ZOETEMELK IN EN UIT LEIDERSTRUI Derde ronde AVRO-toernooi: louter remises Wimbledon- ploeg POSITIE VAN TIMMAN TEGEN EFIM GELLER NU REDDELOOS is wel genoeg Rusland ontbrak op openingsdag van EK dammen SCHAAKHERINNERINGEN Capablanca dwong Fine half punt af Jan Klijnjan naar Frankrijk r 1SP0R1WBM Drie maal vals bij schaatssport „Als FC Barcelona beter betaalt, dan ga ik weg 0^4 95 «I Poulidor aan kop in Midi Libre JOHAN CRUYFF TEGEN SPAANS PERSBUREAU: 24 25 1973 VRIJDAG 15 JUNI I Niet bijzonder A 35 F 0 x (Van onze sportredactie) 'las (Van een speciale verslaggever) JAN TIMMAN: verlies dichtbij (Van onze schaakmedewerker) CAPABLANCA: remise LISSABON. Volgens het Spaanse persbureau EFE ziet Johan Cruyff wel degelijk mogelijkheden onder con tract te komen bjj FC Barcelona. Volgens EFE heeft Cruyff in zijn Portugese vakantieoord Albufeira de Algarve de volgende uitspraken gedaan: „Als Barcelona mtf beter wil betalen dan Ajax, zal ik niet aarzelen met deze Spaanse club een contract te sluiten. van Wstduitse Henk Timman, bestuurslid van Ajax, hechtte geen waar de aan de uitspraken van Cruytf. „Wij van Ajax stellen ons op het standpunt dat Cruyff niet weg kan, aangezien hij tot 1977 contractueel Is gebonden. Of wat hij nu gezegd zou hebben op waarheid berust, dat kan ik niet beoordelen De ene dag lees je dat Cruyff het prima naar zijn zin heeft in Nederland en de volgende dag dat hij weg wil Zoek het dan maar uit.” „Overigens ben ik de mening toegedaan dat dit alles voortspruit uit een concurrentiestrijd tussen Barcelona en Real Madrid. Real heeft nu Günther Netzer gecontrac teerd en dus moet Barcelona allerlei pogingen in het werk stellen om iets terug te doen. Maar Ajax weet nergens van. De voorzitter en secretaris van Barcelona zijn eerste pink sterdag uit Amsterdam vertrokken en sindsdien hebben wij met hen geen contact meer gehad.” broken, maar Timmans hoop op remise is nu vrijwel verdwenen. Geiler combi neerde namelijk zijn jacht op Timmans wanhopig rondspringende paard met het vlechten van een matnet.Het mat kon Timman nog net voorkomen, maar hij verliest een tweede pion en zodoende hoogstwaarschijnlijk zijn eerste partij. TIM KRABBÉ Nederland won in de eerste ronde met 60 van Tsjecho-Slowakije. Sij brands versloeg Sanka, Wiersma (net op tijd in het Italiaanse Ortisei gearriveerd) klop te Sedlacek en Hermelink wees Andrasi terug. Vandaag speelt Nederland tegen Zwitserland, dat gisteren met 33 gelijk speelde tegen België. Dit heeft de internationale voetbal fe deratie (FIFA) donderdag in Zürich be kend gemaakt. De loting heeft onder auspiciën plaats van het organisatieco mité. De voorlopige schorsing van Ball blijft van kracht totdat de tuchtcommissie van H Tijdens zijn Spaanse toernee heeft FC Utrecht met 21 verloren van Elche (tweede divisie). was die heel vlug door zwart gewonnen zou gaan worden, en toen kort daarna de verpletterende mededeling doorkwam dat er remise was gegeven, snelde Don ner naar beneden, roepende dat er dan wel iets heel bijzonders moest zijn ge beurd. Ik ben een professionele voetballer en daarom heb ik geen voorkeur voor een bepaalde club. Wat mij interesseert is geld verdienen, zoveel mogelijk geld tot 1978, wanneer ik mijn voetbalcarrière denk te beëindigen. Tot dan toe zal ik spelen voor de club, die mij het meeste geld biedt. Ove rigens lijkt het mij heerlijk naar Barcelona te gaan. Ik hou van het Catalaanse klimaat en bovendien ligt deze streek niet al te ver van Nederland.” MONTPELLIER Raymond Poulidor is als winnaar naar voren gekomen van de eerste dag van de Midi Libre. De Franse routinier nam gisteren in het tweede gedeelte van de eerste etappe (een rit over 90 kilometer van Sete naar Montpellier) de leiding over van Joop Zoetemelk, die met groot machtsvertoon in de ochtenduren de afstand tussen Narbonnen en Sete (86 kilometer) als eerste had overbrugd. In het tweede gedeelte miste de Nederlandse hoop voor de Tour de France echter de slag. Alan Ball, de Engelse international die in de wedstrijd tegen Polen op 6 juni uit het veld werd gezonden, is door het bestuur van de FIFA voorlopig uit gesloten voor internationale wedstrijden de strijd. Jong en oud staan nog door elkaar heen op de tabel, en in hun onderlinge partijen kan Geiler het meermalen genoemde eindspel gebruiken om de stand weer met 33 gelijk te maken. ORTISEI Grootste verrassing op de openingsdag van het toernooi om de Europese titel voor damteams: het weg blijven van de Russische ploeg. Mochten de Russen ook vandaag nog niet arrive ren (doen zij dat wel, dan mag zij de gisteren uitgestelde wedstrijd tegen Ita lië nog inhalen) dan zal een dubbelron- dig toernooi worden gespeeld, in dat geval uiteraard met Nederland als grote favoriet. Helmut Haller, de Westduitse voetbal- /eteraan die zeer lange tijd in Italië heeft gespeeld (het laatst bij Juventus), zal de laatste jaren van zijn carrière slijten in zijn vaderland. FC Augusburg, een club in de Regionalliga, heeft 44.000 mark (gulden) betaald aan Juventus en zal nog eens de helft van de recette van een speciaal voor de aankoop van Haller georganiseerde wedstrijd overmaken aan de Italiaanse vereniging. Haller is FC Augsburg blijkbaar nog zeer veel waard. Hij krijgt een salaris van 60.000 mark per jaar. Zijn contract loopt voorlopig tot in 1976. De Oostduitse atlete Renate Stecher heeft in het Poolse Potsdam de 100 meter in 11 en de 200 meter in 22,7 gelopen. In Parijs werd Trudy Wunderink-Ruth in 54,6 derde op de 400 meter. De Zwitser Josef Fuchs won gisteren de proloog van de Ronde van Zwitser land. Voorts is besloten de rode en groene startlijn, die nu op 1.50 meter van al- kaar liggen, op 75 cm. van elkaar te plaatsen. Teneinde de problemen van onzuivere starts te verminderen zijn de startcommando’s enigszins gewijzigd. Op het commando „naar de start” glijdt de rijder tussentwee lijnen. Hij gaat voor de rode lijn rechtop staan. Bij het com mando „klaar” neemt hij de starthou- ding aan, waarna het schot valt. Tenslotte werd een nieuwe regeling aanvaard met betrekking tot de drie valse starts. Besloten is dat niemand die driemaal vals start op de desbetreffende afstand wordt gediskwalificeerd. Hij be houdt het recht aan de wedstrijden op de andere afstanden deel te nemen. Een Nederlands voorstel vooor officiële er kenning van het uurrecord op 400 meter banen zal in het volgende congres op nieuw aan de orde worden gesteld. De Nederlandse delegatie is gevraagd voor het uurrecord conceptreglementen op te stellen, die ter bestudering naar de afge vaardigden van de landen dienen te wor den gestuurd. DEN HAAG De Nederlandse ploeg voor Wimbledon bestaat uit 12 personen, bij wie twee veteranen. Door het organi satiecomité zijn geaccepteerd: Betty Stöve, Marijke Schaar en Trudy Walhof en het enkelspel en de dubbelspelen bij de dames en Tom Okker in enkelspel en dubbelspel bij de heren. Fred Hemmes, Jan Hordijk en Elly Appel zijn geaccep teerd in het gemengd dubbelspel en zullen voor de enkelspelen en heren- en damesdubbelspelen kwalificatiewedstrij - den moeten spelen. Hetzelfde geldt voor Rolf Thung en Tine Zwaan. Nora Lautenslager-Blom en Nellemie- ke Brouwers zullen zich via het kwalifi catietoernooi, dat maandag begint, moe ten trachten zich te plaatsen voor resp. het damesenkelspel en het damesdubbel- spel. GeilerTimman werd ’s a vonds laat na 76 zetten voor de derde maal afge- JOHAN CRUYFF: hoogste bieder Algemeen klassement na de eerste dag: 1. Poulidor (Fr.) 4.08.41, 2. Tollet (Fr.) op 14 sec., 3. Firminho (Port.) z.t., 4. Bellone (Fr.) op 23 sec., 5. Martin Fr.) op 30 sec., 6. Julien (Fr.) op 30 sec., 7. Danguillaume (Fr.) op 32 sec., 14. Zoete melk (Ned.) op 54 sec., 16. De Koning (Ned.) op 1.41.37, 37 Pustjens (Ned.) op 1.55, 38. Kelleners (Ned.) op 1.57, 39. De Leeuw (Ned.) op 2.00, 51. Krekels (Ned.) op 2.17, 53. Tabak (Ned.) z.t., 56. Prinsen Ned.) z.t., 71. Janbroers (Ned.) op 3.05. ROTTERDAM. Jan Klijnjan gaaf Sparta verlaten. Zowel de Rotterdamse eredivisieclub als Klijnjan bereikte vol ledige overeenstemming met de Franse eerste divisieclub Sochaux over een transfer. Klijnjan zal met ingang var het nieuwe seizoen zijn debuut in he' Franse profvoetbal maken. JOOP ZOETEMELK: trui snel kwijt JAN KLIJNJAN: naar Sochaux De loting voor de groepenindeling van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal in West-Duitsland vindt op 5 januari in Frankfurt plaats. De Fransman Bernard Bourreau heeft donderdag de eerste etappe gewon nen van de wielerronde van Italië voor amateurs. Hij legde de 124 km van Arezzo naar Bibbiena af in 2 uur 51 min. De Italiaan Gaetano Baroncelli werd tweede met een .achterstand van drie séconden. Zijn landgenoot Mini derde op zes sec. De manier waarop Zoetemelk in Sete zegevierde, was zonder meer imponere- rend. In een magistrale beklimming van de Mont Saint Clair nam hij in twee kilometer een voorprong van vijf se conden op de Belg Van Neste en van zestien seconden op de Fransman Marti nez. Gevestigde reputaties als Poulidor. Guimard, Van Impe en Agosttoho liepen een achterstand op van respectievelijk 21, 28, 33 en 35 seconden. In de etappe van Sete naar Montpel lier ontsnapte al na 20 kilometer een achttal renners, onder wie de Fransman Tollet, op dat moment de best geplaatste renner met een achterstand van 25 se conden op Zoetemelk. Na 27 kilometer had het groepje een voorsprong van twee minuten opgebouwd. Onder leiding van de Fransen Poulidor en Dangulllau- me werd een tegenaanval ingezet. Een tiental kilometers voor Montpellier was de ontsnapping ongedaan gemaakt, zij het dan dat het peloton in twee delen uiteen was gevallen. Zoetemelk bevond zich in de tweede groep die een achter stand van bijna anderhalve minuut op liep. In het zicht van de finish zetten Danguillaume, de Belg Verstraeten en de Fransman Largeau de slotaanval in. Zij slaagden erin een gat te slaan en in de eindsprint won Danguillaume gemakke lijk. Het ging er in die partij (woensdag tweemaal afgebroken) om, of Timman ditmaal zijn gebruikelijke slechte toer- nooistart zou kunnen ontgaan. Al zo vaak is zijn uiteinde! lijke score ontluis terd door in de eerste ronden onnodig verloren partijen, al verschillende malen heeft hem dat het behalen van groot- meesterresultaten verhinderd. Timman zelf geloofde ’s middags nadat hij remise had behaald tegen koploper Sax, niet zo erg meer in die andere remise. Ja, als Geiler hem zou toestaan met zijn paard naar het meestal bela chelijke, maar nu reddende hoekveld hl te springen, dan zou zijn pion eeuwig gedekt staan en zijn koning tempozetten, kunnen doen tot de Rus remise, gaf, maar de grap was nu juist dat .(Teller' het aan dat paard van Timman kon beletten dat verre veld hl, waar men doorgaans tegenstanders met plezier hun materiaal nutteloos ziet maken, te berei ken. Analyses met Langeweg, Ree (beiden toeschouwers) en Andersson leerden trouwens dat Geiler ook nog andere winstmethoden had, zodat deze zijn ne derlaag uit de eerste ronde tegen Szabo kan uitwissen en Timman samen met Ivkov op de laatste plaats terechtkomt. In de nog enigermate aardige partij van gisteren, IvkovAndersson, zag het er lang naar uit dat Ivkov helemaal alleen op die laatste plaats terecht zou komen: het leek dat hij glad verloren stond. In de demonstratiezaal kwam er dan ook van niemand protest toen Don ner beweerde dat dit typisch een stelling behalve de wetenschappelijkheid, ook nimmer de fantasie ontbreekt”. In zijn winstpartij tegen Reshevsky wa ren vele van deze elementen terug te vinden, een streling voor het oog van elke fijnproever. De vrij kleurloze remise tussen Flohr en Keres stond daarbij ditmaal in fel contrast. Stand na drie ronden: Fine 2‘/i pnt., Alje chin 2, Botwinnik, Capablanca, Euwe en Keres P/t, Flohr 1, Reshevsky ’/z. HILVERSUM. Gisteren eindigden in de derde ronde van het AVRO-schaak- toernooi alle partijen zoals ze waren begonnen: gelijk. Erg veel interessants gebeurde er niet. Dat de leukste moge lijkheden zich niet voordeden op de borden van de grootmeesters in de speelzaal (maar die mogen de stukken alleen gebruiken om er officiële zetten Het Italiaanse voetbalelftal heeft gis teravond voor het eerst een overwinning op Engeland behaald: 2-0. Anastasi scoorde in de 37e minuut van de eerste helft, Capello tien minuten na de her vatting. Aan het doelpunt van Capello kleefde overigens duidelijk een buiten- spelsmaakje. De wedstrijd, voor 60.000 toeschouwers in Turijn gespeeld, stond op een zeer matig peil, met name aan de kant van de Engelsen. De Engelse verde diger Hughes kreeg de gele kaart na een harde charge tegen Causio. Voor aan voerder Bobby Moore van Engeland had de ontmoeting toch een vreugdevol tint je: Moore speelde zijn 107de interland wedstrijd en nam daarmee het „wereld record” over van zijn landgenoot Billv Wright. de FIFA een definitieve uitspraak heeft gedaan. De verwachting is dat Ball voor een wedstrijd zal worden geschorst. Dat impliceert dat Ball dan niet zal kunnen spelen in de return tegen Polen op 17 oktober, een wedstrijd die evenals de eerste ontmoeting geldt voor de kwa lificatie voor het toernooi om het we reldkampioenschap. KOPENHAGEN. Donderdag zijn tijdens de commissievergadering van het ISU-congres in Kopenhagen enkele pro cedurewijzigingen aangebracht bij de hardrijwedsirijden. Besloten is dat bij de loting van de paren al zal worden vast gesteld welke rijder de binnenbaan heeft en welke de buitenbaan. Degene die als eerste wordt genoemd vertrekt op de binnenbaan. Indien de paring wordt vastgesteld aan de hand van een rang schikking van een voorgaande afstand zal de deelnemer met de lagere plaats op de binnenbaan starten. Heel verrassend staan nu nog steeds de beide Hongaren, Szabo en Sax, oudste en jongste deelnemer aan het toernooi, bovenaan. Sax hield gisteren een met c3 door Timman behandelde Siciliaan met niet al te veel moeite remise, en Szabo en Poloegajewski deden er allebei niets aan. En misschien dat de spelers in de partij LjubojevicGeiler wel wilden, maar soms is het gewoon de stelling die zich tegen strijdlustige spelers lijkt te keren: in de bedoelde partij kwamen zowat alle stukken op plaatsen te staan waar de beste mogelijkheid een afruil was. Maar Szabo en Sax, die twee Russen overwinnaars uit de eerste ronde (Szabo deed het heel fraai met een slotstelling waarin Geiler, ondanks dat hij twee dames had en aan zet was, mat net kon ontgaan, Sax daarentegen had er in verloren stelling een ongekende blunder reeks van Poloegajewski voor nodig) hebben nu de beide Russen al weer achter zich aan, want die sloegen beide in de tweede ronde meteen terug. Nog maals, als Geiler inderdaad van Timman wint. Veel tekening is er dus nog niet in Reen fusie aan te gaan. Marijke Schaar heeft zich' geplaatst voor de kwartfinales damesenkelspel van de kampioenschappen van West- Duitsland. Ze versloeg de Heidi Orth met 76, 75. RBC en Noordwijk, resp. kampioen bij het zondag- en het zaterdagamateur- voetbal, spelen op 23 en 27 juni om het algemeen kampioenschap. De eerste ont moeting is in Noordwijk. Tine Zwaan heeft in de kwartfinales damesenkelspel van het toernooi in Bec kenham verloren van de Amerikaanse Jean Anthony: 16, 16. De ovengrote meerderheid (64 van de 97) van de tennisprofs ig voor een boy cot van Wimbledon indien de schorsing van de Joegoslaaf Pilic wordt gehand haafd. Feyenoord en Dick Schneider hebbei in principe overeenstemming bereik' over een langlopend contract. De aan voerder van Feyenoord zal voor vijf jaar aan de Stadionclub worden verbon den. De uitslagen: Szabo (Hong)Poloega- jevski (Rusl.) ’/z'/2, Timman (Ned) Saz (Hong) VzVz, Ljubojevic (J.-Sl) Geiler (Rusl.) Vz—Vz, Ivkov (J.-Sl.)— Andersson (Zw.) VzVz. Stand na drie ronden: 1-2: Sax en Szabo 2 pnt.; 3-5: Ljubojevic, Andersson en Poloegajevski allen l*/z pnt.; 6. Timman 1 pnt en 1 afg. partij. 7. Ivkov 2 pnit; 8. Geiler l/z pnt en 1 afg. partij. mee te doen en helaas niet om elkaar op aardige mogelijkheden te wijzen) maar op de demonstratieborden waar Donner de partijen voor een voort durend meelevend publiek begrijpe lijk tracht te maken, was nog tot daar aan toe, maar ook het interessant ste dat op die demonstratieborden was te zien, was maar half uit deze ronde: de analyse van de afgebroken partij GeilerTimman uit de tweede ronde. ROTTERDAM Leider Reuben Fine trad in de derde ronde aan tegen Capablanca en leek regelrecht op de derde achtereenvolgende triomf af te stevenen. Hij aarzelde toe te slaan en dat was voor Capablanca het sein met enkele fijn gekozen zetten het getij te doen keren. Nu was het Fine die alle hulptroepen moest laten aanrukken om onheil te voorkomen. Ook hij slaagde op zijn beurt, waarop beide spelers remise overeen kwamen. Voor Nederland was de strijd AljechinEuwe de wedstrijd van de dag. Aljechin, de man die zijn wereldtitel aan Euwe verspeelde en hem ook op Euwe her overde, bewonderde de Nederlander om zijn openingskennis en had zich wellicht daarom juist op dit onder deel van het spel terdege voorbereid. In het zogenaamde Slavisch dame- gambiet diende hij Euwe reeds vanaf de negende zet een aantal problemen op, die de Nederlander langzaam maar zeker boven het hoofd groeiden. Een kolossaal loperpaar droeg be langrijk bij aan de uiteindelijke winst van de wereldkampioen. De befaamde schaakmeester dr. Xavier Tartakower heeft eens over Botwinnik geschreven: „Niet slechts uiterlijk (d.w.z. in de resultaten), ook innnerlijk (d-i. in de partijen) kan men de volgende eigenschappen van Botwinnik vaststellen: een ernstig en wilskrachtig karakter, veelzijdigheid, het zoeken naar nieuwe wegen. Dit laatste schakelt ook alle dogmatiek uit, zodat aan Botwinniks partijen, Maar eigenlijk was het zo bijzonder niet: ten eerste was het voordeel van Andersson, hoewel bestaande uit een pluspion (onderdeel van twee verbonden vrijpionnen in het centrum) minder groot dan het leek, en verder is het echt al wel vaker voorgekomen dat een grootmeester een voordeeltje liet verzan den. Andersson legde dat, vriendelijk glimlachend als altijd, geduldig uit. „Je hebt Winnend voordeel laten glippen, niet?” „Wanneer bedoel je, gisteren of vandaag? Nee, vandaag was hij niet win nend, gisteren wel”. Hij bedoelde zijn partij tegen de ande re Joegoslaaf, Ljubojevic, waarin hij een groter voordeel had laten verzanden. Als I hij beide partijen gewonnen had, zou hij alleen bovenaan hebben gestaan. Zijn spel maakt indruk: nadat gisteren Ivkov een wig in zijn pionnenstelling had toe gelaten, kwam hij er lang niet meer aan te pas, al was later ook weer de manier waarop hij de stelling wist te houden, heel slim. Op 1 juli zullen alle Nederlandse korfballers(sters) verenigd zijn in één bond, het KNKV. De Koninklijke Neder landse Korfbalbond (KNKB) en de Christelijke Korfbalbond (CKB) hebben na een overleg van vijf jaar besloten

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25