Slecht voor zondag weer de offertes Nog geen besluit over spelen voor wereldcup Goede sfeer in Belgrado i Verslag al op de plaat Kovacs mag nog 1 jaar wegblijven Ajax speelt Jacky Charlton: „Dit was anti-propaganda” w iij»? V/JJ 17 F ijl 11 - I üa F 'B JUNI 1973 25 1 IR IJ D A G l41 Resultaatvoetbal Inventiviteit BELGRADO De organisatoren van de cup-finale in Belgrado hebben er alles aan gedaan de al lang voor de aftrap aanwezige supporters te ver maken. Joegoslavische dansgroepen meisjes in klederdracht en vooral de 40.000 voor de wedstrijd nog uitbundige Italiaanse supporters met hun vlaggen zorgden voor een geweldige sfeer. Trilogie Aframmeling IpaMH i 11 Tl ja® ti (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) AJAX MISBRUIKTE ZIJN MACHT (Van onze sportredactie) MARC SERNÉ (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Het Ajax-bestuur wil wachten op de UEFA-beslissing, waar het zelf op aan heeft gedrongen, of de Europese Voetbal Unie bereid is om nog een nieuwe beker in het leven te roepen waarbij de winnaars van Europa-cup I, II en III elkaar ontmoeten. Deze competitie zou dan kunnen dienen als alternatief voor de nu al jaren in ordi naire voetbalveldslagen ontaardende wedstrijden om de wereldbeker. BELGRADO. Nu de Europa-cup na drie keer definitief in het bezit van Ajax is gekomen heeft men by de Amsterdamse club nog steeds geen beslissing genomen over het spelen voor de wereldbeker. Als tegenstander zal dan fungeren het Chileense Colo Colo of het Argentgnse Independiente. Ook de hoes is woensdagnacht in recordtijd vervaardigd. In de Ajax-spelersgroep bestaan verschillende stromingen. De meeste spelers zijn de ontberingen van Buenos Aires, toen Cruyff dan weliswaar niet werd ontvoerd maar wiens enkel wel voor de rest van het seizoen door Mircoli in gruzelementen werd geschopt, echter alweer vergeten. Ook met een wereldbeker valt tenslotte veel geld te verdienen. En die gedachte staat bij de meeste Ajacieden zo primair dat ieder redelijk argument, of het naast gevaar van ontvoering, eigenlijk wel zin heeft om twintig uur in een vliegtuig te zitten voor negentig minuten nietsontziend voet' bal, al bij voorbaat in het niet zinkt. liep het op rolletjes, maar naderhand zijn we bewust gaan tikken”. En Cruyff: „Als je een sprint had getrokken liep je naar adem te snakken. Dat is voor het hoge bewegingstempo waarin wij meest al spelen natuurlijk fataal”. „Dit is de slechtste finale die ik ooit heb gezien. Je zou op zijn minst een geweldige inspanning verwachten om deze strijd te beslissen, maar na de eerste helft hebben we niets meer gezien. De middenvelders van Juventus zijn niet over de middenlijn geweest. En waarom heeft Ajax niet meer gedaan? Na vijf minuten al wisten ze dat ze zouden winnen. Dan moet je toch ook bewijzen dat waard te zijn?” „Deze wedstrijd is een anti-propaganda geweest voor het voetbal. Dat is een treurige zaak. Met een Engelse ploeg zou dat niet zijn gebeurd. Wat dacht je? Met 10 achter en dan het hoofd in de schoot leggen Nooit van z’n leven Ik moet wel zeggen, dat de beste ploeg heeft gewonnen. Maar Ajax had veel beter kunnen spelen, althans ik had er heel wat meer van verwacht. Voor het publiek is het een stomver velende avond geweest. Op deze manier gaat de zaak van het voetbal kapot”. pa-cup een ereronde te maken. Het was symptomatisch. De andere spelers waren direct al naar de kleedkamer vertrokken of liepen plichtmatig nog een stukje op de tartanbaan mee, maar hielden het in ieder geval al spoedig voor gezien. Uit- eindeiyk by het instappen van de bus bungelde Europa’s meest be geerde bokaal als een oud vod achteloos achter de rug van secretaris Westrik. BELGRADO Jacky Charlton, eens de lange stopper van Leeds United die onder de bijnaam „de giraffe” wereldfaam verwierf, was vernietigend in zijn oordeel over de Europa-Cupfinale AjaxJuventus die hij vanaf de tribunes volgde. 1 jengelden, altijd volgde het passje in de breedte. Ajax was als een clown, waar om de 96.000 toeschouwers niet konden lachen. Heinz Stuy, die de mislukte Ajax-acties als „schoonheidsfoutjes” om schreef, later: „We hebben geen risico willen nemen op dat gebied. Aangezien je tegen een muur van verdediging liep, kon je niet het risico nemen om je helemaal leeg te spelen. In het begin Cruyff was met Hulshoff na afloop nog de enige die de moed op kon brengen om nog met Ajax’ derde Euro- (Van onze sportredactie) WEESP Het radio-wedstrijdver- slag van de Europa-cupwedstrijd AjaxJuventus is al vanaf vandaag bij de erkende grammofoonplaten handelaar op de plaat te verkrijgen. u Amsterdammers op uiterst simpele wij ze, misschien zou dat wel weer een hoofdknik van Rep zijn geweest die al na vier minuten een voorzet van Blan kenburg afrondde, de marge hadden vergroot. Maar nu werd zelfs Rep, die zich nog een keer verdienstelijk toonde bij het afstoppen van de ontsnapte Al- tafani, niet eens meer gelanceerd. HAARLEM. Als Stefan Kovacs wil kan hij nog een jaar in het buitenland blijven werken. Een speci ale boodschapper van het Roemeense ministerie van Sportzaken kwam dat hem vlak voor de finale vertellen. „Mij is de keuze gelaten wat ik doe. Wanneer ik naar Roemenië kom, dan wacht mij de baan, die mij eerder dit jaar is toegezegd, als ik nog een jaar weg wil blijven is dat ook goed.” Kovacs heeft nog geen beslissing ge nomen. Uit de vele aanbiedingen die de vroegere Ajax-trainer gehad heeft, zal hij waarschijnlijk een trainers- baan in Spanje, Frankrijk of Grie- Zofj kijkt zittend op de doellijn ver slagen naar de juichende Ajacieden Haan en Rep. BELGRADO. Ook Ajax-admini- istrateur Nico Dalmulder had na af hoop van AjaxJuventus echt wel I begrepen dat de Amsterdamse vereni- Igin® in Belgrado niet al te veel propaganda voor zichzelf had ge smaakt. Nuchter analyseerde Dalmul- gder de uitkomst van negentig minu- |ten teleurstellend Europa-cupvoetbal toen hij opmerkte: „Wij hebben een offerte binnen gekregen van Man chester United om in Engeland tegen Manchester te spelen voor de af- scheidswedstrijd van Denis Law. Ik ben echter benieuwd of Manchester na vanavond deze offerte niet in- I Voor naar het schijnt weinig geld („Vrijwel niets”, zegt de tegenpartij) speelt een deel van de kern dan tegen een versterkt Willem II dat die wedstrijd organiseert in het kader van een actie „behoud betaald voet bal in Tilburg”. In Willem II spelen o-a. als gast: Jan van Beveren, Willy Brokamn en Pas .Tansoens BELGRADO. Misschien waren de argumenten die de Ajacieden na afloop aanvoerden, op zich allemaal wel aardig. Zoals ademnood, de slechte voorberei ding, de kwaliteit en tactiek van de tegenstander: kortom excuses waarvan men er zo nog wel een stuk of tien kan bedenken. Maar zo voetbalmoe kan Ajax toch niet geweest zijn dat het in het Rode Ster-stadion in Belgrado catego risch weigerde om één poot te verzetten. Daarom zag Jacky Charlton, de voorma lige „giraffe” van Leeds United, het met zijn door de slaap klein geworden oogjes ook bijzonder scherp toen hij, wachtend op het vliegtuig dat hem terug naar Londen zou vliegen, redeneerde: „Teveel mensen hebben deze finale gezien”. Zo was het ook. Voor honderden mil joenen televisiekijkers en duizenden meegereisde supporters, hoewel de hys terie in de trant van het Benfica-legioen voor Parijs en de luchtbrug naar het Slowaakse fabrieksstad je Trnava succes sievelijk door het verzadigingselement van de successen wat afneemt, heeft het elftal ook een formidabele trilogie vol tooid. Maar beslist niet meer dan dat. Op zich wellicht nog wel een verdienste, maar wie zoveel macht heeft als Ajax in het begin van de wedstrijd tegen Juventus mag zich er toch niet zo ge- makkelijk afmaken als de ploeg verder in de wedstrijd deed. Dat Ajax daarbij een good-will over de gehele wereld verspeelde die eenvoudig niet meetbaar is deed blijkbaar niet terzake. En dat terwijl het elftal nu Real Madrid pas goed op had kunnen volgen door na een slechte finale op Wembley tegen Pana- thinaikos en het voor velen nog altijd niet weg te cijferen voordeel van de thuiswedstrijd tegen Inter in Rotterdam, nu het de macht en het surplus aan klasse had om van Europa tot Zuid- Amerika de reputatie van het voetbalbe- drijf Ajax nog eens te onderstrepen. Ajax had heel de zaak van het win nen van de Europa-cup afgedaan als een formaliteit. Het had egocentrisch alleen maar naar zichzelf gekeken, de eigen belangen behartigd, maar verzuimd zich te gedragen als de fakkeldrager van het Europese voetbal. Ajax is de grootmacht in Europa, was Juventus op 1-1 geko men, dan was het waarschijnlijk een kwestie van tijd geweest voordat de ■MM Ajax „the best there is”, qua fysieke hardheid, individuele techniek, teameen- heid en inventiviteit. Ook het komend jaar zal daar, hoe frusterend dat ook is voor met name Feyenoord en FC Am sterdam weinig verandering in komen. Het Ajax 1973 kan zich en passant bezig houden met het afwerken van een aan tal uiterst lucratieve (Van Praag: „De aanbiedingen stapelen zich op”) vriend schappelijke wedstrijden. Dat Ajax er daarbij niet voor terug zal deinzen om slechts een fractie van een wedstrijd, voorbeelden dit seizoen waren al de trip naar Griekenland en de wedstrijd tegen Anderlecht, te voetballen zal men voor zijn dure centen dan maar voor lief moeten nemen. Angst overheerste de 1000ste wedstrijd in de historie van de Europa-cup. Bij Ajax, dat toch met de gedachte bleef voetballen dat het in de klamme zware avondlucht van Belgrado niet onge schonden de eindstreep zou halen, maar veel meer bij Juventus. Hef elftal was bang voor een aframmeling a la Inter. Er kon nog zo slordig uitverdedigd wor den door Ajax, nog zo gebrekkig worden aangesloten, Juventus-libero Salvadore bleef zelfs tien minuten voor tijd, in een periode dat het invallen van de Duitser Haller juist weer voor wat activiteit bij Juventus zorgde, als een standbeeld op zijn plaats staan. Jacky Charlton: „Zelfs met Morini was dit het geval. Die bleef als een klit aan Cruyff hangen. Wie speelt er nu met zeven man in de defensie, terwijl je met 1-0 achterstaat in een finale” Dan is alles nog moge lijk.” Maar Juventus kwam niet. Het was al blij dat Ajax de zaken zo eenvoudig op zijn beloop liet. Een pat-stelling die verder de wedstrijd als kijkspel totaal heeft bedorven. Kovacs riep na afloop dan ook iets over een schaakspel; dat tactiek in de finale doorslaggevend is en niet de kwaliteit van het vertoonde spel. Kovacs: „Wij hebben ook Italiaanser ge speeld dan de Italianen”. Ajax verzuim de echter de tactiek van Juventus te doorbreken terwijl het onder iedere om standigheid en in iedere situatie de wed strijd volledig controleerde. Het eerste kwartier doemden de beelden uit Madrid zelfs weer op, waar Real in eigen huis nauwelijks aan de bal is geweest. De beslist niet zachtzinnige Morini, die Cruyff enkele keren zwaar attaqueerde, Capello en Furino (die tegen Neeskens zijn tweede gele kaart van dit seizoen kreeg) werden herhaaldelijk terechtge wezen door arbiter Gugulovic. Maar Ajax deelde opnieuw meer overtredin gen uit (33 tegen Juventus 14) dan het incasseerde. AMSTERDAM. Ongeveer de helft (de rest is dan al met vakantie) van het Ajax-elftal dat de Europa j Cup in Belgrado won, komt zondag al weer in actie. Dit is het gevolg van een voortva rend plan van een grammofoonmaat- schappy die onmiddellijk na de over winning van Ajax woensdagnacht in Weesp de persen in werking heeft gesteld. Het glorieuze afscheid van Stefan Kovacs bij Ajax: mét de Europa Cup. Het deed het elftal niets. Tenslotte speelden we woensdagavond weer eens resultaatvoetbal, waarbij de thema’s winstpremie (20.000 gulden) en derde Europa-beker, centraal stonden. Dat men daarbij 's werelds spectaculairste spitsenduo Cruyff maar vöoral Keizer aan de lopende band zag blunderen, door onbenullig balverlies ontstonden drie uitgesproken Italiaanse kansen waarvan Bettega de mooiste miste door recht in de handen van Stuv te koppen, kon blijkbaar allemaal. Krol liep de ongeconcentreerd voetballende Blanken burg uit te schelden, die op zijn beurt de enige „black-out” van de uitstekende Stuy, die vlak voor tijd in volle ren met de bal op zijn open doel afstonmde, corrigeerde door het leer in de tribunes te jagen. Het gebeurde in een periode dat Ajax uit zuinigheidsoverweging iede re tempoversnelling, Haan was onzicht baar en Neeskens probeerde zijn misluk te slidingen met zinloze afstandschoten te camoufleren, uit de weg ging. Hoe minutenlang soms Suurbier en Mühren op de vleugels vrijstonden en om de bal Het beslissende moment in de wedstrijd AjaxJuventus. Rep tornt hoog boven zijn bewaker Longobucco uit en heeft een kansloze kopstoot richting Zoff verzonden. De gelaatsexpressie bij Capello, Arie Haan, Morini en Piet Keizer toont aan met welke spanning deze actie wordt gevolgd. L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25