Felle brand in vuilfabriek Behandeling van drie nota’s pas HHRTOG na zomerreces Pleidooi voor een WW PASAR Meubel Drive-ln Nederland Waar meer kan dan waar ook! Knelpofeo wegen 1ST portable schrijfmachine. J Nederland BEVERWIJK W,sn I I I I nrr „anti-vrouwenpil” Zo vindt u ons n AMSTELHAL - RAI GEBOUW I i 1ÉH «1 IN KEMA-REACTOR ZAL TORIUM WORDEN GEBRUIKT BRITS HOOGLERAAR VOOR MAbAM zacht licht k tintelfris SELECTIEVE CONCEPTIE” Gevangenisdirecteur bij opstand gedood Verzending zeepost -^Bpo ■pi 10 21 JUNI 1973 V R IJ D A G 1 1 (Van onze correspondent) Schaars ft Proefcentrale Maarssenbroek (Van onze redacteur in Londen) te meubel «jriwe-iw j I AMSTERDAM LONDEN „De beste manier om een bevolkingsexplosie in vele delen van de wereld te voorkomen, is ervoor te zorgen dat in de toe komst het aantal vrouwen drastisch wordt beperkt”. Dit is de ver bazingwekkende, excentrieke en bizarre stelling van de Britse hoog leraar John Postgate, docent aan de universiteit van Sussex. Het mid del dat hij daartoe zou willen gebruiken, is een selectieve vruchtbaar- heidspil, die voor 90 percent de geboorte van jongens zou garan deren. Waar al uw meubelwensen worden vervuld. Waar meubelen, bedden en vloerbedekking zijn waar uw hart naar uitgaat. Waar u attente service krijgt. U moet gezien en ervaren hebben hoe en waér dit alles is! Neem de hele familie maar mee. Na ’t examen een kado voor altijd Een Er is een kindercrèche en een koffiehoek. Parkeren is geen probleem! ik 500 meter ten noorden van de Velsertunnel. Volg vanaf de tunnel de ANWB-borden in de richting „Zaandam”. Let op de oranje borden „Meubel Drive-ln Nederland” <z z - Parallelweg 43, Beverwijk, tel. 02510 - 3 90 18 Geopend: elke werkdag van 9.00 tot 18.00 uur. Ook op zaterdag. 'sMaandags echter van 13.00-1800 uur.Enopzondagzijnwijdicht. UTRECHT „Onze kernenergie centrale is uiterst zorgvuldig ge bouwd en beheerd. Maar het is niet van deze wereld, dat zo’n grote in stallatie zou bestaan zonder dat er één materiaalfout in zit”. Zo luidt het commentaar op het ontdekken van nieuwe haarscheurtjes in een pijpaansluiting van het reactorvat in Dodewaard, van ir. R. van Erpers Royaards als woordvoerder van de directie. -■p8 ■149 Msö «51 53 WT ■■55 ^5 ■p7 hBp8 ■■59 -65 ■po 8^Bp2~ 83 an donderdag 31 mei tot en met zondag 3 juni ’73 geopend van 12.00 tot 24.00 uur. Een „tropisch dagje” op de Pasar Malam in Amsterdam betekent gezellig winkelen in een Oosterse sfeer en fijn oude vrienden ont moeten. Genieten van niet alledaagse ontspanningsprogramma’s. ADVERTENTIE =s S Puzzel w öte w» ADVERTENTIE 66 ADVERTENTIE 77 84 ADVERTENTIE UT, 3 Centnim IJmuiden Drink Claaryn als’t jonge moet zijn De professor schrijft in het Engelse weekblad New Scientist, dat de con ventionele methoden van geboortebe perking geen kans van slagen bezit ten in die delen van de wereld, waar Schoterweg 122 Haarlem t/o Ripperda-kazerne Telefoon 023-25 01 30. HET GAAT hierbij om een proefcen trale, waarbij de uranium als splijtstof voor driekwart wordt vervangen door torium. Die stof geeft niet' alleen veel minder radioactief afval, maar heeft ook een zeer lange levensduur. energie uit de afvalverwerking en aan zonneënergie. EUROPA MEUBEL Prijswinnaars puzzel nummer 21: ƒ10.00: G. J. Weeber, Vanusstraat 17, IJmuiden ƒ7,50: A. Pepermans, De Tiemenlaan 3, IJmuiden 5,00: mevr. M. Wielart, Tussen beeks- weg 53, IJmuiden. ƒ10,00: C M. de Wijs, lepenlaan 32, Bloemendaal 7,50: J. M. de Goeij, Jan Gijzenkade 106, Haarlem 5,00: R. Bogaard, Prof. v. d. Waals- straat 37, Haarlem. ze het meest nodig zijn. Aangezien de totale vruchtbaarheid grotendeels is toe te schrijven aan een overwicht aan vrouwen, zou de bevolkingsgroei het snelst kunnen worden afgeremd door ervoor te zorgen dat de vrouwen verre in de minderheid blijven. spitsuren filevorming en vertraging ont staan. Op de weg Den Haag-Gouda moet het verkeer in de richting Utrecht rekening houden met de reconstructiewerkzaam- heden ter hoogte van Zoetermeer. Dit verkeer krijgt op werkdagen van 07.00 uur ’s morgens tot 16.00 uur slechts één rijstrook ter beschikking. Op woensdag 6 juni en donderdag 7 juni zal ter hoogte van Zoetermeer een voetbrug over de rijksweg 12 worden aangebracht. Deze weerkzaamheden worden uitgevoerd in de morgenuren nl. op woensdag van 04.30 uur tot 05.05 uur en op donderdag van 04.50 uur tot 05.10 uur. Wegens werkzaamheden op de Hoorn brug te Rijswijk moet hef verkeer op de rijksweg Den Haag-Rotterdam rekening houden met filevorming en vertraging aangezien tijdens de werkzaamheden op de hoofdrijbaan het verkeer uit een bepaalde richting over de parallelwegen wordt geleid. Het verkeer wordt van 12 juni tot en met 3 augustus 1973 verzocht deze brug zoveel mogelijk te mijden. Puzzel nummer 22 Horizontaal: 1. titel (afk); 3. jaarlijks weerkerend feest; 10. bieding; 13. nako melingschap; 15. al; 16. hetzelfde (afk); 18. zangnoot; 19. vrucht; 21. gelofte; 22. gewas 24. steundraad; 26. danskoor; 28. breedvoerig; 30. vogelproduct; 31. stuk stof; 33. opschudding; 35. uiteinde van een spier; 36. voorzetsel; 37. persoonlijk voornaamwoord; 38. roofdier; 40. maan stand (afk); 41. onverstandig; 43. in houdsmaat (afk); 44. leidsman; 47. spil; 48. bevestiging; 49. hevig; 50. water in Noord-Brabant; 51. u edele (afk.); 52. Ne derlands vliegveld; 54. geografische aan duiding (afk); 55. kostbare stof; 56. bij woord; 57. vochtig koud; 58. lidwoord; 59. einde; 60. kleur; 62. hoofddeksel; 64. ruw; 66. bijwoord; 68. bitter vocht; 70. voegwoord; 71. voorzetsel; 72. kleur; 73. plotselinge trek; 75. uitroep; 77. de jonge re (afk); 79. vlaktemaat (afk); 80. plaats in Duitsland; 82. zoogdier; 84. verlangen; 85. tafelschuimer; 86. nummer (afk). Verticaal: 1. deel van de week; 2. rivier (Spaans); 4. slede; 5. hert; 6. naar beneden; 7. reptiel; 8. deel van Amerika (afk); 9. kleur; 11. goud (frans); 7. 12. gedeeltelijk; 14. bedorven; 17. nevel; 20. bloem; 23. wapen; 25. dierengeluid; 27. elk; 29. eikenschors; 32. geneesmiddel; 34. kookgerei; 36. voorzetsel; 39. dieren verblijf; 42. zoogdier; 43. tuingereed schap; 44. vloerbedekking; 45. onder an dere (afk); 46. maand; 48. persoonlijk voornaamwoord; 49. insluiting van een stad; 51. soort onderwijs (afk); 52. deel van een trap; 53. deel van de mond; 54. afwezig; 55. sprookjesfiguur; 56. water in Utredht; 59. meubelstuk; 60. soort stof; 61. teken van blijdschap; 63. han- DEN HAAG. De Tweede Kamer moet de nota’s (van het kabinet-Bies- heuvel) over het stimuleringsbeleid voor het noorden des lands en voor Zuid- Limburg, en over de spreiding van de rijksdiensten, niet meer voor het zomer reces (begint eind juni), maar in de eerste weken van september voor prinsjesdag behandelen. „DE SCHEURTJES zijn ontdekt tij dens een controle, zo nauwkeurig als nergens ter wereld in een centrale wordt ingesteld. Wij weten best dat de centrale niet feilloos is. Maar wij hou den vol dat het systeem waarmee wij werken goed is. Er zijn feilen, maar die worden tijdig ontdekt. En bovendien zijn er zulke veiligheidsmaatregelen getrof fen, dat zelfs bij het grootste ongeluk binnen de centrale, de omgeving geen nadelige gevolgen ondervindt”, aldus Van Erpers Royaards. Volgens hem geldt dezelfde veilig heidsnorm voor de KEMA-Suspensie-test reactor bij Arnhem. Ondanks tegen werking van actiegroepen die bang zijn voor radioactieve besmetting nu of in de toekomst, verwacht Van Erpers Roy aards binnen afzienbare tijd van de regering vergunning t® krijgen om ook deze kernreactor in werking te stellen. DAARMEE WORDT niet alleen be reikt dat minder energie nodig is, maar ook dat de thermische belasting (opwar ming) van het open water een graadje minder wordt. De energiecentrales kun nen daar zelf nog veel meer aan doen, door meer koelwater na gebruik te be nutten voor stadsverwarming. Maarssen broek zou bijvoorbeeld veel warmte kunnen opnemen van de nog uit te breiden centrale aan de Lageweide in Utrecht. Maar terwijl de eerste paal voor de huizen al de grond in is, zijn de (overheads) leveranciers van gas en elek triciteit nog steeds gewikkeld in een concurrentieslag. Een nieuwe kans komt, wanneer in 1976 de voorbereidingen beginnen voor de bouw van een geheel nieuwe centra le. Daarvoor zijn in Wijk bij Duurstede gronden gereserveerd, maar er wordt overlegd over samenwerking met Gel derland. Bij Arnhem is nog een terrein in reserve, dat voor een gezamenlijke centrale kan worden benut. De Utrechtse statencommissie voor energievoorziening was onlangs op be zoek in Dodewaard* als gasf van de gezamenlijke instellingen van de ener giebedrijven. De commissie bleek onge rust over de ernstige gevolgen van onge lukken in energiecentrales. Zeker nu voor de tweede keer binnen een jaar een piijpaansluiting wegens scheurvorming moet worden vervangen. Een aspirinebuisje dat voor een kwart is gevuld met deze splijtstof, is voldoen de voor de hele levensduur van de installatie. Torium is verder niet alleen uiterst zuinig in gebruik, maar er is ook meer van in de wereld dan van urani um. „Bij het gebruik van torium zouden wij met de energievoorziening weer en kele honderden jaren vooruitkunnen”, zegt Van Erpers Royaards. Hij is van mening dat de brandstofvoorraden op de wereld zo klein zijn, dat gebruik van kernenergie voor de eerstkomende vijftig jaar de enige oplossing is. Daarna kan er, zoals gezegd, nog veel langer gebruik van worden gemaakt, maar hij neemt aan dat dan ook de nieuwe methoden bruik baar zijn, waarop de actiegroepen nu al hameren. De tegenstanders van kerncentrales verwachten dat de brandstofvoorraden voldoende zijn, om de komst van geheel nieuwe methoden voor het opwekken van energie af te wachten. Maar dan zou alle onderzoekcapaciteit die nu aan de kernenergie wordt gewijd, daarvoor moeten worden benut. Zij denken daar bij onder meer aan het putten van ROTTERDAM Een korte feUe brand in de chemie-bunker van de N.V. Afvalverwerking „Rijnmond” heeft woensdag aan het begin van de middag in het Botlekgebied bij Rotterdam grote onrust veroorzaakt, omdat men bang was dat gevaarlijke dampen zouden ont snappen. Nadat de brandweer van de vuilfa briek het vuur met assistentie van de brandweer van Rotterdam en Rozenburg in 30 minuten onder controle had, stel den deskundigen vast dat er door de brand geen dampen waren vrijgekomen die gevaar hadden kunnen opleveren voor mens en milieu in het Waterwegge bied. PHILADELPHIA (AFP) Bij een opstand in de gevangenis van Holmes burg in de Amerikaanse stad Philadel phia zijn gisterochtend de directeur en zijn plaatsvervanger met messteken ge dood. Een bewaker liep ernstige verwon dingen op. Zodra hij van de dood van directeur Patrick Curran en de onderdirecteur Robert Fromhold had gehoord, stuurde burgemeester Frank Rizzo alle beschik bare politiemannen naar de gevangenis. Wegens werkzaamheden zullen op de rijksweg Leiden-Alphen aan den Rijn- Bodegraven van maandag 07.00 uur tot vrijdag 16.00 uur stremmingen kunnen ontstaan aangezien op een aantal plaat sen afzettingen van een gedeelte van de rijstrook zullen plaatsvinden. In verband met vernieuwingswerk- zaamheden aan het centraal viaduct van het klaverblad Oudenrijn moet het ver keer uit beide richtingen op het wegvak Vianen-Amsterdam rekening houden met een snelheidsbeperking van 70 km per uur, alsmede een inhaalverbod voor vrachtauto’s ter hoogte van dit klaver blad. Hierdoor zal vooral tijdens de 78. het Romeinse rijk (Lat. telegraaf restant (afk); 81. zangnoot; 83. voorvoegsel. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Inzendingen welke P££ post worden verstuurd s.v.p. als volgt adres seren: Damiate Pers B..V, Postbus 18, IJmuiden. Oplossing Puzzel nummer 21: Horizontaal: 1. oorzaak; 3. odeur; 5. nevel; 7. Alkmaar; 8. valse; 10. aster; 12. kraan; 13. natie; 14. naald; 16. rente; 1». notie; 19. einde; 20 nadelig; 22. nodig; 23. nobel; 24. robuust. Verticaal: 1. opera; 2. kever; 3. onge lijk; 4. rekenen; 5. Naarden; 6. legatie; 8. vooraan; 9. etalage; 10. antenne; 11. remedie; 14. noteren; 15. dinsdag; 16. ratelen; 17. eenmaal; 20. nader; 21. gebit; Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „City of Canberra” (6- 6), Australië: ms „Sydney Express” (5-6), Brazilië :ms „City of Canberra” (6-6), Ca nada: ms „CP Voyageur” (8-6), Chili :ms „Cartagena de Indias” (6-6) Indonesië: ms „Polydorus” (7-6), Israël: ms „Areas” (6-6), Japan: ms „Kowloon Bay” (6-6), Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Werner Seelenbinder” (8-6), Ned. Antillen: ms „Neptunus” (4-6), Suriname: ms „Neptu- nus” (4-6), Verenigde Staten van Ameri ka: ms „Sea-Land Mc Lean; (6-6), Z.- Afrika (Rep.), m.l.v. Z.W.-Afrika: ms. „Montfort” (6-6). Aldus heeft de Kamercommissie, die de openbare behandeling van die nota’s voorbereidt, aan het kamerpresidium voorgesteld. De commissie heeft altijd aangedrongen op de openbare behandeling van de drie nota’s voor het zomerreces 1973. Minister Tubbers van Economische Zaken ver zocht evenwel om uitstel. Hij wil name lijk eerst werkbezoeken brengen aan het noorden en Zuid-Limburg. Deze gedachte zou volgens de professor gemakkelijk worden aan vaard wegens het nu eenmaal bestaan de vooroordeel bij velen, die liever zonen dan dochters wensen. In Afri ka, Azië, Midden- en Zuld-Amerika is dit vooroordeel bijna een obsessie, aldus Postgate. „Miljoenen zouden met vreugde de kans aangrijpen om een mannelijk nageslacht voort te brengen. Hiervoor zou geen dwang of zelfs maar propaganda nodig zijn.” Indien de selectieve vruchtbaar- heidspil inderdaad voor 90 procent effectief zou zijn om mannelijke ge boorten te veroorzaken, zou de balans vrij snel naar de mannelijke kant doorslaan en de bevolking spoedig gaan af nemen. Indien zou blijken dat de stabiliteit van de samenleving in gevaar zou worden gebracht, zou er door „bijsturing” gezorgd moeten worden voor een grotere hoeveelheid vrouwelijke geboorten. Scheurtjes in reactorvat baart commissie zorgen DIRECTIEVOORZITTER ir. J. H. Bakker van de gemeenschappelijke be_ dirijfsinstellingen, hield vol dat het te lang duurt voordat alle haken en ogen van alternatieven zijn weggewerkt. Hij houdt het erop dat van de centrales die na 1980 wonden gebouwd, de helft met kernenergie zal werken. Dat gebruik van kernenergie meer dan twee keer zo duur is speelt geen rol, omdat in zijn visie kolen, olie en gas schaars worden. Daarbij komt volgens Bakker, dat om te kunnen voldoen aan de te verwachten behoefte in het jaar 2000, een opgesteld vermogen nodig is van 60.000 megawatt. Op dit moment staat 10.000 megawatt ter beschikking. Hij gelooft niet dat bezuinigen op elektriciteitsverbruik soelaas biedt. Voor huishoudelijk energieverbruik wordt maar 5 percent van de natuurlijke grondstoffen gebruikt. Alleen wanneer het lukt om onze huizen beter te isole ren, wordt aanzienlijk bespaard op grondstoffen. Voor verwarming is name lijk heel wat nodig. Verder zal het wel schelen, wanneer in de toekomst steeds meer industrieën de warmte die wordt opgewekt zelf benutten als krachtbron. B<*vprv.i(« Hoog M 72-^■■73 75MB delsterm; 65. radio-omroep (afk); 67. schop; 69. ongedierte; 74. steen; 76. klein persoon; afk); 80. Met vele en fantastische attrakties, o a. OSCAR HARRIS THE TWINKLE STARS, THE JOMANDA DANCERS, AGA WILLAS en zijn exotische slan genshow, THE SILVER TONE STEELBAND met limbo-show en vuurvreter. Karate-demonstraties, mode-shows, krontjongorkesten. hawaiian-orkesten, kermisattrakties en nog veel meer I Zaterdagavond dansen met RADIO NOORDZEE MOBIELE DISCOTHEEK. Zondagmiddag voor de kinderen, FRANKLINS DOLLE DWAZE DINGEN SHOW. ENTREE: volwassenen ƒ3,50 p.p. Kinderen tot 12 jaar en 65 -ers 1,50 p.p. Voordelige trein-toegangsbiljetten aan de stations. Professor Postgate zegt echter niets over de te verwachten vrouwelijke en andere reacties op zijn plan, waaraan vooralsnog de door hem be oogde magische pil ontbreekt, hoewel hij ervan overtuigd is dat de weten schap voor niets staat en dat die er daarom spoedig zal kunnen komen,. Maar volgens hem is het op het ogenblik van het grootste belang dat men de noodzaak van een diergelijke pil inziet. Zijn eenzijdige rationele redenering en typisch agressief-mannelijke filo sofie schijnt echter totaal blind te zijn voor de diepere werkelijkheid en gangbare ethische opvattingen en te vens psychologische en sociologische consequenties volkomen te negeren. Postgate zou in sommige gebieden willen streven naar een bevolkingssa menstelling van vijftigmaal zoveel mannen als vrouwen. Vandaar zijn suggestie van polyandrie (huwelijk '•an een vrouw met meer dan één man).

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21