Raad besluit met 26-18 stemmen voor handhaving oorspronkelijke plannen Anti- NAVO- traint Franco treedt af Weersvooruitzichten blijven vrij goed als president Collegegeld nog niet omlaag Zeer grote buit bij overval op Rokin Tegenspraak tussen Haldeman en Nixon p F3 I w AGENDA pagina 4 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN JHi VANAVOND GEZELLIG WINKELEN IN BEVERWIJK Verder in de krant DICK BARTELS De zomer verkoop inbont is van start gegaan. 3BSI Het woord is aan... PERSONEEL JUWELIER VASTGEBODEN Verschillen in verklaringen over Watergate HET WEER Wisselvallig Trein ontspoord Nertshoeden va. f12.5,” See morris before you buy Lange nerts koppenmantel f1395,” „Burgemeester was niet onpartijdig” SM» TIJD TE KRAP Niet in staat 1 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s VRIJDAG 8 JUNI 1973 63e jaargang nummer 182 BLOEMEN- EN KUNSTMARKT MET TAL VAN ATTRAKTIES Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Puzzel 19 Medische diensten 4 Kunst 15 Radio en tv 17 Strips 17 Economie 13 Beurs 9 Sport 21, 23 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.3019 u. tel. 10519. - - '■"ÏÏ'-'sSaK; BH 4i!a I i' i I Hl IJmuider Courant Robert Green Ingersoll: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. jaar ƒ106,20. Losse nummers 40 cent. METRO GAAT DOOR TOT AAN C.S I ooit ook nog maar één lijn bij zal komen. die Speciale aanbieding: (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze parlementsredactie) Optreden van drumband Arion met majorettepeleton (showgirls) KNMI tot het I 1 winkel in en bond de drie mensen met touwen vast. De sleutel van de kluis werd opgeëist en een vierde man, ook met het pistool in de aanslag, maakte zijn entrée. Bin nen enkele minuten had het kwartet zich van de meest waardevolle juwelen meester gemaakt en verdween. 33 26 W. Sommige mensen worden gods dienstig als ze last van hun maag krijgen. De winkels in het centrum zijn tot ’s avonds TIEN UUR GEOPEND uitgebreide sortering dames- en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. Bontmodehuls Wagenweg 146, Rafe, Haarlem. Tel. 023-316529 MADRID, (AP) Generaal Franco van Spanje legt de functie van pre sident neer. Hij blijft staatshoofd. Hij zal admiraal Carrero dit week einde tot president benoemen. Dit heeft een correspondent van Asso ciated Press vanmorgen vernomen. Franco is tachtig jaar oud; Car rero tien jaar jonger. Deze is thans vice-president. AMSTERDAM. Tonnen en tonnen aan sieraden zijn gistermiddag klokslag zes uur bij juwelier Schipper aan het Rokin in Amsterdam buitgemaakt door vier gewapende mannen. De overval speelde zich binnen een paar minuten af. De recherche sprak van een duidelijk tevoren beraamd en goed opgezet plan. Twee „Zuideuropese types” kwamen binnen met een pistool in de hand. Xn slecht Engels bevalen zii de drie op de grond te gaan liggen. Meteen daarna schoot een eveneens gewapende man de Nixon legde deze verklaring over de nationale televisie af, anderhalve maand voor de verkiezingen. Volgens de verkla ring van Haldeman was president Nixons grootste zorg dat de Watergate- inbraak zijn herverkiezingskansen zou ondermijnen. Pas na de verkiezingen, aldus Haldeman, gaf Nixon opdracht de affaire vlug af te wikkelen, *zodat ze niet als een donkere wolk boven zijn tweede ambtstermijn zou blijven han gen. Pas in maart zou Nixon om een volledig rapport over de affaire hebben gevraagd. DEN HAAG. De kans, dat het collegegeld komend studiejaar ver laagd wordt van 1000 tot 500 gulden is volgens politieke kringen in Den Haag uiterst gering, zo niet nihil geworden. Staatssecretaris Klein voor hoger onderwijs zal zijn wetsontwerp niet meer voor het reces van de Tweede Kamer klaar hebben, zodat het overleg met de Tweede Kamer ónmogelijk is geworden. ROME. (AF Pen DPA) Bij Rome is gisteravond een volle personentrein ont spoord, waarbij verscheidene wagons zich in elkaar boorden. Bij dit ongeluk kwamen vijf reizigers om het leven. Er zijn minstens vijftien gewonden. Eerst verspreide opkla ringen, maar later vooral in het noorden van het land veel bewolking met hier en daar wat regen. Vannacht weinig wind met min. temp, ongeveer 11 graden, morgen tot overwegend matig toe nemende wind en max. temp, van 15 graden aan zee tot rond 19 in het zuidoosten van het land. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Bob Haldeman, voormalig topfunctionaris van het Witte Huis, heeft onder ede verklaard dat president' Nixon nooit opdracht heeft gegeven aan advocaat John Dean om een onderozek in te stellen naar de Wa- tergate-affaire: Hij zou een rapport daarover ook nooit hebben ontvangen. President Nixon zelf heeft echter ver klaard, in september vorig jaar, dat hij op grond van het rapport van Dean tot de conclusie was gekomen dat er niemand van zü nstaf bij het schandaal betrokken was. Het laatste voorstel in de reeks, van P.v.d.A.-fractievoorzitter Van den Bergh, werd eveneens afgestemd, hoewel daarin werd gepleit voor afbouw van de oost- lijn naar het CS en zo spoedig mogelijke doortrekking naar Amsterdam-Noord. De merderheid van de raad was het echter niet eens met het tweede deel van de motie, waarin werd voorgesteld bij het overleg met het rijk en de NS over de verbinding met noord, behalve het thans geldende tracé door de Nieuw- marktbuurt, ook een eventuele tracering rechtstreeks naar noord via de Gelderse- kade door midel van een voorberei dende studie tg betrekken. B. en W. hadden de motie afgeraden, omdat een dergelijke studie een vertra ging voor onbeperkte tijd zou betekenen en men in feite voor stopzetting zou stemmen. John Dean werd toen naar Camp David gestuurd, het verblijf van de pre sident buiten Washington, om een derge lijk rapport op te stellen. Maar na een week daar doorgebracht te hebben, rap porteerde hij daartoe niet in staat te zijn. Volgens Haldemans versie zou Dean hem toen hebben gezegd, dat re aanwij zingen waren dat zowel ex-minister van Justitie John Mitchell als Jeb Magruder, Mitchells onder-dlrecteur bij de herver- kiezingscommissie, bid de affaire betrok ken was. Deze versie is zeer onwaarschijnlijk. In de eerste plaats was Dean zelf aan wezig geweest op vergaderingen met Magruder en Mitchell, waarop de plan nen voor de Watergate-inbraak gesmeed zouden zijn. In de tweede plaats waren niet alleen Dean, maar ook Haldeman en Ehrlichman volgens getuigenverkla ringen betrokken bij de doofpotactie die aan het eerste Watergate-proces voorafging, en waarbij de inbrekers werden veroordeeld. Dat proces vond in januari al plaats. Haldeman heeft het over maart, als de tijd dat hij voor het eerst gehoord zou hebben dat Mitchell en Magruder iets maken hebben gehad met de Watergate-inbraak. De vroegere onderwijsminister De Brauw heeft er al op gewezen, dat het evenmin mogelijk zal zijn voor de staatssecretaris om nog voor sep tember advies te hebben ontvangen van de Academische Raad, de Onder wijsraad en de Raad van State. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs verklaarde vrijdagmorgen: „Reken er maar op dat het niet zal lukken. Tenzij er een geweldige nek- aan-nek-race wordt ingezet”. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft de Staatssecretaris inmid dels laten weten dat zij wil dat de 1000 gulden collegegeld over het lo pende studiejaar verlaagd wordt tot 200 gulden, zodat alle studenten die al betaald hebben nu 800 gulden te goed zouden hebben. Dit tegoed zou den ze dan kunnen verrekenen met de 500 gulden die het komende stu diejaar ingevoerd zou moeten worden. Het PvdA-standpunt vormt een van de vete extra problemen voor de staatssecretaris, die ook al rekening dient te houden met die grote finan ciële tekorten op de universiteiten, die voor een deel ontstaan zijn door het uitblijven van dis verschuldigde 1000 gulden collegegeld door tal van studenten. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM De metro-lijn tussen het Amsterdamse Centraal Station en het zuidoostelijke stadsdeel Bijlmer komt er. Vier uur was het vanochtend toen de gemeenteraad na de langste vergadering die hij ooit had beleefd, besloot om de bouw van de eerste metro-lijn volgens de oor spronkelijke plannen voort te zetten. M enmag zich echter afvragen of er De motie van D’66 en P.S.P.-er Riethof, waarin het beleid van B. en W. ten scherpste werd afgekeurd werd met acht stemmen voor en 37 tegen weggestemd. Een voorstel van het P.v.d.A.-raadslid Cees de Cloe, die de voordracht van B. en W. inzake de afbouw volgde en door de V.V.D. het toppunt van overbodigheid werd genoemd, werd met 28 stemmen voor en 16 tegen aanvaard. B. en W. wordt hierin opgedragen de onderhande- lingen met het rijk over een hogere rijksbijdrage met kracht voort te zetten, met het rijk en de NS te gaan onder handelen over inpassing van de oostlijn in een regionaal vervoersstelsel en te bekijken in hoeverre het principebesluit van 1968 nog geldigheid heeft. De steun van de gehele raad kreeg de motie van Wessels, waarin er bij B. en W. op wordt aangedrongen dat de ver snelde uitvoering van de aanleg van vrije trambanen geen geweld wordt aan gedaan. Een andere reden waarom Haldemans versie in twijfel getrokken wordt, is dat Magruder, als onder-directeur van de herverkiezingscommissie, Haldemans af gevaardigde was „zijn ogen en oren” en dat Haldeman dagelijks memoran da kreeg over de activiteiten en beslis singen van de commissie. Op de laatste zitting deze week van de Watergate-commissie van de senaat ver telde Herbert Porter, een medewerker van de herverkiezingscommissie, hoe hij voor de rechtbank meineed pleegde in opdracht van Jeb Magruder. Het ging daarbij om het verhullen van de eigen lijke bestemming van fondsen die aan de veroordeelde inbreker Gordon Liddy werden gegeven, en die hij in werkelijk heid gebruikte voor de Watergate-in braak en andere clandestiene operaties. Magruder vertelde later aan Porter dat hijzelf 12 keer meineed had gepleegd. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het hogedrukgebied dat deze week het weer bepaalt trekt met het centrum iets maar Zuidwest-Enge- land terug waardoor de zwakke wind geleidelijk meer naar noordwest tot west zal draaien. Dit betekent in de komende dagen voor juni iets te koele lucht van zee met in de kustgebieden temperatu ren van 16 a 17 en in het binnenland van ruim 18 graden. Hierbij komen er zoals vandaag, af en toe nog enkele wol* kenvelden. De conferentie de NAVO volgende week houdt in Ko penhagen, inspireer de deze mannen tot oprichting van een „anti-NAVO-leger” De groep begon deze week met exercities om op volle sterkte te kunnen betogen. Het „leger” is overi gens van plan bij de echte demonstratie geüniformeerd aan te treden. Een belangrijke verstoring van het vrij stabiele weer wordt bij ons niet verwacht en op plaatsen waar de zon doorbrekkt is het zelfs redelijk. AMSTERDAM. Het wijkcentrum d’oude Stadt Amsterdam is boos op bur gemeester Samkalden, die hoewel door de Kroon aangesteld met de bedoeling hem te laten optreden als onpartijdig voorzitter van de gemeenteraad, druk heeft uitgeoefend op de verschillende raadsleden om het voorstel van B. en W. inzake de metro te steunen. Zo heeft hij volgens het wijkcentrum het raadslid Dom in Amerika laten op bellen met het verzoek voor deze raads zitting terug te keren. In een persoonlijk gesprek zou de burgemeester de heer Dom hebben overtuigd het voorstel te steunen. De publieke tribune was na twee da gen en nachten vergaderen nog stamp vol, toen de eindstemming werd gehou den. De „voors” en „tegens” waren nau welijks te verstaan. Ze werden bijna overstemd door ligt anti--metro-lied dat het publiek luide stond te zingen. Burge meester Samkalden dreigde de tribune te laten ontruimen, maar ging daar uit tactische overwegingen niet toe over. Het zou ook stellig tot brokken hebben geleid. Met 18 stemmen tegen en 26 voor besliste de raad ten slotte dat met de bouw moest worden voortgegaan. Het krediet dat er destijds voor beschikbaar was gesteld, werd met 410 miljoen gul den verhoogd tot 815 miljoen. Onder de tegenstemmers waren alle zes V.V.D.’ers (die vonden dat de informatie om tot een besluit te kunnen komen te gering was) alle vier Kabouters, één lid van D’66 de Bejaarde Mosterd, de ene P.S.P.’er in de raad en vijf leden van de P.v.d.A., de grootste fractie in de Am sterdamse gemeenteraad. Voorafgaande aan de slotstemmingen moest de raad nog beslissen over de zestien moties die in de loop van het debat waren ingediend. Hieronder be vonden zich twee voorstellen van de P.v.d.A.-er Pitt Treumann inzake stop zetting van de bouw* van de oostlijn en herroeping van het principebesluit uit 1968 om een geheel metronet aan te Verwachting van zaterdagavond: Boven Midden-Europa ligt ee<n lage drukgebied waarin vrij veel buien voor komen vergezeld van onweer. Een enkel buitje kan tot over onze oostgrens bin nendringen. De voorlopige vooruitzichten voor Pinksteren wijzen op matig tot vrij goed juniweer, echter zonder hoge tem peraturen. leggen (verworpen met 12 tegen stemmen respectievelijk 19 tegen stemmen), een voorstel van D’66-er Wessels om het metronet tot agglomera- tiespoor om te bouwen (verworpen met 12 tegen 33) en een voorstel van Kabou ter Melvin Visser om de aanleg van de oostlijn te staken en een tramstelsel op vrije baan naar de Bijlmermeer aan te leggen (eveneens met 12 tegen 33 ver worpen). 1- ri; ADVERTENTIES T1 17:.'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1