STRINGENTER PRIJS- EN INKOMENSBELEID AANGEKONDIGD Politie pakt Ondernemings raad krijgt meer invloed Den Uyl in regeringsverklaring: Werkloosheid zal Binnen 3 pet. nationaal inkomen Twee doden bij demonstraties in Argentinië Nixons kraakploeg ontmaskerd Glastra- Van Loon staatssecretaris van Justitie Geen beperkt eigen risico ziektekosten nieuwe regering Jordanië heeft worden aangepakt „Geen geheime afspraken bii achtergrond formatie” pyromaan Jl <3 EXAMENS Baandag 2 8 F ’W 1 T& 3 MEI 1973 Kabinet-Den Uyl: Waarborgen DRS. DEN UYL: Meer besparen Boven de wet „Kristalnacht” Regeringsverklaring: Kabinet trekt inflatie-rem aan (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie economie) Sociale premies in toom houden DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl wil de inflatie remmen. Zonder strenge ingrepen zou het zich ge confronteerd zien met een te ver wachten prijsstijging van 8 tot 9 percent dit jaar en (mede daardoor) een totale loonstijging van aanzien lijk meer dan 13 tot 14 percent. Dit valt te concluderen uit de maatregel, die premier Den Uyl in zijn rege ringsverklaring heeft aangekondigd. escu liën- •neel lijke het t is zijn en De De kosten van de gezondheidszorg ma ken ingrijpende hervormingen noodzake lijk, zegt premier Den Uyl. Het kabinet meent dat een bevredigende regeling al leen mogelijk is door middel van een volksverzekering tegen ziektekosten. DEN HAAG. Er zijn bij de forma tie van het kabinet-Den Uyl geen gehei me afspraken gemaakt. Dat heeft minis ter-president Den Uyl vanmorgen na drukkelijk in zijn regeringsverklaring meegedeeld. De premier zei dat er geen ander programoverleg heeft plaatsgevon den dan in de vóórvergadering van kan- didaat-ministers. Er is buiten de gepu bliceerde conclusies van dat beraad geen enkele afspraak gemaakt. gen van het milieubehoud en die van de ontwikkelingslanden een rol spelen. Een goed ondernemingsklimaat en het verbe teren van de s tr uc tu ur van de diverse sectoren zijn daarbij essentieel. ing- igen din- ledi- van och- ater ge- mde 400 kok, den. ijna BUENOS AIRES (Reuter/UPI). De belofte van president Hector Campora van Argentinië om als een van de eerste maatregelen in zijn nieuwe functie alle politieke gevangenen in vrijheid te stel len heeft op verscheidene plaatsen in het land tot botsingen met de politie geleid. Twee betogers kwamen om. AMMAN (Reuter-Amman) Koning Hoessein heeft zaterdag een nieuwe re gering benoemd die uit achttien leden bestaat. Zij komt in de plaats van de regering onder premier Achmed Lawzi, die om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. tga- het /eer man :oop in de t te wel: itter ela- it- in in :rd la- else oni- in ma- op als ier- 3om het een i en •een i is iaar ig>e- ver md. de zijn ler- rij- ge. ties de is. de er- ar* het 'alt in 38- stig in ne- er- blad lilip te- rge- wen liza- ste. dr. dat snd- elt”. /aak n- ist ir- it- en len TS. ito. ome tus- 1 de s er Den Uyl gaf onomwonden toe dat zowel het programma van de progressie- ven als dat van de confessionelen grondslag zullen zijn van het te voeren kabinetsbeleid. „Er is geen plaats voor het verwijt dat de optredende bewinds lieden de programma’s waarop zij zijn gekozen, hebben verloochend”, zei hij. De premier erkende dat met de aan vaarding van deze grondslag veel is overgelaten aan het overleg in het kabi net, hetgeen tot een opener, maar ook on zekerder verhouding tussen kabinet en kamer leidt. LEIDEN Geslaagd voor kandidaats examen Frans taal- en letterkunde mej. Het nieuwe kabinet wordt geleid door premier Said Rifai, die ook de porte feuilles van Buitenlandse Zaken en De fensie beheert. De 38-jarige Rifai staat bekend als een aartsvijand van de Pa lestijnse guerrillabeweging. Hij overleef de een aanslag op zijn leven door leden van de Zwarte-Septemberbeweging in 1971 toen hij ambassadeur in Londen was. Zwarte September gaf omstreeks die tijd een communiqué uit waarin zij de verantwoording voor de aanslag op (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Leidse hoogleraar prof. mr. .1. F. Glastra van Loon wordt staatssecretaris van justitie onder minis ter Van Agt. Hij krijgt de plaats die aanvankelijk voor mejuffrouw mr. An neke Goudsmit was gereserveerd. Kernpunt van doeltreffende inflatie- bestrijding is het tot ontwikkeling bren gen van een alle groepen omvattend inkomensbeleid. De eerste verkennende besprekingen zijn gevoerd met vakcen trales en ondernemers hoe, zowel in het overheidsbeleid als in het arbeidsvoor waardenbeleid, voor het volgend jaar de waarborgen voor de gewenste inflatiebe- strijding kunnen worden gevonden. Drs. Den Uyl zei dat verkleining van inko mensverschillen moet worden bevorderd. Daartoe moet in het overleg ook wor den betrokken: bevordering van een be tere opbouw van de salarisschalen en de pogingen van het bedrijfsleven om te komen tot een redelijke verhouding tus sen percentuele en bepaalde vormen van niet-p?rcentuele loonsverhoging, uitbrei ding van de werkingssfeer van de cao’s tot alle werknemers in loondienst en de inkomenspositie van de zelfstandige on- dernc’-s lijk niet meer dan Haldeman, Ehrlich- man, Dean en Nixon zelf) ervan op de hoogte was. De bestaande inlich tingendiensten werden er niet van op de hoogte gesteld. Den Uyl zei dat het kabinet zich gesteld ziet tegenover een geraamde in voerprijsstijging van 7 percent. Dit is een geheel nieuwe schatting, want re cent werd nog gerekend met 3,5 percent. De tegenslag in de stijging van de in- DEN HAAG. Maatregelen tot een betere beheersing van de sociale zeker heid mogen zich volgens het kabinet niet uitstrekken tot het invoeren van een eigen risico in de ziekenfondsverzeke ring. Daarom heeft het nieuwe kabinet de adviesaanvraag van een beperkt eigen risico in de ziekenfondsverzekering te ruggenomen. Aldus de regeringsverkla ring van vanmorgen. DEN HAAG. Intensieve bestrijding van de werkloosheid is noodzakelijk. Al le beleidsvoornemens zullen mede wor den getoetst op hun invloed op de werk gelegenheid. Financiële middelen worden beschikbaar gesteld ter uitvoering van een aantal gerichte maatregelen. Dat beloofde premier Den Uyl vanmorgen in zijn regeringsverklaring. De verleiding is groot, en daarom onweerstaanbaar, om te denken aan hen die in de „Kristalnacht’’ in Duits land de straat opgingen om de ruiten van joodse winktls en synagoges in te slaan. Toen met het bekend worden van de Watergate-inbraak dan ook de naam van Howard Hunt opdook als een van de gearresteerden, die boven dien een kantoor had in het Witte Huis, was er voor Nixon dan ook alle reden tot de grootste bezorgdheid, zo niet paniek. Hunt immers was het opperhoofd van zijn privé-kraakploeg Er wordt nu veel gezegd en geschre ven over de bewonderenswaardige openheid van het Amerikaanse rege ringssysteem die de feiten uiteindelijk aan het licht brengt. Maar in elk ander geciviliseerd land, waar de door het volk democratisch gekozen regeringsleider er geen privé-kraak ploeg op nahoudt, spreekt het onthul len van deze feiten zodra ze in de openbaarheid zijn gekomen vanzelf. Daar spreekt ook vanzelf dat de da ders niet vervolgd worden door een aanklager ’ie door de betrokken re gering is aangesteld. In de meeste parlementaire demo cratieën, waar ministers zijn afgetre den omdat ze een affaire hadden met een bordeelmeid of omdat ze een aanrijding hadden veroorzaakt, zou het ook vanzelf spreken dat een dus danig gecompromitteerde regerings leider gedwongen zou zijn af te tre den, als deze al niet zelf zijn ontslag had ingediend. adviesaanvrage over de sociale ver- zekeringsuitkeringen zal worden herzien. Het integratiebeleid voor het midden- en kleinbedrijf en het beleid voor land bouw en visserij zal op verantwoorde wijze worden ontwikkeld, zei Den Uyl. De uitvoering van de fiscale oudedags voorziening zal worden voortgezet. In grote lijnen staat het kabinet ach ter de uitgangspunten van het bij de Tweede Kamer liggende wetsontwerp selectieve investeringsregeling. Het be raadt zich over de wijze van uitvoering en de te hanteren middelen. Spoedige totstandkoming van deze regeling wordt van groot belang geacht. De opbouw van een integraal structuurbeleid voor het Noorden wordt voortgezet. Voortgegaan wordt met de opstelling van een per spectievennota voor Zuid-Limburg. Er wordt naar gestreefd op korte termijn in de Kamer de nota’s over het Noorden, Z.-Limburg en de Haagse agglomeratie behandeld te .krijgen, zei Den Uyl. voerprijzen is groter dan in lange tijd het geval was, althans sedert de Korea- crisis in de jaren vijftig. Vorig jaar nog daalde het invoerprijspeil. Behalve een stringenter prijsbeleid (waarover reeds vandaag minister Lub bers van Economische Zaken met het bedrijfsleven overleg voert) wil de rege ring ook een inkomensbeleid voeren ter beteugeling van de vicieuze cirkel van de inflatie stelt het kabinet als een van zijn eerste taken. Een evenwichtige structuur en ont wikkeling van het bedrijfsleven zal wor den bevorderd. Daarbij zullen de belan- waar vrijwel niemand het bestaan van wist. In het licht van deze feiten wordt duidelijker waarom de president op dracht gaf het Watergate-onderzoek te beperken tot aangelegenheden die de „nationale veiligheid” (dat wil zeg gen het bestaan van zijn kraakploeg en wat deze ploeg in naam van de „nationale veiligheid” had aangericht) niet in gevaar zouden brengen. Om dat gevaar af te wenden benaderde het Witte Huis de CIA, eerst om de FBI te intimideren heit wat kalmer aan te doen met het onderzoek, en later om de CIA rechtstreeks als de schuldige voor de Watergate-inbraak te laten opdiraaien. Prof. Glastra van Loon is 53 jaar. Hij is nog niet zolang lid van D’66, maar inspireerde deze partij wel tot de staats rechtelijke hervormingen die zij op haar programma heeft staan, zoals de gekozen formateur. Het valt dan ook te ver wachten dat prof. Van Loon zich op het departement met grondwetszaken zal bezighouden. Zijn portefeuille omvat verder de vreemdelingenzaken, de kin derbescherming, de gratietoepassing, het notariaat en de strafrechttoepassing. De nieuwe staatssecretaris studeerde medicijnen in Londen en Groningen en rechten in Leiden en Göttingen, en filo sofie aan de Amerikaanse Harvard-uni- versiteit. Voordat hij in 1958 hoogleraar in Leiden werd promoveerde hij cum laude aan dezelfde universiteit. die van het Witte Huis: ze braken ook in bij de psychiater van Daniel Ellsberg (waar ze overigens alleen diens adres in de agenda van de psychiater konden fotograferen) en vermoedelijk ook bij mensen die iets te maken hadden met de Zwarte Panters, de katholieken die zich on der leiding van de priester-broers Berrigan tegen de oorlog in Vietnam verzetten, en zij die in Chicago te recht stonden wegens „opruiing” tij dens het partijcongres van de Demo craten in 1968. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Het wordt steeds duidelijker dat de door presi dent Nixon vlak na de inbraak bevolen „beperking” van het aller eerste FBI-onderzoek naar de Watergate-inbraak, niet in de eerste plaats werd ingegeven door zijn bezorgdheid over het uitlekken van geheimen die de „nationale veiligheid” in gevaar zou kunnen bren gen, maar om te voorkomen dat ontdekt zou worden dat hij in het Witte Huis een supergeheime spionagegroep in het leven had ge roepen, die door sommige senatoren nu gekarakteriseerd wordt als een „paramilitaire eenheid”. In zijn verklaring van 22 mei ver telde Nixon hoe hij in juni 1970 een bijeenkomst belegde met de hoofden van de belangrijkste inlichtingendien sten en aandrong op betere beveili gingsmaatregelen. Een maand later werden hem voorstellen voorgelegd, waaronder het inbreken, stelen (en/of fotograferen) van documenten die voor de „nationale veiligheid” van belang werden geacht. Nixon ging daarmee akkoord, maar het plan ging niet door omdat de toenmalige direc teur van de FBI, Herbert Hoover, weigerde er zjjn medewerking aan te verlenen, tenzij hij daartoe een speci fieke schriftelijke opdracht kreeg van de president. Daar waagde Nixon zich niet aan. Nadere prioriteitenafweging en pro grammering op middellange termijn zal geschieden na advies van de Sociaal Economische Raad. De nu aanhangige In het kader van het streven naar evenwichtiger inkomensverhoudingen heeft het kabinet besloten de eigen sala rissen te verlagen, zoals het al had aangekondigd. De overheid zal zich in haar tarievenpolitiek matigen. Zowel als bijdrage tot een redelijke lastenverdeling als ter vermijding van verdere prikkels tot prijsverhoging wil het kabinet afzien van voorstellen om de omzetbelasting in 1974 te verhogen. Ter bevordering van een gelijkmatiger inkomensverdeling zijn ook voorstellen te verwachten over het beleid inzake het wettelijk minimumloon en de inkomens overdrachten via overheid of sociale verzekeringsinstellingen. Hij gaf wel toe dat de lastenontwik keling van de sociale zekerheid in ver houding tot de groei van het nationaal inkomen tot een grondige bezinning dwingt op maatregelen die kunnen bij dragen tot nadere programmering en betere beheersing der uitgaven. Het ka binet zou een open oog hebben voor de wenselijkheid van uitbouw der sociale verzekeringen. Premier Den Uyl verklaarde vanmor gen in de Tweede Kamer dat het kabi net inmiddels al werkt aan een regeling, waarbij de ondernemingsraden recht van beroep krijgen tegen kennelijk onrede lijke beslissingen van de leiding van de onderneming. Ten behoeve van de indi viduele werknemers zal een klachtrecht worden ingevoerd. Een wetsontwerp voor een ontslagver- bod wegens huwelijk, zwangerschap en bevalling is al bij de Tweede Kamer ingediend, verklaarde drs. Den Uyl. Ver der sprak hij zich uit voor het stimule ren van wetenschappelijke experimenten met betrekkingen tot inspraak van werknemers door middel van overleg op het werk en voor een verbeterde positie van de consumentenorganisaties. Den Uyl beloofde dat het kabinet op korte termijn aan de Kamer zijn stand punt zal meedelen over een wettelijke regeling van het stakingsrecht in het algemeen en over het stakingsrecht van ambtenaren in het bijzonder. Verder be loofde hij een wijziging van het ven nootschapsrecht waardoor grotere open baarheid van de financiële gegevens van grote ondernemingen wordt bevorderd. In juni 1971 besloot de president zijn eigen inlichtingen- en politie werk te laten doen door mensen die alleen door het Witte Huis zoudn worden geselecteerd, en dus alleen aan het Witte Huis uitleg en verant woording schuldig waren. Dit plan werd in zo’n grote geheimhouding uitgevoerd, dat alleen een handjevol Witte Huis-medewerkers (vermoede- Het peil van de werkloosheid geeft het kabinet reden tot grote zorg, verklaarde Den Uyl. Hoewel internationaal de con junctuur aantrekt, is het nog onzeker öp welke wijze in ons land de bedrijvigheid daarop zal reageren. Van een duidelijk waarneembare daling van de werkloos heid is geen sprake. Het kabinet vreest dat de opleving van de conjunctuur niet zal leiden tot een overeenkomstige da ling van de ondanks de werkgelegen- heidprogramma’s nog steeds aanzienlijke werkloosheid. Kenmerkend noemde Den Uyl in dit verband de invloed van de voortgaande herstructurering, de uitbreiding van de werkloosheid naar andere gebieden dan de traditionele (met name heit westen en de grote steden) en het feit dat ook administratie’’ en hoger personeel werk loos is. Toen meer dan tienduizend demon straten, uitzinnig van vreugde dat het Peronisme weer terug was, een gevange nis in bezit wilden nemen waaruit kort tevoren politieke gevangenen waren vrijgelaten, openden de cipiers het vuur. Als gevolg daarvan werden twee demon straten gedood en twintig gewond. Ver moedelijk waren de Peronisten in de veronderstelling dat nog niet alle poli tieke gevangenen hun vrijheid hadden teruggekregen. In de gevangenis brak een opstand uit onder de niet politieke gevangenen die ook vrijgelaten wilden worden. Nïet-politieke gevangenen in Cordoba zijn zaterdagmiddag aan het muiten ge slagen. Vijftig gedetineerden maakten van de verwarring gebruik om te vluch ten. DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl zal er krachtig naar streven de stijging van de sociale verzekeringslasten te houden binnen de norm van 3 percent van het netto nationaal inkomen tegen marktpr(jzen over de periode 1973-1977, aldus premier Den Uyl maandagmorgen in de Tweede Kamer. De politie van het Overijsselse Hen gelo heeft gisteren een einde gemaakt aan de activiteiten van een 22-jarige pyromaan, die de brandweer afgelo pen vrijdag en zaterdag 16 maal liet uitrukken. Bij zijn laatste en grootste brandstichting, de dependance van het Twickelcollege, werd hij aangehou den. De man bekende in Hengelo 19 en in Zutphen vijf branden te hebben gesticht. DEN HAAG.Het kabinet-Den Uyl wil een uitbreiding van de taak van ondernemingsraden. Nog voor 1976 zou den nieuwe bepalingen van kracht moe ten worden. Het kabinet zal spoedig een advies vragen aan de SER over het func tioneren van de ondernemingsraden, hun structuur en samenstelling, uitbreiding van hun bevoegdheden en hun verhou ding tot het bedrjjvenwerk. Behalve inbraken organiseerde deze Witte Huis-ploeg ook activiteiten die het best als „terroristisch” kunnen worden aangeduid, zoals het provoce rend op de vuist gaan met betogers die het niet eens waren met het beleid van president Nixon in de hoop dat hun demonstraties daardoor in wanorde uiteen zouden vallen. Het kabinet wil voorrang geven aan de totstandkoming van een volksverze kering arbeidsongeschiktheid (VAO). Daarbij moet een inkomensderving van arbeidsongeschikte zelfstandigen en zo mogelijk van vroeg-gehandicapten bij wijze van bodemvoorziening worden op gevangen. De daarmee gemoeide premie lastenstijging zal niet noodzakelijkerwijs binnen de gestelde norm behoeven te worden ingepast. Zoveel mogelijk zal de voorbereiding tot het realiseren in fasen van een algemeen aanvullende pensioenverzeke- ring worden bevorderd. Hiermee Schip Nixon wat de sena toren een „paramilitaire operatie” hebben genoemd die in naam van de „nationale veiligheid” boven alle wet ten werd gesteld kortom, een or ganisatie die dictatoriaal gengeeerde landen karakteriseert. De leider van dtze organisatie werd Howard Hunt, die dan ook de papieren had voor politieke spionageactiviteiten. Hunt immers was een van de leidende figuren geweest die in dienst van de CIA de catastrofale Vairkensbaai-in- vasie organiseerde, waarbij een paar duizend door de Verenigde Staten opgeleide infiltranten het tegen het Castro-leger van een miljoen man zouden opnemen. Zoals nu bekend is geworden, res pecteerde deze kraakploeg van het Witte Huis geen andere wetten dan Het kabinet treft een verre van roos kleurige financieel-economische situatie aan, zei premier Den Uyl. Aan de grote overbesteding is voorlopig een einde ge komen. Het totale begrotingstekort is kleiner dan in de laatste jaren. Maar de inflatie woekert onverminderd voort. Zonder ingrijpende maatregelen zullen 1973 nog worden overtroffen. Tot dusver de cijfers van prijs- en loonstijgingen in stegen de prijzen dit jaar al met 4 percent. De gedeeltelijke doorberekening van loonstijgingen in prijzen en de indexe ringen in de cao’s vormen een schijn baar onverbrekelijk mechanisme, dat de inflatie een permanent karakter dreigt te geven. Ondanks het sluiten van het centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers is een vermindering van de prijs- en loonstijging uitgebleven, con stateert de p’-emier. De noodzaak de besparingen op te voeren en de consumptie terug te drin gen vergt daarbij een hernieuwde bezin ning op vermogensaanwasdeling en spaarloon, zei drs. Den Uyl. Over de tariefstelling van beoefenaars van vrije beroepen moeten controleerbare afspra ken worden gemaakt om tot beperking van de inkomensstijging te komen. Ver groting van de openbaarheid van inko mens en vermogens is een voorwaarde voor het voeren van een inkomensbeleid, vindt het kabinet. H. Feijten, Haarlem. ,.?s A' js&L» «-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3