Hong Kong verovert bioscopen Forum trok veel Gestolen doek meer publiek stond op straat Brandpimt-reportage over hongersnood Opper-Volta Alphenaar I ifiiiO in Amsterdam <1 tL...jas&ÖSMÖSiSa ■ra r I - is u uit en thuis Toeristisch/culturele activiteiten in Noord-Holland Kees Brusse In Hotel-Restaurant v. AKEN fill 1 Ji Sik 13 VRIJDAG 15 1973 JUNI (Van onze kunstredactie) Toerbios N ach tvoorstell i n gen Schilderij-diefstal in Bussum Geef Vader een les\ NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST DE ONZEKERE SITUATIE in de filmwereld over de hele wereld dwingt de betrokken d.w.z. voorna melijk Amerikaanse ondernemingen tot naarstig speurwerk naar effec tieve injecties tegen de verslappen de aandacht van het publiek. Kun nen zij die zelf niet geven, verstard als ze meestal zitten in traditionele produktiesystemen en erecodes, dan investeren ze geld in vindingrijke projecten uit het buitenland die al- thans in aanloop succesvol schijnen te worden. De Italiaanse western die alle taboes omtrent wreedheid en geweld doorbrak, heeft geprofi teerd van die dollarsteun, waarbij de gulle gever zijn handen nauwe lijks vuil behoefde te maken. En toen het bloedig geweld algemeen geaccepteerd en toegepast werd en begon te vervelen, kwam het ko misch geweld van1 het Trinity-duo, Terence Hill en Bud Spencer, er voor in de plaats, „De vier vuisten” gingen „de lucht in’” of „De vier vuisten” waren „van de duivel”. HAARLEM. Toer-in Noord- holland 1973, bundeling van toe ristisch/culturele manifestaties in deze provincie tdens het zomersei zoen, gaat volgende week vrijdag van start met het water als hoofd thema. Noordholland, provincie met polders, molens en gemalen, heeft immers veel te maken met water, zo heeft het bestuur van de Toer-in geoordeeld. En water heeft op zijn beurt weer alles te maken met de milieuproblematiek die velen van ons dagelijks bezighoudt. Markerwaard TEL 023-320244 Ti -'1 Toer-in: water centraal (Van onze kunstredactie) Het AA’ ADVERTENTIE ADVERTENTIE Theater BESPREEK TIJDIG wat voor een manier die laatste dagen dan toch nog te rekken. Haarlem 20.15 uur Gezellig ingerichte zalen Prettige bediening Voortreffelijke keuken VOOR UW HUWELIJKSFEEST RECEPTIES OF PARTIJEN 40 - 70 - 120 PERSONEN BAAN 1-9-3 TEL. 324709-324365 HAARLEM „Een ander facet is het probleem van de ontbossing. Die gaat steeds verder, want dat is nu eenmaal het systeem van de landbouw en het is zó dat waar het bos weg is, de regen automatisch ook wegblijft. Nou kun je we] geld gaan geven om de mensen op die manier in leven te houden, en dat is natuurlijk ook noodzakelijk, maar daarnaast moet de rest moest weg, een NAVO-oefe- ning houden in Griekenland”. Cathav-filmmaat- de Formosa-produ- Concertgebouw donderdag 21 juni 1973 EERSTE ZOMERCONCERT dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT soliste: MARJOLEIN DE STERKE, viool PROGRAMMA Wagner Ouverture Tannhauser Mendelssohn Vioolconcert Dvorak Symfonie no. 9 „Uit de nieuwe wereld” Entrée ƒ3,50 (a.i.) c.j.p. geldig Kaartverkoop en pla-atsbespreken bij het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, van 10-3 uur, telefonisch 32 09 94 van 12-3 uur. Hoewel Brusse reeds beschikt over acht uur filmmateriaal, kampt hij- met diverse tegenslagen. Eén daar van ligt in het feit dat bij het aanvragen van de subsidie niet voorzien is in de plotselinge hausse van Nederlandse films. Aad van den Heuvel: „Het probleem is vrij gecompliceerd. Er is wel aan voed sel te komen, maar hoe krijg je het naai die bedreigde gebieden toe? De wegen zijn abominabel en er zijn veel te weinig trucks en Landrovers. Toen wij er waren, werd er veevoeder en katoen- zaad voor de dieren en wat voedsel voor de mensen gedropt door vijf Belgische Dat is de mening van Aad van den Heuvel, die samen met cameraman Ad Braamhorst, geluidsman Harry Bruijns en producer Anke Serraris net is terug gekeerd uit Opper-Volta na een verblijf aldaar van anderhalve week. Brandpunt is vrijdagavond geheel aan de honger en droogte in dit aan de zuidelijke Sahara grenzende land gewijd. Oorspronkelijk was het de bedoeling Zuid-Oost Azië, maar drie jaar gele den begonnen de karate-films door te sijpelen naar het Westen, vonden eerst onderdak in Londen’s China town en kregen vervolgens een grote re verspreiding toen MGM „The one- armed swordsman” aankocht voor het wat eenvoudige volksamusement in de VS. De (in zijn omgeving) populaire acteur Wang Yu speelde toen die een armige zwaardman die ondanks zijn handicap een tegenstander met een klap van het kruis tot het borstbeen doormidden kon splijten. Ook lukte het hem dwars door de stam van een boom een verborgen vijand dodelijk te treffen. Tegen dit soort bloedig amusement kon western niet op Die hausse heeft er enerzijds toe ge leid dat veel acteurs voor bepaalde tijd met andere films bezig waren en dus niet konden worden gecon tracteerd, anderzijds stelden zij ho gere honoraria voor hun prestaties. Karatefilms in opmars rend programma van animatie- en te kenfilms, slapsticks en documentaires. De toerbios, die een reizend karakter heeft, is een produktie van de technische thea- terwerkgroep Perspekt uit Haarlem. Om alvast te noteren: op 4 juli 21.30 uur komt de toerbios in Zandvoort en op 12 juli om 21 uur op de Brink in Castri- cum. Nog voor de opening van de Toer-in, is dezer dagen een uitgebreide en rijk geïllustreerde informatiekrant van de pers gekomen in een oplaag van 110.000 stuks die voor het eerst in eigen beheer kon worden uitgevoerd. De krant ver meldt acht toeren met allerlei wetens waardigheden over wat onderweg in de stad en op het land kan worden bezich tigd en in veel gevallen kan worden bezocht. De speciale Toer-in krant zal op strategische punten, onder meer bij de VVV’s, gratis verkrijgbaar zijn. We hopen binnenkort uitvoerig op een aan tal manifestaties binnen het kader van de Toer-in terug te komen. van den Heuvel, „we zijn Mali uitge gooid. Misschien heeft het iets te maken met gebrekkige hulpverlening, de mis schien niet zo efficiënte en effectieve organisatie, iets dat nu eenmaal inherent is aan de armoede. Dat is trouwens iets waaraan Opper-Volta ook laboreert: ook dat is een arm land, en ook daar schort het nog wel eens aan de organisatie”. De beelden waarmee het Brandpunt- tearn is teruggekomen zijn weinig op- BUSSUM. Het kostbare schilderij van de negentiende-eeuwse schilder Cor nells Sprenger, dat begin deze week uit een Bussume flat werd gestolen, is te recht. Het is door een inwoner van Bussum op het politiebureau bezorgd. De man had het op de avond van de diefstal op de Brinklaan in Bussum aangetroffen, staande tegen een boom. Hij dacht dat het een stuk oud vuil was, maar was door krantenberichten over de diefstal tot de ontdekking gekomen, dat het om een waardevol schilderij ging. De eigenaar schatte deze week de waarde van het schilderij op ongeveer 30.000. Inmiddels heeft een taxateur echter verklaard dat dit bedrag verdub beld dient te worden. Het schilderij stelt voor: een markt omgeven door oude gebouwen. Dit soort mode-stromingen duurt natuurlijk nooit lang. Het geniet kort en hevig van een enorme populariteit, verdwijnt dan weer uit het gezicht en blijft hoogstens als een incidenteel verschijnsel in de herinnering. En eenzelfde lot zal waarschijnlijk ook wel de karate-rage van het ogenblik ondergaan, de vechtfilms uit Hong Kong, oorspronkelijk alleen bedoeld voor intern gebruik, maar nu ze een maal tot het westen zijn doorgedron gen en daar een opvallend succes hebben door exploitanten beschouwd met begerige ogen, als was er een goudmijn ontdekt of een nieuwe olie bron aangeboord. En daar heeft het alle schijn van als men leest hoe „Five fingers of death” op het ogen blik enkele weken lopend in een 50- tal Amerikaanse bioscopen, bijna 2 miljoen dollar heeft opgebracht. Of het genre dat afwisselend als karate-films. Hong Kong-films of Chinese Actiefilms worden omschre ven met de actuele Chinese filmpro ductie iets te maken heeft, is nauwe lijks denkbaar. De producenten zete len in Hong Kong of Singapore en de laatste tijd ook op Formosa en ma ken gebruik van enkele Chinese in grediënten als Chinese gevechtsme- Voor kinderen en andere, zich jong voelende belangstellenden brengt Pop- studio Hinderik aan de Dorpsweg in Beets regelmatig voorstellingen in het kader van Toer-in ’73. Poppenspeler Hinderik de Groot treedt daarbij op in de figuur van Bombazijn met drie pro gramma’s, „Bombazijn en Maneschijn”; „Hoei Bombazijn” en „Bombazijn en de Stiltehoorn”. Hinderik de Groot viel in het verleden met zijn creatie op door een grote mate van oorspronkelijkheid. (Van onze rtv-’-edactrice) HILVERSUM. „De hongersnood in Afrika is afgewend, zei een paar dagen geleden meneer Claude Cheysson, lid van de Europese Commissie. En bijna op hetzelfde moment zegt onze eigen Boer- ma: Er worden in Afrika zes miljoen mensen bedreigd door hongersnood. We hebben maar een klein stukje van het bedreigde Afrika gezien: het noordelijk gedeelte van Opper-Volta maar dan moet ik toch zeereen dat meneer Chevs- gekregen schappij en centen. Cathay werkt nu met de populaire Bruce Lee en met het geld van Warner Bros die in de karate-film: wel brood zag. Uit hun samenwer king ontstond bijv. ..Fist of fury” die nu ook Nederland bereikt heeft en waarvoor zelfs Tuschinski ziin exclu sieve poorten (na „Turks fruit”) opende. „Een vuistvol karate” was dc Nederlandse titel die handig een ver binding legde met het vuisten-succe; van Terence Hill en Bud Spencer. De min of meer lokale karatefilms van weleer liggen nu op een donzen bedje in de internationale filmmarkt. Vo rig jaar nog verdiende Bruce Lee 10.000 dollar per film, zijn honorari um ligt nu al tegen de 250 000 aan En met zijn loon stijgen de produc tiekosten en de ambities van de Hong Kong-producers. Vroeger, en dat is niet eens zo lang geleden was er 40.000 dollar nodig om een gezellige, met veel bloed door drenkte actiefilm te maken, nu vraagt Hong Kong 75 tot 100 duizend dollar alleen al voor de vertonings- rechten in Italië. Cannes had tit jaar een aparte karate-stand en toen ver tegenwoordigers van Cathay onlangs in Rome waren, zat de lobby van Hilton vol filmverhuurders die er veel, zo niet alles voor over hadden een graantje mee te pikken van het Hong Kong-goud. Daar had mer trouwens ook niet stil gezeten. 25 tot 30 Kung-fu-attracties lagen er in voorraad en met „Wonder women” had men al tijdig gezorgd dat de vrouw zich niet achtergesteld behoeft te voelen in de karate-trend die als zoveel besmettelijke ziektes lang en hardnekkig kunnen zijn maar eens zichzelf overleggen, om plaats te ma ken voor een andere kunstmatige in greep in de wankele situatie van de film. ENSCHEDE Het operagezelschap Forum te Enschede heeft in het seizoen 1972-1973 driemaal zoveel bezoekers ge trokken als in het jaar ervoor: 25.500 nu tegen 7500 toen. De recette-in komsten waren vier keer zo hoog (tot anderhalf miljoen gulden). Het aantal voorstellin gen werd meer dan verdubbeld (van 131 naar 279). HAARLEM. De film over Noord-Holland, waravoor acteur en cineast Kees Brusse van het pro vinciaal bestuur de benodigde sub sidie heeft ontvangen, zal dit jaar nog niet gereed kunnen komen. OVER DE AMSTERDAMSE bio scoopagenda kunnen we kort zijn. Alle belangrijke films als „Heat”, „Last tango” en Bergman’s „Cries and whispers” hebben zich gehandhaafd en ook de lang-prolongeerders als „Cabaret" (36ste week) en „Turks fruit” (17de week) zijn rustig blijven zitten. City vertoont als curiositeit de eerste zwarte Dracula die dan ook „Blackula” heet en ter verduidelij king als ondertitel „The black Dracu la” meekreeg. Nieuw bij de Toer-in van dit jaar is de zogenaamde toerbios. Het is een openluchtbioscoop met een twee uur du- zelfs de spaghetti- Er zat geld in dc onderneming van de gebroeders Shaw die inmiddels al concurrentie hadden van de van Brusse hoopt nu de film, die zowel voor het normale bioscoopnet als voor de tv geschikt is, in de zomer van het volgend jaar te kunnen uitbrengen. Aldus werd gisteren meegedeeld door de heer H. Schaafsma, directeur van de Cultu rele Raad Noord-Holland. thodes met de blote hand en het aan Oosterse volken toegeschreven wraakgevoel, die op een allersimpel ste manier gecombineerd worden tot een opwindende knokfilm. Maar dan wel knokfilm letterlijk opgevat, in die zin dat er alleen maar in geknokt wordt. Met de vuist, met de zijkant van de hand, met de vingers (uitste ken van ogen), de voeten (schoppende bewegingen maken), en ook met stok ken en zwaarden. Het onroenen van wraakgevoelens, waardoor de held gerechtvaardigd wordt in zijn wrede activiteiten, gebeurt in een primitieve voorgeschiedenis en daarna kan er op losgetrokken worden, acties die ver gezeld gaan met schrikaanjagende uit roepen en kreten. De geschiedenis wil dat omstreeks 1940 de gebroeders Shaw, respectieve lijk Run Run en Run Me hetend (nog steeds in bedrijf), China verlieten en in Hong Kong in een goedkope film studio begonnen, waar actiefilms werden gemaakt, waarin vooral het zwaardvechten voorkwam. Van het een kwam het ander. Toen het zwaard tenslotte tot tè bloedige con sequenties leidde, werd overgescha keld op eenvoudiger handgemeen en boksen, tot karate of kung-fu de overhand kreeg. Voor dit soort films vond men een aardig afzetgebied in Ter gelegenheid van vaderdag stellen wij een beperkt aantal les bonnen ter beschikking voor de prijs van één rijksdaalder. Anders 7,50. Maximaal vier lessen per /ader. 'ader kan dan een maand lang de 'essen op ons orgelpraktikum vol len, en mag door de week stude- en op onze orgels. Gééf vader die kans! 'oor vaders die al orgelspelen hebben wij een fantastische col- actie orgelmuziek en grammo- lonplaten. !en hoofdtelefoon kan voor een irgelspelende vader een uitkomst rijn. worden via een tuchtiging en andere vernederingen. Waarschijnlijk om mee te profite ren van de karate-trend komt Cinétol terug met een vier jaar oude Japanse film die neutraal „De meedogenloze zwaardvechter” heet, maar destijds tot titel „De blinde Samourai” had, waarmee echter de Japanse identiteit van de film te opzichtig zou zijn prijsgegeven. De overeenkomst tussen deze film met het karate-genre is overigens wel aanwezig. Ook hier weer een gehandicapte held die op treedt als gewelddadige vechter, dit maal om een vrouw te beschermen die een lange tocht moet maken voor een bezoek aan haar tante, waarbij zij nog in een bordeel belandt en Zatoichi, de blinde zwaardvechter, minstens vijftig man moet doden om haar eer te redden. Van de z.g. karate-films waarover deze week ons hoofdartikel gaat kan men kennis nemen in Cineac Damrak waar „Het zwaard van de Gele Tij ger” draait, een aflevering van de nieuwe serie met de „one-armed swordsman” die even onsterfelijk zal blijken als Robin Hood, de Zwarte Piraat of Fanfan la Tulipe, om maar enkele onverschrokken vechtjassen te nomen. Verder is er op dat gebied nog „De ijzeren vuist” in Ceintuur en „Chen slaat er op los” in Bio te zien, waaruit mag blijken (trouwens Tu schinski gaf het voorbeeld) dat Am sterdam ook niet ongevoelig is voor het gele gevaar. Rembrandtplein Theater tenslotte brengt „Venus in bont”, aangekondigd als een verfilming van „de beruchte roman van Leopold von Sacher-Ma- soch”, maar natuurlijk uitlopend op een zwak-erotisch, in deze tijd spe lende plompe Duitse film over een jonge narcistische vrouw die graag bloot in bont loopt en een voyeur als minaar krijgt die opgewarmd moet Een karate-vechter met bebloede handen in „De ijzeren vuist”. VICTORIA BRENGT de hier wei nig vertoonde en sterk onderschatte western van Robert Altman maker van „MASH”, die „McCabe and Mrs. Miller” heet en Julie Christie en Warren Beatty bijeenbrengt als twee aan elkaar gewaagde gokkers in de pionierstijd van de Amerikaanse ge schiedenis. Voor de vijfde week wordt in Kriterion overdag en in de nachteli j ke weèkend-voorstellingen Bergman’s „Schreeuw zonder ant woord” (Cries and whispers”) ver toond, een film die geen Bergman- minnaar ongezien mag laten. Verder is in De Uitkijk „Les choses de la vie” van Claude Sautet met Romy Schneider en Michel Piccoli, in Ca lypso Hitchcock’s „Topaz” en in Stu dio „Rebellion” te zien, waarbij aan getekend moet worden dat deze laat ste opnieuw een samourai-film is met de ook uit Hollywoodse films beken de acteur Toshiro Mifune als onver schrokken zwaardvechter. In tenminste drie tentoonstellingen staat het water direct centraal. Dat is allereerst het geval in Heemskerk waar in de Constantijn Huijgensstraat een ex positie is ingericht onder de titel Water- verhaal. Met als thema Duin-Water wordt een beeld gegeven van de winning van duinwater en de consumptie van drinkwater. Er wordt tevens de aan dacht gevestigd op de mogelijkheden tot bezoek aan strand en duinen in de omgeving van deze gemeente. „Kappen, kapers en korvetten” heet de tentoonstelling in het Zuiderzeemueum in Enkhuizen, die een indruk wil geven van de vergane glorie der Zuiderzeestad jes en de visserij op zee waar die gemeenten van moesten bestaan. Er is echter meer in Enkhuizen: naast de mogelijkheid tot het maken van een reisje over het IJsselmeer per botter, heeft in het cultureel centrum de Drom- medaris een documentair-getinte exposi tie plaats over de Markerwaard. Ook hier dus weer een onderwerp dat volop in de actualiteit staat. De samen stellers hebben getracht de voor- en nadelen van de inpoldering in evenredi ge mate naar voren te brengen. Tenslotte wordt in de Grote Hallen kerk in Monnickendam een expositie gewijd aan het Noordhollands waterbe heer dat sinds 1544 door het Hoogheem raadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland wordt waargenomen. Misschien wel het meest van alle manifestaties wordt in Monnickendam duidelijk in welke nood situatie wij met ons drinkwater verke ren. Indirect met het water hebben nog vele andere tentoonstellingen te maken. In Westzaan ging dinsdag „Kijk kikkers” open, terwijl in het Weefhuis in Zaan dijk een tentoonstelling handelt over de scheepsbouw door de tijden heen in de Zaanstreek, „Het schip van de Czaar” geheten. Een boeiend tijdsbeeld, volgens deskundigen een expositie die zeker van topkwaliteit is. dat dit Brandpunt-team ook naar Mali zou gaan om daar de toestand in ogen schouw te nemen, „maar zo zegt Aad er veel structurelere hulp komen, in de vorm van herbebossing en het bij bren gen van andere landbouwmethodes”. en dieren, en een wanhopige worsteling van de sterksten om op God mag weten son niet weet waarover hij praat. Het is doffe ellende, ook al heeft het er nu even geregend”. toestellen en twee Franse. Binnen een paar dagen waren er overigens nog maar twee Belgische toestelletjes over tl - .“1 ‘,:L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13