Poëzie in ruïne van Brederode Haagse Aquarellisten bij Heerkens Thijssen Cabaret der onbekenden Ook alternatieve filmweek Arnhem Willem Vogt Theater- werkkamp voor jongelui geel Het wordt(je) niet alleen groen ogen voor en keert terug schrijft boek de/paarbonk met completebank/ervice /paarbank f ^4 VIJF DICHTERS LAZEN VOOR IN DE KOU Generatie binnen de traditie Holland Festival MNL en VRL ASSISTENTEN voor PUBUEKBEDIENING gepersifleerd we/t nederiond ZATERDAG 9 1973 JUNI L I N G E” „D E o >1 I- „D E •t HAARLEM Heerkens Thijssen heeft enige zalen gevuld met wer ken van Haagse Aquarellisten. In 1955 is deze groep opgericht door een aantal leden van Pulchri Stu dio. Het lijkt dus een vrij jonge groep, althans in jaren. Verreweg de meeste leden zijn de zestig of zeventig jaar reeds gepasseerd en in feite vormen ze dus een voortzet ting van de Haagse School. Het aquarelleren van landschappen in de bekende Haagse impressionisti sche stijl wordt in deze groep nog steeds door het merendeel voortge zet. Onder de jongeren zijn er enige uitzonderingen. „D E DE ENE DAG volstrekt over tuigd zijnde dat er een mooie zo mer voor ons ligt, de volgende dag wordt alle optimisme teniet gedaan en hijsen we ons teleurge steld, weer in ons wolligste wol letje. Hoe dan ook, het gesloten cosmeticafront laat zich evenwel niet van de wijs brengen en pre senteert ook nu weer de meest zomerse zaken. Weer of geen weer, we kunnen net zo lang sme ren en kleuren tot we ons werke lijk zomers vrij en blij voelen. L I N G E” L I N G E” J ADVERTENTIE Wist u al dat BERT SLIGGERS. ADVERTENTIE Voor enkele van onze kantoren vragen wij Nederlandse er HEIN STEEHOUWER nog onder redactie van Bé ter Maat (Van onze correspondent) UTRECHT. Onder het motto, hem Met uw vakantieafspraken wordt rekening gehouden. De afdeling Personeelszaken hoort gaarne van u. De uitzending kwam uiteraard recht streeks vanuit de Hilversumse radiostu dio, net als alle andere zogenaamde uitvoeringen, die vanaf maart in Hilva- renbeek werden opgenomen. De inter views met concertbezoekers waren in werkelijkheid steeds met eigen VPRO- medewerkers. De speech van de niet- existerende Den Doof („Een anticiperen de preek” volgens Van Beurden) werd geschreven door twee bekende tekstfa- brikanten, Mies Bouhuys en J. Bernlef. Het Holland-Festival mag de serieuze strekking van deze mop wel ter harte nemen: volgend jaar kunnen de organi- De heer Vogt heeft overigens wel besloten het voortaan iets kalmer aan te doen: tot nader order zullen voorlopig ook zijn wekelijkse kolommen in het omroepblad van de AVRO komen te ver vallen, op zijn eigen verzoek. een jaar Loosdrecht De Nutsspaarbank biedt u goede salariëring goede sekundaire arbeidsvoorwaarden extra uitkering aan het eind van het jaar mogelijkheid tot het volgen van interne en externe kursussen. Voor hen die belangstelling hebben voor om gang met publiek en prijs stellen op prettige samenwerking met jonge collega’s, opleiding hebben genoten op MULO/MAVO niveau of ho ger, bestaat de mogelijkheid een aantrekkelijke funktie te verwerven. Hoofdkantoor: Jansstraat 19 - Haarlem Telefoon 023 - 31 92 70 (Van onze rtv-redactie) Belt U eens op A ït (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM. Het regionale Hol land-Festival, zoals dat vrijdag in Hilva- renbeek zou zijn begonnen, bestaat uit sluitend bij de gratie van een VPRO- verzinsel. Bedenker van de grap is musi coloog Bernard van Beurden, die met zijn festival het echte Holland-Festival wil persifleren. Hij wil er ook mee aantonen dat het Holland-Festival dat naar zijn mening jaar-in jaar-uit inzet is van een politieke strijd tussen de drie grote steden noodzakelijker wijs naar de regio moet en ook kan, want er zijn culturele centra genoeg in de regio. der. De opmerkelijke, nieuwste nagel- lakoreaties, de Young Happy Colors zijn te verkrijgen in twaalf tinten, waarbij de grote modekleuren fel geel, rood, groen en blauw te vinden zijn. OOK DE ENGELSE Mary Quant zoret voor eien nieuw, doch ondeu- Er zijn 23 deelnemers aan deze expo sitie. Deze bespreking blijft dus het aan tippen van enkele namen, in de hoop, dat de kijkers zelf op zoek gaan naar wat hen bevalt. Een van de mensen die er uitspringt is natuurlijk Kees Andréa, die ook in aquarellen trouw blijft aan zijn magische wijze van schilderen, waarbij hij tegen ’t surrealisme aanleunt, maar niet alleen daarom valt hij op. Hij is een typische „olieverver” en hecht dus HILVERSUM. Oud-AVRO-Voorzit- ter Willem Vogt, 85 jaar en nog steeds actief bij de NOZEMA. heeft dezer dagen een boek geschreven dat heet „Een leven met radio”. Hij vertelt in dit boek wat er in de radiowereld, die dit najaar 50 jaar oud is dan viert tevens de AVRO haar halve-eenwfeest allemaal gepionierd, gebeurd en bereikt is. genaam over naar de Parfum de Toilette Spray, dan wel naar de Eau de Parfum of Parfum. Al met al: van de vroege ochtend tot de vroege och tend kunt u zich op geurige wijze VOOR DE ZALIGE zonnedagen heeft het Franse huis LANCóME, on der de naam Bien-Aise, een serie zonnebrandpreparaten met verzorgen de kwaliteit op de markt gebracht, waarmee u werkelijk onbekommerd van de stralende zonnewarmte kunt genieten. Trek nu niet meteen de elegante schoudertjes op met het idee „dat kan alleen maar door lekker lui te gaan liggen en het bruinen laat ik dan wel rustig over aan de alom tegenwoordige koperen ploert. Van mij mag u, maar een uitgedroogde en rimpelige huid is wel de tol die u daarvoor moet betalen. Voor de gevoelige huidtypen heeft Lancême dan nu de Crème Protectri- ce Bien-Aise Solaire, die bovendien bijzonder goed is voor jonge kinde ren. Een ongekleurd en gekleurd melkje voor de normale huidtypen, het een en ander verpakt in een witte flacon met respectievelijk een blauwe of bruine band, waaronder Lait Bien-Aise Solaire staat vermeld. Om na al die weldadige zonnewarmte de huid te kalmeren, te verzachten en te verfrissen is er nog een Lait Après Soleil. Misschien kan het u wiel niks schelen, m' tr dankzij de allontoi- ne en de callophyllum olie blijft de huid soepel en elastisch, zodat je met recht kunt zeggen dat ook deze melk goed voor elk is. Maar St. Radbout in Hilvarenbeek, waar Van Beurden vrijdagavond het „regionaal Holland-Festival” middels een „rechtstreekse” VPRO-radiouitzending liet beginnen, bestaat al evenmin als het festival zelf en diens voorzitter, J. de Doof (een vriend van van Beurden speelde hem) is een duidelijke parodie op de heer Den Daas van het onvervals te Holland-Festival. meer aan de vorm dan men van een aquarellist gewoon is. En dat is dan te zien in zijn werk, waarin contouren en lijnen sterker blijven spreken dan bij vele anderen. Zijn drie aquarellen hier hebben Spaanse motieven, stieren en danseressen, maar dan wel vergezeld van wereldvreemde duenna’s met stoelen op het hoofd en andere absurdistische elementen. Het is uitermate boeiend. Ook aan de lijn en aan handschrift, maar dan aangebracht met de pen en in een typerende stijl, hecht Ronald Lind- green in stadsgezichten, die daardoor een grafisch karakter krijgen. Minder „Haags”, want expressionistisch werkt Miep de Leeuw we in donkere tinten en brede vegen, krachtig werk dus. Een invloed van Cézanne, en dus ook bou wend op expressie, is te bespeuren bij Willy Rieser, terwijl een figuur als Fri da Holleman in een boers interieur in diepe tinten even herinnert aan wat Kees Verwey hier doet. Werkend in duidelijke vormtaal laat Ruud de Bruyn Ouboter hier een stille ven met peren zien in een koele toon, genuanceerde groenen, waarmee hij een stille sfeer oproept. Paul van Eeden valt op met een paar naakten in grote vor men. Van Charles Kemper, een oud Heemstedenaar en onder meer door Henri Boot in Haarlem opgeleid, zijn er een paar mooie Hollandse havengezich ten met hoge lucht. Nog meer met het gegeven water en land doet J. A. Bur gerhout, die contrastrijke effecten op roept. We eindigen met Cees Bolding, nog altijd werkend in een warme toon en mooi licht, waarin hij oude huizen in parklandschappen weet te plaatsen. INVITE VOLGT kennelijk het voorbeeld van Peyton Place. Zij gaat maar door met lanceren van nieuwe kleuren in haar Happy Colors-serie- In t egenstellinig tot de veelbekeken, Nails zijn er in vier kleuren. Mary noemde ze Sultry Sapphire, Forever Amber, Evil Emerald en Tempting Turquoise. Voor degenen die het niet zo aantrekkelijk vinden om met groene, gele of blauwe nagels door hiet zomerse leven te stappen, heeft pientere Mary nog vier gematigde kleuren nagellak met bijpassende lip- „In memoriam Gerrit M.”, met wie hij zo’n dertig jaar geleden in het sanatori um Zonnegloren lag. Mischa de Vreede las daarna, trillend van de kou, uit „Binnen en Buiten” en „Met huid en hand” voor, verzen die helder en heel duidelijk óverkwamen. Vooral het gedicht „Voorkeuren” was erg sterk. Simon Vinkenoog blijft nog steeds z’n happeningachtige poëzie bren gen in een niet ophoudende woorden stroom met vele klanken van oosterse herkomst. Vooral in de vertaling van een gedicht van Allan Ginsberg, speciaal voorgelezen omdat hij voor Poetry In ternational volgende week naar Rotter dam komt. De bundel „Proef m’n oog in je oor” zijn allemaal vertalingen van Ginsberg door Simon Vinkenoog. Hij besloot met een gedicht voor de overle den schrijver Jef Last. De eerste cyclus werd afgesloten door Johnny van Doorn, alias Johnny the Selfkicker. Lichtelijk aangeschoten las JUVENA HEEFT haar uitstekende serie Juvenanoe produkten met twee nieuwe preparaten vervolmaakt. Al lereerst de Juvenance Night Moisturi zer, een zachte vochtanbrengende emulsie, die tijdens de nachtrust de gevoelige en rijpere huid haar na tuurlijke vochtigheidsgraad terug geeft. Na de huid goed te hebben gereinigd brengt u, voor de nachtcrème, deze vochtinbnenger op, waarvan dé activerende en vitalise- rende stoffen er voor gaan zorgen, dat het vocht door het binnenweefisel opnieuw wordt behouden. Voor de vette en gemengde huid is er voorts de Juvenance Special Night Treatment, een zachte olie-in-water emulsie. Deze verfijnt de huidstruc- tuur, voedit en verzorgt de huid, zodat deae haar elasticiteit behoudt. Juvena heeft nog meer nieuws te bieden. Naast zes nieuwe nagellak en lipstickkleuren en drie tinten oog- schaduwcrème zijn er in het voor- jaars- en zomerpakket nog vier kleu ren Compact Cream Make-up plus drie tinten Compact Cream Blusher. Behalve dat beide laatstgenoemde produkten in beeldige doosjes, inclu sief spiegeltje, zijn verpakt, is de make-up waarlijk ideaal om kleine oneffenheidjes van de huid te camou fleren en de blusher geeft u net dat aantrekkelijke blosje, nodig om pure gezondheid uit te stralen. OM NA HET PLEZIERIGE kleu ren ook nog eens lekker te geuren heeft het Engelse „Fragrance-huis” Lenthéric de zogenoemde Tweed-par- fums eveneens in Nederland ge bracht- Als u van de typisch Engelse stijl houdt of de moeite wilt nemen die ook een beetje d? uwe te maken, dan geeft de Tweed-geur u alle mo gelijkheden: van bad tot bed. Te beginnen met zieep, badolie, hij niet, maar schreeuwde hij z’n poëzie over het water de weilanden in, waar van sommige klanken echoënd terug kwamen. Hij noemde zich in het eerste vers al de kosmische klown en dat bleek later wel toen hij bij een akt de mikro- foon geheel in z’n mond liet verdwijnen. Zijn presentatie was nog dezelfde als uit de tijd van de happenings waar hij al de geluidspoëet werd genoemd. Ondanks het oude werk toch leuk om weer eens te horen. Na een pauze van 10 minuten las een ieder nog wat voor uit al dan niet gepubliceerd werk. Om streeks elf uur verliet een ieder zeer tevreden de door nevels omgeven ruine, de minder rustige Luilaknacht in. De volgende gebeurtenis in de ruïne vindt plaats pp vrijdagavond 3 augustus. Dan komt het kwartet Harry Verbeke, een van de winnaars van de Wessel Ilcken-prijs. LOOSDRECHT. Na een jaar van afwezigheid keert In Loosdrecht dan tóch weer het vertrouwde Cabaret der Onbekenden terug. Op 27 juni start in Jachthaven Van Dijk deze zestiende ta lentenjacht, onder leiding van Max van Praag. Het Cabaret der Onbekenden zal deze keer opgeluisterd worden door de actie ve aanwezigheid van enkele professione le krachten, onder wie het Lowland Trio, Imca Marina, Jaap Dekker, Dimitri van Toorn en Lenada. Halverwege de talentenjacht zal Max van Praag bovendien een charleston- avond houden en hierbij kan hij putten, zo zegt hij, uit een voorraad van 40 dixieland-muzikanten. z De VARA heeft inmiddels toegezegd om, mits het peil voldoende hoog is, aan het Cabaret der Onbekenden aandacht te besteden via de radio. Conamus, het Comité Amusements Muziek, heeft toegezegd voor het beste Nederlandse lied een prijs beschikbaar te stellen van f 250., De data van deze talentenjacht zijn 4, 11, 18, en 25 juli, 1 en 8 augustus. Belangstellenden kunnen zich nog aan melden. Zij kunnen terecht bij Max van Praag, postbus 451 in Hilversum en bij Bovema, Tulpenkade 1 te Haarlem. het adres is voor uw party, bruiloft of diner Lingestraat 1, Haarlem-Nrd. Tel. 372713-267520. „De Stieren een der aquarellen met een vervreemdende sfeer van Kees Andréa. ,-Am- Alternatief” wordt van 30 augustus tot en met 5 september, parallel aan de filmweek Arnhem, in de Gelderse hoofdstad een filmmanifestatie op touw gezet waarmee de organisatoren een te genwicht willen geven voor het „evident commerciële aspect van de filmweek Arnhem”. Die organisatoren zijn de sa menwerkende distributerus van het vrije filmcircuit in Nederland, Fugitive Cine ma Holland, de Ceneclub Arnhem en het Arnhemse Jongerencentrum Willem- splein. De manifestatie wil benadrukken dat in Nederland een filmcircuit op gang is gekomen dat zich opstelt naast de gangbare bioscoopexploitatie. Bij deze alternatieve distributie preveleert de vrijheid van de regisseur en de onafhan kelijke film boven het punt of er wel genoeg geld met te vertonen films te verdienen valt. „Arnhem Alternatief” vindt plaats in het jongerencentrum Willemsplein. Het programma bevat een informatief ge deelte, dat een indruk bedoelt te geven van de film die het alternatief filmcir cuit in distributie heeft, naast het hoofd programma met premières afkomstig van Fugitive Cinema Holland (vijf films), Classics Movies (in ieder geval ♦wee Russische films)? Film Internatio nal (twee films), VNFI en Cineclub. ook in het Engels is verschenen. Cees Buddingh’ kwam daarna zeer humoris tisch uit de hoek met enkele „light verses” met titels zoals „En wat zuchtte meneer Pastoor” en „Hoor het roepen van de dode boom”. Dat het niet alleen maar lachen bij hem is, bleek wel uit (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De stichting Jeugd en Toneel organiseert van 9 juli tot 11 augustus in Maarssen een vijfweeks theaterwerkkamp. Daar kunnen jongelui tussen 16 en 25 jaar samen een toneel- produktie maken, waarmee gedurende de laatste week een tournee door Neder land wordt gemaakt. De regie is in handen van Janet Mokades, van het Cockpittheatre uit Londen. Het stuk, waaraan gewerkt wordt, is „Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti” van Ber tolt Brecht. Informatie bij Jeugd en Toneel, Zandpad 28, Maarssen, tel. 03465-4843. SANTPOORT. Waar eens trouba dours hun verzen zongen, waren nu 5 dichters bijeen tegen het dekor van de ruïne van Brederode. Ruim 50 mensen waren er om verkleumd van de kou zich aan poëzie te warmen. Het was de eerste manifestatie van dit seizoen die door Extavo ’73 werd georganiseerd. De orga nisatoren waren niet ontevreden over de opkomst die voor de helft uit hun vrien denkring bestond. Het overwegend jeug dige, dun gezaaide publiek, was groten deels te danken aan een te geringe publiciteit en de laksheid van de tv- kijkers. Ondanks dit was het een ge slaagde avond, ook door het sprookjes achtige dekor waar poëzie nu eenmaal goed tot z’n recht komt. Ook door de verscheidenheid van het gelezen werk bleef het eenieder boeien. Hans Verhagen opende de avond met enkele verzen uit de bundels „Sterren, Cirkels en Bellen” en „Cocon”, dat pas zo de tinten u meer mochten aan- spneken ten volle uitleven met vlammend oranje, dan wel met hel rood, paarsrood of donkerrood. Voorts kan Mary Quanitt u voor iedere dag aan fraaie oogwim pers helpen, als u tenminste van oordeel bent dat moeder Natuur u nogal schaars heeft bedeeld. De zwar te of bruine oogwimpers zijn er in drie kwaliteiten: zacht, zachter en zachtst. x - sticks gecreëerd. U kunt zich dan gend nagellak palet. Haar Naughty kleunen bij Invite steeds sprankelen- le manifestatie er in elk geval op reke nen met een dwarsliggende actie van Van Beurden te worden geconfronteerd l r

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9