Amsterdamse gokwereldje niet beducht voor de concurrentie LIGT GOED IN DE MARKT” „ZANDVOORT ÖWP Niet forceren Knokke Zandvoort Katje 4 Wie laat je toe? I 54 F co CM Er moet evenwel nog het nodige gebeuren voordat het soms over rijkdom of faillisse ment beslissende balletje gaat rollen. Afgezien van een waslijst van technische en juri dische problemen vraagt ook een aantal belangrijke kwesties nog om een antwoord. Zoals: wat gaat de justitie doen met de tientallen clandestiene speelholen, die vooral in Amsterdam onder het niet al te onwelwillende oog van de politie-autoriteiten alle kan sen krijgen om te floreren, op welke plaatsen in het land mag er straks legaal gegokt wor den en hoe lang gaat het nog duren voordat de croupiers de fiches naar zich toe kunnen harken? Om hierover wat meer duidelijkheid te krijgen legde onze verslaggever zijn oor te luisteren in het Amsterdamse gokwereldje en de met deze materie belaste ministeries van Economische Zaken en Justitie en voerde hij voorts een gesprek met de heer N. J. M. de Rooij, die als secretaris van de Stichting Casinospelen en adjunct-directeur van het Na tionaal Bureau voor Toerisme wel een balletje wilde opgooien. Het staat daarom vast dat het „rien. ne va plus” straks ook in Nederlandse casino’s zal klinken. Dit ondanks het feit, dat met de behandeling in de Eerste Kamer van het initia- tief-wetsontwerp van de Kamerleden Van Schaik (KVP) en Geurtsen (VVD) nog een lastige klip moet worden genomen. Ook is het zeker dat het aantal speelpaleizen voorlopig tot vijf of zes zal worden be perkt, dat alleen de liefhebbers van roulette en het kaartspel baccarat (de deelnemers spelen tegen elkaar en de casinobank verdient daar wat aan) er aan hun trekken komen en dat de opbrengst uiteindelijk geen bestemming krijgt in de toeristisch-recreatieve en culturele sfeer doch door ’s rijks schatmeester zal worden binnengehaald. Dat was een ferme klap voor de door de VW-organisaties gekoesterde Nationale Stichting Casinospelen, die het „bedrijf” straks waarschijnlijk mag runnen maar daar zelf geen cent wijzer van wordt. Het is voor onze economie niet onbelangrijk, dat de internationale, toeristische trend-setters zich ervan bewust zijn dat calvinistisch Neder land na de nudistenstranden thans ook de komst van in glamour ba dende casino’s niet heeft kunnen tegenhouden. Als vakantieland met een markt van 280 miljoen Euro peanen binnen een straal van 250 kilometer horen we er straks ook op dit gebied helemaal bij. Onze concurrentiepositie wordt sterker en de Belgen en Westduitsers die nu nog met mini-casino’s aan de grens lokken, hebben minder recht van spreken. BB Eerste Nederlandse casino kan in 1975 gaan draaien ze er op een gegeven moment rijp voor is”. ROLF STALLINGA. Erbij „Ook daar weten we nog niets over. In Frankrijk kom je binnen op je paspoort, maar ze mogen je ook zonder opgave van redenen weigeren en dat is niet zo leuk, als je een zuiver geweten hebt. Kan zoiets hier ook?” En hoe moet het met de controle: wie laat je als speler toe? De argumenten: de spelers worden in de bestaande, geheel in casinostijl opge trokken gelegenheden onmiskenbaar in „Ik weet het nog niet. Het is tot nog toe in Europa ongebruikelijk om iet» dergedijks in een grote stad te situeren. Goed, Londen is een uitzondering, maar daar hebben ze het ook anders opge zet”. N. J. M. DE ROOIJ geweldige mogelijkheden nu kt ni feu ra In krantenadvertenties leuren particu lieren reeds enige tijd met een opleiding voor croupier. Geeft dat problemen? is ook nog niets bekend over de vraag of er ook gokautomaten mogen staan. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie: „In Monte-Carlo heb je rijen van die dingen staan en daar drijven we in feite op. Als de regering daar nee tegen zegt, weet ik niet of de zaak wel zal renderen”. In het Amsterdamse gokwereldje zou men de keuze van Zandvoort een la chertje vinden. „Het is daar buiten het seizoen een dooie boel”. Wat vindt De Rooij van Amsterdam als casinostad? Bij het NBT hoopt men intussen vurig dat als gevolg van het overleg over deze voorzieningen een nationale visie door breekt voor de hele kust. „Vanaf Noord- Frankrijk hebben we nu goede wegen en als straks ook nog de tunnel onder het Kanaal klaar is, zijn er voor onze toeristenindustrie geweldige mogelijkhe den. Vooral omdat we achter de kust steden hebben met een enorm cultureel bezit. Daarom vraag ik me af of de sun- sea-sex formule nog alleen voor de zuidelijke landen opgaat en of wij niet veel meer kunnen doen in het stille seizoen". Over de mogelijke plaatskeuze hult men zich in Den Haag vooralsnog in diep stilzwijgen. De heer De Rooij praat er heel wat minder geheimzinnig over. Ze betwijfelen sterk of het clandestie ne roulette met de komst van „rijkscasi- no’s” resoluut onder de tafel worden geveegd. Men is niet erg onder de in druk van de houding van Justitie en is er daarom van overtuigd, dat de vaste klantenkring niet door nieuwe strafbepalingen zal worden afgeschrikt. Feit is dat er nog veel huiswerk nodig is voordat de roulette officieel van wal kan steken. Wanneer gaat dat gebeuren? De Rooij: „Ik hou er rekening mee, dat we 1974 nog nodig hebben voor de voorbereidingen en dat het eerste casino in de lente van 1975 zijn deuren zal openen. Met het tweede zal het goed een half jaar later het geval kunnen zijn. Zeker is, dat als we starten, het verdomd goed zal moeten zijn. We moe ten ons beslist niet laten leiden door figuren, die de zaak willen forceren”. De Rooij ziet dat anders. „De ervaring in ieder land is dat, zodra de zaak gelegaliseerd is, de clandestiene speelho len automatisch verdwijnen. Dat ver wacht ik ook hier, maar er is natuur lijk wel de voorwaarde aan verbonden, dat je moet zorgen dat het gewoon niet meer mogelijk is. Als er niet wordt opgetreden, weet'ik niet of het wel zo goed zou lopen. In zo’n situatie zou je zeker een erg ongezonde concurrentie verhouding krijgen”. „Of het Kurhaus ooit nog rendabel kan worden gemaakt? Volgens ons is het niet erg zinvol om daar in de puinhoop van dit moment een casino te beginnen. Huis ter Duin in Noordwijk? Dat zie ik nog niet zo zitten. Noordwijk is nog altijd een van de fijnere familiebad- plaatsen en het is voor mij daarom nog de vraag of ze daar iets dergelijks wil len hebben. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat je Noordwijk en een Zeeland meteen moet laten vallen”, aldus De Rooij, die ook wel mogelijkheden voor het gokken ziet in het zuiden (het is bekend dat Valkenburg het niet zonder wil stellen) en oosten. „Maar”, vervolgt hij, „het kan ook best zijn, dat Friesland Maar betekent het ook, dat de vlucht van Nederlands speelkapitaal naar het buitenland jaarlijks op ongeveer 20 miljoen gulden becijferd tot op de grond kan worden afgebroken? de watten gelegd. Ze worden verwend met spijs, drank en soms vrouwen en krijgen aan het einde van de avond een extra-premie („een katje”) van 15 tot 25 gulden uitgekeerd. Voorts hebben ze met de fiscus geen enkele bemoeie nis. De reglementering is een kwestie van veel haken en ogen. Zelfs zoveel, dat daarmee in Frankrijk de speelhuizen daar waren vorig jaar goed voor een recordomzet van ruim 300 miljoen francs alleen al een honderden bladzijden dik wetboek is gevuld. Bovendien zijn er na het Kamerdebat de nodige onduidelijkheden gebleven. Zo is het bijvoorbeeld nog niet zeker of er over een gewonnen bedrag nog eens extra belasting moet worden betaald. Er De heer De Rooij acht het onwaar schijnlijk, dat Nederland zich over twee jaar hysterisch op de speeltafels zal storten. „Ik verwacht”, zegt hij, „dat dit erg zal meevallen Er is (nog) geen marktonderzoek geweest, maar we we ten wel dat de belangstelling groot is. Kijk maar wat er in Amsterdam ge beurt”. in beslag werd genomen, terwijl de meeste adressen toch voorkomen in het handboek voor de speurlustige politie man. Hoewel roulette al jarenlang in iedere speelgoedzaak een goed verkocht artikel is, heeft het tot april van dit jaar geduurd voordat de Tweede Kamer het licht voor dit gokspel op groen heeft gezet. Ooit in Monte-Carlo binnen gehaald als pittig amusement voor aristocraten, filmsterren, oliesjeiks en playboys is het thans voor vrijwel iedereen bereikbaar geworden. Volgens ingewijden kan men er straks nauwelijks onderuit om ook Amsterdam het belangrijkste toeristencentrum aan te wijzen. Ze herinneren eraan, dat de betere gokhuizen in de hoofdstad maandelijks tenminste drieduizend klan ten trekken en dat de aandeelhouders de Chinezen troeven op deze markt de Nederlanders af er grof aan verdie nen. Ze geven toe, dat ze aan de politie geen kind hebben, want het is alweer een jaar of wat geleden dat er een speelhol werd opgerold en de hele zaak Si „Dat verwacht ik niet. Laatst kwam er een buitenlandse croupier bij me, die alvast zijn diensten aanbood. Ik ben ervan overtuigd dat we straks uit alle hoeken van Europa dergelijke sollicita ties zullen krijgen, maar het is wel de vraag of ze aan onze eisen kunnen voldoen”. Een belangrijk argument is, dat casi no’s het toeristisch pakket, dat Neder land te bieden heeft, aanzienlijk zal vergroten. Men verwacht een opbrengst van ongeveer 14 miljoen gulden, maar houdt tevens rekening met een lastige aanlooptijd. „Dat geldt voor iedere zaak”. geweest. Bovendien zie je dat kwesties als het pierplan en het circuit bijvoor beeld voor Zandvoort een nadelige in vloed hebben gehad”. Er komt voor zo’n casino nogal wat kijken en het is bepaald niet zo, dat men voor een roulettespel naar de Bijen korf stapt en daarna doodleuk kan zeg gen: „Vanavond gaan we open”. „Omringende landen als België en West-Duitsland zullen er ongetwijfeld meer concurrentie door krijgen”, aldus een functionaris van het departement van Economische Zaken. „Aan de andere kant is het toch ook zo, dat al die mensen die met busladingen vol naar Knokke reizen, dat echt niet alleen doen om daar te spelen. Het kost ze vijftig gulden, maar daar worden ze dan wel een heel weekeind voor verzorgd. Goed, moeten hun paspoort afgeven en dat kunnen ze pas in de speelzaal van het casino terug krijgen. Als je voor een tientje fiches koopt, heb je 'm alweer in je zak”. De voor velen meest intrigerende vraag is welke plaatsen voor een casino in aanmerking komen. Daarover moet de Raad voor de Casinospelen beslissen, die vermoedelijk in het najaar zal worden samengesteld en waarin zes onafhankelij ke deskundigen en evenveel advise rende ambtenaren zitting zullen heb ben. Overigens is de kous met het aan wijzen van de plaatsen nog niet af, want eerst dienen de betrokken gemeentera den zich er nog over uit te spreken en in theorie is het heel goed mogelijk, dat zo’n project wordt af gestemd. Een speelpaleis is een interessante kluif en daarom ontbreekt het niet aan gegadigden. Hun aantal is inmiddels al de zestig gepasseerd. Gemeenten, be drijven en particulieren: ze staan in de rij. Vooral aan de Noordzeekust. De heer De Rooij van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) zegt: „Juist daar zou de casino-opzet een geweldige stimulans kunnen zijn om tot een nieu we structuur te komen. Je kunt er nieuwe ontwikkelingen door op gang brengen. Dat is wel nodig ook, want de laatste tien jaar is het heilige vuur er bij de ondernemers aan de kust flink uit. Het Zwolsman-effect is er erg groot „Ik denk”, zegt hij, „dat ze in de eerste plaats aan onze kust moeten ko men en daarbij zal vooral Zandvoort naar mijn mening hoge ogen gooien. Scheveningen misschien ook wel, maar daar zitten ze met de grote moeilijkheid hoe je de badplaats van vroeger kunt laten herrijzen”. it a it al si s ft Ml MB r' - i .1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15