Prijsstijging in NDP-voorzitter mr. C. J. Houwert: mei 0,6 percent Hypotheek blijft aftrekbaar Boterberg groeit weer aan confectie Rijnmond remmen Hdd erna at- schappij tevreden Nederland niet langer koploper inflatie Nixon nog druk bezig met inflatieprobleem Vragen over cao’s in Petrochemie in I i J a a Protest tegen Eemshaven in I w I; WciFTlCT HET WAD* ONDANKS VERKOOP AAN SOVJET-UNIE m, Kunstveilingprijzen BOUWPRODUKTIE STEEG 11 PCT Verandering huizen in kantoorruimte B* 13 VRIJDAG 8 JUNI 1973 MINISTER GRUIJTERS Lokale omroep Wereldbekend Aroma I BELEIDSNOTA Leet met plezier Rook de echte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export '1 1% Dagbladen hadden gunstig jaar Ex-minister de prijs. Indien de normale werkvoor- ADVERTENTIE our (AP). dat A Ir. Lardinois achtte het niet uitgesloten dat zich regionaal bij de opslag van boter moeilijkheden zullen voordoen. raad wordt aangemerk’t als een over schot dan is er sprake van stemming maken tegen de Europese gemeen schap. DEN HAAG. Nederland is In de afgelopen twaalf maanden niet meer de koploper in de inflatie-wedloop geweest, wat overigens niet is toe te schrijven aan een vermindering van de prijsstij ging in ons land, maar aan het feit, dat de prijsstijging in andere landen groter is geweest. Met een prijsstijging van 1,6 percent in de periode april 1972 tot april is Nederland zelfs iets beneden het Eu ropese gemiddelde van acht percent ge bleven. Ver vooraan in de Europese race ligt Ijsland met een inflatiepercentage van 16.6. IXPORT (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Economisch ge zien is 1972 voor de dagbladen een gunstig jaar geweest. De groei van de advertentieomzet herstelde zich en er wordt van uitgegaan dat deze voorlopig doorgaat. Maar de gemid delde omzetstijging van de jaren zestig behoort tot het verleden. Mr. C. J. Houwert, voorzitter van de vereniging De Nederlandse Dag bladpers (UDP), zei dit op de van daag in Amsterdam gehouden jaar vergadering van de vereniging. „De achterstand in economische struc tuur, die het dagbladbedrijf nog niet Terwindt en Arntz. NV Steenfabrieken voorheen Terwindt en Arntz heeft in 1972 een sterke winstdaling moeten incasseren. Het bedrijfsresultaat daal de van 13,3 mln tot 1,2 mln en de nettowinst van 1,5 mln tot 0,4 mln. Voorgesteld wordt 10 pet. dividend te betalen (v.j. 16 pet.). DEN HAAG. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie is van medio april tot medio mei met 0,6 percent gestegen, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. De totale prijsstijging dit jaar is daarmee geko men op ruim 4,5 percent. De trend van de prijsstijging is thans rond 7,8 percent over periodes van twaalf maanden, blijkt uit een vergelijking van twaalf- maandsgemiddelden. STRAATSBURG. De Europese'■„boter berg” kan tegen het einde van dit jaar tot 550.000 ton zijn toegenomen. Aldus heeft de Westduitse socialist Heinz Frehsee gisteren in het Europese par lement verklaard. Pierre Eardinois, lid van de Europese commissie voor Landbouwzaken, sloot de mógelijkheid niet uit dat de botervoorraad. ondanks de verkoop van 200.000 ton aan de Sovjet-Unie, tegen het einde van het jaar inderdaad een half miljoen ton zal bedragen, maar het is „onzin” te verwachten dat de koelhuiscapaciteit niet voldoende zal zijn. Hij ging niet in op een suggestie van de socialistische spreker, de moed op te brengen om af te treden als de minis terraad, die tenslotte de beslissingen Tegenstanders van het Eemshavencom- plex hebben gisteren bij de opening daarvan getracht een petitie aan te bie den aan koningin Juliana, toen zij het havencomplex binnenvoer. De volgboot van de rijkspolitie verhinderde hen ech ter langszij het motorschip „Rottum" waarop de koningin voer, te komen. Het scheepje, dat spandoeken meevoerde met daarop „Petrochemische industrie vergif tigt het wad", volgde het schip tot bij de aanlegsteiger van de Eemshaven. Nixon heeft de economische situatie gisteren gedurende een uur en 15 minu ten besproken met zijn kabinet. (Van onze financiële redactie) ARNHEM. Heidemaatschappij Be heer heeft in 1972 bevredigend gewerkt. Niet zozeer het resultaat, als wel het aantal moeilijke situaties dat naar tevre denheid kon worden opgelost, stemt de raad van bestuur tot tevredenheid. De omzet steeg van 289 miljoen tot 296 miljoen. Het omzetaandeel in joint ventures nam toe van 35 miljoen tot 91 miljoen. De omzetstijging was vooral te danken aan een financiële injectie van de overheid ter bevordering van de werkgelegenheid. Prijsstijgingen noteerde het CBS in mei in de sector voeding voor aardap pelen, groenten, vlees, margarine, melk en melkprodukten. Ook registreerde het CBS hogere prijzen voor auto’s. Het indexcijfer voor woninghuren liep na een stijging van 7,7 percent in april, in mei nog op met 0,8 percent. Het prijsindexcijfer steeg van 128,8 medio april tot 129,5 medio mei. Midden december was het prijsindexcijfer 123,9. Het indexcijfer geeft het prijsverloop weer van een pakket goederen en dien sten, zoals dit in 1969 werd aangeschaft door werknemersgezinnen met een bruto inkomen van maximaal 16.000 (be staande uit vier personen). Abonnees en adverteerder kopen geen prijs, maar e en bron van informatie, respectievelijk een medium voor de ei gen boodschap. Houwert: „Beiden zijn gebaat bij een optimale kwaliteit. Beiden worden geschaad als de bedrijfstak mar ginaal blijft. Ook het algemeen belang is gediend met een economisch gezonde massacommunicatie.” geheel heeft kunnen achterhalen, dwingt daarom tot een uiterst waakzaam beleid”, waarschuwde de heer Houwert. DEN HAAG. Men is nog steeds bereid hoge prijzen voor schilderijen te betalen. Dat is donderdag weer gebleken op de erste veilingdag van Van Marie en Bignell te Den Haag. Het „Panoramisch landschap” van Andreas Schelfhout spande de kroon met 120.000) Een landschap van Salomon Ruysdael bracht 90.000 op. Opvallend was dat werk van schilders als Willem Rip en Cornelis Wes- terbeek de laatste twee jaren duidelijk in de belangstelling zijn komen te staan. Zo bracht Rips „Gezicht op Veere” 5.800 op trwijl voor werken van Wes- terbeek tussen de vijf- en tienduizend gulden werd geboden. De 588e kunst en antiekveiling van Van Marie en Bignell duurt nog tot en met woensdag 13 juni a.s. In het algemeen legde hij sterk de nadruk op de noodzaak over een werkvoorraad te beschikken: wordt de „boterberg” kleiner dan 250.000 ton, dan heerst in feite een tekort en stijgt neemt, de voorstellen van de Europese commissie naast zich blijft neerleggen. Minister Brouwer van Landbouw heeft op Kamervragen van de heer Beuker gezegd dat een melange van boter en margarine geen oplossing is om een eind te maken aan de boter- overschotten. Gevreesd wordt dat door verkoop van melange de boterverkoop wordt aangetast. Volgens de wetgeving van de meeste EEG-lidstaten is een botermengsel niet toegelaten. Dank zij de stijging van de omzët steeg de bruto-winst eveneens, en wel met 13 percent. Omdat het concern in 1972 ruim één miljoen meer voor rente lasten moest uittrekken, terwijl even eens ruim 2,8 miljoen aan goodwill voor de verwerving van dochters en deelne mingen moest worden uitgegeven, bleef het netto-resultaat achter bij dat van 1971. De nettowinst bedroeg in 1972 2.437.000 gulden tegen 3.334.000 gulden in het jaar daarvoor. Tweede is Turkije met 12,2 percent, daarna komt Ierland met 10. Dicht bij Ierland liggen Spanje (9,7), Italië (9,6), Portugal (9,1) en Engeland met 9,2 per cent. Daarna komen Finland en Zwitser land met resp. 8,6 en 8.4 percent. Dene marken en West-Duitsland liggen met resp. 7,7 en 7,5 percent in de buurt van Nederland, evenals Oostenrijk en Noor wegen, beide met een inflatiepercentage van 7,7 percent. In België is de prijsstij ging 7,1 en in Frankrijk 6,8 percent. Het OESO-secretariaat vreest dat de krachten, die tot nu toe het prijsniveau omhoog dreven, in de nabije toekomst door deze bestedingsinflatie zullen wor den versterkt, dat wil zeggen door een vraag, die groter is dan het aanbod. Naar de mening van het OESO-secreta riaat kan de inflatie alleen worden be teugeld door internationale actie, daar zonder deze de nationale stabilisatie- maatregelen steeds het risico lopen on gedaan te worden gemaakt door de ont wikkelingen in andere landen. De NDP heeft voor de uitoefening van haar functie een op een gunstig econo misch klimaat gebaseerde onafhankelijk heid nodig. „Op grond van de bijzondere functie van de pers in het algemeen zal de NDP die van de overheid blijven vorderen. De dagbladen hebben het ver trouwen verdiend hun enige ruimte te geven bij kostenstijgingen”, aldus Hou wert, volgens wie (de gevraagde vrij stelling van de investeringshefing een van de daden van de overheid kan zijn om de dagbladen geen belemmeringen in de weg te leggen. Een nieuwe verstoring bedreigt echter sinds januari dit jaar de moeizaam be reikte structurele verbetering. De stij ging van de prijs van het krantepapier met 12 percent betekent een teruggang van het rendement met drie percent. Houwert: „Het tijdstip, waarop het in ternationale kartel van papierproducen ten onze leden voor een voldongen feit plaatste, was in strijd met de zorgvul digheid en doet ons onnodige schade. Ook de weigering om met de NDP over enige temporisering te spreken, betreur ik. Het zou een ernstige zaak worden, als de papierproducenten dit huzaren stukje zouden herhalen.” DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Roölvink (ARP) heeft het oordeel van minister-president Den Uyl gevraagd over het publiekelijk ondersteunen door minister Vorrink (Volksgezondheid) van acties met de bedoeling „het beleid van een ander lid van zijn kabinet te beïn vloeden”. In vragen aan premier Den Uyl wijst de heer Roolvink er op, dat minister Vorrink’publiekelijk heeft opgerbepen zich te rich,ten tot minister Boersma (Sociale Zaken) in verband met het algemeen verbindend of onverbindend verklaren van de collectieve arbeidso- overeenkomst in de confectiebedrijven. Ir. Lardinois van Landbouw beant woordde vragen van de socialistische fractie, volgens welke de im- en ex porteurs van boter, de eigenaars van koelhuizen en transportondernemin gen, van het zuivelbeleid profiteren, maar de consumenten door de hoge winkelprijs en de bedragen die nodig zijn voor de opslag van boter, op kosten worden gejaagd. De boeren worden in de publieke opinie de zon debok voor een verkeerd beleid van de ministerraad. DEN HAAG. De bouwproduktie In ons land was in het eerste kwartaal van dit jaar 11 percent hoger dan in de eerste drie maanden van 1972. De pro- duktie van woningen steeg met 19 per cent, die van andere gebouwen daalde met een percent. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. De opgave heeft betrekking op de reële produktie (zonder inflatiefactor). De totale produktie in lopende prijzen (inclusief de hogere prijzen) steeg met 22 percent. Ondanks de hogere produktie in de woningbouw reëel 11 percent bleef de arbeidsbezetting dezelfde. In de sector overige gebouwen daalde het aantal werknemers met tien percent. De totale arbeidsbezetting daalde met 3 per cent. Het aantal werkbare uren was per arbeider in het eerste kwartaal van dit jaar 2 percent lager dan in die periode van 1972. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM. De Rijnmond-ge committeerde M. D. J. Stolk (Economi sche Zaken) wil een sterke rem op de investering in de petrochemische sector in het gebied rond Rotterdam. Daarente gen zou de komende tien jaar vooral in moderne overslagfaciliteiten (containers) moeten worden geïnvesteerd. Aldus een beleidsnota van de gecommitteerde, die deze week is verschenen en die hij deze week ook al persoonlijk aan de nieuwe minister van Economische Zaken, KVP’er en ex-Rijnmondraadslid Lub bers, overhandigde. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Scholten (ARP) heeft aan de ministers van Volkshuisvesting en Economische Zaken gevraagd, wat de gevolgen kun nen zijn voor de volkshuisvesting van het verschijnsel, dat woonhuizen worden veranderd in kantoor- of bedrijfsruimte. De leefbaarheid van bepaalde wijken in de steden wordt hierdoor, naar het oordeel van het Kamerlid, ongunstig beïnvloed. De heer Scholten wijst erop, dat de Haagse wethouder voor stadsontwikke ling onlangs meedeelde, dat er in Den Haag in de periode van 1961 tot 1970 gemiddeld 161 woonhuizen per jaar ver anderden in kantoor of bedrijfsruimte. Ir. Lardinois gaf toe dat elke kilo boter die echt te veel is de gemeenschap eenzelfde bedrag aan opslag kost als de bobt ervoor ohtvangt, 6,51 tot 7 gulden. De nieuwe minister van CRM, mr. Van Doorn, dient volgens de NDP-voor zitter de dagbladen de tijd te gunnen van experiment met en oriëntatie op de lokale-regionale omroep. De NDP is ver der „in blijde verwachting” van twee uitspraken uit de regeringsverklaring, te weten „het kabinet zal een samenhan gend mediabeleid voeren” en „het acht een ruime verscheidenheid van menings uiting en daarmee gevarieerde pers van bijzonder belang.” Over het op komst zijnde redactiesta tuut zei hij, dat „dit soort inspraak” de dagbladuitgeverij de uiteindelijke beslis singsbevoegdheid over haar produkt niet mag ontnemen. De prijs voor de dagbladjournalistiek ’73 van de NDP werd toegekend aan Cas van Houtert voor diens reeks verslagen en artikelen in het Eindhovens Dagblad over de regeringscrisis en de vervroegde verkiezingen. De plaatsvervangende perschef van het Witte Huis, Gerald Warren, zei, dat de president en zijn economische advi- De conclusies in de beleidsnota komen erop neer, dat geen toestemming meer moet worden gegeven voor investerin gen, die milieuvervuilend werken of die een ongewenst effect hebben op het aanbod van arbeidsplaatsen. De Rijn- mond-gecommitteerde is vooral van plan het vestigingsbeleid af te stemmen op de huidige behoefte aan arbeidsplaatsen (minder ongeschoold werk, kwalitatief betere banen) in plaats van het omge keerde. seurs verwikkeld zijn in een grondige discussie over de economie en een even tuele loon- en prijsmaatregel. Warren zei echter dat nog geen belang rijke bekendmakingen zouden worden gedaan op het gebied van de economie tijdens het komende weekeinde, dat Nixon zal doorbrengen in Florida. WASHINGTON (AP). President Nixon beschouwt de inflatie als het belangrijkste probleem voor de VS, maar heeft nog geen beslissing genomen over verdere maatregelen om de prijs stijgingen aan banden te leggen, zo is gisteren door het Witte Huis bekend gemaakt. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Het is niet de bedoe ling van de regering om de huizenbezit ters in de tang te nemen. Ik stel het mezelf zelfs ten doel om het eigen woningbezit zoveel mogelijk te bevorde ren. Dat verklaarde minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de VVD’er De Beer. De heer De Beer vroeg van de minis ter duidelijkheid over zijn plannen met betrekking tot, de aftrekbaarheid van hypotheeklasten voor de inkomstenbe lasting. Door het bekend worden van deze plannen is grote beroering ontstaan, meende de VVD’er. Minister Gruijters was daarentegen echter van mening dat de beroering al eerder bestond door het aftrekken van hypotheeklasten voor luxe huizen door vermogenden. nr r /u.u. ■f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13