Oostduitse liep als eerste vrouw 100 m. binnen 11 sec. STECHER HAD HET WEER MEE KOEL EN STEVIGE RUGWIND DUBBELE WINST OKKER IN ROME Kovacs naar GIMONDI EN FUENTE KREGEN GEEN KANS VERSTAPPEN VERSLAGEN Nieuw-Zeeland: sterke start in testmatch Tennissers SPOfflWMH Feyenoord velde Leeuwenhoek F chef de mission Indepediente won slopende finale dreigen met een boycot Frankrijk Ajax wees eis van Rep af Weer 2 NEC-ers op de lijst Bayern I E I m fWto r. COLO COLO REDDE HET NET NIET Merckx weer eens eerste Verrassing op Trent Bridge i JUNI 1973 VRIJDAG 8 21 Driemaal op grens Prestatiesport !l f Den Hertog 3 e aar. - rlB L'rf i-'T - !NS tjes eltt IB F. -0.- earn tot- •Ie» 1811 BELGRADO. De Maastrichtse bok ser Sjeng Verstappen (halfzwa-a-rgewicht) is in Ie halve-finales van heit toernooi om de Europese kampioenschappen in Belgrado op ounten verslagen door de Pool Gortat. Verstappen krijgt wel een bronzen medaille. Bij bokstoemooien is het verboden dat de verliezers uit de halve- eindstrijden tegen elkaar uitkomen om de derde en vierde plaats. Er worden dus twee bronzen medailles uitgereikt. Met Verstappen is niu de laatst overge blevene van de Nederlandse boksers in Belgrado uiitgeschakeld. ANDALO In de 18e etappe van de ronde van Italië bewees Eddy Merckx opnieuw zijn grote klasse. Met 5 uur, 17 minuten en 39 seconden bleef hij zijn grote rivaal, de Italiaan Gimonde 46 seconden voor en behaalde hij tevens zijn vijfde etappezege in deze ronde. Battaglin werd derde in dezelfde tijd als Gimondi. ORANTES: zelfverzekerde titelverdediger PARIJS. Stefan Kovacs, de ex-trai ner van Ajax, zal per 1 augustus in dienst treden van de Franse voetbal bond. De voorzitter van de Franse voet balbond, Sastre, maakte vanmorgen offi cieel bekend dat Kovacs een contract voor een jaar heeft getekend. De Roe meen zal de nationale Franse selecties onder zijn hoede krijgen. iO.- 0^ 8- i6- 8.- 18- o.- 8.- 8.- 8.- 0.- 8.- 8.- 8- 0- 0.— 0.- 0,“ ,0,- -8- i«- 0.- >8- ROME. Tom Okker heeft zich ge plaatst voor de vierde ronde herenenkel spel van de Internationale Tenniskampi oenschappen van Italië in Rome. De als achtste geplaatste Nederlander versloeg de Pakistaan Haroen Rahim met 4-6, 6- 2, 6-0. De Engelsman Mark Cox verloor in twee sets van de Amerikaan Harold Solomon: 1-6, 4-6. Manuel Orantes (Spa) versloeg de Fransman Pierre Barthes met 6-3, 7-5. Dit trio had een voorsprong van bijna twee minuten op een peloton van 12 man, maar na een protest van deze groiep werd dezelfde tijd toegiewezen aan de zegevierende drie. Die hadden name- OSTRAVA. Een muur in de atle- tieksport is doorbroken: in Ostrava liep de tweevoudige Olympische kampioene van München, Renate Stecher als eerste vrouw ter wereld de 100 meter binnen de 11 seconden: 10.9%. Daarmee is het vijf jaar oude wereldrecord van de Amerikaanse Wyomia Tyus, die in de finale van de Olympische spelen 1968 in Mexico als eerste de 11 seconden bereik te, historie geworden. Renate Stecher werd op 12 mei 1950 in een gehucht in de omgeving van Torgau ten oosten van Leipzig geboren als Renate Meissner. Zij is een typisch produkt van de Oostduitse prestatiesport. Zij werd namelijk ontdekt bij schoolwed- strijden en direct opgenomen in een af deling waar de atletiek hoogtij vierde. Als 14-jarige liep zij de 100 meter in 12,7 seconden, een jaar later haalde zij van deze tijd reeds tweetiende seconde af: 12,5 om nog een jaar later als 16- jarige een tijd te realiseren van 12 seconden rond. Drie jaar later in 1969 startte zij haar internationale carrière en werd bij de Europese kampioen schappen in Athene tweede op de 200 meter. Een jaar daarvoor had zij reeds zilver veroverd bij de Europese jeugd- ROME. De beste tennisprofessionals ter wereld hebben gedreigd met een boycot van het Wimbledon- en andere internationale toernooien vanwege de schorsing van de Zuidslaviër Nikki Pilic. Cliff Drysdale (Zuid-Afrika), voorzit ter van de associatie van tennisprofs (ATP), waarbij de meeste beroepstennis sers zijn aangesloten, verklaarde, dat er een boycot komt als niet bewezen wordt dat Pilic terecht is geschorst. De ATP vindt dat er vooralsnog geen rechtvaardiging voor de schorsing van Pilic is gegeven. „Men heeft niet kunnen aantonen, dat Pilic inderdaad beloofd heeft voor Zuidslavië uit te komen in het Davis-cuptoemooi. De ATP staat op het standpunt dat geen enkele speler gedwongen mag worden voor de Davis cup te spelen”, aldus een verklaring. AMSTERDAM. De financiële com missie van Ajax heeft de eisen van de tandem Rep-Coster afgewezen. Aanvan kelijk hadden de onderhandelaars van de Amsterdamse vereniging er geen ono verkomelijke problemen in gezien, maar in tweede instantie ging men toch niet akkoord. Coster richt zich nu op zijn contacten met buitenlandse verenigin gen. Ray Illingworth Engelands aanvoer der, won de toss en verkoos te gaan batten op een pitch die als een „batting paradise” beschouwd werd. De bal kwam langzaam door op dit wicket, hetgeen een extra handiap betekende voor de Nieuwzeelanders omdat hun aanval, na het uitvallen van spinbowler Hedley Howarth, uit louter fast- en mediumfastbowlers bestaat hetgeen de variatie niet ten goede komt. Engeland leek dan ook op een hoog totaal af te stevenen toen met de lunch op 90 nog geen wicket was gevallen en Boycott en Amiss volledig waren ingespeeld. Kort na de lunch boekte de voortreffelijk bowlende Taylor zijn eerste succes toen Zweden triomfeerde donderdag voor de tweede achtereenvolgende maal in de ronde van Engeland. Lennart Fagerlund zegevierde in de eindsprint van de tiende etappe voor de Tsjech Hava en Fedor den Hertog. Tom Okker heeft het niet gemakkelijk gehad tegen Haroen Rahim. De Pakis taan was oppermachtig in de eerste set. Zijn groundstrokes waren zeer verzorgd en hij was onweerstaanbaar aan het net. Rahim liep uit tot 4-1, terwijl Okker de ene fout op de andere stapelde. De siet eindigde tenslotte in 6-4 voor Rahim. Pas in. de vijfde game van de tweede set herstelde Okker zich. Hij brak door Rahims service en kwam op 3-2. Daar mee was het ritme van de Pakistaan gebroken: 2-6. In de laatste set ver krampte Rahim volledig en was kans loos tegen de snelle, nu wel zeer precies slaande Nederlander: 0-6. De Italiaan Anidriano Panatta, die Ok ker in Parijs had verslagen, kwam voor De historische finish van Renate Stecher (links) in Ostrava. Rechts de Cubaanse Carmen Valdes. Engeland en Oost-Duitsland plaat sten zich voor de finale van het UEFA- junioren kampioenschap die zondag in Florence wordt gehouden. Tempo-Team treedt nu ook op als sponsor van volleybalver. Haag’68 en neemt daarmee de plaats in van Detry Het bedrijf stelt zich voor de komende drie jaar garant. De 20-jarige Jaap Bos heeft zijn contract met de FC Groningen met één jaar verlengd. Guy Volann neemt niet deel aan het Europees kampioenschap drafamateurs dat vandaag en zondag in Oostende wordt verreden. Illya Kuryakin is het enige Nederlandse paard dat nu mee doet. Pikeur is de Hilversummer Ton van Eyden. Polen versloeg Denemarken met 4-1 in een wedstrijd uit de kwalificatieronde van het voetbaltoernooi om het Euro pees kampioenschap voor jeugdteams (onder 23 jaar). eigen publiek niet verder dan de derde ronde. Niet als Nikki Pilic was hij niet opgewassen tegen de Fransman Patrice Dominguez: 4-6, 6-7. Italië’s nummer twee, Paolo Bertolucci, plaatste zich voor de vierde ronde door een overwin ning op de Engelsman Roger Taylor (4- 6, 6-3, 7-5)- Titelverdediger Manuiel Orantes (Spanje) speelde een zelfverze kerde en accurate pairtij telgen de Frans man Pierre Barthes: 6-3 en 7-5. Bij het damesenkelispel was er de verrassing dat Wirginia Wadie, de Britse nummer een, werd uitgeschakeld door die niet-geplaat- ste Amerikaanse Kristie Kemmer (4-6, 6-1, 5-7). Samen met zijn Australische partner John Newcombe won Tom Ok ker in die eerste ronde van het dubbel spel van Orantes/Gisbert (7-5, 7-5). kampioenschappen in Leipzig en werd toen reeds voor het grootste sprinttalent van de toekomst gehouden. Haar ont wikkeling ging steeds sneller: via 11,6 op de 100 en 23,9 op de dubbele afstand in 1968, evenaarde zij in 1970 het wereldre cord op de 100 meter in 11,0 en liet een tijd van 22,7 afdrukken op de 200 meter. Twee jaar later vierde zij haar grootste triomfen, nu als Renate Stecher (in 1971 trad zij in het huwelijk met de 400 meter hordenloper Gerd Stecher) door tweevoudig Olympisch kampioene te worden: 11,0 en 22,4. De kroon zette zij in het na-olympische jaar op haar ar beid met deze sensationele 10,9 seconden. NIJMEGEN- De transferlijst van NEC begint steeds grotere vormen aan te nemen. Nadat Cas Janssens het totaal op 5 had gebracht, voerden Piet Kamps en Frans Eggenkamp de score op tot 7. MONTEVIDEO. Wanneer Ajax besluit om voor de wereldcup te voetbal len, zal dat net als vorig jaar gebeuren tegen Independiente uit Argentinië. Na’een slopende slag met het Chileen® Colo Colo bleek bekerhouder Indepen- diente opnieuw de sterkste door de beslissingswedstrijd na verlenging met 21 te winnen. Die derde wedstrijd was noodzakelijk geworden omdat de twee voorgaande duels onbeslist waren geëindigd. In de wedstrijd in Santiago was niet gescoord en de eerste ontmoeting in Montevideo eindigde in 11. Bij de rust van de derde wedstrijd, die in Montevideo werd gespeeld, was de stand 11. Independiente, dat in 1972 ook beslag legde op de Zuidame- rikaanse beker en in de strijd om de wereldbeker werd verslagen door Ajax, nam in de 25e minuut de leiding door een doelpunt van Mendoza. Vier minu ten voor rust zorgde Caszely voor de gelijkmaker. In de slotfase van de tweede helft, waarin beide ploegen hun zenuwen nau welijks de baas waren, werd de Chileense verdediger Herrera door scheids rechter José (Paraguay) van het veld gestuurd. Doordat er niet meer gescoord werd, was een verlenging van tweemaal een kwartier noodzakelijk. Colo Colo trok in de verlenging de gehele ploeg voor het doel samen om het gelijke spel vast te houden. Immers wanneer de wedstrijd ook na extra- speeltijd onbeslist zou eindigen, gaf het doelpunt dat de Chilenen in de tweede wedstrijd tegen Independiente scoorden de doorslag. Colo Colo slaagde er in derdaad in het eerste kwartier van de verlenging de defensie hermetisch ge sloten te houden. Direct na de aftrap voor het tweede gedeelte van de ver lenging sloeg Independiente toe. Invaller Ciachello schoot na een door doelman Nef van Colo Colo slecht verwerkte bal, naak: 21. DEN HAAG. Bram Leeuwenhoek, chef de mission van de Nederlandse Olympische ploeg bij die Spelen van 1972 in München, zal ook bij de Olympische Spelen 1976 in Montreal deze functie vervullen. Hij heeft de uitnodiging van het bestuur van het Nederlandisch Olympisch Comité hiertoe aanvaard. Wyomia Tyus: de eerste vrouw die de 11 seconden haalde. Dit record bleef vijf jaar onaangetast. hij achter elkaar Amiss en Boycott voor respectievelijk 42 en 51 uitkreeg. Dayle Hadlee, die inmiddels ook in de aanval was betrokken, kreeg Roope en Fetcher L.B.W. en Engeland stond plotseling op 140/4. Tylt en Hadlee bleven voortref felijk bowlen en de Engelsen konden zich geen vrijheden permitteren. Op 184/8 leek het alsof de Engelsen het laagste totaal ooit tegen Nieuw-Zeeland gescoord (187 all out in 1937 op Old Trafford) zouden gaan, „verbeteren”. Al lan Knott hield echter stand en samen met Gifford speelde hij de eerste dag uit die besloten werd met een stand van 216/9. Vandaag zal waarschijnlijk het laatste Engelse wicket spoedig vallen en dan kunnen de Nieuwzeelanders hun goede vorm van de laatste tijd bevesti gen. De eerste zes Nieuwzeelandse bats- lieden zijn allen in staat een century te scoren vooral openingsbat Turner en aanvoerder Bevan Congdon hebben dit reeds vele malen bewezen. Het is jam mer voor de Nieuwzeelanders dat zij niet kunnen beschikken over een paar spin- bowlers, aangezien deze in de tweede innings op maandag en dinsdag waar schijnlijk goede diensten kunnen bewij zen. In Engeland zelf is men nogal ontstemd op de keuzecommissie de Derk Underwood, de Kent spinbowler, uit het team heeft gelaten Underwood nam in zijn laatste testmatch tegen Nieuw-Zee land 6 wickets in 12 ballen en won daarmee de partij voor zijn land. De bowlingcijfers van de Nieuwzee landers zagen er ais volgt uit: Collinge 1-65 in 23 overs, Taylor 4-51 in 20 overs, en Dayle Hadlee 4-42 in 19 overs. Wic ketkeeper Wadsworth deed drie vangen achter het wicket. lijk gebruik gemaakt van een passerend* vrachtwagen en waren in de luwte blij ven rijden, gedurende die laatste 32 kilo meter van de 170 kilometer lange etap pe. In het algemeen klassement deden zich practisch geen verschuivingen voor. De uitslag van de tiende etappe: 1. Fagerlund (Zwe.) 4.15,18, 2. Hava (Tsj.) z.t. 3. Den Hertog (Ned.) z.t., 4. Van Katwijk (Ned-) 4.17,14, 5. Kubicek (Tsj.) z.t. 8. Van den Hoek (Ned.) z.t., 23. Van de Spiegel 4.23,53, 32. De Boer 4.35,41., Algemeen klassement: 1. Van Katwijk (Ned.) 35.01,10, 2. Johansson (Zwe.) 35.02,45, 3. Soucek (Tsj-) 35.06,59, 4. Den Hertog (Ned.) 35.07,03, 9. Van de Hoek (Ned.) 35.20,23, 27. Van de Spiegel (Ned.) 35.53,30, 30. De Boer (Ned.) 35-59,25. Algemeen ploegenklassement: 1. Zwe den 107,37,50, 2. Nederland 107-42,10. (Van onze cricketmedewerker) TRENT BRIDGE. Op Trent Bridge in Engeland is de eerste testwedstrjjd begonnen tussen Engeland en het veel zwakker geachte Nieuw-Zeeland. Op de eerste van de vijf speeldagen zijn de Nieuwzeelanders echter voortreffelijk van start gegaan. PARIJS. Feyenoord is winnaar ge worden van het internationale voetbal toernooi in Parijs. In de finale won de Rotterdamse club na het nemen van strafschoppen (5-4) van de Westduitse kampioen Bayern München. Na de reg lementaire speeltijd wais de stand 1-1. Dick Schneider had reeds in de vijfde minuut de score geopend. Gerd Müller zorgde zeven minuten later voor de gelijkmaker. Merckx heeft nu 7.42 minuten voor sprong op Gimondi Tijdens de 20 kilo meter lange klim van de Bondone in de Dolomieten, hadden de twee Spanjaar den Fuente en Lazcano een voorsprong van 50 seconden genomen op een groep van negen man (onder andere Merckx, Gimondi en De Vlaeminck). Na 127 kilo meter werden de Spaanse klimmers ech ter door dit kwartet ingelopen. Zestien kilometer voor de finish in Andalo maakten Merckx, Gimondi en Battaglin- zich los van de groep en benutten de lange afdaling om een voorsprong te nemen. Hierbij ontdeed Merckx zich ook van de twee Italianen, die hem eenvou dig zagen- wegfieteen. De uitslag 1. Merckx (Bel.) 5.17,39, 2. Gimondi (It-) 5.18,25, 3. Battaglin (It.) z.t., 4. Lazcano (Sp.) 5.19,55, 5. Galdos (Sp.) 5.20,55, 6. Fuente (Sp.) 5.21,09, 7. Zilioli (It.) 5.21,-, 8. Aja (Sp.) 5.22,12, 9. Pesarro- dona (Sp.) z.t-, 10. Sehiayon (It.) 5.23,09, 16. Karstens (Ned.) 5.24,02, 30 Kuiper (Ned.) 5.29,50. Algemeen klassement: 1. Merckx 94.26,57, 2. Gimondi 94.34,39, 3. Battaglin 94.37,17, 16. Kuiper 95.05,47, 23. Karstens 95.24,26- Renate Stecher zelf heeft reeds drie maal deze 11-secondenmuur bereikt, maar nog nooit overschreden. In 1970 liep zij tijdens de wedstrijden om de Europa-cup in Berlijn 11 rond. In 1971 in Berlijn (bij een selectie wedstrijd) kwam zij eveneens tot deze tijd en tenslotte herhaalde zij dit in 1972 bij de wedstrijden om de Oostduitse beker, toen zij deze tijd ondanks een tegenwind van 0,9 meter per seconde realiseerde. Naast Wyomia Tyus liepen ook nog de Formosaanse Chi Cheng (1970), Ellen Stropahl (1972) en Eva Gelskova (1972) 11 seconden. Renate Stecher kwam tot haar histori sche tijd bij wedstrijden om de gouden schoen in Ostrava die tijdens koel weer werden gehouden, maar die begunstigd werden door een rugwind (1,9 meter per seconde), die juist toelaatbaar was. Twee chronometers lieten de wijzer stilstaan na 10,9 seconde, één tijdwaarnemer drukte zelfs af bij een stand van 10,85 seconde. Nadat Ad Paulen, als president van de Europese atletiek unie, de chro nometers had gecontroleerd, verklaarde hij dat niets een erkenning van het nieuwe wereldrecord in de weg zou staan. Renate Stecher had reeds tijdens wedstrijden op Hemelvaratsdag in Inns bruck met een tijd van 11,1 seconden haar uitstekende vorm bewezen. Horst Hülle, die haar reeds enkele jaren traint, had reeds voor de wedstrijden, van een optimistische stemming blijk gegeven: „Het koele weer is een kolfje naar de hand van Renate. Ik geloofde aan een goede tijd en zij heeft aan mijn verwachtingen helemaal beantwoord. Het is fantastische”. F 3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21