Enerverende spanning bij Toer de Heems Broodinstuif in Lichtboei Zwijnentragedie in Concours en taptoe in Wijk aan Zee Bi Lichamelijk gehandicapten verlangen zelfstandigheid „Animal Farm” W.I WL I -L ll i fi II II iï o Ms I Stil w Tot Donderdag Op De Koopavond Van Uw Winkelcentrum Schalkwijk If: Donderdagavond vóór Pinkster en is het KOOPAVOND (jawel) in Winkelcentrum Schalkwijk, van zeven uur tot half tien. Dat is weer zo’n voordeel van Winkelcentrum Schalkwijk, net zoals die tweeduizend parkeerplaatsen gratis voor niks. wwL II fc- ,1 I lig EIGEN WERKKRING KAN VEELAL SLECHTS MOEIZAAM WORDEN VEROVERD IN WEEKEND 16 EN 17 JUNI :fa ëi 'Jf d'Aloude opfrisser nu in nieuwerwetse spray. 7.50 II I !9 ÏJMUIDER COURANT WOENSDAG 6 JUNI 197 3 B VOORBEELDIG GEDRAG VAN PUBLIEK Getekend Geluk W Speklaag 1 B® Heemskerk I 4 S3 Wijk aan Zee Velsen-IJmuiden F Beverwijk B” 1 will iMi MR ADVERTENTIE (Helweg). 19.30 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) H Ausder H Glockengasse. Het Vietnamese hangbuikzwijn Ellis: een ontaarde moeder. BEVERWIJK. De Beverwijkse „A- nimal Farm” is in diepe rouw gedom peld. De vorige week in de boerderij geboren Vietnamese hangbuikzwijntjes, die door hun moeder van het begin af aan werden verstoten, zijn dit weekeinde alle vijf overleden. De dierenverzorgers hebben nog getracht de zwijntjes met flessevoeding in leven te houden, doch dit voedsel werd door de borelingen niet geaccepteerd. Ook de woonsituatie van de gehandi capten laat, aldus de heer Hoekstra, nog veel te wensen over: het zou als nor- WIJK AAN ZEE. Traditiegetrouw zullen op 16 en 17 juni in Wijk aan Zee weer honderden leden van tamboer- en trompetterkorpsen uit alle delen van ons land deelnemen aan marswedstrijden. Samen miet de gastheren van het tam boer- en jachthoomkorps „Arion” zullen zij de badplaats in dit weekend kleur en fleur geven. SPORT Mozartstraat. 19 u. Toer de Heems. en de vrees voor resterende zwijnenba- bys bleek na enkele dagen ongegrond. De „Anima! Farm”-leiding hoopt nu maar, dat Ellis volger 1 jaar zozeer aan de veranderde klimatologische omstan digheden zal zijn gewend, dat zij haar kroost dan wel zal accepteren. Drie maal is nu eenmaal scheepsrecht- Aan het concours wordt deelgenomen door Jacob Maris, Amsterdam, De Zwer vers, Beverwijk, Die Wij okers, Bever wijk Eensgezindheid, Heiloo; Wilhelmi na, Santpoort; Willem Eggert, Purme- rend; Mercator, Amsterdam; De Reef, Wiestzaan; Van Toeten noch Blazen, Amsterdam; Schulpen en Meerweiden, Velsen-Noord; Concordia, Oostzaan; La moraal v. Egmont, Egmond a.d. Hoef; Fusica, Naaldwijk; De Wester, Amster dam; Excelsior, Alkmaar; Heiloo uit Heiloo; Tubantia, Amsterdam; St. Caeci- lia, Heemskerk en de Hoogoven Harmo nie. ~A. ï- ,.k De eerste rit bij de jongerengroep bracht al direct de spanning er in. Kees v.d. Kolk wist zijn rivaal André Draai- sma eerst in de laatste meters voor de finish te verslaan. Dit gold ook voor de vierde en vijfde rit, terwijl de zesde rit eveneens een bikkelhard gevecht werd. Ook de zeven de en achtste rit hadden een uiterst spannend verloop. De races in de A-categorie waren nog spannender en gaven een trouw even beeld van de gisteren verreden ritten, zeker ten aanzien van de snelheid, waar mee de jonge renners het parcours afleg den. Enkele ritten in deze groep echter waren gemakkelijke overwinningen voor de nummers één, waaruit dan afgeleid zou kunnen worden, dat feze mogelijk de kanshebbers voor de uiteindelijke overwinning zouden kunnen zijn. Het is echter nog te vroeg om nu al als prognose te stellen, dat Arnold Ritter, Pieter Adrichem of Patrick Damen als Lange rechte gangen, zoals in het Bever wijkse Stadskantoor, vergen veel van de krachten van de lichamelijk gehandicap ten. Een rustbank hier en daar zou al een enorme verbetering kunnen betekenen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Tijdens de tweede ronde van de Toer de Heems heeft het dinsdag zeker niet aan spanning ontbro ken. Zowel bij de categorie B als bij de de A-groep zijn harde en verbitterde gevechten geleverd om de eerste plaats, waarbij vaak na een nek-aan-nek-race de strijd op de laatste meters beslist werd. in Wijk aan Zee. Deze begint om acht uur met medewerking van Band ’71 uit Alkmaar, het tamboer- en trompetter korps Beverwijk, de Showgirls uit Alk maar en natuurlijk „Arion”. „Het woord handicap”, aldus de heer Prins, „betekent letterlijk belemmering. Een invalide is dan ook iemand, die niet of slechts gedeeltelijk tot werken in staat is. Gezien het belang wat in de huidige maatschappij aan arbeidspresta ties wordt gehecht, wellicht een eufe misme”. De heer Prins schatte het aan tal lichamelijk gehandicapten in Neder land op een half miljoen: 125.000 invali den verblijven in inrichtingen, zo’n 175.000 invaliden zijn financieel onaf hankelijk en dus wat men noemt „geïn tegreerd”, terwijl de resterende 200.000 lichamelijk gehandicapten met materiële en sociale voorzieningen dienen geholpen te worden. W f ’s De heer Prins was verheugd over het onderzoek, dat de Sociale Aktie Groep Pius X deze maand gaat Instellen naar de toegankelijkheid van de openbare ge bouwen in de IJmond op gebruik door invaliden. Hij somde een aantal voorzie ningen op, die vooral het leven van een rolstoelgebruiker enorm kunnen veraan genamen. zoals het vermijden van drem pels en draaideuren, het weghalen van losse kleden, het plaatsen van rustban ken in lange gangen en in wachthuisjes van bijvoorbeeld bushaltes, het lager aanbrengen van kassa’s en brievenbussen en het aanleggen van parkeerhavens voor invaliden op maximaal vijftig me ter afstand van de toegangsdeur tot openbare gebouwen. De heer J.H. Braun vain „Animal- Farm” vermoedt dat het weinig moeder lijke gedrag van Ellis voortspruit uit de klimatologische verschillen tussen Birma en Holland: het zwijn is gewend aan een constante, vrij hoge temperatuur en> ver stoot, omdat aan die voorwaarde in Hol land nu eenmaal niet altijd wordt vol daan, instinctmatig de door haar gewor pen jongen. Ze acht ze hier te weinig le vensvatbaar. Volgens de heer Hoekstra komen er door verkeersongevallen (250.000 per jaar) jaarlijks zo’n 40.000 gehandicapten bijeen aanzienlijk deel der gewonden raakt blijvend gehandicapt. Iedere dag krijgen honderdtwintig Nederlanders een hartinfarct: zevenduizend mensen raken hierdoor jaarlijks blijvend gehandicapt. Van de 300.000 mensen die jaarlijks bij een bedrijfsongeval worden betrokken, blijven zo’n 20.000 mensen jaarlijks ar beidsongeschikt. In dit kader achtte de heer Hoekstra het een bizarre situatie, dat terwijl huisartsen en tandartsen constant bereikbaar zijn, juist het maat schappelijk werk in het weekend niet thuis geeft. De heer Hoekstra pleitte voor priori teit bij de bouw van aangepaste scholen voor gehandicapte en voor een reëlere houding van de werkgevers met betrek king tot de gehandicapten-werkgelegen- heid. „Nooit”, aldus de heer Hoekstra, „is bewezen dat de arbeidsprestaties van gehandicapten geringer zouden zijn of dat hun ziekteverzuim hoger zou liggen. Toch zijn veel werkgevers huiverig voor het plaatsen van gehandicapten binnen hun bedrijf”. Na de heer Prins sprak de heer G. Hoekstra, stafmedewerker voor maat schappelijke, sociaal-culturele en juri dische vraagstukken van de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie (NVR). De heer Hoekstra, die inging op enige maat schappelijke en materiële problemen van lichamelijk gehandicapten, liet onder werpen als huwelijk en sex, het ouder worden, integratie, vervoer en inkomens- toestand van de lichamelijk gehandi capten buiten beschouwing. - •bafiSl (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Was het vroeger zo, dat een lichamelijk gehandicapte noodgedwongen in zijn handicap en de daaruit voortvloeiende maatschappelijke isolatie berustte, tegenwoordig verlangt hij naar een zo groot mogelijke zelfstan digheid. Toch zijn ook nu nog talloze lichamelijk gehandicapten verstoken van materiële en immateriële voorzieningen: een eigen werkkring kan ook al be schikt de gehandicapte over de mooiste diploma's veelal slechts moeizaam ver overd worden, openbare gebouwen en voorzieningen zijn vaak niet op gebruik door invaliden berekend, contactarmoede is ook daardoor nog volop aanwezig. De positie van de lichamelijk gehandicapte in onze samenleving is dan ook zeker voor verbetering vatbaar. Tot die conclusie kwam de heer J. Prins, zelf gehandicapt en vooral bekend als notulist van de Heemskerkse ge meenteraadsvergaderingen, in zijn inlei ding op de kwartaalbijeenkomst van het maatschappelijk werk in de IJmond, welke bijeenkomst in het teken stond van de „Welzijnszorg voor lichamelijk gehandicapten”. Het streven naar een samenwerkingsverband op het gebied van de welzijnszorg voor lichamelijk gehandicapten in de IJmond achtte de heer Prins dan ook een goede zaak. Vermeld mag tenslotte ook worden, dat de kijkers volledig hebben meege werkt om de veiligheid van deze der tiende toer te garanderen door de advie zen van de leiding op volgen. MUZIEK Heliomare (Helweg). 19.30 u. concert door mannen- en jongenskoor Zanglust. Overigens verkeert moeder Ellis mo menteel weer in een blatende conditie. In eerste instantie was men bang dat. gezien het feit dat zij vorig jaar dertien jongen wierp en dit jaar slechts vijf zwijntjes ter wereld bracht, nog niet alle embryo’s uit het moederlijf ver dwenen zouden zijn. Daar een dikke speklaag het uitwendige onderzoek van het Vietnamese hangbuikzwijn bemoei lijkte, wend een operatie overwogen. Men besloot echter even af te wachten grote overwinnaar uit deze strijd tevoor schijn zullen komen. Wel staat vast, dat deze drie knapen zowel maandag al» dinsdag op hun sloffen hebben gewon nen. De ontwikkelde snelheid was bo vendien enorm hoog. „Wij”, aldus de heer Prins, „behoren tot een getekende minderheidsgroep, de gestigmatiseerden, want in deze maat schappij moet je aan „normale” eisen voldoen om te worden geaccepteerd. Daarom krijgen invaliden ook zo moei lijk werk en moet de sociale reïntegratie vaak via een sociale werkplaats plaats vinden”. BIOSCOPEN City Theater, woensdag 20 u. „The bridge on the river Kwai”; donderdag 20 u.: „The Poseidon adventure”. PEN-jeugdcentrum, donderdag 20.30 u.„De grote treinroof van St. Trinians”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn. op landgoed Beeckes- tijn, Velsen-zuid, dagelijks (behalve maandag) 14-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat Velsen-Noord, elke dinsdag en donderdag 12- 12.30 u. „Archeologische bodemvondsten” en „In en om de Breesaap”; ook na afspraak- tel. 02510-94159 of 91022. Pieter Vermeulen Museum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, maan dag tot en met vrijdag 9.30-12 u. en 14-16.30 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945 IJmuiden, maan dag tot en met vrijdag 10-12 uur te bezichti gen. De toegankelijkheid bij openbare ge bouwen en voorzieningen op gebruik door invaliden laat in de IJmond nog veel te wensen over: het Beverwijkse politiebureau is door z’n stoeptreden voor rolstoelgebruikers een onneem bare vesting geworden, terwijl de „Si mon” (voorheen De Wit) supermarkt aan de Plantage via de automatische schuifdeur door iedere invalide moeite loos kan worden betreden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In „De Lichtboei” is men gestart met een broodinstuif en dat verloopt goed. De kinderen van ou ders die tussen de middag niet thuis zijn, kunnen hun brood opeten in De Lichtboei aan de Maasstraat 5. Het tele foonnummer is 32651. maal moeten worden beschouwd dat in nieuwbouwprojecten woningen integraal voor gehandicapten vooral rolstoelge bruikersworden aangepast. De heer Hoekstra wees tenslotten nog op de noodzakelijke aanpassing van recreatie voorzieningen als vakantiebungalows en hotels op gebruik door invaliden en benadrukte de noodzaak om in deze tot samenwerking te komen en niet het eigenbelang te laten prevaleren. De leden worden om 11 uur in café „De Zon’’ ontvangen door wethouder P. Siigon. Direct na afloop van het concours worden op het concoursterrein de prij zen bekend gemaakt door wethouder J. Camfferman. Bij slecht weer worden de wedstrijden verplaatst naar het Dorpshuis. Op zaterdagavond 16 juni organiseert „Arion” een taptoe op het Julianaplein Een soortgelijke zwijnentragedie speelde zich het vorige jaar in „Anima! Farm” af: moederzwjjn Ellis, evenals vader Hannes afkomstig uit Birma, wil de ook toen niets van haar dertien jonkies weten, waarop de biggetjes na enkele dagen -totaal verzwakt- stierven. Bij de tweede rit werd de strijd om de tweede, derde en vierde plaats op de laatste centimeters uitgevochten. Ronald Boersma, die voor onze krant rijdt, had ongelooflijk geluk. Precies op de finish kreeg hij een klapband na op eenvoudi ge en rustige manier deze rit te hebben gewonnen. Nico Flonis zegevierde na een felle sprint op de eindstreep in de vijfde rit. Na een spannende negende rit, waarbij de renners als een kluitje over de finish stoven, was de daaropvolgende rit zo mogelijk nog spannender. Het verschil was hier zo miniem, dat het voor de jury bijna niet te zien was. De publieke belangstelling voor dit wielerevenement was zoals gewoonlijk weer groter dan de eerste avond en zal ongetwijfeld de twee volgende avonden nog toenemen. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat) 19 en 91.15 u.: Night after night after night”, 20 u.: „Chitty Chitty bang bang”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u. ,,De ijzeren vuist”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (Huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. |i B fills; "■i L A-,: LA’S

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9