OUDE PRENTEN - NIEUW GEDRUKT HANS ACHTERHUIS TEKENT UITGESTELDE REVOLUTIE GESCHIEDENIS EN WERKING VAN DRUGS IN BOEIEND VERSLAG MAGISCHE TIPS FLASH OF DE VAN NOUD GROTE TRIP DRUGS EN DE Frank Arnau van SAMENLEVING I „Drugs-Regenboogdromen" Apenstreken Wl'l l I ethiek der politiek Theorie en 4 lil J fl Geen stemadvies Sprookjestuinen Gortdroog Eén vonk „Het zoeken naar gewin is geen waardige bezigheid voor de mens. Wanneer wij alleen vechten voor een verhoging van het levenspeil dan interesseert de revolutie me niet”. Deze uitspraak van de Cu- baans-Argentijnse guerilla-strijder Che Guevara sluit nauw aan bij het volgende citaat: „De waarheid van Marx’ uitspraak „het proleta riaat heeft meer behoefte aan zijn zelfbewustzijn, zijn moed en zijn onafhankelijkheid dan aan zijn dagelijks brood”, wordt in onze tijd herontdekt; de sinds zijn tijd uitgestelde revolutie zal een morele in houd hebben of zij zal niet plaatsvinden”. les over drugs meedeelt. Het heet eenvoudig „Drugs” met als ondertitel „Regenboogdromen” en het is bijzonder mooi, zeer rijk geïllustreerd, uitgegeven bij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag in een goede vertaling van T. Buytenhuys. „Scheidenen nu?" DRUGS: ze hebben de mens heid altijd geboeid, vanaf hun vroegste ontstaan. Misschien heeft de mens zijn drang naar roes-middelen wel evolutionair uit het pre-menselijke stadium overgeërfd. In veel godsdiensten zijn drugs gebruikt om via een roes tot „openbaringen” te ko men, tot minder aardse bewust zijnstoestanden. Als pijnstillers zijn ze even oeroud. Er zijn oor logen om gevoerd, zelfs méé ge voerd om prestaties van militai ren op te jutten. De drugs en het zijn er vele hebben alzo een opwindende geschiedenis achter de rug, waarvan de spo ren overal zichtbaar zijn. Het was meestal een geschiedenis, die zich in stilte afspeelde, de laatste decennia echter zijn de proble men met drugs van wereldom vattende betekenis geworden. Het is Frank Arnau, de bekende schrijver van misdaadromans, die in een boeiend verslag van al- H I flOS> i Hf f ■1 •Ji; dictoriaal het hun HEIN STEEHOUWER A. WILLINCK ?n. Verslaafden aan LSD die zichzelf injec teren. sau HEIN STEEHOUWER H.S. van door bijdragen een selectie „het publiek” (verhaaltjes, „Een vonk kan een steppebrand doen ontstaan” schreef Mao in 1930 in een brief, waarin hij de guerrilla- taktiek uitwerkte: Rukt de vijand op, dan trekken wij ons terug „Apenstreken” onder redactie van dr. A. Scheyigronid, dr. J. van Hooff en H. Arends, uitgeverij Bigot en Van Rossum. MAGIE IS NET ZO’N onbepaal baar begrip als „het occulte” of „het esoterische”. Het heeft met allebei wat te maken, maar je kunt er naar eigen verkiezing van alles bij halen of in stoppen. Dat doet Noud van den Eerenbeemt dan ook in zijn „Magie het stichtelijk en vermakelijk to verboek voor iedereen”, een van die hippe uitgaven van Bert Bakker in Den Haag. An ja van der Wal vertaalde en bewerkte het boekje in prettig lees baar Nederlands, op het juridische gedeelte na dat voor rekening kwam van mr. W. de Kondng-Bey. Voorts veel adressen van instanties, organi saties en verenigingen die praktische hulp kunnen bieden aan de vrouw die voor een echtscheiding komt te staan. WAT ZIJN DRUGS? Dat behoor je je eerst af te vragen bij lezing van een boek als dit. Neem je het ruim, dan vallen geneesmiddelen als libri um en valium en tal van „zenuwstil- lende” medicijnen evenzeer onder die benaming als bijvoorbeeld cocaïne en heroïne, ook al jkt hun werking minder opzienbarend en desastreus. Als je echter mag concluderen tot de zogenaamde „steppingstone” theorie, d.w.z. dat mild-werkende middelen via verslaving tot gevaarlijke midde len voeren, dan is praktisch alles funest. Wellicht zijn dan de zenuw- stillers nog gevaarlijker dan bijvoor beeld LSD, omdat men er niet voor wordt gewaarschuwd en op grond van het medisch gezag worden aan vaard. Frank Arnau heeft een veilige weg gekozen, door zich te beperken tot de He tboek is ontstaan uit een serie geluidsbanden, die ‘de Franse auteur Charles Duchaussois zelf heeft „inge sproken” na een. ontwenningskuur. Het vernaai maakt dan ‘bok een zeer authentieke indruk. Tot die laatste soort bekentenis- verhalen moet men „Flash, of de grote trip” rekenen van Charles Du chaussois, een lijvig boek van J. H. Gottmer in Haarlem, vertaald door Louis Ferron. Het is een goede vertaling, met begrip voor het jargon en de drugscène. ZE ZIJN AL NIET zeldzaam meer, boeken waarin mensen vertellen over hun ervaringen met drugs. Behalve Huxley als beroemd voorbeeld, is er het psychiatrische verslag van Con stance Newland. Ziet men hun be schrijvingen als wetenschappelijk, la ter kwamen er andere getuigenissen- soms in de vorm van een bekente nisroman van figuren als Jack Ke rouac en Brigitte Axel. Soms werd daarin het gebruik van drugs gepre zen, soms ook verfoeid. DAT GELDT trouwens ook voor de bundel „Artikelen over klassenstrijd, produktie en organisatie” van Mao Tse Toeng, samengesteld door C. Bi- schot en uitgegeven door Van Gennep in Amsterdam (Kritiese Bbiliotheek). De schrijfster Angela Reed zegt in haar voorwoord dat „sommige man nen tijdens het lezen het gevoel kun nen krijgen dat alle vrouwen in dit boek onschuldig gekwetst en hul peloos zijn en de mannen allemaal liefdeloos, ontrouw en hard. Geen van beide voorstellingen komt over een met de werkelijkheid.” Een nogal merkwaardige constatering die zij be ter tijdens haar werk had kunnen verdisconteren in haar manuscript. Mobiliseer de grootst mogelijke massa’s in de kortst mogelijke tijd. Taktieken die worden omschreven als „het uitwerpen van een net”. Noud behandelt de kracht en het gebruik van de verbeelding, magie der getallen, het toepassen van talis mans, amuletten en runen en geeft les in uittreding der ziel, beheersing van het astrale lichaam en in nog veel meer. Een aardig boekje voor een avondje, waarop de televisie wei nig te bieden heeft en een allerprilst beginnende magiër zich in gemakke lijk te realiseren dagdromen wil ver liezen. Hij vindt er enige grondslagen voor verdere studie in. Beide aanhalingen zijn afkomstig uit Hans Achterhuis knappe analyses in „De uitgestelde revolutie”, een uit gave van In den Toren (Baam) in de reeks Anthos-boeken. Achterhuis toont met een reeks van voorbeelden aan dat onze wester se wereld kan worden vergeleken met de Zuidafrikaanse apartheid. „Evenmin, zegt hij, als het voor een blanke in Zuid-Afrika zinvol lijkt om over de ontwikkeling van de Bantoes- formaties, eigenlijk in volgorde gele zen een soort boek-in-een-boek, zodat het hier en daar de indruk van een platenatlas over drugs maakt, die bijzonder veel en veelzijdige informa tie in kort bestek levert. de schrijver waarna hij avonturen op de band zette. HOEWEL HET een tweede druk is, wil ik hier toch wijzen op „Drugs, middelen-mensen-samenleving”, een pocket door drie Belgische auteurs J. Casselman, P. de Schepper en Y. Nuyens. Het is een uitgave van Do Nederlandse Boekhandel te Antwer pen en Utrecht. De drie schrijvers doceren in de genoemde volgorde psychiatrie, biochemie en sociologie aan de Leuvense universiteit, drie hoogleraren dus, die het drug-pro- bleem met alle ernst benaderen. Tot deze stelling komt dr. W. Luij- pen in zijn vijftig pagina’s tellende geschrift „Ethiek in de politiek” (uit gegeven door Wereldvenster in Baam). Door consequente redenerin gen komt hij via kernachtige uitspra ken als „schrapers onder een dictato- riaall regime kunnen worden tot lui aards, wier honorering neerkomt op een subsidiëring van onbenulligheid” tot de these dat de democratie te verkiezen is boven andere politieke systemen. Maar, zo besluit dr. Luij- pen „ik geef mijn lezer geen stemad vies”. „HET GEBRUIK van ondemocrati sche middelen door een revolutionai re minderheid mag niet alleen aanlei ding zijn om de menselijkheid van de democratie met geweld te verdedigen, maar moet tevens begrepen worden als de noodzaak voor de heersende meerderheid om haar politieke gewe ten te onderzoeken”. Magie definiëren is eigenlijk onmo gelijk. Elke definitie hangt af van de gezichtshoek, waaronder men het verzamelwoord kan benaderen. Men zou kunnen zeggen: „Magie is het zoeken naar wegen om bovenzinnelij ke vermogens te beheersen, dan wel te ervaren”. Maar dan ben je er nog niet, want tal van ervaringen en „wegen tot bewustwording”, die vroe ger tot magie en toverij werden gere kend, zijn nu bij de wetenschap inge- lijfd. Daar komt geen punthoed en toverstaf meer bij te pas. Maar.er zijn nog geheimen te ontsluieren op de aloude wijze van de magiërs. Wie daar nieuwsgierig naar is, kan bij Noud terecht. Niet dat hij veel zal leren van wat magie werkelijk ver mag daarvoor is het boekje te dun en te oppervlakkig .edoch, hij vindt er handreikingen in. Handrei kingen tot verdere studie in boeken, die door Noud worden genoemd. THEORETISCH KAN men veel te weten komen over het begrip „staats omwenteling" uit het boekje „Vor men van revolutie” van de Fransman Jean Baechler. Uitgave van Het Spectrum Utrecht in de „Aula”- reeks). Maar de wetenschappelijke benadering zoals die hier wordt ge presenteerd, compleet met reeksen definities en strikte indelingen, komt toch wel gortdroog, zo niet bloedeloos soms op de lezer af. Een duidelijk gemis zijn citaten uit Guevara’s dag boek of verslagen van de Parijse revolte van 1968, om maar wat te noemen; het hanteren van ego-docu- menten zoals dit volmaakt werd toegepast door prof. Presser. Het is het trieste verslag van een reis naar Katmandoe, een der „drugpara- dijzen”. De schrijver lijdt krankzin- nigmakende ontberingen en ontmoet de meest merkwaardige figuren, allen op dezelfde weg naar de ondergang in India. Het is vaak benauwend dicht „op de huid van het leven” geschreven, een nachtmerrie, die toch ontnuchterend werkt en niets over laat van de behoeft om ook eens te gaan trippen. Er wordt te veel ge hoopt en gewanhoopt, geleden en ge storven in dit boek om met enig optimisme over het gebruik van drugs en de oneindige stroom van jeugdigen „op weg naar Katmandoe” te kunnen denken. -O Behalve vrolijke illustraties en kos telijke inzendingen vindt men in „Apenstreken” ook interessante bijdra gen van natuurliefhebbers en deskun digen ails o.a. dr. A. van Bemmel, Bert Garthoff, prof. dr. Gijzien, dr. J. van Hooff, René Margiono, Rein Poortvliet en dr. Scheygrond. Zeer leerzaam is het hoofdstuk van dr. van Hooff: „lachen apen om eigen streken?’ ’Ongetwijfeld een aar dig boekje om iemand (ook en vooral kinderen) cadeau te doen. „erkende” drugs. Zijn boek Is in hoofdstukken verdeeld, die ieder de geschiedenis van een bepaald middel behandelen. Dat zijn dan opium, has jiesj, marihuana, morfine, cocaïne, heroïne, mescaline en LSD. In een naschrift wijst hij er echter op, dat het een opzettelijke beperking is om dat er veel meer drugs zijn en hij waarschuwt voor overmatig gebruik van elk tot verslaving leidend middel, ook als het een medicijn is. Hij koos echter zijn reeks, om niet tot het schrijven van een encyclopedie te moeten geraken. In alle gevallen geeft hij de ge schiedenis van een bepaald middel weer. Hij behandelt van alles, want hij is ongelofelijk goed geïnformeerd, ook in medisch opzicht. Hij geeft samenstellingen op van veel genees middelen en verwijst naar een uitge breide literatuur op dit gebied. Om die reden zal men echter het boek niet alleen lezen, want dan is er wel betere vakliteratuur. Het is eer der een goed gedocumenteerd verhaal over het gezamenlijk avontuur van mens en drugs. De rol van alle ge noemde drugs in magie en godsdienst wordt verteld, de invloed van drugs op de literatuur, op de politieke ge schiedenis, kortom op de cultuur. Op die tendens heeft De Europese Bibliotheek in Zaltbommel ingehaakt, door een serie „prent-posters” uit te geven, zoals ze die noemt. Het zijn fotografische vergrote en daarna ge drukte reprodukties van bekende stadsgezichten uit vorige eeuwen uit heel Nederland. Ze zijn verschenen in ongeveer het formaat 50 x 70 cm en op dun karton gedrukt. Er is ook een catalogusje van verschenen met op klein formaat alle uitgegeven prent- posters, beelden uit bijna alle Neder landse steden. Het zijn er 125 in totaal. Er zijn natuurlijk ook een paar Haarlemse prenten bij, waarvan we er hierbij één afdrukken, een gezicht op Haarlem vanaf het Spaar- ne op de Sint Bavo, omstreeks 1860. Dit type prenten is ook op paneel geplakt te koop. Die benadering is vooral gericht op het gebruik van verslavende medicij nen, pijnstillers en ook gevaarlijke drugs in de totaliteit van de moderne samenleving, met name de wereld van de jeugd. Niet alleen het gebruik, maar ook de sociologische achter gronden worden beschreven, de neer gang van gebruik tot verslaving, de criminalisering, enzovoort. Voorzich tig worden ook wegen aangegeven tot begrip van de z.g. drugscene, betere voorlichting en pogingen tot genezing. Het boekje bevat uitstekende over zichten en een uitgebreide literatuur opgave. Het is bedoeld voor opvoe ders, Releasewerkers en andere maat schappelijk geïnteresseerden in het probleem drugs en samenleving. POSTERS IN ALLE vormen, maar liefst heel modem, maken de laatste jaren een enorme opgang. Nu is dat niet zo nieuw, want onze voorvaderen hadden ook graag prenten aan de wand, zij het dan meestal in kleiner formaat en achter glas. Bijna alle grote Nederlandse beeldende kunste naars uit vorige eeuwen hebben wel gravures, etsen of later ook steen drukken gemaakt. Meestal waren het landschappen of stadsgezichten. En tegenwoordig zijn er nogal wat lief hebbers, die fotografisch vergroot dit type topografische kunst aan de wand willen hebben. Baechlers boek, vertaald door J. K. van den Brink, werd drie jaar gele den geschreven, vandaar waarschijn lijk een merkwaardige miskleun als deze: „De felle aanklachten die sinds kort tegen de consumptiemaatschap pij worden gericht, lijken ons, voor zover zij oprecht zijn, een nare fas cistische smaak te hebben”. Maar de auteur corrigeert zich voor zulke uit spraken al bij voorbaat door te ver klaren dat hij „in hert voetspoor” van de bekende Duitse socioloog Max We ber zoekt naar een typologie, en niet naar dé verklarinig van revolutionaire verschijnselen. VEEL INFORMATIE, soms tame lijk huilerig van toon, bevat „Schei den. en nu?” een boekje uit de serie Ouders van Nu boek, uitgegeven door L. J. Veen in Wageningen. Het is begrijpelijk dat Achterhuis in „De uitgestelde revolutie” meerma len een beroep doet op werkelijk christelijk denken hij sloot zijn theologische studie af met een pro motie op het onderwerp Albert Ca mus, waarna hij enige tijd bij het werelddiaconaat van de Nederlands Hervormde kerk werkte. Na een con flict met de kerkleiding is hij nu werkzaam als voorlichter over en aan buitenlanders in Nederland. Veel aandacht is besteed aan de handel in drugs, de enorme invloed van de maffia en de misdaad. Vooral die politieke geschiedenis (denk maar aan de opiumoorlog tussen China en Engeland) is boeiend beschreven. Het boek heeft bij de foto’s en andere illustraties zeer uitvoerige in- tans, de zogenaamde thuislanden, te spreken die ontwikkeling is in fei te door de structuur van de maat schappij al van tevoren ónmogelijk gemaakt is het voor een Eu ropeaan mogelijk om oprecht over de ontwikkeling van de derde wereld te spreken”. IN SAMENWERKING met het We reld Natuiurfonds (afd. Nederland) heeft de uitgeverij Bigot en Van Rossum BV te Blaricum een speciaal boekje over apen samengesteld. In dit boek, opgezet door de inmiddels over leden René Mangiono, natuurvoor- vechter bij uitstek, is opgenomen ingezonden impressies, gedichten, tekeningen over en van apen). Een groot deel van de opbrengst zal ten goede komen aan de apencrèche van het WNF in het Goenoeng Leuser reservaat op Noord- Sumatra. Zoals in het boek ook wordt uiteengezet worden jonge, van het oerwoud vervreemde orang oe- tans (er zijn er nog maar 3000 op de wereld) in de crèche weer aan hun natuurlijke milieu gewend. „Wij moeten anders gaan leven”. Dat is tenslotte de boodschap die in dit boeiende boek „over ontwikkeling en apartheid” wordt doorgegeven. Verder citeren uit Achterhuis’ boek over het hoe van die mentaliteitsver andering is weinig zinvol. Men moet het allemaal zelf lezen. Praktische soms originele lessen, deze artikelen van Mao die zich zo uitlaat tegen „boekenwijsheid”: „Wie een zaak niet bestudeert, heeft geen recht van medezeggenschap”, om te bevorderen dart men zijn ervaringen vooral ook uit de praktijk zal halen. Het naschrift van het boek bevat een kort verslag van de enorme strijd, die de ontwenningskuur voor met zich meebracht, zijn verschrikkelijke IEDEREEN KENT wel enkele voorbeelden van die verkeerd gerich te ontwikkelingshulp: de dollars troont naar het dictoriaal geregeerde Zuid-Vietnam, waardoor het voor de militaire machthebbers onder meer mogelijk werd gemaakt honderddui zenden democratisch denkende tegen standers te elimineren of de miljoe- nenvertslindende projecten van presi dentsvrouwen om „Aziatische” sprookjestuinen voor toeristen op te bouwen. Het meest recente voorbeeld is wel dat de dub van rijke landen binnenkort gaat bekokstoven in hoe verre de Chileense regering-Allende aan haar financiële verplichtingen moet voldoen. Met het mes op tafel zou het gaan om een zo groot bedrag dat het enige socialistische experi ment in Zuid-Amerika hierdoor in ernstig gevaar zou kunnen komen. Verdeel onze troepen om de massa’s te mobiliseren; O r f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15