Minister Van der Stoel in Kopenhagen over Griekenland en Portugal: Ove Imkamp: „Fietsers met VAN AGT DREIGT MET INTREKKING ONTWERP Skylab vrijwel P! uit problemen Ei Jong Hoorn klimt ais vanouds Geen optreden tegen „Unified Family” Bergen En Ch GW» aai dit msg] „Ziekenhuizen aangevallen op verzoek” premie belonen Minister: te veel energie aan i( |jg collegegeldkwestie besteed 1 e I sjr F? I r K JS 99 99 Bw' done VRAGEN OPNIEUW OM GRATIE Abo nu fc BOE DDR RATIFICEERT CHAOS IN ROME Brief naar Kamer over regeling collegegeld EN' REI GR vrou BASISVERDRAG DOOR GASLEK „TIEN VAN WEZEP” „Mentaliteitsverandering onontbeerlijk” Bk DONDERDAG 1 4 JUNI 1973 2 TV-spotjes Luns Jack Anderson: Gratis kies voor zekerheid KINGhAJ CARSOO Keus uit meer dan 300 wagens BOVAG gar. bewijs - ANWB keuring RIJKSWEG - NAARDEN TELEFOON 02159 - 40041 Stop l Collega's niet in ongewisse laten N nieuwe weg (Van onze parlementsredactie) mr. no mer akkoord gaat met een amendement van de PvdA’er Roethof, dat het aantal gevallen nog sterker wil beperken. DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft gistermiddag in de Tweede Kamer gedreigd zyn wetsontwerp ter beperking van het aantal gevallen waar in voorlopige hechtenis wordt opgelegd, weer in te trekken als de Tweede Ka- zw ver. w no 19 18 19 19 19 16 19 21 18 20 15.43 23.43 7 4 2 3 5 9 6 3 11 8 0 0 O 0 0 0 o o o 1 o o o o 5 0 1 0 o o o 5 0 o Voorrang zei hij te zullen geven aan maatregelen, die gericht zijn op kinde ren, die door welke omstandigheid dan ook uit de boot zijn gevallen, opdat zij aan het wetenschappelijk onderwijs dan in het verleden geschiedde. Maar het op grond van deze terugho-u dendheid gemaakte verwijt dat hij „ge heime diplomatie’* bedrijft, wijst hij met kracht van de hand. „Uitgaande van een zo groot mogelijke openheid, moet men in de eetste plaats het belang van de zaak in het oog houden. Bovendien heb ik, wanneer ik met collega’s spreek, niet de vrijheid mee te delen wat zij zeggen.” Pappas is naar Kopenhagen gereisd in verband met de NAVO-minisitersconfe- rentie. Hij stond de pers te woord in het kantoor van een Deens parlementslid. ALKMAAR De hoofdofficier van Justitie in Alkmaar, mr. J. L. Andreae, heeft meegedeeld dat er bepaald geen reden voor de justitie is om in te grijpen in de gang van zaken rond de gods dienstige sekte „Unified Family”, die haar Europese hc jfdkwartier heeft in het voormalige Biu-vakantieoord in Ber gen aan Zee. Tegel openba; regelen voegdh en vooj kingen missie. Het c stel aai aan te waaron zich de en aflc ton te] van de w n n nw nw DEN 1 Sociale na een minister minister overwer arts hee ROTI stuur v op tege 3e Stiel zerstra; landse en W. percent buiten Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno 4 21 13 11 13 12 12 12 14 9 17 13 9 13 14 15 14 17 10 9 21 10 17 14 17 13 BRUS missie i voor ha parlemt meer h Daarvoi zigingei dig. Ee wijzigii Europe' gemaak LON nister Carr h tect ui veroon presidt listiscb aan A en we pen. De 1970 ir een sc Kwo, voorge op bo: echter uit, m Staten bewus maakt waar nomer LOP Britse maaki status chie i Het criter een van E maats dat d mach deelte De geled vends reput DEN vai risi rer vai len da: die kri zal do gn ge Klommen de jongens niet als katten in het want? Deze oude versregel moet een jeugdige inwoner van het stadje Hoorn door het hoofd gespeeld hebben, toen hij zich gisteren tegen het beeld van Jan Pieterszoon Coen in zijn woon plaats opwerkte. Hij deed dat ter ere van een aantal traditionele folkloris tische woensdagen in Hoorn. 0.3 O 2 0.4 0.5 0 2 0 13 0 0 De burgemeester van Bergen had naar aanleiding van berichten in kranten en in AVRO’s actualiteitenrubriek Televi- zier Magazine over deze sekte contact opgenomen met de officier. Er is daarna met name een onderzoek ingesteld naar het al of niet vrijwillig verblijf houden van minderjarige kinde ren in het hoofdkwartier van de sekte. Woordvoerder Neil Hutchinson zei dat de vluchtleiding nu ook het probleem van vastzittende kleppen in het koelsys teem van Skylab een probleem dat toekomstige experimenten van Skylab- missies in hun succes belemmerd zou kunnen hebben had opgelost. Er blij ven twee problemen van geringere om vang: een lasapparaat dat het niet doet en een wolkendek boven het grootste deel van de Verenigde Staten, waardoor het fotograferen van het land een van de Skylab-opdrachten belemmerd wordt. UTRECHT. De tien leden van de Vereniging van Dienstplichtige Militai ren die zijn veroordeeld wegens het vorig jaar organiseren van een sit-down- staking in de kazerne in Wezep hebben gisteravond besloten opnieuw een gratie verzoek in te dienen. Sprekend over de leerlingenschaalver- laging meende dr. Van Kemenade, dat bet hier gaat om specifieke problemen voor kinderen uit de zwakkere groepen. Hij verwachtte extra faciliteiten in het vooruitzicht te kunnen stellen om pro blemen op te lossen, die uit een gebrek kige aansluiting tussen gezin en school voortvloeien. Extra faciliteiten zag hij ook voor kinderen van buitenlandse werknemers en voor de taakverlichting van hoofden van scholen. Het AAO had hem een petitie over handigd met meer dan 20.000 handteke ningen. Meer dan honderd Amsterdamse scholen hadden eraan meegedaan. In de petitie werd geëist, dat er kleinere klas sen komen, dat er geen onderwijzers werkloos mogen zijn of worden, en dat er een beleidsplan komt voor het onder wijs. De Italiaanse radio gaf een oproep van de Romeinse politie aan de bewoners van de getroffen wijken door, waarin hen werd aangeraden lichten uit te doen. Het lek is nog niet ontdekt. BERLIJN (DPA). Het parlement van de DDR heeft gisteren unaniem het basisverdrag met de Westóuitse Bondsre publiek geratificeerd. Er waren geen te genstemmen en geen onthoudingen. Zodra de ratificatie-oorkonden zijn uit gewisseld wordt het verdrag van kracht. Dit kan binnen een dag of tien het geval zijn, tenzij het Westduitse hooggerechts hof nog tussenbeide komt. Het hof heeft Jen klacht VaH ‘de deelstaat Beieren in behandeling over de vraag of het ver drag al dan niet in strijd is met de Westduitse grondwet. hun verborgen talenten kunnen ontwik kelen. Hierbij had hij „twee pijlen op zijn boog”: de integraltie van kleuter- en basisonderwijs spoedig tot stand brengen en het benoemen van boventallige on derwijskrachten in probleemgebieden. De heer Imkamp zegt dikwijls mach teloze woede te hebben gevoeld wanneer hij een pleidooi voor een fietspad in de grond geboord zag, doordat de bestaande regels niet voorzagen in de financiering ervan, maar alleen van de aanleg van wegen voor autoverkeer. Vooral in Lim burg is hij daarmee meer dan eens geconfronteerd, wanneer als gevolg van DEN HAAG „De laatste jaren is teveel energie aan de collegegeldkwestie besteed, terwijl andere zaken vele malen belangrijker zijn.” Dit zei minister dr. J. A. van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen gisteren in de hal van het departement tot het Aktiecomité Amsterdam Onderwijs (AAO). Het comi- té-lid Cilia Galesloot, voorzitster van het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) had hierover een vraag aan de minister ge steld. Hij meent dat zo snel mogelijk een interdepartementale werkgroep aan de slag zou moeten gaan om te bekijken wat er aan te pas komt wanneer van alle geldmiddelen die in wegfondsen worden gestopt (van het rijk, de provin cies, de gemeenten, ingevolge ruilverka velingen), een groot deel voor de aanleg van fietspaden zou worden gereserveerd. Voor het komende studiejaar zag hij een tussenoplossing. Hij verklaarde het niet onredeljk te vinden, dat de studen ten bijdragen in de kosten van het onderwijs. Hij oordeelde, dat hij priori teiten moest stellen. Als gevolg daarvan zal dan minder aandacht worden besteed VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Zomers weer en geleidelijk warmer. Aantal uren zon: 7 tot 16. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 19 juni: mini mum 10, maximum 21 graden. DEN HAAG Het Tweede-Kamer- lid dr. Imkamp (D’66) vindt dat wie per fiets naar zijn werk gaat en de auto thuis laat, een premie verdient. „Maar de premie wordt nu aan de automobilist gegeven”. Om meer mensen op de fiets te krijgen, acht hij een massale mentali teitsverandering onontbeerlijk, „niet in het minst bij de technocraten op Rijks waterstaat. Die mensen zijn alleen be reid fietspaden aan te leggen zolang het autoverkeer het toelaat”, meent hij. 12 30 22 29 20 28 windst. 24 20 26 20 27 uur uur DEN HAAG. De regering zal de Tweede Kamer aan het begin van de volgende week inlichten over het besluit, dat het kabinet-Den Uyl vrijdag neemt met betrekking tot de regeling van het collegegeld. Aldus heeft Kamervoorzitter Vondeling gisteren aan het einde van de vergadering van de Tweede Kamer mee gedeeld. Om de brief was eerder op de dag gevraagd door het liberale Kamerlid drs. Van Dijk. k aldus Anderson. De minister deelde mee, dat hij hoge prioriteit zou geven aan voorzieningen voor het kleuter- en basisonderwijs en voor de werkende jongeren. In principe vond hij, dat onderwijs als welzijnsvoor ziening gratis dient te zijn, zeker het funderend onderwijs. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Minister Van Kemenade vindt, dat de collegegeldzaak op de universiteiten en hogescholen heeft geleid tot een rechts ongelijkheid, een klimaatverslehctering en tot problemen met de rechtshandha ving. Hij zei eraan mee te willen wer ken deze toestand te verbeteren. Als oplossing dacht hij hierbij aan een ver rekening van de collegegelden en aan het opheffen van drempels in de lenin gensfeer. De studentenstop voor de pedagogische academies had het coïnité graag zien ingetrokken. De bewindsman deelde mee, dat de stop slechts voor één jaar geldt. Een veel te groot aantal onderwij zers zou volgens hem door frustraties meer schade berokkenen dan de tijdelij ke stop. De overheid heeft tot taak te letten op de maatschappelijke behoefte aan onderwijzend personeel en die kan tamelijk nauwkeurig worden bepaald. HOUSTON (Reuter. De twee grote problemen waarmee Skylab-1 zat te kort aan energie en te grote hitte zijn nu opgelost en toekomstige reizen kun nen doorgaan zoals men zich had voor genomen, verklaarden ruimtedeskundi- gen in Houston gisteren. (Van onze verkeersredactie) ROME. Kort na zeven uur gistera vond is in het westen van de Italiaanse hoofdstad Rome een gaslek ontstaan waardoor zich in alle wijken gas ver spreidde. Duizenden mensen verlieten hun huizen om andere stadsdelen op te zoeken. Dit’ leidde tot een enorme chaos. Het energietekort werd vorige week opgelost door commandant Pete Conrad in een dramatische ruimtewandeling voor het uitklappen van een zonnepa neel dat kuren vertoonde. „De overheid zou het initiatief moeten nemen om de Nederlanders door middel van regelmatig terugkerende tv-spotjes te wijzen op de noodzaak van een ande re instelling ten opzichte van hun auto en het massale autogebruik. Op den duur werkt dart even goed als de beken de druppel die de steen uitholt. We hebben in verreweg de meeste gevallen genoeg aan openbaar vervoer voor de gróte afstanden en een ’fiets voor de kleine; twee verkeersmiddelen die zo logisch op elkaar aansluiten”,' aldus Im kamp. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse journalist Jack Anderson schrijft in de „Washington Post”, dat Cambodjaanse commandanten te velde om bombardementen en beschietingen door vliegtuigen van de communistische veldhospitalen verzocht hebben. Dit was gebleken uit geheime documenten, die uit Cambodja gesmokkeld waren. Een hooggeplaatste diplomaat in Cam bodja had meegedeeld, dat wanneer Cambodjaanse strijdkrachten een hospi taal, pagode of heiligdom wilden aanval len, de Amerikanen dit weigerden en de opdracht doorgaven aan de Cambod jaanse Luchtmacht, „die helemaal geen scrupules heeft en zal bombarderen”, De laatste vijftien jaar, aldus de mi nister, is de stijging van de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs aanzienlijk groter geweest dan die voor het overige onderwijs. Circus Boltini mag dit jaar niet in Rotterdan optreden. Het college van B. en W. heeft Boltini’s verzoek afgewezen en als reden voor de weigering de on verdraagzame houding opgegeven die het circuspersoneel de afgelopen jaren tegenover gemeenteambtenaren zou heb ben ingenomen. de Griekse strijdkrachten de defensieca- paciteit van Griekenland zodanig had aangetast dat de zuidoost-flank van de NAVO „praktisch heeft opgehouden te bestaan.” Hierover ondervraagd zei mr. Luns dat de verklaring van Pappas „te ver gaand” was, maar hij voegde eraan toe: „Er was een ogenblik dat de Griekse strijdkrachten iets minder efficiënt wa ren. Maar het was slechts een kwestie van tijd voordat de situatie verbeterde.” Zoals onder andere uit de regerings verklaring van het kabinet-Den Uyl blijkt, meent Nederland dat de moge lijkheden moeten worden onderzocht om meer democratische verhoudingen in Griekenland en Portugal te bevorderen. „Indien ik de keus heb tussen spectacu laire stappen die weinig effect hebben, of niet-spedtaculaire maar nuttige acties, kies ik de laatste.” Minister Van der Stoel sloot evenmin de mogelijkheid uit dat hij in de Deense hoofdstad de schendingen van de eleme- taire rechten en vrijheden in Turkije ters prake zal brengen: De Nederlandse regering is in het algemeen bezorgd over schendingen van de rechten van de mens, „in welke vorm en in welk land van het bondgenootschap dan ook”. In het algemeen gesproken maakte de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zich er zorgen over dat de geloofwaar digheid van het bondgenootschap als verdediger van de democraftie wordt aangetast door het lidmaatschap van niet-democratische landen. Maar hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat hij in de plenaire vergadering van de vijftien ministers de schending van de rechten van de mens en de democratische vrijheden in Griekenland en Portugal aan de kaak zal stellen. Het is evenzeer mogelijk dat hij mededelin gen zal doen over hetgeen hij in de wandelgangen met bevriende delegaties, b.v. van Noorwegen en Denemarken, heeft besproken. Minister Van der Stoel, die herhaalde lijk heeft verklaard de voorkeur te ge ven aan zo nodig discrete, maar doel treffende acties boven spectaculair op treden om de democratie in de twee zuidelijke NAVO-landen te herstellen, voert kennelijk een beleid van voorzich tige, telkens iets verdergaande stappen, dat ten doel heeft de druk op Lissabon en Athene geleidelijk te vergroten. KOPENHAGEN. Minister Van der Stoel zal de ministers van Bui tenlandse Zaken der NAVO-landen die vandaag en morgen in Kopen hagen bijeenkomen, „niet in het ongewisse laten” over de opvattingen van de Nederlandse regering over Portugal en Griekenland. Op welke wijze hij dit wil doen, wilde hij voor de vergadering, die tot belangrijkste taak heeft een beslissing te nemen over de aanvangsdatum van een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, niet zeg gen. 26 windst. 25 nw 25 windst. 27 zw n wzw ono NAVO-secretaris gene raai mr. J. M. A. H. Luns, gisteren gefoto grafeerd in Kopenhagen tijdens de pers conferentie die hij gaf aan de vooravond van de vergadering van NAVO-ministers van buitenlandse zaken in de Deense hoofdstad. Naast hem de Westduitser Kastl, assistent- secretaris-gene- raal voor politieke zaken. Burgemeester Roeien van Arnhem heeft gisteren tiiidens de uitreiking van schoolverkeersdiploma’s meegedeeld dat ruim de helft van de Arnhemse school jeugd die aan het verkeersexamen heeft deelgenomen daarvoor is gezakt. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Dankert heeft de minister van Defensie schrifte lijk gevraagd of het waar is, dat aan een Luva-korporaal verboden is de wedstrijd Ajax-Juventus in Belgrado bij te wonen. ,Om welke redenen behoort Joegoslavië tot de landen waaraan bepaalde catego rieën Nederlandse militairen geen privé- bezoek kunnen brengen? wil Dankert weten. Ook voelde de minister niets voor het voorstel van mej. Goudsmit om de poli tie te verplichten een verdachte te wijzen op zijn recht om niets te zeggen alvorens met een verhoor begonnen wordt. Over de lange reeks amende menten zal de Tweede Kamer zich van middag uitspreken. Een eerder gratieverzoek is door het vorige kabinet afgewezen. De tien WDM-leden waren door de militaire instanties veroordeeld tot straffen van drie tot zes weken. De heer Roethof handhaafde ondanks de dreiging van de minister zijn voorstel om voorlopige hechtenis niet op te leg gen als er op een gepleegd vergrijp een maximum straf staat van zes jaar of minder. Minister Van Agt wilde de grens houden op een maximum straf van vier jaar, omdat anders in geval van bijvoor beeld heroïnehandel en valsemunterij geen voorlopige hechtenis mogelijk ïs en die acht hij in die gevallen met het oog op de kans van herhaling van het mis drijf zeer wenselijk. Van de rest van het veertigtal amen dementen die op het wetsontwerp zijn ingediend, heeft de minister er een groot ‘10 aantal aan het parlement ontraden. „In ®ei het belang van het land” wees hij onder meer een amendement af van mej. Goudsmit, waarin gepleit werd voor de mogelijkheid iemand in bewaring te ne men als hij sterk verdacht wordt van een misdrijf waarop een maximumstraf staat van meer dan vier jaar. 25 23 16 19 27 23 26 windst. 26 windst. 22 w 19 De vraag' of ook niet de militaire geloofwaardigheid van de NAVO is on- dermijnd door de revolte van de Griekse vloot is volgens mr. Van der Stoel niet in de eerste plaats een zaak waarmee de ministers van Buitenlandse Zaken zich moeten bezighouden. een ruilverkaveling een moest worden aangelegd. Imkamp: „Extra ruimte voor fietspa den is er nooit, en als je voorstelt een wetg uitsluitend voor wielrijders en landbouwverkeer open te stellen, dan blijkt dat voor dat doel geen middelen mogen worden uitgetrokken. Hetzelfde geldt voor de aanleg van fietsroutes in steden”. Dat vindt het Kamerlid getui gen van een mentaliteit die aan alle kanten kraakt en waar het Nederlandse volk zo snel mogelijk van af zou moe ten. nw onbewolkt wnw onbewolkt ver. onbewolkt w onbewolkt wnw nw onbewolkt nnw onbewolkt w licht bew. nnw twnw NAVO-secretaris-generaal mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteren in Kopenhagen gezegd dat de jongste gebeurtenissen in Griekenland de bijdrage van dit land aan de NAVO althans gedurende korte tijd, schade hebben berokkend. Kapitein Nicholas Pappas, de com mandant van het Griekse fregat dat onlangs naar Italië uitweek, had in Ko penhagen gezegd dat de muiterij binnen Zoals de zaken er nu voor staan, dienen zij zich op 25 juni bij de gevan genisautoriteiten te melden voor het uit- zitten van hun straf. Omdat zij- allen reeds zijn afgezwaaid moeten zij „zitten” in burgergevangenissen. De tien hopen echter dat hangende het gratieverzoek de tenuitvoerlegging van de straf zal worden opgeschort zoals dat is gebeurd met de zeven hoofdbe stuursleden van de WDM, die dinsdag vernamen dat hun straf (wegens het organiseren van de groetwei.gerdag) was opgeschort naar aanleiding van hun nieuwe verzoek om gratie. Amsterdam onbewolkt De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder licht bew. Botterdam Twente Vlissingen licht bew. Z.-Limburg onbewolkt zw. bew. onbewolkt zw. bew. half bew. half bew. half bew. nno zw. bew. licht bew. regen Kopenhagen licht bew. onbewolkt licht bew. ono Luxemburg onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen licht bew half bew. licht bew. licht bew. nno half bew. wzw zw. bew. wnw zw. bew. half bew. zw. bew. VRIJDAG 15 JUNI Hoog water 3.19 uur en Laag water 11.25 uur en VRIJDAG 15 JUNI Zon op 4.19 uur onder 21.02 uur Maan op 21.04 uur onder 3.40 uur L 1 Ss,..

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2