CENTRUM BRENGT VEEL NEDERLANDSE STUKKEN Piet Römer k Sonny Rollins te gast op Larens jazzfestival weg bij Centrum I Beroemdheden als gastreporter Tour de France I Ni Electric Light Orchestra: RONNIE LANE UIT FACES klassieke rockers SOOSAGENDA Venema, Bernlef, Hellinga, Lemmens in nieuw seizoen onder redactie van Ferry Tromp Bomans-genootschap viert jaardag Wfc ■- 17 V R IJ D A G 1 1973 JUNI 16 (Van onze kunstredactie) Imitatiewedstrijd Alice Cooper N achtvoor stellingen TEL. 023-2412 66 Dagelijks verse ASPERGES in 7 variaties. c HAARLEM Toneelgroep Cen trum is van plan het komend toneel- seizoen te vullen met vooral stuk kenvan Nederlandse schrijvers. De kans bestaat dat het zelfs een vol ledig „Nederlands” seizoen zal wor den. Twee „grote” premières staan vast: „Mussert” van Adriaan Vene ma in september en „Sterf de moord” in november. Ook twee „kleine-zaalprodukties” zijn Neder lands. Het eerst wordt gespeeld „De gast”, het tweede stuk van de Haar lemmer Gerard Lemmens dat Cen trum zal spelen. Verder „De koffie veiling” van „De Schoolmeester” in een bewerking van Centrums dra maturg Hans Roduin. F Belgische douane neemt „Turks fruit’ in beslag J ia A •PMIIHI 'I J. BERNLEF ADRIAAN VENEMA ADVERTENTIE r CHARLES BOOST Lid romantisch tafelen hopende nieuwkomes, een slangenkuil van roddelende, elkaar chanterende en van elkaar profiterende figuren, lachwekkend en tegelijk aangrijpend in hun valse verwachtingen en uit- zichtsloze situatie. Morrissey laat een ander aspect van de filmstad zien dan waarmee reclameblaadjes wer ken en zijn ontluisterende film is wel vergeleken met Billy Wilders „Sunset Boulevard”, al maakt „Heat” uiter aard van de erotische complicaties die zich rond de situatie afspelen meer en uitvoeriger werk. Dallesandro Sylvia Miles in „Heat” van Paul Morrissey Eén van de nieuwe groepen die je de laatste tijd in Nederland nogal veel hoort noemen is de Electric Light Orchestra (ELO). Een „roem” die te danken is aan haar concert begin deze maand in de Doelen als ook aan de tweede LP „ELO II” die pas is uitgekomen. Calypso komt gelukkig deze week met de première van Andy Warhol’s „Heat”, daarmee wat kleur en opwin ding brengend in een bioscoopagenda die overloopt van prolongaties en re prises en de suggestie wekt als zou den er geen nieuwe films meer wor den aangemaakt. „Heat” wordt weer uitgebracht on der het vaandel van Andy Warhol, maar evenals bij vorige films uit „The Factory” is de regie in handen geweest van Paul Morrissey die in „Flesh” en „Trash” bewezen heeft op onnavolgbare wijze een sfeer van de cadentie en uitzichtsloosheid te kun nen oproepen en van zijn acteurs een achteloze speelstijl weet af te dwin gen die de geloofwaardigheid van de verfilmde situatie in hoge mate be vordert. „Heat” speelt zich af onder de randfiguren van Hollywood, de afge dankte sterren en de op contracten HAARLEM. Het Godfried Bomans genootschap viert 2 juni zijn jaarbijeen- komst in Haarlem met sprekers, voor drachten, een tentoonstelling en een rondrit door de stad. Vele bekenden en vrienden van Godfried Bomans zijn uit genodigd. Het officiële gedeelte begint om acht uur. De hele dag zal duren van twee tot tien uur. Er zal een bezoek worden gebracht aan zijn graf. van ELO) en Bev Bevan net zo lang tot hij een sound had die uit de rock en' de klassieke muziek een derde soort muziek creëerde, een sound ook die rockmusici en klassieke musici tot een hechte eenheid smeedde. Ek- seption dus, maar dan weer op een totaal andere golflengte. Rood Wood bleek goed gegokt te hebben. ELO’s eerste Harvest-album „The Eelctric Light Orchestra” was een succes e venals de door Lynn geschreven single „10538 Ouverture”. Met steun van Marc Bolan van T Rex zijn Lynn, Bevan op drums, Richard Tandy (moog, piano, bas), Wilf Gibson (viool), Michel d’Albu querque (bas, zang), Colin Walker en Mike Edwards (cello) nu begonnen aan alweer een nieuw album. wijl ook niet onbetuigd latend bij de dochter en overleeft tenslotte een moordpoging van de jaloerse oudere vrouw, die achter zijn diverse contac ten met vrouwen (en mannen) komt, nadat hij haar verlaten heeft. Een cynisch portret dus van een a- morele profiteur met charmes, die voor alles openstaat wat dienstig kan zijn om zijn beroemdheid van jaren terug te heroveren. Dit geheel van erotische avonturen en gewetenloze ambities is met grote openhartigheid verfilmd, maar tegélijk ook met een grote intensiteit en met een vakman schap dat enkele voortreffelijke speelrollen oplevert, vooral van Sarah Miles als een tweede Gloria Swanson uit „Sunset Boulevard” en van Pat Ast als de dikke, zinnelijke en uiterst malicieuze moteleigenares. Paul Mor rissey heeft in „Heat” een nieuwe situatie bedacht die hem de kans geeft uitzonderlijke menselijke ver houdingen in sterk spel en geïmpro viseerd klinkende dialogen uit te werken tot een zowel komisch als tragisch aandoend geheel van grote sterkte. Zelfs Tuschinski is door de knieën gegaan voor het succes van de z.g. karate-films uit Hongkong. Amster dams bekendste theater vertoont „Een vuist vol karate” .daarmee zijn finale wordt door radio en eventueel televisie opgenomen. De door de interna tionaal samengestelde jury aangewezen winnaar van het concours speelt als gast op de slotavond van het festival die zowel door radio als televisie zal worden uitgezonden. Het internationaal jazz festival bestaat ’s middags verder uit twee zogenaamde clinics, respectievelijk onder leiding van drummer Max Roach en trompettist Dizzie Gillespie, en uit de vertoning van jazzfilms. De jazzconcerten worden ’s a- vonds gegeven vanaf 21.30 uur. In ieder geval zullen hieraan meewerken saxofo nist Sonny Rollins, drummer Max Roach, trompettist Dizzie Gillespie, zan geres Carmen McRae, de Thad Jones/ Mel Lewis big band, de rhytm- and brasscombination Peter Herbolzheimer, Diamond Five, Rein de Graaf/Dick Ven- nik kwartet, het Milford Graves ensem ble, het duo Fred van Hove/Cel Over- berghe en Embryo, afkomstig uit België, Duitsland, Amerika en Nederland. HILVERSUM. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar weer een interna tionaal jazz festival met concours voor Nederlandse orkesten, groepen en solis ten worden georganiseerd door de NOS, in samenwerking met de VARA. Festi val en concours hebben dit jaar voor het eerst niet plaats in Loosdrecht, doch in de concert- en tuinzaal van Singer in Laren. Het internationaal jazz festival Laren 1973 wordt gehouden van 21 tot en met 25 augustus. Nederlandse ensem bles en solisten kunnen, ongeacht de stijl van jazzbeoefening, vanaf heden hiervoor inschrijven bij de NOS in Hil versum. Het concours wordt elke festivalmid- dag gehouden van 15 tot 18 uur. De finale, waarvoor zich maximaal vijf deelnemers of groepen) kunnen plaat sen, is zaterdagmiddag 25 augustus. De HILVERSUM. —Willem Duys, Koos Postema, Joost de Draaier, Ton van Duinhoven en Willy Alberti zullen ieder één of meer dagen optreden als reporter van de NOS-radio tijdens de 60e ronde van Frankrijk, die zaterdag 30 juni be gint met een tijdrit op de boulevard in Scheveningen en drie weken later ein digt in Parijs. buurman op het Plein, het Rem- brandtplein Theater volgend die voor de tweede week „Tien stalen vingers” op het programma heeft staan. Alle maal onder de slagzin „Fijn dat er films zijn”. Met een soldatenklucht in Flora, „Up the front” (hier leuk vertaald met „Een soldatenhart is niet van steen”) en een Disney-festi- val in City, zijnde een collage van Disney-successen uit de laatste vijftig jaar, is het premièreplezier in Am sterdam wel bekeken. Alsof Alice Cooper zelf al niet genoeg is, hebben platenmaatschappij Negram en de Haagse Courant nu het snode plan opgevat een Alice Cooper imitatie-wedstrijd uit te schrijven. „In het begin vond ik het wel vervelend”, zegt Piet Römer over zijn vertrek, „maar nu niet meer. Ik voel het als een soort bevriiding. Ik heb er veel te lang gewerkt”. Hij is op het ogenblik nog niet van plan bij een ander gezelschap of in een vrije produktie op de planken te staan. „Ik geloof dat ik na twintig jaar wel een jaartje rust wil. Maar de WW wil ik niet in. Zolang je twee handen aan je lijf hebt en een ge zond stel hersens en verder gezond sent, moet je gewoon werken. En ik heb nog zat te doen voor de televi sie: een nieuwe serie Citroentje met suiker, en dan heb ik een rol in de serie van de Vara over Merijntje Gijzen en ik heb mijn radiowerk. Ik heb een aanbod gehad voor een vrije produktie, maar dat heb ik afgesla gen”. Römer aarzelt na de vraag naar zijn commentaar op de oorzaak van zijn vertrek bij Centrum. „Ik geloof dat ze daar steeds minder acteurs nodig hebben, gezien de methode waarmee ze werken. „Ik geloof dat Peter Oosthoek moeilijk met acteurs kan werken”. Toneelgroep Centrum heeft voor het nieuwe seizoen vier jonge acteurs aangetrokken: Theo de Groot, Polio Hamburger, Rutger Weemhoff en Eli as van Zanden. Verder ondergaat het spelerstableau geen verandering. Basgitarist Ronnie Lane gaat Rod Stewarts groep The Faces verlaten. Lane maakte zijn beslissing bekend nadat hij met de groep was terugge keerd van een tournee door Amerika. Het komende weekeinde speelt hij in Engeland voor het laatst samen met The Faces. Ronnie „Plonk” Lane maakte al sinds de oprichting zeven jaar ge leden deel uit van The Faces. Begin maart was hij met de groep voor het laatst in Nederland voor het popgala dat de VARA had georgani seerd. Ronnie Lane heeft The Faces verlaten omdat hij meer tijd voor zijn gezin wil hebben en omdat hij een beetje op The Faces was uitgeke ken. Waarschijnlijk begint hij nog dit jaar zelf een groep. -5_ i Het Electric Light Orchestra is een heel merkwaardig orkest, opgericht door Roy Wood (ex-Move) die echter vorig jaar zomer uit de groep stapte. Toen was echter wél al zijn droom gerealiseerdhet spelen van rock op instrumenten die normaal voor klas sieke muziek gebruikt worden. Je moet er maar op komen. Roy experimenteerde gesteund door Jeff Lynn van de Move (nu het brein Een ieder die meent enigszins met de gedragingen èn de songs van de heer Cooper op de hoogte te zijn, kan en mag meedoen.Boa-constric- tors, panters, leeuwen, vrouwen, gal gen, elektrische stoelen en dergelijké zijn toegestaan mits men kan tonen deze zaken onder controle te kunnen houden. De jury zal overigens vooral aandacht besteden aan tekstvastheid, bewegingen, kleding en outfit. Centrale figuur in de film is op nieuw de apatische ,zijn mannelijke attracties bewuste Joe Dallesandro, die aan het begin berooid aankomt in Hollywood, zijn intrek neemt in een tweederangs motel en liggend in de zon aan de swimming pool zijn om geving taxeert op mogelijkheden om zo goedkoop mugelijk te kunnen le ven in afwachting van nieuwe aan biedingen. Een verhouding met de terugstotend-lelijke eigenares van het motel en een kennismaking met de hysterische dochter van een eens be roemde star worden zijn eerste zetten op het zwevende schaakbord. Hij is nu gratis onderdak, begint een avon tuur met de manzieke ex-filmbe- roemdheid (Sylvia Miles), zich onder- „Slaughterhouse Five”, de beroem de verfilming van Kurt Vonneguts science-fiction-roman door George Roy Hill, is nu ’s nachts te zien in Cineac Reg. Breestraat. „Midnight Cowboy” van Schlesinger vinden we terug in Hallen en „De Maagden bron”, een van Bergmans beste films uit zijn begintijd wordt door De Uit kijk vertoond. The Movies die over dag „The birds” op het programma heeft staan, gaat ’s nachts door met Hitchcock en wel met twee voorbeel den uit zijn vroege Engelse periode, „Een vrouw wist te veel” (do. en vr. om 00.15) en „The thirty-nine steps” (za. en zo.). In Kriterion blijft over dag en gedurende het weekend, De wedstrijd waarvoor de deel nemers playback gebruik mogen ma ken van Cooper hits als „School’s Out”, „Elected”, „Hello Hurray” en „No more mr. Nice Guy” wordt donderdag 7 juni gehouden in Club Veronica op de pier in Scheveningen. Woensdagmiddag 6 juni vinden daar tussen 2 en 5 uur de voorronden plaats. Kennemerlandse fans die in aan merking willen komen voor de ’s nachts „Schreeuw zonder ant woord” („Cries and whispers”). Jack Nicholeans „Drive, he said” is de nachtelijke keuze van het Leidseplein Theater, Visconti’s „De verdoemden”, die van Victoria. draagbare tv (le prijs), radio-cassette- recorder (2e prijs) of cassetterecorder (3e prijs) moeten wel snel zijn. Deel- nameformulieren kunnen afgehaald of aangevraagd worden bij Sjeng Stokkink, Bronsteeweg 49 Heemstede (Negram) en moeten aanstaande maandag 4 juni ingeleverd zijn. NA TWINTIG JAAR verlaat Piet Römer met ingang van het komend seizoen toneelgroep Centrum (voor heen Puck), waaraan hij vanaf het begin van zijn toneelloopbaan ver bonden is geweest. Aanleiding tot zijn ontslag is een verschil van inzicht tussen hem en regisseur Peter Oost hoek en collega-acteurs tijdens de repetitie van De Kannibalen van George Tabori. foort (56 spellessen door speldocenten en 9 werklessen met akteurs); Haarlem (548 spel- en 35 werklessen); Purmerend (8- 1); Utrecht (644-45); Wormerveer (32-3), Zaandam (120-16), Velsen (12-3). Volgend seizoen wordt gestreefd naar een langere werkperiode. De speldocent komt dan vijf keer 100 minuten in de klas, de akteurs twee keer 100 minuten. BRUSSEL. De Belgische douane heeft woensdag aan de Belgisch-Neder- landse grans een honderdtal exemplaren van het boek „Turks fruit” van Jan Wolkers in beslaggenomen. Het was een zending van een groothandel in Delft, bestemd voor boekhandel „De dageraad” in Antwernen. Het motief van de doua ne voor de inbeslagname was: „Turks fruit” is pornografie. Het boek is inmiddels al in tiendui zenden exemplaren in België verkocht. Ook de film die naar het boek vervaar digd is draait sinds enige tijd in ver scheidene bioscopen in België. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Storyville Jazz Band uit Tilburg. Deining. Ripperdastr. 13a, wo., do. en vrij: theehuis. Riverside, Spaarne 91, wo.: soos; vr.: aanloop; zat.: disco. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open van 8 tot 11 (14-17 jaar). El Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan ,vr.-av. en zo.-mi.: disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., ie dere avond: bar-dancing-disco. ’t Plein, Balkanplein 4, iedere avond open plus vr.-, zat.- en zondagmid dag; maandags gesloten. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr., zat. en zo.: bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, di.- av. en zat.-mi.: discosoos. Zezo, Bakenessergracht 8, woensdag avond: dramatisch expressie; donder- dagav.: New Age Werkgroep met astrologie, yoga en zon.; vrijdagav.: Hatha Yoga; zaterdagav.: levende muziek. Tioli, Njord-gebouw, Schalkwijker- weg 93, Zaterdag: Leon de Graaf en disco „Blow Up”. Donkey-Shot,A. Verherentstr 1, Heemskerk, zaterdag: Alquin; vrijdag en zondagav.: discotheek. Lehe, Van de Endelaan 52, Hillegom, zaterdag „Life” en lichtshow. Enricor, Amsterdamsevaart 142, he le week open behalve maandag. Turfschip, Turfsteeg 2a, zaterdag: gitarist Pim Mooren. Op 13 september begint Centrum het seizoen met „Mussert”, waarvoor de re petities al begonnen zijn. Het is een groot opgezette produktie in variété- vorm waarin Mussert geschetst wordt als een doorsneeburger, een operettefi- guur die met vuur speelde en door zijn zelfoverschatting zich een kleine helden rol heeft laten aanmeten. Peter Oost hoek heeft de regie, Wim Vesseur ont werpt het decor. „Sterf de moord” is het eerste stuk van Bemlef dat het tot een openbare opvoering brengt. Hij heeft enige tijd toneelschrijf-ervaring opgedaan bij het jonge instituut voor theateronderzoek in Amsterdam. Het stuk gaat over vier mannen die na een verblijf in een revalidatiecentrum zdltten te wachten op de boot die hen naar het vaste land zal brengen. Het is waarschijnlijk dat Centrum weer een stuk van Gerben Hellinga (Ajax-Feijenioord, Kees de Jongen, Ver schuivingen) zal spelen. Hij heeft het voor een groot deel klaar. Het stuk heet „De neus”. Voor de twee andere grote zaalprodukties, die in januari en maart in première zullen gaan, zal Centrum kiezen uit het stuk van Hellinga. ,,’t Is kloete” van Jaap van de Merwe, die eerder „Tehuis” voor Centrum maakte, „Madame Hamdie” van Bruno Bayens; „The sea”, het nieuwste stuk van Ed ward Bond, van wie Centrum „Gered”, „Smalle weg naar het verre noorden” en „Lear” speelde; „Magnificence” van de jonge Engelse schrijver Howard Bren ton, van wie werk te zien was in Mickery; en „Wildwechsel” van de ge ruchtmakende Duitse schrijver Franz Kroetz, van wie het Amsterdams Toneel „Thuiswerk” en „Alleen voor mannen” speelde. Centrum zet ook in het komend sei zoen het scholenprogramma, onder lei ding van Jan van Galen, voort. Men wil hiermee een bijdrage leveren aan de emotionele ontwikkeling van de leerling door deze te stimuleren tot het ontdek ken van het spel als uitdrukkingsmiddel. In het afgelopen seizoen werd het uit vijf „lessen” bestaande pakket aangebo den aan bijna 4000 leerlingen: in Amers- K;.: oS L.—

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17