Zeshonderd arbeidsplaatsen in Groningen in gevaar Bankdisconto in Bondsrepubliek verhoogd r Goudprijs op recordhoogte EEG in Panamese consul in Bedrijf verwacht dit jaar zelfde resultaten Sovjet-Unie in financiële moeilijkheden Pluimvee-export in het slop Olievraag zal fors stijgen °°k INTERPOLIS Hogere omzet VFW-Fokker Ziekteverzuim blijft stijgen beleggingsschandaal I J Lb l 1 il Ik 4 Voormalig directeur Intercambio BONDEN TEVREDEN OVER SUIKER-C.A.O. PallMi WELLICHT VANDAAG OLIE-AKKOORD 9 V R IJ D A G 1 1973 JUNI Van zes naar zeven percent Herplaatsing EN Opvolger Wereldbekend Aroma PÜSSELDORF De raad van bestuur van de VFW-Fokker-groep verwacht dat de omzet in 1973 even als in 1972 zal stijgen. „Er zijn geen aanwijzingen dat de resultaten in 1973 nog lager zullen zijn dan in Leef met plezier Rook de echte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export Verwachting OESO 1972”, aldus dr. W. Knieper, woord voerder van de raad van bestuur, in een toelichting op het jaarverslag. Het succes van de civiele program ma’s zal bij de verdere ontwikke ling van de groep een steeds be- langrijker rol spelen, zo zei hij. èL.dj 'I?. ZORGEN OM CONFECTIE-INDUSTRIE (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE om ADVERTENTIE Evenals andere arbeidsintensieve in dustrieën (schoenen, meubelen) zal de confectie-industrie het gaandeweg moei- lijker krijgen in de Euromarkt. In de kledingindustrie zijn de kostenstijgingen van de laatste twee jaar bijzonder hard aangekomen, onder meer door de op trekking van de vrouwenionen, aldus de heer De Jong. eerste jaren achter blijven b ij die in onze grotere buurlanden, die het voor deel hebben van een veel grotere thuis markt. LONDEN. De goudprijs heeft giste ren op de vrije markt in Londen weer een recordhoogte bereikt. Er werd een prijs vastgesteld van 114,75 dollar per ounce fijn goud, een stijging van 1,50 dollar ten opzichte van het recordpeii van woensdag en 2,25 dollar hoger dan de topprijs die daarvoor was bereikt (112,50 dollar per ounce op 21 mei jl.). De Amerikaanse dollar bereikte ten opzichte van de meeste Europese valu ta’s weer een dieptepunt. Het pond ster ling sloot gisteren op 2,56675 dollar, een koerswinst van ongeveer eenderde dol larcent. De handel was zowel op de goudmarkt als de wisselmarkt beperkt doordat de meeste Europese markten gesloten wa ren in verband met Hemelvaartsdag. De aanhoudende vraag naar goud werd in verband gebracht met onzekerheid over de resultaten van het topoverleg tussen president Nixon van de Verenigde Sta ten en president Pompidou van Frank rijk op IJsland, dat onder meer over monetaire vraagstukken zal gaan. Over de plannen dat Roemenië Fok- ker-vliegtuigen in licentie wil gaan ma ken, kon dr. Knieper nog niets naders vertellen. Het komend bezoek van presi dent Ceaucescu van Roemenië aan de Bondsrepubliek zal in dit verband moge lijk doorslaggevend kunnen zijn, aldus dr. Knieper. IKtOü’ J Vijf jaar geleden werkten 60.000 men sen in de Nederlandse confectie-indus trie en dat zijn er nu nog maar 40.000. Waarschijnlijk zal het personeelsbestand dalen tot ongeveer 35.000, waarna dan geen verdere inkrimping meer te ver wachten is. Dat evenwicht zal echter alleen worden bereikt als in de komende drie jaar de loonkosten in de Nederland se confectie minder stijgen dan in de andere Euromarktlanden. Anders zal er over vijf jaar nog maar werk zijn voor ongeveer 20.000 mensen. De loonkosten in de Nederlandse confectie moeten de directeur van het Groningse confectie- concern Santiago en voorzitter van de Noordnederlandse afdeling van het ver bond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) gezegd naar aanleiding van de moeilijkheden bij de drie confectiebe drijven in Groningen. De handel tussen de Sovjet-Unie en de westenlijke landen en Japan is vorig jaar aanzienlijk toegenomen. De krach tigste stijging viel waar te nemen in de handel met de Verenigde Staten en Ca nada, wat voor een deel het gevolg was van de grote graanaankopen na het mislukken van de oogsten in de Sovjet- Unie. GRONINGEN Drie Groninger confectiebedrijven met in totaal onge veer 600 werknemers zijn in moeilijkheden geraakt, waardoor hun voort bestaan gevaar loopt. Het zijn behalve de herenkledingfabriek v/h weduwe N. A. van Dam en Zn. te Groningen, de BV Uniformenfabriek Mol in Nieuweschans en het confectiebedrijf Grol in Ter Apel. De werkweek zal (buiten de campag ne) ingaande 1 april jl 40 uur bedragen. Een studiecommissie zal nog een advies uitbrengen over de arbeidstijd tijdens de campagne. Per percent prijsstijging zal minimaal 156,worden betaald. Per 1 juli bedraagt de prijscompensatie 3,38 percent. De basisvakantie wordt 20 dagen, de vakantietoeslag is verhoogd tot acht per cent met een minimum van f 1200,en er komt een verklaring dat de werkge vers streven naar een pensioen van 70 percent bij 40 dienstjaren. Oudere werk nemers vanaf 55 jaar zullen niet meer tot overwerk verplicht kunnen worden. De cao-commissies van de industrie bonden NVV. NKV en CNV en van de Unie BLHP hebben zich woensdag tij dens een in Utrecht gehouden vergade ring met de cao-resultaten verenigd. Ze zullen het onderhandelingsresultaat met een positief advies aan de leden van de vier bonden voorleggen. Het ergste zijn er aan toe de onderne mingen van Mol in Nieuweschans (onge veer 200 werknemers, waarvan 75 mannen) en Van Dam in Groningen (220 werknemers, waarvan 70 mannen). Van Dam verkeert reeds enige tijd in surse ance van betaling. Voor het Belgische bedrijf van Mol in Nieuweschans is het faillissement aangevraagd door de credi teur Optilon. Grol in Ter Apel heeft nog grote orders uit te voeren en de credi teuren, die vorige week zijn ingelicht over de moeilijkheden, hebben hun be slissing met het oog hierop uitgesteld. Voor Mol is men bezig een oplossing te zoeken in de vorm van overneming door een ander bedrijf, dat een verwant produktiepakket heeft Bij dit bedrijf zijn ernstige verliezen geleden en is de liquiditeit nu zodanig, dat er geen geld meer is om de lonen te betalen. De regering heeft nu een garantie verleend, die het mogelijk maakt dat de op 30 mei verschuldigde lonen en salarissen nor maal werden uitbetaald. In Nederland is nog geen beslissing over de opvolger van de F-104 gevallen. De raad van bestuur hoopt dat deze beslissing nog dit jaar afkomt. „Enige aarzeling bij de Nederlandse regering is merkbaar. Wanneer een beslissing echter niet binnen 1 a 2 jaar valt, verwachten we grote moeilijkheden met als mogelijk gevolg verdere personeelsvermindering”, alsdus dr. Knieper. GENËVE. De voornaamste oliepro ducerende landen van de wereld en de Westerse oliemaatschappijen hebben hun onderhandelingen over hogere prijzen gistermiddag voortgezet. Volgens de se cretaris-generaal van de elf leden tel lende OPEC (organisatie van olie-ex- portlanden), de Algerijn Abderrahman Khene, is er goede hoop dat er vandaag overeenstemming zal worden bereikt. Beide partijen zijn bezig de technische details van een mogelijk compromis akkoord uit te werken. pluimvee en eieren uit Nederland te bemoeilijken, zodat volgens de heer Mel- lema de EEG weliswaar met de mond door de betroken naties wordt beleden, maar de daden zijn niet overeenkomstig. Hij is er dan ook voorstander van, dat de EEG-voorschriften snel worden ge volgd door op schrift gestelde verplich tingen, zodat Duitsland, Engeland, België en Denemarken minder makelijk de Nederlandse export kunnen tegenhouden of kunnen bemoeilijken. PARIJS De wereldvraag naar energie zal in de jaren zeventig met gemiddeld 5,6 percent per jaar toenemen vergeleken met 4,9 percent per jaar in de jaren zestig. De organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO), waarbij 24 van de rijkste kapitalistische landen zijn aangesloten, doet deze voorspelling in een rapport over de vooruitzichten voor olie. Verwacht wordt dat de olieproduktie uit de Noordzeebodem in 1980 150 mil joen ton zal bedragen. Deze olie uit de Noordzeebodem zal dan 15 percent van de Westeuropese vraag kunnen dekken. Als opvolger van de F-104 Starfighter wordt door West-Duitsland, Engeland en Italië de Multi Role Combat Aircraft (MRCA)-Panavia 200 ontwikkeld, waar aan de Westduitse werkmaatschappij VWF-Fokker deelneemt. Een partij van 40 ton kipdelen werd eerder dit jaar weliswaar door een En gels winkelbedrijf afgenomen en ook betaald, maar de partij is nooit in de winkels van de betreffende onderneming verkocht, omdat daartegen teveel bezwa ren waren gerezen. Nieuwe exportorders hebben de Nederlandse exporteurs van uit Engeland daarna niet meer ontvan gen. Het produktschap gaat er vast van uit dat in Engeland een prachtige ex portmarkt ligt, die nu door allerlei be zwaren vanuit Engeland doör dO-Neder- landse exporteurs niet bereikt kan wor den. In België, West-Duitsland en Dene marken worden weer andere argumen ten aangevoerd, om de export van een duidelijke stijging in de verkopen waar te nemen. Van de Fokker F 27 Frendship werden in 1972 19 vliegtuigen afgeleverd. Gedurende 1975 zullen de eerste serievliegtuigen van de VFW 614 aan de klanten worden afgeleverd. Vol gens de programmadirecteur van de VFW 614, dr. R. Stüssel, kan de produk- tie van de VFW 614 in 1977 zijn opge voerd tot 23 per jaar. Indien nodig kan deze produktie zelfs tot 48 per jaar worden verhoogd. Voor de Airbus (280 passagiers) zijn totaal 13 bestellingen geboekt. Het eerste vliegtuig zal in het voorjaar van 1974 aan Air France worden ageleverd. De vraag naar passagiersbruggen bleef ver heugend. De grote vraag rechtvaardigt de verwachting dat in de komende jaren een uitbreiding van dit produktiepro- gramma mogelijk zal zijn. (Van onze correspondent) GENÈVE. Bij het ontrafelen van een groot financieel schandaal in Gene ve is als een van de hoofdverdachten de Panamese consul in Amsterdam ge noemd. Het gaat om de Intercambio- affaire, een Panamese bank waarvan alle activa, ca. 10 miljoen dollar, zjjn ver dwenen. Duizenden spaarders zijn hier door gedupeerd. De consul van Panama in Amsterdam, vormde samen met zijn vrouw tot voor kort de directie v an deze Intercambio. De Intercambio opereerde in Genève on der de naam Compagnie financière pour le Commerce (CFC). Het kantoor van de CFC werd op 10 mei door de Geneefse justitie gesloten. Drie verdachten werden gearresteerd. De Nederlandse ex-direc- teur van de CFC bleek met alle activa van de bank verdwenen. Het staat nu vast dat zich onder de duizenden door deze bank gedupeerde spaarders ook een aanzienlijk aantal Nederlanders bevin den, al is hun juiste aantal nog niet bekend. In de vergadering van de ministerraad van vandaag is besloten tot de oprich ting van een stichting voor de herplaat sing van werknemers uit de Groningse confectie-industrie. De ministers van So ciale Zaken en van Economische Zaken willen zo voorkomen, dat door deconfi- zullen moeten worden zonder een rede lijk perspectief op een andere en passen de arbeidsplaats. De werkgelegenheid in de Nederlandse confectie-industrie zal verder achteruit gaan, zo heeft de heer F. P. de Jong, Bij een enigszins gedaalde productie is de omzet van de VFW-Fokkergroep in 1972 met 180 miljoen mark (16,8 per cent) gestegen tot 1249,2 miljoen mark. De verminderde bezettingsgraad en hef geringere orderbestand werkten nog niet volledig in het verslagjaar door, omdat langlopende contracten uit voorgaande jaren werden afgerekend. Een verdere stijging van de personeels- en andere kosten, hogere ontwikkelingskosten als mede voorzieningen voor civiele vlieg- tuigprojecten leidden tot een lager re sultaat. De winst voor belastingen daalde van 13,4 miljoen mark tot 12 miljoen mark en de nettowinst kwam van 10,9 miljoen mark op 9,5 miljoen mark tegen 7,5 miljoen mark. Het voor dividend be schikbare bedrag bedraagt 5,25 miljoen tegen 7,5 miljoen mark in 1972. Voor Fokker komt dit neer op 1,80 per aan deel van 20 (vorig jaar 2,40). De noodzaak om de ondernemings structuur aan de geringere bedrijvigheid en orderportefeuille aan te passen maakte in 1972 een vermindering van personeel onvermijdelijk. Het personeels bestand daalde van 19.205 tot 17.211. In het verslagjaar werden 16 vliegtui gen van het type F 28 Fellowship ver kocht. Gedurende de eerste vier maan den van 1973 steeg dit aantal nog met drie. In de tweede helft van 1972 viel UTRECHT. De ruim 3500 werkne mers in de suikerindustrie krijgen er met terugwerkende kracht' tot 1 januari 1973 tenminste 37,50 per maand bij. De percentuele loonsverhoging, waarin dit bedrag is verwerkt, bedraagt 2,5 percent. Sla de zekerste Ceravan-verzekerlng 4 aan de haak. 1 Die van Interpolls. Hoge Rijndijk 306, Leiden, tel. (01710) 4 26 41 J ZEIST. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren maakt zich ernsti ge zorgen over de belemmeringen, die onze nationale export van pluimveehou- derijprodukten in toenemende mate on dervindt van de EEG-partners West- Duitsland, Engeland, België en Dene marken. Voorzitter J. T. Mellema ver klaarde woensdagmiddag op een verga dering van het schap, dat de ideologie van de Europese Economische Gemeen schap (een internationale markt zonder beperkingen) steeds meer wordt aangetast door landen, die hun eigen economische positie met uiteenlopende maatregelen proberen te beschermen en te bevorde ren. Engeland is sinds 1 januari dit jaar lid van de EEG, maar Nederland dat de grootste leverancier van braadkuikens ter wereld is kreeg totnutoe geen kans klippen op de Engelse markt af te zetten. De Engelsen voeren aan, dat de Neder landse kippen de stoffen pennicilline en tetrasycline bevatten en zij verbieden die stoffen in dit Nederlandse produkt dan ook. MOSKOU (Reuter). De handelsba- lans van de Sovjet-Unie over 1972 sluit met een tekort van 600 miljoen roebel (2,4 miljard gulden), het grootste tekort sedert de tweede wereldoorlog. Over 1971 toonde de handelsbalans nog een voordelig saldo van 1,2 miljard roebel ƒ4,8 miljard), zo is in Moskou bekend gemaakt. De totale handel van de Sovjet-Unie met het buitenland is toegenomen van 23,65 miljard roebel 94,6 miljard) in 1972 tot 26,0 miljard roebel 104 mil jard) in 1972. Daarbij bedroeg de export 12,7 miljard roebel ƒ50,8 miljard), waarvan negentien percent naar kapita listische landen ging, en de import 13,3 miljard roebel ƒ43,2 miljard), waarvan ruim een kwart uit kapitalistische lan den kwam. Mellema is er boos over dat België en Duitsland een keuringsprijs gaan invoe ren voor produkten, die in Nederland al werden gekeurd voordat ze voor export werden gereedgemaakt, terwijl Dene marken uit protectionistische overwegin gen de grens dichthoudt voor Neder lands pluimvee. „Het zijn vormen van concurrentie vervalsing die niet passen in de EEG- politiek”,'aldus de heer Mellema, volgens wie de Nederlandse regering langzamer hand moet gaan ingrijpen. Vorige week werd een vierde verdach te, een Duitse zakenman en adviseur van de nog steeds voortvluchtige Neder lander gearresteerd. Mr. Chr. Sluter, ad vocaat van de adviseur, noemt zijn cliënt een „ondergeschikte en marginale” figuur in de hele affaire, „terwijl de belangrijkste bestuurders van de bank, onder wie de consul van Panama in Amsterdam, nog steeds vrij rondlopen”. De justitie in Genève heeft intussen talloze klachten ontvangen van spaar ders die hun geld niet terugzagen. Ook is gebleken dat zeker twee miljoen gul den, die vanaf begin dit jaar door spaar ders naar de CFC werden gebracht om te worden belegd, in werkelijkheid nooit De Westduitse economie is voorna melijk als gevolg van de inflatie —in de gevarenzone terecht gekomen, zo heeft de minister van Economische Za ken, Hans Friderichs, verklaard in de ledenvergadering van het Verbond der Westduitse Industrie (BDI) in Stuttgart. Als investeerders en consumenten, werkgevers en werknemers zich niet houden aan de regels die in het stabili- satieprogramma van de regering zijn gesteld, zal de kans op herwinning van de economische stabiliteit verloren gaan. Dat zal volgens de minister zijn uitwer king op de economische bedrijvigheid op den duur niet missen. De regering heeft tot uitvoering van het stabilisatieprogramma besloten met het oog op de gevaren van de inflatie, maar zij zal niet rechtstreeks ingrijpen in het loon- en prijspeil omdat zij dat geen geschikte methode vindt om het probleem aan te pakken, zo merkte hij op. De regering staat volkomen achter het restrictieve beleid van de centrale bank, dus ook achter nieuwe verhogin gen van de rentetarieven, waarmee de kredietverlening aan banden wordt ge legd. Verder heeft de Duitse centrale bank woensdag besloten dat tot nader aan kondiging aan de kredietinstellingen geen leningen tegen onderpand van ef fecten zullen worden verstrekt. De verhoging van het disconto en het beleningstarief is de derde van dit jaar. Op 4 mei werd het disconto tot zes percent verhoogd en het beleningstarief tot acht percent. De president van de Bundesbank, dr. Karl Klasen, deelde mee dat er wel een beleningstarief is vastgesteld om het on- middelijk te kunnenn hanteren zodra de situatie ontstaat dat de bank weer kre dieten op onderpand van effecten ver leent. FRANKFORT. Met ingang van vandaag wordt het bankdisconto in West-Duitsland verhoogd van zes naar zeven percent, zo heeft de bundesbank bekendgemaakt. Het tarief voor belening tegen onderpand van effecten is ver hoogd van acht tot negen percent. DEN HAAG. —Het ziekteverzuim heeft in januari blijkens de jongste ge gevens van het C.B.S. een hoogte be reikt, zoals in de afgelopen twee jaar niet is voorgekomen. Het ziekteverzuim bedroeg die maand tien percent van het aantal mandagen. Ter vergelijking: in januari van het vorige jaar was het verzuim 9,4 en in januari 1971 was het 8,5 In december j.l. was het ziekteverzuim 8,9 (in december 1971 8,6 in november 1972 8,3 (tegen 7,9 in oktober 1972 8,1 (7,7 en in sep tember 1972 7,5 (7,1 Het ziekteverzuim onder vrouwen, dat vroeger lager was dan bij mannen, is sneller toegenomen dan bij mannen. In 1967 was het jaargemiddelde bij vrou wen nog 6,1. in januari j.l. heeft het zich bijna verdubbeld tot 11,7 procent. zijn belegd. Dit geld werd gebruikt i crediteuren en personeel te betalen. Intussen heeft de justitie in Genève meegedeeld dat de Intercambio in Pana ma niet meer is dan een flat op de eerste etage. Ook de herverzekerings- maatschappij, die beleggingen en rente zou garanderen, aldus een folder van de CFC, blijkt niet te bestaan. (Al H

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9