FAAS WILKES GENOEMD ALS ADVISEUR Valencia beschikt over een Nederlandse „prijslijst BELANGRIJKSTE TAKEN AAN VAN DER HART TOEBEDEELD RECETTE VAN CUP-FINALE: f 816.000,- FINDLAY EN ROBB SNELSTEN OP MAN NIEMAND WEET WAT HET KOST MERCKX het allemaal z Okker klopte Rus Korotkov Actie Wagtmans moet manege opleveren „In koers zijn vijanden” KNVB geeft Fadrhonc „eindverantwoordelijkheid” Van den Hoek verdiende zijn succes V) i-4 l i fa Cadeau van Twente voor jubilerende amateurclub: 16-1 .1 O f' JATERDAG 9 JUNI 1973 Overeenstemming Eerzuchtig Moeite - 13 bezien -1 a (Van onze redacteur in Spanje) Van een speciale verslaggever) Ook met hem rekende Merckx genadeloos af. Cor van der Hart: belast met de praktische uitvoering van het werk met het Nederlands elftal. daarom zweeg op die vraag ook admi nistrateur Zarraga die het best op de hoogte is van iopende zaken. „Wij hebben zeker wel belangstelling voor Nederlanders”, antwoordde hij ontwij kend. Volgens geruchten in Spanje zou Faas Wilkes (die aan zijn voet- baltijd in Valencia een enorme popu lariteit overhield in deze sinaasappel- Na aftrek van kosten (o.a. belastingen) gaat tien procent naar de Joegoslavische voetbalbond, het „rode ster” stadion en de UEFA. De resterende 70 procent wordt gelijk opgedeeld tussen Ajax en Juventus. goede Ronde van Italië. Maar ik ken de hem al van eerder. Vanuit de Amstel Goldrace. Daar was hij in de finale op een zeker ogenblik weg. En dat heb ik toen verduiveld goed ge weten. Kuiper is een renner die goed weet wat hij wil”. in deze ronde als „waterdrager” van zijn kopman Piet van Katwijk, heeft van begin tot eind een grote rol gespeeld. voor het gehoor van iedereen de huid vol. Merckx: „Op zulke momenten ben ik erg geïrriteerd. Dan wordt er iets gedaan tegen afspraken in, dan druist de wijze van rijden van ploeg- makkers tegen mijn koersinzicht in. Dan word ik kwaad, want ik kan er nu eenmaal niet tegen”. In de beoefe ning van zijn sport, zijn beroep, geeft Merckx zich helemaal. Dat verlangt hij ook van de anderen. Ook van de jongeren: „De meeste nieuwe be roepsrenners kennen het vak niet, maar hebben wel grote monden. En als je ze pijn doet, beginnen ze te klagen”. „De Nederlanders beschikken mo menteel over een coureur die wel de juiste instelling heeft: Henny Kuiper Die jongen durft, wil vechten en heeft voor de wielersport alles over. Hij heeft veel talent. Hij reed een Faas Wilkes: contactman voor Va lencia in Nederland, volgens Spaanse berichten. stad) als adviseur optreden voor Va lencia. „Ik heb inderdaad van ie mand,” omzeilde Zarraga de kwestie, „een lijst met definitieve Nederlandse aanbiedingen, compleet met prijzen.” (Van onze sportredactie) MOERGESTEL FC Twente heeft in het Brabantse Moergestel met niet minder dan 16-1 gewonnen van de jubi lerende, versterkte amateurvereniging Oud Acia, Bij de rust was de stand 9-0. Voor FC Twente scoorden Pirard, Van der Vall, Achterberg (ieder drie maal), Jeuring (twee maal), Bruigging, Drost, Pahlplatz, René van de Kerkhof en Brinks (na rust ingevallen voor René van de Kerkhof) ieder één maal. Er waren 2.000 toeschouwers. Vier minuten achterstand had op de winnaar, 3e de Brit Charlie Sanby op Suzuki. Bij het ingaan van de derde ronde, op de helft van de race, kwam de Britse coureur Mick Grant ten val. Hij slipte in een olieplas. Grant werd niet ernstig gewond, maar was gedwongen op te geven. Hij had oip dat moment de leading. Voordat heit ongeval plaats vond had Grant de snelste ronde laten afdrukken (168,03 km per uur). Voor Findlay betekende deze zege de eerste in zijn loopbaan. De uitslag: 1 Jack Findlay (Aus.) met Suzuki, 364,35 km in 2.13.45,2, (gem. 163,42 km p.u.); 2. Peter Williams (GB) met Matchless, 3.14.59,4 (gem. 161,36 km vooraf ging, hebben het clubleven praktisch lam gelegd, zodat er tot op dit moment nog geen enkel besluit genomen is over de aankoop van buitenlandse spelers. voor en, als dat nodig is, trek ik lering van wat geweest is. Ik kan nu eenmaal niets aan het toeval overla ten”. Toch is Merckx ook maar een mens. Naarmate een grote wedstrijd als de Giro vordert wordt hij meer geïrriteerd. Zijn beste ploegmakker en knecht, Roger Swerts, bijvoorbeeld weet er alles van. Enkele Giro-etap- pes geleden stoof Merckx wit van woede naar Swerts toe en schold hem Er is eveneens overeenstemming be reikt over het feit dat één van beide bondscoaches wordt belast met de tacti sche bespreking en coaching voor en tijdens de wedstrijd. Het ligt in de bedoe ling van de heer Fadhronc na een intro- ductie-periode deze taak toe te vertrou wen aan Cor van der Hart”. Met name de laatste alinea van de taakverdeling duidt op het toebedelen van de belangrijkste post aan Cor van der Hart. Hij zal de taktische bespreking en coaching leiden. Daaruit kan men niet anders dan de conclusie trekken, dat Van der Hart (wellicht langzaam aan) ook het belangrijkste deel van de selectie voor zijn rekening gaat nemen, want dat deel van het werk is onlosma kelijk verbonden met het hoofdstuk „taktiek”. moet winnen. Wie mij verslaan wil, moet beter zijn dan ik". Dus toch de beste renner? Geen antwoord- Hij merkt wel op: „Als er iemand sterker is dan ik, zoek ik geen excu ses. Dan geef ik dat toe. Wat hebben jullie gezegd toen Gimondi in Forte Dei Marmi de tijdrit won? Heb ik toen niet onmiddellijk uitgeroepen dat Gimondi beter was? Ik reed die dag niet goed. Dat wist ik al nadat ik de eerste kilometer nog niet had afgelegd. Ik was niet geconcentreerd. Ik kon me niet leeg rijden. Ik heb er toen geen doekjes om gewonden. Ik aanvaard de wet van de sport. Die is keihard. Niet alleen voor de anderen, ook voor mij”. VALENCIA Bij FC Valencia is vrijdagmiddag een nieuw bestuur geïnstalleerd onder voorzitterschap van senor Ros Casares. De verkiezin gen die afgelopen donderdag plaats vonden, en de campagne die daaraan Hij klopte in de eindsprint de Tsjech Hava en de Zweed Fagerlund alsmede de Brilt Davidson. De Nederlandse ploeg waakte angstvallig over de leidersplaats van Van Katwijk, die nog steeds de grote favoriet is voor de eindzege. Met die waarschijnlijke winst in deze ronde zal Nederland dan een hattrick scoren want de voorgaande twee rondes werden door Fedor den Hertog gewonnen. De laatste etappe is 135 kilometer lang en gaat van Penrith naar Blackpool. Zwe den is bijna zeker van de overwinning in het landeniklassement. De Spanjaard José Manuel Fuente heeft de 19e etappe van de ronde van Italië gewonnen, een bergrit over 208 kilometer door de Dolomieten van An- dalo naar Auronzo di Cadore. Eddy Merckx, vierde op 2 minuten en 38 seconden van de winnaar, behield de rose leiderstrui. De uitslag van de 19e etappe: 1. Fuen te (Spa) 208 km in 6 uur 56 minuten 20 seconden; 2. F. Moser (It) 6.57,26; 3. Ritter (Den) 6.57,27; 4. Merckx (Bel) 6.58,58; 5. Gimondi (It), 13. Kuiper (Ned), in dezelfde tijd als Merckx. 35 Karstens 7.11,26. De kop van het algemeen klassement: 1. Merckx 101 uur 25 minuten 55 secon den; 2 Gimonid (It) op 7.42, 3. Battaglin (ft) op 10.20. die zich supporter, fan, tifosi of sym- pathisant van Merckx noemen. In dat grote leger heeft hij echter weinig vrienden- Zoals hij ook weinig vrien den in de pelotons heeft. „Wat wil je? Ze rijden allemaal tegen me. Ze willen winnen. Ik ook. Meestal win ik, maar niemand weet wat dat alle maal wel kost. Geloof me, alles wat ik als coureur bereikt heb, kreeg ik niet cadeau. Laat me een groot ren ner zijn, laat ik atletische gaven en talenten hebben, maar het is en blijft een feit dat ik alles zelf heb moeten achter de technische leider opstelt. Het ingrijpen van de Amsterdame judole- reer mag dan erg radikaal gebeuren, iedereen weet nu tenminste waar hij aan toe is. Men zal heel erg ver terug moeten grijpen, om een soortgelijke si tuatie aan te treffen. Wim Ruska selec teert zijn judoka's niet alleen aan de hand van hun in Nederland behaalde resultaten, maar kijkt bovenal naar de instelling van zijn pupillen. Dat blijft natuurlijk een gok. Maar dat zou het ook geweest zijn als hij met de nu gepasseerde groep op stap was gegaan. Want op de ene uitschiter van Jan Bos man (vorig jaar tweede op de EK) na, hebben ook de vijf ontevreden brief schrijvers nog een blanco internationale prestatielijst. Mede daarom zou het on redelijk zijn de juistheid van Ruska’s ingrepen af te meten naar de resultaten die over twee weken op de wereldkam pioenschappen worden behaald. De bondscoach heeft meer tijd nodig om zijn gelijk te kunnen bewijzen. Pas in het zicht van Montreal (’76) zal men een definitief oordeel kunnen vellen. ST. WILLEBRORD Rini Wagtmans, die in april van de dokter te horen kreeg dat hij vanwege een hartafwijking zijn carrière als sportman moest beëin digen, heeft in zijn woonplaats St. Wil- lebrord afscheid genomen van de wiel rennerij. Op een druk bezochte receptie was er goed nieuws voor Wagtmans. Raymond Poulidor, Luis Ocana, Cyrille Guimard en Roger de Vlaeminck hadden laten weten, dat zij belangeloos zullen deelnemen aan de benefietkoers, welke op 28 juni in St. Willebrord voor Wagt mans wordt gehouden. Tevens is de supportersclub van Wagtmans gestart met een actie, die genoeg geld moet opbrengen om de ex-renner in staat te stellen een ponymanege te beginnen. Voor dit doel hoopt men 500.000 foto’s van Wagtmans te verkopen a één gulden per stuk. De grond voor de manege is reeds symbolisch aan Wagtmans overge- dragen. AURONZO. Het masker van Eddy Merckx is bescheidenheid. Ach ter die fagade van koele, koude onbe wogenheid woedt echter het vuur van de passie. De Brusselaar tracht zich te verschuilen achter kunstmatig op getrokken coulissen van nuchtere re denering, van dogmatische voorstel ling. Hij valt echter te vaak uit zijn rol, hij slaagt er meestal niet in de kritische gesprekspartner geheel te overtuigen. Als hij, aan de vooravond van zijn triomfale intocht van de Giro d’Italia in finish-stad Triëst, terloops opmerkt dat hij weken gele den in startplaats Verviers in het geheel niet van plan is geweest de roze leiderstrui van begin tot het einde te dragen, dan glijden zijn donkere, bruine ogen langs het pla fond van de bar in hotel San Marco. Hij kijkt zijn ondervrager niet aan, bang om zich te verraden. Pas als hij toegeeft niet op de hoogte te zijn dat, lang voor de tweede wereldoorlog, Alfredo Binda (de beersterke coureur die de Giro liefst vijfmaal won) al eens de „malja rosa" van de eerste tot en met de laatste etappe gedragen heeft, dan is Merckx' reactie echt (en kijkt hij je onderzoekend aan): „Neen, dat heb ik niet geweten Echt is ook zijn oordeel over de nog altijd falende concurrentie. Eddy betreurt de afwezigheid van coureurs die niet slechts nu en dan, maar een héél seizoen lang op de racefiets zijn gelijken zouden kunnen zijn. Zijn ogen lichten plotseling op als hij zegt: Toch zou dat fantastisch zijn. Het zou de spanning, de sensatie vergroten. De wielersport zou er wel bij varen”. Woorden van een coureur die het gevecht niet schuwt en die de strijd altijd winnen wil. Omdat hij, een maal in het zadel, domineren wil. Is hij daarom een egoist? „Neen, maar de wet van de sport zegt dat de beste ontwikkelen. Dat ik met mijn talen- Eddy Merckx hier geflankeerd door José Manuel Fuente die de giro inging als ten heb moeten woekeren als een de grote bedreiging voor de Belgische vedette. Fuente kreeg gn schijn van kans. slaaf”. Ook met hem rekende Merckx genadeloos af. De letterlijke uitslag van het KNVB- beraad luidt alsvolgt: „Het technische beleid zal worden gevoerd door de beide bondscoaches dr. Frantisek Fadhronc en Cor van der Hart, onder de eindverant woordelijkheid van de heer Fadhronc. In overleg met de voorzitter-betaald voet bal en de chef d’equipe hebben beide oefenmeesters volledige overeenstem ming bereikt. De technische zaken, zoals heit samenstellen van de selectie, het opstellen van de elftallen, het bepalen van de tactiek, he^J bezoeken van wed strijden van tegenstanders of van poten tiële gegadigden voor vertegenwoordi gende elftallen, zullen in onderling over leg worden geregeld en zoveel mogelijk gezamenlijk ten uitvoer worden ge bracht. Dat weet Merckx zelf ook. Bin nen en buiten de koers. Hij is een topper, een eerzuchtige doordrijver die zich omringd weet door adviseurs die van wanten weten. Aan de voora vond van Milaan-San Remo volgend jaar komt er een film over Eddy Merckx in première. Michel Malle, broer van de bekende cineast Louis Malle, draait hem al vanaf de Ronde van Spanje, nu ook druk filmend in de Giro. Malle: „Dertigduizend meter film, waarvan er uiteindelijk 1800 meter overblijven. De titel ken ik nog niet, maar het zal het verhaal van Merckx als renner, als echtgenoot, als vader, als voetballiefhebber: kortom het zal de story van de mens Merckx zijn. De film zal ongeveer driehonderd miljoen lire gaan kosten”. Meer nog dan een voetbalvedette als Johan Cruyff is Merckx „eigendom” van het grote publiek. Van miljoenen mensen Of op het verlanglijstje de naam van Willy Brokamp voorkomt, wist de nieuwe voorzitter nog niet en DOUGLAS De Brit Tommy Robb heeft tijdens de TT-races op het eiland Man de race in de 125 cc-klasse gewon nen. De 38-jarige Robb, afkomstig uit Belfast (Noord-Ierland), reed op een Ya maha. De tweede plaats was voor de Nederlander Jan Kostwinder, eveneens met Yamaha. Derde werd de Engelsman Neiii Tuxworth, ook al op een Yamaha. De uitslag: 1. Robb (GB) met Yamaha, 183.321 km in 1.16.23,6 (gem. 143.030 km pju.; 2. Kostwinder (Ned) met Yamaha 1.17.21,6 (gem. 141,284 m p.u.; 3. Tux worth (GB) met Yamaha 1.18.27,2 (gem. 139,305 km p.u. Snelste ronde: Robb 25.22,00 gem. 143.908 km p.u.) De Australiër Jack Findlay zegevierde in de 500 cc-klasse. De in Italië wonende Findlay reed op een Suzuki de 364,35 kilometer in 2 uur, 13 minuten en 45.2 seconden, een gemiddelde snelheid van 163,42 km per uur. Tweede werd de Brit Peter Williams op een Matchless, die moe van. Wie kan denkwerk moet 's Avonds na afloop van een etappe ga ik in mijn kamer op bed liggen en laat mijn gedachten gaan over de rit die geweest is en over de etappe die de volgende dag komen zal. Ik peins over mezelf, mijn ploegmakkers, mijn tegenstanders. Ik bereid me grondig AMSTERDAM. Na overleg „met betrokkenen” zoals dat heet, is Franti sek Fadrhonc aangewezen als verant woordelijk bondscoach van de KNVB. Maar de officiële bondslezing scherp analyserend, is het niet zo moeilijk vast te stellen dat wat al vanaf het begin van de trainersuitbreiding te raden viel, doorgaat: Cor Van der Hart wordt de grote man. „Dat gaat ook bij mij niet allemaal vanzelf. Dat kost moeite, inspanning. Lichamelijk en mentaal. Ik wil de koers controleren, dus moet ik zorgen dat ik atletisch tot in de puntjes ben voorbereid. Verder moet ik zorgen altijd op mijn qui-vive te zijn, mijn tegenstanders in de gaten houden. Die veranderen regelmatig van gevecht. Dat is ofwel Roger de Vlaeminck, ofwel Luis Ocana. Dan weer Felice Gimondi of Frans Verbeeck of weer anderen. Zij komen en gaan. Zij zijn in de koers allemaal mijn vijanden- Omdat zij tegen mij rijden, omdat zij proberen willen mij te verslaan. Die voortdurende attentie, die voortdu rende controle: d„t kost kracht. Vooral mentaal. Ook daar word je Maar wie begrijpt dat? zich voorstellen hoeveel ik op de fiets wel doen BELGRADO. De Europa cup-finalo tussen Ajax en Juventus heeft bruto 5.150.680 dinars opgebracht, ongeveer 816.000 Nederlandse guldens. ROME. Tom Okker heeft zich ge plaatst voor de kwartfinales herenenkel spel van de internationale tenniskam pioenschappen van Italië in Rome. De als achtste geplaatste Nederlander versloeg de Rus Vladimir Korotkov in twee sets: 6-2, 6-4. p.u.), 3. Charlie Sanby (GB), op Suzuki, 2.15.27,6 (Gem. 161.37 km p.u.); 4. A. George (GB), met Yamaha; 5. R. Ni cholls (GB), met Suzuki; 6. D. Hughes (GB), met Matchless. Snelste ronde: Mick Grant (GB), met Yamaha, 21.40 (gfern. 168,03). v - 'V. s Nu de Budobond Nederland eindelijk beschikt over een trainer die niet alleen plannen maakt, maar ook daden stelt, is het niet meer dan redelijk dat het bondsbestuur zich bij de eerste de beste aanval van vijf ontevreden judoka’s op PENRITH Aad van den Hoek, het „werkpaard” van de Nederlandse ploeg In de ronde van Engeland, behaalde een verdiende triomf toen hij als eerste over de eindstreep ging in de elfde etappe. Van den Hoek die steeds is opgetreden

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13