Verkeersleiders houden modelactie voor loonsverhogingen Massu besmeurd met rode verf moeten weg Veel verliezen bij gevechten in Mozambique Bezette gebieden jaar later zes Syriërs zouden in Israel zijn Levenslang voor gemarteld moordenaar van jood Overvaller meldt zich na zes jaar Jubileum koningin krijgt vorm ^Nixon en Agnew w Vissen Vuilnisbak trekvaart als wapen achtergrond in CLARK CLIFFORD IN NEW YORK TIMES DINSDAG 5 JUNI 1973 Uitzichtloos Veiligheid Jongeren Zakelijk leider Theater GIGAL. In het stoffige dal van de rivier de Jordaan schieten voor het eerst groene planten uit de grond. De Israëliërs, die nu da dels, vijgen en meloenen kweken op de westelijke Jordaanoever ter wijl anderen daar niet in waren geslaagd, beschouwen deze vruchten als de zoetste van de zesdaagse oorlog die ze zes jaar geleden won nen. CHAOS IN DUITSE LUCHTRUIM Grondhandel (Van onze redactie in Amsterdam) Voor de lagere-schooljeugd komt be gin september een boekje uit met brie ven en tekeningen van schoolkinderen in Nederland, Suriname en de Antillen, ge richt aan de koningin. Ook de atwoord- brieven van de koningin zullen in het boekje worden opgenomen. De PTT in Nederland, Suriname en de Antillen zal bij het zilveren regeringsju bileum een speciale postzegel uitgeven. Van de Nederlandse zegel staat alleen nog vast dat deze een afwijkend formaat zal hebben, de frankering 35 cent zal zijn en de dag van uitgifte 4 september. Naar het Portugese hoofdkwartier in Beira bekendmaakte zijn bij de gevech ten vijftig guerillastrijders gedood, maar verloren de Portugezen tien man. Drie militairen werden ernstig gewond. dit aanvankelijk een al te grote pro vocatie voor de Arabische bevolking hadden geacht. een cn CHATEL-GUYON. De Franse para- chutistengeneraal Jacques Massu is gis teren met rode verf besmeurd, toen hij een wandeling maakte in het park van de badplaats Chatel-Guyon in het depar tement Puy-de-Dome. Twee leden van de Trotzkistische „Communistische Liga” gooiden een pot rode verf over de gene raal. Zjj deden dit, blijkens een pamflet dat de liga verspreidde, omdat de gene raal zich in Algerije aan oorlogsmisda den zou hebben schuldig gemaakt. voor een door het Congres voorgestelde interim-president. De 46 Syriërs, onder wie vijf hoge officieren, zouden „niet slechter behan deld” hebben kunnen worden, aldus de mededeling. De drie Israëlische officieren die door Syrië werden overgedragen, vertelden bj hun terugkeer in Israel dat ze door de Syriërs mishandeld waren. Een stakende student aan de hoge school in de Amerikaanse stad Yellow Springs gooit een vuilnisemmer naar een docent die de afzetting van de sta kende studenten had doorbroken en de bezette hogeschool wilde binnengaan. De studenten hadden de hogeschool op 20 april bezet en werden op 1 juni verdre ven maar gisterochtend namen ze het gebouw weer in. Ze eisen bij hun actie garanties voor studiebeurzen. BEIRA. (DPA) Portugese militairen hebben in de afgelopen dagen grote verliezen geleden bij het afslaan van een aanval van enkele honderden guerrilla strijders op een militaire basis in het noorden van Mozambique. De Lufthansa moest maandag meer dan 100 vluchten geheel laten vervallen. Ze adviseert reizigers om maar zoveel mogelijk van andere vervoermiddelen gebruik te maken. Reisbureaus zitten, nu het vakantieseizoen langzaam op gang komt, met de handen in hef haar, omdat de luchtvaartmaatschappijen geen enke le verbinding garanderen. nield. Nadat de Arabieren er daarna in hadden toegestemd zich op een ander stuk grond te vestigen, werd het „schietterrein” overgedragen aan de burgerautoriteiten voor de vesti ging van een nieuwe joodse nederzet ting. Dat raipport, blijkbaar in een bureaula beland, stelt onder andere vast dat de veiligheid in de lucht dringend moet worden verbeterd door een nieuwe orga nisatie en een herverdeling van de opga ven, aangezien de burgerlijke, de militai re en de Europese verkeersveiligheids- diensten slecht gecoördineerd langs el kaar heen groeien. Er zijn geruchten dat de Franse ver keersleiders, die al eens om soortgelijke redenen staakten, overwegen hun Duitse collega’s te ondersteunen. Als dat ge beurt, raakt onherroepelijk het hele vliegverkeer boven West-Europa in de war. Wat de regering in Bonn pertinent niet wil, is het inschakelen van militaire verkeersleiders. Hiertoe werd indertijd in Frankrijk besloten in die periode De motivering van Clifford lijkt ge rechtvaardigd te zijn. De invloed van Watergate op de beleidvoering aan de top van de regering wordt met de dag duidelijker, en er zijn al bepaalde kritie ke afdelingen van de federale bureau cratie die aan een soort verlamming lijden. Terwijl de politieke impasse voort duurt, is de Israëlische regering ateeds concreter geworden over de gebieden die Israel niet wenst terug te geven: een verbindingsstrook in de oostelijke Sinaï tussen Eilat en Sjarm- El-Sjeik, tenminste de westelijke helft van de Golanhoogten, het groot ste deel van de Gaza-strook en de noordelijke Sinaï-kust, en dunbe volkte delen van de westelijke Jor daanoever. kwam het in het Franse luchtruim tot een catastrofale botsing. Het luchtverkeer vanuit Nederland ondervond weinig nadeel van de actie van de Westduitse verkeersleiders. Al leen de toestellen die uit de Bondsrepu bliek kwamen hadden bij aankomst op Schiphol één tot twee uur vertraging. (Van onze redacteur in Bonn) BONN In het luchtruim boven de Bondsrepubliek heerst een complete chaos. Het internationale vliegveld van Frankfort werd gisteravond voor de hele nacht gesloten, nadat overdag maar liefst 103 vluchten in de war wa ren gelopen. Frankfort was die dag het zwaartepunt in een „modelactie”, waarmee de verkeersleiders op de vliegvelden al sinds Hemelvaartsdag normaal vliegverkeer onmogelijk maken. De Amsterdamse jeugd beleefde giste ren een gelukkige zomeravond op een ponton in de Haarlemmertrekvaart waar zeer druk werd gehengeld. Bovendien wordt een herziening van de werktijden verlangd, hoewel men na een recente verkorting al tot 37 a 33 uur per week was gekomen. De regering heeft al geruime tijd een gesprek met de vakbond op het programma staan. Nu dat komende woensdag plaats heeft, wil minister van Binnenlandse Zaken Gen scher echter niet meer bieden dan een toeslag voor zware arbeid ter hoogte van 160 tot 200 mark. De Arabieren, die verloren maar daar bleven wonen, betwisten het Israëlische tuinbouwsucces niet. Zij kijken naar de nieuwe bungalows en het drukke gedoe van de nieuwko mers, en voelen aan dat er nog iets meer dan vooruitgang in hun land is ingeplant. Ze voelen dat de joden van plan zijn zich er definitief te vesti gen. Bijna 7000 Israëliërs hebben zich tot dusver permanent gevestigd in ongeveer 50 nederzettingen (kibboet- sim, collectieve boerderijen en kleine stadskernen) in de Arabische gebie den die in 1967 werden veroverd. Meer dan een dozijn paramilitaire posten zijn er gevestigd, ook met de bedoeling om te blijven. De nederzettingen zijn gevestigd op de Syrische Golan-hoogten, de weste lijke Jordaan-oever, de Gaza-strook en de Egyptische Sinaï-gebieden die de regering van r ’’emier Golda Meir heeft geweigerd te annexeren en nog steeds aanduidt als „bestuurde gebie den”, in afwachting van een definitie ve regeling van het conflict in he' Midden-Oosten. „In ruil voor grenzen die wij nood- zakelijfc en aanvaardbaar achten ben ik bereid gebied af te staan”, zei mevrouw Meir onlangs- „Niet al het gebied, God beware mij. maar genoeg on) een verdedigbare grens te vor men”. ARNHEM. De huidige directeur van de Vereniging van Nederlandse To neelgezelschappen in Amsterdam, de heer R. Wolfenberger, volgt met ingang van het seizoen 1974-1975 mr. G. Kort hals Altes op als zakelijk leider. vanydo toneelgroep Theater te Arnhem. Mr. Korthals Altes, wordt in september 1974 zakelijk leider van het gezelschap van Hans Croiset te Amsterdam. AMSTERDAM. Slager H. de la Marre uit Amsterdam-West weet nu wie hem op 14 januari 1967 voor zijn winkel heeft beroofd van bijna vijfduizend gul den. Het is een inmiddels 55 jaar gewor den schilder, die na meer dan zes jaar de wroeging over zijn daad niet kon kwijtraken. De Israëlische regering is gevoelig voor de internationale implicaties van joodse vestigingen in de bezette ge bieden en probeert die vestiging strikt in de hand te houden. Ondanks het verzet van Dayan bevestigde het ka binet onlangs zijn standpunt dat grond in de bezette gebieden niet mag wor den gekocht door Israëlische of bui tenlandse particulieren en dat over treders hoge boetes of gevangenis straffen kunnen krijgen. De Jordaan se regering heeft aangekondigd dat zij Arabieren die land verkopen tot de doodstraf zal veroordelen. Desondanks is volgens sommige schattingen reeds 5000 hectare land op de westelijke Jordaanoever aan joodse particulieren verkocht, en hoe wel er bekentenissen zijn over beta lingen via tussenpersonen, zijn er tot dusver nog geen vervolgingen inge steld. Het joodse internationale fonds, een semi-officiële organisatie voor land- ontwikkeling, heeft toegegeven meer dan 10.000 hectare Arabisch land te hebben aangekocht. In een in het oog lopend geval, dat van Kiryat Arba, moest de regering onder druk van de publieke opinie akkoord gaan met de vestiging van een stadskern, hoewel veel ministers Aan het gesprek dat 25 jongeren eind juni in aanwezigheid van de koningin zullen voeren over het politieke en In een bericht in de New York Times motiveert Clifford zijn mening met de verklaring dat de schade die het Water- gate-schandaal aan de regering-Nixon heeft toegebracht „onherstelbaar” is. De Verenigde Staten zouden zich de komen de drieëneenhalf jaar geconfronteerd zien met en „zich uitbreidende verlam ming” van het regeringsapparaat. Volgens Cliffords voorstel moet eerst Agnew aftreden omdat die „wegens ge brek aan vertrouwen”, niet voor het presidentschap in aanmerking komt. Nixon zou vervolgens op voorstel van het Congres een nieuwe vice-president kunnen benoemen en na diens installatie terugtreden. De nieuwe vice-president wordt dan automatisch de nieuwe presi dent. Deze zou zich wel moeten ver plichten slechts tot de eerstvolgende verkiezingen aan de macht te bliiven en zich in 1976 dus geen kandidaat te stellen. DEN HAAG. De koningin zal op woensdag 5 september, de nationale feestdag ter gelegenheid van haar zilve ren regeringsjubileum tussen elf uur ’s morgens en vier uur ’s middags, de festiviteiten bijwonen in een plaats die zij zelf door het lot zal aanwijzen. Zij zal het lot trekken tijdens de nationale viering in fret RAI-congrescentrum in Amsterdam. Alleen die plaatsen die het programma van de jubileumviering via de commissarissen der koningin bij het „nationaal comité” hebben aangemeld, komen voor de loting in aanmerking. Dit heeft de voorzitter van het „Nationaal comité zilveren regeringsjubileum ko ningin Juliana”, mr. F. J. F. M. van Thiel, gisteren meegedeeld. In de plaats waar de koningin 5 september de feestviering zal bijwonen, zal een 25 meter hoge rood-wit-blauwe ballon worden opgelaten. De nationale viering op dinsdagavond 4 september zal door radio en televisie worden uitgezon den. Het programma vermeldt de pre mière van een documentaire film van Jan van Hillo over de koningin, en een quiz onder leiding van Mies Bouwman. De koningin en leden van de koninklijke familie zullen de avond bijwonen. Op donderdag 6 september zal de koningin in Den Haag drie bijeenkom sten bijwonen waar zij een ontmoeting zal hebben met leden van gemeentera den ,van Provinciale Staten en van de Staten-Generaal. Bij deze laatste bijeen komst zal ook een vertegenwoordiging van de Staten van Suriname en de Antillen aanwezig zijn. De rampzalige toestand op het Frank- fortse vliegveld, het grootste in de Bondsrepubliek, kwam vooral voort uit het niet meer kloppen van verbindingen, het met grote vertragingen vertrekken van toestellen of het geheel afgelasten. Chartervluchten naar vakantieoorden vertrekken soms met een halve dag vertraging. Bij de modelactie „dienst volgens voorschrift” hoort op alle vlieg velden dat veel verkeersleiders zich ziek melden. maatschappelijk bestel in ons land, zul len ook twee jongeren uit Suriname en de Antillen deelnemen. Via de Staats courant, die hiertoe in een oplage van 520.000 is verschenen, is dit onderdeel van de jubileumviering toegelicht. Het is de bedoeling dat klassikaal of in groeps verband aandacht wordt besteed aan de in de extra staatscourant besproken vraagstukken van staat en maatschappij. Een weergave van het gesprek zal eind augustus of begin september verschijnen als jubileumboek voor de jeugd van twaalf tot achttien jaar. Desondanks zijn er verscheidene botsingen geweest. Onlangs werden drie officieren van het leger berispt en overgeplaatst wegens het toepas sen van „niet goedgekeurde en onbe hoorlijke methoden bij het verdrijven van een groep Bedoeïnen van een stuk grond in de Sinaï”. Een andere maatregel van het leger, vorig jaar op de westelijke Jordaanoever bij het dorp Akraba, werd door minister van Defensie Mosje Dayan als „vandalis me” bestempeld. Het leger had een gebied afgebakend als „schietterrein” en de oogst van Arabische landbou wers met behulp van vliegtuigen ver- Het Witte Huis bijvoorbeeld dat door Nixon tot een soort „super-manager” was verheven, heeft veel van zijn belang rijkste mensen zien verdwijnen na de Watergate-onthullingen en hun vertrek evenals het feit dat Nixon zich met het schandaal moet bezighouden heeft een wijdverbreide onzekerheid te weeggebracht niet alleen in het beleid van het Witte Huis zelf maar in het beleid van het gehele uitvoerende appa raat. Voor ministeries en onafhankeliike bureaus heeft Watergate tot nu toe bete kend het vervangen van toppersoneel, ontslagen en voortdurende vacatures op belangrijke posten. Het Pentagon heeft verscheidene weken zonder permanent minister van Defensie geopereerd. Van de 32 burger-topfuncties zijn er 10 va cant. 5 worden bezet door mensen die wachten op hun vervanging en in 8 functies zitten nieuwe mensen. Het mi nisterie van Gezondheid en Welzijn heeft verscheidene belangrijke open staande functies en ingrijpende nieuwe verzekeringsvoorstellen heeft men tot de herfst terzijde gelegd. De CIA heeft dit jaar drie directeuren gehad en het FBI heeft geen permanent hoofd meer gehad sinds Edgar Hoover 13 maanden geleden overleed. DAMASCUS. (DPA) De zondag door Israel vrijgelaten Syrische gevange nen zijn volgens een bekendmaking van het ministerie van Defensie in Damascus in Israëlische gevangenschap gemarteld. BERLIJN. (DPA)Een rechtbank in West-Berlijn heeft gisteren de 65-jarige gepensioneerde Karl-Heinz Bigell tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op een joodse arrestant dertig jaar geleden. De rechtbank achtte bewezen dat Bi gell in de Tweede Wereldoorlog in een dwangarbeiderskamp voor joden in Kra- kau-Plaszov in Polen, samen met de direct na het einde van de oorlog be rechte commandant Amon Goeth, twee honden op de gevangene had losgelaten. De afgerichte honden brachten de man ernstige verwondingen toe en wierpen zich, na aansporingen van Bi gell, een tweede keer op hem. Daarna schoot Bigell de joodse gedetineerde met een schot dood. Voor het proces waren getuigen uit Polen, Israel en de Verenigde Staten naar West-Berlijn gekomen. De advocaat van Bigell heeft beroep aangetekend. Yakov Eiges, hoofd van de neder- zettingsdienst van de zionistische we reldorganisatie, zegt: „Wij bepalen onze projecten in overeenstemming met de richtlijnen van de regering. We proberen geen plaatsen te nemen waar al Arabieren wonen”. WASHINGTON (DPA). President Nixon en vice-president Agnew moeten naar de mening van de vroegere Ameri kaanse minister van Defensie Clark Clifford in verband met Watergate te rugtreden en het Witte Huis vrijmaken De situatie lijkt nogal uitzichtloos, omdat de regering niet van plan schijnt te zijn op de enorme salariseisen van de 1200 verkeersleiders in te gaan. Die eisen komen erop neer dat de laagste salaris groepen een derde meer zouden gaan verdienen en de hoogste ongeveer een kwart. Een verkeersleider, gehuwd, maar zonder kinderen, verdient in de Bondsre publiek minimaal 1648 en maximaal 3128 mark per maand. In zijn boek „de werkelijke slag van Algiers” heeft Massu het martelen van politieke gevangenen gerechtvaardigd, omdat dit de enige mogelijkheid zou zijn geweest om de betrokkenen aan het praten te krijgen. Degenen die dergelijke „legale” misdaden hebben gepleegd, zul len nergens rust krijgen, zo liet de „Communistische Liga” weten. Massu volgt een kuur in Chatel-Guyon. Het kwam de man zo hoog te zitten, dat hij dit weekeinde een telefooncel instapte, de politie vertelde wat hij ruim zes jaar geleden had gedaan, en vervol- In Kiryat Arba, een voorstad van Hebron, wonen nu al 250 joodse ge zinnen in moderne flatgebouwen; ze werken in een cementfabriek. De ge bouwen en de fabriek steken sterk af tegen de minaretten en zandstenen huizen in het nabijgelegen dal. De burgemeester van Hebron waar schuwde al in 1968 dat dé vestiging van joden de rust in zijn stad zou verstoren en hij waarschuwt nu nog steeds dat het Arabische karakter van zijn stad niet mag worden ver stoord, maar hij erkent dat Kiryat Arba nu een voldongen feit is- Op de Golanhoogten wijdjen de joodse nederzettingen zich aan land bouw, toerisme en de fabricage van vliegtuigonderdelen. In het zuidelijke puntje van de Sinaï worden voorbe reidingen getroffen voor de bouw van een ultra-modeme woestijnstad, die in de komende drie jaar 1000 gezin nen moet gaan herbergen. En in het noordoosten van het schiereiland wordt een nieuw regionaal bestuurs centrum gebouwd, dat volgens som migen de eerste fase is in de bouw van een grote havenstad. Op plaats waar nu alleen nog zand wat planten te zien zijn. „Terwijl een nederzetting voor de oorlog 15 tot 20 jaar nodig had om zelfstandig te worden duurt dat nu nog maar vijf tot zeven jaar”, zegt Yehiel Admoni, hoofd van het joods kolonisatiebureau. Die vooruitgang is enerzijds te danken aan de moderne technologie, anderzijds aan de „halzu- ziut”, de pioniersgeest. De verkeersleiders gebruiken hun machtspositie op de vliegvelden overi gens niet alleen om de eigen positie te verbeteren. Zij vinden dat zij een ver antwoordelijkheid dragen voor een uit de hand lopende drukte in de lucht. In 1971 hebben zij al eens gestaakt. De toenmalige minister van verkeer, Leber, stélde een commissie van onderzoek in, die volgens de verkeersleiders een be langrijk rapport uitbracht. •y 'K ita. gens wachtte tot rechercheurs hem kwa men ophalen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3