DODEN IN Geen geld meer voor bombardementen VERKEER Binnenkort aanknoping diplomatieke betrekkingen Regering deelt bezwaren tegen kernproeven Drukte bij Boeing stort neer bij olifanten 48 doden Canada moeilijk vervangbaar Europees plan in Vietnam tegen tekort aan energie Man schiet op schoonzuster \ralH Opheldering tussen Nixon en Pompidou Congres: New Delhi; tl Nog weinig concrete vorderingen GRIEKSE GENERAAL GEARRESTEERD Griekse ondergrondse dreigt met acties 3 19 7 3 JUNI V R IJ D A G 1 Juridische nadelen Verboden Stofstorm Dialoog Conflictsituatie Geraakt DeVola is ’r voor geld! De groenteman is 'r voor groente De brouwer is voor bier De schilder is voor verf De bioskoop is voor films 1 K --- g «Wtfc AKKOORD TUSSEN BONN EN PRAAG (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE Hoofdkantoor: Herengracht 105-107 Amsterdam. Tel.: 020-62477. Bijkantoren: Alkmaar, Breda, Eindhoven, Den Haag, Groningen, Haarlem. Heerlen, Den Bosch, Hilversum, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zaandam. ATHENE (DPA). De gepensioneer de Griekse luitenant-generaal Andreas Wardoulakis is woensdag in Athene ge arresteerd. Dit is uit betrouwbare bron vernomen. ;n. verrichtte het blussingswerk in het licht van de luchthaven. Overal lagen ver koolde lijken, stukken metaal, postzak ken en persoonlijke eigendommen van de passagiers verspreid. Op de provinciale weg tussen Poort vliet en Scherpenisse in Zeeland is giste ren bij een frontale botsing tussen twee personenauto’s een 18-jarige jongeman uit Scherpenisse om het leven gekomen. Drie anderen werden bij dit ongeluk zwaar gewond. 59 de 59 m ?k m Zij zetten echter het denkbeeld van een „Atlantische top” tussen het Ameri kaanse staatshoofd en de Europese lei ders later in dit jaar in de ijskast. Hiervan zou pas iets kunnen komen als het resultaat van de komende tweezijdi ge Frans-Amerikaanse besprekingen en het multilaterale overleg met Europese leiders dit zou recht vaardigen. ir. ,e- ke lef iet iet an e- ïrt is- in it- er, Ir an snt >r- is- en is- ur ts ek int he iet De an ■ge pe te lat ir- :o- en ia. ak id- Ise ns de sir ir- let an LS- ng nt iet e- te ok da JT- eo >m e- >1- GELDLENINGEN irl in ite ri- )t- de Eet j.t» -ft tat ts- n- 67 s- in Wat de Fraii'S-Amenikaanse betrekkin gen betreft, kwamen Nixon en Pompi dou overeen dat de dialoog tussen de twee landen op hoog niveau zal worden voortgezet. In dit raam zal Nixons voor naamste adviseur, Henry Kissinger, die aan de conferentie op Ijsland deelneemt, volgende week donderdag in Parijs van gedachten wisselen met de Franse mi nister van Buitenlandse zaken, Michel Jobert. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Voor het eerst in de geschiedenis van de Amerikaan se oorlog in Indo-China heeft het hele Congres zich aaneengeschaard en president Nixon de fondsen ont nomen voor verdere bombarde- mentsacties op Cambodja en Laos De wet, die vermoedelijk pas over enkele weken ter goed- of afkeu ring aan Nixon zal worden voorge legd, kan door de president nog geweigerd worden. In die periode worden de bombardementen voort gezet. President Heinemann zou graag vol doen aan de wens van de regering- Brandt om het verdrag snel van kracht te laten worden, maar hij wil ook aller minst in een conflictsituatie geraken met de rechterlijke macht. En deze zal ,al is het met tegenzin, een uitspraak moeten doen over het al dan niet in strijd met de grondwet zijn van het basis-verdrag, dat de betrekkin- bracht. In feite heeft het Congres niet gestemd over de bombarde menten zelf, maar over het finan cieren ervan. REYKJAVIK (Reuter en DPA). President Nixon en president Pompidou hebben gisteren op de eerste dag van hun topgesprek op Ijsland hun uiteenlo pende standpunten op monetair, han dels- en politiek gebied verduidelijkt, maar zij hebben geen noemenswaardige vorderingen gemaakt in de richting van een oplossing. Zij waren het er over eens dat het internationale monetaire stelsel dringend moet worden hervormd en dat Amerika niet eenzijdig strijd krachten uit Europa moeten terugtrek ken. In Bonn is inmiddels de belangstelling vooral gericht op de juridische strijd die de Beierse CSU-regering heeft uitgelokt over het basis-verdrag met de DDR. Het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe heeft besloten op 19 juni te beginnen met de behandeling van de Beierse klacht dat het basis-verdrag in strijd zou zijn met de grondwet. Hat hof wil de zaak op 31 juli afgesloten hebben De olifanten in Artis hadden gisteren niet te klagen over belangstelling. Be zoekers kunnen op Hemelvaartsdag voor half geld de dierentuin binnen. Veel mensen maakten gebruik van deze „voordeel-aanbieding”. Een funktionaris van Indian Airlines die ook aan boord was, meende dat het toestel ni de lucht door iets was geraakt. Indian Airlines heeft meegedeeld, dat de oorzaak van het ongeluk niet bekend is, maar op het vliegveld is vernomen dat men van mening is dat mogelijk de luchtdruk in de cockpit te hoog is ge weest voor het dalende toestel. De naast hem zittende 36-jarige A. Winters uit Sittard overleed tijdens ver voer naar het ziekenhuis. De 41-jarige Turkse gastarbeider T. Bicici uit Kampen en de 35-jarige in Duisburg wonende Turk L. Onver zijn woensdagmiddag in IJsselmuiden om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten op de rijksweg Zwolle-Kampen in een slip raakte, tegen een tegemoetko mende wagen botste en tenslotte terecht kwam in een sloot naast de weg. BONN De Bondsrepubliek en Tsjerhuslowakije zijn het eens ge worden over een verdrag met betrekking tot normalisering van hun be trekkingen. Het zal op 19 juni, vermoedelijk door de ministers van buiten landse zaken, in Bonn worden geparafeerd. Aangenomen wordt dat bonds kanselier Brandt later voor de ondertekening naar Praag zal reizen. Volgens berichten uit de Tsjechoslo- waakse hoofdstad zullen nu snel diplo matieke betrekkingen worden aange knoopt. Daarna zullen ook de laatste staten van het Warschau-pact, die nog geen ambassadeurs in Bonn hebben, Hongarije en Bulgarije, hun betrekkin gen met de Westduitsers normaliseren. Over welke formulering beide partijen het ten slotte eens zijn geworden, is nog niet bekend. In elk geval is echter de bepaling opgenomen dat niemand juri dische nadelen zal hebben door het on geldig verklaren v«n het Münchense verdrag. Bovendien zal van Tsjechoslo- waakse kant bij het verdrag d^ verkla ring worden afgelegd dat vervolging van vroegere Sudeten-Duitsers uitgesloten is. Uw verzekeringsadviseur weet ’r trouwens ook alles van. Snelle afwikkeling zonder informaties bij derden. In het verdrag, waarover woensdag in Bonn voor het laatst werd onderhandeld, is een verklaring opgenomen over de ongeldigheid van het verdrag van München, dat in 1938 Adolf Hitler de macht gaf over het Tsjechische Sudeten- land. De juridische nasleep van het Münchense verdrag vormde het enige grote problemen bij de onderhandelingen tussen Bonn en Praag. Het dreigement staat in een niet onder tekende verklaring die aan de buiten landse persbureaus in Athene is gezon den. De „democratische wrekers” zeggen in deze verklaring dat Papadopoelos moet aftreden, dat hij koning Konstan- tijn moet vragen een nieuwe regering te vormen en daarna met zijn medewer kers het land moet verlaten. MAASEIK. Woensdagavond vloog een auto, bestuurd door de 37-jarige J. Passon uit Sittard, uit de bocht van de weg Maaseik-Hasselt, waarbij de auto frontaal tegen een boom reed. De heer Passon was op slag dood. DEN HAAG. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) deelt in het algemeen de bezwaren tegen de voorge nomen nieuwe serie kernproeven in de Stille Oceaan. Nadat het Huis van Afgevaardigden op 10 mei al besloten had geen geld meer voor bombardementen Dit blijkt uit het ministeriële antwoord op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. De vraag van het kamerlid om zich aan te sluiten bij de klacht van Australë en Nieuw Zeeland tegen Frankrijk wijst de minister af. Hij zegt voorshands niet voldoende aanleiding te zien voor deze stap, waarbij hij erop wijst dat ons land in dit opzicht niet in dezelfde positie verkeert als Australë en Nieuw-Zeeland. DEN HAAG Een 32-jarige instru mentmaker heeft gisteravond zijn 29- jarige schoonzuster in een huis aan de Gerard Reijnstraat in Den Haag, waar zij beiden wonen, neergeschoten. De vrouw is in een ziekenhuis opgenomen. De man is aangehouden. Hij zou volgens de politie geschoten hebben na een woordenwisseling met zijn schoonzuster. NEW DELHI (AP) Een Boeing-737 van de Indian Airlines is gisteravond op een minuut vliegen van het vliegveld van New Delhi neergestort. Van de 65 inzittenden kwamen er 48 om het leven. Het was de derde grote ramp bij het vliegveld van New Delhi binnen een jaar. Alle ongelukken gebeurden met toestellen die op het punt stonden te gaan landen. /oordvoerder Jerry Friedheim zei dat de beperking gedeeltelijk een gevolg is van economische overwe gingen, nu het Congres op het pun’ staat de gelden voor de Ameri kaanse luchtoperaties in Cambodja te schrappen. Voorts is de maatre gel genomen om er voor te zorgen dat de bemanningen van de zware bommenwerpers het minder zwaar krijgen. SAIGON (Reuter en UPI) De namen van landen die tot nog toe z(jn genoemd als mogelijke opvolgers van de Canade zen in de internationale controlecom missie voor toezicht op de naleving van het bestand in Zuid-Vietnam zijn hetzij voor de Verenigde Staten hetzij voor Zuid-Vietnam onaanvaardbaar. Het zijn Ierland, Brazilië, Mexico, Japan en Ma leisië. De hoge rechters kunnen echter niet tot een beslissing komen over een even eens door Beieren aangespannen kort geding, waarin wordt verlangd dat presi dent Heinemann zal worden verboden het basis-verdrag afsluitend te onderte kenen voordat de uitspraak over de klacht uit München er is. De behande ling van deze kwestie is woensdag tot maandag verdaagd. Dan zal de regering in Bonn op verzoek van de rechter uiteenzetten welke nadelen de Bondsre publiek ondervindt als het verdrag nog een tijdje blijft liggen. Het is duidelijk dat CSU-voorzitter Strauss er in is geslaagd verschillende partijen tegelijk in grote verlegenheid te brengen. Hij heeft de CSU-regering overgehaald de klacht in te dienen, hoe wel hij geen lid van de regering is. De CDU-regeringen van Baden-Württem berg, Saarland en Sleeswijk-Holstein za gen zich daarna gedwongen Strauss al leen te laten zij steunden de Beierse actie in de Bondsraad niet. Politieagenten en voorbijgangers in Reykjavik bekeken de schade die een bom gisteren aanrichtte bij een Ameri kaans inlichtingenbureau in de IJs landse hoofdstad. Tijdens het overleg tussen Nixon en Pompidou in Reykja vik demonstreerden ongeveer 3000 Us- landers tegen de Amerikaanse politiek. Men veronderstelt diat de arrestatie van Wardoulakis verband houdt met de samenzwering tegen het kolonelsbewind bij de marine die vorige week wend ontdekt. De generaal heeft al eerder gevangen gezeten, op verdenking van lidmaatschap van de koningsgezinde ver zetsbeweging „Vrije Grieken”. ter beschikking te stellen, stemde ook de Senaat gisteren met 63 tegen 19 stemmen vóór een amen dement, waarbij Nixon niet alleen het recht ontzegd wordt om toe komstige fondsen te gebruiken voor de bombardementen, maar ook fondsen die voor dat doel al wer den vrijgemaakt. Dit laatste stond niet in het amendement dat door het Huis van Afgevaardigden werd aangenomen. De Boeing ging ten onder in een stof- en regienstorm die slechts een minuut of tien heeft geduurd. De gezagvoerder, G. P. B. Nair, heeft in het ziekenhuis verklaard dat het straalvliegtuig plotse ling met de neus naar beneden was gedoken. Wat er daarna was gebeurd, kan hij zich niet herinneren. De andere overlevenden hadden het gevoel dat het toestel voor het neer stortte, in tweeën was gebroken. De journalist V. K. Madhavn Kutty uit New Delhi verklaarde dat de passagiers net hun veiligheidsriemen vastmaakten, toen het vliegtuig met luid geraas in twee stukken brak, de grond raakte en on middellijk in brand vloog. De Indiase minister voor de Staalin dustrie en Mijnbouv», Mohan Kumara- mangalam, was onder de slachtoffers. Het vliegtuig, dat in Madras was opge stegen, is kennelijk in tweeën gebroken. Het sloeg te pletter tegeneeen zandheu vel vlak bij een woonwijk in een van de voorsteden van New Delhi. De brandweer was snel ter plaatse en Een „Atlantische topconferentie” is een wens van Amerika. De Amerikanen vinden ook dat er een zeker verband moet bestaan tussen de onderhandelin gen over handels-, monetaire en militai re kwesties. De Fransen voelen daar echter niet voor. Kissinger zei hierover op een persconferentie: „Ik denk dat de Fransen nu beter begrijpen dat wij niet van plan waren het ene gebied als chantagemiddel voor andere terreinen te gebruiken”. De conclusie van de twee staatshoof den dat het internationale monetaire stelsel niet werkt, betekent een succes voor Pompidou die dit punt als het belangrijkste bij zijn overleg met Nixon had genoemd. Het is echter de vraag of president Nixon, die met deze amendementen in de steek wordt gelaten door zijn eigen partij, zich zal houden aan de mening die het Congres met deze stemmingen tot uiting heeft ge- De zes landen zijn: België, Engeland. Frankrijk, Nederland, Spanje en West- Duitsland. Hun plan volgt op waarschu wingen van de Amerikaanse regering dat een wereldenergiecrisis ontstaat en het besluit van de raad van de Europese Gemeenschap om met spoed tot een gemeenschappelijk energiepolitiek te ko men. Zoals werd verwacht, werpt Zuid- Vietnam de schuld' op de communisten voor het Canadese uittreden, maar Canada noemt geen namen. Het zegt alleen dat „bepaalde partijen” zich niet houden aan de Parijse vredesover eenkomst en dat Canada geen toezicht houdt op een bestand maar op een oorlog. Men maakt echter uit de Cana dese mededelingen op dat het voorname lijk de infiltratie van mensen en materi aal vanuit Noord-Vietnam via Laos en Cambodja is geweest die de Canadezen heeft doen besluiten te vertrekken. De leider van de Canadese delegatie, Michel Gauvin, heeft gezegd dat het verstandig zou zijn als een Aziatisch land lid van de commissie zou worden. LONDEN (Reuter). Zes Europese ■teenkoolproducerende landen, waaron der Nederland, hebben een plan aan vaard om de gevolgen van een tekort aan energie te verzachten. Dit heeft de Brit se Steenkoolraad in Londen bekendge maakt. Nixon heeft bij monde van zijn toen malige minister van Defensie Elli ott Richardson (nu minister van Justitie) al laten weten dat de bombardementen in dat geval voortgezet zouden worden met an dere fondsen daarbij de strek king van de Congres-uitspraker met een juridisch foefje uit de weg gaand. Het is dan ook te verwach ten dat hij ditzelfde legalistische argument zal gebruiken om de amendementen teniet te doen met een veto. De Amerikaanse luchtmacht heeft opdracht gekregen de bombarde menten op Cambodja met toestel len van het type B-52 met 4C percent te verminderen. Dit heeft het ministerie van Defensie in Washington gisteren bekendge maakt. ATHENE (Reuter) Een nieuwe Griekse ondergrondse organisatie die zich de „democratische wrekers” noemt, heeft gisteren gedreigd elke week een legerofficier terecht te stellen als pre mier Papadopoelos na 1 juli aan de macht blijft. Een van de aanvaarde voorstellen is dat een grotere kolenproduktie zal wor den gestimuleerd. Voorts zal men een gecoördineerd beleid formuleren ten aanzien van de invoer van kolen uit1 derde landen. De andere wijziging, voorgesteld door de Republikeinse senator Ro bert Dole (eens de voorzitter van de Republikeinse partij) wilde dat de president het recht werd gege ven de bombardementen voort te zetten wanneer hij van mening was dat Noord-Vietnam geen, of onvoldoende medewerking verleen de aan het identificeren van Ame rikaanse soldaten, die nog steeds als- vermist te boek staan. Twee voorgestelde wijzigingen van het Senaatsamendement werden in de grond geboord. Een ervan wilde een uitzondering maken voor „pre cisiebombardementen op Noord- vietnamese troepen in Cambodja” gen tussen de Bondsrepubliek en de DDR regelt. Slechts op één punt heeft het hof Strauss tot dusver de kous op de kop kunnen geven, namelijk door de Beierse eis af te wijzen dat een van de rechters wegens partijdigheid zou moeten ver dwijnen. De bewuste rechter had zich eens positief over de Oost-politiek uitge laten. .1*^ 4®» ’if wU- - Wi 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3