NIXON WIL GEEN REM OP LONEN Popperig protest Overweging staatssecretaris: hubo niet in Geruchten in Jeruzalem over geheim overleg Meir mogelijk naar Bourguiba KEMEfflEi lifflERsram „Visserijpersoneel Franse schippers gaan weer varen dienst” M rx DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 7 Slaapkamerhuis VADERDAG i®®' I I IW Het woord is aan 0 HAZENBERG’S AARDBEIENREKLAME Verdar b da braai HET WEER iets warmer ra Zen berg Fa. Paul van Ewijk en Zonen Vrijdag en zaterdag reklame Schadelijk gepraat j® A m y li Recessie 3,95 5,50 a (Van onze redacteur in Jeruzalem) Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s 3,45 10,00 7,50 1,40 0,95 3,95 1,95 ...13 13 ...15 19, 21 'leerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3,17 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Beurs Radio en tv Strips Hitwijzer Kunst Economie Sport WAT EEN ZAKKEN OM TE SLAPEN NA MAAND STAKING KantoorLange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. voor maar ML',. B ‘■’’'Ss, i i Uniuider Courant Marcel Prévost: Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p oost f30,00), p. jaar ƒ106,20. Losse nummers 40 een Uitgave Damiate Pers B.V. Algemene prijsstop in Verenigde Staten Hout bestellen bellen EET AARDBEIEN BIJ h ■k Al 40 jaar een begrip voor u Haarlems Matrassenhuis nu ook DONDERDAG 14 JUNI 1973 63e jaargang nummer 186 Aardbeientaart j e met veel slagroom Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning de betrekkingen onderhoudt met de Tu nesische president. ’n modern antwoord op al uw speelse en sportieve wensen. ROOMBOTER AMANDEL KANO’S of RONDO’S 5 stuks van 2,60 voor 2,10 APPELTAARTJES 2,35 ROOMBOTER SPRITSEN 10 stuks 2,25 Vanaf 15 juni is de bar-dancing LATERNDL dagelijks geopend van 20-3 uur Levende muziek ’s Maandags gesloten Zandvoort - Diaconiehuisstr. 1 Tel. 02507-23 57, b.g.g. 55 04 MERSPO® Marsmanplein 15 Haarlem-Noord Tel. 370404 Parkeren voor de deur. 25 komplete slaap kamers op de 1e en 2e etage. Vrij te bezichtigen. Grote Houtstraat 103, Haarlem Telefoon 023-31 10 23. De Russische journalist Victor Louis is in Israël, waar hij het slot van de conferentie van de internationale pers vereniging bijwoont. Victor Louis, die zich als free-lance journalist voorstelt, Minister van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen heeft gisteren een delegatie ontvangen van onderwijsgenie- ters. Zij overhandigden in het ministerie een petitie, waarin wordt aangedrongen op verdere uitbouw van de verplichte vormingsdag voor werkende jongeren. De petitie hing aan een koord, vergezeld van getekende en vervolgens uitgeknipte poppen. Vrijwel alle prijzen dienen te worden gehandhaafd op het niveau van de eer ste week van juni. De president kondig de geen loonstop af omdat de c.a.o.’s die krachtens de bepalingen van fase drie van het economische programma zijn bereikt geen belangrijke oorzaak van de •prijsstijgingen zijn. Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgen avond: een grotere Aardbeienvlaais Aardbeien Tartelette gebak Aardbeienpunten Aardbeien slagroomgebakjes 6 in een doosje Aardbeien ijs Aardbeien ijstaarten Aardbeien ijstaarten extra 7 9 9 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Mom- mersteeg van Defensie is bereid te be zien of ook het personeel in de Ijssel meer- en zeevisserij net als het koop- vaardijpersoneel vrijstelling van dienst plicht kan worden verleend. Voor het visserijpersoneel geldt nu een vaarplicht, ingesteld met de bedoeling dat het per soneel in tijd van nood kan worden ingezet op de koopvaardijvloot. He staatssecretaris hield de vaste ka mercommissie voor Defensie gisteren voor, dat het echter anders dan bij de koopvaardijvloot geen defensiebelang is een goede visserij vloot in stand te hou den door dienstplichtfaciliteiten te verle nen. Hij verklaarde zich echter bereid opnieuw te bezien of het wellicht moge lijk is toch de koopvaardijregeling ook van toepassing te verklaren op het visse rij personeel- De Kamer zal hierover na der worden inigelicht. De staatssecretaris deelde verder mee dat aan de beslissing om de bouw van een tehuis in Witzendorf niet aan het Humanistisch Militair Thuisfront te gunnen, maar, aan de Centrale van Mili taire Katholieke Tehuizen, uitsluitend fi nanciële motieven ten grondslag liggen. Hij kon niet toezeggen dat een volgend groot tehuis in de Bondsrepubliek aan het Humanistisch Militaire Thuisfront gegund zal worden. Wel zullen de hu manistische geestelijke verzorgers ge bruik kunnen maken van ruimten in de onderscheiden tehuizen in Duitsland. zelfbediening ulncentrun^ j Vlaamse0Jweg,Haarlem.teL24 32 81 Tuingereedschap, ’n lekkere luie stoel of een mooie vaste plant! staat bekend als een semi-officiële spreekbuis van de Russische regering en van de Russische geheime dienst. Alle aards geluk berust op een compromis tussen droom en werkelijkheid. JERUZALEM. Er gaan in Je ruzalem sterke geruchten dat premier Golda Meir deze week in het geheim de Tunesische president Bourguiba zal ontmoeten in Genè ve. Deze geruchten zijn het gevolg van een mededeling van het bureau van de premier gisteren, dat premier Golda Meir kou had gevat na het overladen ezoek van de Duitse bondskanselier Willy Brandt en dat zij al haar afspraken voor de komende dagen had afgezegd. Nadat president Bourguiba gisteren plotseling naar Genève was vertrokken, begonnen de geruchten zich te versprei den dat premier Golda Meir helemaal niet ziek is en dat ook zij naar Genève zou gaan. Bondskanselier Brandt zou bemiddeld hebben bij het arrangeren van deze ontmoeting, aangezien hij goe- Van de kant van het bureau van premier Meir zijn vanmorgen de geruch ten ontkend. „Op de Israëlische bereid heid Bourguiba te ontmoeten is gieen antwoord ontvangen tot nu toe”, zo zegt het communiqué. Als het gerucht echter toch waar is, zou het de eerste keer zijn dat een Arabisch staatshoofd een Israëli sche premier ontmoet sinds het 25-jarig bestaan van Israel. Er zijn overigens geen spectaculaire ontwikkelingen te verwachten van een dergelijke ontmoeting. Het standpunt van de Tunesische president staat ver af van het Israëlische en houdt onder meer in een terugkeer naar het delingsplan van 1947, dat wil zeggien een- nog kleiner Israël dan dat van voor de zesdaagse oorlog in 1967. WASHINGTON. President Nixon heeft gisteravond in een door de televisie uitgezonden rede voering een algemene prijsstop af- gekondigd voor maximaal zestig dagen. Doel is de inflatie te beteu gelen en het vertrouwen in de dol lar te herstellen. Huren en prijzen van onbewerkte landbouwproduk- ten zijn van deze maatregel uitge sloten. Nixon verklaarde in zijn toespraak: „De komende zestig dagen kunnen een antwoord geven op de vraag of wij een aanhoudende inflatie zuUen hebben die tot recessie leidt of dat wij de huidige moeilijkheden met verantwoordelijk heidsgevoel kunnen oplossen en zodoen de verder kunnen gaan in grote voor spoed en snel kunnen terugkeren naar een vrije markt”. Sprekend over de goede facetten van de Amerikaanse economie zei Nixon „wij hebben de hoogste levensstandaard van de wereld en wij bevinden ons in een van de krachtigste economische op levingen uit onze geschiedenis”. Minister Schulz van Financiën ver klaarde de vraag waarom Nixon huren had uitgesloten van de bevriezingsmaat- regel als volgt: „Beheersing van de hu- 1 ren levert meestal armzalige woonom standigheden op hetgeen zelfbedrog zou betekenen Shulz merkte op dat de huren weinig zijn gestegen toen de beperkende maatregelen in januari werden afge schaft. Dat was echter slechts een tijde lijk verschijnsel, want nu stijgen de huren met 0,3 percent per maand, het geen hij aanvaardbaar noemde. Over de stijging van de verbruikersprijzen met meer dan ruim 9 percent op jaarbasis merkte hij op: „Dat is verschrikkelijk, maar dat is nog altijd beter dan elders”, waarbij hij verwees naar de inflatie in andere industrielanden. Een mogelijk herstel van de diploma tieke betrekkingen tussen Israël en Rus- I land is voornamelijk een prestigezaak beide partijen zijn er zeer in geïnteres seerd, maar geen van beide kan het zich veroorloven zonder gezichtsverlies de eerste stap te doen. weekendaanbieding SILEX boormachine. Wij willen graag dat vader gaat werken met Hubo mate rialen. Daarom brenger; wij speciaal voor Vaderdag deze boormachine voor de meeneemprijs van 37.50. Natuurlijk vindt u bij ons ook de hamer, nijptang zagen, boortjes, spijker en andere hulpmiddelen. ’s Zaterdags na 17.00 uur gesloten. Zeeweg 220 - IJmuiden - Tel. 1 01 88 WEGENS VAKANTIE GESLOTEN van 2 t.m. 16 juli a.s. Keuze uit vele soorten en fraaie dëssins b.v.: uni, acryl vulling 26,95; gedessineerd, synthonvulling 39,95; lichtgewicl rexothermvulling 42,50; dons, wasbaar, al vanaf 99,50. SPECIALE AANBIEDING: extra groot, 180 x 210 cm, synthonvulling, leuke ruit 49,75. De gloednieuwe minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening Gruyters heeft gedemonstreerd dat zelf beheersing en ervaring broodnodig zijn om- ongelukken te voorkomen in een hoog openbaar ambt. Gebrek aan erva ring kan hem moeilijk kwalijk worden genomen, want een mens moet ééns beginnen. Maar zelfbeheersing is een eigenschap die men zichzelf moet kun nen opleggen. Als politicus heeft hij de oplossing van de kabinetscrisis extra moeilijk gemaakt door zijn bekende wrange grap „als ik een confessionele politicus een hand heb gegeven tel ik altijd mijn vingers na”. Heden ten dage geeft hij voortdurend handen aan con fessionele medebestuurders en de grap is hem dus danig opgebroken. Maar als minister heeft hij al op de eerste 8e beste blauwe maandag verkon digd dat er maatregelen zouden worden getroffen in het fiscale vlak om huisei genaars hun renteaftrek te ontnemen. tffl was blijkbaar zo slecht thuis in huisvestingsproblemen dat hij er niet van op de hoogte was dat veel „huisei genaars” noodgedwongen grote hypothe- afgesloten om tenminste een onderdak te hebben, en leven op het randje van de ondergang door de zware lasten. Dé - renté-aftrek redde hen nog net. Nu is een enorme onzekerheid ge schapen,. de huizenverkoop stagneert en de woningzoekenden durven het risico niet aan om een huisje voor zelfbewo- ning te kopen. Averechts uitwerkende kreten misstaan een minister. Alles moet geleerd worden, maar loslippigheid mis staat iedereen al van jongsaf aan. nvwvwwvmvmvwvwwwwwwwvvwvvvvvvvvvvw PARIJS. Op de binnenwateren in het noorden uvan Frankrijk kan morgen ochtend weer normaal worden gevaren. D* Franse binnenschippers, die de wa terwegen hadden versperd om kracht bij te zetten aan hun eisen, zijn van plan hun actie, die vier weken heeft geduurd, te beëindigen nu hun vertegenwoordi gers de onderhandelingen met de over heid op bevredigende wjjze hebben afge sloten. Door de staking konden ook 126 Ne derlandse schippers hun weg niet ver volgen. (Zie verder pagina 17) Het bezoek van Louis valt samen met een wat vriendelijker sfeer in de sinds 1967 officieel verbroken Russisch-Israë- lische betrekkingen. De vorige week sprak de Israëlische ambassadeur Teko- ah bij de Verenigde Naties met de Russische ambassadeur Malik in zijn hoedanigheid als voorzitter van die Vei ligheidsraad. Dat gesprek ging echter niet alleen over de Veiligheidsraad en vond in een vriendelijke atmosfeer plaats. Louis sprak gisteren op een party met minister van defensie Dayan en zal waarschijnlijk ook minister van buiten landse zaken Abba Eban ontmoeten. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige, naar zuidelijke richtingen draai ende wind. Minimumtempe- zaturen ongeveer 4 graden met kans op nachtvorst, maxima morgen rond 21 graden. Tijdens de prijsbevriezing zal een meer doeltreffend stelsel van toezicht worden geschapen dat gekenmerkt wordt door strengere normen en grotere verplichtingen dan onder de nu afge schafte regeling. De Amerikaanse president vroeg het congres om machtiging voor beheersing van de uitvoer van onbewerkte agrari sche produkten. De prijs van veevoer en andere granen moet in Amerika op een dusdanig niveau blijven dat vlees, eieren en melk kunnen worden geproduceerd tegen prijzen die de Amerikaanse consu ment zich kan veroorloven. De stijging van de verbruikersprijzen in Amerika in de eerste maanden van dit jaar op jaarbasis ruim negen percent is name lijk grotendeels toe te schrijven aan de stijging van de voedselprijzen. Nixon deed tevens een beroep op het Congres spoedig toestemming te verle nen voor de aanleg van een oliepijplei- ding door Alaska om vandaar grote hoeveelheden olie te kunnen pompen en aldus het heersende olietekort te bestrij den. De president vroeg het Congres ook samen te werken bij het beperken van de overheidsuitgaven. Verder zou de mo gelijkheid geschapen moeten worden in bepaalde gevallen invoerrechten te ver lagen indien dat nodig is om het aanbod van schaarse goederen te doen toene men. Willemsbeekweg 1 - IJmuiden-O. Telefoon 1 46 40 Canopusplein 5 - Zeewijk Telefoon 1 20 06 ADVERTENTIES r» K: F J i, 1.». JÉ ■1 re Jr S e «O® ■*-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1