Spaanse politie Vierde interim-rapport Oorlogsdocumentatie: Vei Met Pinksteren verkeersbalans voor radio Bogaers weer lid van de KVP ki Ravage op autoweg Le nu va Geld voor actie Haifong nog onaangeroerd nn LnJ Protest Amnesty tegen behandeling Amalrik zou gevangenen mishandelen Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin V ll il d L h - KINGbAJ CARSOO 1 oooEnUsffl Kritiek op wijze van benoeming rechtbank presidenten a» PILOOT ZOU STUNT HEBBEN WILLEN UITHALEN I BAS DE GAAY FORTMAN„TRAGISCH” w I 4ih7 Er ^>*7. 2 DINSDAG JUNI 1973 5 DINS Twijfel Voortgang In Rotterdam Zak Kies voor zekerheid •r Contact met Weinreb moeilijk (Van een onzer redacteuren) DRS. BOGAERS (Van onze parlementsredactie) er ADVERTENTIE nw Aan Juni ii zullen ARNHEM. De vice-president van de rechtbank in Arnhem mr. B. W. van Houten, heeft gisteren kritiek geleverd op de wijze van benoeming van recht- bank-presidenten Hij deed dit bij de installatie van de nieuwe president in Arnhem mr. J. Schaafsma. n n nno 22 23 20 19 23 24 23 16 21 25 19 19 26 uur uur 0 0 0 0 o o o o o o o o 11 0.1 0.3 o o 3 0 21 0 0 5 0 4 0 44 0 0 0 0 0 20 0 0 0 0 7 Inmiddels zijn de lijken ven de zes omgekomen bemanningsleden voor iden tificatie naar een medisch instituut in Parijs overgebracht alvorens binnen en kele dagen naar de Sovjet-Unie te wor den verscheept. De trieste balans na het ongeluk van het Russische supersonische verkeersvliegtuig bleef met veertien do den en 28 zwaargewonden ongewijzigd. Reddingsbrigades zetten gisteren hun opruimingswerk in het naburige dorpje inzage zouden ontvangen. Sindsdien heb ben wij echter weer niets vernomen.” „Daarbij kwamen wij al spoedig tot het inzicht dat het gesprek met de meest belangrijke getuigen, die vrijwel in elk van deze hoofdstukken een rol spelen, tot het slot moest warden uitgesteld; „Wellicht zou men kunnen menen, dat waar ten aanzien van zoveel vraag punten reeds een duidelijke conclusie is bereikt en met name omtrent de hoofd vraag: Weinrebs al of niet betrouwbaar heid, geen twijfel meer kan bestaan het onderzoek reeds thans met een mis schien niet geheel volledig maar toch overtuigend rapport zou kunnen worden afgesloten. industrie menen dat de ramp niet het einde betekent van supersonisch vlieg- vervoer van passagiers, daar de oorzaak niet ligt in een fout in het toestel. Zij vermoeden dat de vlieger van de Toepo- lev een stunt uitvoerde om te pogen het optreden van de Concorde te evenaren. AMSTERDAM. De Nederlandse at deling van Amnesty International pro testeert „ten scherpste” tegen het feit, dat de Russische schrijver Andrej Amal- rik nog steeds gevangen zit, ook al liep zijn straf van drie jaar dwangarbeid op 21 mei af. In verband hiermee heeft het Russische comité voor de rechten van de mens een oproep gedaan tot de wereldo pinie. Het comité vraagt protestbrieven te sturen aan de Russische leiders. Am nesty international ondersteunt de op roep. In c septem zal eer ballon viering door r; den. H mière Jan va quiz oi De kor familie Op koning sten b zal he den ,v Staten' komst van d Antille De geil ii dwan; kau-F direct rechte honde De man wierp geil, i school met e Voo Polen naar De aange 18 18 18 10 19 16 17 19 17 17 15 7 6 7 a 7 7 4 4 9 8 4 21 14 13 13 9 14 12 12 11 10 14 15 9 11 12 14 16 10 19 8 9 18 15 15 11 16 13 13 18 Amsterdai De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Wwr in binnen- «n buitenland AR] van d neelgi heer van 1 hals tonee' Korth zakeli Hans BEU West-: gepen: vensla wegen een jo ver. nw z DEN woensd feestda ren re ’s morg festivit zij zeli zal het viering Amster prograi de cons „nation komen heeft comité ningin Thiel, i Vorig jaar bedankte hij echter ook voor deze partij, omdat ze niet zou lijken op de partij die hem en de andere oprichters aanvankelijk voor ogen had gestaan. De heer Bogaers, die voorzitter Een 28-jarige vrouw in de Spaanse stad Denia heeft gisteren haar man toen hij een middagdutje deed met benzine overgoten en in brand gestoken. De man is overleden. Volgens de politie hadden de echtelieden ruzie gehad. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van de gegevens, die de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen verzamelt. Naast het signaleren van het aantal doden en gewonden zal in deze rubriek ook worden ingegaan op de oorzaak van de ongelukken. In de eerste uitzending zal mr. M. Polak van Veilig Verkeer Nederland informa tie geven over de verkeersveilig heid in het algemeen. De tijdelijke rubriek komt tot stand dankzij de medewerking van de centrale politie verkeerscommissie, de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie, de ANWB en VVN. Wij kunnen een dergelijke mening niet tot de onze maken. In de eerste plaats omdat van uitvoerige gesprekken met de hierboven genoemde meest be langrijke getuigen naar onze mening niet kan worden afgezien. In de tweede plaats omdat juist nu de conclusie voor Weinreb ongunstig uitvalt men geen zaken, die reeds in de publiciteit zijn geweest, buiten beschouwing mag laten, tenzij zij met volstrekte duidelijk heid alleen onbelangrijke details betref fen. Ons eindrapport zal immers ingaan tegen de gevestigde opinie van velen, die in Weinreb de belichaming van hun ideaal meenden te vinden. Sommigen van hen zal het wellicht niet kunnen bekeren; zeker is echter, dat het alleen zal kunnen overtuigen als aan deze twee eerste vereisten is voldaan. In de derde plaats menen wij, dat ook het weten schappelijk aspect niet uit het oog mag worden verloren; een rapport als dit zal in de toekomst alleen kunnen bevredi gen, als het alle belangrijke onderdelen volledig behandelt”, aldus het interim- rapport. Overigens achtten sommige zegslieden in Moskou het wel waarschijnlijk dat de Russische deskundigen de gehele stand van zaken van de technologische onder zoekingen en ontwikkeling aan een nieuwe studie zullen onderwerpen. De ramp met de Toepolev betekent een ernstige terugslag voor de hoop van. de Russen, met Engeland en Frankrijk te kunnen concurreren op het gebied van het burgerluchtvervoer met supersoni sche vliegtuigen. Het ongeluk is voorts een tragische culminatie van een aantal tegenslagen op het gebied van raket- en ruimte onderzoek. Volgens westerse radarvolgers sukkel de de Sovjet-Unie in de afgelopen twee maanden met een ruimtelaboratorium, met een onbemand Sojoez-ruimtevoer- tuiig en met een enorme voortstuwings- raket die haar lading in de Stille Oceaan verloor. HILVERSUM. Met het oog op de te verwachten verkeersdrukte tij dens de pinksterdagen zendt de NOS-radio van vrijdag 8 juni tot en met dinsdag 12 juni dagelijks van 17.55 tot 18.00 uur via Hilver sum 3 onder de titel „Verkeersba lans" een speciale rubriek uit, waarin het aantal dodelijke ver keersongelukken en ernstig gewon den tijdens de pinksterdagen, te beginnen vanaf vrijdagmiddag vijf uur, wordt bijgehouden. 24 27 windst. 24 21 23 17 19 27 23 21 24 21 DEN HAAG. Drs. P. C. Bogaers, oud-minister van Volkshuisvesting, is weer lid geworden van de KVP. De heer Bogaers, die vooral vermaard is gewor den door de zogenoemde „Bogaers-wo- ningen”, verliet zeven jaar geleden de KVP omdat hij zich onder meer niet kon verenigen met het feit dat de KVP het kabinet-Cals waarvan hij deel uit maakte, had laten vallen. De heer Bo gaers richtte toen met enkele andere oud-KVP’ers de Politieke Partij Radica len op. n no no n wlndst. 23 zo w w nnw o onbewolkt nnw no no nw waarmee het Instituut zich in deze zaak moei bezighouden, maakte het noodza kelijk opnieuw een aantal voorstudies en compilaties van bronnenmateriaal op schrift te stellen. Ondanks de vorderin gen die het instituut maakt, kon het rapport nog niet afgesloten worden. In tussen is het merendeel van de afzon derlijke hoofdstukken, die tot het com- plex-Weinreb behoren, thans door het instituut onderzocht. uur 0.09 uur In de Italiaanse stad Bologna heeft een hof van beroep de inbeslagneming geëist van de, in Italië althans, omstre den film „Last tango in Paris”. De hoofdrolspelers, Marlon Brando en Ma ria Schneider, zijn elk tot twee maanden veroordeeld. Goussainville voort. De door de vlieg- tuigbrokstukken veimielide wijk lijkt als door een bom te zijn getroffen. De droefheid en verontwaardiging over de ramp, die daar dood en verderf zaaide, is een symptoom voor de controverse in Frankrijk óf luchtshows magen worden georganiseerd boven woongebieden. De voor de luchtvaartehow verantwoordelij ke man, Jacques Maillet, verzekerde gis teren dat alle denkbare voorzorgsmaat regelen op het vliegveld Le Bourget waren getroffen. Functionarissen van de wereldvliegtuig- Een 41-jarige antiquair uit het Lim burgse Amstenrade is gisteren veroor deeld tot een boete van 500 gulden wegens verboden wapenbezit. Hij kan de antieke wapens terug krijgen nadat ze onklaar zijn gemaakt. Muskieten zijn als overbrengers van ziekten verantwoordelijk voor de dood van ongeveer een miljoen mensen per jaar. Dit heeft de Amerikaanse academie van wetenschappen berekend. Het pro bleem wordt zeker nog groter aangezien steeds meer soorten muskieten immuun worden voor bestrijdingsmiddelen. „Zoals in ons tweede inferim-rapport werd vermeld, hebben wij in de zomer van 1971 een eerste contact met de heer Weinreb gehad. Bij dit contact stelde deze ons enkele schrifturen uit de jaren 1946-1948 ter hand, die wij tot dan toe niet kenden. Tevens beloofde hij ons t.z.f. nog een aantal van dergelijke schrifturen te doen toekomen, die op dat ogenblik nog in Israel waren, maar die hij enkele maanden later in Zwitserland hoopte te ontvangen”, aldus de onder zoekers mr. D. Giltay Veth en de heer A. J. van der Leeuw in hun rapport. AMSTERDAM Het afsluiten de gesprek tussen het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en drs. F. Weinreb, (naar wiens activitei ten van de laatste bezettings jaren dit instituut momenteel een diepgaand onderzoek instelt) zal voor Oorlogsdocumentatie wel licht nog moeilijkheden geven. Dit blijkt uit het vierde interim-rapport dat het instituut over deze zaak heeft uitgebracht. Aan het eind van het onderzoek hoopt het instituut zijn bevindingen met de nieuw ge vonden feiten aan de heer Weinreb voor te leggen. „Het-lijkt ons niet uitgesloten dat hij tot zulk een ge sprek niet bereid zal zijn”, zo wordt gesteld. MADRID. In een open brief hebben 595 vooraanstaande Spanjaarden aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Voorlichting gevraagd een openbaar on derzoek in te laten stellen naar de „mishandelingen” waarvan de mensen die begin mei zijn aangehouden, het slachtoffer zijn geworden. Bij betogin gen op 1 mei werd een politieman door de demonstranten met messteken ge dood. Onder de ondertekenaars van de open brief bevinden zich verscheidene kunste naars onder wie de schilder Antonio Saura en de filmregisseur Juan Antonio Bardem. Ook bekende journalisten, we tenschapsbeoefenaars en geestelijken hebben het verzoek onderschreven. In de brief staan de arrestanten met name genoemd, met de mishandelingen waar aan zij bloot hebben gestaan. „Aangezien wij daarna maandenlang niets meer van de heer Weinreb verna men, zonden wij hem op 20 maart 1972 een herinnering. Hij belde ons drie we ken later op met de mededeling, dat hij op grond van berichten, die hem om trent ons onderzoek hadden bereikt, ont stemd was geweest, maar dat hij inmid dels besloten had zich toch aan zijn belofte te houden. Daarna duurde het echter weer tot 31 juli 1972 tot de heer Weinreb ons eein lijstje zond van de inmiddels door hem uit Israel ontvangen stukken”, zo wordt gezegd. „Wij deelden hem op 17 augustus 1972 mede welke stukken wij gaarne ter Mr. Van Houten vond het „een merk waardig egang van zaken”, dat je als rechter op een goede dag in de krant leest dat je president weggaat en dat je dan eèn tijdje later in dezelfde krant kan lezen, dat zijn opvolger is benoemd. Die hele benoemingsprocedure gaat bui ten de rechtbank om, aldus mr. Van Houten. is van het gewest Gooiland, heeft d« KVP-voorzitter De Zeeuw in een brief van zijn stap op de hoogte gesteld. Bogaers schrijft in die brief: „De steun van de KVP aan het extra-parle- mentair kabinet-Den Uyl is voor mij doorslaggevend geweest. Hoeveel twijfels men namelijk ook nog kan hebben aan de kracht van dit kabinet om op korte termijn de belangrijkste maatschappelij ke vraagstukken succesvol aan te pak ken, voor mij staat vast dat deze samen werking van PvdA en KVP op basis van verzoening het enige antwoord is'op de polarisatie, die onze samenleving zo langzamerhand aan het verwoesten is.” Behalve van het kabinet-Cals (1965- 1966) maakte ex-minister Bogaers ook al deel uit van het kabinet-Marijnen dat daar aan vooraf ging (1963-1965). PPR-fractieleider Bas de Gaay Fort man vindt het besluit van drs. Bogaers „tragisch”. „Op 21 mei is Amalrik niet vrij gela ten, hoewel zijn straf toen om was”, staat in de oproep. „Dit betekent: een nieuwe aanklacht, een nieuwe veroorde ling. Tijdens zijn gevangenschap kreeg Amalrik hersenvliesontsteking, die blij vende sporen heeft achtergelaten. Wij richten ons tot de wereldopinie met het verzoek deze eerlijke en dappere man te verdedigen”. De oproep is ondertekend door drie Russische geleerden. PARIJS (UPI-AFP-Rtr-DPA). De zwarte doos waarin de vluchtgegevens van de zondag bij Parijs verongelukte Toepolev-144 zaten, is gevonden maar is in feite vernield. Dit heeft de politie maandag meegedeeld. Een functionaris van de Russische ambassade zei dat de zgn. zwarte doos, die het vluchtverloop van een vliegtuig weergeeft en kan bij dragen tot het vaststellen van de oor zaak van een ongeluk, onbruikbaar is. Een andere woordvoerder van de am bassade weigerde echter commentaar over de staat waarin de doos verkeerde, en zei dat het aan de commissie van onderzoek is te bepalen of daarmee nog licht kan worden geworpen op het mys terie van het neerstorten van het vlieg tuig- Een van de twee zuidelijke rijbanen van rijksweg 12 is gistermiddag ter hoogte van Veenendaal geruime tijd ge stremd geweest. De bestuurder van een vrachtwagen, geladen met 20 ton oud papier, reed na een verkeersfout van een andere automobilist door de vang rail. De lading papier kwam voor het grootste deel op de rijbaan terecht. De chauffeur van de vrachtwagen raakte gewond. Keus uit meer dan 300 wagens BOVAG gar. bewijs - ANWB keüring RIJKSWEG - NAARDEN TELEFOON 02159 - 40041 k,. „Het is tragisch dat Pieter Bogaers als eenling terugkeert naar de KVP. De duizenden die hem in de steek lieten toen hij met enkelen de KVP verliet om de PPR op te richten, treden nu einde lijk tot de progressieve partijen toe.” Bogaers heeft de stroom tegen, aldus De Gaay Fortman. Hij vindt het overi gens wel logisch, dat Bogaers weer KVP-er is geworden. „Hij hoort thuis”. - Zwarte doos in Toepolev is mogelijk onbruikbaar Verder wordt opgemerkt dat in de brief van 31 juli ’72 de heer Weinreb ernstige twijfel tot uitdrukking heeft gebracht aan de objectiviteit van het onderzoek van het Rijksinstituut. „Daar bij uitte hij ook enkele dwaze beschuldi gingen zoals b.v. dat mejuffrouw Hen riette Boas van ons de opdracht zou hebben gekregen verklaringen tegen hem in te zamelen”, aldus de onderzoe kers, die dan tenslotte tot de vermelde conclusie komen dat de heer Weinreb wellicht niet tot het slotgesprek bereid zal zijn. „We weten nog niet wat er met het geld gaat gebeuren. Misschien moeten we het wel een andere bestemming ge ven”, zei de heer Thomassen. De bedoe ling van Rotterdam is twee ingenieurs naar de Noordvietnamese stad te sturen, die behulpzaam kunnen zijn bij het havenherstel. Het initiatief voor de actie kwam destijds uit de gemeenteraad (PvdA-fractie). ROTTERDAM. De regering van Noord-Vietnam heeft nog altijd geen teken gegeven, dat zij bereid is de steun van Rotterdam voor de wederopbouw van de haven van Haifong te accepteren. Dit vertelde burgemeester Thomassen gistermiddag, toen een aantal Rotter damse scholieren hem f 5000 overhan digden voor de actie „Rotterdam voor Haifong.” Hiermee is de opbrengst van de actie, die drie maanden geleden van start ging gestegen tot 20.000. Het zondagse sportprogramma „Langs de lijn” wordt op 10 juni vervan gen door „Op een mooie pinkster dag", een eveneens aan het pink- sterverkeer gewijd programma. Ra dioverslaggevers zullen met sur veillancewagens van de politie op drie verschillende, min of meer gevaarlijke trajecten meerijden, rechtstreeks in het programma verslag doen van overtredingen en ongelukken en proberen, overtre ders voor de microfoon te krijgen. De betreffende trajecten zijn bij Arnhem, Assen en Zaltbommel. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger ên beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PQRION, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glasl Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. PORION l/2kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 Ook andere weggebruikers zullen worden geïntervieuwd, alsmede mensen, die door vroegere verkeer- ongelukken blijvend invalide zijn geworden. Het totale aantal gehoorde getuigen was, toen het vierde interim-rapport in oktober 1972 werd afgesloten 145. De overstelpende hoeveelheid materiaal "7 si VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Droog, vrij zonnig en hogere temperaturen overdag. Aantal uren zon: 6 tot 16. Minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden onder normaal. Maxi mum temperatuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 9 juni: minimum 11, maximum 17 graden. WERKRAPPORTEN n MB B dJO-lLJ U dftlfflj De samenstellers van het eindrapport, dat straks tenminste duizend bladzijden zal tellen, zeggen verder zich uitvoerig rekenschap te hebben gegeven van de problemen, waarvoor zij zullen staan. Het is duidelijk, stellen zij, dat dit rapport gedetailleerd op alle controve- siële punten zal moeten ingaan. Dit betekent, dat alleen al het aan de eerste Weinreblijst gewijde hoofdstuk tussen de 150 en 250 bladzijden zal moeten omvat ten. Een eenvoudige samenvatting zoals die in de bijlage van dit rapport wordt gegeven (en waaruit wij gisteren uitvoe rig hebben geciteerd red.) zal nie mand, zeker niet Weinrebs volgelingen, kunnen overtuigen. Gedetailleerd zal aan de hand van de beschikbare bewijsmid delen moeten worden uiteengezet wat Weinreb heeft verklaard, wat anderen hebben verklaard en wat uit de docu menten blijkt en tenslotte wat naar de mening van Oorlogsdocumentatie de conclusie moet zijn omtrent hetgeen er werkelijk is gebeurd. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrjjck Kopenhagen zw. Lissabon Locarno honden Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mijnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zurich Casablanca Istanboel no zw. bew nnw zw. bew. nnw onbewolkt no onbewolkt ono licht bew. nno licht bew. licht bew. zw. bew. half bew. ono L..s Palmas half bew Tunis half bew nnw WOENSDAG 6 JUNI Hoog water 7.24 uur en 19.53 Laag water 3.04 uur en 15.30 WOENSDAG 6 JUNI Zon op 4.23 uur onder 2055 Maan op 10.50 uur onder M im onbewolkt onbewolkt nnw onbewolkt nno onbewolkt nw onbewolkt nno Den Helder onbewolkt nnw licht bew. onbewolkt licht bew zw. bew. nno zw. bew. no half bew. windst. 26 regen ono regen zw. bew. licht bew zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew onbewolkt geh. bew. zw. bew. regen licht bew. half bew onbewolkt 71- 7 .r T A, w ree 4SP» skS

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2