Protestanten samen op synode Geestelijk Niet te statisch denken Gemeenschappelijke synode instellen I Kerkelijke emancipatie te traag Leven R^jj w It i 1 iwW Ir INFORMATIE EXPOSITIE DS. F. H. LANDSMAN IN RAPPORT Commissie Mevrouw M. H. C Vendrik, lid Internationale Pauselijke IK 77 77 !7 JUNI 1973 16 Erbij ZATE - Uitnodigingen DR. H. B. WEIJLAND: - Jongeren - Ontsnappen - Integratie - Institutair probleem - Mentaliteit Priesteres SATERDAG 9 Op vrijdag 15 en zaterdag 16 juni komen in de Lucaskerk in Utrecht, een modern kerkcentrum in de nieuwe Utrechtse wijk Kanaleneiland, de generale synodes van de Nederlands Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken in gezamenlijke zitting bijeen. De eerste dag onder leiding van.ds. J. C. H. Jörg, voorzitter van de Nederlandse her vormde synode, om te spreken over het onderwerp belijden 1973 en de tweede dag onder voorzitterschap van dr. A. Kruyswijk, ter be spreking van de nota „Samen op weg” en het daarna wellicht aan nemen van het ontwerpstatuut voor een gemeenschappelijke synode uit Kampen. en de niet In de nota wordt geconcludeerd, „dat het hoogst ongewenst en zelfs uitermate frustrerend zou zijn voor beide kerkge nootschappen als getracht zou worden om, natuurlijk met de beste bedoelingen en mogelijk zelfs door het evangelie zelf daartoe bewogen, een eenheid in organi satorische zin te forceren waarvoor de geestelijke vóóronderstellingen nog zou den ontbreken.” De besluiten van de gemeenschappelij ke synode zullen volgens het voorstel bindend zijn nadat ze door de synoden van beide kerken afzonderlijk zijn be krachtigd. Gestalte te geven aan het in beide kerkgemeenschappen levende verlangen naar kerkelijke eenheid; Na 1886, toen de Doleantie een einde maakte aan de eenheid tussen hervorm den en gereformeerden is dit de eerste keer dat de synodes van beide kerken bijeen komen. Een bijzonder gebeuren De eenheid bevorderen in getuigenis en dienstbetoon, onder meer door uiting te geven aan gemeenschappelijke inzich ten omtrent het belijden van de kerk, het leven en werken van de plaatselijke gemeenten of kerken en de roeping van de kerk in die samenleving. Daardoor moeten beide synoden nuchter blijven, aldus dominee Jörg. „Strikt genomen gaat het niet zo goed met een kerk, wanneer erg veel over haar belijden en het functione ren van de belijdenis wordt geschre ven. Het belijden is als het ware de hartslag van het kerk-zijn. Het moet gewoon gaèn!” „Men zal moeten er kennen, dat in de reformatie beslis singen zijn gevallen, die ook voor onze tijd een diepe geldigheid hebben behouden. Zeer veel is toen door onze vaderen uit de Schriften naar boven gebracht waar wij niet omheen kun nen, centrale punten waar onze ker ken met overtuiging achter willen blijven staan”. „Big kaan, di dansenc hem sta „Ze stir de koei gelukki in het f) „Het i weer an kerogige schone de modi in Parij firma i („Een raakt d kunt ha eigenha: onder redactie van Ronakt KraayeveM Het an het heler jeugdtoei Tenminsl Nort, die stad „aai fiets hijs niet van een puur De mees van deze plakkate voortr niet zei Vooral pedalere kregen. Ook stelt hij de vraag „of niet veel meer dan tot nu toe in de werkgroep „Samen op weg” het geval was aandacht moet worden gegeven aan het feit, dat de Nederlandse Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken twee kerkgemeen schappen zijn, die sinds haar ontstaan in de vorige eeuw een eigen leven hebben geleid, daardoor ook in institutair op zicht van elkander zijn vervreemd en daarom wel de grootste moeite moeten hebben om elkaar weer te vinden en te zemen een gemeenschap van belijden, leven en werken op te bouwen.” Ds. Landsman wil een zodanig samen gaan van de hervormde kerk en de gereformeerde kerken „dat zij dienstbaar Jongeren uit beide kerken hebben in de actie 19662000 een samengaan bin nen een aantal jaren bepleit. Aan die verwachting mag geen voet gegeven worden. Er zijn hete hangijzers waar VATICAANSTAD. Volgens een geheim memorandum van het Pauselijke Staatssecretariaat van de pas opgerichte Pauselijke Commisie, voor de plaats van de vrouw in kerk en maatschappij heeft paus Paulus de mogelijk heid, dat vrouwen priester kun nen worden, uitgesloten. Aldus meldt het weekblad van de Ita liaanse Solidariteitspriesters. Het weekblad publiceert in zijn jong ste nummer, de letterlijke tekst van dit memorandum. alle landen met ons daar hard aan moeten werken. Dat kan in ieder land op een eigen manier.” men niet omheen kan, maar die wel nopen tot nader beraad. Ook mag door het contact met de gereformeerde ker ken dat met andere kerken niet verloren gaan. Er bestaat in het bijzonder in remonstrantse kring voor deze eerste ontmoeting tussen hervormden en gere formeerde kerken veel belangstelling. De hervormdgereformeerde samenwerking zou een brug kunnen worden voor de remonstranten om dichter bij de gere formeerde kerken te komen. van die kerk dat er richtlijnen ko men. Ze zullen daar ook wel degelijk naar luisteren. Maar uiteindelijk heb ben ze ook een eigen verantwoorde lijkheidsgevoel en kunnen ze een per soonlijke beslissing nemen. Wanneer de kerk zegt, dat de pil niet goed is en de arts zegt dat hij wel goed is, zal de vrouw waarschijnlijk het ad vies van de arts volgen. Maar ze hoeft zich daarvoor niet te schamen ze heeft een persoonlijke gewetensbe slissing genomen.” Daarnaast blijft de plicht zich af te vragen, hoe Christus in deze tijd beleden moet worden, zó dat het evangelie van de souvereiniteit van Gods genade weer in een „versnel ling” komt. Dat het weer religie— vormend gaat werken in de gemeente en vleugels krijgt naar buiten. Hoe komen wij zover dat het reformato risch belijden niet meer een toernooi- veld voor twistende kerkgenoot schappen is, maar een trefpunt van onderlinge herkenning en een motief tot getuigenis en dienst ten overstaan van de wereld?”. De vraag waarom de synode niet in aansluiting op de gebeurtepissen van 1866 in Amsterdam gehouden wordt, be antwoordde ds Jörg met de opmerking dat men haar niet in de historische omraming heeft willen plaatsen. Er is in de eerste plaats aan Amsterdam gedacht, maar ook aan Utrecht, in het bijzonder aan de Domkerk. Dat zou evenwel grote technische vergadermoeilijkheden mee gebracht hebben. Daarom is voor de moderne Lucaskerk gekozen, die het na deel heeft dat er naast de 75 hervormde afgevaardigden en de 82 gereformeerden nog maar 150 plaatsen voor belangstel lende gemeenteleden open zijn. noemde ds. Jörg dat op de begin deze week in het toekomstige synodegebouw gehouden persconferentie die men even wel niet onderschatten moet. Het komt erop aan dat de kerken uitspreken, ook voor de buitenstaandes, die de geschei denheid als iets ongerijmds en tegelijk afstotends ervaart, hoe zij in het belijden over de eenheid van de kerk in woord en daad kunnen waarmaken. Daarna komt na het belijden op de tweede dag dat institutaire samengaan aan de orde. De nota Samen op weg, die de tweede dag aan de orde komt werd geschreven doo rds. F. H. Landsman uit Den Haag, zal ter synode worden ingeleid door de gereformeerde hoogleraar dr. J. Plomp Dit schrijft de voormalige sriba van de hervormde synode, ds. F. H. Lands man in de nota „Samen op weg”, die op de tweede dag van de gemeenschappelij ke zitting ter sprake zal worden ge bracht. zij de consequenties die daar uit voort vloeien overzien. Wat moet de plaats van de vrouw in de kerk worden? „Om te beginnen moet de maat schappij zo zijn, dat de vrouw meer vanzelfsprekend haar bijdragen map en kan geven. In de kerk is het net zo. Kerk en maatschappij moet je trouwens nooit los van elkaar zien.” Het Lucas-centrum staat rond de hervormd en gereformeerde synode zitting wel voor meer belangstellen den open. Zo zullen er informatie stands worden ingericht, bemand door hervormden en gereformeerden. Wie maar wil, kan zich daar nader op de hoogte (laten) stellen over doelstellingen, werkwijze, activiteiten en uitgaven van met name de her vormde Centrale voor vormingswerk Hervormde vrouwendienst, de her vormde jeugdraad, de voor de her vormd en gereformeerde toenadering samenwerkende jongeren en de inter- synodale werkgroep „Samen op weg”. Dr. Kruyswijk, voorzitter van de ge nerale synode der gereformeerde kerken, zei dat tien jaar geleden deze synode als ongeloofwaardig zou zijn bestempeld. Oecumene is evenwel geen vrijblijvende aangelegenheid. Het is ook een samen beleven van wat men belijdt. Het is een volstrekt positieve zaak, waarin het er om gaat dat beide kerken zich de een heid van Christus bewust worden en dat Gelooft u niet, dat bijvoorbeeld het gebruiken van de pil, als enig betrouwbaar voorbehoedmiddel een wezenlijk onderdeel van de geëman cipeerde vrouw is? „Ik vind, dat moeders van gezinnen ook de kans hebben om op sociaal er oolitiek gebied geëngageerd te leven. Maar de mensen die aangesloten zijn bij de katholieke kerk, verwachten N.B.: de volledige tekst van „Belijden 1973” (evenals van de In dit weekbulletin eveneens genoemde nota „Samen op weg”) kan worden verkregen door over maken van f. 2.— op giro 51 31 53 van het gereformeerd Alg. Kerkelijk Bureau, Ko- ningslaan 11 te Utrecht, met vermelding van: „Voor gereformeerd en hervormde synode”.) Ziet u de mogelijkheid voor vrouw om in het ambt te treden? „In de protestantse kerken is deze beslissing al genomen, de vrouwelijke dominee is reeds geaccepteerd. In be paalde situaties zouden de kerkgan gers de manlijke dominee prefereren Maar ik geloof, dat wij daar nog niet aan toe zijn. Er is nog een aantal voorstadia, waar we doorheen moe ten. Eerst moeten de mensen gehol pen worden met een bewustwordings proces. Ze moeten begrijpen, waai het allemaal om draait.” „Wanneer we op het punt gekomen zijn, dat er voor bepaalde activiteiten niet meer, gekeken wordt, of er eer man of een vrouw aan werkt, dan kunnen we misschien aan de vrouw in het ambt gaan denken. Maar dan moet er bekeken worden of er geer theologische (lees bijbelse) bezwaren zijn. Een aantal vooraanstaande theo logen meent dat er geen bezwaren zijn. Dan krijg je het punt, of df mensen het zullen accepteren. Dat Van het noodzakelijke nieuwe be lijden in deze tijd merkt de Arnhem se pastor op, dat het als het ware „van de straatstenen (moet) worden geraapt”. In plaats van iets binnen kerkelijks te zijn, dient het erop gericht te zijn, de secularistisch inge stelde mens van deze tijd het evange lie van Christus als zijn zaak te helpen herkennen en de muur van ongeïnteresseerdheid te doorbreken. Het memorandum bevat richtlijnen voor de nieuwe studiecommissie. Vol gens de mededeling moet aan de vrouw weliswaar de haar toekomende verantwoordelijkheid en deelneming aan het gemeenschapsleven in samen leving en kerk worden toegestaan, maar dient tegelijkertijd de mogelijk heid der priesterwijding aan de vrouw categorisch uitgesloten te wor den. Volgens het memorandum kan de vrouw wel functies aanvaarden, met aanzienlijke verantwoordelijkheid, zo als het voorzitterschap van katholieke organisaties. Verder kan zij ook lid zijn van pastorale raden of consultor van curiale organen. Bovendien kan aan de vrouw worden toegestaan bij godsdienstoefeningen in de kerk op te treden als lector en onder bepaalde voorwaarden de communie uit te rei- Het onderwerp voor de eerste synode- dag is aan de orde gesteld in een discussiestuk zie elders op deze pagi na dat geschreven werd door de Arn hemse gereformeerde dominee dr. H. B. Weijland. Het wordt ter synode ingeleid door de hervormde dr. H. W. de Knijff. „Wie de verwarring in de niet alleen reformatorische kerken overziet, vraagt zich wel eens af, of er eigenlijk zoveel veranderen moet aan de formulieren, belijdenissen en organisaties. Wat er veranderen moet is de mentaliteit van ons kerkzijn!” Aldus dir. Weijland, die hierbij citeert uit het rapport „Binding aan de belij- Aanstaande zondag wordt ter gelegen heid van deze eerste gemeenschappelijke synodezitting in de Nederlands Hervorm de kerk in Laren (N.H.), een dienst gehouden die op de televisie wordt uit gezonden. Daarin zullen de beide voor zitters van de synode, ds. Jörg en ds. Kruyswijk voorgaan. Als liturg treedt op de plaatselijke nederlands hervormde predikant ds. Th. van Sprang. denis”: „Het gaat om een samen be leefd geloofsleven. Het hebben van een gezonde leer hoe wezenlijk belangrijk ook! is daarvoor op zichzelf nog geen garantie. Want ver standelijke formules van het geloof zijn nog geen geloof. Anders gezegd, de „koinoonia” (broederschap) in Christus is veel meer een voorwaarde tot de gezonde leer dan dat omge keerd uit het hebben van die gezonde Iqer de "koinoonia” in Christus ont spruit”. De Lucaskerk -in Utrecht zal een tentoonstelling gaan herbergen, inge richt door dr. J. P. van Dooren, de archivaris van de hervormde kerk. Op deze expositie zal met boeken, prenten, portretten, foto’s, oorkonden en belijdenisgeschriften aandacht worden besteed aan de hervormd en gereformeerd gemeenschappelijke herkomst, de afscheiding van 1834, de Doleantie van 1886 en andere aspec ten, van belang bij het weer samen op weg-gaan van onze dagen. Over de houding die een kerk ten opzichte van de belijdenis moet inne men mag men niet te statisch den ken. Immers, het is niet waar, dat de kerk als een voor anker liggend schip zich onveranderltyk in dezelfde positie tegenover een voor altijd vastgelegd belijden bevindt”. Dat zegt dr. H. B. Weijland in zijn nota „Belijden 1973”, bestemd als discussiestuk voor de eerste gemeenschappelijke gerefor meerde en hervormde generale syno de. zijn traditionele bezwaren, waar we over heen zullen moeten groeien.” Hoe zal de commissie in het begin te werk gaan? „Vaste regels zijn er nog niet. Maar om te beginnen zullen we gaan on derzoeken waar de vrouw in gediscri mineerd wordt. We moeten een soort inventarisatie maken. Dan zal het vooral gaan om een mentaliteitsver- Het is de vraag of het helemaal juist is om alleen over institutaire aspecten van het samengaan van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken te gaan spreken. Is de geschei denheid van beide kerken niet hoofdza- kelijk nog een institutair problee.m? Ook aan de vorm van een „hereni ging” of fusie kleven zijns inziens te veel bezwaren. Het roept gedachten op aan samenvoeging van ondernemingen, aan machtsconcentratie en de daarmee vaak gepaard gaande organisatorische manipulaties. Het wekt de indruk „als zou een historisch gebeuren als het ware achterhaald kunnen worden en daarmee ongedaan gemaakt. Wat wij hopen is immers juist, dat de beide kerken, door „schade en schande” wijs geworden, zich zullen willen laten reformeren door het Woord van God en als hervormde kerk „gereformeerd” en als gereformeerde kerken „hervormd”, een vernieuwde kerkgemeenschap zullen gaan vormen.” Aan de nota is een ontwerp-statuut toegevoegd waarin sprake is van ten minste éénmaal in de twee jaar samen komen in zo’n gemeenschappelijke syno de, gevormd door de leden en de advi seurs van de hervormde synode en de stemhebbende en adviserene leden van de gereformeerde generale synode. Als het doel van de voorgestelde hervormd- gereformeerde of gereformeerd-her- revomde synode wordt genoemd: Ds. Landsman ziet daar meer heil in dan in een federatief samengaan, (de vorm gekozen door bijvoorbeeld de Franse kerken), dat tot bezwaar heeft te weinig te zijn, te statisch en de betrok ken kerken eigenlijk vast te prikken op haar structuren op het ogenblik van het aangaan van de federatie. „Wij zouden het een stap van buiten gewoon gewicht achten wanneer beide synoden zouden besluiten, uiteraard met inachtneming van de bepalingen van haar kerkorden, tot de instituering van een generale synode van beide kerkge meenschappen te zamen, waarvan de samenstelling, werkwijze, taak en be voegdheden nader worden geregeld. Te vens zal moeten worden bepaald welke organen deze synode behoeft om haar vergaderingen voor te bereiden en haar besluiten ten uitvoer te brengen, ook tussen twee vergaderingen in.” Zal het werk van de commissie niet vertraagd worden door de ach terstand. die vele landen ten aanziei van de emancipatie hebben? „Inderdaad zullen de verschillen onderling wel eens een vertraging met zich mee kunnen brengen. Dat i.‘ altijd bij het werken in internatio naal verband. Maar we moeten ons niet vergissen in de zogenoemde „minder ontwikkelde” landen. J staat vaak heel verbaasd over de inbreng van die landen, en in sommi ge gevallen zijn zij fundamenteel een stuk verder dan wij.” Vertegenwoordigers van de lidkerken van de Raad van Kerken in Nederland zijn als gasten uitgenodigd en er zijn ook uitnodigingen uitgegaan tot de niet- leden van de raad, de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Unie van Baptisten, de Vrij Evangelische Gemeen ten en de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt. Beide kerken zijn geroepen om vluchtpogingen in beide richtingen tegen te gaan. Veel zou gewonnen zijn, aldus dr. Weijland, als de gerefor meerde kerken en de hervormde kerk zolang zij nog apart op weg gaan konden komen tót een gezamenlij ke benadering van awt er in een reformatorische kerk nu wel en niet meer tolerabel is. zijn aan een proces waarbij de kerkge meenschappen in al haar geledingen be trokken worden en waarbij de kerk- recthelijke en organisatorische regelin gen ruimte scheppen voor de voortgang en realisering van een geestelijk gebeu ren.” Hij kiest voor „integratie” als een „open procesmatige vorm van samen gaan”. Hij wijst op tweeërlei ontsnappings pogingen om onder de klem van het reformatorisch belijden uit te komen: naar „rechts” de vlucht in „ortho- doxisme”, in een overgrote aandacht voor de letter van het belijden, „door die belijdenis zó stijf tegen het hart te drukken, dat alle aandacht wordt ge absorbeerd door een steeds zuiverder repeteren van wat er staat”; en naar „links” de vlucht in het liberalisme, een geestelijk ontgroeien aan de reli gie van de belijdenis, een vlucht voor „religie”, ten diepste een vlucht voor het authentiek bijbels getuigenis. andering naar twee kanten, namelijk een bewustwording van de vrouw en een aanvaarden van de vrouw door de man. Dolle Mina werkt daar erg hard aan. Daar ben ik erg blij mee. Trouwens, de kerk zou Dolle Mina best kunnen gebruiken." Is de Commissie niet opgericht als een soort lapmiddel, om de ontvol king van de katholieke kerken tegen te gaan? „Nee, de kerkelijke praktijken lo pen weliswaar terug, maar de oorza ken liggen op zo’n ander vlak dan waar deze commissie zich mee bezig houdt, dat het echt niet als een lapmiddel gezien mag worden. Deze Pauselijke Commissie is een conse quentie van een vergadering van bis schoppen in Rome in 1971. Daar is de rol van de vrouw ter sprake gekomen en heeft de kerk het nodig gevonden er een speciale studiecommissie voor in het leven te roepen.” Mevrouw Vendrik vindt, dat d< vrouw in het gehele culturele sociale bestel inderdaad nogal wa' achtergesteld is aan de man. „Dat feit is niemand te verwijten. Er is we) een groeiproces gaande, waarin de vrouw zich meer bewust wordt van haar waarden en capaciteiten. Maar, dat proces is nog niet af. De vrouw moet zo’n plaats in gaan nemen, dat het helemaal niet belangrijk meer is dat ze een vrouw is en geen man. Natuurlijk gelijke lonen. Het is toch waanzin, dat een man en een vrouw die hetzelfde werk doen, een ver schillende beloning hebben. Je moe* niet kijken naar het geslacht maa naar de capaciteiten.” „Ik geloof heus wel, dat er een fout bij de maatschappij ligt. De vrouw zou meer uitgenodigd moeten worden, om aan die maatschappij mee te werken. Door de verschillende geaardheid van man en vrouw zou die samenwerking de maatschappij alleen maar goed doen.” Vindt u de emancipatie in de kerk niet een beetje in strijd met een aantal pauselijke uitspraken? „Er zijn uitspraken, die de emanci patie tegengaan. Daar ben ik dan ook tegen. Wanneer de paus zegt, dat de vrouw geen misdienaar kan zijn er in de kerk geen lezingen mag houden, dan kan ik het daar niet mee een: zijn.” Vindt u niet dat de kerkelijki emancipatie wat traag gaat? „Ja, dat is zo. Ik vind, dat wij en ken. Bij navraag in het Vaticaan werd de echtheid van het memoran dum noch ontkend, noch bevestigd. Mevrouw M. H. C. Vendrik is lid voor Nederland van een sinds kort opgerichte Internationale Pauselijke Commissie. Deze commissie, waarin zowel gehuwde als ongehuwde man nen en vrouwen zitting hebben uit de gehele wereld, stelt zich ten doel de vrouwelijke rol in kerk en maat schappij te onderzoeken en te active ren. Mevrouw Vendrik vindt, dat de vrouw die plaats, die haar in de maatschappij toekomt, nog altijd niet inneemt. Mevrouw Vendrik is onder andere stafmedewerkster op de Horstink, een Communicatie- en Oriëntatiecentrum voor Kerk en Wereld. Deze organisa tie geeft onder meer documentatie mappen uit, waarin vragen aan de orde komen, die de christen in deze tijd bezighouden. Deze mappen, die een wijde verspreiding ondervinden behandelen onderwerpen als drugs, milieu en abortus. Is de conclusie van de abortus map overwegend anti-abortus? „Nee, absoluut niet. Deze map is samengesteld door verschillende des kundigen en laat zowel pro als contra aan het woord. Het is trouwens onze bedoeling niet, om de mensen een mening op te dringen. We willen alleen proberen om de mensen, uit gaande van het feit, dat ze zelfstandi ge individuen zijn, te helpen een goede mening te vormen.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16