9 9 3 3 In Kennemer Sporthal Toonkunst Muziekschool met monsterconcert in abstract drieluik Jonge Haarlemmer dirigeert Groot legaat voor tv-arts Beeldhouwer Aanwinsten van Koert Stuyf neemt de tijd in boeiend modern ballet Lipchitz overleden „De Soldaat” van Strawinsky Uit gewogen samenspel Teylers Museum t t NG N 'B i I 9 7 OP DE WIP MET ELLEN EDINOFF Perspekt met Composities 1, 2 èn 3 ED SPANJAARD MET BLAZERSENSEMBLE ndel Italiaanse grafiek in Rijksmuseum »en MAANDAG 28 1973 MEI Feeëriek en (Van onze muziekmedewerker) sen Eerbied voor de partituur AMSTERDAM De jonge Haar lemse dirigent Ed Spanjaard is de eer te beurt gevallen om te Amster dam twaalf voorstellingen te leiden van Igor Strawinsky’s „l’Histoire du Soldat”. uid 96 E R r 773 4936 SEN igeot- IUM het geheel makkelijk als een wip te gebruiken zou zijn demonstreerde eerst één van de dansers, daarna werd de ene kant van de plank vast gehouden en schoof Ellen Edinoff met de van haar al zo bekende tas tende tenen, steeds verder naar het verende uiteinde, waardoor een zeer wankel evenwicht ontstond. Bij iedere beweging van Ellen begon de plank te wippen en door het sa- menspel van haar trage gespannen gebaren met dit wippen ontstond een ongekende poëzie, waar het pu bliek in Carré ademloos op reageer de. Ook de muziek bij dit program- ma-onderdeel werkte uitstekend mee aan de poëzie en spanning van het moment en bestond uit enkele stukken van Erik Satie in de piste prachtig gespeeld door Reinbert de Leeuw. ■Bil Remedie AMSTERDAM. Zaterdagavond bracht Koert Stuyf in Carré met de Stichting Eigentijdse Dans een première uit onder de naam „See saw”, wat „Wip” betekent. Het nummer waar deze titel op slaat, was dan ook meteen het hoogtepunt van de voorstelling. En wat voor een hoogtepunt! Op het toneel lag een meterhoge rol, waaroverheen een lange veerkrachtige plank. Dat Uk K V I j i van ik weet er toch niet goed raad an- P. ZWAANSWIJK I J. HEIJER. ur is Had je toen al muzieklessen gehad? rtret- 14868 14619 .56 07 I P. ZWAANSWIJK NAAR AANLEIDING van zijn optre den als dirigent bij de opvoeringen van Strawinskys „Het Verhaal van de sol daat" („l’Histoire du soldat”) heb ik een dezer dagen een gesprek met Ed Span jaard gebad. „Ja, al vanaf de tijd, dat ik onder Eduard Biele speelde in het schoolorkest van het Haarlemse stedelijke Gymnasi um. Ik was toen zestien jaar. Twee keer heb ik met toestemming van de heer maar mee. Ed Spanjaard aan het werk in de tent in het Vondelpark. Men ziet een heel uitgewogen, door zichtig samenspel tussen beweging van OT MO- tsen leerde mij volstrekte eerbied voor de partituur van een orkestwerk te hebben en aan dit principe heb ik mij steeds gehouden nu ook weer voor het werk van Strawinsky”. Hij toonde zich daarbij zeer verheugd over het vertrouwen, dat het Nederlands Blazersensemble in hem heeft gesteld. Met de voortreffelijke instrumentalisten van dit ensemble heeft hij bijzonder prettig samengewerkt bij de voorberei ding van het muzikale element bij de opvoering van het theater-stuk. Heb je je altijd al aangetrokken ge voeld tot het dirigeren? horen, dat zij hun doel met heel wat minder spelers konden bereiken. Er waren nog andere groepen waarin het persoonlijk element onderging in de totaliteit. Zo speelden jonge violistjes samen, die in groepsverband les hadden gehad. Ook waren er uitvoeringen te horen van een ensemble van blokfluiten en Orffinstru- menten. Een der leraren liet bij het spelen van een groep horen hoe je een vleugel dingen kunt laten doen, waarvoor het instrument niet gemaakt is. Het resultaat was verbluffend. Ik heb niet alle groe pen kunnen horen, die bij deze manifes tatie aan bod kwamen, zoals het harmo- nie-orkest, een blokfluiten- en gitaren- groep, en een pop-groep, die zich zo men mij verzekerde, met oorverdovend ge weld zou laten gelden. Gelukkig heb ik nog wel kunnen luisteren naar een uit voering van twee madrigalen van Hen drik Andriessen, welke onder de voor treffelijke leiding van Koen Verwey ver heugend goed werden gezongen door een koor met een prijzenswaardige begelei ding door een leerlingenorkest. HAARLEM. De technische theater- werkgroep Perspekt liet zaterdagnacht in de Toneelschuur een mime-studie zien van Wouter Steenbergen: „Composi ties 1, 2 en 3”. Zo abstract als de titel, zo abstract is ook het voorgestelde. Het geheel doet denken aan een driedimensi onaal drieluik volgens de beginselen van De Stijl (Mondriaan e.a.). Hoe ben je in contact gekomen met de Londense Guildhall-school voor je oplei ding tot dirigent? Biele, die het schoolorkest uitmuntend, met geduld, tast en toewijding leidde, uitvoeringen van Linos”, zo heette het orkest, mogen dirigeren”. Ellen Edinoff en Koert Stuyf in een hun balletten van de Stichting Eigentijdse Dans. CAPRI. (AP)Jacques Lipchitz, de in Letland geboren beeldhouwer wiens werken in Europa zowel als in Amerika veel lof hebben geoogst, is op 81-jarige leeftijd op Capri overleden. De beeldhouwer, in Druskieniki, Li touwen geboren op 22 augustus 1891, stelde voor het eerst in de jaren twintig in Parijs werk ten toon. Later versche nen zijn beelden in verscheidene Ameri kaanse musea. In 1966 won hij de gou den medaille voor beeldhouwkunst van de Amerikaanse academie en het Ameri kaanse instituut voor kunsten en lette ren. In het eerste zien we Steenbergen met een sigaret in de mond allerlei James Bond-achtige bewegingen maken, In het tweede en derde deel zijn de bewegingen minder herkenbaar, omdat de speler dan de gang van een electron uitbeeldt door een electronisch circuit, waarbij elemen taire kleuren een bepaalde schakeling symboliseren. Deze electronica wordt eerst aan het publiek visueel uitgelegd door middel van diaprojectie. Het is een aardig idee, een goede aanleiding tot een abstracte vorm van mime, welke kunst al te veel te lijden heeft gehad van illustratieve kneuterigheid. Maar wat ik miste in dit electronisch circuit was een kortsluiting, die het geheel een dramati sche spanning had kunnen geven. Daar door had het méér theater kunnen wor den dan de beeldende kunst die het nu bleef. Ook ontbrak in de laatste twee delen naar mijn smaak de lichte ironie die Compositie 1 kenmerkte. Daarmee wil ik geen afbreuk doen aan de techni sche perfectie van alle uitvoerenden in dit kijkexperiment. Dit monster-concert was een gewaag de onderneming. Ik hoop, dat het hier ging om een experiment, dat men op grond van de ervaringen niet behoeft te herhalen, tenzij men het met de muziek niet meer ernstig wil nemen. Wat heeft men met dit monster-concert willen bereiken? Lag het in de bedoeling om te laten horen in welke mate de leerlingen der school ieder voor zich van het vakkundige onderricht van hun lerares sen en leraren geprofiteerd hadden, om aan te tonen hoe hun technische bedre venheid vergeleken „bij de vorige keer” was toegenomen of om indrukken te ge ven van relatie had. Het zal niet zo dikwijl gebeuren dat „het Verhaal van de soldaat” zo authentiek en zo onthullend door zijn treffende symboliek, wordt opgevoerd. Tracht voor een van de nog resterende voorstellingen een plaatsbewijs te be machtigen! Koert Stuyf is een meester in het bedenken van dingen, die door de bewe gingen van dansers tot leven komen. Nieuw daarvan in deze voorstelling wa ren de hoepels en staken, behangen met kleine lampjes, die door de dansers in het donker gemanipuleerd en gedragen, de piste van Carré deed veranderen in een nachtelijk bos met flimwurmen en dansende kerstbomen. HAARLEM. Zaterdag hebben vak studenten en amateur-leerlingen van de muziekschool van de afdeling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een monster-concert gegeven, dat een deel van de middag en verder de avond in beslag nam. Als uitvoering»- ruimte had men daarvoor de grote Ken nemer Sporthal gekozen, waarvan de inrichting en de outillage geen twijfel lieten bestaan over de eigenlijke bestem ming van het gebouw. het stadium, dat hun artistieke tot de muziek heeft bereikt? Want daar gaat het toch bij verant woord muziekonderwijs om en niet om zo’n beetje gezellig en vrijblijvend bezig te zijn met de toonkunst. Men zal moe ten kiezen of delen, kleur bekennen met het voeren van een duidelijk beleid. Het was jammer, dat de akoestische omstandigheden waaronder de jongelui en ook de leerkrachten in de sporthal mesten musiceren, een nauwkeurige in ventarisatie van het gehalte van indivi duele prestaties vrijwel onmogelijk maakten. Het massale karakter der uit voeringen verhinderde dit eveneens, ui teraard. Aan de persoonlijke facetten van leer lingenuitvoeringen hebben de honderden zeventig blokfluitbespelertjes natuurlijk niet gedacht, toen zij enthousiast met z’n allen de dansjes gingen spelen, die zij hadden geleerd. Zij bewezen met een krachtige, volle blokfluitenklank, dat eendracht ook de macht van het kleine bepaalt. Het koperkwartet, dat het mon sterconcert verdienstelijk opende, liet Van 7 september tot 2 december is in het Rijksprentenkabinet een tentoonstel ling van Italiaanse tekeningen uit de 17e eeuw. Ook hiervoor heeft het prentenka binet een keuze gemaakt uit eigen bezit. Er zijn o.m. tekeningen bij yari Caracci, Guercino, Maratta en Cortona. Aan het eind van het jaar toont het Rijksprentenkabinet zoals gebruikelijk een overzicht van zijn aanwinsten, ver worven in de afgelopen drie jaar. Op deze tentoonstelling zijn veel groten van de prentkunst vertegenwoordigd. Het rijksmuseum heeft in voorberei ding een tentoonstelling van Frans ge brandschilderd glas, Nederlandse vuur wapens uit de 17e eeuw en van Duits porselein. De gelden zijn bestemd om voor deze patiënten die voorzieningen te treffen, die op een andere manier financieel niet te regelen zijn. Dit legaat komt van een schenker, die onbekend wenste te blij ven. In zijn rubriek heeft dokter Van Swol de aandacht gevraagd voor patiënten die lijden aan hemofilie (de zogenaamde „bloederziekte”), osteogenesis imperfecta („broze botten”) en voor de problemen waarmee vooral oudere spastici gecon fronteerd worden. Het zijn drie ziekten, die niet zo veelvuldig voorkomen, maar die wel een grote mate van invaliditeit ten gevolge hebben. HAARLEM. Te weinigen kennen helaas het Teylers Museum zo goed, dat ze weten dat er ook hier telkens aan winsten van belang zijn. Wie aan Tey lers denkt ziet meestal de unieke zaal tjes met fossielen en oude natuurkundige instrumenten voor zich, al weet men dan wel, dat er ook schilderijen en tekeningen zijn. En dat bezit aan beel dende kunst groeit gelukkig. Zo zijn er de laatste paar jaren aan winsten geweest, die nu gerestaureerd in de schilderijenzaal hangen. Zij zijn verworven onder het beleid van profes sor Van Regteren Altena. We noteerden van Breitner een groot doek met twee dienstboden bij avond langs een Amster damse gracht; van Wim Hofker een portret van diens vader; van Lizzy An- singh, een portret van Coba Ritsema en van de laatste een figuurstokje, 'n school meisje voorstellende. De meeste van de ze olieverven zijn aangekocht met behulp van de Vereniging Rembrandt. Het Prins Bernhardfonds en het George Hendrik Breitnerfonds verleenden ook steun. De voorstellingen, die gegeven worden in een kermistent, welke geplaatst is op het Museumplein, zijn zaterdagnacht 19 mei begonnen en dag aan dag worden zij herhaald. Zondag 27 mei om 20.30 zou de laatste voorstelling gegeven wor den, maar door de overweldigende be langstelling is men genoopt geworden enkele extra opvoeringen daaraan toe te voegen. Er komen nu nog voorstellingen op dinsdag 29 mei, donderdag 31 mei en op zaterdag 2 juni, telkens om 14.30. Het Nederlands Blazersensemble met een violist, een contrabassist en een slagwerker vertolken Strawinsky’s vol maakte muziek bij het „Verhaal van de soldaat”, dat verteld, gespeeld en gedanst wordt door de Nieuwe Komedie en een danseres. Donderdagmiddag was ik bij de voor stelling van Strawinskys aangrijpende theater-stuk, dat in de „Museumplein- tent” de juiste, kermisachtige sfeer vond door de als geïmproviseerde toneel-aan- kleding met planken en lappen, een ruw houten stellage voor het kermis-orkestje en met clowneske circus-pakken, simpel, versleten en haveloos, maar feller, direc ter en aangrijpender van typering en van accentuering der scenische situatie dan ooit met gave costumeringen bereikt had kunnen worden. De regie van de opvoering, die door de Nederlandse Operastichting opgedragen werd aan Erik Vos, is voortreffelijk geweest. Het gehele spel werd uitne mend ingepast en afgestemd op de ruim te van de opvoeringstent en voor de uitbeelding bleek Strawinskys muziek verrassend functioneel. Het werd zo dui delijk, dat deze muziek deels haar we zenlijke betekenis en haar waarde moét verliezen, zodra zij los van het spel wordt uitgevoerd. Men hoorde en zag Niek Pancras als de verteller, die uit muntend de tekst van Martlnus Nijhof bracht; Henk Votel beklemmend in zijn rol van de Duivel; Rein Edzard als de soldaat in al zijn tragiek; Robert Prager als de zwijgende mysterieze toneel knecht en Anja Licher in de dans-uit- beelding van „de Prinses”. Dan was er hét onovertrefbare instru mentale ensemble gevormd door de vio list Gerard Hettema, de klarinettist Ge orge Pieterson, de fagottist Joep Terwey, de trompettist Peter Masseurs, de trom bonist Frans van Luin, de contrabassist Anthony Woodron en de bespeler van het slagwerk Jan Pustjens, allen ge leid door de begaafde Ed Spanjaard, die Strawinskys gecompliceerd-metrische en ritmische muziek volstrekt in zijn macht „Ja, pianolessen van een voortreffelij ke lerares in Amsterdam. Zij heet Ita Falkner en was uit Wenen afkomstig. Ik begon bij haar met lessen op mijn vijfde jaar. Vijftien jaar lang is zij mijn lera res geweest. Het is merkwaardig, dat ik eerder noten kon lezen dan letters. Op aanraden van de heer Biele ben ik contrabas gaan studeren. Daarvan heb ik heel veel plezier gehad toen ik in Haar lems Jeugdorkest mee ging spelen. De repetities van dit jeugdorkest onder An dré Kaart vond ik heerlijk. Met een, zekere opwinding zat ik er elke zondag weer naar uit te zien. De groepsrepeti- ties van het orkest door mij geleid, brachten mij steeds meer in aanraking met de directie-praktijk, zo ook het dirigentschap van het Junioren orkest Haarlem. Later, op het conservatorium in Amsterdam, werd „directie" welis waar niet mijn hoofdvak, maar door de instructie van Anton Kersjes werd het voor mij toch van betekenis. Kersjes AMSTERDAM. In het Rijksmu seum in Amsterdam wordt van 8 juni tot 2 september een tentoonstelling ge houden van vroege Italiaanse grafiek van ongeveer 1450 t ot 1510. Men kan zeldzame stukken zien van de grafiek die toen in Florence, Venetië en Ferrara ontstond. De tentoonstelling is een keuze uit de eigen collectie van het Rijkspren- tenkabinet. Een herhaling uit het vorige program ma onder de titel: „Augustusmensen moesten peentjes eten om nieuwe wor tels te krijgen” viel me deze keer wel erg lang, evenals trouwens de meeste andere programma-onderdelen, maar misschien kwam dat door mijn eigen vermoeidheid. Als je het kunt opbrengen rustig dit programma over je heen te laten komen, vormt het een uitstekende remedie tegen al ons gejaag. Er zijn veel mensen, die dit niet altijd kunnen op brengen en zaterdag behoorde ik ook daartoe. Dat er ondanks dat, toch nog zoveel poëzie overblijft, p leit in het voordeel van Koert Stuyf, die zijn voor stelling „Seesaw” ook in het Holland Festival zal brengen, maar dan temidden van de decors van de opera „AIDA”. CONRAD VAN DE WEETERING. De voorstelling werd met die koele maar tevens feeërieke beeld geopend en besloten, waardoor de uitvoering meer een afgerond geheel vormde dan we van de Stuyf-voorstellingen gewend zijn. Er was een grote bamboestok met twee ronde blauwe zeilen, waarmee Stuyf wat mee in de piste experimen teerde, zonder dat de bedoeling er erg duidelijk van werd. Misschien gebeurt dat bij een volgende voorstelling wel. Ellen Edinoff verscheen naast Koert met een kleiner model van zijn* reusachtige attribuut zodat het hare op een jonkie van de grote ging lijken. Opeens echter scheidde haar twee kleine ronde schij ven aan lange buigzame stelen van el kaar en ging die gebruiken als verleng stukken van haar armen, waardoor haar fragiliteit versterkt werd tot het einde loze met een prachtig resultaat. In zijn vorige programma is Koert Stuyf begonnen caricaturale figuren op het toneel te zetten. Deze keer kregen we in dat kader Koert Stuyf te zien als nachtclubzangeres met rode nagels, een lange groene rok, een valse boezem in een kanten bloes, een wilde pruik en blokschoenen. Hij (zij) zong in playback een sentimenteel lied met een dames stem en het was best aardig gedaan, St HILVERSUM. Een legaat van honderdduizend gulden is ter beschik king gesteld van de arts A. van Swol om te verdelen onder de patiënten die lijden aan een van de drie ziekten, waarop hij in zijn rubriek „beter worden” voor de AVRO-televisie dit seizoen de aandacht heeft gevestigd. „In Salzburg, waar ik in 1971 een dirigenten-cursus volgde, ontmoette ik een Engelse jongeman, die mij er over vertelde. Na mijn eind-examen voor pia no aan het Conservatorium in 1972 ben ik naar de Guildhall-school gegaan en heb daar toelatingsexamen gedaan. Dit was zeer zwaar. Ik slaagde voor dit examen. In maart 1973 mocht ik een openbare opvoering van Brittens opera „The Rape of Lucretia” dirigeren. Dit ging gelukkig goed en naar aanleiding hiervan kreeg ik een aanstelling als repetitor aan het „Covent Garden",-the ater te Londen, waar de dirigent Colin Davis alles te zeggen heeft. Ik ben bijzonder verheugd over deze aanstel ling, die ik een paar weken na de opvoering van Britten’s opera kreeg. Ik kan in deze functie veel ervaring op doen. Ik hoop, dat ik er nog lang kan blijven, want de werksfeer op het gebied van de muziek is in Engeland bijzonder prettig”. de mimespeler (Wouter Steenbergen) schijnwerperlicht (Jan Witteman), en projectie op een achterdoek (Albert Di- derik, Peter Brouwer en Gerrit van Dijk). De mimespeler doet heldere, afge paste bewegingen in op de vloer aange streepte vierkanten. Hij wordt al dan niet gevolgd door lichtprojecties van bo venaf en van voren. Óp het achterdoek is hij zelf te zien in dia of film, en wanneer dat niet het geval is worden grotere en kleinere witte vierkanten ge- tooond. In de laatste twee delen komen er kleuren aan te pas.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7