Fraaie zege Volleybestuurder Ed Koper kaartte fusie aan: Jan de Jong Amateurs houden race niet vol Cricketers mogen niet meer Bouw van internationaal poetsen en Israel sportcentrum in Van Lienden Avondvierdaagse voor fietsers Klaas Balk de Zaalvoetbalduel beste sprinter Ronde van Rijsenhout met streekfavorieten Succes Bataaf Jeugdteam van R&W in finale en Ressang in zwemploeg EEN TOPCLUB KOMEN” Dries Mul gaat Halfweg trainen (Van een medewerker) I „IN HAARLEM MOET fl aanlopen n i H c EllBOliS 1*^1 i 1 Doel van Stichting München 1972 Memorial u. Os 25 WOENSDAG 6 JUNI 1973 >1 Vedetten van buiten Volledige fusie Grootse gedachte II! ik. ar. er. rei iei. gi rl >A >lit lit li eer ek. w ai sul stapelsteigerbouw^t) II IJ STAPELSTEIGERS I 1 (Van onze wielermjediewerker) De uitslagen: op (Van onze sportredactie) en (Van en medewerker) >k i (Van een medewerker) ikte: lieu- elop foot Klaas Balk:snel. (Van onze wielermedewerker) (Van onze wielermedewerker) de (Van onze cricketmedewerker) ADVERTENTIE B- et ie (Van onze wielermedewerker) RIJSENHOUT. Op het 1.500 meter lange parcours aan de Blauwe Beugel- straat wordt donderdagavond in het pro gramma van de plaatselijke feestweek door de Halfwegse wielerclub De Bataaf in samenwerking met de Rijsenhoutse Gemeenschap voor de vijfde keer een ronde van Rijsenhout georganiseerd. Hef ALKMAAR. Aan het slot van de populaires op de Alkmaarse wielerbaan won de Zwanenburger Jan de Jong gis teravond op fraaie wijze een premie- koers over veertig ronden. Samen met Nico Rinkel uit Aalsmeer beide ren ners zijn lid van De Bataaf was hij na vijftien ronden ontsnapt en ondanks een fel slotoffensief van plaatselijk fa voriet Gerrie Slot bleven de twee aan voerders buiten schot. tw« lg te et n k jn B- I Reden voor de 38-jarige Koper om het initiatief te nemen voor een gesprek met andere clubs in Haarlem die in de vorming van een of meer toppers geïn teresseerd konden zijn. Kort geleden heeft er een eerste oriënterende bespre king plaats gehad tussen vertegenwoor digers van Ovra, die Raeckse en HVS. Drie clubs die op dit moment met teams meedraaien in een van de landelijke divi sies. Opmerkelijke afwezige is Alliance. Koper: „Ik heb met twee bestuursleden van Alliance gesproken maar het ant woord luidde dat men niet was geïnte resseerd”. Het doel van de stichting is een inter nationaal sportcentrum in Israel te bou wen. Door de staat Israel is hiervoor reeds de grond beschikbaar gesteld, de sportwereld moet nu zorgen voor het benodigde kapitaal om hierop een sport complex te laten verrijzen. „Een inter nationaal sportcomplex” zei de heer Vonhoff nog eens met nadruk, „want ook Arabische sportslieden zullen ten allen tijde welkom zijn”. is steeds weer een van de sportieve hoogtepunten van de feestweek en vrij wel alle streekfavorieten verschijnen ook ditmaal weer aan de start. ZANDVOORT. In de Pelikaansport- hal te Zandvoort wordt donderdag avond een vriendschappelijke zaal voetbal wedstrijd gespeeld tussen kampioen van de eerste klasse SC Zandvoort en hoofd klasser Kennemerland. Dit treffen be gint om zeven uur. „Ik klop me heus niet op m’n borst maar ik heb die zaak aangekaart van wege het belang van topvolley in Haar lem. Bij uitwedstrijden merken we al dat de tegenstander de ontmoeting op video-recorders opneemt. Het is volko men duidelijk dat je als amateurs de race niet meer kunt volhouden. Als men daar ook binnen d« verenigingen van overtuigd raakt dan hopen we bij de aanvang van de competitie ’74-’75 de fusie rond te hebben”. Ed Koper: „Geen hogere lasten voor de recreatie-spelers terwille van het in stand houden van een topploeg”. WETERING’S ||jb^ JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 023-25 34 56 b.g.g. 33 8801 Verhuur -i Montage f j-- Demontage Vraag onze conc. offerte Q—_J| ZWANENBURG. Het sprintkampi- oenschap van de Halfwegse wielerclub De Bataaf, dat over twee avonden op het Kinheimparcours in Zwanenburg werd verreden, is vrij gemakkelijk ge wonnen door de Badhoevedorpse prof Klaas Balk. Na eerst al het kampioen schap bij de profs en amateurs op zijn naam te hebben gebracht, bleef hij in het algeheel kampioenschap baas over aspirant Sjakie Pieters en nieuweling Ruud Verbeek. Klassementsrit: 1. G. Slot (Alkmaar) 12 pnt.; 2. J. de Jong (Zwanenburg) 12 pnt.; 3. N. Rinkel (Aalsmeer) 5 pnt. Jachtrace: 1- G. Slot 23 pnt.; 2. P. Nieuwenhuis (A’dam) 18 pnt.; 3. P. Slik ker (Broiek op Langedijk) 18 pnt. Afval race: 1. G. Slot; 2. N. Rinkel; 3. P. Slikker. Premiekoers 10 km: 1. J. dn Jong in 13.32; 2. N. Rinkel; 3. G. Slot- Een jachtrace voor nieuwelingen werd met 23 punten gewonnen door de natio nale aohtervolginigskampioen Jaap Mey er uit Badhoevedorp. Tweedie, met even eens 23 punten, werd Louis Ruiter uit Amsterdam en derde Wim Heine uit Castricum (12 pnt). In die afvalrace ble ven deze renners ook samen over, maar net voor het ingaan van de laatste ronde kwamen Heine en Ruiter ten val, waar door de race afgebeld moest worden. Beide renners moesten van verdere deel name afzien. HALFWEG. Het naar de vierde klas van het amateurvoetbal gedegra deerde Halfweg heeft als nieuwe trainer de bekende oud-EDO-speler Dries Mul aangetrokken, die ook nog in Blauw Wit en KFC heeft gespeeld. Als trainer was Mul het laatst werkzaam bij tweede klasser Blauw Wit. Bij de profs en amateurs wist de rappe Klaas Balk alle negen ritten in winst om te zetten. Hij had het daarbij niet al te moeilijk. Ruud Verbeek wist het bij de nieuwelingen tot zeven triom fen te brengen en Sjakie Pieters won bij de aspiranten alle acht zijn ritten. In het algeheel sprintkampioenschap tussen de drie titelhouders liet Balk zich niet door zijn jongere strijdmakkers ver schalken en bleef met driekwart lengte verschil aan de winnende hand. De uitslagen: profs en amateurs: 1. K. Balk, 2. P. de Vos, 3. T. Zuiker, 4. N. Rinkel. Nieuwelingen: 1. R. Verbeek, 2. G. Kuiken, 3. J. Kuiken, 4. G. Kuit. Aspiranten: 1. Sj. Pieters, 2. K. Over heul, 3. S. Snijders, 4. H. Noy. Algeheel sprintkampioenschap: 1. Klaas Balk, 2. Sjaak Pieters, 3. Ruud Verbeek. AMSTERDAM. De brute moord op een aantal Israëlische sportlieden tijdens de Olympische Spelen van München verbijsterde de wereld. De verdoving heeft lang geduurd, de verslagenheid en het medeleven waren algemeen. Het leven hernam echter zijn loop en het „Olympische drama” werd bij de vele aanslagen, die reeds door Arabische ter roristen waren gepleegd, gevoegd. Totdat er een aantal mensen was, dat niet alleen met woorden, maar ook met daden zjjn bewogendheid wilde tonen. Zo kwam de Stichting München 1972 Memorial tot stand, een nieuw initiatief van de oud-atleet Leo van der Kar, die reeds zovele malen de vaderlandse sportwereld verraste met zijn ideeën. Dinsdag gaf Leo van der Kar tijdens een persconferentie opening van zaken. Hij leidde daarbij de oud-staatssecretaris van CRM, de heer Vonhoff in, die op sobere, doch duidelijke wijze de doel stellingen van de stichting toelichtte. Vonhoff haalde daarbij de woorden aan van Ankie Spitzer-de Jong, de echtgeno te van de omgekomen Israëlische schermcoach Andre Spitzer: „Wij moe ten niet een dergelijke ontmoeting (O- lympische Spelen) verbreken, maar juist proberen dergelijke ontmoetingen op nieuw te arrangeren. De heer Vonhoff vervolgde: „Mevrouw Spitzer heeft het niet bij woorden gelaten, zij stelde een daad en schonk aan de stichting het van de Westduitse regering ontvangen bedrag van ruim drie ton. Wij konden toen niet langer werkeloos toekijken en wij hopen met elkaar, overal ter wereld, de droom van Ankie Spitzer waar te maken, opdat die droom een stuk redelijke werkelijk heid zal worden”. HAARLEM. Karim Ressang Herman van Lienden van het Heemsteed se HPC maken deel uit van de Neder landse herenzwemploeg, die zaterdag en zondag in Bolzano tegen Italië uitkomt. Voor het eerst sinds jaren maakt rug- slagzwemmer Bob Schoutsen geen deel uit van de nationale formatie. HAARLEM. De Koninklijke Neder landse Cricket Bond heeft ook dit jaar weer een aspirantentoemooi georgani seerd voor alle verenigingen in Neder land. Rood en Wit heeft de voorrondes van dit toernooi ov rleefd ten koste van V.U.C. en Bloemendaal en komt nu dinsdag in de finales op het veld van Hilversum. Het elftal van Rood en Wit (maximum leeftijd 14 jaar) telt enige bekende cricketnamen zoals De Nijs (aanvoerder), Bijleveld, Van Weelde, Van Muiswinkel de la Mar, Asselbergs en Kaars Sijpesteiijn. Rood en Wittrainer Hairy Newton zal de jeugdspelers bij staan in hun finale, waarin zij o.a. zullen moeten aantreden tegen de jeugdteams van Victoria en de winnaars van de wedstrijden Quick (H)-A.C.C. en Quick (N)-Hercules. Twee seizoenen geleden bezat Haarlem een vertegenwoordiger op het hoogste volleybalniveau, de heren van HVS. Vooral dankzij de aanwezigheid van de „gecontracteerde” vedetten De Vink en Tinkhof had HVS het zover gebracht. Was het toen niet het juiste ogenblik geweest om aan de vorming en instand houding van een topploeg te denken? Ed Koper weer: „Ik weet dat de heer Scholier destijds heeft gezegd: kom maar naar ons met jullie sterkste spe lers, maar dat was natuurlijk een onver koopbare zaak”. Een kwestie waarover de HVS-voorzitter eens opmerkte dat de clubs maar al te gauw het woord ronse- larij laten vallen als hij probeerde de versterking voor zijn eerste uit eigen streek te halen. Naast het sportieve element is voor Koper ook de zakelijke kant een belang rijke factor. „Het is op den duur alle maal niet meer te betalen voor één enkele club. En je kunt moeilijk de recreatieve volleyballers gaan belasten voor het topteam van hun club. Ik schat dat de drie verenigingen die nu met elkaar in contact zijn tegen de 15.000 gulden aan trainers moeten uitgeven”. De oplossing die Koper eigenlijk voor ogen stond ziet hij nu als irreëel. „Het liefst zou ik het zo gedaan hebben dat we met z’n drieën bijvoorbeeld onze beste speelsters en spelers aan een nieuw te vormen club zouden afstaan. Sportief gezien zit je dan met de moei lijkheid dat er dan voor de andere teams van de „pleegclubs” geen promotie meer mogelijk is, de besten gaan in die structuur immers naar de gevormde top- ploegen”. (Van onze sportredactie) HAARLEM De droeve gang van zaken rond het eerste herenteam van HVS, dat in twee seizoenen tjj d uit de eredivisie en vervolgens uit de eerste divisie volleybal degradeerde, is beslist niet alleen een doorn in het oog van de roemruchte HVS- voorzitter Scholier. Bij degenen die zich om die teruggang zorgen maken is ook Ed Koper, voorzitter van die Raeckse, de oudste volleybalvereniging in Haarlem. „Het Dr Posthuma gaf daarna als lid van het bestuur een overzicht van hetgeen was gebeurd en nog op stapel staat. „Wij hebben het uitgangspunt van Ankie Spitzer overgenomen,” aldus dok ter Postuma. „Zij zei, met haat valt niet te leven” en op deze uitspraak borduren wij voort. Wij vinden het een grootse gedachte van deze zo zwaar beproefde vrouw, die voor dit doel een bijzonder genereus gebaar maakte met het beschikbaar stel len van een startkapitaal van driehon derdduizend gulden”, aldus dokter Pos thuma. Hij somde daarna op wat er na de oprichtingsdatum 26 februari 1973 reeds aan acties was gebeurd, acties die ongeveer 31.000 gulden opbrachten. De voetbalclubs Utrecht, Volendam en AZ’67 hebben zich bereid verklaard mee te willen doen aan nieuwe acties,” aldus dokter Posthuma. „Wij beginnen in september met een grootse manifestatie maar waaruit deze acties bestaan kunnen wij nog niet zeg gen. Vele sportbonden hebben reeds hun medewerking toegezegd.” De schermbond heeft laten weten dat zij de recettes van alle door haar georganiseerde evenemen ten zal verdubbelen en zal afdragen aan de stichting. Ook in het buitenland komt de actie op gang. In Israel en de Verenigde Staten zijn reeds comités opgericht, in Engeland, West-Duitsland, waarbij de president van het Duitse Olympische Comité Willy Daume zich persoonlijk zal inzetten en Zuid-Afrika, zijn comi- té’s in oprichting. De Israëlische rechter Amnon Carmi vertelde in een zeer be wogen toespraak een en ander van de ontroering in Israel toen men van deze actie hoorde. De totale kosten van het project wor den geschat op een bedrag tussen de vijf en zeven miljoen gulden. Leo van der Kar: „Indien alle aangesloten sportmen sen in Nederland 50 cent zouden afdra gen hadden wij al een bedrag van an- steekt me gewoon dat Haarlem geen topploeg in de volleybalwereld heeft terwijl er naar mjjn mening toch een vrij ruime basis voor aanwezig is”. voorbeeld te geven, ziet om zich heen in de eerste divisie veel gesponsorde ploe gen. Die hebben geld om meer te kun nen trainen en dus meer kans om hoger op te komen. Maar voor die moeilijk heid staan wij niet alleen. Ziet men een keer de noodzaak van dat samengaan in dan moet je ervoor zorgen goed kader te hebben. Uitsluitend geld zorgt nog niet automatisch voor een bloeiende vereni ging”. Ed Koper, al twintig jaar die Raeckse-lid, zegt zelf geen problemen te hebben met chauvinistische clubgevoe lens. HALFWEG. De renners van Halfwegse wielerclub De Bataaf hebben het in open koersen heel knap gedaan en vooral de Badhoevedorper Japie Meyer, de nieuwe nationale kampioen achtervolging bij de nieuwelingen, be haalde in de ronde van Barendrecht een mooie overwinning. Na een lange solo vlucht ging hij met bijna een minuut voorsprong als eerste over de streep. In de ronde van Ouderkerk aan de Amstel moest Meyer het met de tweede plaats stellen. De Amsterdamse Bataaf- rijder Co Moritz, Ton Zuiker uit Bad hoevedorp en de Zwanenburg Jimmy Kruunenberg werden daar respectieve lijk vierde, zesde en zevende bij de amateurs. Dries Kalee uit Zwanenburg bracht het bij de liefhebbers tot een vierde plaats. Peter Noy uit Osdorp bracht het in Damwoude bij de nieuwelingen tot zijn vierde zege van dit seizoen. Zijn jongere broer Herman kwam in de rit voor aspiranten als vierde over de eindstreep. In Bovenkarspel finishte Peter Noy als vijfde en werd Herman zesde. Theo Smit uit Halfweg kwam bij de amateurs op een verdienstelijke tweede plaats in Bo venkarspel. Hij moest alleen Gerard Kamper uit St. Pancras yoor laten gaan. De oud-directeur van de NeVoBo, M.H.W Lanigenhuyzen, iis gisteren in Den Bosch overleden. Hij wend 63 jaar. Marijke Schaar is als zevende ge plaatst in het damesenkelspel van de internationale kampioenschappen van West-Duitsland. HVS, Ovra en die Raeckse zijn het erover eens dat de enige uitweg een volledige fusie is, aldus de praeses van die Raeckse. Een werkcommissie van de drie „gezworenen” heeft nu de afspraak gemaakt de zaak allereerst met de vol tallige besturen te gaan doorspreken voordat men in augustus weer bij elkaar komt. Mocht men het over de opzet eens worden dan nog zijn de moeilijkheden legio, alleen al het vinden van een grote sponsor (die niet beslist uit Haarlem hoeft te komen) is een ingewikkelde zaak. „Zo’n fusie moet je met de groot ste omzichtigheid aanpakken. Je móet haar in elk geval wel aangaan. Het eerste dames van die Raeckse om een Halfweg geeft er de voorkeur aan om de komende competitie bij de hoofdste delijke vierdeklasser ingedeeld te wor den en heeft daartoe een verzoek inge diend bij de competitieleider. Met de training wordt op dinsdag 24 juli door Mul een begin gemaakt. Bij Halfweg, dat de jonge Wim Schouten als amateur naar Haarlem zag vertrekken, terwijl Leen Buis en wissel speler Ruud Wösting een overstapje na men naar Hoofddorp, is ook al een voorlopig oefenprogramma vastgesteld: zondag 19 augustus wordt met drie elf tallen tegen het derde, vierde en vijfde van Haarlem gespeeld, zondag 26 augus tus wordt deelgenomen aan een toernooi van HRVC en zondag 2 september gaan de Halfweggers met vier elftallen bezoek bij DEK. Bij aanvang van cricketseizoen heeft de Nederlandse Cricket Bond ook een aantal spelregels ge wijzigd. De voornaamste hiervan is, dat de „l.b.w.regel” een toevoeging heeft gekregen waarin wordt bepaald dat een batsman uit gegeven kan wor den indien de scheidsrechter ervan overtuigd is dat de bal het wicket zou hebben geraakt, zells mdien de bal naast de off-stump gestuit heeft en zelfs indien het tegenhouden met de benen buiten de off-stump ge schiedt. Een andere wijziging is dat een bowler geen proefaanloop meer mag nemen nadat het spel begonnen is, dit in verband met het üjdrekken. Ook mogen de spelers de bal niet meer oppoetsen, dit mag alleen wor den gedaan door de bowler. Het is jammer dat de KNCB deze regels zonder meer uit het Engelse cricket heeft overgenomen en deze niet heeft betrokken op de Neder landse manier van cricket spelen die op bepaalde punten nogal afwijkt van de Britse. Allereerst wordt in Engeland beroepscricket gespeeld waardoor er soms grote bedragen op het spel staan. In Nederland wordt eompetitiecricket gespeeld op een min of meer vriendschappelijke basis. In Engeland waar bijvoorbeeld een county een wedstrijd niet mag verlie zen, kan het voorkomen dat men gaat tijdrekken door steeds nieuwe bow lers aan te zetten die dan weer hun aanloop steeds opnieuw moeten uit proberen. In Nederland komt dit ge lukkig niet voor hier wordt nog lou ter voor het genoegen gespeeld. Wat betreft het niet meer mogen oppoet sen van de bal de volgende opmer king: een nieuwe cricketbal is voor zien van een vernislaagje waardoor bij het eerste gebruik ervan, de bal een behoorlijke afwijking in de lucht kan krijgen. Dit is een voordeel voor de bowlers die de nieuwe bal gebrui ken. Door zorgvuldig poetsen van de nieuwe bal probeert men de glans zolang mogelijk op de bal te houden. Er zijn bowlers die ware meesters zijn in het laten „zwaaien” van de nieuwe bal waardoor zij reeds vele wickets hebben genomen. In Enge land waar op gras gespeeld wordt verliest de bal lang zo snel zijn „shine” niet als in Nederland waar op een ruwe cocosmat gespeeld moet worden. Na ongeveer 10 overs is in Neder land de shine van de bal verdwenen en hiermee het voordeel van het zwaaien van de bal. Alleen de bowler mag nu nog maar de bal oppoetsen van de KNCB, een overbodige regel, waardoor weer één van de aantrek kelijkheden van cricket verloren dreigt te gaan. Tenslotte de nieuwe l.b.w. regel, die in Engeland reeds weer afgeschaft is omdat het beoorde len ervan door de scheidsrechters te moeilijk werd bevonden. In Neder land wordt dez eregel juist geïntro duceerd. De KNCB wil wat betreft de spelreegels nog Engelser zijn dan de Engelsen. VOGELENZANG. Door de Voge- lenzangse afdeling van de Sport en Toerclub De Kampioen uit Den Haag wordt op 12, 13, 14 en 15 juni voor de tweede keer in de contreien van Voge lenzang een rijwielavondvierdaagse ge houden. Men verwacht dat er zo’n vier honderd liefhebbers van het rijwieltoe- risme en trimmen van de partij zullen zijn. Het vorige jaar kon men op 265 deelnemers bogen. Elke avond moet er zo’n 25 kilometer gefietst worden. Er is voor maandaga vond 18 juni een inhaalavond gepland voor degenen die door omstandigheden op een van de vier avonden verstek moet laten gaan. Bij het uitkomen van de laatste bocht kreeg Jan de Jong nog een aflopende ketting, maar freewheelend wist hij Ni co Rinkel nog net voor te blijven. In de klassementsrit won De Jong met een krachtsexplosie weliswaar het eerste klassement, maar daarna begon Ger Slot aan een solovlucht en wist de drie andere klassementen te winnen. Slof won daarna ook de jachtrace en een afvalwedstrijd. Alleen in de premiekoers werd hij door de uitval van de twee Ba taven verrast. Door het organiserende De Bataaf zijn de nabuurclubs Amstelland, De Ger- maan-GMC, Le Champion, Ulysses en UWTC uitgenodigd om met hun renners aan deze Rijsenhoutse ronde deel te nemen. Van deBataaf verschijnen onder meer aan de start plaatselijk favoriet Peter de Vos, die al eens eerder voor eigen pu bliek zegevierde, de Zwanenburgers Co Hoogendoom en Jimmy Kruunenberg, Theo Smit uit Halfweg, de Badhoeve dorper Ton Zuiker, Nico Rinkel, Gert Post en de broers Aldert en Melle Jong kind uit Aalsmeer, de Amsterdammers Co Moritz en Nico Vermeulen, Juul Bruessing uit Bovenkerk, de Haarlem mer Cor de Looze en Peter d’Haene uit Vijfhuizen. Van de vijf uitgenodigde clubs verwacht men onder meer een Koos v.d. Knaap uit De Kwakel, Theo Oudshoorn uit Waverveen, Henk Jacobs uit Ouderkerk aan de Amstel, de Am sterdammers Louis Westrus, Rink Cor- nelisse, Cor Leunis en Gerrie Knete- mann aan het vertrek met vele anderen. Bij de nieuwelingen mogen de Bad hoevedorper Japie Meyer, Peter Noy en Johan Kuiken uit Osdopr met de Zwa nenburgers Ruud Verbeek, Rob Borst, Ered Verlinden en Gé Kuit tot de kans hebbers gerekend worden. De profs en amateurs moeten 70 km. rijden, terwijl de nieuwelingen met 45 km. kunnen volstaan. Er wordt om zeven uur 's avonds gezamenlijk gestart. Meteen na afloop volgt de prijsuitreiking. derhalf miljoen gulden”. Opvallend overigens was dat het NOC en andere instanties nog niet hebben gereageerd op dit streven. „Voor de Nederlandse rege ring was het destijds niet mogelijk fi nanciële steun toe te zeggen,” aldus de heer Vonhoff. Een maquette van ïiet te bouwen sportcentrum was niet aanwezig, aange zien door de moeilijkheden met de ver keersleiders in West-Duitsland de bagage van rechter Amnon Carmi nog niet in Amsterdam was gearriveerd. (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM. het. nieuwe Koninklijke ik -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25