soms erg Resultaten van Springstoffen KLM halveert verlies Minister over invoer Japanse "wdukten NIEUW AMSTERDAM UIT DE VAART President-directeur Koninklijke Olie: OESO bespreekt oliesituatie Tax free-kopen kan duur zijn Belangrijk resultaat bij kernonderzoek INTERPOLIS lager Advies Stichting van de Arbeid: ft I ¥1 N VOLGENS CONSUMENTENBOND: DOLLAR LAGER NA PRIJSSTOF Compensatie voor opheffing van Antillenrechten JAARVERSLAG RCN: si Overeenkomst DEN HAAG. Het oplossen van het energieprobleem, dat in de Ver enigde Staten zelfs al een crisis wordt genoemd, is mogelijk, maar het zal slechts moeizaam tot stand worden gebracht. ''T'W - 4 4' 1 - W Vakantie over 8 weken spreiden ADVERTENTIE I L 1 Naar verluidt zijn er vorderingen ge maakt bij het streven een contingenten- DEN HAAG. Op het terrein van de kernenergie hebben in Nederland in 1972 enkele belangrijke industriële ontwikke lingen plaatsgevonden. Aldus het jaar verslag van het Reactor Centrum Ne derland (RCN). gasgekoelde reactor heeft het RCN aan dacht besteed. Zowel in Amerika als in Europa bestaat voor dit reactortype een groeiende belangstelling. Voor thermi sche en voor snelle reactoren vormt het gas helium een alternatief koelmiddel. Het RCN verricht, in internationale samenwerking, onderzoekingen betref fende de invloed van neutronen-bestra- ling op grafiet. Het belang hiervan is, dat grafiet bij dit type reactor wordt gebruikt als constructiemateriaalen voor de bekleding van de splijtstofelementen. bestuur de minister van Sociale Zaken een nader advies uitbrengen. Het aanbevolen rouleringsschema voor 1974 blijft, zoals het reeds in de jaarlijk se aanbevelingen voor roulering was op genomen en gepubliceerd. Ook de ANWB heeft in zijn zojuist verschenen jaaroverzicht gezegd dat va- kantie-spreiding het parool moet blijven. In de Consumenten Reisgids staat een overzicht van een aantal artikelen, met daarbij wat die waar kosten in de taxfree-shops. Zou je werkelijk het grootste belastingvoordeel wil len hebben, dan moest je volgens dat overzicht als volgt inkopen: i J i- i it in h. et o. in li lt 0- Hij merkte verder op dat het consorti um van oliemaatschappijen, waarin de Koninklijke-Shell Groep met veertien percent deelneemt, onlangs een overeen komst heeft gesloten met Iran, waarin duktie en uitvoer van olie aldaar voor de Koninklijke Shell op langere termijn waarborgt. Verder is eerder deze maand een regeling tot stand gekomen met de landen van de organisatie van olie-ex- portlanden (OPEC) waarmee de over eenkomst van Genève van 1972 werd gewijzigd in verband met koersveran deringen van valuta’s. En dan nog dit: belastingvrij kopen mag, maar belastingvrij invoeren is wel eventjes iets anders. Daar gel den dezelfde beperkingen voor als voor wat je uit het buitenland meebrengt. Sterker nog: uit de tax- free-shop mag je minder meebren gen dan gewoon uit een EEG-Iand. DEN HAAG. Minister Lubbers (Economische Zaken) verwach niet dat de voorlopige regulering van Japanse elek tronische produkten op de Nederlandse markt zal leiden tot ernstige problemen. In hoeverre de maatregel de werkgele genheid bjj importbedryeven bedreigt valt niet precies te voorspellen. De raad van bestuur van de Holland Amerika Lijn heeft besloten de „Nieuw Amsterdam” aan het eind van dit jaar of begin 1974 uit de vaart te nemen. Deze beslissing hangt samen met de omstandigheid, dat de mede ter vervan ging van de thans 35 jaar oude „Nieuw Amsterdam” aangekochte schepen „Vo lendam (ex-Brasil) en „Veendam” (ex- Argentina) op respectievelijk 16 april en 6 juni na een ingrijpende verbouwing in de vaart zijn gekomen. In de komende maanden zal worden beslist of het schip wordt verkocht of een andere bestem ming zal krijgen. Nara het zich thans Is dat terecht zo? Niet altijd zegt de Consumentenbond, die een aantal prijzen vergeleek in de taxfree- shops van acht Europese vliegvel den, aan boord van vliegtuigen van vier luchtvaartmaatschappijen en van schepen van 13 rederijen en thuis in de winkels. In de Consu menten Reisgids, het speciale toe- risten-kwartaalblad voor leden van de bond, wordt eventjes een krach tige schop gegeven tegen het imago van de taxfree-shop Omdat u geen dag in ’t ongewisse wilt verkeren: 1 Motorrijtuigenverzekering van Interpolis. Hoge Rijndijk 306, Leiden, i L tel. (01710) 4 26 41 J Van invloed op de wisselmarkt was verder dat de koersen van in dollars genoteerde aandelen buiten de Verenigde Staten een daling te zien gaven en dat de goudprijs op de vrije markt van Londen steeg tot 116 dollar per ounce (31,1 gram). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Wie nooit prijsbe wust was, wordt het ineens als hij per vliegtuig of zeeschip met va kantie gaat. Hij kondigt het reeds lang vóór de reis gnuivend aan: hij zal eens eventjes een mooie fles cognac én een slof sigaretten én een flacon van het betere parfum voor een koopje inslaan in de tax free-shop. De taxfree-shop, de be lastingvrije winkel, is het magische inkoopadres voor de niet-zo-gerou- tineerde lucht -of bootreiziger. der aangekondigde claim-emissie van 50.000 participaties door het binnen lands beleggingsfonds „Vast Goed” zal openstaan op 22 juni. Het bezit van acht participaties geeft recht op toe wijzing van één participatie tegen be taling van ƒ140 op 2 juli. De nieuwe participaties zullen voor de helft delen in de resultaten over 1973. De claim- handel begint op 18 juni. Het bestuur herinnert er aan dat die periode samenhing met de in ons land gebruikelijke duur van de schoolvakan tie, hoeksteen van het advies over een schema voor vakantiespreiding. In de eerste jaren waarin het bestuur dat schema heeft aanbevolen, was het moge lijk binnen dat tijdsbestek van zes we ken te komen tot een redelijke opzet voor het bedrijfsleven. Maar werkelijk bekocht ben je als je bijvoorbeeld speciaal aan boord van een KLM-vliegtuig belasting vrij een fles Bell’s whisky koopt voor f 18,67. Want de Consumen tenbond zag diezelfde fles in de cash-and-carry liggen (met belas ting dus!) voor 15,97. Óf ais je op het vliegveld van Kopenhagen een kwart (kwart ounce) flesje Miss Dior Parfum koopt voor 43,24; terwijl thuis in de parfumeriewin kel een half flesje (half ounce) slechts 47 kost. Aldus de president-directeur van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, mr. G. A. Wagner, giste ren in de algemene aandeelhoudersver gadering in Den Haag. Die vergadering werd gehouden in verband met het ontbreken van het quorum dat is vereist voor goedkeuring van enkele statuten wijzigingen, op de vergadering van 26 april. „wij hebben de belastingvrije prijzen vergeleken met de prijs die in gewone winkels wordt gevraagd. Sigaretten zijn belastingvrij altijd goedkoper. Sigaren (de bond be keek de prijzen van Willem II) zijn op de meeste buitenlandse luchtha vens en bij British Rail, Tor Line en Townsend Thoresen duurder. Dranken zijn in cash-and-carry za ken wel eens goedkoper verkrijg baar dan in de belastingvrije win kels”. In antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid De Ruiter zegt de minis ter dat de Benelux-maatregelen zijn gericht op het handhaven van een rede lijke invoer van elektronische produkten uit Japan, rekening houdend met de invoer in voorgaande jaren. De betrok ken importhandel is allerminst afhanke lijk van de import van Japanse produk ten, aldus de minister. nu weer op dat het schema niet meer is dan een aanbeveling. Het is geen voor schrift voor collectief met vakantie slui tende bedrijven en voor werknemers met schoolgaande kinderen. allieerden ingericht en transporteerde in de oorlogstijd 400.000 militairen. Het voer in die tijd 21 maal rond de aarde. Na de oorlog hervatte de „Nieuw Am sterdam” de Transatlantische dienst. De frequentie hiervan liep jaarlijks terug, terwijl het aantal cruises werd uitge breid. In 1971 maakte het schip zijn laatste geregelde dienst. Sindsdien wor den van uit Port Everglades cruises in het Caraibisch gebied gemaakt. De „Nieuw Amsterdam” kostte inder tijd f 14 miljoen. Een nieuw schip van dergelijke omvang kost tegenwoordig al gauw f 200 miljoen. De genoemde ontwikkelingen stemmen tot voldoening, maar mr. Wagner waar schuwde ervoor dat de kosten erdoor stijgen en dat de prijzen van ruwe olie als revolg van marktomstandigheden en een stijging van de vrachtkosten ook nog algemeen stijgen. De maatschappij zal deze nieuwe kosten moeten terugver dienen om haar bijdrage aan de energie voorziening niet alleen op het ogenblik, maar ook op langere termijn te kunnen laat aanzien zal de werkgelegenheid voor het varend personeel door het uit de vaart nemen van de „Nieuw Amster dam” niet in gevaar worden gebracht. De „Nieuw Amsterdam” (36.982 brt), die een capaciteit heeft van 800 passa giers, maakte zijn maidentrip op 10 mei 1938 naar New York. De kiel werd gelegd op 3 januari 1936. Het schip werd door koningin Wilhelmina op 10 april van het jaar daarop gedoopt en te water gelaten. Bij het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog bevond het schip zich in de Amerikaanse wateren. Het werd vervolgens als troepenschip voor de ge- Er is voor voordeel jagers wel een vuistregel te geven: het assortiment dat de luchtvaartmaatschappijen bieden is erg klein. De prijzen die zij berekenen, liggen iets hoger dan op Schiphol. Maar de prijzen „in de lucht” zijn weer lager dan bij de meeste rederijen. Die hanteren soms flinke winstmarges. De participaties worden uitgegeven met recht van voorkeur voor de hou ders van de thans uitstaande partici paties, waarbij het bezit van vier hele participaties recht geeft op inschrij ving op één hele nieuwe participatie. Voor de uitstaande ouderparticipaties geldt dezelfde verhouding. De nieuwe participaties zullen gerechtigd zijn tot de slotuitkering over 1973 en tot de volledige uitkering over de volgende jaren. Op 29 juni 1973 zal een interim- uitkering betaalbaar worden gesteld van f 35. De directie verwacht de uitkering per participatie over het vergrote kapitaal in 1973 ten minste te kunnen handhaven. De claimhandel begint op 18 juni, terwijl de storting is bepaald op 9 juli, aldus het emissie- prospectus. DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft in zijn jaarlijkse advies over een rouleringsschema voor spreiding van collectieve bedrijfsvakanties aan de minister van Sociale Zaken een uitbreiding van het tijdvak voor vakantie spreiding bepleit tot acht weken. Het bestuur merkt op dat het rouleringsschema tot dusverre een periode van zes weken omvatte. WILLEMSTAD, CURASAO Vene zuela wil een liberalisatie van de handel naar de Nederlandse Antillen als com pensatie voor de opheffing van de zo genaamde „Antillenrechten”. Tijdens het bezoek van de Antilliaanse minister-president Ronchi J. Isa in maart aan Venezuela, kondigde de Vene zolaanse president Rafael Calera de af schaffing aan van de exra heffing die wordt gelegd op produkten, die in Vene zuela uit de nAtillen worden ingevoerd. Resultaten Droge. De resultaten van wollenstoffenfabriek George Droge tot dusverre in 1973, zijn aanmerkelijk min der gunstig geweest dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Voor de rest van het jaar acht de directie het moeilijk zitfh aan een prognose te wagen. Vorig jaar steeg de bruto-exploitatiewinst van 966.278 tot ƒ1.3 mln en de netto-winst van 320.907 tot 338.103 Voorgesteld Minister Lubbers vindt dat de maatre- gely geen inbreuk is op het vrijhandels- beginsel. Uit het antwoord blijkt, dat het overleg tussen de Benelux en Japan nog niet is geëindigd. Op de vraag van het Kamerlid de voorlopige maatregel op nieuw in overweging te nemen zegt de minister daartoe geen aanleiding te zien. LONDEN. De Amerikaanse dollar heeft gisteren op de Europese wissel markten de gehele verbetering van de opening weer moeen prijsgeven. In Eu ropese bankiers- en beleggerskringen had men kritiek op de nieuwe economi sche maatregelen die president Nixon heeft bekendgemaakt. Onroerende goederen. Op 25 juni srtaat de inschrijving open op de uitgifte van 14.455 participaties aan toonder in bewijzen van één en een-tiende parti cipatie beleggingsfonds onroerende goederen tegen de prijs van 1100 per bewijs van één participatie en ƒ110 per bewijs van één-tiende participatie. Schiphol: de meeste sigaretten, si garen, jonge Bokma en Chanel no. 5; Zestienhoven: sigaretten; Düsseldorf: gin, cognac en whis ky; Frankfurt: wodka; München: vodka en whisky; Parijs (Orly): Gauloises en Carven Ma Griffe parfum; Londen: Chanel no. 5 Eau de Toilette; Transavia (in het vliegtuig): siga ren; British Rail (aan boord): sherry en Miss Dior Eau de Tpilet- te; North Sea Ferries (aan boord): sigaren en Miss Dior par fum; Transport Ferry Service (aan boord): cognac en sherry. Dit blijkt uit de besprekingen op amb telijk niveau, die sinds dinsdag tussen v Venezuela en de Antillen worden gehou den over de afschaffing van deze rech- ten. Daar ga je dan met je mooie theorie ën over wat je allemaal goedkoper zal inslaan. Drankje duurder dan in de cash-and-carry. Sigaartje duurder dan thuis op de hoek van de straat. PARIJS. Deskundigen uit de 24 landen van de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling (Oeso) hebben woensdag en gisteren in Parijs achter gesloten deuren vergaderd over de oliesituatie. MUIDEN. De algemene gang van zaken in 1972 bij Koninklijke Neder landsche Springstoffenfabrieken heeft, in overeenstemming met de prognose, geen reden tot onverdeelde tevredenheid ge geven. In de acht maanden dat K.N.S.F. optrad als producent daalde de omzet vrij aanzienlijk. Deze achteruitgang ge voegd bij stijgende loonkosten en overi ge bedrijfskosten had een ongunstige uitwerking op het resultaat. Deze ont wikkeling zette zich voort in de laatste vier maanden, dus na de oprichting van de werkmaatschappij Muiden Chemie BV. Het laatste deel van 1972 stond geheel in het teken van de explosie op 8 december bij Muiden Chemie. Door deze gebeurtenis werd, aldus het jaarver slag, alle prognoses en verwachtingen t.o.v. de ontwikkeling van deze dochte ronderneming van de K.N.S.F. en Dyna- mit Nobel grondig de bodem ingeslagen en werd een volledige heroriëntering noodzakelijk. Dit noopte tot ingrijpende maatregelen ter zake van de balans waardering van deze deelneming, alsme de het treffen van verdere voorzieningen voor de toekomst. Mede door de langdu rige stilstand, leed Muiden Chemie een verlies van 1,5 mln. Het bruto resultaat van de K.N.S.F. daalde vorig jaar van f 5,8 mln tot 4,2 mln op een omzet van 7,5 mln (9,1 mln) en de netto-winst van 237.288 tot 141.275. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 10 naar 6 pet. De verwachting lijkt gewettigd, aldus de directie, dat dit uitkeringspercentage de eerstkomende jaren ook zonder positieve bijdrage van Muiden Chemie aan het resultaat van de K.N.S.F. gehandhaafd zal kunnen worden. Van zaterdag 29 juni t.m. zaterdag 13 juli 1974: het westen van ons land (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en het gedeelte van Gelderland ten noorden en ten westen van de rivieren) plus de metaalindustrie. Van zaterdag 13 juli t.m. 27 juli: het oosten en het noorden plus de bouw- en nevenbedrijven en de textielindustrie. Van zaterdag 27 juli t.m. zaterdag 10 augustus: het gedeelte van ons land ten zuiden van de grote rivieren (Noord-Bra- bant, Limburg en Zeeland). De Stichting van de Arbeid merkt ook I Voorbeelden zijn: de vervaardiging van gascentrifuges voor de Nederlandse isotopenscheidingsfabriek in Almelo en de oprichting van Interfuel b.v. Deze onderneming stelt zich ten doel kennis I en ervaring te verzamelen op het gebied van de fabricage van splijtstofelementen. I In beide gevallen heeft het RCN een essentiële rol gespeeld bij het aan de industriële toepassing voorafgegane on- derzoekontwikkelingswerk. Een belangrijk deel van het door het RCN uitgevoerde onderzoek is gericht op de ontwikkeling van de snelle met na trium gekoelde kweekreactor. Reeds sinds 1967 wordt dit onderzoek uitge voerd in samenwerking met de andere Beneluxlanden en Duitsland. De werk zaamheden van het RCN in deze samen werking betreffen vooral de veiligheid van dit type reactor. Van toenemend belang hierbij is, dat het RCN kan beschikken over de hoge flux-reactor met zijn bestralingsmogelijkheden. Ook aan de ontwikkelingen van de De nu langere vakanties van werkne mers het centraleakkoord 1973 gaat uit van een basisvakantie van twintig dagen in 1975 heeft er mede toe bijgedragen dat er thans geen sprake meer is van een verminderde druk op het hoogseizoen. Het bestuur van de stichting meent dan ook dat een uitbrei ding van het spreidingstijdvak tot acht weken onontkoombaar is. Het bestuur blijft van mening dat een meer fundamentele aanpak van het ge hele vraagstuk van vakantiespreiding noodzakelijk is. Het brengt de minister het stichtingsadvies van vorig jaar juni in herinnering, waarin het een breed opgezette studie over dat vraagstuk, in samenhang met de schoolvakanties, heeft aanbevolen. Als het mogelijk zou blijken dat de bewindslieden van Sociale Zaken en van Onderwijs een uitgebreider tijdvak voor vakantiespreiding van acht weken in 1975 verwezenlijken, dan zal dat gevol gen hebben voor het rouleringsschema. Daarom wil het bestuur van de stichting het huidige advies beperken tot 1974. Zodra er meer inzicht is over een in 1975 te verwerkelijken oplossing, zal hel AMSTELVEEN. De KLM heeft in het boekjaar 1972-1973 een verlies gele den van 47,9 mln tegen een verlies van ƒ96,3 mln in het vorige boekjaar. De bedrijfsinkomsten stegen in het per 31 maart 1973 geëindigde boekjaar met 13 percent tot 1628,8 mln, terwijl de be drijfskosten met 10 pet stegen tot ƒ1671,0 mln). Oplossing energieprobleem moeilijk vooral dacht aan maatregelen die ver kwisting van energie voorkomen of af remmen, aan toewijzing van voorraden en invoer in noodsituaties en periodes van schaarste en aan maatregelen in het belang van het milieu. Voor Europa moet er dan een gemeenschappelijk energiebeleid komen. De olie-importlanden dienen een brede samenwerking met de olie-exportlanden na te streven, die volstrekt niet beperkt mag blijven tot olie en die op de lange termijn gericht moet zijn, aldus mr. Wagner. Maar gelukkig: Schiphol is tenminste nog een heel erg goedkope onder de taxfree-shops. Zeg over het al gemeen maar: dé goedkoopste én de best gesorteerde. Zestienhoven is dan voor de meeste drankjes en parfumerieën alweer een stuk duurder, volgens de Consumenten bond. Het bedrijfsresultaat komt derhalve uit op een negatief saldo van f 42,2 mln (min 77,7 mln) en de „overige posten” gaven per saldo een verlies van ƒ5,7 mln te zien tegen een verlies van 18,6 mln in het vorige boekjaar. Het verlies per gewoon aandeel was f 15,42 tegen een verlies van 31,02 in 1971-197 2. De „overige posten” zijn als volgt samengesteld: 5,1 mln winst werd ge boekt uit verkoop vliegend materieel 2,9 mln), per saldo werd 12,9 mln verlies aan interest geleden (verlies van 6,3 mln) en het saldo van overige baten en lasten was het afgelopen boek jaar f 2,1 mln positief tegen 15,2 mln negatief in 1971-1972, zo meldt de KLM. Aardappelen. De uitvoer van aardappe len zal dit jaar nog groter zijn dan vorig jaar, toen al een top werd bereikt. De export van consumptie aardappelen en aardappelprodukten zal de miljoen ton overschrijden, die van pootaradappelen de driehonderd duizend ton. Aldus de heer J. M. Glotzbach, directeur van het Produkt- schap voor aardappelen. voor een periode van twintig jaar nieuw zijn geregeld. Met Nigeria is een „partici- patie-overeenkomst” gesloten die pro- wordt een onveranderd dividend van 15 pet. De omzet in guldens was 0,8 pet lager, zo blijkt uit het jaarverslag. nog over „participatie” in Libië en Zuid- Irak, aldus de president-directeur. landen in tijden van tekorten de be schikbare olie onder elkaar zouden moe ten vendelen. dit opzicht is de noodzaak van een zekere mate van samenwerking tussen de importlanden, waarbi mr. Wagner Grofsmederij. Het bedrijfsresultaat van NV Koninklijke Nederlandsche Grof smederij is in 1972 ongunstig beïnvloed door de onderbezetting van verschei dene factoren. Er vond een sterke teruggang plaats in aanvragen en op drachten. De omzet daalde van ƒ34,3 mln tot ƒ33,5 mln, waarvan 9 pet. voor export. Per saldo werd een ver lies geleden van ƒ0,5 mln (v.j. even eens een half miljoen verlies). Op nieuw moet het dividend worden ge passeerd, aldus het jaarverslag. Voor het laatst werd dividend betaald over 1969 (7 pet). Omzet Kiene. De omzet van Klene’s Suikerwarenfabriek NV heeft zich tot nu toe dit jaar ontwikkeld overeen komstig dezelfde periode van 1972. Voorlopig bestaat nog geen behoefte aan vreemd geld, zodat verhoging van het kapitaal achterwege kan blijven. 1 w i| J - - i f j,

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21