Congres over gevangenen in Zuid-Vietnam defensief NAVO-raad Grote Europese waterwegen in 1982 klaar EEG wil weten waarom KLM Duitsers afwees Skylab had weer moeilijkheden Duizend jaar cel voor kruimeldief Luikse schepen na gijzeling vrijgelaten Nivellering van inkomens is gezond Medewerker Nixon pleegde meineed” Franse les in de lucht open in achtergrond ff VERKIEZINGSZEGE EINDHOVEN GAAT DRUGPROBLEEM AANPAKKEN gg' VOOR „SPLINTER” VAN LABOUR SPIONAGEZAAK IN BONDSREPUBLIEK ONTDEKT Niet zonder paspoort naar België Vietnam-waarnemers in vliegtuig gewond na explosie mop* .'w'; IÉ®: t ZATERDAG 9 1973 JUNI Geschrokken Druk Verwaterd BW» (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De komende voorjaarsvergadering van de NAVO- raad (donderdag en vrijdag in Kopenhagen) krijgt een meer dan gewone betekenis. De lidstaten van het Atlantisch Bondgenootschap moeten dan besluiten of zij zullen gaan deelnemen aan de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa, waarvoor het diplo matieke grondwerk inmiddels al is gedaan. V McCord wil nieuw proces in -Wf MAGRUDER Mc CORD I De NAVO-landen erkennen dat ze Wat de feitelijke inhoud betreft, heeft het Westen echter wel degelijk concessies moeten doen. De vrjje uit wisseling van personen, informatie en goederen, die door het Westen wel eens als „de toetssteen van de confe rentie” is aangeduid, werd tijdens de voorbereidingen ernstig verwaterd en komt zelfs onder deze benaming in de mandaten niet meer voor. BONN (DPA en AFP). Een voor malige secretaresse van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn, de 29-jarige Gerda Schröter, heeft volgens het tijdschrift „Der Spiegel” be kend, sinds november 1965 voor de DDR te hebben gespioneerd. een reeks actiepunten opsomde om tot een betere gezondheidszorg te komen. Een andere kwestie van doorslag gevend belang voor de bereidheid van het Westen om aan een Europese veiligheidsconferentie te beginnen, is de animo van de Russen om over ontwapening te gaan praten. Moskou heeft laten weten dat de MBFR- onderhandelingen pas dertig dagen na de voltooiing van de laatste fase van de veiligheidsconferentie mag begin nen. Dit nu is geheel in strijd met de opvatting van de betrokken NAVO- landen dat het geen zin heeft om de omtrekken van een veilig Europa te gaan tekenen zolang daarbij niet te vens vaststaat dat aan de militaire confrontatie de scherpste kanten zul len worden ontnomen. De resultaten van de voorbereidingen in Helsinki zijn dan ook „ad referendum” aan vaard: dit wil zeggen dat de regerin gen pas na overleg in eigen kring, en dan voor 25 juni, aan de Finnen zullen laten weten of zij op de confe rentie willen verschijnen. AMSTERDAM De Brede Vietnam- beweging Nederland en Amnesty Inter national hebben besloten om in septem ber gezamenlijk een congres over poli tieke gevangenen in Zuid-Vietnam te houden. Zij zullen getuigen en deskundi gen uit Zuid-Vietnam, de Verenigde Sta ten, Frankrijk en andere landen uitnodi gen. Hij noemt de ontwaarding door ver deling van mensen in waarde-sys- temen via loon- en salaristabellen, prestatiebeloningssystemen e.d. een ernstige bedreiging voor de gezond- rekening moeten houden met de druk van het Amerikaanse congres op de regering om de kosten van de troe penmacht in Europa te verminderen, maar anderzijds heerst er ook een diepgaand wantrouwen tegenover de Verenigde Staten, dat tijdens de bij eenkomst van de ministers van de fensie in Brussel, donderdag en vrij dag, nog is aangewakkerd. de agenda en de taakomschrijving voor de talrijke commissies hun doel einden hebben kunnen bereiken. Zegs lieden van de NAVO menen dat dit in taotische zin wel het geval is, want in plaats van de 14 dagen die de Russen eind vorig jaar voor ogen stonden als termijn van voorberei ding, heeft die eerste aanloop ruim een half jaar geduurd. Aanvankelijk zou die mededeling al voor 18 juni moeten loskomen, maar die datum is verschoven, aangezien de Russische partijsecretaris Leonid Breznjev van 19 tot 26 juni in Was hington op bezoek gaat. Het Westen hoopt nu dat de Amerikanen hem dan voldoende onder druk kunnen zetten om althans nog de schijn van „evenwijdigheid” tussen de veilig heidsconferentie en de ontwapenings- besprekingen te kunnen handhaven. LONDEN (Reuter). Een splinter groepering die is afgescheiden van de Britse Labourpartij heeft gisteren bij plaatselijke verkiezingen in de stad Lin coln (in het midden-oostelijke deel van Engeland) de officiële Labourpartij een verpletterende nederlaag toegebracht. vermiste Amerikaanse militairen Vietnam (Amerika, Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront) gewond. McCord en Liddy zijn voor de inbraak veroordeeld. De rechter heeft de straf maat voor McCord nog niet bepaald. Hij zal dat op 15 juni doen. McCord kan maximaal 60 jaar gevangenisstraf krij gen. De rechter zal dinsdag bepalen of de verhoren door de senaatscommissie door radio en televisie mogen worden versla gen. Cox, de onafhankelijke openbare aanklager voor heit Watergateschandaal, had hier gisteren bezwaar tegen laten maken omdat de jury door de uitzendin gen kan worden beïnvloed, wat „ver krachting van het recht” zou betekenen. Voor de senaatscommissie moeten mo gelijk nog verschijnen: oud-stafchef van het Witte Huis H. R. Haldeman, oud- adviseur voor binnenlandse aangelegen heden, John D. Ehriichman, oud-juri- disch adviseur van het Witte Huis, John W. Dean, voormalig minister van Justi tie, John N. Mitchell, voormalig minister van Handel, Maurice H. Stans en de voormalige medewerkers van Nixon’s herverkiezingscampagne Jeb Stuart Ma gruder, Frederick C. Larue en Robert C. Mardian. heid. De Maatschappij voor de Ge neeskunst schiet in dit opzicht dui delijk tekort, óók als het gaat om het ontkoppelen van de genees kunst aan de elementen vrije „be drijfsvoering en winst”. Dokter Van Urk meent dat aangestuurd dient te worden op een situatie van beroepsuitoefening tegen een vast salaris. Zij werkte van november 1965 tot oktober 1972 in de code-afdeling van het ministerie. Daar heeft zij gecodeerde te legrammen en plannen van de NAVO met gegevens over stationering van wes telijke troepen via haar echtgenoot Her bert Schröter aan de DDR doorgegeven. Schröter zou lid zijn van de Oostduit- se communistische partij en bij een firma van Krupp in Keulen gewerkt hebben. Eind mei zou hij de vlucht genomen hebben. Gerda Schröter heeft zich volgens haar advocaat vrijwillig bij de Westduitse justitie gemeld. Het zijn de resultaten van de be sprekingen van Helsinki en de be reidheid van de Russen om ernst te gaan maken met de onderhandelingen over wederzijdse evenwichtige ver mindering van strijdkrachten in Cen traal Europa (MBFR, de initialen van de Engelse benaming' die in het cen trum zullen staan van de gesprekken in Kopenhagen. De NAVO-landen hebben vorig jaar in Bonn afgesproken dat zij alleen aan de veiligheidsconferentie zullen meedoen als er genoeg over eenstemming werd bereikt tijdens de voorbereidingen om voor de eigenlij ke conferentie redelijke verwachtin gen omtrent de bevredigende resulta ten te kunnen koesteren. De vraag is dus in hoeverre de NAVO-landen bij de opstelling van Het staat echter als een paal boven water dat de NAVO-landen zullen besluiten naar Helsinki te gaan voor de Europese veiligheidsconferentie omdat het eenvoudig politiek onmo gelijk is om die veiligheidsconferentie spaak te laten lopen. Het is duidelijk dat het resultaat van Helsinki niet bevredigend is. De NAVO kan dat echter niet met zoveel woorden vast stellen, omdat de lidstaten dan vol gens de consequenties van hun eer dere besluiten uit Helsinki moeten wegblijven. Het communiqué na af- UTRECHT. „Uit gezondheidskun- dig oogpunt dienen loon- en sala risschalen, prestatiebeoordelingen en prestatiebeloning te worden be streden. Gelijktijdig dient inko mensnivellering uit gezondheidskun- dig oogpunt te worden bevorderd, want het is niet ongezond samen arm te zijn”. Deze stelling heeft de kritische arts De Democratische Labourpartij van het vroegere Lagerhuislid Dick Taverne won in Lincoln zeker 20 van de 30 zetels in de gemeenteraad. De officiële Labour partij behaalde maar één zetel. Taverne is vorig jaar uit de Labour partij gezet omdat hij een uitgesproken voorstander was van toetreding tot de EEG. Daarop richtte hij de Democrati sche Labourpartij op, als tegenwicht voor Labour, dat naar zijn mening steeds meer door links werd overheerst. Eerder dit jaar versloeg hij bij een tussentijdse verkiezing voor een Lager- huiszetel met gemak de officiële La- bourkandidaat. BRUSSEL. De Nederlandse KLM heeft in strjjd met de EEG-spelregels gehandeld toen ze vorig jaar december een Duitse piloot die bij de maatschappij gesolliciteerd had, afwees op grond van zijn nationaliteit. Dat blijkt uit het ant woord van de commissie op vragen van het lid van het Europees parlement, Seefeld. De Europese commissie heeft zich over dit geval tot de Nederlandse regering gewend. De explosie, waarvan de oorzaak nog onbekend is, deed zich voor toen het toestel boven het gebied rond Danang vloog. Gewond raakten vier Zuidvietna- mese officieren, een Amerikaanse offi cier, een functionaris van het Bevrij dingsfront en een Noordvietnamese offi cier. Voor een heleboel leerlingen is gisteren de schoolvakantie begonnen. Dit plaatje werd geschoten in Hoorn, waar leer lingen van het Westfriesmuseum de loper hadden uitgelegd voor hun lerares Frans, die les gaf in de open lucht. De enthousiaste scholieren hadden blijk baar een voldoende voor dit vak op hun rapport. HOUSTON. De ruimtevaarders in de Skylab moesten in de nacht van donderdag op vrijdag door Houston wor den gewekt omdat het koelsysteem aan boord van het ruimtestation het dreigde te begeven. Het water in de condensa tors was bijna tot het vriespunt afge koeld. Wanneer het zou bevriezen be stond het gevaar dat enkele buizen zou den springen. De drie ruimtevaarders schakelden di rect zoveel mogelijk electrische appara ten aan, waarvan de warmte zich naar het klimaatsysteem kon verspreiden. Zij sloten ook het koelsysteem van een ruimtepak aan en legden dat ruimtepak op de heetste plek van het ruimtestation. Binnen enkele minuten begon de tempe ratuur in de condensators langzaam te stijgen. Het grootste gevaar was daar mee afgewend, maar dat was nog onvol doende. Charles Conrad, Joseph Kerwin en Paul Weitz gingen daarna opnieuw naar bed en sliepen direct weer in. De Nasa liet hen daarna uitslapen omdat zij ver moeid waren van het repareren van het zonnepaneel. DALLAS (UPI) In de Ameri kaanse stad Dallas is de 38-jarige William Curtis Griffin donderdag tot een gevangenisstraf van duizend jaar veroordeeld wegens diefstal van twee betaalpasjes en een dollarcent. Hij was een jaar geleden juist voorwaardelijk in vrijheid gesteld, nadat hij negen jaar had uitgezeten van zeven veroordelingen tot levens lange gevangenisstraf. De vonnissen waren in 1963 uitgesproken wegens vijf roofovervallen, een mislukte roofoverval en een inbraak. De jury had een kwartier nodig alvorens Griffin schuldig te verklaren en nog eens drie kwartier om te beraadslagen over het vonnis. Twee getuigen verklaarden tijdens het pro ces dat Griffin bij een vrouw had ingebroken en tijdens een vechtpartij tnet de twee aanwezigen had gedreigd hen te doden. De vrouw ontsnapte en Griffin ging er vandoor met de beurs van de man, waarin twee betaalpas- ien en een penny, aldus de getuigen verklaring. DEN HAAG. Een paspoort of een toeristenkaart blijft voor België noodza kelijk. Dat ervaren steeds meer Neder landers, die een bezoek brengen aan onze zuiderburen, tot hun grote schrik. Als de Belgische rijkswachters bij verkeerscontroles ook om identiteitspa pieren („eenzelvigheidsbewijs”) vragen, vallen tal van Nederlanders door de mand. Als straf op het verzuim om identiteitspapieren bij zich te steken, staat zo’n f 200 boete. Een rijbewijs wordt niet als zodanig gezien. De organisatoren achten het houden van dit congres dringend nodig: „Uit recente berichten blijkt dat nog altijd arrestaties en marterlingen plaatsvinden en zelfs vrijgelaten gevangenen opnieuw door Thieu worden gearresteerd.” De beweging voert sinds 10 april actie voor politieke gevangenen. Zij roept de Nederlandse bevolking op om het Ne derlandse parlement en het Amerikaanse Congres aan te zetten tot uitoefenen van druk op het Thieu-regime. Amnesty startte vorige week een campagne voor adoptie van politieke gevangenen Zuid-Vietnam. Daartegen werd van eommissiezijde ingebracht, dat het stellen van voor waarden waaronder getuigen hun ver in een resolutie die de vertegenwoor digers van 81 kamers van koophandel uit België, Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, Luxemburg en Oostenrijk aanvaardden, is er een derde reeks stu wen nodig in de Rijn ten zuiden van Straatsburg en moet de scheepvaart op de Waal worden verbeterd. De voorzitter van de werkgroep voor de verbinding tussen de Noordzee en de Middellandse Zee, Jean Wenger-Valentin uit Straatsburg, deelde mee dat het werk in Frankrijk aan de verbinding tussen Rhone, Saóne en Rijn via de Elzas goed vordert. Deze waterweg zal in 1982 voor de scheepvaart worden opengesteld, tegelijk met de verbinding tussen de Rijn en de Donau via de Main. De exploitatiekosten zullen in de (ex perimentele) beginfase worden gefinan cierd door middel van uitkeringen aan de druggebruikers ingevolge de algeme ne bij standwet. Met deze stap conformeren B en W zich aan het advies van een gemeentelij ke werkgroep onder voorzitterschap van mr. N. Kaan, directeur van de gemeen telijke sociale dienst, die werd samenge steld naar aanleiding van het kraken van een pand in Eindhoven door een groep druggebruikers en hulpverleners. De werkgroep heeft een rapport opge steld, getiteld „Tussen hoop en goot”. In dit rapport wordt een patroon voor de hulp aan druggebruikers uitgewerkt. WASHINGTON (UPI en Reuter). James W. McCord heeft gisteren een nieuw proces of herziening van zijn veroordeling aangevraagd omdat tijdens het proces inzake de inbraak in het Watergate-gebouw, in januari gehouden, meineed is gepleegd. Hij verzocht de rechter, daarbij inlichtin gen die na het proces aan het licht zijn gekomen, in aanmerking te nemen. Volgens McCord zou Magruder, een der leiders van Nixons verkiezings campagne, tijdens het proces meineed hebben gepleegd. Terwijl namelijk NAVO-functiona- rissen daar in de ochtend nog allerlei papieren verspreidden waaruit kon worden opgemaakt dat het Warchau Pact zeer veel sterkere conventionele strijdkrachten heeft dan het Westen, verklaarde de Amerikaanse minister van Defensie, Schlesinger, in de mid daguren dat het Westen nog steeds sterker is dan het Oosten. De precieze inhoud van cfe Ameri- aanse studies daarover is nog niet bekend, maar in elk geval is deze nieuwe Amerikaanse opvatting zo strijdig met de heersende overtuigin gen dat zelfs de Amerikaanse delega tie bij de NAVO nogal heftig is geschrokken van Schlesingers uiteen zetting. Insiders onderscheiden in deze Amerikaanse verklaring een verlan gen om af te stappen van het begin sel van een procentuele ontwapening, die dan bij sterkere Oostblokstrijd- krachten altijd zou neerkomen op het terugtrekken van meer Warschau- Pacttroepen dan van NAVO-troepen. Wanneer het juist zou zijn dat het Westen nog steeds sterker is dan het Oosten, zou kunnen worden volstaan met de vermindering volgens het pa troon van één Westerse soldaat voor één soldaat van het Oostblok, en dat is nu precies datgene waartegen de NAVO zich al jaren heeft verzet. SAIGON (AFP). Bij een explosie in een vliegtuig waarmee zij gisteren van Hanoi naar Saigon vlogen zijn zeven leden van de vier partijencommissie voor het opsporen van omgekomen en Amerikaanse militairen in (Amerika, en het In Helsinki hebben vertegenwoordi gers van 34 landen een akkoord be reikt over de agendapunten en man daten voor een veiligheidsconferentie in drie fasen, waarvan de eerste op 3 juli met een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken moet beginnen. In, de herfst verhuist het gezelschap dan naar Genêve, waar de commissies aan de arbeid gaan en misschien zelfs al tegen het eind van dit jaar zullen dan de staatshoofden-regeringschefs deze blauwdruk voor een toekomstige sa menleving in een vreedzaam Europa met hun handtekeningen afronden. KREFELD (AFP). De grote bevaar bare waterwegen in Europa zullen in 1982 zijn voltooid. Dit is gisteren in Krefeld in de Westduitse deelstaat een congres van kamers van koophandel Noordrijn-Westfalen bekendgemaakt op uit zes landen langs de Rijn. Het gaat om de verbindingen Rqn-Main-Donau en Noordzee-Middellandse Zee voor schepen met grote tonnages. BRUSSEL De Luikse schepen (wet houder) van Economische Zaken, Geor ges Goldinne, die donderdag door arbei ders van het Luikse bedrijf „Salee” ge gijzeld werd, is gisteren in de loop van de dag vrijgelaten. Dat gebeurde op de belofte dat het personeel van „Salee” in de gelegenheid gesteld zou worden een gesprek te hebben met de staatssecreta ris voor Waalse streekeconomie, Jean Defraigne. De werknemers van „Salee”, die reeds gedurende een veertiental dagen hun bedrijf bezet houden om te voorkomen dat het in staat van faillissement verke rende bedrijf wordt opgeheven, gijzelden donderdag de schepen toen hij een be zoek aan het bedrijf bracht. Ze wilden zo de centrale overheid dwingen kredie ten ter beschikking te stellen van „Sa lee” dat, naar de mening van deskundi gen nog levensvatbaarheid heeft als het voorlopig wat ruimer financiële armslag krijgt. EINDHOVEN. B. en W. van Eind hoven willen zo spoedig mogelijk enkele panden beschikbaar stellen voor de op- vang van hard-druggebruikers en alco holisten. Hiermee wil het college een eerste aanzet geven voor de vorming van een „drugcentrum”. G. van Urk, directeur van het Ge zondheidscentrum Flevoland, on langs verkondigd op het Studium Generale van de Erasmus-universi- teit in Rotterdam. „Medisch con tact”, het orgaan van de Koninklij ke Maatschappij voor de genees kunst, brengt er verslag van uit en wijdt veel aandacht aan de voor dracht van dokter Van Urk, die Een Duitse piloot, die december vorig jaar bij de KLM solliciteerde, kreeg van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij het volgende briefje: „In antwoord op uw brief moeten wij u helaas meedelen dat ons huidige beleid inzake aanwer ving van piloten ons verbiedt andere sollicitaties in aanmerking te nemen dan die van Nederlandse leerlingen die hun brevet van piloot aan de Nederlandse Rijksluchtvaartschool hebben behaald, of van andere Nederlanders die aan onze voorwaarden voldoen”. Die afwijzing, op grond van nationali teit, is, volgens de commissie in Brussel,, onverenigbaar met de EEG-verordening inzake het vrije verkeer van werkne mers. klaringen afleggen, inbreuk op de grondwet zou zijn. De rechter zal hier moeten overwegen of de rechterlijke macht op verzoek van de uitvoerende macht voorwaarden kan opleggen aan de wetgevende macht. Voorts wil de senaatscommissie ge deeltelijke immuniteit tegen vervolging verlenen aan Dean en Magruder. Wan neer dat gebeurt, kunnen de verklarin gen van deze twee voor de commissie niet door de officier van Justitie worden gebruikt bij daaropvolgende gerechtelij ke processen. loop van de vergadering in Kopen hagen zal dan ook niet rechtstreeks spreken van ontevredenheid, maar wel grote reserves verraden. zxa

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3