Halfjaarlijks SER-rapport vertraagd Onzekerheid over bedrijven te Dit iaar geen federatie van vakcentrales Rpcspostspaarbank altijd safe Minder winst bij Delta Baksteen Op zoek naar 'l I s voor uw spaargeld? aftrek eigen huis Wegvervoer: 35000 De Pous is boos op vakbeweging extra vergunningen Maar moet dat geld toch direkt beschikbaar zijn? En dat alles bij een unlek-tote opzegtermijn? ÏRWS I Naam: inlichtingen? 15 DONDERDAG 14 JUNI 1973 (Van onze redactie economie) Wijze mannen Groei Achterban Weinig scheutig Het wegvervoer komt volgens Schakel Globaal Geschrokken Gecompliceerd Excessen Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder altijd safe. Déér vindt hij de aantrekkelijke Wat gaat er onder dit kabinet gebeuren met de belastingaftrek voor het eigen huis? Een zaak die het land al bezig houdt sinds dr. Hans van den Doel als lid van de socialistische Kamerfractie de on beperkte aftrek in een reeks vra gen aan de toenmalige minister van Volskshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Udink, ter discussie heeft gesteld. Udink antwoordde in dertijd dat die aftrek onverbrekelijk is verbonden met het Nederlandse belastingsysteem, dat sinds kort het progressieve schijventarief kent. Met andere woorden: wie veel be lasting betaalt, kan verhoudingsge wijs ook meer verlichting van be lastingdruk krijgen, wanneer rente van een geldlening voor aftrek in aanmerking wordt gebracht. Adres: ^oonp/aats; r> l>ry beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente Die hoge rente is kan maken tegen gunstige voorwaarden. DEN HAAG. SER-voorzitter drs. De Pous heeft zich bijzonder kwaad gemaakt op de vakbeweging, omdat vertegenwoordigers van de vakcentrales in de commissie Ontwikkeling Nederlandse Economie hel niet eens waren met de inhoud van het zogenaamde rapport „halfjaar lijkse ontwikkelingen”. Dat is zo’n aantrekkelijke voorwaarde van Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar Bovendien kunt u moeiteloos via post- en deze RPS beleggingsrekening: u kunt dan moeten we wel enige korting toepassen. bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken, gemakkelijk tussentijds opnemen. Dat Is puur gemak! Slechts 24 maanden is de bijzonder korte gunstige spaar-elementen bij elkaar op: 7% bij en u weet welke uw spaarbank is. opzegtermijn voor deze hoog-rente^de slechts 2 jaar en toch direkt beschikbaar, Dat is de RPS! beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie de van een (Van onze redactie economie) JOHN BINDELS. ADVERTENTIE Een ander bezwaar van de commissie is dat er inkomensverschillen gaan ont- „Vrijwel iedereen heeft zich kwaad de inflatie en de regionale marktsituatie samen tot prijsbewegingen leiden, die veel gezinnen noodzaken bijna de helft van hun netto-inkomen te verwonen. En dat is een bereidheid die moet worden aangemoedigd, in plaats van fiscaal ge straft. I I Bel de RPS (020) 7312 71, toestel 124. U kunt ooi één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draaien. Maar natuurlijk kunt u ook meteen even deze bon Invullen. Ook debetrokkenen zelf, al zullen ze tot het laatst toe fulmineren tegen de nivelleringsmaatschappi.i van de .„ialoe- zie”-socialisten, die zich in de regering met aardige wachtgelden, leuke pensioe nen en een aansprekende ..marktwaarde” voor een functie na de kabinetsrit tegen al te rigoureuze consequenties van hun eigen beleid hebben ingedekt. MAASTRICHT. In 1972 heeft Del ta Baksteen Unie een winst na belastin gen behaald van ƒ690.000 tegen 759.000 in 1971. Voorgesteld wordt een dividend van 7 over een kapitaal van 3,43 mln. Het in oktober 1972 geplaatste kapitaal van 0,57 mln deelt niet in het dividend. Over 1971 was het eigen vermogen van de onderneming ruim 10 mln, zo blijkt uit het bericht aan aandeelhouders bij gelegenheid van het bod dat de verenig de NBM-bedrijven heeft uitgebracht op Delta Baksteen Unie. mannen” in deze commissie en met na me prof. dr. Schouten bijzonder boos geworden over de opstelling van de vakbeweging. Geruchten als zou prof. Schouten hebben gedreigd met uittre ding uit de SER worden onjuist ge noemd. „De spanningen in de commissie zijn nog niet zo hoog als wordt gesugge reerd”, aldus CNV-voorzitter Lanser. nu al 75.000 vergunningen te kort. Als er niets gebeurt komt half augustus het hele wegvervoer over de Duitse grens stil te liggen, ook het transitovervoer. Vooral de vervoerders van groente en fruit naar Italië zitten voortdurend met de handen in het haar, omdat zij op vergunningen moeten wachten. De West- duitse regering is zo weinig scheutig met de vergunningen om meer goederenver voer per trein te bewerkstelligen, waar door de autowegen zouden worden ont last, en impliciet om meer schepen naar de Noordduitse havens te lokken. Uit het voorlopige rapport blijkt, dat mede door de gestegen loonkosten en de zeer sterk gestegen kosten van de in voer, het voor ons land bijzonder moei lijk wordt tegenover het buitenland de concurrentiepositie overeind te houden. Vandaar, dat men voorstelde tot 1976 de lonen fors aan te pakken en de lasten van de sociale voorzieningen sterk terug te dringen. Daarvoor hebben de econo mische deskundigen in de SER vorig iaar al de waarschuwende vinger in de richting van de vakbeweging geheven. Dan moet dat systeem maar op de helling, is de mening van de vakcentra les en van de progressieven. Want zjj voelen er, in hun protectionistische ge dachtengang ten aanzien van de laagst betaalden, niets voor de „beter gesitueer den” het financieren van dure status aanschaffeingen met belastinggeld moge lijk te maken. Er moet een grens zijn, vinden zij. Een woordvoerder van de werkgevers organisatie, het VNO, zei dat de com missie zich alleen kan baseren op de geproduceerde cijfers van het Centraal Plan Bureau. „Uit deze cijfers blijkt, dat het met onze economie in de eerstvol gende jaren in dalende lijn gaat na een opleving in 1972. Het CPB geeft ook aan dat de bedrijfsrendementen na 1972 de eerstkomende jaren zullen dalen. Dit is onderzocht en overgenomen door de commissie van economische des kundigen. Het gevolg van deze rende- mentsdaling is een stijging van de werk loosheid en dat baart zorgen. De vakbe weging vindt nu dat deze zaak in het rapport te veel reliëf krijgt”. inkomens als het gaat om de aanschaf van landhuizen of bungalows ter waarde van drie ton tot een half miljoen. Men sen, ik heb het al eerder benadrukt, die tóch vaak al het voordeel hebben dat ze vanwege hun positie ook nog eens een meer dan lOO°/o financiering op zo’n onderkomen kunnen krijgen. En dan laten we de „zwarte” geldstroom naar de buitens en de boerderijen in Frankrijk, de Ardennen, Zwitserland of het „twee de huis” in Spanje, kapitaalbewegingen waarop volledige controle onmogelijk is, nog buiten beschouwing. Als het de bedoeling van de regering is om dèar „afvlakkende” aftrekmaatregelen te ne men, dan zal iedereen dat redelijk voor komen. Bovendien stelde de vakbeweging, dat het rapport eerst in de achterban en eventueel later ook de ingediende amen dementen op dit eveneens voor de rege ring belangrijke rapport over de econo mische ontwikkeling met de leden moest wo’den besproken. Drs. De Pous kreeg hieilwer een fikse woordenwisseling met wa1.. nemend NVV-voorzitter Adrie de Boöi». De Pous is van mening dat het op de door de vakbeweging voorgestelde manier geen werken meer is. beleid kan voeren zonder raadpleging van de achterban. Dat heeft men ook in de commissie ronduit toegegeven. Blijk baar krijgt de top van de vakbeweging van de leden weinig beleidsruimte”, al dus de woordvoerder van het VNO. De commissie van wijze mannen heeft een aantal bedenkingen tegen de voort gezette nivellering van de inkomens. Daardoor zullen de belastingontvangsten dalen. Lagerbetaalden kunnen minder sparen dan zij die veel verdienen en lagerbetaalden behoeven ook minder af te dragen aan de fiscus. Het antirevolutionaire Kamerlid vindt dat in ieder geval per 1 oktober in het nieuwe contingent de groei van het in ternationale wegvervoer, tien percent per jaar, moet worden verdisconteerd. De laatste vijf jaar is het contingent ondanks die groei nagenoeg constant ge bleven. Schakel wil ook dat de regering in Brussel stappen onderneemt om snel ler tot integratie en liberalisatie van het Europese vrachtvervoer te komen. Het aanvankelijke verhaal kwam erop neer dat Gruyters helemaal op één lijn zat met de vakbeweging, en dat hij erover dacht de huurwaarde voor de duurdere eigen huizen te verhogen, dan wel de aftrek voor duurdere huizen te verminderen. Gruyters zei er overigens wel bij en dat mag dan als verzach tende omstandigheid gelden dat hij voorlopig nog niet ziet hoe een recht vaardige regeling te bereiken valt om dat de zaak nogal gecompliceerd is. Dat laatste ben ik roerend met de be windsman eens. En vanuit dat gezichts punt kan ik meegaan met het voorne men een studie te laten verrichten om meer inzicht te krijgen in het begrip rechtvaardigheid, als dat in cijfers moet worden toegespitst op aftrek. Dat het straks „de strop of de kogel” voor huisbezitters zal worden, zoals de „Nederlandse Bond van Huis- en Grond eigenaren” het dezer dagen formuleer de, geloof ik niet, gezien de politieke ambities van het kabinet Den Uyl Zijn grootste zorg is overleven, niet de zelf moord. Schuppen-Sajet. De Koninklijke Veenen- daalsche Sajet- en vnjfschachtfabriek voorheen wed. D. S. van Schuppen en Zn wil via een statutenwijziging de mogelijkheid openen om preferente aandelen uit te geven. Dit om de vennootschap in voorkomende geval len effectief te beschermen. staan tussen gelijke functies. „In een hoog ontwikkelde sector is veel salaris van „hogeren” te verdelen, zoals in de metaal, maar in de sector landarbeiders is niets te verdelen”. CNV-voorzitter Jan Lanser zei ons. dat hij verwachtte dat de ONE-commis- sie in augustus slechts een globaal rap port zou uitbrengen. „De discussie met de leden van de vakbeweging over de nota arbeidsvoorwaardenbeleid en het urgentieprogram is nog niet afgerond. Je kunt deze discussie niet gaan doorkrui sen met uitspraken van de SER”. Lanser had geen idee wat het gesprek in de ONE-commissie zou opleveren en welke beleidsadviezen in het uiteindelijke rap port zouden worden opgenomen.. De werkgevers hebben ook de indruk dat de vakbeweging thans zit met het grote probleem dat men geen enkel De plaatsvervangend fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, heeft intussen telegrafisch een beroep gedaan op de liberale minis ter van Buitenlandse Zaken van de Bondsrepubliek, Walter Scheel, om de Nederlandse verlangens te ondersteunen. Naast SER-voorzitter drs. De Pous zijn ook de Kroonleden de „wijze Hij meent dat de Westduitse regering onder druk moet worden gezet om te voorkomen dat het beroepsgoederenver- voer naar en door de Bondsrepubliek helemaal stagneert en de bedrijfstak in moeilijkheden brengt. Nu zal het met dat „straffen” overi gens wel meevallen. Want minister Gruyters, die tijdens een eerste amtsont- moeting met journalisten loslippig ge noeg bleek voor speculatief nieuws in de kranten, heeft in tweede instantie duide lijk afgezwakt wat hem eerst aan be leidsvoornemens werd toegeschreven. „Niemand moet denken dat de regering de eigenaar-bewoner van een huis fis caal eens stevig in de tang gaat nemen”, aldus de nieuwe bewindsman voor de televisie. Dat klonk-vermoedel(jk na ruggespraak met Den Uyl in ieder geval sympathieker dan wat hij eerst te vertellen had. UTRECHT. De drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) hebben er defini tief van afgezien dit jaar een federatie te vormen. Als de federatie er komt, zal dit nu op z'n vroegst volgend jaar april zijn, zo is de verwachting in de vakbe weging. De vakbeweging zelf is intussen erg geschrokken van de kritiek, die de af- trekparagraaf in het urgentieprogramma heeft losgemaakt. „Het is geen aanval op het eigen woningbezit”, aldus het Christelijk Nationaal Vakverbond. „Wij willen het de lagere en middelmatige inkomenstrekkers met een eigen huis helemaal niet lastig maken. De vakbe weging vraagt alleen te laten nagaan of het mogelijk is om grenzen te stellen aan de aftrek van bepaalde rentelasten. En voor zover dat op hypotheken slaat, wordt uitdrukkelijk gesproken van onre delijk hoge rente-verplichtingen. Met een gewone hypotheek voor een gewoon huis heeft dat helemaal niet te maken. Uit de formulering blijkt duidelijk dat die beslist buiten schot dienen te blijven Het gaat alleen om de uitwassen.” Het is bekend, aldus het CNV. dat de vakbeweging bepaald geen tegenstander is van eigen woningbezit. Het verbond meent juist dat dit bezit dient te worden bevorderd door middel van premies voor mensen, die anders niet of nauwelijks in staat zouden zijn een huis te kopen. Dat betekent dat die premies terecht moeten komen bij mensen die er het meest om verlegen zitten. Niet verkapt in de vorm van rente-aftrek bij de dure jongens, die er „en passant” even een aardig kajuit- jacht mee financieren onder het motto: Ze pikken toch al zoveel en wie niet sterk is moet slim zijn. Het is onjuist dat de overheid in ongelimiteerde vorm steun verleent aan mensen met hoge Aftrekmaatregelen hebben dus zin. als het gaat om de bestrijding van excessen En zo bezien hoeven ze het eigen wo ningbezit in ons land niet te bedreigen Maar dan moet iedere twijfel daarover ook zo spoedig mogelijk worden wegge nomen. Zolang we in onzekerheid blij ven verkeren over de vraag wie e- gepakt gaan worden en wie buiten schot blijven, zal er aarzeling zijn bij de aspi- rant-kopers. Want niets is in het verle den zo onzeker gebleken als het houvast aan politieke beloften Daar komt nog bij, dat de inflatie ook toeslaat bij d* bouwprijzen. In de Randstad is een ton een doodnormale prijs voor een rijtjes huis. In het Gooi ligt het hier en daar al hoger. Wie aan twee-onder-een-kap nieuwbouw denkt, kan daar al niets meer krijgen onder de anderhalve ton. Vandaar dat zoveel mensen uitwijken naar gebieden die wat verder van hun werk liggen, maar waar de huizen nog betaaldbaar en voor hen nog te financie ren zijn. Ik wil er maar op wijzen dat Het was de bedoeling dat het half jaarlijkse rapport, opgesteld door een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. Schouten, op 22 iuni in de openbare vergadering van de Sociaal- Economische Raad besnroken zon wor den. Door de procedure die de vakbewe ging thans volgt, wordt het wAP’—hlm- liik 3 augustus, met het gevolg dat het kabinet-Den Uv) het bij d° «instelling van de begroting voor het dienstjaar 1974 zal moeten doen zonder economisch rapport. De vakbeweging heeft ook inhoudelij ke bezwaren tegen het stuk. In het voorlopige rapport, aan de ONE-com missie uitgebracht door een werkgroep, word* gezegd dat in ieder geval de lonen tot 1976 moeten worden afgeremd, dat het mes in de sociale premies moet worden gezet. Een van de grote bezwa ren van de vakbeweging richt zich ook op de passage, dat aan een voortgezette nivellering van de inkomens grote be zwaren kleven. l’Europe. De uitbreiding in Amsterdam van het hotelbestand in de luxe en eerste klasse en het feit dat de toeris- tenmarkt hierop nog niet voldoende heeft gereageerd, hebben vooral in het tweede en derde kwartaal van 1972 een remmende werking gehad op het omzetverloop en daardoor op het bru to resultaat van Hotel de l’Europe. Het bruto resultaat bedroeg 3,7 mil joen tegen 3,5 miljoen in 1971. De sterke stijging van de algemene kos ten van 3,0 miljoen naar 3,2 mil joen, vooral veroorzaakt door de loon ontwikkelingen, kon niet geheel wor den opgevangen, aldus het jaarverslag. Het bedrijfsresultaat daalde hierdoor van 446.887 naar 426.792. De winst na belastingen beliep 272.625 (338.822) en het winstsaldo onveran derd 80.000. Reeds werd voorgesteld onveranderd 8 percent dividend uit te De vakbeweging denkt daarbij aan een plafond. De regering overweegt een aantal maatregelen, waarvan zij de doel treffendheid eerst getoest wil zien aan een studie. Wie die gaat ondernemen, hoe die gericht wordt en welke inko menscategorieën erin zullen worden be trokken, is nog niet duidelijk Omdat zo’n studie in een verantwoorde en voor iedereen geloofwaardige opzet een tijd rovende aangelegenheid is, mag nauwe lijks worden verwacht dat het kabinet Den Uyl op Prinsjesdag met panklare aftrek-regels komt. In een vorige beschouwing hebben wij al een reeks bedenkingen tegen aftrek beperking geuit, voorzien van kantteke ningen en een enkel voorbeeld. Het is Tilburgsche waterleiding. Tilburgsche Waterleiding-maatschappij heeft over 1972 een winstsaldo behaald van 335.000 tegen 298.000 in 1972, waaruit een van 9 tot 10 percent verhoogd dividend wordt voorgesteld. De omzet steeg van 4,3 miljoen tot 4,5 miljoen, zo blijkt uit het jaar verslag. Dit heeft de Duitse minister van Ver keer en Waterstaat, Lauritzen, gisteren toegezegd aan zijn Nederlandse ambtge noot Westerterp. Tijdens hun bespreking in Den Haag vroeg minister Westerterp om 75.000 vergunningen extra. Dit om aan de ver voersvraag van het bedrijfsleven te kun nen voldoen. De Westduitse minister wilde uiteindelijk echter niet verder gaan, dan 35.000 vergunningen dit jaar. Minister Westerterp zou zich met dit aantal hebben verzoend, ook al vindt hij het te weinig om aan de acute proble men het hoofd te bieden. Hij behoudt zich het recht voor in september terug te komen op de omvang van de vergun ningen in het lopende jaar, dat wil zeggen 1973. Het Tweede-Kamerlid Schakel heeft gisteren verlof van de Kamer gekregen om minister Westerterp en staatssecreta ris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) te interpelleren over de moeilijkheden waarvoor het wegvervoer op de West duitse Bondsrepubliek zich ziet gesteld. De interpellatie zal waarschijnlijk de volgende week worden gehouden. in de commissie gemaakt over deze vertraging Ik kan me wel indenken dat de vakbeweging het moeilijk heeft als men bepaalde zaken moet gaan terug draaien. Het is ook bijzonder moeilijk om zoiets aan je achterban en je leden te moeten verkopen”. DEN HAAG West-Duitsland is be reid dit jaar 35.000 ritvergunningen ex tra af te geven ten behoeve van het Nederlandse wegtransport. Het totale aantal vergunningen komt daarmee dit jaar op 585.000. Bovendien beginnen Ne derland en de Bondsrepubliek zeer bin nenkort besprekingen over de uitbrei ding van het aantal vergunningen in 1974. Zoals reeds gemeld biedt NBM 237 per aandeel van ƒ100 nominaal, zodat de overnemingsprijs bij een kapitaal van 4,0 mln uitkomt op 9,48 mln. In 1972 daalde de winst per aandeel van ƒ25,56 tot 20,93. De omzet steeg daarentegen van ƒ12,6 mln tot 15,7 mln. Voor 1973 is Delta Baksteen „gematigd optimis tisch” De resultaten over het eerste kwartaal beantwoorden aan de voor 1973 gemaakte prognose, aldus het be richt. zaak die, getuige de storm reacties op de eerste „aangever” van de vakbeweging, politiek uiterst gevoelig ligt. Den Uyl en de zijnen zullen met betrekking tot dit onderwerp niet om zichtig genoeg te werk kunnen gaan, omdat het hier een van die brede pu- blieksonderwerpen betreft die een kabi net kunnen maken en breken. En omdat de ploeg-Den Uyl zich vrijwel per on derwerp van een meerderheid in het parlement moet kunnen vergewissen, zou een onvoldoende uitgewogen aftrek - beslissing wel eens een breekpunt kun nen zijn. Aanvankelijk zou de federatie 1 janu ari dit jaar van kracht zijn geworden, maar vorig najaar werd duidelijk dat die datum niet haalbaar was. De volgen de streefdatum was 1 maart, maar toen was het NVV spelbreker. Waarnemend voorzitter A. de Boon liet begin februari weten dat het NW weigerde in de federatie mee te doen, zolang niet bekend was of het CNV duidelijk voorstander van een zware fe deratie is en daarnaar ook zou handelen. Besloten werd toen dat de federatie 1 juli van start zou gaan, maar ook deze datum is nu vervallen. Het NKV en CNV hadden 1 juli wel willen beginnen, maar ze voelen er niets voor om zonder het NW een federatieve samenwerking aan te gaan. Minister Westerterp gaat binnenkort naar Bonn om over de zaak te praten. De interpellatie heeft tot doel hem de nodige rugdekking te verschaffen in de onderhandelingen over een nieuw con tingent. Schakel zal de minister vragen, welke stappen al ondernomen zijn om het lopende contingent uitgebreid te krijgen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15