Premier Hafez wil aftreden Overeenkomst van Kissinger en Tho moet schendingen voorkomen Plan tot versterking Europees parlement aan Amerika Spaanse kerk contra regering I Vredeling. Minder vrijheidsbeperking in leger Engeland levert Chinees uit Financier Watergate-inbraak „Ik wist niets van dit plan achtergrond Drukkerij in as BOERSMA TERUG Prinses Anne trouwt Abortuskliniek mag nu buitenlandse vrouwen toelaten op 14 november ENGELAND ERKENT REPUBLIEK GRIEKENLAND DONDERDAG 14 JUNI 19 7 3 Politieke toekomst Mijnopruiming Cambodja en Laos Rekenkamer (Van onze redacteur in Barcelona) Onderdrukking Niet gepubliceerd Tribunaai PARIJS (DPA, Reuter en AFP). Na langdurige Amerikaans-Noord- vietnamese onderhandelingen is gistermiddag in het internationale con grescentrum in Parijs het akkoord ondertekend ter toepassing van het veelvuldig geschonden wapenstilstandsverdrag van 27 januari. De be doeling van het akkoord is dat deze schendingen ophouden. MADRID.Gezien het feit dat admiraal Carrero Blanco bij de vorming van zijn nieuwe kabinet de Spaanse Christen-Democraten geheel „buitenspel” heeft gelaten (Franco had in al zijn voorgaande kabinetten wèl vertegenwoordigers van deze stroming, die van groot belang is voor de Spaanse politiek)en ook vanwege de uiterst conservatieve opvattingen die de admiraal in wezen huldigt, ver wacht men algemeen dat de nieuwe regering spoedig in een open conflict zal raken met progressieve kerkelijke kringen. WASHINGTON (DPA en Reuter). Maurice Stans, de voormalige leider van het financierings-comité voor de campagne tot herverkiezing van president Nixon, heeft gisteren, op de tweede dag van zijn verhoor door de senaatscommissie van onderzoek in de Watergate-zaak, gepoogd een sceptische senaatscommissie ervan te overtuigen, dat hij als beheerder van een fonds van 45 miljoen dollar zich wel om propaganda-materiaal bekommerde, maar niet om de bestemming van honderdduizenden dol lars, die o.m. voor de inbraak in het hoofdkwartier van de democraten in het Watergate-gebouw besteed werden. Niet besproken „Een zekere Tony” Libanese leider ver- her- De minister deed een beroep op zijn NIEUW AKKOORD VOOR VIETNAM van De Amerikanen verplichten zich hun verkenningsvluchten boven Noord-Viet- ROTTERDAM. Het gemeentebe stuur van Rotterdam is er niet meer op tegen dat in de abortuskliniek van ie Stichting Stimezo aan de Ebenhae- zerstraat in Rotterdam ook buiten landse vrouwen worden behandeld. B. en W. vinden het toelaatbaar dat 40 percent van het aantal patiënten van buiten Nederland komt. De Amerikaanse presidentsadviseur dr. Henry Kissinger en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho tekenden voor Washington en Hanoi. Enkele uren tevoren hadden zij het document in Gif- sur-Yvette geparafeerd. Zjj zage nelkaar daar voor de elfde keer sinds de hervat ting van hun onderhandelingen op 17 mei. De bewindsman zei dit gisteren in Den Haag, tijdens een kennisma kingsbijeenkomst met achttien be langenverenigingen van militair en burgerpersoneel. Zijn staatssecreta rissen Mommersteeg en Stemerdink waren hier ook bij. kan deze verantwoordelijkheid best aan”, aldus minister Vredeling. De reactie van de machthebbers op dergelijke documenten is altijd zeer fel; dit bewijst dat zij vrezen dat de Stans verzekerde de senaatscommissie dat hij slechts één keer met Nixon ovei de inbraak in het Watergate-gebouw ge sproken had. De president had hem in augustus vorig jaar toen Stans in de Amerikaanse pers aangevallen werd opgebeld en hem bemoedigend gezegd. pelijk”, dat Stans zich voor dergelijke kleinigheden geïnteresseerd had, maar nimmer naar de besteding van reusach tige bedragen gevraagd had, die voor Watergate en andere sabotagedaden ge bruikt waren. DEN HAAG. Minister Boersma van Sociale Zaken zal vrijdag voor het eerst na een afwezigheid van drie weken de ministerraadsvergadering bijwonen. De minister bleek enige weken geleden overwerkt te zijn. Op advies van zijn arts heeft hij volstrekte rust genomen. Het akkoord voor de toepassing van het vredesverdrag omvat veertien pun ten. De vier partijen moeten er met ingang van morgen vier minuten na mid dernacht strikt naar handelen. Minister Vredeling beloofde zo spoe dig mogelijk de regeling werk- en rusttijden en de faciliteitenrege ling voor de belangenverenigingen Maurice Stans verklaarde dat hjj de lijst met namen van mensen die bijdra gen hadden geleverd aan het verkie- zingsfonds van president Nixon had ver nietigd. maar hij beweerde dat dit „puur en onschuldig toeval” was. De 65-jarige Stans, die tot januari 1972 minister van Handel in het kabinet van Nixon is geweest, bleef er ook op de tweede dag van zijn verhoor pertinent bij, dat hij noch van de Watergate- plannen, noch van de latere poginger om deze zaak in de doofpot te stopper iets afgeweten heeft. Men kan dat reeds aflezen uit een verklaring van de nationale Justitia et Pax-commissie ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de encycliek Pacem in Terris. Het betreft een document dat de misstanden in Span je duidelijk aan de kaak stelt, en in zekere zin een samenvatting is van soortgelijke documenten die de Justi tia et Pax-commissies van verschei dene bisdommen in de afgelopen maanden al bekendmaakten. De leiders van de Barcelonese Jus titia et Pax-commissie zijn bijvoor beeld voor de speciale politieke rechtbank (het Tribunaal van Open bare Orde) gedaagd wegens een in hoge mate gelijkluidend document. Op grond van de beschuldiging van Het college schrijft dit in een voor stel aan de raad om een verandering aan te brengen in de voorwaarden, waaronder de gemeente Rotterdam zich destijds garant stelde voor rente en aflossing van een lening van vier ton ten behoeve van de oprichting van de dr. W. F. Storm-kliniek. nam geheel en al stop te zetten. Ook moeten ze de mijnopruiming voor de Noordvietnamese havens vijf dagen na de ondertekening van het akkoord her vatten en in een maand voltooien. Vanaf het ogenblik dat het akkoord in werking treedt moeten de partijen in Zuid-Vietnam zich onthouden van acties op grote schaal buiten hun grondgebied en van acties die gevechten tussen legers tot gevolg zouden hebben. Op vijf foliovellen zet de nationale commissie uiteen dat de oproep van paus Joannes XXIII vandaag de dag „zo mogelijk nog meer urgent” is dan tien jaar geleden bij de verschijning DAMASCUS. Volgens het Syrische persagentschap heeft de premier van Libanon, Amin Hafez, zijn bereidheid tegenover president; Soeleiman Franjieh uitgesproken om af te treden. Hafez vormde zijn kabinet op 25 april, maar trad op 8 mei af, enkele uren nadat hij de noodtoestand had afgekon- digd in verband met de gevechten tussen het Libanese leger en Palestijnse opstan delingen. Franjieh nam het ontslag niet aan en Hafez trok het op 19 mei in. Sindsdien is hij krachtig tegengewerkt door de leiding van de Mohammedaanse Sunni-sekte, waartoe de oud-premiers Rasj id Karami en Saeb Salam behoren. Het is traditie dat dé premier van Liba non een Sunni-muzelman is. De presi dent is traditiegetrouw Christen. LONDEN (Reuter). Het huwelijk van prinses Anne met luitenant Mark Phillips is op 14 november vastgesteld. Dit is van de zijde van Buckingham Palace vernomen. De trouwplechtigheid zal in Westmin ster Cathedral worden verricht door de aartsbisschop van Canterbury dr. Mi chael Ramsey, het hoofd van de Angli- Het opperbevel van Zuid-Vietnam en het opperbevel van de Vietcong moeten vandaag om 1 uur ’s middags gelijke dagorders verstrekken aan hun strijd krachten, om zich strikt te houden aan het bestand dat de volgende dag om vijf uur ingaat. verklaringen van de Spaanse bis schoppen en kerkinstellingen toch heel wat meer invloed op de openba re mening uitoefenen dan zij officieel willen -bekennen. dat hij zich over de zaak geen zorgen zou moeten maken, aangezien zij ten slotte spoedig voorbij zou zijn. Stans bestreed gisteren met kracht ütlatingen van andere medewerkers in Ie organisatie tot herverkiezing van Nixon, volgens welke hij Stans na ie inbraak in het Watergate-gebouw aan besprekingen over het Watergate-schan- iaal heeft deelgenomen. Senator Herman Talmadge legde Stans een memorandum voor, dat aantoonde, dat Stans zich in 1972 beziggehouden heeft met uitgaven voor de verkiezings propaganda zoals kogelpennen en „stic kers”. Talmadge noemde het „onbegrij- „illegale propaganda” wordt twee jaar gevangenschap en 10-000 peseta’s (500 gulden) boete tegen hen geëist. De regering verhindert ook dat de tekst van dergelijke documenten dooi de Spaanse pers bekendgemaakt wordt. Een tijdschrift dat een derge lijke tekst volledig wilde afdrukken, werd door de censuur in beslag geno men en moest een nieuwe editie ma ken waaruit deze tekst was verwij derd. Tegelijkertijd werd een document openbaar gemaakt dat praktische maat regelen voorstelt voor de controlebe voegdheden van het Europees parlement en voor een verbetering van de betrek kingen tussen het parlement en de com missie. Een felle brand in een diepdrukker^ in het Brabantse Etten en Leur heeft voor miljoenen guldens schade aange richt. In de hal van het bedrijf lag drie miljoen kilo papier opgeslagen. Brand weerkorpsen uit Etten en Leur, Hoeven en Roosendaal ziin lang bezig geweest LONDEN (AFP en Reuter). —De Britse regering heeft gisteren bekendge maakt dat zij de verandering van de status van Griekenland van een monar chie in een republiek erkent. Het nieuwe regime voldoet aan onze criteria voor erkenning, zo verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen. Deze maatstaven zijn o.a. een redelijke kans dat de regering van het andere land de macht over het volk en een groot ge deelte van het gebied behoudt. De Griekse regering zette twee weken geleden de in ballingschap in Italië le vende koning Konstantijn af en riep de republiek uit. De huidige voorstellen van de Europe se Commissie komen in het kort op het volgende neer: er moet een nieuwe Eu ropese instelling komen, een rekenka mer, met negen, door de regeringen te benoemen leden die een status krijgen welke overeenkomt met die van de le den van het hof van Justitie. Die reken kamer moet, samen met een rekencom- missie van het parlement, een volledig toezicht op het beheer van de overheids gelden verzekeren. De bevoegdheid tot het verlenen van kwijting ligt, volgens het nu opgestelde ontwerp-verdrag, uit sluitend bij het Europees parlement. van zijn encycliek. Wat Spanje be treft, verzekert het document dat ’s lai ds problemen niet opgelost kun nen worden zolang het regime grote delen van het volk als onmondigen behandelt en de macht beschouwt als het eigendom van een kleine minder heid. „Het is een drogreden dat het Spaanse volk niet rijp zou zijn voor de democratie”, aldus de nationale Justitia et Pax-commissie. BRUSSEL. Als de Europese Com missie in Brussel voldoende steun vindt voor haar plannen, krijgt het Europees parlement in e tappes ingevoerd meer bevoegdheden dan het nu heeft Daarvoor is een achttal ingrijpende wij zigingen van de Europese verdragen no dig. Een voorstel voor een eerste serie wijzigingen is gisteren in Brussel door Europees commissaris Cheysson publiek gemaakt. DEN HAAG. Minister Vredeling van Defensie en zijn staatssecreta rissen zijn van plan met voortva rendheid te streven naar opheffing van vrijheidsbeperkende maatrege len bij de krijgsmacht. Dat gaat dan gebeuren binnen de gren zen, die het goed functioneren van de krijgsmacht vereist. Elke militair zal blijk moeten geven van vol doende eigen normbesef om de grotere vrijheid op goede wijze te gebruiken. „De huidige generatie Stans zei ook, dat zelfs bij vergaderin gen van de financieringscommissie nim mer gesproken werd over de besteding van gelden, maar wel over de grootte van de uitgaven voor verschillende doe len, zoals propaganda. Senator Edward M. Kennedy heeft over de Watergate-onthullingen gezegd dat ze aantonen dat president Nixon „methoden van een totalitaire en poli tiestaat heeft toegepast”. De Democraat Kennedy, die zich tot nu toe zeer terughoudend in zijn com mentaren op de zaak had getoond, kwam tot zijn scherpe kritiek op de president in een toespraak tot driedui zend zwarte Amerikanen op een diplo- ma-uitreiking in een lyceum in Wash ington. gasten en de leidinggevende functi onarissen om de politieke leiding opmerkingen en kritiek niet te be sparen, zodat een optimale verhou ding tussen de wensen van het personeel en da ideeën van de be- leidstop kan ontstaan. Het nieuwe akkoord is nogal vaag ten aanzien van de politieke toekomst. Het bepaalt geen datum voor algemene ver kiezingen, waartoe in het verdrag van 27 januari opgeroepen wordt. Het ver klaart: „Het Zuidvietnamese volk be paalt zelf de politieke toekomst van Zuid-Vietnam door middel van echt vrije en democratische verkiezingen on der internationaal toezicht. De nationale raad van nationale verzoening en een heid wordt zo spoedig mogelijk ge vormd.” De voorstellen van die Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de EEG) die gisteren openbaar werden, slaan op een versterking van de begro- tingsbevoegdheid van het parlement te gen 1975. In dat jaar moet er ook een eerste verslag komen over de Europese Unie (te verwezenlijken tegen 1980) en de opstelling van dat verslag moet, aldus de commissie, aanleiding gevien tot een grondig onderzoek naar de werking en de ontwikkeling van het gehele commu nautaire systeem. Hij herinnerde er aan dat het zijn bedoeling is om, te beginnen in september, veschillende krijgs- maehtonderdelen te bezoeken en dan met personeel van hoog tot laag van gedachten te wisselen. Stans heeft gisteren nog verklaard, dat hij een voormalige advocaat van Nixon, Herbert Kalmbach. een bedrag van 75.000 dollar gegeven had. Kalm bach had hem gezegd, dat het geld voor .een zekere Tony” was. Kalmbach, aldus Stans, had over „Tony” niet uitgeweid en Stans wist ook niet wie dat was. Wel had Kalmbach gezegd, dat het geld be stemd was ter betaling van advocaten, die de zeven in de Watergate-zaak be trokken mannen vertegenwoordigden. (Voor de senaatscommissie van onder zoek is reeds verschenen Tony Ulase- wicz, een voormalige politieman, die verklaard heeft in 1969 door het Witte Huis gehuurd te zijn voor recherche werk. Hij werd door Kalmbach betaald). Volgens Stans had zijn financierings- comité weinig of geen invloed in de organisatie van de campagne tot herver kiezing van Nixon, een situatie, die hij frustrerend” vond. LONDEN (Reuter). De Britse Mi nister van Binnenlandse Zaken Robert Carr heeft gisteren beslist dat een archi tect uit Taiwan die in Amerika werd veroordeeld, omdat hij een zoon van president Tsjang Kai-Sjek van Nationa listisch China had willen vermoorden, aan Amerika moet worden uitgeleverd, en wel zodra reisgelegenheid is gescha pen. De Chinees, Tzoe Tsai Tsjeng, was in 1970 in New York gearresteerd nadat hij een schot had gelost op Tsjiang Tsjing- Kwo, Tsjang Kai-Sjeks zoon. Hij werd voorgeleid en hangende zijn berechting op borgtocht vrijgelaten. Tzoe vluchtte echter naar Zweden. Dit land wees hem uit, maar terwijl hij naar de Verenigde Staten werd gevlogen, trof men hem bewusteloos in het vliegtuig aan. Dit maakte een tussenlanding in Londen, waar Tzoe in een ziekenhuis werd opge nomen en in hongerstaking ging. van militaire ambtenaren te wezenlijken. Hij sprak de hoop uit dat de structurering van het georganiseerd overleg op korte termijn haar be slag zal kunnen krijgen, zodat in gezamenlijk overleg tot voor ieder aanvaardbare oplossingen kan wor den gekomen. Tijdens een kennismaking met vijftig commandanten van de krijgs machtdelen, de koninklijke mare chaussee en vlag- en opperoffi- Het nieuwe akkoord begint en eindigt met stappen die door Amerika genomen moeten worden. De eerste clausule draagt op tot beëindiging van Ameri kaanse verkenningsvluchten en de veer tiende roept op tot hervatting van de economische bijstandsbesprekingen tus sen de Verenigde Staten en Noord-Viet- nam op 17 juni. Behalve de clausule over het mijnen vegen voor de Noordvietnamese havens, refereert het akkoord vrijwel uitsluitend aan de situatie in Zuid-Vietnam. Er is een korte referentie aan Cambodja en Laos, maar ze behelst niet meer dan een oproep om de voorwaarden in het oor spronkelijke vredesverdrag met betrek king tot die landen gewetensvol na te leven. eieren, werkzaam bij de NAVO- staven in Europa, onderstreepte minister Vredeling de noodzaak van goede communicatie tussen „basis en top in het defensiebe drijf”. De huidige verklaring van de nati onale Justitia et Pax-commissie is door geen enkele Spaanse krant of tijdschrift gepubliceerd. Alleen het katholieke dagblad Ya en de vrij onafhankelijke avondkrant Informa- ciones vermeldden dat het document bestond. Voor de Vietcong tekende Van Hieu en voor Zuid-Vietnam waarnemend pre mier Luu Vien. De ceremonie duurde maar tien minuten en had plaats in dezelfde zaal waar het oorspronkelijke vredesverdrag van 27 januari was on dertekend. Later op de dag tekenden Kissinger en Le Doec Tho nog een keer. Deze zelfde procedure was de eerste keer ook in acht genomen. De commissie onderstreept verder dat de openbare orde, gehandhaafd door de politiemacht, wel heel iets anders is dan de ware vrede in het land. Verder stelt het document dat via fotokopieën van hand tot hand gaat onder meer aan de kaak: de onderdrukking van etnische minderheden of maatschappelijke klassen; de marteling van gevange nen; het gebrek aan vrijheid van meningsuiting; de leugens en corrup tie in hogere sferen; de uitbuiting van de arbeiders en de afwezigheid van vrije vakbonden. Het akkoord doet een beroep op de twee Zuidvietnamesse partijen hun uiter ste best te doen binnen 45 dagen tot een akkoord te komen waarin de politieke toekomst van het land wordt uitgestip peld. De regering in Saigon lijkt gedaan te hebben gekregen dat niet meer gere fereerd wordt aan „grondgebied” in haar handen of in de handen van de Viet cong. Het akkoord heeft het over „gebie den in handen van tegenstrijdige legers”. De bezwaren van Saigon op dit punt zijn waarschijnlijk verantwoordelijk ge weest voor tweemaal uitstel van het ondertekenen van het akkoord in de laatste dagen. met he* blussen van het vuur. caan&e kerk.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3