Y ankees op de fiets Met Anja de polder in Fysio-therapeute van 98 jaar nog steeds actief S i I i ^111 Racefiets Vijf dollar I SI ft ai RE 17 ZATERDAG 1973 9 JUNI - k It - U .- 3 ,W: zo ROLF STALLINGA van Als vaardigde en tenslotte de laatste twee jaar als receptioniste in het jeugdhotel Hans Brinker sleet. ze weer Hoe bevalt haar dit werk, dat in de hoofdstad overigens ook al door VW- meisjes wordt bedreven? „Erg enthousiast. Het is ook een hele WW® den? Anja toog op verkenning en ont dekte in Rijnland een student, die de klappen van de molenwiek kent, een „schipper” die de fietsklanten wel over wilde varen, een hoogst oorspronkeljke kaasboerin en een plek, waar je onge stoord kunt piknikken. „Die kaasboerin Annie van Schie doet het helemaal gratis. Ze vindt het gewoon leuk dat jongeren naar haar werk komen kijken”. „Het leven is mooi. Als het maar goed geleefd wordt. Het hangt na tuurlijk ook af van de opvoeding en de kansen die je krijgt. Maar zelf zul je er toch het meeste voor moeten doen. Ik heb altijd gezegd ervoor te willen zorgen dat het leven goed zou worden. En ook dat ik een fijne oude dag zou krijgen. Dat laat ste heb ik nu." „Big Yank” staat er te lezen op de gerafelde jeans van een jonge Ameri kaan, die op een terrasje aan de Kaag gezeten het liefdesspel van voorbij dansende zeilboten en Hollandse luchten op zich in laat werken. Naast hem staat een landgenote met een bosje madeliefjes in haar hand. Ze zegt: „Ze stinken maar zien er leuk uitKort daarna verdwijnen ze tussen de koeien in een natuurwereldje, dat de auto als rekwisiet nog op een gelukkige afstand heeft kunnen houden. Hoe komen die Amerikanen daar in het fraaie polderlandschap van Rijnland? Een tourincar zou hier niet door kunnen (foto links) „De milieuvervuiling komt voort uit het egoïsme", zegt mevrouw Muller. „De fabrikanten, autorijders, iedere luchtvervuiler denkt het meest aan zichzelf. Hoe kan ik meer verdienen hoe kom ik er het vlugst? Wat voor een ander overblijft is niet belang rijk. Om gelukkig te kunnen leven moet je jezelf uitschakelen." is, waar een ieder zich naar moet richten. Daar kan niemand onderuit Het woord „toevallig” is gemaakt om dat we niet precies weten waarom sommige dingen gebeuren. Als we die macht zouden kunnen doorgronden alles zouden weten, had ons leven weinig waarde meer. Daarom is de bijbel zo belangrijk. Er staat in dat we allemaal een stukje geest van God, een beetje kracht van de macht hebben gekregen. Dit wordt te vaak vergeten. Maar daarom valt er altijd weer redding te verwachten als de nood het hoogst is." ze. „Ik houd enorm veel van kinderen en ook nu heb ik nog veel contact met de jeugd. Ik praat over alles met hen en het gebeurt wel eens dat ik te horen krijg: mevrouw Muller, u probeert ons altijd vast te zetten, wat is dat toch? Ik zeg dan: niet ik, maar de redelijkheid van mijn woorden zet jullie vast." Ze had natuurlijk een slimme brief aan een rijwielfabrikant kunnen schrij ven, maar daar moet je in de eerste plaats wel commercieel voor zijn en daar is ze weer net iets te idealistisch voor. In Leiden trof ze Frits Ameling, een terug gekeerde Australië-emigrant, die de kunst verstaat van drie tot op de draad versleten vehikels één „nieuwe” te ma ken. Dat zat dus goed, maar wat ga je het kritische toeristenvolkje nog meer bie- Deze filosofie verklaart ook waar om mevrouw Muller eind april tij dens de uitreiking in het raadhuis van een koninklijke onderscheiding, de „lintjesregen” uiterst nuchter over zich liet komen. Erkenning voor een arbeidzaam leven? Behoort dat juist beloond te worden? In 1903 heeft ze colleges gevolgd bij professor Bolland om haar beroep goed te kunnen uitoefenen. Ook nv nog studeert ze iedere dag. Kort ge leden heeft ze haar kennis van he ingewikkelde systeem van de nek- wervels en van de spieren weer eens helemaal opgehaald .Tenslotte helt ik patiënten; mensen die beter willet worden. En daar ben ik verant woordelijk” Voor mevouw Muller i: ouderdom geen last. „Iedere dag leer je er weer iets nieuws bV en dat kun je aan anderen doorgeven.” „Het is geweldig leuk en iedere keer weer anders”, aldus Anja Nort, een don- kerogige ex-Bloemendaalse van 26 schone lentes, die achtereenvolgens de mode-academie doorliep, een jaartje in Parijs zat, na terugkomst voor een firma in make-up artikelen werkte („Een ontzettend gemeen spelletje, je raakt de vrouw op haar tere punt en kunt haar daarom van alles verkopen”) eigenhandig kleding voor boetiekjes ver- Het antwoord is eenvoudig: fietsen is het helemaal en daarom moeten ook de jeugdtoeristen er maar aan geloven. Tenminste dat vindt Amsterdamse Anja Nort, die wekelijks groepen in de hoofd stad „aangespoelde” buitenlanders op de fiets hijst om ze een dag lang nu eens niet van grachtjes en huisjes, maar van een puur stukje natuur te laten proeven. •De meeste deelnemers smaakt het menu van deze „county sightseeing” zoals de plakkaten in de jeugdhotels vermelden voortreffelijk, maar anderen kost het niet zelden bloed, zweet en tranen. Vooral als ze de edele kunst van het pedaleren niet van huis hebben meege kregen. Oversteekje per roeiboot bij de Kager plassen, waar boerin Annie van Schie het gezelschap graag laat zien hoe zij nog kaas maakt. Een Amerikaans meisje vond dat wiebe lende bootje maar een angstig avontuur. „Meen je nu heus, dat we daarin moeten?”, vroeg ze verbou wereerd. Daar is ze nu mee gestopt om met fiet sen haar brood te verdienen. Over het hoe en waarom vertelt Anja: „Tachtig percent van de mensen, die in Brinker kwamen, bestond uit Amerikanen en vaak kreeg je opmerkingen te horen als: Jeetje, het zou leuk zijn ook eens buiten de stad een kijkje te nemen. We waren eerst van plan via het hotel fietsen te verhuren, maar het is er al zo razend druk en daarom hebben we dat niet ge daan. Daarna ben ik er alleen mee begonnen”. Nu vormt het fietsen voor Anja geen enkel probleem, want zij mag zich de eigenaresse noemen van een racefiets, waarmee ze zich uiterst behendig door het niet direct als makkelijk bekend staande Amsterdamse verkeer pleegt te bewegen. Maar hoe kom je aan een compleet rijwielpark, waarmee je groe pen tot maximaal vijentwintig personen kunt opvangen? Als het er dan toch van gekomen is, zegt ze: „Een belangrijk onderdeel van mijn therapie is het wegnemen van de innerlijke angst bij de men sen. Ik behandel niet alleen het li chaam, ik probeer ook de geest te sterken. Het is een vreugde om te zien hoe de mensen opgelucht weg gaan. Als dan ook nog de lichamelij ke klachten over zijn, voel ik me gelukkig. Ze zeggen vaak tegen me. waarom houd je niet met werken op, ga je van je vrijheid genieten? Nou in die vrijheid geloof ik niet. Als vrijheid betekent dat ik van anderen moet profiteren, heb ik er geen ple zier aan. Het is voor mij fijn iets voor anderen te doen.” Al heeft mevrouw Muller zelf geen kinderen gehad, ze heeft in haar 'even wel veel kinderen, met wie de ouders vaak geen raad wisten, opge voed. „Die kinderen hebben mij meer geleerd dan ik hun geleerd heb”, zegt Ze vindt het fijn om iets voor anderen te betekenen. Wat dit betreft meent ze dat de mentaliteit van de mensen in de loop van het leven wel enigszins veranderd is. Ze erkent: .Veel dingen zijn gezonder geworden. Het stiekeme gedoe is weg. De eigen mening mag gezegd worden. Maar er is een heel onplezierige eigenschap naar boven gedreven, het egoïsme. Het eigen ik is te veel naar voren gekomen.” Wat krijgen de toeristen van haar te horen? „Ach, dat gaat vanzelf. Je stopt vaak, want er moeten plaatjes worden geschotenje moet er zelf ook nog op, en dan vooral in ’t polderlandschap, waar het vroeger allemaal water was. Als je ze daar meer over vertelt, krijgt zo’n mo len ook een wezenlijke functie. Eerlijk, voor mij was dat in het begin ook nieuw en ik heb wel gemerkt, dat je Amerikanen geen verhaaltjes moet ver tellen. Ze laten zich niet met een kluitje in het riet sturen”. Anja rijdt op zo’n dag niet meer dan 45 kilometer, maar in de regel is dat dan ook wel genoeg. „Vooral voor mensen, die nog nooit op een fiets hebben geze ten en onderweg een paar keer vallen, is het erg inspannend. En het laatste stuk heb je altijd wind tegen zodat de mees ten aardig gebroken in Leiden arrive ren”. Wat doet ze met een lekke band? „Oh, die plak ik zelf. Geen probleem, in een minuut is het gebeurd. Bovendien zijn de mensen in de dorpjes vreselijk vrien delijk. Als ze het in de gaten hebben, komen ze snel met een pomp aandraven” Hoe zijn de reacties op deze polder-tour? De democratie heeft stellig veel nut, maar de mensen moeten geleid worden. „Wij hebben niet het instinct van de dieren, die precies weten waar ze gaan en staan moeten. De wetten zijn niet voor niets gemaakt. Ze zijn uit het joodse leven voortgekomen en we hebben er allemaal mee te ma ken. Ik vind het niet prettig om bestolen te worden, dus moet ik an deren ook niet bestelen. Wie tegen eerlijkheid en redelijkheid wil vech ten is bij voorbaat verloren. Nixon dit eerder ondervonden had. zou de Watergate-affaire niet ont staan zijn. Hij- heeft niet het beste met zijn volk, maar met zichzelf voorgehad.” Ja, religie vindt mevrouw Muller heel belangrijk. Haar vader was do minee. Toch heeft die nooit zijn me ning aan haar opgedrongen. Ze vindt dat er in de religie te veel door de mensen bijgemaakt is. „Het is genoeg om te weten dat er een grote macht Een onmiskenbaar juiste constate ring van mevrouw J. Muller-Ver- maas. Want op een leeftijd waarvan velen vinden dat je hoog en breed het stadium van de rust hebt bereikt piekert ze er nog niet over zich aan de rust der hoogbejaarden over te geven. Ervaart ze ook nog de zin van het leven. Met haar bijna 99 jaar is in Hilversum nog dagelijks in de als fysio-therapeute. Elke dag behandelt ze patiënten en het kost dan ook de nodige moeite een af spraak te maken voor een gesprek. „Ik ben geen gidsmens, maar ik vind het zelf ook heerlijk met al die typetjes. Het zijn toch altijd mensen, die aan zoiets een gezicht moeten geven. Boven dien komen ze jou ook nieuwe dingen vertellen. Tenslotte heb je zelf ook de voldoening, dat je zo lekker gefietst hebt”. Vaak staat ze er versteld van hoe kinderen door hun ouders in een bepaalde richting geduwd worden wat geloof en beroep betreft. Ze vindt dat de sex tegenwoordig te veel bij de kinderen opgedrongen wordt. „Als de kinderen een eenvoudige vraag stellen, is het niet nodig om een ingewikkeld antwoord te geven.” De actuele gebeurtenissen houdt mevrouw Muller nauwlettend bij, wat niet wil zeggen dat ze vaak naar de televisie kijkt. „Ze schotelen ons zoveel geklets en geleuter voor, dat is niet om bij te houden. De binnen landse politiek? Ik volg het nauwge zet, maar de verkiezingen zijn zo’n warboel, dat niemand er meer wijs uit kan worden. Als ik geprobeerd had daar uit te komen, zou ik al lang in een inrichting zitten”. Si Holland is mooi maar het valt niet mee op een zomerse dag auto- files te mijden. Toch belooft Anja Nort (links vooraan op de foto) haar fietsende Amerikanen dat ze een dag lang geen auto zullen zien. De molen op de achtergrond? Die draaide heel even, maar alleen voor dit groepje jeugdtoeristen. -z. Mevrouw Muller vindt dat ze kan terugkijken op een boeiend leven. Ze V heeft veel interessante mensen ont moet en van hun goede, maar ook van hun verkeerde kanten geleerd Ze is bevriend geweest met Frederik van Eeden (1860-1932) en heeft veel gesprekken gevoerd met Domelc Nieuwenhuis. Ze is ook in contact geweest met oud-minister-presiden: Drees. belevenis als je een hele dag erg ontspan nend buiten bezig bent. Het is voor Amerikanen, die niet meer fietsen, heel bijzonder om op deze manier een stukje van het land te zien”. Ze moeten daar vijftien gulden voor neertellen, maar daar zit dan wel alles inclusief een retourtje per spoor naar Leiden in. Anja, die tot voor kort aan haar klanten kwam door ’s morgens vroeg in de jeugdhotels zendingswerk voor het buitenleven te bedrijven, maar inmiddels door haar contact met Amerikaanse tour operators (ze komt nu in het pro gramma van „Five dollars a day” voor) hele „ladingen” tegelijk ziet aangevoerd, wil van het verdiende geld een reisje bekostigen. Waarheen? U mag drie keer raden. Amerika. - W 6 hr i isP 9^'-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17