Inkomen Nederlanders samen 135 miljard Boom kever Miljoenenschade door verzilting Hogere omzet In april minder Nationale- woningen in Nederlanden aanbouw Zijlstra bij opening bank Britse bankiers in Nederland Bordeel en actief politieke partij van WAO Omzet beurs in mei hoger Kabinet-Den Uyl flierefluiters „Investeringseisen in Zuid-Afrika” bedrijvend» „Koninklijke” legt 200 miljoen dollar op tafel i RUIM ZICHT ITALIAANSE JOURNALISTEN STAKEN KRITIEK CHRISTELIJKE WERKGEVERS CNV wil gelijkheid bevolkingsgroepen: 13 JUNI 1973 DINSDAG 5 Indruk DEN HAAG. Het beeld dat het kabinet-Den Uyl in zijn regerings verklaring heeft gegeven van de na tionaal te verdelen „koek”, met on beperkte mogelijkheden voor de mensen, is een beeld dat men van flierefluiters zou verwachten, maar niet van dit kabinet. Dit heeft drs. A. J. van der Meer, één der twee algemene secretarissen van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond, gistermiddag verklaard op de maandelijkse informatieve bijeen komst met persvertegenwoordigers. ROTTERDAM (REUTER). Koninklijke-Shell Groep en Gulf Oil Cor poration gaan samenwerken op het gebied van de internationale kern energie. Dit heeft Shell meegedeeld. Een deelgenootschap waarin de part ners ieder voor de helft deelnemen, zal de gehele kernenergie-divisie van Gulf in Californië, in eigendom verkrijgen en beheren. De inbreng van Gulf in de joint venture zal bestaan uit de activa van Gulf E. and Es. De inbreng van de Shell geschiedt in de vorm van contante betaling waarmee in de aanloopperiode van het project een bedrag gemoeid zal zijn van on geveer 200 miljoen dollar. •JX* ft li Shell en Gulf in kernenergie (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) dent van de Nederlandsche Bank, dr. J. Over de gevolgen van die gehele we nen voor partij. nog bestaande financiële faciliteiten de emigratie naar Zuid-Afrika „noch be vorderd noch vergemakkelijkt dient te worden”. In de kring van de emigratie- bemiddelingsbureaus zal worden aange drongen op het geven van indringende voorlichting over de consequenties van emigratie naar Zuid-Afrika. Een zodanige naleving van toepas sing van de Loonwet die voorkomt, dat betaling van het minimumloon aan niet blanken wordt ontdoken. met van wil De verwachting is, dat tegen het einde van de jaren zeventig deze nieuwe acti viteit van de Koninklijke-Shell groep tot de winst zal gaan bijdragen. ARM. N.V Amsterdamsche Rijtuigmaat- schappij (ARM) heeft na de aanmer kelijk gestegen resultaten in 1972 „ge rechtvaardigd vertrouwen” in de toe komst. De omzet steeg in 1972 met 23 pet. tot f 96 mln en de winst voor belasting met 53 pct. van 0,9 mln tot 1,3 mln alle en aan Verlies Kwatta. N.V. Chocolade- en Ca caofabriek Kwatta heeft over 1972 een verlies geleden van 926.000. Voorge steld wordt dit verlies af te boeken van de post „in het bedrijf gehouden winsten”, die eind 1972 ƒ3,59 min be droeg, en het dividend opnieuw te passeren Over 1972 bedroeg het ver lies ƒ254.000. zichzelf een goede zaak méér investe ringen, meer middelen in plaats van minder als men de inflatie wil bestrij den. ROTTERDAM. In het eerste kwar taal van dit jaar heeft het verzekerings bedrijf Nationale-Nederlanden de omzet zien stijgen met 11,5 percent (in Neder land 14,3 percent en bij de buitenlandse bedrijven 1,9 percent). De toeneming van de kosten bleef iets beneden de omzet stijging. De stijging van de premie-in- komsten (10,7 percent) was voor het grootste gedeelte afkomstig uit Neder land (14,1 percent). Het NKV meent, dat een eerste aan zet tot een rechtvaardiger inko mensverdeling is gelegen in de eis DEN HAAG. Nederlanders verdie nen met elkaar 135 miljard. Van dit bedrag komt 55 miljard voor rekening van alle werknemers die vallen onder een cao en 40 mil jard voor het niet onder een cao vallende hogere personeel. De res terende 40 miljard wordt ver diend door zelfstandigen en vrije beroepen, zoals doktoren, notaris sen, accountants, enz. „Toen wij overwogen ons op het ter rein van de kernenergie te begeven” DEN HAAG. De man die als uitke- woningen minder in aanbouw genomen dan in april vorig jaar (11693 woningen tegen 14411 in ’72). Wel kwamen er in april van dit jaar 366 woningen meer klaar dan in dezelfde maand vorig jaar (12799 tegen 12433 in ’72). Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. First National City Bank in Amster dam heeft gisteren het geheel vernieuw de en gemoderniseerde Nederlandse hoofdkantoor in de hoofdstad officieel in gebruik genomen. Op de foto: de presi- Ford Nederland. In de eerste vier maan den van 1973 heeft N.V. Nederland- sche Ford Automobiel Fabriek een „verheugende toeneming van produk- tie en afzet bereikt”, zo is op de jaarvergadering meegedeeld. De totale binnenlandse verkopen van personen auto’s stegen met 23,5 pet. tegen een stijging van 11 pct. van de gehele Nederlandse markt in de eerste vier maanden. Grote hinder ondervinden wij in ons land van de afvalzouten van de Franse kalimijnen, die ongehinderd via de Maas ons land binnenkomen. Door deze afval zouten wordt een groot deel van ons milieu verontreinigd. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft berekend, dat de jaarlijkse kosten van opslag van deze afvalzouten 15 17 miljoen bedragen. Daar staat voor ons land al leen al aan baten tegenover een bedrag van f 29,5 a 33,5 miljoen. UTRECHT. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt dat in Zuidelijk Afrika, alleen in bedrijven mag worden geïnves teerd als een aantal bindende voorwaar- den is voldaan die erkenning van de gelijkwaardigheid van alle bevolkings groepen in de arbeidsverhoudingen bin nen de onderneming garanderen. Voorts zal de Nederlandse regering ten aanzien van de emigratie naar Zuid-Afrika dui delijker positie moeten kiezen dan tot nu toe. In een verklaring stelt de verbonds raad van het CNV dat de emigratie naar Zuid-Afrika het handhaven van het stellen van werkreservering en de apart heidspolitiek in dit land vergemakkelijkt. De raad meent dat via een doelgerich te voorlichting en het stopzetten van reldwijde ontwikkelingen spreekt de re geringsverklaring niet of nagenoeg niet, aldus de heer Van der Meer. Daarnaast zijn er nog belangrijke ontwikkelingen gaande in een aantal sectoren. Zo is er een dreigende structurele schaarste aan een aantal grondstoffen waarvan de prijs, nog afgezien van politieke factoren in het Midden-Oosten, zich voortdurend opwaarts ontwikkelt. Hij sprak hierbij over de onderhandelingen over de olie en de dollars die daarmee ter beschik king komen van de landen waar de olie wordt gewonnen. aldus Shell in een toelichting, „toonden uitgebreide studies aan dat wij gege ven de huidige stand van zaken niet meer konden verwachten binnen een redelijke termijn een eigen concurreren de nucleaire technologie te ontwikkelen. Gulf heeft een reactorsysteem ontwik keld, werkend bij hoge temperatuur en gekoeld met gas (htgr genoemd) een tweede generatie-factor, die naar onze mening het meest geavanceerde systeem is dat voor de opwekking van elektriciteit momenteel op de markt te verkrijgen is. Hét heeft ons verheugd dat Gulf een open oog had voor de wederzijdse voor delen die een gezamenlijke inspanning zou bieden. Op langere termijn zijn van belang an dere veelbelovende toepassingen van de unieke eigenschappen van de „htgr”. Gulf is bezig de technologie te ontwikkelen voor de toekomstige energie-systemen, zoals de htgr-gasturbinecentrale die de stoom-cyclus bij de elektriciteitsopwek king overbodig maakt en de gas-gekoel- de snelle kweek-reactor”, aldus Shell. Het opstellen en in praktijk brengen van gelijke beloningsstelsels voor alle bevolkingsgroepen. Het voeren van een beleid, dat uit gaat van de gelijkwaardigheid van blan ke en niet-blanke werknemers. DEN HAAG. De man die tot uitke ringsgerechtigde volgens de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering ((WAO), zijn bedrijfsvereniging ettelijke honderdduizenden guldens heeft ge vraagd voor het opzetten van een goed geoutilleerd bordeel, heeft tegelijkertijd enige honderdduizenden guldens ge vraagd ter bestrijding van de bedrijfs verenigingen en bovendien enige miljoe- het oprichten van een politieke Volgens het NKV dient ook de inko mensvorming van de vrije beroe pen te worden ingepast in een op te stellen inkomensbeleid. „De overheid zal bevoegdheden moeten hebben om regulerend op te treden in de inkomensvorming”. In de twaalf maandsperiode mei 1972- april 1973 zijn 158285 woningen voltooid, terwijl in die periode met de bouw van 154808 woningen werd begonnen. Hier van bedroeg het aantal bijzondere woon eenheden (vooral bejaardenhuisvesting) respectievelijk 21641 en 21753. De in de twaalf maandsperiode voltooide wonin gen waren naar de financiering als volgt verdeeld: 56175 woningwetwoningen, 73642 premiewoningen en 28468 ongesub sidieerde woningen. Voor de begonnen woningen waren die cijfers respectieve lijk 50526, 70618 en 33664. ROTTERDAM. De Britse Standard and Chartered Banking Group heeft het volledige aandelenkapitaal verkregen van de Europese en Overzeese Handels bank, door overneming van het vijftig percent belang van de Duitse Bank Con rad Hinrich Donner. De Engelse bank was al in het bezit van de overige vijftig percent. Als men, kennisnemende van de rege ringsverklaring van het kabinet-Den Uyl, de uitdaging ziet, dan zou men een uitspraak verwachten van minister-pre sident Den Uyl zoals Winston Churchill die bij het begin van de Tweede Wereld oorlog z(jn langenoten en de geallieer den voorhield. Men zou inderdaad de belofte van alleen maar bloed, zweet en tranen hebben verwacht en ook heb ben begrepen, maar niet dit luilekker land, zei de heer Van der Meer. Dit heeft mr. B. M. J. Pauw, één der stafmedewerkers van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, meege deeld op de gistermiddag gehouden in formatieve bijeenkomst met persverte genwoordigers. De heer Pauw zei de indruk te hebben dat de boodschap die het NCW met de publikatie van voorbeelden van aanvra gen op grond van de WAO aan bedrijfs verenigingen had willen overbrengen, niet goed is overgekqmen. De publikatie van die voorbeelden (ontleend aan jaar verslagen. aan de rechtspraak en aan de praktijk van de bedrijfsverenigingen), had ten doel de onbeperkte ruimte die de wet thans de aanvragers biedt te vervangen door een begrensde opsom ming van mogelijkheden om levensom standigheden van mensen die arbeidson geschikt zijn geworden te verbeteren. Vooral het Westland en Aalsmeer wor den getroffen door het hoger wordende zoutgehalte in de boezemwateren van West-Nederland. Een ander gevolg van deze verzilting is, dat de waterleidingbe drijven steeds hogere kosten moeten maken om water van de vereiste kwali teit te kunnen blijven leveren. Feitelijke erkenning van het recht tot vorming van vakbondsorganisaties en tot het aangaan van collectieve arbeids overeenkomsten voor alle bevolkings groepen. Daadwerkelijke en feitelijke af schaffing van het stelsel van het reser veren van functies voor leden van be voorrechte bevolkingsgroepen, AMSTERDAM. De effectieve to taalomzet die in mei 1973 op de Amster damse effectenbeurs is gerealiseerd, lag met circa 2,2 miljard bijna f 100 mln hoger dan in de voorafgaande maand april. Ten opzichte van mei 1972 echter is de effectieve omzet met ruim 500 mln gedaald, zo deelt de vereniging voor de effectenhandel ee. De hoogste dag omzet werd in mei behaald op de 11e nl. 127,4 mln. De laagste dagomzet 80,8 mln dateert van 17 mei. Aan aandelen werd in mei een effectief be drag van f 1683,5 mln verhandeld, waar in begrepen 127,3 mln buitenlandse aandelen, claims e.d. (april 1973: 1639,5 mln en f 135,9 mln). De effectieve omzet in obligaties e.d. bedroeg in mei 513,5 mln (april ƒ454,2 mln). Van de verhandelde Nederlandse aan delen had in mei 1973 ƒ448,1 mln betrekking op de internationale con cerns. Handel en industrie namen 571,6 mln voor hun rekening, scheep- en luchtvaart 74,9 mln, bank- en verzeke ringswezen 163,2 mln en de beleggings maatschappijen 266,5 mln. Vorige maand werden aandelen Kon. Petro leum, gerekend naar effectieve omzet, het meest verhandeld en wel voor ƒ158,4 mln. Aandelen Philips kwamen op de tweede plaats met f 143,2 mln. Rolinco bezette de derde plaats met 139,6 mln, Robeco de vierde plaats met 105 mln, terwijl de vijfde plaats werd ingenomen door Unilever met 92,8 miljoen, omzet beurs Een VW-kever in de top van de boom, als speelhui biedt aardige mogelijkheden, als oplossing van auto- en parkeerpro blemen lijkt het niet zo geschikt. Tot nu toe hebben de echte kevers gelukkig nog de overhand. Zijlstra in gesprek met Walter B. Wris- ton, voorzitter van de First National City Corporation. ROME (UPI). In Italië is gistermid dag een staking van journalisten begon nen die het land voor 24 uur heeft beroofd van dagbladen en televisienieuws. De staking is een protest tegen vermeen de ondergraving van de persvrijheid en de fuserlngen in de Italiaanse kranten wereld. De bijdrage van de buitenlandse vesti gingen was geringer (0,5 percent). Dit was voornamelijk het gevolg van de ontwikkeling in de schadeverzekeringen. In de sector levensverzekeringen steeg het buitenlandse premie-inkomen met 19.7 percent. Het bestuur deelde dit mede op de jaarvergadering. Over de uiteindelijke resultaten over 1973 kon het nog niets meedelen, maar deze zullen naar ver wachting niet achterblijven bij die van het afgelopen boekjaar. De stormschade in april komt het bedrijf op een uit te keren bedrag van ƒ18 miljoen te staan. Door herverzeke ringen is hiervan 11 miljoen voor eigen rekening. De raden van bestuur, directie en ondernemingsraden van de Nederlandse ondernemingen en instellingen die in Zuidelijk Afrika (gaan) investeren, moe ten volgens de CNV-verbondsraad door de werknemersorganisaties over deze voorwaarden worden benaderd. Daarbij zal vooral aandacht moeten worden ge vraagd voor de special' problemen rond om de grensindustrieén. Besprekingen met directies en ondenemingsraden kun nen het best plaatsvinden door die bon den, die in de bedrijfstak van de betrok ken onderneming werkzaam zijn. „Ook heeft op ons grote indruk ge maakt het werk dat wordt gedaan aan mogelijke toepassing van de „htgr” als warmtebron voor industriële processen” zo gaat Shell verder. „Op het terrein van de kernfusie-research neemt Gulf evenzeer een vooraanstaande plaats in”. De deelneming van maatschappijen van de koninklijke-Shell zal niet alleen de introductie van de „htgr” op de wereld markt bevorderen, maar zal ook de verdere ontwikkeling van moderne ener gie systemen en andere toepassingen van de „htgr” vergemakkelijken. Gulf besloot zich met nucleare energie in te laten omdat Shell in de eerste plaats en bij uitstek een energie-bedrijf is. Gulf E. and Es waarvan het hoofd kantoor in San Diego, California is geves tigd, beweegt zich voornamelijk op het terrein van de ontwikkeling, fabricage en verkoop van de „htgr” en bijbehoren de uitrusting, de levering en dienstverle ning met betrekking tot nucleare brand stof en produkten en diensten in de milieu-beschermingssector. In de over eenkomst is niet begrepen de winning, ■verwerking en verrijking van uranium- Er zal een directie worden gevormd waarin Gulf en de Koninklijke-Shell- DEN HAAG. De glastuinbouw heeft van 1950 tot 1970 door de verzil ting van het oppervlaktewater een scha de geleden van 25 4 30 miljoen. Het NKV denkt daarbij aan een ac tief prijs- en mededingingsbeleid, aan het afbreken van eenzijdige machtsposities, aan richtlijnen voor de toelaatbare inkomensstijging van beoefenaren van vrije beroe pen. Tegelijk met de verkrijging van het volledige eigendom is het geplaatste ka pitaal verhoogd van 5 miljoen tot f 10 miljoen en werd de naam gewijzigd in Standard and Chartered Bank. Deze eerste Europese dochteronderne ming yan de Britse groep, die zich de grootste onafhankelijke Overzeese Bank- groep van Engeland noemt, wil als springplank fungeren voor het ontwik kelen van zaken in Nederland, België en Luxemburg, zo is op een persconferentie bekendgemaakt. Het ligt niet in de be doeling om te gaan concurreren Nederlandse banken of een net kantoren te gaan opzetten. Men onder meer adviseren bij in- en uitvoer- zaken met landen in Afrika, het Midden- i-Oosten en Azië. Wat zal er gebeuren na de toenemen de toenadering tussen West- en Oost- Europa, in Korea en in Zuid-oost Azië, in Afrika? Die hele economische ont wikkeling zal bepaalde effecten hebben op onze economische situatie en de rege ringsverklaring besteedt er heel schaars en soms niet eens, aandacht aan, aldus de heer Van der Meer. van de vakbeweging om alle werk nemers onder een cao te brengen. „Op die manier kan de totale be schikbare loonruimte over werknemers worden verdeeld kan in dat verdelingsproces alle inkomensgroepen inspraak worden verleend”. De verbondsraad van het CNV zal via het overlegorgaan van de drie vakcen trales, via de organen van het wereld- verbond van de arbeid en de internatio nale beroepssecretariaten proberen de kwestie bij de bij deze instellingen aan gesloten organisaties aan de orde te stellen, aldus de verklaring. De christelijke vakcentrale constateert voorts dat zowel de directe als de indi recte investeringen in Zuidelijk Afrika een bijdrage hebben geleverd aan het welslagen van de apartheidspolitiek en de onderdrukking in deze gebieden. In vesteren in Zuidelijk Afrika zou dan ook volgens de verbondsraad alleen kunnen geschieden als is voldaan aan een aantal bindende voorwaarden: maatschappijen gelijkelijk vertegen woordigd zullen zijn. Gulf zal met de bedrijfsvoering worden belast. Drs. D. E. Cnossen, één der secretaris sen van het NCW, merkte op dat „we ook onder dit kabinet blijven wie we zijn”. De regeringsverklaring neemt niet weg dat het NCW zich als organisatie bezint op haar doelstellingen en op het verwerkelijken ervan. Het NCW wil proberen op centraal niveau te komen tot afspraken in over leg met de werknemersorganisaties over een sociaal contract, een centraal ak koord, of een sociale afspraak over het beleid in 1974, maar wat de inhoud daar van moet zijn is nu nog niet te overzien. Eind april 1973 waren 159640 wonin gen in aanbouw, waarvan ongeveer een derde eensgezinshuizen en tweederde in meergezinshuizen, tegen 163920 eind april vorig jaar. De heer Van der Meer vindt dat de economische werkelijkheid, waarmee ondernemingen en ondernemers dage lijks te maken hebben, geheel ontbreekt in die kabinetsverklaring. Bepaalde steunpunten van het internationale be leid sinds de Tweede Wereldoorlog wan kelen: de gehele internationale monetai re situatie, de algemene overeenkomst over handel en tarieven (Gatt). Daarbij komt de ontwikkeling van de derde landen en van de Unctad. Door de beoogde samenwerking zal een bundeling plaatshebben van de gea vanceerde technologische kennis van Gulf op het gebied van de kernenergie met de wijdvertakte internationale orga nisatie van Shell. Hierdoor zal een snelle penetratie op de wereldmarkt voor nu cleaire energie worden bevorderd. Het internationale probleem van een toekom stig energietekort wordt gezien als één van de belangrijkste factoren die er toe hebben geleid op dit moment tot deze samenwerking te besluiten. De controverse ontstond toen op 25 mei werd bekendgemaakt dat een recht se tijdschriftuitgever 50 percent van het aandelenkapitaal van de veelgelezen dagbladen „II Messaggero” in Rome en „II Secolo” in Genua had gekocht. Het NKV-blad Ruim Zicht merkt hierover op: „In menig opzicht lig gen hier de grootste obstakels om een* inkomensbeleid goed van de grond te laten komen”. en van hetgeen er in regeringsverklaring over beleid staat, dan voeren we geen welvaartsbeleid, maar een welzijns beleid. Welzijnsbeleid vraagt en dat is volgens hem op Als men dat alles afzet tegen de achtergrond van de ontwikkeling in het buitenland en van hetgeen er in de /ts'rw"w-i; ''ff; 4&Ê SS Mha rX'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13