GOAL DE JONG GENOEG AJAX HUNKERT NAAR ERKENNING SUPERCUP Jaap van Praag: we kunnen lang vooraan staan Merckx blijft er een one-manshow van maken Coach verving beste speler René Notten Okker en Stöve ronde verder in dubbelspel Koersen Hilversum Debalisrond... Johnrdellep Thee in de rust FC Utrecht: 13 spelers op transferlijst '1 I I t.X: L l Sportieve waarde nihil maar zakelijk interessant VIERDE ETAPPE-ZEGE IN ITALIë Tenniskampioenschappen in Parijs Geen eerste toto-prijs 21 20 WOENSDAG 30 1973 MEI Geen zorgen Aantrekkelijk i Offers brengen lang nog? Hoe I (Van onze sportredactie) MAASTRICHT Als de loodzware Engelse voetbalcompetitie erop zit, plegen de Britse profs zich te vermaken met gecombineerde voetbal- vakanties. Rondreizen door Europa, met als tegenprestatie voor de club af en toe een wedstrijdje tegen plaatselijke favorieten. Jong Engeland (tot 23 jaar) maakt momenteel een trip over het continent, die daar sterk op lijkt. De Britten begonnen het afgelopen weekend in Denemarken (11 tegen Jong Denemarken), verloren gisteren in Maastricht de tweede match tegen het Nederlandse B-team (10) en reizen vandaag door naar Tsjecho- slowakije voor de derde wedstrijd van de toernee. Europa-cup gestolen ■ga i Nederland-B al in vakantieroes (Van onze sportredactie) toch ADVERTENTIE „Ajax is de A130 MARC SERNÊ Wij ADVERTENTIE THEO KLEIN ADVERTENTIE Nice heeft het Frans kampioenschap definitief verspeeld. De theoretisch laat ste kans vervloog toen gisteravond Nan tes won (en daarmee de titel greep) van Red Star. De langharige Zweed, zoon van een ex-tafeltenniskampioen, won het duel in vier sets: 6-7, 7-5, 6-2 en 7-6. Borg had eerder de als negende geplaatste Cliff het er wel degelijk mee te maken in welk elftal je speelt”. zich mui- heer .7177. RENé NOTTEN: om onbegrijpelijke redenen vervangen LANCIANO. Opnieuw heeft Eddy Merckx in de 56e ronde van Italië onbarmhartig toegeslagen. B(j het passe- „In verband met officiële zaken, die zich nu eenmaal voordoen, heb ben Timman en ik meestal een hele suite, nu zitten wij in een klooster cel, maar we schikken ons er graag in. Alles is voor de spelers, die moeten de derde Europacup pakken, wij niet”. In de eindsprint versloeg hij vrij ge makkelijk de felle Spanjaard Fuente, nadat hij voordien reeds de Italiaan Panizza had losgereden. De achtervol gende groep, aangevoerd door de Belg De Vlaminck en de Italianen Motta en Gimondi, had een achterstand van bijna zes minuten. PARIJS. Twee jonge tennissers de 16-jarige Bjorn Borg (Zweden) en de 19- jarige Dick Stockton (VS) hebben 4000 toeschouwers op het centre-court van het Roland Garros-stadion in Parijs dins dag tot groot enthousiasme gebracht. Het drie uur durende duel tussen de „juniors” bracht vrijwel alles waf van een goede partij verwacht mag worden. Gisteren werd de cup gestolen. Hij stond tentoongesteld in een warenhuis in Bel grado. Een onverlaat had het kleinood van de sokkel gepakt en was in het drukke verkeer zeer snel verdwenen. Echter niet snel genoeg voor Ajax-sup porter Kees Vuldieband. Door vliegens vlug op z’n feloranje Peugeotbrommer met variomaat de achtervolging in te zetten kon hij de dief plus cup klem- rijden en overleveren aan de autoritei ten. Als beloning mag Kees vóór de wedstrijd een ereronde met zijn Peugeot maken. De uitslag: 1. Merckx (Bel) 5.13,34, 2. Fuente (Sp) Z.T., 3. Panizza (It) 5.17.40, 4. De Vlaeminck (Bel) 5.19,28, 5. Motta (It) z.t, 20. Gerben Karsten (Ned) 5.26,28, 45. Henny Kuiper (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Merckx 52.27,03, 2. Battag- lini 52.32,20, 3. Panizza 52.32,20, 4. Bitossi 52.33,45, 5. Gimondi 52.34,30, 17. Kuiper 52.48,07, 45. Karstens 53.04,23. Het duel van gisteravond had alles weg van een ontspannen vakantiever- maak. Onder een weldadig zonnetje voetbalden de Engelse jongeren ander half uur een spelletje, dat in geen enkel opzicht iets had van het aantrekkelijke Britse recht-toe-recht-aan voetbal, dat de Nederlandse liefhebbers zo goed van de televisie kennen. De Britten troffen het in De Geusselt, want ook de beschermelingen van Fran tisek Fadhronc waren al in vakantie- stemming, en bleken best „in” voor een partijtje zomeravondvoetbal. Fadrhonc had de ontmoeting met de Engelsen (die op 2 januari met 3-1 van Jong Oranje wonnen.) willen gebruiken om de kandi daten voor de vakante plaatsen in zijn A-selectie te testen. Op zijn verzoek was zelfs de limiet van 23 jaar opgeheven, waardoor hij alle potentiële eerste elftalspelers op kon stellen. De Oude Meester zal echter niet veel wijzer geworden zijn, of hij moet Een offer, dat ook in Belgrado wordt gebracht. Om de Ajaxploeg in het enig goede hotel van de stad maximale ruimte te geven, heeft ie dereen moeten inschikken. Jaap van Praag en penningmeester Henk Tim man slapen met z’n tweeën op een een persoonskamer, waar gauw een bed is bijgeschoven. Er zij nheel wat spelers die in het buitenland mislukten. Ik heb vijf jaar geleden nog meegedaan aan een toernooi voor 14- en 15-jarigen in Milaan. Daar speelden we ook tegen Inter en Juventus. Tegen Juventus werd het toen 0-O.Wat die klanten toen al aan mandekking deden, ongelooflijk, dat ia er met de paplepel ingegoten.Wa moeten vreeelijk voor die gasten oppassen, ze zijn erg geslepen. Daarom moeten we ook een goeie scheidsrechter hebben, en niet zo’n boterletter als bij AC Milan -Leeds. Maar ik zie het allemaal nog wel goed terecht komen hoor, als ik in de rust maar gewoon één klontje suiker in de thee krijg, want ik houd niet zo van zoet. daar Als Ajax een miljoen zou kunnen vangen voor Rep is toch nog de eerste vraag die we willen beantwoorden of het voor het voetbal van Ajax goed is dat hij weggaat. Over de Spaanse aspiraties van de spelers maak ik me trouwens nog geen zorgen. Spanje is alleen maar geïnteresseerd in spits spelers”. Van Praag verwacht, dat de spelers niet zou gauw de oude maar zeer vertrouwde en lekker lopende Ajax- schoenen zullen weggooien. „Vergeet niet, dat wij een echte club zijn gebleven, waar het bestuur zeer hard werkt, waar het volkomen achter de spelers staat. Het kost wel eens pijn en soms denk ik wel eens dat ik ermee zal stoppen, maar ik ben al 43 jaar Ajacied en dan laat je de boel niet zo gauw in de steek. De spelers voelen dat toch ook wel aan. Ze vinden het prettig om in de sfeer van enerzijds de clubliefde en anderzijds zakelijkheid en liefhebberij het voet bal te beoefenen en er goed geld mee te verdienen”. „Het is natuurlijk voor een voorzit ter niet vol te houden als je alleen maar ellende hebt, maar dat wordt ons gelukkig bespaard. Maar ik ben ervan overtuigd dat als ik ermee stop, Ajax erin zal slagen een ander te vinden. En als hij goed wordt opgevangen zullen zij mij niet mis sen. Ik heb het tenslotte ook allemaal moeten leren. Ik ben opgevangen door de bestuursleden, die een hard werkende staf vormen, alhoewel ik me de vraag stel hoelang we dit op deze manier nog kunnen volhouden”. „Er zijn natuurlijk grenzen aan wat er kan worden verlangd, maar alles bij Ajax draait om het voetbal. Als ik op eigen eer zou zijn uitge weest, had ik er vorig jaar mee moeten stoppen. Toen hadden we al les, landskampioenschap, de KNVB- beker, de Europacup en de wereldbe ker, maar we gaan door voor Ajax. We zullen er alles aan doen om de successen te continueren, financieel en sportief kan het, dus dan moet ons offer er maar bij’. José Manuel Fuente had als enige con current van Merckx in de finale van de tiende rit, geen schijn van kans op de eindstreep. BELGRADO Vandaag zal de Europese Voetbal Unie (UEFA) een beslissing nemen over de supercup, de gigantische doopvont die Ajax mo menteel in bezit heeft na twee wed strijden tegen Glasgow Rangers. Een beslissing, die naar Ajax-voorzitter Jaap van Praag vurig hoopt, positief zal uitvallen. De supercup is voor Ajax een zakelijk interessant object, al geeft ook Jaap van Praag toe, dat de sportieve waarde nihil is en dat deze nieuwe cup nog helemaal de weg naar het toch snel kloppende hart van de voetbalsupporters moet vinden. Richey (VS) en de Fransman Pierre Barthes uitgeschakeld. De Tsjech Jan Kodes en de Zuidslaviër Boro Jovanovic, twee oude rivalen, vochten eveneens een spannend duel uit, waarin zij op een gegeven moment met succes de vervanging van de scheids rechter eisten. Kodes won de vijf setter met 4-6, 6-3, 6-0 en 7-5. De Amerikaan Tom Gorman, die eveneens een voor treffelijke indruk maakt, bereikte de laatste acht door in drie sets de Tsjech Holecek uit te schakelen. Holecek had in de eerste ronde de als zesde geplaatste Australiër John Newcombe, die dinsdag met Tom Okker de kwartfinales van het herendubbelspel bereikte (6-4, 4-6, 6-2 tegen het Russische duo Likhatsjev/Me- treveli), uitgeschakeld. Betty Stöve en Francoise Durr bereik ten de derde ronde van het damesdubbel- spel. De Nederlands/Franse combinatie moest de eerste set met 6-2 afstaan aan het Australisch/Zuidafrikaanse duo Paish/Pretorius maar won daarna de tweede en derde set met 6-3. DEN HAAG. De uitslag van sport- toto no 47 is: Aantal deelnemers 385.157. Inleg 834.708. Prijzenbedrag 353.081. Daar er voor de le prijs geen winnaars zijn, wordt het bedrag van de le prijs gelijkelijk verdeeld over de 2e en 3e prijs, die daardoor elk 132.405 worden. 2e prijs: 45 winnaars, die elk bruto 2.942.30 ontvangen. 3e prijs: 780 win naars, die elk 169,70 ontvangen. De premie ten bedrage van 88.270 wordt na het verstrijken van de reclameter- mijn op 20 juni a.s. bij loting toegewe zen aan een der 2e prijswinnaars. ren van de eindstreep van de 170 kilo meter lange tiende etappe van AIba Adriatica naar Lanciano, die voerde via de 1654 meter hoge Maielleta langs een elf kilometer lange bergweg, had de Belgische ster zijn vierde etappezege binnen. In totaal heeft hij nu 21 triom fen in deze ronde op zijn naam geschre ven. Merckx, die zijn voorsprong in het algemeen klassement uitbouwde van 1.36 tot 3.30 minuten, had voor de start geklaagd over maagpijnen en zich door een dokter laten onderzoeken. „Ik zeg wel vaker: allerbeste ambassadeur die Nederland zich maar kan wensen. Dat komt natuurlijk ook door de televisie, maar het is zonder meer duidelijk dat ook de manier waarop we voetbal spelen aanslaat bij de mensen. Misschien niet na de finale tegen Panathinaikos, maar zeker wel sinds we in de finale Inter hebben verslagen. Daarom is het zo merkwaardig dat wij de een voudigste voorzieningen rond het sta dion bijvoorbeeld niet eens rond kun nen krijgen. Een parkeerterrein is er nog steeds niet bij. Dat prikt mij wel eens.” „Natuurlijk heeft de supercup iets kunstmatigs”, zegt Jaap van Praag, „maar als de UEFA de beker als officieel gaat erkennen komt het toch anders te liggen. Ik weet, dat men er over denkt om de houder van de landskampioenenbeker te laten spelen tegen de winnaar van het toernooi om de UEFA-Cup omdat daar vaak een sterkere winnaar uit te voor schijn komt dan uit de Europa-Cup II voor bekerwinnaars. De finale NECNAC om de Nederlandse beker is het beste voorbeeld van wat er zich allemaal kan afspelen In de nationale bekertoernooien. De wed strijd om de supercup zal ook het toernooi om de UEFA-Oup meer ge stalte geven. De UEFA is zelf op de gedachte gekomen om op die manier om de supercup te gaan spelen”. De achterliggende gedachte bij de Ajax-voorzitter is duidelijk. Ajax kan er best nog een officieel prestigeob ject bij hebben, al klinkt de samen stelling van de superwedstrijd nogal opportunistisch. Het is er eenvoudig om te doen om ng vaker het voetbal- volk warm te krijgen en een aantal supporters langs de kassa te laten treken. „Het is en blijft een zakelijk object”, aldus Van Praag. „Niet meer, maar ook niet minder”. Ajax kan zo’n wedstrijd best ge bruiken, al levert die dan een te relativeren succes op. Van Praag: „Ik overdrijf niet als ik zeg, dat we in alle landen van de wereld wed strijden kunnen spelen. De uitnodi gingen stapelen zich op. We gaan ech ter selectief te werk. Ten eerste mag de competitie er in geen geval onder te lijden hebben en ten tweede hangt het er vanaf wat men ons wil beta len. Het behalen van de tweede Eu ropacup C we tegen Juventus de len”. zoeken naar spelers die zich aan kun nen passen bij het gezapige spel dat Oranje in de interlands tegen Oostenrijk en Spanje presenteerde. In dat geval heeft hij keuze genoeg. Want op Jan Jeuring en René Notten na, bleken alle overige spelers van Nederland-B zich uitstekend bij het recent vertoonde spel van Oranje A aan te sluiten... Fadhronc had zijn ploeg het veld ingestuurd met de opdracht de te ver wachten aanvalsgolven van de Britten op te vangen en de gevreesde dieptepas- ses onmogelijk te maken. Erg veel kwam daar niet van terecht. In de eerste plaats al omdat de gasten hele maal niet van plan waren om erg veel en hard te gaan lopen (zij beperkten zich veelal tot individuele s hows, bij voorbeeld van de beste man van het veld Johnson en Barrowclough en in de tweede plaats door het zeer gebrekki ge optreden van met name het Feyen- oord-duo Jansen-De Jong op het mid denveld. René Notten, een van de zes Twente- spelers die in actie kwamen, was de enige deelnemer met voldoende inzet (Schneider: „Er was over het algemeen weinig animo. We willen allemaal zo gauw mogelijk met vakantie”) en fanta sie om het de 5600 kijkers weinige ogenblikken naar de zin te maken. De verwondering was daarom grenzeloos groot toen bij het opkomen voor de tweede helft juist Notten vervangen bleek te zijn door Willy Van der Kerk hof. Fadrhonc over zijn onbegrijpelijke daad: „Ik zat met vier middenvelders. Notten speelde goed, maar ik gaf toch de voorkeur aan Wim Jansen, omdat die de zaak voorzichtiger organiseert”. En dus kon de Twentenaar vertrek ken. Tot dubbel ongenoegen van het Limburgse publiek dat niet alleen Not ten had willen behouden, maar boven dien Jo Bonfrère als vervanger in het veld wilde zien. Het duurde echter tot de 25e minuut van de tweede helft, het tijdstip waarop Theo de Jong middels een blunder van de Engelse doelman Stevenson in staat werd gesteld het enige doelpunt te scoren, alvorens de bondscoach zijn belofte inloste en Bonfrère voor René van de Kerkhof liet opdraven. Fadrhonc, refererend aan de spreekkoren op de tribunes: „Ik ga niet op mijn knieën voor het publiek. Ik zet een speler pas in als ik dat nodig vind”. Nadat aanvaller Whymark (Ipswich Town) de gele kaart had wegens her haaldelijk protesteren tegen de oneven wichtige Duitse scheidsrechter Eschwei- ler, verving coach Ron Stuart hem door Arsenals Ray Kennedy, die alleen nog mee kon helpen aan de mislukte poging iets op te zetten dat enigszins op een Britse eindstoot leek. hoe lang Ajax dit zal kunnen volhou den. Hoe lang Ajax zich aan de top kan handhaven. Van Praag: „Een eerste vereiste is natuurlijk dat we ons huidige spelersmateriaal bij el kaar houden. Bij elke verkoop die we kunnen doen staat het belang van het elftal op de eerste plaats. Er zijn voorbeelden genoeg van clubs die door te verkopen te gronde zijn ge gaan. We hebben daarvan geleerd. Daar komt bij, dat de spelers bij ons geld verdienen. Zeker de spelers die meerjarige contracten hebben, weten zich verzekerd van een goed salaris.” „Zelfs als wij de finale tegen Ju ventus niet winnen, is er voor de ploeg de zekerheid, dat we volgend jaar weer Europacup kunnen spelen. Dan is er een groep veelbelovende spelers in het jonge B-team, waaruit straks de aanvulling kan komen. Het is inmiddels bewezen, dat het beleid dat het Ajax-bestuur heeft gevolgd goed is geweest. Anders win je niet twee keer achter elkaar de Europa Cup. Die lijn zullen we blijven volgen. Ik zei niet, dat we tot in eeuwigheid de beker in handen zullen houden, maar we hebben de voorwaarde geschapen om lange tijd op de voorste rij in Europa te staan.” Ook de inbreuk, die het openen van de Spaanse grens in het zwaarste beleid dreigt te vormen, verontrust Jaap van Paag net zo min als de vraag of de successen kunnen worden gecontinueerd. „Er worden veel wilde kreten geslaakt. Het is voor mij nog zeer de vraag of een jongen die naar het buitenland gaat, hetzelfde niveau bereikt als bij Ajax. Tenslotte heeft --p heeft onze naam definitief gevestigd. Die blijft ook bestaan als cup niet ha- „Ik vind het heel goed van Johnny Rep dat hij zich realiseert dat hij bij Ajax de dieptepass wel precies op maat krijgt, maar misschien bij een buitenlandse club negen van de tien keer voor niks loopt. Dat zijn essentiële dingen. UTRECHT. Bij FC Utrecht staan sinds dinsdag dertien spelers op de transferlijst. Van hen willen vier spelers op eigen verzoek weg. Het zijn: Leo van Veen, Co Adriaanse, Marco Cabo en Piet van Oudenallen. FC Utrecht zette zelf negen spelers op de transferlijst: Jurgen Henriksen, Finn Seemann, Nico van Ginkel, Emile Kok, Gerard Langerak, Cees van Kooten, Cees Loffeld, Theo Polfliet en Hans Visser. FC Utrecht heeft vier amateurs aan getrokken. Twee doelverdedigers Jan Stroomberg (Zeist) en Ad van Vliet (Vreeswijk) en André Oostrom (IJFC) en Ruud Cornelis (Hercules). V: - HILVERSUM. De uitslagen van de te Hilversum gehouden draverijen zijn: Larix- prijs (le afd) 2000 m: 1. Lady Heleen V (C. de Leeuw) 2.52.0 1.26.0, 2. Loeki Dartel, 3. Jossie ond Winn 2.00 pl 1.60 3.40 4.70 kopp 12.10 trio 3.59.50. Lijsterbesprijs 2000 m: 1 Lucky Flight (J. de Leeuw) 2.50.8 1.25.4, 2. Lorrelot, 3. Laioe D. Winn 11.20 pl 3.30 1.40 240 kopp 18.80 Kastanjeprijs 2000 m: 1. Juliana Silk (P. Zandt) 2.46.5 1.23.3, 2. Jimmy oy, 3. King Westlandla. Winn 4.50 pl 3.20 11.50 3.40 kopp 8.80 trio 2216.-. Blauwsparprljs (le afd) 2000 m- 1. Kairo T (J. Hof) 2.45.7 1.22.9 2. José Buitenzorg, 3. Idool Vredenhof. Winn 5.70 pl 1.70 1.40 1.70 kopp 8.60. Coneasterprijs 2000 tn: 1. Jan Hollandia (R. Koster) 2.44.6 1.22.3, 2. Illustre Mac, 3. Ida Belwin. Winn 5.20 pl 2.40 4.60 2.10 kopp 10.90 trio 313.80. Plataanprijs 2920 m: 1. Karosa H (P Koppejan) 4.12.4 1.26.4, 2. Javillo du Bois, 3. Kamo Quick. Winn 18.30 pl 3.30 1.70 1.70 kopp 7.70. Cederprijs 2040 m: 1. Ilina (G. Kolman) 2.48.4 1.21.7, 2. Goodwill 3. Gratie Norton. Winn 6.30 pl 3.20 3.10 3.50 kopp 10.50 trio 609.90. Blauwsparprljs (2e afd) 2000 m: 1. Jonathan (A. de Regt) 2.48.0 1.24.0, 2. Joop Hollandia 3. Jaslo. Winn 3.60 p 1 1.30 1.30 1.50 kopp 5.80. Eikenprijs 2440 m; 1. Josje W (P. Petersen) 3.22.4 1.23.0, 2. Iris Volo, 3. Hero Hollandia. Winn 2.90 pl 1.80 1.40 1.60 kopp 5.70 trio 24.80. Larisprijs (2e afd) 2000 m: 1 Lidya du Bois W. Duivenvoorden) 2.48.9 1.24.5, 2. trio 24.80. Larisprijs (2e afd) 2000 m: 1. Li dya du Bois (W. Duivenvoorden) 2.48.9 1.24.5, 2. Ka Ano, 3. Kampiko T. Winn 2.70 pl 1.30 1.20 1.30 kopp 5.90. Totalisatoromzet 356.592,-. Onweerstaanbaar komt de vraag W ■Hi v

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21