Concern publiceert jaarverslag 1972 Winst Bols groter nte KLEURLOZE TOEKOMST VOOR BEURS Bejaardenoorden met overleg bouwen i I Sn jI EN BIJZONDER VREEMD” NS-Vakantie- dagtochten „ZEER ONGEBRUIKELIJK rrico UM I ml 1 is ra 33] CSM over procedure Suiker Unie: DRS. JANSEN (LSB): HAUSSE DIE EIND ’71 BEGON OP HARDNEKKIGE WIJZE GESTOPT CSM verwacht ruim een miljoen gulden meer winst Kaas met ster-allures WOENSDAG 30 1973 MEI 8 1'1 Toelichting (Van een onzer verslaggevers) Internationaal voordelig uit met NS (Van onze beursmedewerker) Maatregelen Inflatie tingen nam met ruim 20 percent (vorig jaar 5 pet.) toe, namelijk van 18.131.000 in 1971 tot 21.811.000 in 1972. Perspectief Misoogsten Geen goed woord AMSTERDAM In de vijfde maand van dit jaar kwam de beurs hausse, die eind 1971 begon, op nogal hardhandige wijze tot stilstand. Of het een definitieve halt is, moet worden afgewacht. Wat het zui vere Nederlandse klimaat betreft, lijkt een periode van kleurloos heid op nog wat lager niveau het meest voor de hand te liggen. Voor een verdere afbraak is de economische ondergrond vooralsnog te sterk. 4 19 1fe niet vergeten.~Frico eten Winst VNU steeg 20 pet ADVERTENTIE J inisch ADVERTENTIE' Daarbij moet worden afgewacht of ft President-commissaris mr. J. de Wilde van de CSM verklaarde in een perscon ferentie, die direct na die van de Suiker Unie werd gehouden, dat de procedure die de Suiker Unie gevolgd heeft, „zeer ongebruikelijk en bijzonder vreemd” is. De overval doet zijns inziens getuigen van een „vreemde mentaliteit”. dere activiteiten) door de fusie sterk worden vergroot. De coöperatie zegt de belangen zo zwaar te wegen, dat zij besloten heeft toch een bod op CSM uit te brengen, hoewel CSM dit bod afwijst. ons land betreft echter roerend eens: de blijkbaar niet te beteugelen infla tie blijft dé grote bron van zorg en onrust. Aldus blijkt uit het jaarverslag over 1972 van het concern. Dit verdere winst- herstel, waarbij de netto-winst per aan deel van f 20 steeg van f 9,53 tot f 11,49 (uiteraard bepaald na de uitkering In aandelen gedaan in 1972) is het gevolg van een samenspel van diverse positieve factoren, alsmede de gebruikelijke infla toire, zegt de directie. OP EEN PUNT zijn de buitenland se economische critici en de president van de Nederlandsche Bank het wat belangen van de bejaarden in het werk van de tehuizenorganisaties goed kunnen doorklinken. Mr. Van Ketwich Verschuur besteedde ook aandacht aan de toenemende ver- zorgingsbehoefte van de bewoners van de bejaardentehuizen. Eén van de oorza ken is,dat de gemiddelde leeftijd inmid dels de tachtig jaar ruim heeft over schreden. De LSB-voorzitter betreurde het, dat de provinciale overheden de financiële consequenties daarvan niet al tijd willen aanvaarden. In verband met de toenemende behoefte aan intensieve verzorging is niet alleen meer personeel nodig, maar ook steeds meer deskundig personeel. OP ALLE DRIE punten kregen de buitenlandse critici lik op stuk: de conjunctuur bewoog zich in opwaart se lijn gezien de dalende werkloos heid en de sterk stijgende bedrijfsre sultaten, en op alle fronten de overheid, het bedrijfsleven en de par ticuliere sector nam de ovërbeste- ding een einde, zo schreef dr. Zijlstra. Hij wees daarbij op het enorme over schot op de betalingsbalans, de beste graadmeter voor de stand van de binnenlandse bestedingen. Als wij meer uitgeven dan verdienen, gaat deze balans in het negatief, omgekeerd in het positief. Nu is het waar dat ook in 1972 het bedrijsleven nauwelijks tot nieuwe investeringen overging, waardoor de lopende rekening van de betalingsba lans geen zware invoerdruk te ver werken kreeg. Maar daar stond tegen over dat vorig jaar voor niet minder dan rond 1,4 miljard gulden aan be- leggingskapitaal naar het buitenland vloeide. En desondanks vertoonde on ze betalingsbalans een overschot van rond drie miljard gulden. Terecht heeft de president van de Nederlandsche Bank daarop gewezen. Want wat hij over onze conjunctuur in het laatste jaarverslag van de bank schreef, klonk heel wat reëler dan de economen van de EEG en de OESO kort geleden over ons land ten beste meenden te moeten geven. De conjunctuur zou slecht zijn, de over- besteding nog groot en de betalings balans zwak. De snelheid van handelen van de Sui ker Unie was onder meer ingegeven door de overweging dat hernieuwd over leg weer zou verzanden en door d« vrees dat de plannen van het bod zouden uitlekken. De CSM heeft op 25 mei afwijzend gereageerd op het voornemen van Suiker Unie en overleg geweigerd. „Wij zijn van mening dat de door ons gekozen methode en inhoud van het bod in het belang zijn van allen die bij de suikerindustrie zijn betrokken en het perspectief opent voor een gezonde Ne derlandse industrie welke zich op Euro pees niveau plaatst om op deze wijze te kunnen concurreren op de EEG-markt”, aldus de heer Van Kempen. De Suiker Unie meent verder nog dat de mogelijkheden voor diversificatie (an- '1 ER ZIJN ER ook die eenvoudig op de aloude economische wet, wat schaars is loopt in prijs op, berusten: landbouwprodukten door misoogsten in vele landen en olieprodukten door oprakende overschotten. En aangezien veel van deze pro- dukten ook nog vaak de grondstoffen vormen voor vele andere artikelen is duidelijk hoe complex het verschijn sel van de prijsstijging is en hoe moeilijk het is daartegen de juiste afweer te vinden. Er is echter ander weer voor de beurs op komst, dat is duidelijk. De eerste tekenen daarvan veroorzaakten schrik en alarm. De al eerder ge noemde beursindex voor de lokale industrie kwam daarbij in enkele da gen beneden het slot van 1972 en verloor ruim 10 percent van de in april bereikte top. De animo is de laatste paar maan den aanmerkelijk teruggelopen. Eco nomisch is de ondergrond voor de beurs evenwel nog altijd van dien aard dat een periode van aanpassing vrij soepel moet kunnen worden ver werkt. AMSTERDAM Het bestuur van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij heeft aandeelhouders het omwisselingsaanbod van de Coöperatieve Ver eniging Suiker Unie UA ten sterkste afgeraden. Het meent dat de intro ductie van kanselementen (de onzekerheid of de Europese autoriteiten een fusie wel zullen toestaav) en het „leeglopen” van het bedrijf ook voor aandeelhouders onberekenbare risico’s met zich meebrengen. Dit maakt het bod „ten enenmale onaanvaardbaar”, aldus CSM. HAARLEM. De gang van zaken en de resultaten in 1972 van de Verenigde Nederlandse Uitgevers bedrijven (VNU) hebben beant woord aan de verwachtingen van het bedrijf. Het bedrijfsresultaat vóór vennootschapsbelasting steeg met meer dan 22,5 percent (vorig jaar 8 pet.) en de winst na belas in een informatieve vergadering zal de CSM haar aandeelhouders nadere infor matie geven over de jongste ontwikke lingen. De vergadering wordt woensdag 6 juni gehouden. MET DAT wegvloeien van het be- leggingskapitaal is het overigens wel vreemd gesteld. Want de beurshausse van vorig jjaar werd grotendeels door buitenlandse aankopen veroorzaakt. Bewoners van de sloppen van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires staan in een kerkgebouw naast tafels met daarop duizenden blikjes melk poeder. De partij maakt deel uit van de „schenking” die ’t Revolutionaire Bevrijdingsleger de Amerikaanse Fordfabrieken heeft afgedwongen en die ten goede komt aan ziekenhuizen, scholen en bewoners van de krottenbuurten. over de vorm waarin de fusie tot stand zou kunnen worden gebracht. Volgens de heer Van Kempen stuitte de mogelijkheid om de CSM door Suiker Unie te laten overnemen alsmede onder brenging van beide ondernemingen in een CV, bij de CSM-directie in principe niet op bezwaren. De CSM-directie acht te het tempo van de nieuwe ontwikke lingen echter te hoog en uitte bezwaren tegen de inhoud van het bod, vooral wat betreft de interimperiode. Het kabinet-Biesheuvel heeft lange tijd getracht de inflatie in de hand te houden door een vrijwillige matiging van het bedrijfsleven voor lonen en prijzen te vragen. Toen dat niet luk te, werd bij de matigingsvrijheid in de prijsverhoging een zekere gelei ding ingepast, maar nog altijd is een prijsstop, zoals die hier jarenlang be stond, niet hersteld. In zo’n klimaat is het de onderne mingen bij niet al te ongunstig con junctureel getij mogelijk de kosten door te berekenen en de inflatie op de consument te verhalen. De fors gestegen bedrijfswinsten In 1972 wijzen dat duidelijk uit en aandelenbezit werd een aantrekkelijk afweermiddel tegen de waardedaling van de gulden of, ruimer gesteld, van het geld. Het Engelse beleggingskapitaal heeft wat dit betreft een goede neus gehad fen begrepen dat er op het Damrak inte ressante zaken waren te doen. De door inflatie en oplopende con junctuur gunstig luidende berichten stroom van de resultaten 1972 en 1973 heeft ook de beurs dit jaar positief beïnvloed: de al genoemde beursriiveaus stegen voor de lokale aandelen nog verder tot 172, voor de scheepvaart tot 160 en voor de ban ken, etc. tot 151, De scheepvaart was daarbij een buitenbeentje, want hier luidden de bedrijfsberichten eerder negatief, waardoor overigens een dui delijke aarzeling ging ontstaan. Door deze overval heeft men geen rekening kunnen houden met de belan gen van alle betrokkenen. Bovendien is het een „zeer wonderlijk” bod, namelijk een bod onder voorwaarden, aldus de heer De Wilde, die eraan toevoegde dat het zeker lijkt dat de Europese Commis sie een fusie niet zal tolereren. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op ’t statipn de brochure „NS- V akantiedagtochten”. Voorgesteld wordt om van de netto winst uit te keren op preferente aande len van f 20 een dividend van f 1,40 en op de gewone aandelen van f 20 een dividend van f 4,20 waarvan reeds be schikbaar is gesteld een interim-dividend van f 1,40, respectievelijk f 2,- (dit laat ste over het aandelenkapitaal voor agio- uitkering van 24 percent). Over de vooruitzichten over dit jaar zegt het concern dat, hoewel het klimaat in Nederland als moeilijk wordt beoor deeld, het toch vertrouwen heeft in de gunstige gang van zaken van de onder neming. „Wij hebben ons daarbij een winstgroei in overeenstemming met de groei van de omzet voor ogen gesteld. De besparingen tengevolge van de ope rationele herstructureringsmaatregelen zijn nog steeds niet volledig gerealiseerd, omdat een lange periode noodzakelijk is voor het doorvoeren van een ingrijpende systeemwijziging”. Voorts wordt gezegd dat men voor een uitbouw van het concern - mede op grond van zijn nieu we organisatorische structuur en zijn sterke financiële positie - de mogelijk heden heeft om de daarvoor benodigde investeringen te doen. Over de dagbladondernemingen van het concern merkt het jaarverslag op dat de activiteiten van deze groep zich ook in 1972 afspeelden tegen een niet verbeterde conjunctuur in deze bedrijfs tak. „Dit manifesteerde zich o.a. in een vermindering van het totale advertentie volume van de gezamenlijke Nederland se dagbladen met 4 pet .Het advertentie volume bij de nationale avondbladen daalde dit jaar met bijna 13 pet”, aldus het jaarverslag. „Het is duidelijk dat de daling van het advertentievolume, afkomstig van de zo genaamde landelijke adverteerders, dat voor de gezamenlijke Nederlandse dag bladen in 1972 ruim 12 pet bedroeg, voor de landelijke dagbladen ernstiger gevol gen heeft dan voor de regionale kranten. Ook bij de Brabantse dagbladen daalde het advertentievolume enigszins, maar doordat de tarieven konden worden ver hoogd steeg de advertentieopbrengst toch nog met ruim 5 pet. De advertentieom zet van onze huis-aan-huisbladen groei de met 28 pet. De opbrengsten uit de abonnementen stegen als gevolg van de landelijke abon- nementsprijsverhogingen belangrijk, al dus het verslag. Over De Tijd wordt gezegd dat een meer kosten dekkende exploitatie is be reikt. Directeur J. Nieuwenhuijse van de CSM zei nog dat duidelijke afspraken waren gemaakt over een interne studie. Er was overeenstemming over een studie om de twee ondernemingen samen te bundelen. Voor de nu gevolgde procedu re zei hij echter „geen goed woord over te hebben”. Het antwoord is een stellig „neen”. Op de vraag hoe de houding van het admi nistratiekantoor zal zijn, zei de heer De Wilde dat men vermoedt dat dat kan toor „op dezelfde golflengte zit”. Hij verklaarde de stellige verwachting te hebben dat de zaak niet doorgaat. Het blijkt zijns inziens dat het de Suiker Unie alleen om de macht zonder meer te doen is. Men wil hiermee bereiken dat de twee ondernemingen in deze periode elk een onafhankelijk beleid kunnen blijven voeren. Als de Europese kartelcommissie met een fusie akkoord gaat, wil de Suiker Unie een commanditaire ven nootschap oprichten, waarin de twee on dernemingen zullen worden onderge bracht. De CSM zou dan als commandite moeten gaan optreden. AMSTERDAM. Volgens schattingen van de Centrale Suiker Maatschappij zal de winst in het boekjaar 1972-1973 stij gen van 8,9 mln tot f 10,0 mln bij een 5,4 hogere brutowinst van 40 mln. De omzet in het op 30 september a fte sluiten boekjaar zal volgens ramin gen f 315 mln bedragen tegen ruim 306 in 1971-1972, zo heeft de directie be kendgemaakt in een bericht aan aan deelhouders over het bod van de Suiker Unie. Per aandeel van f 100 zal de winst stijgen van 59 tot 68 en de investe ringen zullen bijna 3 mln hoger uitko men op 18 mln. schuldbewijzen geven jaarlijks een rente van 48, ingaande 1 juli 1973, tijdens de interimperiode die ongeveer twee a drie jaar kan duren. Voor de schuldbewijzen zal beursnotering worden aangevraagd. Tijdens de interimperiode zal Suiker Unie de door haar verworven CSM- aandelen in beheer geven aan een onaf hankelijk trust-kantoor, dat zal bestaan uit „zeer vooraanstaande personen”, al dus voorzitter K. C. van Kempen van de Suiker Unie. Als de fusie mocht doorgaan, zullen de bietenleveranciers van de CSM lid kunnen worden van Suiker Unie, dan wel hun langjarige contracten omzetten in tienjarige contracten met een gega randeerde bietenprijs. Ook blijven de eenjarige contracten bestaan. In een toelichting op het bod ver klaarde de heer Van Kempen dat de Suiker Unie en de CSM al jarenlang hebben gepraat over de wenselijkheid en over de mogelijkheid om tot een fusie te komen. Het gesprek draaide alleen nog de methode-Nixon en -Heath (loon- en prijsstop alsmede beperking voor dividendverhogingen), of de methode- Brandt (forse belastingverhoging op de bestedingsruimte, maar vrijheid voor lonen en prijzen) zal worden ge kozen. Misschien een mengvorm met wat hogere belastingen enerzijds en een nog meer inbinden van de vrij heid in de prijsvorming anderzijds. Voor de beurs is er nu een periode van mist ingetreden. Maandag komt de regeringsverklaring en wordt het waarschijnlijk ook duidelijker of de nieuwe regering eerder de nadruk wil leggen op de inflatiebestrijding of eerst de conjunctuur nog verder wil laten aanzwengelen. Daarbij zal ook moeten worden bedacht dat alle prijsstijgingen die nu optreden niet alleen op inflatie wijzen. *n Dagje naar Antwerpen of ’t Lips Autotron, naar ’t Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flevohof, naar Amsterdam/Rijksmuseum of naar Avifauna. Maar de achtergrond van de nu opgetreden beursomslag ligt toch die per. Het besef dringt door dat ook hier te lande verdere maatregelen tegen de inflatie zullen moeten wor den genomen. De VNU-activiteiten buiten Nederland beperkten zich tot nu toe tot het exploi teren van tijdschriften en boeken in België en de verkoop van drukwerk aan derden in Europa en de Verenigde Sta ten, zegt het verslag. Verdere internatio nale expansie is momenteel één van de belangrijkste doeleinden. „Wij verkennen op dit ogenblik de concrete mogelijkhe den buiten onze eigen landsgrenzen in nagenoeg alle belangrijke EEG-landen, om door middel van acquisities van aldaar gevestigde ondernemingen en door het aangaan van joint-ventures in die landen tot het gestelde doel te ko men”, aldus het jaarverslag. van de ƒ7.760.055 ƒ3,60 per aandeel (vorig jaar eveneens met dien verstande dat, na aftrek van het reeds gedeclareerde interimdividend van 1 in contanten, als slotdividend naar keuze ƒ2,60 in contanten of tot met 31 december van dit jaar aandelen ten laste van het kunnen worden ontvangen. Het concern zegt voorts over de resul taten van het thans verstreken lopende boekjaar tevreden te zijn. Indien deze trend zich de komende maanden voort zet zal een verdere groei van het bedrijf worden gerealiseerd, aldus Bols. en ƒ0,25 in agio zal En deze aankopen hadden juist een zeer grote kapitaalimport tot gevolg. Volgens het jaarverslag van de Ne derlandsche Bank kocht het buiten land in 1972 voor niet minder dan 680 miljoen gulden aan Nederlandse aandelen, grotendeels voor Engelse rekening. De beursindex voor lokale fondsen ging hierdoor omhoog van 105 tot 156 (op basis 1963 is 100), de scheepvaart steeg van 94 o p 140 en banken en verzekeringsondernemingen van 96 op 143, drie categorieën die bij de Engel se beleggers in hoog aanzien stonden. Daartegenover stond evenwel een gezamenlijke Nederlandse aankoop van buitenlandse aandelen in 1972 van 1,71 miljard gulden voor reke ning zowel van particulieren als in stellingen. Deze ontwikkeling is voor de monetaire autoriteiten in ons land ongetwijfeld een uitkomst geweest, want het was in elk geval een zorg minder dat vanuit de kapitaalsector de inflatie zou worden a angeblazen. De gevaren vanuit het invoerover- schot en de valutavlucht waren reëel genoeg. UTRECHT. De directeur van de Stichting Landelijke Samenwerking Be jaardentehuizenorganisaties, drs. A. M. A. J. Janssen, heeft gisteren gewaar schuwd tegen het „weinig kritisch” bou wen van dienstencentra voor bejaarden. Hij zei op een bijeenkomst van de LSB (waarbij de vier landelijke organisaties met 1200 tehunizen zijn aangesloten) in Utrecht, dat het de voorkeur verdient andere algemene voorzieningen te gebrui ken, zoals wijk- of dorpshuizen, cultu rele centra, ziekenhuizen of bejaardente huizen. Alleen daar waar deze voorzie ningen ontbreken of tekortschieten kan een dienstencentrum een aanvulling be tekenen. Voorkomen moet worden, dat de bejaarden ongewild opnieuw in een isolement terecht komen, namelijk in de dienstencentra. Drs. Janssen sprak er zijn verbazing over uit, dat de wet op de bejaarden oorden één jaar na de behandeling in de Kamer nog niet in werking is. Zelfs de centrale commissie, die over de uit voering van de wet moet adviseren, is nog niet ingesteld. Vraagtekens zette de heer Janssen ook bij het nationale be jaardenbeleid. Het interdepartementale overleg blijft volgens hem beneden de verwachting. Hij noemde het merkwaar dig, dat, terwijl er in de vorige kabinet ten op CRM een staatssecretaris was met een bijzondere opdracht voor be jaardenbeleid, in het huidige kabinet niet CRM maar Volkshuisvesting een staatssecretaris heeft voor bejaarden huisvesting. Drs. Janssen vroeg zich af, hoe op deze manier de noodzakelijke continuïteit van het beleid verzekerd kan zijn. De voorzitter van de stichting, mr. F. W. van Ketwich Verschuur deelde mee dat een goede samenwerking tot stand is gekomen met de overkoepelende organi satie van de landelijke bejaardenbonden (Cosbo). De voorzitter daarvan is opge nomen in het LSB-bestuur, zodat de (Van een onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP. „Tengevolge van een gunstiger saldo van buitengewone baten en lasten kon, ondanks hogere af schrijvingen en een hogere rentelast, de winst na belastingen verbeteren van ƒ15,6 miljoen tot ƒ16,9 miljoen over 1972”. Aldus de Koninklijke Distilleer derijen Erven Lucal Bols in het vandaag aangeboden jaarverslag. Onder de bui tengewone baten is begrepen een belang rijke boekwinst op de verkoop van bedrijfspanden t en bedrage van ƒ2,1 miljoen. Op een persconferentie maakte het bestuur van de Suiker Unie gisteren bekend de aandeelhouders van CSM te hebben uitgenodigd hun stukken om te wisselen tegen Suiker Unie-schuldbewij- zen in een verhouding van één op één. Zo’n schuldbewijs geeft recht op een betaling van 900, zodra vaststaat dat de Europese autoriteiten geen bezwaren te gen de fusie hebben kunnen waarmaken. Als de Europese Commissie de fusie verbiedt, kunnen de schuldbewijzen weer worden ingewisseld in aandelen of certificaten CSM. De Suiker Unie- In het verslagjaar werden de concern- resultaten in belangrijke mate beïnvloed door achterblijven van de verkopen bij de Duitse dochteronderneming, ver oorzaakt door een sterke accijnsverho ging per 1 januari 1972, en door de voorverkopen in de laatste maanden van 1971, die daar het gevolg van vraten. De hieruit resulterende teruggaande tendens in de verkopen verminderde weliswaar in de loop van 1972, doch het herstel voltrok zich nog slechts langzaam, zegt Bols. De winstdaling, die hieruit voort vloeide werd gecompenseerd door betere resultaten bij nagenoeg alle andere be drijfsonderdelen van het concern, schrijft het jaarverslag. Van de winst na belastingen is een bedrag toegevoegd van ƒ9.101.005 aan de algemene reserve. Voorgesteld wordt overblijvende winst van als dividend uit te keren van ƒ10 nominaal ƒ3,60 per aandeel), - ill 1’^' - -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19