Duivenmasker VINYLPLAMUUR SCHUURPAPIER AFPLAKBAND Zelf emailleren van sanitair Roken afzweren Evangelisatie-sfeer Beveiligde boormachines I in MINDER SUBSIDIE VOOR ROOKBESTRUDlNG tips voor vrije tijd tex 'k 23 Erbij ZATERDAG 9 JUNI 197 3 I I1 Slachtoffers Risico OOK GEEN KOFFIE EXTRA PIJN LI H ton subsidie in plaats van 350.000. En het door de minister van volks gezondheid al zo lang beloofde rap port over reclame voor rookwaren, is ook nog steeds geheim. „Een schandaal. Ik heb het gevoel dat de overheid eigenlijk maar wei nig belangstelling heeft. En dat ter wijl rokers gemiddeld vijf jaar eerder overlijden dan mensen die niet roken. Al zou de overheid het probleem alleen maar materieel wil len benaderen, was het al de moeite waard. Uiteindelijk vijzelen rokers het aantal ziektegevallen op, wat enorm scheelt in de kosten van onze gezondheidszorg”, aldus Meinsma. r. tr. 11 vmi a ^■'^1 1® Mede doordat zij het roken niet konden laten, sterven iedere dag bijna 40 Nederlanders. Hun onheils profeet sinds tien jaar is dr. L. Meinsma, maar zijn strijd lijkt ho peloos te worden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uit gerekend dat vorig jaar alle records zijn gebroken: per hoofd van de be volking zijn 1623 sigaretten in rook opgegaan. Een logisch gevolg zou zijn dat de regering, geïnspireerd door Engelse successen, zou besluiten tot een drastische anti-rookcampagne. Maar Meinsma’s Koningin Wilhelmina Fonds krijgt dit jaar voor bestrij ding van het roken maar anderhalve -. MSB; '-r H*' 1 Él it V' ER WORDT STEEDS MEER GEROOKT IN NEDERLAND -■ een 70 icM ar i> in Si i btl: Zee- itorlj- i Be ta- naar npstr. Het is vaak verleidelijk om bij het schilderen kleine putjes, gaatjes of barstjes maar te laten zitten en er dan maar wat extra stevig overheen te verven. Die oneffenheden moeten natuurlijk met plamuur behandeld worden. Maar hoe gaat het? Je wil ergens aan beginnen en het dan zo snel mogelijk afmaken- De fabrikan ten zijn van die snelle dadendrang van het doe-het-zelvers-gilde, dat di rect resultaat wil zien, op de hoogte. :eiler o. Br Sluis- Tel lelt FIK seen* V». 1 U Uil, Ot- SS iriu romp! 023- i. ise- I cy! 1! Ti ill 02510- u Mt ver Kleur .Tel 17.1 ■alls KJ istar- -uikte Tel low- '.Be ratt VOO! B0- lerefa klaa: uxt, 30* Ve;. itat >te Ooi eliji' illini r. >13. r- avail 1, Uwe; Tel bber. ccasi- cheit vw anei- irsst rhuui .kkei heli 1 zak ƒ11» aan- Te Ui» ti o ei >upé bekt jer. De» klit ïlat de af- op r. op- -ange Leve- rond- rvi« -riet en* zowe en d '■bre- >aian- elijlu !s B lu. edh? 21-11 1X111 7-M t, li tl kan» (Zee- ur, 'age op KI die kleine bronnen van ergenis wegha len. Of u kunt zelfs uw sanitair eens een andere tint geven. Met datzelfde Remaille, een soort koude emaillering, dat in zeven kleuren verkrijgbaar is: wit, resedagroen, zeegroen, grijs, zachtgeel, regentenblauw en rose. Remaille 70 hecht op ijzer, emaille, hout, glas, klei, gips, metselwerk en keramiek zodat het ook ornamenteel te gebruiken is. Het roken langzaam aan verminde ren, is volgens Vink geen oplossing. „Dat geeft alleen maar extra pijn en moeite”, zegt hij. „Wanneer de staart van een rashondje moet worden af ge kapt omdat het bij zijn soort hoort, laat je het ook niet iedere keer een stukje couperen." k. avin u-A in tó 501. Voor de duivenhouders, die een „kijkje” hebben op het schoonmaken van de hokken, omdat er altijd het risico is van infectie door het virus, dat de zg „dui- venmelkersiong” wordt genoemd, is er nu een speciaal maskertje. De stof, af komstig van de opgedroogde uitwerpse len van de duiven, die de infectie ver oorzaakt, kan bij het inademen nu niet meer in de longen terechtkomen. Het filtermaskertje van 3M (dat veel lijkt op een operatiemaskertje, ook een produkt van 3M) weert stofdeeltjes tot 0,005 mm. Het witte filtermasker (type 8500) is vervaardigd uit een niet gewe ven materiaal en heeft een filteropper- vlak van 136,77 cm2. Het kan meerma len worden gebruikt. Nog enkele voor delen van het maskertje licht gewicht (vier gram); men kan gewoon ademen en spreken; bril noch baard hoeft een belemmering voor het dragen van het maskertje te vormen. 37,M lesie ■epe! ibinr Haar- Wil 4782. De slechte ervaringen met het roken zijn opgedaan bij proeven met allerlei soorten sigaretten. „Wie neemt in de geneeskundige sector het risico nog om mensen vrijwillig een leven lang nicoti- ne-arme sigaretten te laten roken? Stel je voor dat je na 35 jaar moet zeggen dat zo’n man er net zo erg aan toe is als degene die maar aan rookte. En dat je al die tijd het roken van halvarettes hebt aangemoedigd. Ik moet er niet aan denken”, zegt Meinsma. Hij gelooft bovendien dat een lichaam door gewenning aan een bepaalde hoe veelheid nicotine, een halvarette-roker ertoe brengt meer sigaretten te roken om aan dezelfde hoeveelheid te komen. Toch is het stippenplan wel goed ont vangen door de Europese Commissie (hoofdbestuur van de EEG). Die wil erover praten met consumentenorganisa ties, in de hoop dat door de stippen de fabrikanten zullen gaan wedijveren om de hoeveelheid teer en nicotine te beper ken. Pluspunten van dit speciale band: het laat geen lijmresten achter en is watervast. Met het plaklint kan men biezen (en, als men handig is letters, cijfers of decoraties) op het te verven object aanbrengen. Om niet te spre ken van het verf vrij houden van ruiten bij het schilderen van kozij nen. Natuurlijk kan het band ook voor andere karweien gebruikt wor den. In een gereedschapskist zou je het altijd bij de hand moeten hebben. De machine moet automatisch uit. dan afkoelen. Door het vervangen van enkele metalen delen door isolatiemateriaal is de electrische veiligheid ook tot het uiterste opgevoerd. De dubbeltoerige machine heeft het gesynchroniseerde tandwielmechanisme. Zowel bij stil stand als bij onbelast draaien kan men het toerental bij de dubbeltoeri ge machines omschakelen. Dat toe rental is 1000 of 3300. wmii^ SMMWM*- GEZINÉORMATIE Remaille 70 is een materiaal, dat een gering percentage aan oplosmiddelen heeft. Het kan daardoor zonder al te veel moeite aangebracht worden (met kwast, de roller of beter nog met de verfspuit). Voordat men met Remaille aan de slag gaat moet men de grootste aandacht besteden aan het schoonmaken van laten we zeggen, het bad. Dat betekent, dat men eerst met schuurzand en schuurpapier moet werken. Daarna af spoelen. Dan is het tijd om een zout- zuuroplossing te gebruiken. Goed laten drogen. Diepe gaten of scheuren moeten worden opgevuld met staalplamuur, dat na harding glad geslepen wordt. Vervol gens men ziet: dat schoonmaken is een hele kluswordt alles schoon gemaakt met het reinigingsmiddel, dat bij het pakket wordlt geleverd. Dan weer laten drogen. Tenslotte is het moment gekomen, dat de Remaille opgebracht kan worden. Met een tussentijd van een uur verkrijgt men een laagje, dat voor normaal ge bruik afdoende is. De Remaille bestaat uit twee componenten, die gemengd moeten worden. Voordat het bad weer gebruiksklaar is moet men een dag of acht wachten. Hoe langer de wachttijd' hoe beter de verharding. Men kan met een straallamp- of kacheltje het verhar- dingsproces bespoedigen. De geheime nota over sigarettenrecla me waar hij naar uitkijkt, belooft overi gens weinig zoden aan de dijk te zetten. Straks zal blijken dat de hele studie één concept aanbeveling heeft opgeleverd. De commissie vindt het wenselijk dat op elk pakje sigaretten de waarschuwing wordt gedrukt dat roken de gezondheid kan schaden. In welke vorm dat zou moeten, dient een andere commissie weer uit te zoeken. In samenwerking met de stichting Si garettenindustrie (fabrikanten) is nog geprobeerd om Niemeijer ertoe te bewe gen het element gezondheid weer buiten de reclame te houden en de onderlinge afspraak nog uit te breiden met een verbod om de reclame op de jeugd te richten. Maar Niemeijer heeft geweigerd zich opnieuw in het keurslijf van fabri kantenafspraken te persen. De Groninger fabrikant van sigaretten die arm zijn aan teer en nicotine, kan er niet buiten om er in de reclame op te wijzen dat in zijn Kelly Halvaret en Roxy Dual minder gevaarlijke stoffen zitten dan in de meeste andere merken. „Doordat deze sigaretten ook minder smaak hebben, zouden wij ermee blijven zitten wanneer wij het publieke niet mogen vertellen welke voordelen erte gen over staan”, vertelt P. H. W. Nie meijer. Hij heeft voorgesteld om naar het voorbeeld van de Consumentenbond de hoeveelheid teer en nicotinee met stippen op elk pakje sigaretten aan te geven. „Slechts een kleine groep houdt op met roken als gevolg van de anti-rookcam- pagne. Eigen onderzoekingen hebben uit gewezen dat 70 percent van de rokers zich wel bewust is van de nadelige gevolgen voor de gezondheid. Nou, wij vinden dat die mensen dan ook bewust moeten kunnen kiezen uit merken met meer of minder gevaarlijke stoffen”, re deneert Niemeijer. Wanneer men aan het schilderen is en met name bepaalde vlakken goed rechtlijnig wil afwerken kan men niet uit de hand kaarsrecht penselen of kwasten. Men moet de kanten afplakken. Doe dat niet met gewone tape, want de kans is groot dat de verf eronder kruipt. Er is speciaal afplaklint voor de doehet—zelf schilder in de handel, zoals Scotch afplakband (dat vroeger alleen voor de vakman beschikbaar was). Dit band is verkrijgbaar in rollen van 25 meter met drie breedtes (15, 19 en 25 mm). v,/ - r- Behalve de Remaille 70-reparatieset is er ook nog Remaille in tubes of blikken (negentien standaardkleuren, is kookvast, hittebestendig, kleurvast en bestand te gen zuren etc.). WVVVVVWinrVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVIAfVWWWWVWWWVVVVVVWVWVIfWIlVVVVVWVWVVVVVVVWiRR^^ Nuchtere cijfers leiden gemakkelijk tot de conclusie dat er meer merken moeten komen met minder schadelijke stof in de sigaret. Het roken veroorzaakt ieder jaar de dood van 15.000 Nederlan ders. Dat zijn vijf keer zo veel slachtof fers als er in het verkeer vallen. Op middelbare leeftijd sterven twee keer zo veel rokers als niet-rokers, leert het rapport „Roken en Gezondheid” van het Koninklijk Genootschap van Lon- dense Artsen. De Engelse regering heeft er lering uitgetrokken. Het gevolg van een felle campagne was dat sinds 1953 niet meer zo weinig is gerookt als vorig jaar. Vier miljoen Nederlanders zullen blij ven roken. Gemiddeld 20 sigaretten en „shaggies” per dag. Dat gemiddelde heeft Meinsma bere kend. Het CBS houdt alleen de sigaret ten bij en meldde dat vorig jaar het verbruik met 1,9 miljard stuks is opgelo pen tot een record van 21,7 miljard sigaretten. De Stichting Sigarettenindus trie verklaart „het grootste gedeelte” van deze stijging uit aankopen door Duitsers, die in september zijn gecon fronteerd met een prijsverhoging per pakje van ongeveer 45 cent. H. Walburg van de Federatie van Organisaties van Sigarenwinkeliers van van houdt rekening met voorraadvorming en met „tientallen miljoenen sigaretten die naar Duitsland zijn gegaan.” Het lijkt erop dat veilig kan worden aangenomen dat de eerste indruk van de CBS-gegevens juist is: vorig jaar is het roken sterk toegenomen. Het aantal ro kers is volgens Meinsma wel constant gebleven. De mannen die ermee ophiel den, zijn opgevolgd door vrouwen en jongeren die met roken zijn begonnen, vooral als gevolg van de reclame. De fiscus is lachende derde. Het rijk incasseerde vorig jaar 900 miljoen gul den aan accijnzen. Verhogen van de accijns heeft weinig invloed op de totale consumptie. Alleen de relatief goedkope shag wordt dan meer verkocht. De shag wordt een steeds interessanter produkt voor de tabakshandel, door de beschei den maar wel constante omzetstijging van anderhalf percent per jaar. Vorig jaar is bijna elf miljoen kilo shag ver kocht. Net als bij Drum zitten er 40 in pakjes van andere merken, wat een totaal maakt van 8,8 miljard „shaggies”. Dat gaat hard naar 40 percent van het sigaretten verbruik Ondanks de grote verkoop van shag- merken, is niets bekend van het teer- en nicotinegehalte. Niemeijer en Meinsma zijn heit er over eens, dat voor ’t onder zoeken daarvan nog geen wetenschappe lijk verantwoorde methode is gevonden. De shagrokers moeten maar met het ergste rekening houden, dan kan het altijd nog meevallen. Nu wij het toch over schilderen hebben en de voorbereiding daarop, kunnen we ook wel even aandacht besteden aan het schuurpapier. Te snel wordt gedacht: ik pak wei wat uit de winkel mee of laat mijn zoontje wat halen. Maar men moet goed in de gaten houden, waar men het papier of linnen voor moet ge bruiken. Of het voor grof of fijn tot heel fijn werk is. Het is handig een setje schuurpa pier van de meest gebruikte ’’groftes” voor de handen te hebben. Zo’n setje levert bijvoorbeeld 3M, waarbij op de achterkant van het mapje aanwijzin gen staan voor het een effectief ge bruik van het schuurpapier. Er zijn diverse soorten papier. Er is water proof (met water gebruiken), speciaal ontwikkeld voor het schuren van grondtak, plamuur enz. Er is zg. droog waterproof, een materiaal dat zonder water is te gebruiken, maar practisch hetzelfde effect heeft als waterproof (voordeel: geen gedoe met water). Er is schuurpapier voor rote rende machines (schuurschijf op boorkop), het zg. resinite. Dat is een materiaal met een synthetische kor rel, aangebracht met hittebestendige lijm. X X X x gevoerde electrische veiligheid door volledige isolatie en de ingebouwde thermische beveiliging- Dat laatste is voor de hobbyist een belangrijke zaak. Zelf hebben we het met een ander merk enkele malen meege maakt, dat het boorapparaat op de rand van doorbranden stond. Bij de E 20 S hebben we daar door die be veiliging geen last van gehad. Want wat gebeurt er? Bij overbelasting schakelt de beveiliging de machine Zij behoren tot dezelfde groep van alkaloïden en hebben dezelfde wer king: eerst opwekkend en daarna versuffend en verlangend.” Een paar dagen eerder vertelde BOTA-promotor ds. D. Vink uit Den Dolder al, dat de kans groot is dat de deelnemers aan het vijfdagenplan van het roken af komen. „Als wij na één of twee jaar een telefonische steekproef doen, blijken er vijftien van de twintig niet meer met roken te zijn begonnen. Dat komt ook door onze nazorg. Wij laten de mensen niet na vijf dagen in de steek. Zij blijven welkom op onze contactavon- den, wanneer zij vinden dat zij de steun van elkaar nodig hebben. Die steun is een belangrijk onderdeel in onze therapie. Vandaar dat de deelne mers de eerste dag al een partner krijgen toegewezen. Het is de bedoe ling dat ze die af en toe opbellen. Twee staan sterker dan één?’ De BOTA is met 3,5 miljoen leden over de hele wereld een machtige organisatie, met in Amerika een eigen research-instituut. Al 26 jaar trekt met subsidie van de overheid een team door Nederland, om rokers van hun ongezonde gewoonte af te hel pen. Het pantseren van de wil tegen „taaie vijand” nicotine staat daarbij centraal. Om het verlangen naar een sigaret te smoren, krijgen de deelnemers aan de ontwenningskuur de raad veel wa ter en vruchtesappen te drinken. „De nicotine in je lichaam vraagt naar nieuwe nicotine. Door veel drinken wordt de nicotine en daarmee het verlangen naar een sigaret wegge spoeld”, vertelt Vink. Ook leert de Engelse arts (geleend van een zusterorganisatie, omdat het erg moeilijk is voor twaalf cursussen per jaar Nederlandse artsen te krij gen) de deelnemers aan het vijfda genplan ritmische ademhalingsoefe ningen. Vink: „De wilskracht zetelt in het voorste deel van de hersenschors. De hersencellen hebben vijf tot acht keer zo veel zuurstof nodig als ande re delen van het lichaam. Vandaar dat het goed is in ten zwak ogenblik een paar keer diep adem te halen. a y 1 i Van de honderd mensen die long kanker hebben gekregen, danken 95 die ziekte aan het roken. De arts gebruikt dit gegeven als inleiding tot een mededeling, die de zaal veel meer doet schrikken. Hij zegt dat het ver standig is voorlopig geen alcoholische dranken te nemen, omdat die de wilskracht ondermijnen. Koffie en thee raadt hij ook af. Ontsteltenis in de zaal: „Moet ik mijn kopje koffie nu ook al laten staan?” De arts sneert: „Kijk nou eens hoe verslaafd deze mevrouw is. Dat spreekt toch voor zichzelf.” Dan kalkt hij drie woorden onder elkaar op een Schoolbord: nicotine, coffeïne morfine. De uitleg is simpel. De drie woorden eindigen allemaal op -ine. WIMfMWMMMMMIMWBMMWIMMMWinnHMMn U zit in het bad en kijkt steeds maar weer tussen de bubbels badschuim naar de kale plekken, die zich in het email af tekenen. Of dat vreemde plekje in uw wastafel irriteert u iedere dag weer. Of er is een stukje van het email van de koelkast af. Je zou dat wel willen op knappen, maar hoe? Email is tenslotte geen hout, dat je zo maar een verf je geeft. Met Remaille 70 kunt u Een onmisbaar stuk gereedschap voor de doe-het-zelver is natuurlijk de electrische boor (of eigenlijk de electro-motor, waarmee je kunt bo ren, zagen, schuren en al dat soort werkjes meer). Er is op het ogenblik een tendens (al of niet gedwongen) om het aantal types te verkleinen. Indola, zo meldde onlangs een be richt, stopt met de verkoop in Neder land van boorapparatuur. Bosch heeft zijn programma (uit doelmatigheidso verwegingen voor de adspirantkopers, maar ook, nemen wij aan, voor de fabrikant i.v.m. de produktielijnen) vereenvoudigd. Bosch noemt de nieu we serie, waarmee het ten dienste van de doe-het-zelver is gekomen, de tweede generatie hobby-machines. De laatste types in deze serie zijn de enkeltoerige boormachine E10 S en de dubbeltoerige E 20 S. De eerste generatie Bosch-hobbymachines be stond uit tien boormachines. De tweede wordt gevormd door vijf ty pes. De belangrijkste verbeteringen zijn het verhoogde motorvermogen, de op- De verven drogen steeds sneller op. Het plamuren was nog wel eens een kwelling voor de wervelende vrije- tijdsschilder, omdat hij het werk voor een dag moest laten liggen of staan, voordat de plamuur bewerkbaar (schuurbaar) was. Maar met de pla muur op vinylbasis (zoals Alabastine) is dat probleem ook opgelost. Deze plamuur droogt rap: als het dun uitgestreken wordt, wat ook de be doeling is, dan is het soepel hanteer bare spul na een uur bedrijfsklaar. Smeert men het er dikker op, dan wordt de tijdsduur ook wat langer. Nog een plus: de Alabastine kan zo (zonder grondverf) op nieuw hout worden aangebracht. Tachtig paar handen slaan in el kaar. „Ik verkies niet meer te roken”, schalt het door de groene zaal van hotel Figi in Zeist. Gelukkig maar, want anders zou het geen twee uur zijn uit te houden in de volgepakte ruimte. Het zijn de deelnemers aan het vijfdaagse anti-rookplan die dan met gestaalde wilskracht huiswaarts willen gaan. Zij volgen een ontwenningskuur van de Bond Opvoeding Tot Absti nentie. Voor f 7,50 hebben de tachtig verslaafden het recht gekocht om vijf avonden achter elkaar te worden overtuigd door een team van de BO TA. De inzet is enorm. In een sfeer van lotsverbondenheid gaan de vin gers braaf omhoog, wanneer wordt gevraagd wie na de eerste avond het roken al heeft gelaten. Keurig biech ten zij op wie erdoor geïrriteerd raakte, hoofdpijn heeft gekregen, is gaan nagelbijten, slaperig of duizelig werd. „Alle nare bijverschijnselen zijn na de vijfde dag verdwenen”, belooft de Engelse arts dr. L. G. White. Iedere zin van hem wordt apart vertaald, waardoor de bijeenkomst wat weg heeft van een Billy Graham-evange- lisatie. Het BOTA-team stimuleert wilskracht door het tonen van schrikwekkende lichaamsdelen sterk water, compleet aangevreten door teer en nicotine. Na de film van een bloedige operatie, waarbij een long wordt weggeknipt waar de teer bijna uitdruipt, gaan de handen weer in elkaar; „Ik verkies niet meer te roken”, roepen de tachtig eendrachtig. Er zijn ongeveer twintig jongeren bij. Verder zijn het vooral veertigers: mensen in de gevaarlijke leeftijd.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23