Senaatscommissie vecht gezag president aan Ook NIW laat Weinreb vallen saboteerde Amsterdamse accountantsdienst Geen malversaties Communiqué van Elysée ZOEKEN NAAR OORZAAK Parijs voorkomt EEC-beleid jegens VS Kabeljauwoorlog vermoedelijk Pompidou moet het kalmer aan doen „Comité Hess naar oplossing achtergrond Toepolev” bij metrobouw Ontvoerde officier in Argentinië vrijgelaten ff PPR wil vliegverbod in vakantietijd m 3 1973 WOENSDAG 6 JUNI VOLGENS BEWERING Mitchell (Van onze redacteur in Brussel) Secretariaat Verdeeld Weigering ERVIN EIST NIXONS NOTULEN SALLY HARMONY i (Van onze redacteur in Parijs) uin oor ren eni geren daarvoor de politieke instru menten te scheppen”- Magruder, de onder-directeur van de herverkiezingscommissie van de presi dent. Het heeft er de duidelijke schijn van dat Frankrijk Nixon op bezoek wil laten komen in een nog steeds verdeeld Europa waarvan de lidstaten dan stuk voor stuk zwakker zijn dan de Ver. Staten als het op onderhande len aankomt. Dat zou de Ver. Staten in de gelegenheid stellen meer druk middelen te gebruiken tegen elk van die landen afzonderlijk en in zo'n opstelling zou Pompidou dan zoeken naar politieke glorie voor een sterk Frankrijk als leidende natie van Eu ropa. De Verenigde Staten bevinden zich nu tegenover dit Europa in een posi tie van vragen om toezeggingen: op handelsgebied, op het monetaire vlak met een wederom snel zwakker wor dende dollar en ook waar het gaat De negen zijn het bij alle menings verschillen wel eens over deze tak- tiek: de problemen moeten afzonder lijk worden behandeld en niet, zoals de VS willen, in één pakket worden besproken. Van der Stoel: „Aan een construc tieve dialoog moet nog hard worden gewierkt. Het ontstaan van vele bila terale gesprekken zal voor Europa een kwade zaak zijn”. Het revolutionaire volksleger liet zijn zoons destijds weten dat het „bepaalde gegevens” van Nafis wilde hebben en dat hij zou worden vrijgelaten als hij die verstrekt had. het gemeenschappelijk dragen de Atlantische lasten. Als enige <a- ter er- ide in flat en ter <en een ure het >rig int. and /an /an jen ge- de «rt- ar- en :ra- wie ken anl. af 'OOI gen op orig i de s te een een ■on- ias- ffen lan, re in lar ien et- Me- do gen ten ing zen in- rste dit dit jen. de •oor vijf de jast Mr. ®y. ers, tele traf elfs nen eite te eer- ibe- ■on- live een heb ik •els, .een •aar jen. mij jen: ot- nd, een dat de veroordeelde inbreker-spion Gor don Liddy, hoewel immuniteit van verde re rechtsvervolging verleend, bleef wei geren te getuigen. Volgens Liddy’s advo caat hield de weigering verband met een hoger beroep dat door Liddy werd inge diend en waarvan hij verwacht dat het zijn oorspronkelijke veroordeling van 20 jaar gevangenisstraf ongedaan zou kun nen maken. PARIJS (Reuter). Een organisatie die zich „het actiecomité voor de bevrij- ding van Rudolf Hess” noemt heeft gis teren verklaard verantwoordelijk te zijn voor het verongelukken van de Russi sche Toepolev-144 bij de luchtvaartten- toonstelling in Parijs. Bij de hervatting van de zittingen van de Watergate-commissie van de senaat maakte voorzitter Sam Ervin bekend, Het betreft inbrakenover de afgelopen maanden bij de voorzitter van de demo cratische partij Robert Strauss; een van de advocaten van de Seatile Seven (die gedagvaard werden wegens het tot ont ploffing brengen van expiosieven in een aantal gebouwen); bij een televisiecor- respondent Dan Rather, die als Witte Huis-verslaggever kritisch was over het beleid van Nixon; in het kantoor van de NAACP (de vereniging ter behartiging van de belangen van negers) in het kantoor van het Brookings Institute (een studiegroep die zich ook kritisch uitliet over het regeringsbeleid), en bij de Chi leense ambassade. In al deze gevallen werden géén voorwerpen van waarde ontvreemd en was het kennelijk te doen om ontvreemden of kopiëren van docu menten. CORDOBA. Het trotskistische revo lutionaire volksleger, een organisatie van Argentijnse stadsguerrillastrijders, heeft gisteren de bijna zes weken geleden ontvoerde majoor Acobo Nafis vrijgela ten. op 1>e zadelen met de rol van tempel der Europese bureaucratie. Acht delegaties tegenover de Fran sen: het is een niet verheffende, zij het allerminst ongewone aanblik in het Europees gebeur - van deze da gen. Het is opvallend dat Duitsland en Engeland, landen wier regeringslei ders toch ook met president Nixon hebben gesproken, zich uiterst Euro pees hebben opgesteld. Walter Scheel: „Wij moeten nu de consequentie aan vaarden van het feit dat die topconfe rentie van Parijs hieeft bepaald dat er in 1980 een Europese Unie moet zijn totstandigebraeht”. De Britten hebben besloten dat zij in de EEG een mogelijkheid zien voor een nieuwe politieke zelfontplooiing en daarvoor is het dan ook noodzake lijk dit Europa effectief te wapenen. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON In de afgelopen dagen zijn verschillende inbraken bekend geworden, waarvan de slachtoffers aanvankelijk hadden aange nomen dat het „gewone inbraken” waren, maar waarvan nu vermoed wordt dat ze hetzij door agenten van de binnenlandse veiligheidsdienst, hetzij door Nixons privé-kraakploeg werden uitgevoerd. LUXEMBURG Er komt vooralsnog geen gemeenschappelijk standpunt van de EEG-landen voor hun relaties met de Verenigde Staten. Na het vruchteloos politiek overleg dat de ministers van buitenlandse zaken gisteren in Luxemburg hebben gevoerd, is het zelfs zeer de vraag of zo’n standpuntbepaling er wel zal komen voor dat president Nixon in de herfst naar Europa afreist. om van troef kunnen de Amerikanen daarte genover hun Europees troepenbestand in het veld brengen. De 46-jarige Nafis, officier bij de para-militaire grenspolitie van Argenti nië, werd op 26 april ontvoerd toen hij op het punt stond zijn woning in Cordoba te verlaten. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, toonde zich na afloop uiterst somber gestemd en dan met name omdat het wederom de Fransen zijn die tegen de kennelijke achtergrond van hun politieke bijbedoelingen ver dere vooruitgang bij het streven naar een gemeenschappelijk buitenlands beleid, of althans het begin daarvan, onmogelijk hebben gemaakt. Alles wat zweemt naar een verste viging van de banden tussen de Euro pese politieke samenwerking en de communautaire integratie wordt door de Fransen onder de tafel getrapt- En inplaats van de constructieve dialoog met de Verenigde Staten, die de Pa- rjjse topconferentie in het vooruitzicht stelde, hebben negen EEG-lidstaten zelfs onderling nog geen opbouwende samenspraak kunnen ontwikkelen. Wanneer men afziet van enkele pro cedurele afspraken. De senaatscommissie heeft gisteren aangekondigd onder strafbedreiging te eisen dat zij kopieën beschikbaar krijgt van de notulen die gemaakt zijn van de gesprekken tussen president Nixon en zijn vroegere juridische adviseur John Dean. Deze mededeling kwam kort na dat de plaatsvervangend perssecretaris van het Witte Huis, Gerald Warren, was teruggekomen van zijn verklaring van een dag eerder, dat Nixons aantekenin gen niet beschikbaar zouden worden ge steld. De aantekeningen, aldus Warren, kunnen niet onder strafbedreiging wor den opgeëist, maar de senaatscommissie wil die bedreiging wel. Hiermee gaat de senaatscommissie het gezag van de pre sident direct aanvechten. Reisner onthulde dat hijzelf afschrif ten van de afgeluisterde gesprekken in de folder legde van ex-minister John Mitchell, die toen hoofd was van de herverkiezingscommissie. Hieruit zou blijken dat Mitchell inderdaad op de hoogte was van de afluisteringsoperatie, Staatssecretaris Brinkhorst: „De Franse houding is inconsequent want enerzijds vragen zij om een Europese identiteit, terwijl zij anderzijds wei- Wat de internationale instellingen betreft, mag naar Franse visie Nixons bezoek niet ontstijgen aan een optre den in de NAVO-raad, een gesprek met de voorzitter van de EEG-minis- tenraad en een onderhoud met de voorzitter van de Europese commis sie. Verder: een serie bilaterale ont moetingen met regeringschefs en staatshoofden van grote Europese landen. Conclusie: kleine landen zul len niet meetellen. Mevrouw Harmony, een secretaresse van 45 jaar, bekende dat zij afschriften had gemaakt van bij de democraten afgeluisterde telefoongesprekken. Ook vertelde zij dat zij een opdracht van Liddy eens op een gefotokopieerd brie- vehoofd van het hoofdkwartier van senator George McGovern een pasje had getikt dat toegang gaf tot McGoverns kantoren, en dat zij zelf de handteke ning daarop vervalste van Gary Hart, destijds McGoverns verkiezingscampag- neleider. Als uiterst mager resultaat lag tenslotte een communiqué op tafel waarin eigenlijk niet veel meer werd vastgesteld, dan dait er in juli op nieuw over de kwestie wordt gespro ken. Weliswaar vermeldt de officiële slotsom ook dat de EEG zijn eigen indentiteit moet bevestigen en als af zonderlijke eenheid een eigen plaats in het wereldgebeuren moet bepalen, maar dat zijn beginselverklaringen die in Brussel, Parijs, Luxemburg, Rome, Den Haag of waar men dan ook in de loop der jaren al heeft vergaderd, sindis jaar en dag worden af ges token. Met dat politieke secretariaat in hun hoofdstad echter zouden de Fransen wellicht een instrument in handen krijgen dat ze ter wille van een gemeenschappelijk standpunt zouden willen bespelen, teneinde zo doende Parijs te verheffen tot poli tiek zenuwcentrum van het verenigd Europa en het onaanzienlijke Brussel Een foto, genomen in de Parijse voor stad Goussainville, waar zondag de Russische Toepolev-144 is neergestort. Russische deskundigen onderzoeken nauwgezet elk stukje van het veronge lukte toestel, in de hoop een aanwijzing te vinden over de oorzaak van het on geluk. verplichtingen heeft afgezegd. Maar ah reden noemt het Elysée een „griep met wederinstortingen” die het staatshoofd afgelopen winter had opgelopen en waarvan hij nog altijd niet helemaal genezen is. PARIJS. Met een officieel commu niqué heeft het Elysée gisteren eindelijk gereageerd op de steeds alarmerender geruchten volgens welke het Franse staatshoofd momenteel aan een ernstige ziekte zou leiden. Het communiqué geeft toe dat de president het wat „kalmer aan moet doen” en opnieuw een serie BRUSSEL. De Navo „hoopt vurig" dat zich de komende dagen in de kabel jauwoorlog een ontwikkeling zal voor doen die hef mogelijk maakt dat de twee Navo-landen Groot-Brittannië en Ijsland, die nu als twee kemphanen tegenover elkaar staan, weer over het visserijvraagstuk gaan praten. Hoge Navo-kringen in Brussel hebben deze verwachting geuit, die het resultaat zou zijn van bemiddelingspogingen van secretaris-generaal Luns. De Navo kan bondgenoten evenwel nergens toe dwin gen. De IJslandse regering had van de Navo geëist er voor te zorgen dat de Britse marinevaartuigen zich uit de om streden vijftig-mijlszone rond het eiland zouden terugtrekkken. nadere uitwerking daarvan niet schreven. Bij het onderzoek zijn voorts geen aanwijzigingen gevonden voor de bewe ring van de voormalige bedrijfsboekhou- der dat de controle op de uitvoering van de contracten door de dienst Publieke Werken onvoldoende zou zijn geweest. „In ieder geval voldoet de organisatieopzet ten aanzien van het aspect controle aan de daaraan te stellen eisen”, aldus de nota. In verband met publikaties in de pers dat overmatige winsten zouden zijn ge maakt werden de voorlopige resultaten van beide aannemerscombinaties onder zocht. Deze resultaten werden getoetst aan de bedirijfsuitkomsten van ©en aan tal Nederlandse concerns, waarvan de partners deel uitmaken. De conclusie uit de voorlopige cijfers houdt volgens de accountantsdienst in dat de verschillen tussen de tot dusver behaalde resultaten van Amco en Co spoor en het gemiddelde resultaat van de vijf deelnemende concerns, dat ter ver gelijking werd gehanteerd, niet geheel aan de invloed van de winstbepalings- en dividendpolitiek van laatstgenoemde concerns kunnen worden toegeschreven. Een definitief oordeel over de uitkom sten kan echter eerst worden gegeven na voltooiing der onderhavige werkzaamhe den, zo concludeert de gemeentelijke accountantsdienst. In hoeverre dit al of niet in strijd geacht kan worden met de desbetreffen de contractbepalingen wordt ©en juri disch probleem genoemd. Het kostenbe- grip is namelijk in het contract en de nader© uitwerkine daarvan niet om- Liddy kwam overigens wel ter sprake in de verklaringen voor de senaatscom missie, eerst van zijn voormalige secre taresse mevouw Sally Harmony, en daarna in een getuigenis van Robert Reisner die de assistent was van Jeb DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid B. de Gaay Fortman (PPR) heeft de minister van Defensie schriftelijk ge vraagd militaire vliegerij tijdens de va kanties zoveel mogelijk te beperken. Hij stelt voor tijdens de bouwvakvakan- tfe een totaal vliegverbod af te kondi gen; in het hele vakantieseizoen geen militaire vliegerij toe te staan boven de bosgebieden van Noord-Brabant, de Waddeneilanden en het Maasdal; laag overvliegen te verbieden voor zover ver mijdbaar; nacht- en avondoefeningen uit te stellen. ;te. ■ge- Het blad legt ook een direct verband tussen de drie of vier uiterst rechtse ministers die nu in het kabinet zijn opgenomen en de benoeming van een groot aantal nieuwe prefecten aan de ene en de wankele gezondheidstoestand van het staatshoofd aan de andere kant. De krant van Sartre laat doorschemeren dat het Gaullistische regime bij een plotseling aftreden van de president be vreesd zou zijn voor een linkse tegenak- tie die dan door die gespierde ministers en prefecten zou moeten worden opge vangen. Ook de speculaties over vervroegde presidentsverkiezingen vinden onvermin derd voortgang. wat hij tot nog toe heeft ontkend. Inmiddels is wel bekend geworden dat Mitchell heeft toegegeven zijn toestem ming te hebben gegeven om de gearres teerde inbrekers om te kopen als zij er het zwijgen toe deden. Mitchell was toen al afgetreden als hoofd van de commis sie, maar wilde daarmee voorkomen dat de verkiezing van Nixon gevaar zou lopen. Liddy, aldus Robert Reisner, was de ideeënman voor sabotage-acties. Zo stel de hij MacGruder eens voor demon stranten los te laten op het Democrati sche partijcongres in Miami, die uitge dost met McGovern-speldjes moeilijkhe den zouden moeten veroorzaken en waarbij een meisje zich zou moeten ontkleden. Het doel was McGovern in diskrediet te brengen. Verder zou Liddy een plan hebben gehad om prostituees naar Miami te sturen om invloedrijke democraten te benaderen, om van hen inlichtingen los te troggelen. Of deze plannen zijn uitgevoerd, is niet bekend. De leider van de Republikeinse min derheid in de Senaat, Hugh Scott, zei gisteren na een gesprek met de presi dent, dat Nixon „wist dat er mensen waren die hem proberen te compromit teren”, maar dat er geen sprake van was dat de president de resterende tijd van zijn tweede ambtstermijn niet zou vol tooien. Een woordvoerder van de Russische ambassade zei er nog niet eerder van te hebben gehoord. Hij wilde geen com mentaar geven op de vraag of de be trokken organisatie met de brief de aandacht op zich wil vestigen. De brief was niet ondertekend maar droeg slechts de naam van het comité. Hess, voorma lig medewerker van Hitler, is destijds tot levenslang veroordeeld. De Sovjet unie is tegen zijn vrijlating uit de gevangenis van Spandau in Berlijn. Of deze eerste officiële reactie alle geruchten tot zwijgen kan brengen staat nog te bezien. Het weekblad l’Ex- press onthulde dat het staatshoofd vlak voor zijn vertrek naar Ijsland waar hij vorige week president Nixon ont moette in een Parijse kliniek aan een grondig medisch onderzoek was onder worpen. En het nieuwe maoïstische och tendblad Libération, waarvan Jean Paul Sartre de directeur is, ging gisteren met revolutionaire vrijmoedigheid nog een stapje verder door met betrekking tot de mysterieuze kwaal van de president on omwonden het woord kanker te schrij ven. AMSTERDAM Uit het onderzoek van de administraties van de „Amster- dames Metro Combinatie” (Amco) en de aannemerscombinatle Cospoor is niet gebleken dat er handelingen hebben plaats gehad die op grond van de con tractbepalingen als onregelmatig moe ten worden bestempeld en die de ge meente Amsterdam rechtstreeks financi eel nadeel zouden hebben berokkend. Dit is een van de conclusies waartoe de gemeentelijke accountantsdienst is geko men na een onderzoek in opdracht van B. en W. naar de botfwkosten van de metro en waarvan in een nota verslag is uitgebracht. Aanleiding tot het onderzoek vormde een aantal beschuldigingen, geuit door de voormalige bedrijfsboekhouder van Amco. Deze hielden in dat de gemeente door de aannemerscombinatie ernstig zou zijn benadeeld. Het onderzoek strek te zich, mede met het oog op de moge lijkheden van cijfervergelijking, even eens uit tot Cospoor. Volgens de accoun tantsdienst zijn de beweringen van de boekhouder van Amco door het onder zoek niet bevestigd. Wel werd geconstateerd dat bepaalde extra kortingen tot een bedrag van f 48.439, waarop de gemeente geen recht heeft maar die voor de kostenberekening wel van belang zijn, door Amco niet in de aan de dienst Publieke Werken te verstrekken kostenoverzichten waren op genomen. Het kantoor in Parijs van het Britse persbureau Reuter heeft een brief ont vangen waarin deze organisatie ver klaart sabotage aan het vliegtuig te hebben gepleegd toen het vorige week nog op de grond stond. Aan Nederlandse kant achtte men het dan ook allerminst uitgesloten dat de Fransen langs een omweg willen terugkeren naar het politiek secretariaat van de EEG in Parijs. Het Is een denkbeeld dat al voor de topconferentie van jl oktober onder de tafel leek te zijn gewerkt, omdat het merendeel van de andere lidsta ten zo’n instelling als die er moet zjjn in Brussel wil vestigen, waar nu eenmaal de zetel van de EEG is. AMSTERDAM. Ook het Nieuw Is raëlitisch Weekblad laat in het deze week verschijnende nummer Friedrich Weinreb geheel vallen. Na de publikatie In onze krant van een geheim gehouden onderzoek over diens activiteiten in de laatste wereldoorlog is het blad tot de conclusie gekomen, „dat de laatste stro halm is geknakt, waaraan ook wij. als voorstanders van Weinreb, ons hebben vastgeklampt.” Uit het voorlopig rapport over handel en wandel van Weinreb blijkt duidelijk dat hij mede voor moord op joden en niet-joden verantwoordelijk is. Welis waar is hij, gelukkig, één van de weini ge verraders die uit deze joodse gemeen schap heeft gewerkt, schrijft het blad, maar het staat nu toch wel vast dat hij een verra'der en geen held was. Ans van Dijk heeft er de doodstraf voor gekre gen. „Weinreb heeft zichzelf het heldenpak aangemeten, waar de verradersmuts op zijn hoofd had moeten worden gezet. Het is een compliment voor de Neder landse rechters en de rechtspleging dat zij zijn leugens doorzagen en hem ver oordeelden (Weinreb werd in 1948 door het Bijzonder Gerechtshof wegens hulp verlening aan de vijand door verraad tot 6 jaar veroordeeld, maar gegratieerd - red.). „Voor verraders, zonder zelfs scrupu les nadien, kan geen erbarmen bestaan. Het leed dat Weinreb velen door zijn verraad heeft berokkend, het zich toeëi- genen van een heldenrol in zijn trilogie, het om de tuin leiden van jongeren en ouderen, is meer dan misdadig. Het is satanisch.” ’was Ma. „(Mb... ”3 Si:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3