NAVO-partners overtuigd van nut taakverdeling Spaaractie levert nieuwe bossen op Saigon tekent geen nieuw akkoord Griekenland Drie Baskische priesters Proef NS met draadloze communicatie VVDM wenst spoedige regeling groetplicht Geld voor stem in Bondsdag Schaefer tegen Schaefer: „Je hebt gelijk” Meir begroet Brandt als nazi-bestrijder aangehouden „Officieren in gefolterd” Harde acties” niet uitgesloten /X NETHERLANDS EX-PARLEMENTSLID VERTELT OVER OMKOPERIJ Ontvoerde Argentijn na twee maanden vrij Carmichael krijgt Oegandees burgerschap Zoontje fractieleider PPR omgekomen 3 VRIJDAG 8 JUNI 1973 Amnesty International In Noord-Holland BONN (DPA) Een ex-lid van de Westduitse Bondsdag heeft gis teren toegegeven dat hij geld had aangeboden aan een mede-gedepu- teerde als deze zou stemmen voor het omstreden verdrag met de Sov- jet-Unie. De man de 60-jarige Walter Peters, die nu boer is en landbouwadviseur van de liberale FDP zei echter dat het aanbod werd gedaan om er at .iter te komen of de christendemocraten al steek penningen hadden aangeboden. - VREDELING BOEKT SUCCES (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) e renburg. (Van onze speciale verslaggever) van de eerste bezoekdag: zij begroette hem als moedig strijder tegen de nazi’s. Kleine groepjes demonstranten betoog den: „Brandt is Duitsland niet”. Op zijn beurt gebruikte Brandt de dag, tot en met zijn dinerspeech laat op de avond, om zich voor te stellen als de vertegenwoordiger van een nieuw Duits land, dat de mede-verantwoordelijkheid voor de nazimisdaden als de „beslissende daad van innerlijke bevrijding” heeft erkend, maar niet in „muren van angst en haat” wenst te leven. Minister Vredeling zei in een toelich ting op zijn voorstel dat het niet zijn bedoeling was om tot een verdeling van volledige krijgsmachtonderdelen tussen de NAVO-partners te komen. Mogelijk- Hij ontkende echter ten stelligste dat hij hem steekpenningen had aangeboden. en van De nieuwe ontwikkeling kwam als een schok voor het parlement toen leden van regerings- en oppositiepartijen bij een waren om te spreken over de benoe ming van een parlementaire commissie die een onderzoek moet instellen naar eerdere beschuldigingen. Deze betroffen omkoperij teneinde kanselier Brandt te steunen en hem te behoeden voor een nederlaag bij een motie van wantrou wen op 27 april 1972. De zakelijk leider van de socialistische fractie, Karl Wienand, zei woensdaga vond voor de televisie dat hij een maand voor de behandeling van de motie een aantal besprekingen had met de vroege re oppositie-afgevaardigde Julius Steiner. De naam van Peters was reeds eerder genoemd door de ex-FDP-afgevaardigde Wilhelm Helms. Deze zei dat Peters hem 100.000 mark had aangeboden als hij voor de regering zou stemmen voor de ratificatie van het niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie een jaar geleden. Kort door dit aanbod trad Helms, even eens een boer, uit de FDP om zich bij de in de oppositie zijnde christendemo craten te voegen. JERUZALEM. Zodra bondskanse lier Willy Brandt in Israel was aangeko men, zette premier Golda Meir gister middag het accent op de gebeurtenissen Een woordvoerder van de organisatie zei dat men telefoontjes uit Griekenland had gekregen, waaruit blijkt dat zeker 9 hoge officieren die, naar wordt aangeno men, op een marinebasis bij Piraeus of in een hotel bij Athene gevangen wor den gehouden, herhaaldelijk gemarteld zijn en nog steeds gemarteld worden. Na de muiterij, nu twee weken geleden, zouden rond 150 officieren gearresteerd zijn. heden voor de door hem met succes bepleitte taakverdeling en specialisatie zag hij met name in de luchtmacht. Hij wees in dit verband op de vervanging eerdaags van de Starfighter door een ander type vliegtuig, dat met een andere taak goedkoper zou kunnen zijn. Dit allies speelt zich af tegen de ach tergrond van het vermoeden dat Moskou en Washington het over de kernwapens wel zo ongeveer eens zijn. Dit betekent dat de conventionele strijdkrachten in het totale militaire concept belangrijker worden dan ooit tevoren voor de bepa ling van het uiteindelijke militaire even wicht. Minister Vredeling heeft in de marge van deze vergadering ook nog met zijn Britse collega Carrington gesproken over de aanschaf van de Lance-raketten. Bel gië heeft intussen kenbaar gemaakt dat het zich als enig klein land wat onge makkelijk voelt als Nederland' zich terug zou trékken. Van goedingelichte zijde wordt verno men, dat wanneer de Nederlandse lucht macht zou worden uitgerust met de Frans-Engelse „Jaguar”, dit een bespa ring zou kunnen opleveren van zestig tot zeventig percent. Volgens de bepalingen van het concor daat tussen Spanje en het Vaticaan wor den de priesters, hangende hun proces, vastgehouden onder kerkelijk toezicht in een plaats die de bisschep van hun diocees heeft aangewezen. De Amerikaanse minister van defen sie, John Schlesinger, heeft zijn collega’s van de NAVO-lidstaten gisteren opnieuw verzekerd, dat de VS geen strijdkrachten uit Europa zullen terugtrekken zonder overleg met hun bondgenoten. De WDM zal op de eerstvolgende ledenvergadering medio juli overwegen tot „harde acties” over te gaan, als de regering niet tot een voor de WDM gunstige beslissing komt. Een herhaling van de vorig jaar op 1 augustus gehou den „groetweigerdag” een actie waar over de nodige deining ontstond be hoort dan tot de mogelijkheden. De WDM wil verder dat voor militai ren zo snel mogelijk het stakingsrecht wordt ingevoerd. Als het stakingsrecht voor ambtenaren er door komt, is het logisch dat ook militairen een soortgelijk recht krijgen. Aldus WDM-voorzitter Kees Beemsterboer. De WDM-voorzitter drong er op aan dat minister Vredeling van Defensie zo snel mogelijk komt met een soort facili teitenregeling voor WDM-bestuurders die waarborgt dat WDM-ers ongestoord hun werkzaamheden kunnen uitvoeren. Volgens de heer Beemsterboer komt het herhaaldelijk voor dat VVDM-bestuur- Ook uit bijverschijnselen bleek hoe moeilijk de Israëliërs het nog hebben met Duitsland. De radio bracht bijvoor beeld een direct verslag van Brandts aankomst op het vliegveld Lod, doch toen men aan het spelen van het Duits- landlied toe was, werd plotseling overge schakeld op vrolijke muziek. Het was ook opmerkelijk dat, bij de kranslegging, de bondskanselier werd begeleid door Gideon Hausner, bestuurslid van Yad Vashem, naar verluid, bekend als open baar aanklager tegen Adolf Eichmann. Al was geen van de groepjes demon stranten groter dan een man of dertig, Jeruzalem liet zijn Duitse gast toch geen moment zonder strenge militaire bewa king. Langs de wegen en vooral bij het hooggelegen monument zag men overal gewapende militairen, een beeld dat Willy Brandt nog vers in het geheugen moet liggen: enkele weken eerder had hij onder soortgelijke omstandigheden Breznjev in Bonn begeleid. BILBAO (UPI). De Spaanse politie heeft drie jonge Baskische priesters ge arresteerd en arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen een vierde priester en een non. De arrestaties werden verricht nadat de politie de parochiegebouwen van de Baskische stad Portugalete door zocht had en „subversief” materiaal en een stencilmachine had ontdekt. Steiner die vorige week het Land ver liet toen het schandaal losbrak, heeft tegenover de pers verklaard dat hij tegen zijn partijleider, Rainer Barzel, en voor Brandt had gestemd, maar ontken de ook dat hij daarvoor geld had gehad. Steiner zei voorts dat hij er in april 1972 in had toegestemd als geheim agent voor Oost-Diritsland te werken tegen een maandsalaris van 3000 mark. Hij voegde er echter aan toe dat hij dit feit een halfjaar later aan de Westduitse con traspionagedienst had gemeld. Hem was toen gezegd het contact te handhaven. De rechtse Beierse zusterpartij van de christendemocratische unie zag een ver band tussen het stem-schandaal en een geheim bezoek van de socialistische fractieleider Herbert Wehner aan Oost- Duitsland vorige week. In een verklaring vroeg dë CSU of de heer Wehner een beschermende hand over zijn protégé Karl Wienand uitstrekt en waarom hij precies op het ogenblik dat de affaire- Steiner losbarstte, zonder aankondiging uit Bonn naar Oost-Berlijn vertrok. Het verleden stond centraal: Brandt legde een krans in het grote monument voor de nazi-slachtoffers Yad Vashem en kon alleen in zijn eerste gesprek met Golda Meir even uitwijken naar andere onderwerpen: Israels belangstelling voor de EEG en de spanning in het Midden oosten. Brandt zou ’s avonds in zijn tafelrede voor de zoveelste keer verkla ren dat hij geen bemiddelaarsrol kan aannemen. Duidelijk verwees hij naar secretaris-generaal Waldheim van de VN. ERMELO-DEN HAAG. Het 4-jarl- ge zoontje van PPR-leider Bas de Gaay Fortman, is gisteren in Ermelo bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het knaapje speelde met zijn step in de omgeving van zijn huis en rende plotse ling de rijweg over. Hij werd overreden door een graafmachine. Het kind was op slag dood. BRUSSEL. De ministers van Defensie van de NAVO-landen heb ben een voorstel aanvaard van de Nederlandse bewindsman Vredeling om onmiddellijk een studie te be ginnen over nationalisering en taak verdeling van de NAVO-strijd- krachten. Dit onderzoek moet in december, als de ministers weer bij eenkomen, gereed zijn. In weerwil van de bezwaren van het door de heer Luns geleide secretariaat von den de ministers het toch nodig gehoor te geven aan Vredelings op roep tot meer samenwerking, omdat dit de enige manier is om met be perkt budget nog effectief te wer ken. AMSTERDAM. De spaaractie van de Algemene Bank Nederland „Bomen voor nieuwe bossen” heeft bijna 44.000 opgeleverd, aldus maakt de bank be kend. Daarmee zullen met medewerking en advies van Staatsbosbeheer nieuwe bossen worden aangelegd. Het eerste project is reeds aan de gemeente Wer- vershoof (N-H) overgedragen: een recre atiegebied genaamd Nesbos met 9000 bo men. Het volgende project betreft de aanplant van enige duizenden bomen bij de plaats Beuningen (tussen Nijmegen en Druten) en tenslotte zal de bank in de gemeente Gaasterland (Friesland) een nieuw bos aan laten leggen. LONDEN (Reuter). Amnesty Interna tional, de in Londen gevestigde organisa tie die zich het lot van de politieke gevangenen op de wereld aantrekt, heeft gisteren laten weten dat hoge Griekse officieren, gevangen gezet na de misluk te muiterij van een deel van de Griekse marine, voortdurend aan folteringen bloot staan. De heer Vredeling herhaalde gisteren dat Nederland geen eenzijdige verminde ring van zijn NAVO-bijdragen over weegt. De Amerikanen hebben zich erbij neergelegd dat over de lastenverdeling tussen de Verenigde Staten en Europa een studie wordt vervaardigd, waarbij van Europese kant is vastgesteld dat Europa nu reeds 80 percent van de lasten draagt. AMERSFOORT. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen wil dat het kabinet-Den Uyl zo snel mogelijk een beslissing neemt over de groetplicht. De algemene ledenvergadering van de VVDM heeft gisteren in Amersfoort een motie aangenomen, waarin bij de rege ring wordt aangedrongen voor half juli „bevredigend antwoord” te geven over opheffing of versoepeling van de huidige groetplichtregeling. De actie berustte op een systeem, waarbij iedere nieuwe spaarder bij de ABN een officieel bewijsstuk ontving, waarin de verplichting voor de bank was afgedrukt op eigen kosten een boom te planten. Ook kon men zo’n bewijs voor 2 per stuk bij de bank kopen. BUENOS AIRES (Reuter). Schout- bij-nacht Francisco Aleman, voormalig hoofd van de Argentijnse marine-inlich- tingendienst, is gisteren door zijn ont voerders vrijgelaten na ruim twee maanden door hen vastgehouden te zijn geweest. Zijn ontvoerders schijnen nog een Britse zakenman, Charles Lockwood, in handen te hebben. SAIGON/PARIJS. President Nixons speciale adviseur dr. Henry Kissinger en Noordvietnams onderhandelaar Le Due Tho mogen dan volgens Zuidvietnames* regeringskringen in Saigon de basis voor een nieuw akkoord ter verzekering van de vrede in Zuid-Vietnam hebben ge legd, maar de Zuidvietnamese regering zal het niet tekenen. De woordvoerder van Saigon, Bui Bao Truc, zei dat aangezien Zuid-Vietnam het oorspronkelijke akkoord tussen Kis singer en Le Due Tho niet heeft ge schonden, het geen behoefte heeft aan een tweede en dat daarom ook niet zal ondertekenen. Wel zal Zuid-Vietnam meewerken als in het nieuwe document punten zijn opgenomen die de naleving van het akkoord van 27 januari gemakkelijker maken. Kissinger en Le Due Tho hebben gis teren in een voorstad van Parijs op nieuw bijna vier uur gesproken over het waarborgen van de vrede in Vietnam. Vandaag zouden zij weer bijeenkomen. Het vraagstuk-Cambodja zou bij de be sprekingen moeilijkheden opleveren. Hij zei dit nadat hij Carmichael in Entebbe had ontvangen, waar deze met echtgenote en negen musici voor een verblijf van enkele weken in Oeganda was aangekomen. Peters zei: „Toen Helms uit de partij trad nam ik aan dait hij dit deed omdat hij met zijn boerderij diep in de schuld zat. Ik wilde weten of hij een aanbod van de andere kant had en hoe groot dait was. Het bedrag van 100.000 mark was een fictief bedrag.” Beide mannen zijn nu uit het parlement. Zij slaagden er niet in bij de verkiezingen van no vember een zetel te verwerven. UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen gaan volgend jaar in Noord- Holland proeven nemen met een nieuw communicatiesysteem waarbij de machi nist radiografisch in contact komt te staan met de verkeersleiding. Het sys teem, genaamd „Telerail”, maakt het mogelijk dat de machinist vanuit de treincabine via een soort mobilofoon contact kan opnemen met de verkeers leiding. Momenteel moet hij als de ver keersleiding wil bellen nog uitstappen en gebruik maken van de langs de baan staande „machinistentelefoon”. Doel van de Telerail is de machinist en conducteur uit hun isolement te ha len. Is egn trein eenmaal van het station vertrokken dan is het treinpersoneel nu nog in feite onbereikbaar. Wanneer radio- telegrafisch contact tijdens de rit mo gelijk is, dan kan dit leiden tot een betere beheersing van de treindienst, een zaak die gezien de steeds grotere druk op de capaciteit door de hoge frequen ties waarmee het lijnennet wordt bere den, van het grootste belang is, aldus NS. Ook schept het nieuwe systeem als bet tenminste voldoet via de direkte communicatie met de machinist de mo gelijkheid gevaarlijke situaties eerder te signaleren zodat er sneller kan worden gereageerd. Bovendien kan bij werk zaamheden aan de baan de leider van de baanwerkers via portofoons met de treindienstleiders en de verkeersleiding in het radiografisch net worden opgeno- men zodat hij snel weet wat er op een bepaald traject aan de hand is. Ook voor de reiziger brengt het systeem voordelen mee. Belangrijke informaties over aan sluitingen, overstappen en stremmingen kunnen ze tijdens de rit regelrecht via de boordomroep krijgen van machinist of conducteur. De 24-jarige Paul Turken, dienstplichtig soldaat bij de administratie in Middel burg, heeft gisteren op de algemene ledenvergadering van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) in Amersfoort de voorzittershamer over genomen van Kees Beemsterboer. De nieuwe voorzitter studeert sociologie aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam en was tot nu toe VVDM-afdelings- bestuurder in Middelburg. LONDEN. Presiden Amin van Oe ganda heeft gisteren meegedeeld dat hij de zwarte strijder Stokeiy Carmichael, leider van de Amerikaanse Afrikaanse Volkspartij, en diens vrouw, de zangeres Miriam Makeba en zijn partij het staatsburgerschap van Oeganda heeft verleend. ders die leden willen werven de toegang tot de kazerne wordt ontzegd. Kritiek had de heer Beemsterboer op het feit dat bijvoorbeeld oud-advocaat fiscaal De Lint onlangs de VVDM beti telde als een corpus alienum in de krijgsmacht. „Deze mensen zien de VVDM als een probleem en stellen on* aan de kaak. Maar dat is zoiets als het tuchtigen van iemand die een diefstal aangeeft en de dief ongemoeid laten. De problemen liggen niet bij de WDM, zij liggen bij. de krijgsmacht. Die dreigt een corpus alienum, een vreemde eend in de bijt te worden, binnen de Nederlandse samenleving.” DEN HAAG. Staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft zijn eigen vragen beantwoord. Als staatssecreta ris zond hij de Tweede Kamer don derdag een schriftelijk antwoord op vragen die hij eerder als Tweede- Kamerlid aan de staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening had gesteld. Overigens bleek staatssecretaris Schaefer graag bereid op de vragen van het Tweede-Kamerlid Schaefer positief te reageren. Het Tweede-Ka merlid had de staatssecretaris ge vraagd of hij zich kon indenken dat de bewoners van een aantal huizen in Zijpe het niet konden begrijpen dat bij verbetering van hun huizen een douche of de verdieping moest komen volgens de centrale directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid terwijl de bewoners zelf gepleit had den voor een douche op de beneden verdieping en daarin steun hadden gekregen van bouw- en woningtoe zicht van de provinciale directie. De staatssecretaris deelde het Kamerlid mee dat hij zich dat zeer wel kon in denken. Op de vraag van het Tweede-Ka merlid Schaefer of de staatssecretaris de bewoners van de bterokken huizen alsnog hun zin zou kunnen ge ven, antwoordde staatssecretaris Schaefer dat hij de bewoners al heeft laten weten bereid te zijn tot mede werking aan het oorspronkelijke plan. Opvallend hierbij is dat de staatssecretaris daarmee zijn eigen ambtenaren van de centrale directie volkshuisvesting en bouwnijverheid tegen de haren instrijkt. Aleman nam na zijn vrijlating de bus naar een spoorwegstation in Buenos Ai res en liet zich vandaar met een taxi naar huis rijden. Hij was vrijgelaten nadat gisteren in de kranten een verkla ring was afgedrukt waarin hij de be schuldigingen van zijn ontvoerders tegen de vroegere militaire regering had toege geven. Na zijn thuiskomst wilde Aleman al leen maar zeggen dat hij goed behandeld was. Later werd hij naar een marine- hospitaal gebracht voor een volledig me disch onderzoek. permanente Nederlandse afgevaardigd ■.7

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3