Mijn spelers reageerden bij enkele acties als verlamd VYCPALEK: REALITEIT TEGEN AJAX IS ANDERS Hulshoff en Krol haalden t alles weg Programma Ajacieden JAAP VAN PRAAG ZONG OP HET UEFA-FEEST i H0YBS 27 y R IJ D A G 1973 1 JUNI s Sluw Blunder Verontschuldigingen Concurrent Club van zangers Sjah achterop t F1 s I f Uitgelaten Ajacieden op de terugweg naar de middencirkel. V.l.n.r. Suurbier, Cruyff, Keizer, doelpuntenmaker Rep, Arie Haan en Johan Neeskens. 3 Haan schiet dwars door het verdedigin gsblok Capello-Salvadore heen Zoff zal echter attent reageren. i t i i t 2 2 1 t i i t t t k 1 1 1 Een eenzame Heinz Stuy viert zijn triomf nadat Rep aan de andere kant van het veld voor 10 heeft gezorgd. Dat bleek vooral in de voorhoede. Het uiterst sluwe spitsen-trio Altafini, Anas- hartelijk werden bejegend door de au tochtone bevolking, maar zich dan ogen blikkelijk begonnen te verontschuldigen voor het vertoonde spel. De verwachte exhibitie was uitgebleven. Ajax-Juven- tus leek eerder op een tentoonstelling die men bezig was af te breken. t J 1 i Het stond allemaal toch wel in schril le tegenstelling tot de mening van doel man Dino Zoff. „Ajax heeft in feite nauwelijks kansen gehad”, klonk het fel, „dat doelpunt was een verdedigingsblun- der. Als wij alsnog gelijk waren geko men dan had ik het nog niet geweten. Ajax viel mij toch erg tegen.” d e e t. P a r Q 1 5 5 1 5 3 1 X s 1 1 t s 1 tasi en de veelal wat teruggetrokken Bettega kreeg de counters waarop het hooptt en waarin het zich doorgaans zo koelbloedig in de afwerking toont. Tegen Ajax mislukten de uitvallen echter. Vycpalek: „Dat is ook een van de reden geweest dat ik Bettega na een kwar- Ajax had wel eens beter gevoetbald, dat wel, maar desalnietteminHet speelde toch wel zo imponerend dat Juventus niet in zijn normale spel kon komen. Waar was het Juventus dat in Boedapest eerder dit seizoen zo verras send tegen Ujpest Dosza een 2-0 achter stand nivelleerde. Waar was bijvoorbeeld ook het Juventus dat tegen de Engelse kampioen Derby County de zaken in beide wedstrijden net zo feilloos onder controle had als Ajax in Belgrado. Vyc palek: „Ik heb als trainer op de bank waarschijnlijk net als u op de tribune tijdens deze wedstrijd ook met de ge dachte gespeeld: Als er ooit een hans is voor mijn elftal om dit grote Ajax te verslaan, dan is het vanavond toch wel. De realiteit is dan toch anders. Je hebt namelijk met de situatie in het veld te maken. En die is dat zelfs wanneer Ajax dan niet op honderd percent van zijn kunnen speelt, het tijdens zo’n eerste helft toch drie, tot vier acties onder neemt waardoor mijn spelers als verlamd reageren. Het was dan alsof ik ze hard op in het veld hoorde denken. Dis is ook mogelijk in voetbal. In zo’n situatie is het begrijpelijk dat mijn elftal niet die felheid tegen Ajax toont die het tegen andere tegenstanders wel demonstreert”. „Slabo” was na afloop van Ajax-Ju- ventus, en ook de dag erna, de algemene opinie van de taxichauffeurs, kelners en soortgelijke leden van de spraakmaken de gemeente in Belgrado. „Slabo” betekent „zwak”. Maar de uitslag en de hele teneur van de wedstrijd speelden natuurlijk wel in de kaart van de plaat selijke autoriteiten, die zoveel voorzorgs maatregelen genomen hadden om de Italiaanse en Nederlandse supporters een warme en toch hartelijke ontvangst te bereiden. BELGRADO Cestmir Vycpalek, Juventus’ even vriendelijke als merkwaardige coach, bekeek met een glaasje whiskey in de hand in de lounge van hotel Yougoslavia. waarheen ook ziin snelers na afloon werden gedirigeerd, het Ajax-gewoel met twinkelende oogjes. Het feest van de Amsterdammers, of wat daarvoor moest doorgaan tenminste, riep ook geen enkele rancune of teleurstelling bij de Tsjech op. Emotieloos ver klaarde hij dat Ajax toch wel een erg sterke tegenstander was geweest. Dat precies was gebeurd wat bij gevreesd had. Sterker nog: Vycpalek vond AjaxJuventus, enkele restricties daargelaten, zelfs een goede wedstrijd waarvan hij toch wel genoten had. orkaan van geluid die zelfs bijna de bal opcilde van ’t hoofd van de wereldkam pioen koppen, die met de pink op de naad van zijn korte broek op het veld was blijven doorkoppen tijdens het spe len van de volksliederen. Ik zei dat de uitslag en de teneur van de wedstrijd de autoriteiten in de kaart speelden. Had Juventus gewonnen dan was Belgrado te klein geweest voor de feestvierende Italianen. Nu Ajax won, liep het 50.000 man sterke Italiaanse legioen groggy door de stad, of lag ineengezakt, met open monden te snur ken in de fauteuils van hotel Yougosla- vië, in de zalen waarin koningin Juliana vorig jaar nog haar staatsbanket liet aanrichten. Het enige gevaar voor Bel grado kwam dus van de Nederlandse Ajax-fanatiekelingen, maar die hadden allemaal iets over zich van „moe, maar onvoldaan”. Want zij, juist zij, wisten beter dan wie ook ter wereld dat Ajax beneden zijn kunnen had gespeeld en zij wilden dat best weten ook. De volgende dag kwam je nog overal in de stad Ajax-supporters tegen die Het blijft voor de sportjournalist een helt-moeilijke taak om de prestaties te beoordelen van spelers die hij niet van haver tot gort kent. Er zijn sommige spelers die dank zij hun reputatie en bekendheid (Cruyff) of dankzij hun presence (Blankenburg) wat meer in de smiezen lopen dan andere spelers, waar door zij wat meer houvast bieden, ter wijl anderen altijd door de mazen van het net lijken te vallen. Vycpalek is gisteren met zijn elftal bepaald ook niet gedesillusioneerd naar Turijn teruggevlogen. Vycpalek: „Nie mand zal het ons kwalijk hebben geno men dat wij van Ajax hebben verloren. Dat is een te sterke concurrent. Iedere tegenstander in, die finale was goed ge- Staj (7, 8, 7, 7), Soerbieje (6, 7, 7, 6), Blankenboerg (7, 8, 7, 8), Hoelshof (7, 8, 8, 8), Krol (8, 8, 7, 8), Han (6 ,6, 7, 6), Neskens, in Sport door een drankzuchti ge journalist Henkes genoemd (6, 7, 7, 6), Rep (7, 7, 8, 7), Miren (7, 7, 7, 7), Krojf (6, 8, 8 ,7), Kajzer (6, 6, 8, 6). in Belgrado gebruiken het Tyrïllische dus ongeveer het Russische) schrift. Ik schrijf de namen van de Ajacieden nu even over zoals de Belgradose lezers ze dank zij dit schrift uitspreken: Johan Cruyff (in het shirt van Morini) en Barry Hulshoff. De enige twet Ajacieden die het gezeul met de Europa-beker een volle ronde vol hielden. weest, behalve Ajax. Omdat wij ook een beetje met die gedachte naar deze wed strijd zijn toegeleefd kwam die neder laag ook niet zo hard aan. Het was natuurlijk geweldig geweest als wij voor een stunt hadden gezorgd door hier te winnen. Dat was niet mogelijk. Maar ik vraag mij toch langzamerhand af wie dat wel klaar had kunnen spelen tegen Ajax. Bovendien heeft het veroveren van het Italiaanse landskampioenschap de pil erg verguld. Volgend seizoen be ginnen wij gewoon opnieuw.” Ook José Altafini, de Braziliaanse ve teraan, die toch nog één seizoen heeft bijgetekend, was die mening toegedaan. Altafini, Ajax complimenterend: „Ik heb met AC Milan toch wel het een en ander meegemaakt in de Europacup. Er is er natuurlijk altijd een de sterkste maar er zijn gradatieverschillen. Dit Ajax toont zich nu al jaren de sterkste. Dat getuigt van klasse die je ook in hun voetbal terugvindt. Ook al speelde Ajax vanavond misschien wat onder zijn kun nen.” juli komt Ajax tegen het nationale elftal van Algerije in het veld te Algiers. De volgende week gaat Ajax op zaterdag naar Metz voor een wed strijd tegen deze Franse topclub, een uitvloeisel van de transfer van enkele jaren geleden van Tom Sondergaard. Van 3 tot 5 augustus speelt Ajax een internationaal toernooi te La Co runa. Op 8 augustus, de woensdag voor de competitie begint, volgt de erewedstrijd voor Sjaak Swart. Tus sen de twee interlands tegen Ijsland (22 augustus in het Ajax Stadion, 29 augustus in Deventer) door gaat Ajax op 25 en 26 augustus naar een inter nationaal toernooi te Cadiz. Hoe uit zich de feestvreugde bij de Ajacieden zelf, na afloop? De UEFA had voor de spelers en genodigden in hotel Yougoslavië een koud buffet aangericht dat er wezen mocht. Om half drie *s nachts stond de helft ervan nog op tafel. Aan een tafel in het midden van de zaal zaten de hoge heren: sir Stanley Rous tussen Jaap en Pia van Praag in, UEFA voorzitter Franchi en dat soort celebri teiten. Aan een tafel aan de kant zater de spelers en hun aanhang echtgenotes, masseurs, de kok, lagere bestuursleden en dergelijke. Verder een orkestje op volle sterkte met een zanger en een zangeres. Een Joegoslavische journalist vroeg me voor de aanvang van de wedstrijd wie naar mijn mening beter was: Ajax of Juventus? Ik heb hem toen, als een wijze goeroe, geantwoord: „De suppor ters van Juventus zijn veel beter dan die van Ajax, maar de spelers van Ajax zijn weer een stuk beter dan die van Juventus”. Die prog ose kwam uit. Eerst zwelde mijn hart nog op van vaderland se trots toen het Wilhelmus zo duidelijk hoorbaar werd meegezongen door de 8000 aanwezige Nederlanders, nadat de Joegoslavische hymne bijna ongemerkt voorbij was gegaan (Joegoslaven plegen hun volkslied niet massaal mee te zin gen). Ik dacht zelfs even dat we de eerste supportersveldslag gewonnen had den toen het orkest het Italiaanse volks lied inzette, zonder dat een van de Italianen z’n mond opendeed. Maar toen, opeens, spoot het „Italia!” eruit, een tiert je in de tweede helft heb vervangen door Helmut Haller. Bettega past eigen lijk niet naast Altafini in de spits. Zij trekken beiden naar dezelfde kant waar door zij elkaar soms zelf in de weg lopen. Ik wilde Altafini er echter niet uithalen omdat hij tegen Ajax zeker aan de verwachtingen heeft voldaan. Hij is tenslotte negentig minuiten, hoe weinig hij dan ook tegen die Hulshoff of Krol msschien aan de bal kwam, in de mo menten dat hij aanwezig was toch erg gevaarlijk geweest.” Dat er tenslotte geen felbegeerde Ju- ventus-treffer viel lag volgens Vycpalek dan ook meer aan de Ajax-defensie dan aan het falen van zijn eigen team dat zelfs in geslagen positie uiterst huiverig voor een weliswaar riskant maar noodzakelijk aanvallend avontuur was. Vycpalek: „Ajax was in alle linies net iets sterker. Voetballers als die Krol en Hulshoff halen alles weg. Dan maakt het niet eens zoveel uit of er dan ook nog spelers lopen die hun dag niet zo hebben. Ook Stuy deed vanavond zelfs niet voor Zoff onder.” AMSTERDAM Voor de Ajacie den volgen vijf weken vakantie vóór trainer George Knobel de groep op 6 juli verzamelt voor de eerste training. De spelers vertrekken op 9 juli naar een trainingskamp in de Lutto (Ov.) voor een zesdaags verblijf. In die periode worden vier wedstrijden ge speeld, namelijk op 9-7 te Assen tegen een ACV-Achilles-combinatie, op 10-7 te Hengelo tegen een Henge- lo’s elftal, op 12-7 te Meppel (Did) te gen een nog onbekende tegenstander en op 14-7 te Denekamp tegen DOST9. In de volgende trainingsweek wordt op 17-7 te Noordwijk tegen Noordwijk gespeeld en op zaterdag 21 gavond om 8 uur niet aanving met het staatsbezoek van de Perzische sjah, maar met beelden uit Belgrado van suppor ters, maatregelen rond de match en andere Ajax-Juventus-zaken, pas daarna kwam de sjah op de proppen- Men moest wel minstens een rode en een gele kaart bezitten om tot dit wal halla te worden toegelaten, dus u be grijpt dat journalisten met hand en tand geweerd werden, ook al waren ze in het stadion ook al niet in de gelegenheid geweest tot de spelers door te dringen. De UEFA-receptie kende drie plakkers onder de spelers: Heinz Stuy, die de indruk maakt zich altijd en overal wel te amuseren, Arie Haan (die te moe was om nog een poot te verzetten) en Jan Mulder, over wiens poot ik helemaal maar zal zwijgen: „Doe je een beetje voorzichtig met je andere knie!” heb ik hem nog gezegd. De grote animator van het feest werd op den duur Jaap van Praag, die met de zanger van het orkest als duet Otsji Tsjornye zong. Ajax is altijd al een club van zangers geweest: Rinus Michels zong, de broertjes Mühren, hebben nu een plaat gemaakt, Cruyff is gelukkig alweer vergeten dat hij een plaat ge maakt heeft en nu Van Praag weer. Wordt er bij Feyenoord misschien te weinig gezongen? Of moet er eerste een reden zijn om te zingen? Ik heb van de Italianen eigenlijk ook alleen maar een duidelijk beeld van Altafini overgehouden en de rest was zo’n beetje één pot nat- Ik heb van vier Joegoslavische kranten de cijfers over genomen die zij aan de Ajacieden toe kenden. Het eerste cijfer tussen haakjes is steeds van Sport, het tweede van Vecerne Novosti, het derde van Ekspres en het vierde van Politika. De kranten In de etalages stonden bordjes met onveranderlijk: „welkom in onze stad” en in de restaurants had men drietalige menu’s met een klein woordenlijstje waarin bijvoorbeeld het woord „hand doek” geen overbodige luxe was voor wie even naar de wc wilde. Ook waren zij er niet voor teruggedeinsd de „sjah der sjahs” van Perzië al na een half dagje door te sturen naar Slovenië, waar ze minder belangstelling hebben voor voetbal, en trouwens ook voor sjahs. Het ongekende feit deed zichzelfs voordat het Joegoslavische tv-journaal woensda-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 27