de proef zijn we met vlag en wimpel doorgeko men”. Wel bleek het in het van de rest van het ruimtelaboratorium afgesloten kop- pelingsgedeelte erg koud te zijn. Men meette er ongeveer tien graden. Dit deel is namelijk steeds van de zon afgekeerd geweest. Eerder op de dag richtte een bomont ploffing in de kelder van een hotel in Newry zware schade aan. Een café in Lurgan, ten zuiden van Belfast, werd eveneens door een bomaanslag bescha digd. Volgens het Amerikaanse weekblad Time gaat de vijftigjarige pater Philip Berrigan die wegens zijn activiteiten te gen de oorlog in Vietnam in de gevange nis terechtkwam, deze week trouwen met een non, de 33-jarige zuster Eliza beth McAlister, ook een vredesactiviste. In de Thailandse provincie Trat, 400 kilometer ten zuidoosten van Bangkok, is een diamant van 140 karaat gevonden. De steen heeft een waarde van bijna anderhalf miljoen gulden. Een 28-jarige man is zat dagoch- tend omstreeks half drie in het water van de Houtmankade in Amsterdam ge vallen en verdronken. De man woonde in de naburige Heemskerkstraat. 17 22 17 22 25 22 windst. 29 licht bew. wnw windst. 29 o nw z o voor de eerste Skylab-missie op geeft. Besluiten over deze zaak zouden pas vanavond worden ge nomen. De Roemeense president Ceausescu is zaterdag door paus Paulus in audiën tie ontvangen. Het was een informeel bezoek waarbij wereldlijke en kerkelijke vraagstukken zijn besproken, aldus het Vaticaan. De 19-jarige Hans de Man uit Oisterwijk overleed gisteren nadat de auto waar in hij met twee andere jongens zat, op de E-10 in België slipte en kantelde. Het ongeluk gebeurde bij Brecht. Hans de Man werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. De twee mede- inzittenden zijn ernstig gewond. De 18-jarige Henk Plekkers uit Amster dam is gisteren om het leven gekomen toen hij op zijn motorfiets op de Haarlemmerweg tegen een personen auto botste die onverwacht deze voor rangsweg kwam oprijden. Zijn 14- jarige duo-passagiere werd ernstig ge wond. Maar in plaats van een structuur te vinden vond hij iets anders: „Ik zocht een maatschappij in de allereenvoudigste staat. Die van de Nambikwara was dat zo helemaal, dat ik slechts mensen vond”. De ontvoering van woensdag werd door „gewone” misdadigers uitgevoerd. Een Boeing-707 van de Engelse luchtvaartmaatschappij British Caledoni an heeft op weg naar Vancouver in Canada een tussenlanding moeten ma ken op het vliegveld van Keflavik op Ijsland nadat bericht was ontvangen als zou er een bom aan boord zijn. Onder zoek van het toestel leverde geen bom op maar de Boeing moest naar het vertrekpunt Londen terug omdat er een vertraging van zes uur was ontstaan en de bemanning anders langer achtereen in dienst zou moeten blijven dan is toegestaan. HOUSTON. Deskundigen in het Amerikaanse ruimtevaartcen- trum Houston overwegen een twee de Apollo met reparatiemateriaal naar het om de aarde cirkelende ruimtestation Skylab te sturen. Hiermee zouden de drie astronau ten, die momenteel als monteurs in de ruimte bezig zijn, alsnog kunnen proberen een niet uitgeklapt zonne paneel toch uit te vouwen. Het be zwaar van een dergelijke onderne ming is echter, dat men de achter de hand gehouden reddingsboot BILBAO (Reuter). Tachtig perso nen zijn zaterdagavond in een rooms katholieke kerk in Basauri bij Bilbao begonnen aan een zit-staking ter onder steuning van politieke gevangenen in de plaatselijke gevangenis die zich over de omstandigheden in het complex hebben beklaagd. De 45 gedetineerden zijn, nadat ze hun op schrift gestelde klacht over smerige cellen, gebrek aan medische verzorging en censuur op boeken, brieven en kran ten de gevangenis uit hadden gesmok keld, apart opgesloten. In Madrid hebben vrienden van 23 gedetineerden, onder wie zeven jonge vrouwen, verklaard dat de gevangenen zijn gemarteld nadat ze door de politie waren gearresteerd in verband met de moord op een jonge politieagent begin mei. De 20-jarige niet-geuniformeerde agent werd op 1 mei volgens de politie door linkse betogers doodgestoken. Een van de gemartelde gedetineerden lijdt aan een hartziekte, zo verklaarden de vrien den. AMSTERDAM In de nacht vrijdag op zaterdag heeft een 20-jarige militair, gelegerd in Havelte, in een bordeel aan de Oudez(jds Achterburg wal in Amsterdam een prostiuée van 7250 beroofd onder bedreiging van een pistool. Bovendien loste hij in haar ka mer twee schoten en sloeg haar met het wapen op het hoofd. Een uur later gaf hij zich vrijwillig aan in het politiebu reau Warmoesstraat. BELFAST Reuter-UPI). Een jon getje van vier jaar is zaterdag in Belfast door een verdwaalde kogel van een vuur gevecht tussen een suipschutter en Brit se militairen in het hoofd getroffen en overleden. Het kind was aan het spelen in de tuin van het huis van zijn ouders. De sluipschutter ontkwam in een auto. De bemanning van de motorredding- boot Bernard van Leer uit Scheveningen heeft van de KNZHRM onderscheidin gen toegekend gekregen voor de „moedi ge redding” van de tien opvarenden van het zendschip „Veronica”. De fractievoorzitter van DS’70, dr. W. Drees, heeft zaterdag verklaard dat het benoemingsbeleid aan de Nederland se universiteiten neerkomt op „inteelt”. buurt van Rome, bewaarde men een volstrekt stilzwijgen. Kapitein Pappas en zijn mannen verblijven op grote afstand van de koning in een militair kamp. Op het zuidelijk hoofdkwartier van de NAVO is men nogal in verlegenheid gebracht door de acties van de Griekse kapitein. „Militairen houden niet van politiek bij hun training”, zei een hoge officier gisteren van het hoofdkwartier van de NAVO in Napels. Maar de man vergat dat de voormali ge commandant van dit NAVO-com- mando, de Italiaanse admiraal Birindelli, nu een van de leidinggevende figuren is in de neo-fascistische partij MSI in Ita lië. Kapitein Pappas heeft vrijdag gezegd dat de NAVO zich moet realiseren, „dat de verdediging van de zuidelijke flank van de NAVO gebaseerd is op de cor ruptie en de catastrofe van het Griekse militaire commando. Een commando dat de dictatuur heeft gesticht tegen de beginselen van de NAVO in. Beginselen, waarbij de NAVO volgens het handvest opkomt voor vrijheid en democratie”, aldus Pappas. De Griekse kapitein en zijn 30 man nen hopen dat zij de NAVO-partners hebben gealarmeerd met hun spectacu laire actie voor de kust van Rome. Ruim 14 dagen voordat de ministers in de NAVO-raad in Kopenhagen over de toe komst van die verdragsorganisatie zullen beraadslagen. GASSEL. Een familievete was ver- moedelijk de oorzaak van een schietpar tij om zes uur zondagmiddag in het landelijke Gassel, een kerkdorp dat valt onder de gemeente Beers bij Grave in Oost-Brabant. Het slachtoffer, een 38- jarige man uit Oss, werd zeer ernstig gewond in de buik en opgenomen in het Sint Radboudziekenhuis in Nijme gen. De man behoort mede tot de ver dachten van de vechtpartij. De rijkspolitie heeft twee arrestaties verricht, maar het is niet bekend of de dader van de schietpartij daar bij is. Wel staat vast dat het wapen waaruit de kogels werden afgevuurd is gevonden. THOLEN. Zaterdagavond zijn op het fietspad naast de provinciale weg PoortvlietScherpenisse op het Zeeuwse eiland Tholen twee bromfiet sers frontaal op elkaar ingereden. De omgekomenen zjjn de 49-jarige landbouwer J. Boer uit Poortvliet en zijn 48-jarige vrouw A. BoerAar- noudse, die als duopassagiere met haar man meereed. De beide personen van de andere bromfiets werden ernstig gewond. Bij Bergen in Noord-Holland is in de nacht van zaterdag op zondag de 21- jarige Roelof Klooster uit Alkmaar bij een frontale botsing tussen twee au to’s zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis van Alkmaar is overle den. Twee inzittenden van de andere wagen zijn er ernstig aan toe. De 32-jarige W. Bom uit Wateringen is gisteren bij een auto-ongeluk bij Ver dun om het leven gekomen. Zijn pas sagier werd ernstig gewond. Op zijn 21ste verjaardag is gisteren de heer R. M. J. Óffenberg uit het Gel derse dorp Steenderen verongelukt. Hij raakte met zijn auto in het nabij gelegen plaatsje Hummelo in een bocht op de linker weghelft en botste op een tegenligger. Twee andere inzit tenden van zijn auto werden ernstig gewond. De 27-jarige S. Gerritsma uit Heeg is gisteren omgekomen, toen hij met zijn auto slipte en in een sloot reed. De man verdronk. De algemene verwachting is dat het bewind nu op korte termijn met een initiatief zal komen, hetzij tegen de koning persoonlijk, hetzij tegen de mo narchie als instelling. Óntegenzeggelijk bezat de monarchie tot voor kort in Griekenland zo weinig populariteit dat een referendum ertegen veel kans van slagen zou hebben gehad. De situatie lijkt echter intussen voor het regime dusdanig verslechterd, dat een grote meerderheid nu toch weer voor Con- stantijin zou kiezen. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Plaatselijk regen of onweer en vooral aan vankelijk nog warm. Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum tempe ratuur: van 2 tot 6 graden boven normaal. Maximum temperatuur: van 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 30 mei: minimum 10, maximum 16 graden. Culturele antropologen kan men ruw weg in twee groepen verdelen, de func tionalisten én de structuralisten. Claude Lévi-Strauss behoort tot de laatste groep. Hij wordt zelfs de vader van het structuralisme genoemd, maar zijn voor gangers als de Duitser Bastian en de Engelsman sir James Frazier, zou men eerder als zodanig kunnen kwalificeren. De functionalist van wie de Poolse Brit Malinovsky het prototype is, wil bij zijn etnologische onderzoekingen laten zien hoe een exotische gemeenschap „functio neert”. Hij beschrijft ze van de wieg tot Lévi-Strauss werd in 1968 onderschei den met de gouden medaille van het Centre National de la Recherche Scien- tifique, de hoogste Franse onderschei ding op het gebied van de wetenschap. De afgelopen week is hij gekozen als lid van de Academie Fran^aise en vandaag kreeg hij in het Koninklijk Instituut voor de Tropen de Erasmusprijs van dit jaar. Voor Claude Lévi-Strauss, die in zijn boek „Tristes Tropiques” een prach tige omschrijving geeft van het geluk - hert moment dat hij een bepaalde stam heeft gevonden - zullen al deze eerbe wijzen vermoedelijk minder belangrijke episoden in zijn leven zijn dan het moment dat hij de genoemde stam, de Nambikwara in de oerwouden aantrof. Hij dacht er iets te vinden „als de oprechtste en ontroerendste uiting van menselijke tederheid”. Een filmoperateur heeft vrijdaga vond in de drive-in bioscoop in het Drentse Drouwen met een jachtgeweer een schot in de lucht gelost. De man was boos op de eigenaar van de bioscoop bij wie hij al enige tijd niet meer in dienst is. De eigenaar kwam op de operateur af die toen om hem af te schrikken een schot loste. Het hielp wel: de eigenaar rende snel weg. De schutter is aangehouden en na verhoor vrijgela ten. De helikopter bracht de rechercheurs naar Grand Cay om een andere ploeg ter bescherming van president Nixon en zijn gezin af te lossen. Over het lot van de bemanning is niets bekend, n-ys as, nsiisov Charles Conrad, commandant van Skylab, werkt in hemdsmouwen aan boord van het ruimteschip. In de zes vierkante kisten zitten voedselvoor raden. De kisten moesten tegen de wanden van het vertrek opgestapeld worden. Kapitein Pappas van de Griekse on derzeebootjager Velos wuift opgewekt naar Griekse ballingen in de Italiaan se havenstad Fiumicino. Samen met een dertigtal bemanningsleden vroeg en kreeg hij politiek asiel in Italië. Rotterdam Twente Vlissingen r. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon licht bew. n Londen regen o Luxemburg licht bew. ono Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanooal Las Palmas half bew. Tunis Z--'. DINSDAG 29 MEI Hoog water Laag water Zon op Maan op cretaris-generaal van de internationale Raad van de Sociale Wetenschappen. Op vijftigjarige leeftijd werd hij benoemd tot professor in de culturele antropologie aan het Collége de France. Zijn bekend ste werken zijn: „Race and History” (’52), „Tristes Tropiques” (Nederlandse vertaling „Het trieste der tropen”), „La Pensée sauvage” (Het wilde denken”) en vier delen van „Mythologiques”, waar van het laatste deel twee jaar geleden verscheen. zw. bew. het graf. Hem interesseren vooral de verschillen tussen een bewoner van Tsjaad en Amsterdam. De structuralist daarentegen zoekt vooral naar gegevens die geldig zijn voor alle mensen. Hij ordent de te onderzoeken materie omdat hij primitie ve volken als verkleinde modellen be schouwt van wat belangrijk is in de hele mensheid. De vandaag bekroonde Franse weten schapsman is behalve begaafd musicus ook een begenadigd schrijver. Zijn we tenschappelijk werk is zo artistiek, met indirecte verwijzingen en woordspelin gen gelardeerd, dat men hem wel een talenvol leerling van het Franse genie Marcel Proust heeft genoemd. Zijn be langstelling is enorm en gaat veel verder uit dan, zoals hij zelf eens heeft gezegd, naar zijn drie maitresses”: geologie, psy choanalyse en marxisme. Amsterdam licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. Eindhoven licht bew. Den Helder half bew. half bew licht bew. vuissuigeii zw. bew. Z.-Limburg onbewolkt zw. bew. zw. bew. wzw half bew. no onbewolkt ono i-egenbui zzw licht bew. onbewolkt zw. bew. licht bew. onbewolkt onbew. nno licht bew. regen onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt mist onweer onbewolkt onbewolkt licht bew. wzw onbewolkt nnw bew. nnw bew nnw zw. bew. licht bew 0.37 uur en 8.35 uur en DINSDAG 29 MEI 4.29 uur onder 20.47 2.23 uur onder 17.41 te» f W g. v 'A', I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2