KNOBEL WIL Spaanse pers over cup-finale: het GEEN SPELER KWIJT maar wel praktisch niet mooi was M Amsterdam vierde het succes Telegram van het in een woelig nachtje J Loting op 11 juli kabinet-Den Uyl KM „RONDUIT TELEURSTELLEND” 11 i I wE I J fct I ■uJii sbyos f. Illfc POLITIE MOEST OPTREDEN TEGEN FEESTGANGERS „HET ONTBRAK AAN CONCENTRATIE” „PUBLIEK IS VEEL TEKORT GEKOMEN” „WE HADDEN GEEN MINUUT RUST” „DICEN”: AJAX GAAT WEER WERELDKAMPIOEN WORDEN i-wï VRIJ V R IJ D A G 1 1973 JUNI Wat doe je als je al drie Eu- ropabekers hebt gewonnen Je sjouwt hem zoals Ajax-secreta- ris Westrik een beetje plichtma tig mee omdat je hem tenslotte toch moeilijk kunt laten staan. 1 - K ÏW IpWfe'!’ V t IJ ggj iSLn.l (Van onze redacteur in Spanje) ij Mühren: die ere ronde paste niet (Van onze sportredactie) Ajax-aanvoerder Johan Cruyff ontvangt de Europa-Cup uit handen van UEFA-voorziiter Franchi. 3 1 spreken, wordt in Spanje nog belangrtj- ker geacht dan het gerucht (afkomstig Dit laatste punt hangt dan ook nauw samen met de voorbereiding van Ajax. Die ieek helemaal nergens op. De anders zo gematigde Volendammer viel dan ook van de ene verbazing in de andere toen de entourage van hotel Yougoslavia goed tot hem doordrong. Het hotel was één kolkende massa van Italiaanse tifosie die onder het zin gen van strijdlustige liederen uit hun extravagante automobielen stapten om zich naar de tweede verdieping begeven waar zich het casino bevond. Hoe ongewoon dit gezelschap was bleek dinsdagavond toen enkele welig met lires rondstrooiende Italianen de bank lieten springen. Zij hadden zoveel gewonnen dat aan het feest abrupt een einde kwam. In dit klimaat, waar Ajax, het kan niet vol doende worden benadrukt, zich zeker niet optimaal kon voorbereiden op de confron tatie met Juventus, bedacht Mühren ook: „Al hadden we honderd kilometer buiten Belgrado gezeten. Dat was nog beter geweest dan dit hotel. Er was niets anders te vinden heeft men ons verklaard. Ik weet het nietWaar een wil is is een weg. Automatisch gingen mijn gedachten ook terug naar twee jaar geleden. Naar Londen. Toen Panathinaikos ook veertien dagen in een hotel zat midden tussen allerlei sup porters. Wij hebben toen in stilte wat afgelachen en ons verbaasd over zoveel ama teurisme. Nu hebben wij in feite precies hetzelfde gedaan. Je had geen minuut rust hier”. Hulshoff komt hier een fractie van een seconde te laat om een voorzet van Cruyff af te ronden. Zoff kan ingrijpen. BELGRADO. De loting voor de Eu- ropacuptoernooien in het seizoen 1973- 1974 zal op 11 juli worden gehouden in Zürich. Twee Duitsers in Belgrado Helmut Haller (links) en Horst Blankenburg hebben van shirt gewisseld en verlaten broederlijk het veld. DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl heeft het bestuur en spelers van Ajax telegrafische gelukgewenst met het be halen van de Europa-cup. De inhoud van het telegram luidde: „Voor de derde maal kampioen van Europa. Geweldige prestatie, die grote waardering verdient. Niet in het minst voor de wijze waarop de titel steeds werd behaald. Niet alleen propaganda voor de voetbalsport, maar ook voor de sport in het algemeen. Van Harte gefeliciteerd namens het hele ka binet-Den Uyl. Ei h< f d t j I e v I 8 t C 1 1 I ont en me wa do< wii zij dei dai ze VOi on he BARCELONA. Over het algemeen toont de Spaanse pers zich teleurgesteld over de schrale vertoning van de Europa- cupfinale. Een avondblad van Barcelona, Telexpres, zei. in de kop: „De slechtste finale: geen spanning en ook geen goed spel.” ven opii SOO' de bet heh nat seli ma Ital wa ber Spanjes grootste krant, La Vanguardi- a, schreef o.a. dat men in Belgrado „een praktisch lesje van goed voetbal zag, hoewel beide ploegen misschien té voor zichtig waren”. Op de voorpagina’s van de Madrileense sportpers vond men kop pen als: „Ajax behoudt de troon” en „Ajax drievoudig kampioen van Europa, stapt in de voetsporen van Real Ma drid1.” --’■is! iiHkiirsee Het meest uitgebreide verslag en com mentaar leverde Spanjes grootste sport krant, Dicen, met koppen als „Een vroeg doelpunt van Rep velde het von nis over de finale” en „Ajax lichamelijk veel sterker en duidelijk beter dan Ju ventus”. Dicen concludeerde dat Ajax niet alleen opnieuw aan de top van het Europese voetbal is gebleven, maar ook op het punt staat wederom wereldkam pioen te worden. „Niets kan deze voet- personen. Daartoe was tevoren in over leg tussen Ajax- en gemeentebestuur besloten. Geen rijtoer door de stad,, geen huldiging op het balkon van de schouw burg aan het Leidseplein, zoals in vorige jaren. „Amsterdam is niet alleen het stuk land dat wordt bepaald door de gemeen tegrenzen, maar ook alles wat eromheen ligt en soms heel Nederland. Door u. Ik durf gerust te zeggen dat Ajax Amster dam heeft geannexeerd, en ik ben er nog trots op ook”, zei Samkalden tot de voetbalkampioenen. Waarna hij allen het eerste deel van prof. Brugmans’ De geschiedenis van Amsterdam aanbood, met de verzekering dat de andere vier delen spoedig zouden volgen. Maar Ajax spotte zelfs met die logica, want het toonde zich zo zelfbewust dat het een aantal kansen op rij creërde waardoor de score eenvoudig hoger had kunnen oplopen. Mühren had er een werkzaam aandeel in. Behendig de tackles ontwijkend van zijn fanatieke bewakertje Causio bediende hij na vijf minuten Piet Keizer al op maat, die in volle vaart naast volleyde. Vlak na rust probeerde de Volendammer het zelf. De gave technicus liet een schot los, die als voorzet bedoeld leek, maar opeens naar het doel en naast draaide. Na een klein half uur was Mühren, attend bediend door Cruyff, weer dicht bij een treffer. Zijn schot ketste af op, de voortreffelijke vuisten van de Italiaanse nationale doelman Zoff, waarna Rep in kansrijke positie met de terugspringde bal de juiste richting niet kon vinden. Tenslotte forceerde Mühren bijna een tweede Ajax-goal toen de bal via zijn borst naast het doel be. landde. Mühren: „Die bal werd achter mij geplaatst. Was de pass iets zuiverder ge weest dan had ik hem op mijn hak genomen”. De machtsdemonstratie Mühren, zoals die zich in Madrid openbaarde toen de Volendammer („ik dacht, Spanjaarden vinden dat wel leuk”) de bal onder het spel enkele keren met zijn voet opwipte zonder dat hij de grond raakte, bleef daarom dit keer enigszins achterwege en zonk in de slotfase zelfs weg. Mühren: „Dat komt omdat Ajax zich in die periode helemaal beperkte tot elkaar risicoloos de bal toe te schuiven. Het blijven tenslotte Italianen. Dan word je na een 10 voorsprong toch wat voorzichtiger. Ook omdat een fysiek slopende slotfase voor ons fataal kon wor den”. Na deze constatering lijkt Knobels voornaamste taak het volgend jaar dan we] te liggen in het inspireren van zijn voetballers. Als extra moeilijkheid komt daar dan natuurlijk bij dat het steeds moeilijker zal worden om Ajax optimaal aan een voetbalkarwei, of dit nu compe titie of Europabeker is, te laten begin nen. Knobel: „Ik durf die uitdaging wel aan. Ik heb bij het bestuur van Ajax ook mijn wensen op tafel gelegd- Ik heb erom verzocht om het hele spelersbe- stand zoals die nu is te behouden. Dus inclusief Rep, Kleton, Schilcher en Ar nold Mühren.” Waarom heeft Ajax het dan niet af ge maakt? Knobel, zijn elftal in bescher ming nemend, vergoeilijkt: „De vorm van de dag ontbrak. De aanval begint bij een elftal als Ajax veelal in de verdediging. En uitgerekend daar ont brak het vanavond soms aan rust. Er werd vaak slecht uitverdedigd.” De wed strijd was op Knobel ook niet als een anti-show afgekomen. Hij stelt: „Je moet die Europa-cup zien over het hele seizoen genomen. Dan is hij toch op de juiste plaats terecht gekomen. In zo’n finale staat het resultaat primair. Als je zo’n finale afsluit met een schitterende show dan is dat alleen maar meegeno men. Als dat niet gebeurt dan moet je dat op de koop toenemen.” Het was Knobel echter wel, opgeval len dat Ajax voor de zoveelste keer op vreemde bodem een prestatie leverde die ver onder de potentiële mogelijkheden van het elftal lag. Knobel: „Er is toch erg hard gewerkt. Het liep alleen niet zo als anders. van het Amerikaanse weekblad Time) dat FC Barcelona anderhalf miljoen dollar voor Cruyff zou willen betalen. Voorlopig schijnt Barcelona beschei den doelstellingen te hebben en zich, wat Ajax betreft, meer op Rep te con centreren; verder heeft Barcelona nog tal van andere aanbiedingen. Rinus Mi chels is de afgelopen dagen wereldreizi ger geworden en bezocht achtereenvol gens Duitsland, Peru en Zweden. Maar men heeft FC Barcelona de afgelopen weken niet minder dan 26 verschillende spelers „aangewreven” dus voorlopig blijft alles bij veronderstellingen. Wel is het een feit dat voorzitter Montal zelfs voor de Spaanse tv-came- ra’s is verschenen om te verzekeren dat hij Rinus Michels zal handhaven (zolang hij er zelf in slaagt voorzitter te blijven natuurlijk, maar daar zweeg hij wijse lijk over). De mobiele eenheid van de Amsterdamse politie baant zich een weg door de bierblikken om de orde te herstellen. De feestvreugde in Amsterdam liep namelijk een beetje uit de hand. Ook dit facet vormt een onderdeel van Europa-cupvoetbal in 1973. liep op zijn thuisvlucht zo’n drie uur vertraging op. Gevolg van een stiptheids actie van Westduitse luchtverkeerslei ders. Burgemeester Samkalden van Amster dam had het wachten er ook voor over. Hij was al om één uur op de luchthaven om afscheid te nemen van zijn gast, de Lord Mayor van Londen. Die was er trouwens ook oorzaak van geweest dat dr. Samkalden de wedstrijd van Ajax niet op de buis had kunnen volgen. Om zes uur streek Ajax weer op vaderlandse bodem neer. Het bleef bij een huldiging op Schip hol: door de duizenden langs de balus traden en door het gemeentebestuur in de ruimten voor Vips, de zeer gewichtige Ook het sportdagblad Mundo Deporti- vo, dat zijn voorpagina en twee pagina’s aan de finale wijdt, meldt dat Ajax niet zo briljant was als men had verwacht era dat Juventus te kort geschoten was in inspiratie. De krant La Prensa schreef: „Niet spectaculair, wel prak tisch spel”, terwijl Noticiero in de kop verzekerde: „In een eerder spannende dan mooie wedstrijd behaalden de betere conditie en techniek van Ajax de over winning.” (Van onze sportredactie) BELGRADO. Op Ajax’ nieuwe oe fenmeester Georg Knobel, die al voordat hij het bewind heeft overgenomen zijn haar wat langer heeft laten groeien, maakte Juventus vooral in het begin een waf versleten indruk. Met veranderde haardos, een kuifje is in de plaats geko men van het stekeltjeshaar, merkte Knobel nog altijd even rad pratend op: „Juventus begon zo slecht tegen Ajax, dat dat zelfs MVV niet overkomen zou zijn.” (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Voor sommigen in Amsterdam eindigt „de nacht na de triomf” pas vandaag. De lieden die een nacht en een dag hebben doorgehaald om Ajax’ derde Europa-Cup-op-een-rij te vieren. Aan dauwtrappen, dat oude Hemelvaartsdaagse gebruik, dacht geen mens. De eerste hengelaars van het nieuwe seizoen zochten hun stekkie op, terwijl de bierpompen van tientallen cafés zonder einde bleven tappen. „Nog steeds dolle pret”, meldde om half zeven ’s ochtends de wachtcom mandant van het politiebureau aan de Warmoesstraat. En het liep al tegen tienen in de ochtend, toen een man het bureau binnenstapte om te vragen of iemand nog wat geld voor hem had, zo dat hij nog een café of wat kon afgaan. Het was overigens een woelig nachtje dat Amsterdam na de zege van „zijn” Ajax doormaakte. Op en in de buurt van de Dam kwam de gummilat van de politie er een aantal keren aan te pas tegen baldadige jongelui die bloembak ken vernielden, ruiten ingooiden en an der kattekwaad bedreven. Herhaaldelijk ontstonden ook in het met duizenden weer de straat opge stroomde publiek kleine vechtpartij en. En het moet gezegd dat Ajax zelf daar ook een weinig schuld aan heeft. Niet iedereen op straat kon immers verdragen dat kritiek werd geuit op de wijze waarop de Amsterdamse kampioen tegen Juventus zijn derde Europese kampioenschap heeft behaald. Tegen de tienduizend mensen waren er al bijtijds in de middag weer op de been om de „helden” van Belgrado op Hemlvaartsdag op Schiphol een welkom toe te schreeuwen. Men had er lang wachten voor over, want de Ajax-ploeg BELGRADO. Gerrit Mühren kan moeilijk worden verweten dat hij geen profbe- wuste voetballer is. Maar zelfs in het (te) professionele voetbalbedrjjf Ajax is de Volendammer volkomen zichzelf gebleven. Daarom was Mühren eventueel wel bereid geweest om na afloop een hommage aan de 10.000 Nederlandse supporters te brengen door met de derde Europacup langs de afgeladen tribunes te rennen. Maar teleurge steld liep Mühren, nota bene in het shirt van Causio, de man die hem in de tweede helft zo op zyn hand trapte dat er een zwachtsel omheen moest, richting kleedkamer. Mühren vormde niet de hoofdverdachte in Ajax’ slechte exhibitie hoewel het haast verontschuldigend klonk toen hij bedacht: „Ik heb voor mijzelf toch wel goed ge speeld geloof ik. Omdat ik weinig balverlies had, terwijl iedereen de meest simpele ballen zo maar weg liet springen. Het veld was door de dauw die er overheen lag weliswaar glad en ook uiterst hobbelig, waardoor het moeilijk voetballen was, maar dat was toch geen excuus. Iedereen was toch niet zo geconcentreerd als hij zou moeten zijn dacht ik”. balmachine stuiten”, aldus Dicen, dat ook aantekende dat de Nederlandse sup porters in Belgrado dan wel in de min derheid waren tegenover de Italianen, „maar dat dit bepaald niet te merken was aan het verschil in lawaai”. Ondanks het feit dat er maar weinig Spaanse sportjournalisten in Belgrado waren, schijnt er „rond de finale” nogal vaak over Spanje gesproken te zijn. Aangezien Spanje enkele dagen geleden haar grenzen heeft opengezet voor bui tenlandse voetballers en de spelers van Ajax grote aantrekkingskracht uitoefe nen, gaan er in Spanje vele geruchten. Vooral het feit dat de voorzitter van Real Madrid, de gewiekste „Don Santi” Bernabeu, naar Belgrado trok om de wedstrijd te zien en zijn goede vriend Jaap van Praag eens onder vier ogen te f Zelfs voor Mühren hoefde het allemaal niet meer. Mühren: „Ik kon die beker niet eens meer tillen. Anders had ik net zo gereageerd als Barry Hulshoff. Die voelde het ook als een plicht om die ereronde te lopen. Omdat het publiek in deze wedstrijd zo verschrikkelijk veel tekort is gekomen. Dat de rest, uitgezonderd Cruyff misschien, die behoefte niet zo gevoelde, komt volgens mij voort uit het feit dat iedereen toch wel stilletjes voor zichzelf had uitgemaakt dat het niet zo’n beste show was geweest. Iedereen voelde wel dat een dergelijk slot na zo’n slechte vertoning gewoon niet paste”. De bevestiging daarvan openbaarde zich enkele uren later in hotel Yougoslavia. Het was overduidelijk te zien: de wijze waarop de Ajacieden zich van bar naar het koud buffet en vice versa begaven, getuigde van een matheid, die zelfs niet meer onder de noemer sportieve verzadiging, hoe dan ook een onontkoombaar facet als je hebt aangetoond door drie Europa-bekers te winnen dat je je gelijke in Europa niet meer hebt, viel te rangschikken. En tochZeker Gerrit Mühren had, evenals Heinz Stuy, Ruud Krol en Barry Hulshoff, bij vlagen het andere gezicht laten zien van dit onherkenbare Ajax. Zeker al in het eerste kwartier, toen de Amsterdamse equipe, oudei-wets draaide, vormde Mühren op de linker-vleugel als „stand-in” voor de wat teruggetrokken voetballende Piet Keizer voor Causio een onoplosbaar probleem. Opnieuw manifeesteerden de trouvailles zich die alleen één van Nederlands grootste voetbalgoochelaars zich zelfs op dit niveau kan permiteren. De dreigende voorzet die dan niet komt, de Volen dammer legt de bal dan gewoon even met zijn linkervoetje door, de wegdraaiende voorzetten naar de tweede paal; Causio keek er, evenals Capello en Furino, met grote angstogen naar. Mühren: „Dat eerste kwartier liep het inderdaad formidabel. Dat doelpunt viel te vroeg. Ik merkte het meteen aan de manier van aanspelen. Eerst duurde het bij wijze van spreken vijf minuten voordat ik op de linkervleugel de bal kreeg aangespeeld. En later in de wedstrijd leek het zelfs wel een kwartier te duren. Ook al stond ik volkomen vrij. Zelfs voetballers die altijd in dienst van het elftal spelen waren tegen Juventus vaak te zelfzuchtig en te zelfverzekerd. Er werd ook veel te weinig gelopen zonder bal. Ik moet daarbij wel aanmerken dat de droge lucht een handicap is geweest. Bijna iedereen kwam naarmate de wedstrijd vorderde in ademhalingsmoeilijkheden. Ik ook. Maar zelfs in de periode dat dit nog helemaal niet speelde voetbalde Ajax in mijn ogen al verkeerd. Het was ronduit teleurstellend. En zeker voor die duizendenden mensen die toch veel geld moeten uittrekken voor een paar dagen naar Belgrado te reizen. Die hebben gewoon recht op een goede wedstrijd”. De opofferingsgezindheid voor elkaar was ook minder groot Als iemand de bal was kwijtgeraakt dan moest een ander het maar uitzoeken Dat gebeurt normaal niet. Het is echter voor mij niet als een verrassing gekomen. Ik heb dit proces al een week of zes zien groeien. Dat merkte je ook met het rondsjouwen van die cup. Het hoefde allemaal niet meer zo. Men was blij dat het karwei erop zat.” wk' K «fe s EMU "’.r-r— J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 26