Conflict PEN en Nieuw goedkoop systeem voor cardulances Libanon vreest Israëlische aanval P. A. Zeven overleden Stedelijk Geerink Bakker NCRV-directeur Meyer Lansky veroordeeld tot „Cruyff mocht ten onrechte bescherming één jaar villa bouwen” Howard Hunt kreeg geld om te zwijgen beperkt „Minister moet kunnen blijven ingrijpen” ifc I Plonsen vi|ver van Zwïjge/t is.... DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Mannen onder elkaar in AGENDA pagina 4 Verder in de krant OCH BRRTÊILS De zomerverkoop inbont is van start gegaan. s© Het woord is aan... VOLGENS WASHINGTON POST: HET WEER Lange bisambuik mantel va. f1695," Wet is altijd de moeite waard om even te kijken bij: p JI g f w i* Over kabel Velsen-Diemen MAANDAGS GESLOTEN I Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s VRIJDAG 15 JUNI 1973 63e janr'-'"’ r--~>rnor 187 iac.warninq Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3,19 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Medische diensten 7 Beurs 7 Radio en tv 11 Strips 11 Kunst 13 Toerisme 17 Puzzel 19 Economie 21 Sport 25, 27 Staatssecretaris Mommersteeg: Groetplicht zal sterk worden Gemeenteraad Vinkeveen: „onding” Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Zonnig f JZLaIJ -111 i’t'' - 'MÈfi L I IJmuider Courant [-'pmcr Treitschke: Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning iigiiiiiiiiiiiiiBiniiiiuiii ADVERTENTIES ADVERTENTIES Speciale aanbieding: het KNMI tot HOWARD HUNT „Ik zou het volkomen ongepast vinden het in dit gesprek over Watergate te hebben, en evenmin zal ik het in de Verenigde Staten ter sprake brengen. Ik ga niet naar de Verenigde Staten met de bedoeling om de president onder druk te zetten vanwege de Watergate-affaire”, aldus Brezjnev. Hij sprak bijna drie en een half uur met de journalisten. Het is de eerste keer dat de Russische partijlei der een dergelijke persbijeenkomst hield. (Zie verder pagina 3) Niets bindt de mensen sterker dan een gemeenschappelijk on dergaan onrecht. zo apart... kennemerlaan 38 IJmuiden, tel.:13781. edelsmid juwelier korte houtstraat 16 haarlem zijstraat grote houtstraat 1e straat links vanaf houtplein tel. 023-3115 82 Bontmodehuis Wagenweg 146 Mpfev. Haarlem. Tel. 023-31652P De Russische partijleider Brezjnev, machtigste man in Moskou bij de bepa ling van de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie en de binnenlandse veilig heid, gaat naar Washington om zakelijke besprekingen met president Nixon te voeren. Hij verschijnt in ,het Witte Huis op een ongelegen moment maar hlij heeft al laten weten dat hij in geenen kel opzicht enige aandacht zal besteden aan de „Watergate-affaire”. Dat is heel vriendelijk van Brezjnev, maar in welk opzicht zou hij kunnen profiteren van deze geruchtmakende en schandalige aangelegenheid? De verwer pelijke methoden waarmee in de V.S. een zittende president aan een nieuwe ambtsperiode is geholpen, lijken sterk op de methoden waarmee in de Sovjet-Unie de strijd om de regeringsmacht pleegt te worden geleverd. Er is één groot ver schil: in de Sovjet-Unie bestaat geen senaatscommissie die het „onaanvaard baar” over die methoden kan uitspreken en evenmin een onafhankelijke rechter die desnoods een president kan oproepen en beoordelen. Er bestaat ook maar één politieke partij en van verkiezingen van de machtigste politieke leiders heeft het Sovjetrussische volk nog nooit gehoord. Brezjnev zou Nixon slechts één verwijt kunnen maken: namelijk dat het Witte Huis zijn kwalijke praktijken niet beter verborgen heeft gehouden. WASHINGTON (UPI en Reuter). Volgens de Washington Post heeft de bij het Watergate-schandaal betrokken Howard Hunt, een voormalige adviseur van Nixon voor binnenlandse zaken, 200.000 dollar van het Witte Huis gekre gen om zijn mond te houden. Hunt zou dit geld in het vorig jaar hebben ont vangen. Vlak voor hij in maart veroor deeld werd, zou hij nog eens 130.000 dollar hebben gevraagd, maar die had hij nooit gekregen. De 150/380 kv-leiding mag beslist niet volgens het nu vastgestelde tracé wor den gebouwd, vindt de Vereniging tot Bescherming van Vogels. De vereniging heeft voorgesteld het tracé zuidelijker te laten lopen, maar het PEN voelt daar tot nu niets voor. Het elektriciteitsbedrijf heeft de gemeente Westzaan, waarbin nen het natuurgebied ligt, al gedreigd met een kort geding in verband met het weigeren van een bouwvergunning voor de masten. Ten aanzien van de „vogelbe scherming” en enkele andere eigenaren, waaronder de gemeente Westzaan, heeft het PEN toepassing van de belemmerin genwet privaatrecht aangevraagd. Dit betekent dat aan „vogelbescherming” en de andere eigenaren „gedoogplicht” op- geled kan worden. De „vogelbescherming” weet zich in zijn strijd tegen het elektriciteitsbedrijf gesteund door de Stichting Natuur en Milieu, samenwerkingsverband van Con tactcommissie voor Natuur- en land- schapsbescherming, Ned. Ver. tegen wa ter, bodem en luchtverontreiniging, Stichting Centrum Milieuzorg en de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland en door soortge lijke organisaties in Noord-Holland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt, dat de minister van CRM het recht moet houden om tijdelijk of voorgoed zendtijd te ontnemen aan omroepen als voortduring van de zendmachti ging gevaar kan opleveren voor de veiligheid van de staat, voor de veiligheid van personen of groepen van personen of voor de goede zeden. De heer Zeven heeft een belangrijke rol gespeeld op het terrein van de parti culiere ziektekostenverzekeringen. Ook had hij zitting in tal van colleges op het gebied van de volksgezondheid. Sinds 1968 was hij commissaris van Damiate Pers BV. De heer Zeven was officier in de orde van Oranje Nassau. HILVERSUM. Het algemeen be stuur van de NCRV heeft drs. M. Gee rink Bakker benoemd tot directeur van de afdeling omroep van de NCRV. Hij was tot nu toe adjunct-directeur radio en tevens, na het vertrek van directeur mr. A. H. van Veen en het overlijden van adjunct-directeur televi sie P. W. Koen, belast met de algehele leiding van het omroepbedrijf. De acteurs Roland Miller en Shirley Cameron realiseren tot en met zondag in het Stedelijk Museum in Amsterdam hun project „In Air and Water”. Het stuk wordt gespeeld in het restaurant, de vijver en de tuin van het museum. Het is te omschrijven als een soort beel dend theater-gebeuren, waarin gewerkt wordt met kleur, muziek en objecten en waarbij de elementen water en lucht steeds een rol spelen. Op de foto: Shirley Cameron met enige behulpzame Amsterdamse lieverdjes in de vijver. beschikking over een tussenmogelijk heid: de berisping. Wanneer het amen- dement-Van der Sanden zou worden aanvaard houdt de minister nog maar twee openingen over: of zendtijd ontne men of niets doen. De ommezwaai van de Kamer bij de vorige debatten stond een kamer meerderheid achter het voorstel van de twee PvdA’ers komt na een met name door de VVD scherp gekritiseerd VPRO-programma over Hans Wiegel. Voor de VVD-fractie in de Tweede Ka mer was dit het sein de steun aan het oorspronkelijke initiatief-wetsontwerp in trekken. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Minimumtempe raturen omstreeks 7 graden, maxima ongeveer 23 graden maar aan zee enkele graden lager. Het systeem biedt niet alleen de mo gelijkheid om het elektrocardiogram van de patiënt radiografisch over te brengen, maar ook om voortdurend communicatie te onderhouden met de specialist in het ziekenhuis, die tijdens de rit naar het ziekenhuis de nodige aanwijzingen kan geven. De kosten van het systeem, waar mee één jaar is geëxperimenteerd, wor den geschat op 25.000 gulden. De huidige hartrenwagens vergen een investering van ongeveer 150.000 gulden. goud, ekskiusieve sieraden vervaardigd op eigen ateliers, juwelen, bestek, de mooiste mineralen, de boeiendste edel stenen, de fijnste horloges. Zijn superieuren, aldus het blad, vreesden dat Hunt, als hij geen geld kreeg, de geheime operaties van de rege- ring-Nixon in de openbaarheid zou brengen. MAASTRICHT. In het Maastricht se ziekenhuis St. Annadal is een nieuw systeem hartrenwagen ontwikkeld, dat volgens hartspecialisten de allerbes te bewaking kan geven voor mensen, die plotseling getroffen worden door een hartaanval. Het systeem een zender kan gemakkeljjk worden ingebouwd in iedere ziekenauto en is ook nog aanzien lijk goedkoper dan de normale „cardu lances”. HAARLEM. Tussen de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels en het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) is een conflict ontstaan rondom de aanleg van een 380 kv hoogspanningsverbinding tussen Vel- sen en Diemen over het weidevogelge- bied „De Reef” noordelijk van het Noordzeekanaal. De schade die door hoogspanningsleidingen aan de vogel stand in weidevogelgebieden wordt aan gericht, is volgens de vereniging onvoor stelbaar groot. Over het Reefgebied loopt al een 150 kv hoogspanningslijn. Onder de draadslachtoffers van deze lijn bevinden zich zeer veel vogels van be dreigde soorten. Verwachting van laterdagavond VINKEVEEN. Vier radasleden van Vinkeveen vinden dat het gemeentebe stuur Johan Cruyff in strijd met de voorschriften een vergunning heeft ver leend voor de bouw van een grote villa in het plaatsje. Gisteravond antwoordde het college van B en W, dat er juist precies volgens de regels is gehandeld en dat Cruyff niet, zoals de raadsleden vinden, een voorkeursbehandeling heeft gekregen. De raad vond de te bouwen villa van Cruyff, die een bouwoppervlakte van 350 vierkante meter zal beslaan, een „onding” en besloot in meerderheid de al verleende bouwvergunning voor advies te zenden aan de provinciale directie voor de volkshuisvesting, om te bezien of B en W al dan niet terecht hebben gehandeld. MIAMI. (Reuter en AFP) De 71- jarige Meyer Lansky, die beschouwd wordt als het financiële genie van de Amerikaanse onderwereld is in Miami veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en een dag, omdat hij in 1971 geweigerd heeft voor een federale recht bank te verschijnen. Toen hij destijds gedagvaard werd, vertoefde hij in Israel. Lansky, die aan een hartziekte lijdt, mag zijn straf waarschijnlijk uitzitten in een gevangenisziekenhuis in Springfield in Missouri. Lrnsky heeft direct beroep aangetekend tegen het vonnis en mag tegen betaling van een borgsom van 200.000 dollar voorlopig op vrije voeten blijven. De Russische partijleider Leonid Brezjnev is geenzins van plan president Nixon onder druk te zetten gezien diens huidige moeilijkheden in het Watergate- schandaal. Brezjnev zei dit in een ge sprek met elf Amerikaanse journalister in het Kremlin, aan de vooravond van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. BEIROET (AFP) De Sovjetrussi sche ambassadeur in Libanon, Sarvar Azimov, zou Kamal Djoemblatt, leider van de progressieve socialistische partij in Libanon en secretaris-generaal van het Arabische Front voor steun aan het Palestijnse verzet', gisteravond hebben laten weten dat er kans bestaat op „een grootscheepse Israëlische aanval op Li banon op korte termijn”. Dit is gistera vond van goedingelichte zijde in Beiroet meegedeeld. In Saida in Zuid-Libanon zijn berich ten van Palestijnse zijde ontvangen dat er grote Israëlische troepenbewgingen langs de hele bestandsgrens tussen Israel en Libanon zijn gesignaleerd. Uit vrees voor een onverwachte aanval is in de Palestijnse kampen direct het bevel tot mobilisatie gegeven. In Zuid-Libanon is de spanning gisteren toegenomen als gevolg van een incident dat zich woensdagavond heeft voorge daan bij het dorp Reich. Daar raakten Palestijnse guerrillastrijders en Israëli sche eenheden slaags. Een Israëlische officier zou toen gesneuveld zijn. Deze mening hebben de fracties van KVP, VVD, ARP, DS’70 en CHU donder dag vastgelegd in een amendement op het initiatief-wetsontwerp van de PvdA’ers Voogd en Roethof, dat de mogelijkheid tot ingrijpen alleen aan de rechter wil overlaten. De Tweede Kamer zal volgende week over het initiatief- wetsontwerp beslissen. In Den Haag wordt het echter niet uitgesloten geacht, dat Voogd en Roethof hun initiatiefvoorstel zullen intrekken nog voor de Kamer erover gestemd heeft. Met name drs. Voogd zou erg ongelukkig zijn met het amendement, ingediend door de KVP’er Van der San den, omdat de toestand die dan ontstaat veel ongunstiger is dan de huidige situa tie. De minister heeft namelijk nu de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering is van plan op korte termijn een verregaande beperking aan te brengen in de militaire groetplicht. Dat heeft staatssecretaris Mommersteeg van Defensie gistermiddag de Tweede Kamer meegedeeld. In antwoord op mondelinge vragen van de communist Marcus Bakker zei de staatssecretaris dat omtrent de inhoud van de maatregel departementaal over leg plaatsvindt. Om het georganiseerde overleg, dat spoedig voorstellen zal be reiken, geen afbreuk te doen, wilde de staatssecretaris niet zeggen hoever de beperking zal gaan. De opvatting van Bakker dat de plannen van de regering van belang zijn voor een beoordeling van de nieuwe gratieverzoeken van de WDM-bestuurders, liet de staatssecreta ris voor rekening van de communist. Wel zei hij, dat de wijziging al op het departement in voorbereiding was toen het vorig gratieverzoek werd afgewezen. (Van onze stadsredactie) BLOEMENDAAL. De voorzitter van de Contactcommissie van Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzeke raars, de heer P. A. Zeven is afgelopen maandag na een langdurige ziekte op 66-jarige leeftijd overleden. De crematie heeft inmiddels in stilte plaatsgehad. Amendement op omroepvoorstel 6ÖÜn- sï

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1