nu Dr. Bartels promoveerde bij Tinbergen Structuur BV en NV vernieuwd Nieuwe Griekse grondwet Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. Dieselrijden niet meer lonend? Kom nou! Mercedes Diesel bewijst u het tegendeel. I BEURS WH ZIJN WEL ZAKEN TE DOEN” MET HET KABINET-DEN UYL Afwachten was ook weer het parool gepubliceerd bedrijven ter Nieuwe VNO-voorzitter heeft goede hoop op sociaal akkoord Percentage werkende jongeren gedaald Omwisseling aandelen Scholten Carton Siberisch aardgas voor Amerika BEURSSTROOM KABBELDE RUSTIG ZATERDAG 9 JUNI 1973 Kabinet Suiker-fusie Akkoord Niet „hard” Staatslening Polariseren Met ingang van 1 juli hogere kilometrages natuurlijk steeds groter Oninteressant Een liter benzine kost straks bijna 80 cent Een liter dieselbrandstof minder dan de helft: net even 38 cent. Voordelig voor Mercedes Diesel. Maar die lage brandstofprijs is lang niet de enige oorzaak van z’n lage kllometer- Prijs. excellente wegligging en rij-eigenschappen. Dat Is Diesel GT. Dat Is voor u van groot belang. Vooral als u veel tussen de wielen zit. Na uren rijden bent u nog fit voor uw zaken gesprek. Dat is even belangrijk als de lage kilometerprijs. wordt. Rekent u maar 'ns uit wat voor be langrijke besparingen dit oplevert Dieselrijden niet meer lonend? Kom nou! Mercedes Diesel heeft méér té bieden Een bijna onverslijtbare motor van 2000 j of 2200 cc, die bij een minimum aan on- derhoud een maximum aan prestaties en rendement levert. En die bovendien bijzon- der zuinig Is met z'n brandstof: per liter brandstof legt u in een Mercedes Diesel maar liefst zo’n 30% meer kilometers af dan in een vergelijkbare benzinewagen. Bovendien een bijzonder degelijke, op een lange levensduur berekende carrosserie. Die helemaal is geconstrueerd op veiligheid. Ver der heeft elke Mercedes een enorm komfort te bieden, een uitstekende vering en een Mercedes Diesel, al bi| 30.000 kilometer* Rijden in een Mercedes Diesel wordt, vergeleken met een benzinewagen uit de 12- mille klasse, al bij 30.000 km per jaar aan trekkelijk. Wie de vaste en variabele kosten naast elkaar zet (voor een Mercedes 200D resp. 3728 en 16,36 cent, voor een benzine wagen van 12.000 resp. 2969 en 19,42 cent excl. BTW) ziet dat een Mercedes Diesel al bij 30.000 km per jaar 0,5 cent per kilo meter goedkoper is. Een verschil dat bij ’AGAM B.V., Postbus 2088, Utrecht, tel. 030-451911,verstrekt u graag een kosten- calculatie en dealerlijst. O van de ADVERTENTIE parlementaire Bartels- „Let wel, het beleid wordt bij het VNO niet door de voorzitter ge maakt. Dat wordt in de verschillende organen uitgestippeld, maar de voorzitter is wel degene die het door een bureau van 140 man, met een kwalitatief zware top, bepaalde beleid uitdraagt.” Er is dr. Bartels al herhaalde malen gevraagd of hij zich „hard zal opstellen”. Zijn commentaar daarop: „Ik ben niet gek op die uitdrukking; het is zo’n kraet. Wat je wel moet doen, is je duidelijk opstellen. Iedereen weet dat de speel ruimte in onze economie miniem is. Ik vind, dat ik me voor de argumenten van de andere partners moet openstellen, en juist daarom verwacht ik er voor ’74 met de vakbeweging en de regering uit te komen In Amsterdam derhalve geen glorieuze dagen. Rustig, en een eigenlijk oninte ressante kabbeling van de beursstroming. Voor de hoofdfondsen tekenden zich dan ook geen grote wijzigingen af. Heineken kon door de winststijging van 20 percent in de eerste helft van het lopende boek jaar nog een koersavance van 5 over houden, maar Hoogovens was rond f 5 lager, nu de ontwikkeling met Hoesch in de Estel erg teleurstelt. 600 op 700 terecht kon komen. In d. bouw kwam daarentegen de klad, nu het niet duidelijk is welke maatregelen het nieuwe kabinet denkt te nemen en open lijk van instorten van de woningbouw wordt gesproken. Bovendien blijft de kapitaalvraag van uit het bedrijfsleven ook nog altijd aan dè’late kant. Met belangstelling wordt nu uitgezien naar de emissiekoers van de nieuwe staatslening, waarvoor, een rente van 7,75 percent is vastgesteld. De beurs had liever een korter lopen de lening gezien. Hét ministerie heeft een langlopende gekozen, waarvoor de belangstelling weleens zou kunnen te genvallen. OUDE PEKELA. Tot 28 juni heb ben aandeelhouders Scholten Carton en Papier NV gelegenheid hun stukken aan te melden ter omwisseling in certificaten NV Verenigde Pabier- en Kartonfabriek Verpak. Voor deze certificaten zal onder de naam Papier en Karton Holding NV beursnotering worden aangevraagd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Dr. J. Bartels (53 jaar) uit Wassenaar, de nieuwe voor zitter van Nederlands grootste werkgeversverbond VNO, heeft een beetje een hekel aan het woord tussenpaus. Als opvolger van drs. S. C. Bakkenist, die zich weer helemaal door zijn AKZO-werk heeft laten opslokken, is hij bij het in Den Haag gevestigde Verbond van Nederlandse Ondernemingen door sommigen wel zo gekwalificeerd, maar dat etiket maakt hem wat kriegel. De VNO-voorzitter is er voorstander van, dat naast de studie door de Sociaal- Economische Raad over de inkomensni vellering een initiatief door de regering wordt genomen tot een nationale studie, die boven het SER-niveau uitkomt. „Ik heb de indruk, dat de regering aan het peinzen is hoe die studie kan worden verricht.” Over zijn voorganger Bakkenist zegt Bartels: „Over hem bestaan veel misver standen. Een van zijn grootste verdien sten is geweest, dat hij een. zeer sterke werkgeversorganisatie heeft nagelaten. Het is in het belang van ons land dat we een sterke vakbeweging hebben, een sterke regering en een sterk parlement en een sterke werkgeversorganisati. Voor het laatste heeft Bakkenist uitste kend gezorgd.” De ondernemingsraad krijgt dank zij deze wet, net als de aandeelhouders, directies en commissarissen, de gelegen heid om commissarissen kandidaat te stellen. De keus uit de kandidaten zal worden gemaakt door de zittende com missarissen, maar deze kan ongedaan worden gemaakt door de ondernemings raad of de aandeelhouders. De Sociaal- Economische Raad (SER) kan een derge lijk veto echter uiteindelijk ongegrond verklaren. ATHENE (AFP). De Griekse rege ring heeft gisteren twaalf „basis-princi- pes” gepubliceerd voor de grondwet van de nieuwe republiek, die op 1 juni werd uitgeroepen. De republikeinse gronwet zal uiterlijk 29 juli bij referendum aan het Griekse volk worden voorgelegd. De nieuwe grondwet berust onder meer op de volgende principes: DEN HAAG. Het percentage wer kende jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot en met 18 jaar liep terug van respectievelijk 32 en 46 in 1970 tot 29 en 42 in 1971. De daling bij de jongens was gelijkelijk over de leeftijden verdeeld. Bij de meisjes trad ze vooral op in de lagere leeftijden: 14 en 15 jaar. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over „De Nederlandse jeugd en haar onderwijs ’71-’72” blijkt ook, dat zowel jongens als meisjes steeds langer aan het onderwijs blijven deelne men. Het aantal leerlingen bij het voortge zet volledig dagonderwijs bedroeg in het schooljaar ’71-’72 1.252.000, zes percent meer dan het schooljaar er voor. Ruim de helft van deze leerlingen viel in de leeftijdscategorie 14 tot en met 18 jaar. Bartels: „Bij een tussenpaus heb je de neiging te geloven dat zo iemand niets anders heeft te doen dan de organisatie op haar eigen zwaartekracht gaande te houden. Van een tussenpaus wordt niet verwacht dat hij veel eigen initiatief neemt; er wordt bij zo iemand alleen van uitgegaan dat hij 't fort bezet houdt. Wel, dan moet ik zeggen dat ik geen tussenpaus zal zijn.” De kersverse VNO-voorzitter verklaart ook, waarom hij erop uit is een vol waardig beleid in die hoedanigheid te willen voeren. Hij zal proberen met de nieuwe regering en de vakbeweging een goed werkend centraal akkoord voor ’74 af te sluiten, waarin de inflatie metter daad wordt aangepakt. Hij wil daarnaast de weg vrijmaken voor de eerste full- time-voorzitter bij het VNO. gen van de werknemer en de kapitaal verschaffer.” Ook de uitgevers kwamen onder druk, kennelijk mede door de dreigende pa pierschaarste, die vooral de ttfdschrift- exploitanten naar duurdere papiersoor ten zou kunnen dwingen. Elsevier verloor 15 en Kluwer 7. Gelukkig voor de beurs bleven toch ook de fusiegeruchten de ronde doen. Dit steunde het moreel en deed hier en daar de sterk bekoelde speculatiezucht weer enigszins opleven. Dit was vooral het geval b(j houthandel Pont, die op fusiegeruchten aanvankelijk van 415 tot circa 480 opliep, maar weer rond het uitgangspunt moest ein digen. Ons land heeft er geen belang bij nieuwe invoer van vreemd kapitaal te prikkelen. Ook kan de rente hier te lande niet al te zeer worden opge schroefd, omdat er nog altijd sprake ie van een te grote werkloosheid. Aan een politiek tot afremmen van een tot kook hitte opgelopen conjunctuur, zoals in West-Duitsland, is hier zeker geen be hoefte. -r- Griekenland is een presidentiële republiek. De president van de republiek wordt met algemeen en direct kiesrecht geko zen voor een periode van zeven jaar. Hij is niet herkiesbaar. De kandidaat voor het vice-presidentschap wordt door de president aangewezen en tegelijk met de president gekozen. De president, staatshood en symbool van Je eenheid van de natie, is de hoeder van de grondwet. Hij benoemt en ontslaat de premier en de ministers en de staatssecretarissen voor Defensie, Buitenlandse Zaken en Openbare Orde. De overige ministers en staatssecretaris- Den Uyl heeft gezegd een goed onder nemingsklimaat te willen scheppen; die passage in zijn regeringsverklaring heb ben we goed in ons opgenomen- Grote tegenstellingen tussen de vakbeweging en de ondernemersorganisaties zie ik straks echt niet zitten. We hebben alle maal belang bij een gezonde economie.” De kosten van het project worden geraamd op 10 miljard dollar. De plan nen moeten nog worden goedgekeurd door de regering van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Nadat toestemming is gegeven zal het ongeveer zes jaar duren voordat de eerste leveranties zul len plaatsvinden. Voor bewijzen van gewone aandelen Scholten Carton, groot nominaal 25, kunnen worden verkregen aandelen of certificaten van aandelen ieder groot nominaal 50 Papier en Karton Holding NV dan wel scrips. Dr. J. Bartels werd in 1920 in Leeuwarden geboren. Na zijn middel- bare-schooltijd in Den Haag studeer de hij in ’46 af aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotter dam. In ’56 promoveerde hij bij prof, dr. J. Tinbergen op het proefschrift „Kritische analyse van het klassieke in- en uitvoerargument”. Een beroepsvoorzitter voor het VNO is de tweede hartewens van Bartels. Zelf is hij president-directeur van het Van Nel- le-conoem in Rotterdam. Evenals zijn voorgangers Bakkenist, Bruynzeel en Bosma bij het VNO wondt wel ge sproken van de „B-voorzitters” moet hij zijn tijd delen tussen zijn functie in het bedrijfsleven en het VNO-voorzitter- schap. De heer Bartels vindt het een onmo gelijke combinatie. Omdat echter zo snel geen beroepsvoorzitter kon worden ge vonden, is hij bereid het VNO naar buiten uit te representeren, maar zodra de „prof” er is, duikt hij weer volledig in zijn Van Nelle-functie. De VNO-prof-voorzitter moet naar het gevoel van dr. Bartels voldoen aan de volgende eisen: hij moet nauwe contac ten hebben met het bedrijfsleven, dient te beschikken over economische basis kennis, moet leidinggevende en organisa torische bekwaamheden bezitten en de man moet enige extrovertie niet vreemd zijn omdat hij met de VNO-politiek aan de weg timmert. Uit het bedrijfsleven kwamen overi gens nog overwegend gunstige berichten. Na de petroleum dreigt nu ook het papier in de nabije toekomst schaars te worden. Dit gaf de papieraandelen een krachtige stimulans, waarbij vooral VRG-papiër fors kon oplopen en van Vlak voor het vorige weekeinde maakte het ministerie van Financiën een nieuwe staatslening bekend en bracht De Nederlandsche Bank het disconto van 4 percent op 4,5 percent. Hiermee volgde men de Duitse Bondsrepubliek, waar vorige week het disconto op niet minder dan 7 percent werd geplaatst. Nog altijd is de afstand tussen beide niet gering, maar een hoger renteniveau hier lijkt er voorlopig niet in te zitten. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Op 1 juli wordt nieuwe structuurwet met betrekking tot besloten en naamloze vennootschappen van kracht. Deze wet zal onder meer de ondernemingsraden in de gelegenheid stellen uit eigen kring kandidaten aan te wijzen voor de raden van commissaris sen'. MOSKOU. Twee Amerikaanse maatschappijen Occidental Petroleum Corporation en El Paso Nature Gas Company hebben in beginsel over eenstemming bereikt met de Sovjet-Unie over de levering van Siberisch aardgas aan de Verenigde Staten. Na enige tijd gewerkt te hebben op het ministerie van Financiën, trad dr. Bartels in ’47 in dienst van Unilever als directeur voor Benelux-zaken. Vervolgens werd hij secretaris van de directie van Lever’s Zeep Maatschap pij en assistent van de groepsdirectie van Unilever. Die laatste is bijna geheel verdwenen, niettegenstaande men in de jaarverga deringen meestal zeer positieve berichten te horen kreeg. Menig bedrijf blijkt ook het lopende jaar zeer goed te zijn be gonnen, gedragen door een flinke omzet stijging en hogere prijzen door schaars wordende produkten. De meeste aan dacht had de afgelopen week evenwel de dollar. Zó sterk had deze valuta het Damrak in zijn greep, dat de koersont wikkeling op de valutamarkt, die ge deeltelijk samenvalt met de effecten beurs wat tijd van handel betreft, vaak bepalend was voor het beloop in de hoeken van de internationals. Als oud-voetbalscheidsrechter licht Bar'els toe, waarom hij een broertje dood heeft aan de uitdrukking „zich hard opstellen”: „Als een voetballer, voor de wedstrijd begint, naar de scheidsrechter loopt en aankondigt zich hard te zullen opstellen, vliegt zo’n spe ler er bij voorbaat al uit. Verwacht van mij dus echt niet dat ik op voorhand hardheid ga beleiden. Dat hangt van de onderhandelingen af.” In ’52 volgde zijn benoeming tot marketing manager van Calvé-Delft, drie jaar later tot lid van de directie van deze vennootschap. In ’58 keerde dr. Bartels terug naar Lever’s als directielid; een jaar later werd hij voorzitter van de directie. Daarna maakte hij, gedurende vijf jaren, deel uit van de directie Nederland van Unilever. Van ’65 tot ’68 bekleedde hij de .functie van/ algemeen directeur van unilever-Italië; daarna volgde zijn aanstelling als voorzitter van de di rectie Nederland van Unilever NV. In ’70 werd Bartels benoemd tot presi- dent-directeur van De Erven de Wed. J. van Nelle NV in Rotterdam. In ’71 werd hij vice-voorzitter van het VNO en lid van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden, waarin het VNO samenwerkt met het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond. Overname. Akzo Consumenten Produk ten BV heeft het gehele aandelenpak ket verworven van de Noorse firma Tomten AS. Akzo had reeds sinds zeven jaar een joint-venture met Tomten voor de verkoop van „Biotex” in Noorwegen. Daggeld. Het tarief voor daggeld is gis teren verhoogd van 3,5 naar 3,75 pet. wegens een lichte verkrapping van de geldmarkt door belastingbetalingen. Beleggingsfondsen. De raden van com missarissen van Tokyo Capital Hol dings NV en Pacific Seabord Fund zijn van plan beide beleggingsfondsen samen te laten gaan. De fusie zal, als de aandeelhouders ermee instemmen, 1 juli van kracht worden. Bondsspaarbanken. De Bank der Bonds spaarbanken NV heeft in ’72 gunstig gewerkt. De nettowinst bedroeg f 1,5 mln. De directie stelt vijf pet. divi dend uit te keren. (Van een medewerker) AMSTERDAM. De beurs bewoog zich deze week weer bijzonder stuurloos en dobberde zonder bepaalde lijn wat op en neer. Daarbij kromp de handel nog verder in en de belangstelling is nu al enige weken tot het nulpunt gedaald. Alleen enkele uitverkorenen werden in iets grotere hoeveelheden gekocht. Maar voor de overgrote meerderheid was ook nu weer af wachten het parool. Wachten op nieuwe impulsen, op duidelijkheid, vooral met betrekking tot regeringsplan- nen en op de terugkeer van buitenlandse belangstelling. Polarisatie vindt de nieuwe VNO- voorzitter een ongelukkige zaak. „We moeten juist proberen het met elkaar eens te wonden. Met de vakbeweging valt best te praten. Na de vakantie raan de onderhandelingen voor volgend jaar beginnen. Ik heb geen enkele indicatie dat de vakbeweging zich niet construc tief zal opstellen”, zegt hij. Nog een ander woord waarop de heer Bartels weinig prijs stelt, is „werkgever”. Hij verklaart: „Ik spreek liever over ondernemer. Het woord werkgever doet zo negentiende-eeuws aan. Het doet me te veel denken aan: ik ben zo vriende lijk werk te geven. Het woord ondernemer geeft veel meer het speci fieke van de functie aan, te weten het scheppen en continueren van werkgele genheid, het veiligstellen van de belan- Uit een heel ander vaatje wer<j bij de Centrale Suiker getapt, die ook met het fusieverschijnsel geconfronteerd werd. Uit een heel ander vaatje werd bij de Hier werd echter de vorm van een soort overval gekozen en uitgebracht door de Coöperatieve Suiker Unie. Vinnig brachtde Centrale Suiker zijn verdedi- gingsstukken in stelling en kreeg achte reenvolgens het personeel, de bietenle veranciers en zelfs de aandeelhouders aan zijn zijde om het bod van f 900 niet te accepteren. De koers kon er niettemin van circa 650 tot 715 door aantrek ken. De afwijkingen hadden over het alge meen niet veel om het lijf, maar de tendens tijdens de handel richtte zich wel naar die welke zich voor de dollar aftekende. De doorzeurende ontwikke ling van de Watergate-zaak met steeds nieuwe bedreigingen voor de Ameri kaanse president deed ook deze week houders van grote hoeveelheden dollars in het goud vluchten. De dollar kwam daardoor op een nieuw laagtepunt van dit jaar, maar kon zich enigermate her stellen, toen berichten uitlekten dat de Amerikaanse president zou sleutelen aan een nieuw programma van straffe infla- tiebestrijding. Ook Wall Street veerde er even door op, nadat nieuwe pogingen waren ge daan het ai eerder bereikte laagtepunt van het jaar in neerwaartse richting te doorbreken. Het is inderdaad mogelijk dat door een anti-inflatoir programma de dollar enige steun kan ontvangen, maar de grootste ondermijnende kracht .- vanAtnerika’s nationale munt ligt toch wel duidelijk bij de ontwikkeling van, de Watergate-affaire, die zowel in het bin nen- als buitenland gezien wordt als een rechtstreekse prestigeslag voor president Nixon. Dr. Bartels verwacht d at mest het kabinet-Den Uyl, wel zaken zijn te doen. „Zaken doen kun je met elk kabinet. De speelruimte is betrekkelijk nauw. Aan de orde ,is een aantal technische zaken, waarvanhet niet uitmaakt of die nu onder het ene of onder een ander kabi net tot stand komen. Over het sociaal akkoord ’74 is hij niet ongerust. „Ik heb goede hoop, dat er een degelijk akkoord komt. Het wordt steeds dringender dat aan de inflatie nu eindelijk een halt wordt toegeroepen- In het centraal akkoord voor ’73 is de eerste aanzet tot indamming van de inflatie gegeven, al geef ik toe dat de aanpak onvoldoende is gebleken. We kunnen op dit akkoord echter voortbou wen en in ’74 de koe echt bij de horens proberen te pakken. Van het centraal akkoord ’73 hebben we veel geleerd.” Oude Delft. NV Optische Industrie De Oude Delft heeft ’72 afgesloten met een rond drie pet .hogere nettowinst van f 2,49 mln. Scado. G. Runhaar, loco-burgemeester Zwolle, heeft gisteren in zijn gemeente de eerste paal geslagen voor een nieuw laboratorium van Scado BV. Met dit project is een investering van f 3,5 mln. gemoeid. Staking. Vijfduizend Finse havenarbei ders zijn gisteren aan een staking van onbeperkte duur begonnen om kracht bij te zetten aan de bezwaren die ze tegen hun werkuren hebben. In Fin land is al twee weken een staking van bouwvakarbeiders aan de gang. van de premier.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11