Alamsjah naar Soeharto G Van der Stoel stelt voor beginselverklaring op te stellen Geen fraude bij examens zeevaartscholen kan 3 juli Colportagewet krijgt Kamer steun van Se vo GW» We Autogordels in heel Europa verplicht we beginnen ANTIEK „DE OUDE EIK” Wagenweg 150 - Haarlem 023 - 316523 - 315671 „Helsinki” dit dig] ll 11 II ft L - NATO mi? WAARSCHIJNLIJK IN VERBAND MET CORRUPTIE-KWESTIE Veel meer werk voor Reddingmaatschappij Registratie en afkoelingsperiode voorgesteld PRINCIPEBESLUIT RAAD VAN VERKEERSMINISTERS: Interpellatie over wegvervoer dinsdag ANTIEK i! I 1973 15 JUNI V R IJ D A G VRUD 2 ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) Bezwaren Maximumgrens MBFR Steun (Van onze verkeersredactie) Aangegespt Railgebonden .2 .2 COI DEN HAAG. In 18 Oost- en Westeuropese landen wordt de auto gordel verplicht om te dragen tijdens het rijden. Dit principebesluit is genomen tijdens het overleg van de Europese Raad van Verkeersministers, die woensdag en gisteren in Den Haag bijeen zijn geweest onder voor zitterschap van minister Westerterp. Voor de meeste landen, waaronder Nederland en Frankrijk, heeft het besluit minder directe betekenis, omdat zij al besloten hadden dat de gordels tijdens het rijden aangegespt moeten zijn. F - I JpöK I Ml Antiek - Antiek - Antiek - Antiek (Van onze Haagse redactie) Antiek - Antiek - Antiek - Antiek Nederlands initiatief in Kopenhagen (Van onze onderwijsrediacteur) (Van onze parlementsredactie) exclusief 1972 en van Het initiatief van de Nederlandse mi nister verraadt drie wensen: DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Schakel (ARP) zal dinsdagavond minis ter Westerterp van Verkeer en Water staat en staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken interpelleren over het wegvervoer op West-Duitsland. De Kamer stelde dit tijdstip gisteren vast. 19 16 24 20 16 23 17 20 17 25 18 uur uur 0.1 0.5 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o 1 o o o o o o o o o o o o o o o 1 o o o o Minder uitvoerig, hoewel in dezelfde zin, spraken eerder de Canadese minister Minister Westerterp merkte ten aanzien van het aantal vergunningen voor grens overschrijdend vrachtverkeer op, dat men hierover in grote lijnen overeenstem ming had weten te bereiken, „al moet ik daaraan toevoegenx dat het stelsel van reerde zonder de Nederlandse autori teiten te informeren, de corruptie al leen maar op grotere schaal voort. In contracten met Nederlandse le veranciers had Pekuneg commissies bedongen van 30 tot 100 procent van de nettoprys van de geleverde goe deren. De Nederlandse bedrijven die via de Pekuneg-contracten aan Indo- Russen hebben in Wenen inmiddels al 31 december aangeboden; dat is evenwel door het Westen geweigerd en Van der Stoel is momenteel niet zonder hoop dat zij uiteindelijk aan de verlangens van de NAVO-landen zullen toegeven. DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren het wetsvoorstel, dat misbruik bij colportage wil tegen gaan, met instemming ontvan gen. Het wetsontwerp, dat vijf jaar in de administratieve molen heeft gezeten voordat het in het parlement kon ko men, wil sterke beperkingen opleggen aan colporteurs. De minister Nederland „op De sn en 15 1 z ver. z zo w n 7 4 3 5 5 5 7 2 10 7 7 20 15 7 12 9 6 13 6 8 18 16 10 7 14 17 13 5 18 6 7 18 19 8 8 16 14 18 gens prijspeil BTW”. VRIJ ENTREE TE KOOP GEVRAAGD Mooi antiek o.a. kristal, porse lein, tin, koper en meubelen. Aanb. tel. 023-322008- 315671-316523. JOH. J. Ph. v.d. TAK 5 5’ De n bassadf resolut: Scali 7 Veiligh draagt lutie, aanmo* De 1 over h verdaa 16 juli ken. V- belang: bezoek Brezjnj De Bilt Deelen Eelde Eindhoven 41 4 'fi "fi 4! s w s s NEW Verenig op de 1 Veiligh bij mo Scali, b nieuwe nar Jai 3 y 3 5’ Oude Groenmarkt 12, Haarlem (achter de grote kerk) Hier treft u de grootste voorraad antiek van West-Nederland tegen lage tot redelijke prijzen. 44 4! 's l VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Vrij warm met later kans op onweer. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden boven normaal. Maxi mum temperatuur: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 19 juni: minimum 10, maximum 21 graden. zeescheepvaart. De Westduitse minister van verkeer Lauritsen had woensdag een warm pleidooi gehouden voor de ont wikkeling van een railgebonden vervoer middel, waarmee zeer hoge snelheden kunnen worden bereikt en tijdige inter nationale afspraken voor de uitvoering. AI met al is het wel duidelijk dat de NAVO een flinke prijs heeft moeten betalen voor deze enorm belangrijke on derhandelingsronden. „Er zijn”, zo zei Van der Stoel dan ook, „wensen overge bleven, maar we hebben toch een grondslag gevonden om te gaan onder handelen”. „Ik ben echter van mening dat de verplichting tot dragen kan bijdragen tot vergroting van de verkeersveiligheid. Het is aangetoond dat 40 tot 50 percent van de dodelijke ongelukken voorkomen had kunnen worden ais de betrokkenen gordels hadden gedragen”, stelde htf. De minister wees in dit verband erop dat de Franse verplichting gordels te dragen ook zal gelden voor Nederlanders en andere niet-Franse ingezetenen) als zij in Frankrijk komen. Maar juist omdat er zoveel conflict stof ligt opgehoopt, kan Van der Stoels voorstel op talrijke bezwaren van uit eenlopende aard stuiten. Van Amerika, dat ongaarne om militaire en strategi sche redenen nog meer de Atlantische cohesie bedreigd ziet dan nu reeds het geval is; van Griekenland en Portugal uiteraard; van Franse zijde, waar men voor het hele idee van vernieuwing der Atlantische betrekkingen hoe dan ook niet warm loopt. Bevreesd voor een soortgelijke erva ring als zijn voormalige Noorse collega Cappelen twee jaar geleden in Lissabon opdeed (toen diens interventie over Griekenland en Portugal met ijzige stilte door de partners werd ontvangen, omdat de NAVO-raad niet het geschikte forum voor deze klachten werd geacht), heeft Van der Stoel uitsluitend over de begin selen gesproken die het bondgenootschap voor het publiek aanvaardbaar en ge loofwaardig moeten maken. Van tijd tot tijd zouden die landen dan gezamenlijk moeten nagaan of hun onderlinge betrekkingen aanpassingen van de beginselverklaring eisen en in hoeverre de doeleinden die erin ver meld staan metterdaad naderbij worden gebracht. Uitlating de Utrecl kingsvraag het Centr hebben in lijk gema king niet Vroegere van onge' einde vai overdreve: tot voor 1 zeventien wordt w land in miljoen ii De ver: zeden, ge' de de sne structuur hebben tc voorlonig ook de z van de b De afgere ver niet overheids: abortusw» schaduw pen. Het 1 regeling direct wi boortenve wel gerei geboorten dan direc afnemen, moeiinger De niei de bevoll daaromtn prognoses ningen oi de daart bruikbaai rijke voc ze veel bijvoorbe accommo van sate' ling van van wer op het g hulpverle Nieuwt Nederlands minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, heeft daarnaast een interessant initiatief geno men dat vorm bedoelt te geven aan een herziening van de Atlantische betrekkin gen, waartoe de Amerikanen onlangs hebben opgeroepen. Zijn voorstel tot het opstellen van een beginselverklaring over de Atlantische verhouding confron teert Griekenland en Portugal, ter zijde van het officiële NAVO-gebueren, met principes waaraan deze landen momen teel allerminst voldoen. KOPENHAGEN. De conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa kan op 3 juli te Helsinki beginnen. De ministers van buiten landse zaken van de 15 NAVO-landen hebben gisteren in de eerste fase van hun voorjaarsvergadering in de Deense hoofdstad zonder uitzondering positief gereageerd op de resultaten van het voorbereidend overleg. De NAVO heeft steeds als eis gesteld en met name Nederland heeft zich daar altijd erg over opgewonden dat over veiligheid en samenwerking ener zijds en over troepenvermindering an derzijds ongeveer tegelijkertijd moet worden gesproken. De Russen willen aan het beraad over de militaire zaken ech ter pas beginnen als de Veiligheidsconfe- rentie is afgelopen. De Amerikanen zullen nu Brezjnev de eis voorleggen dat over de MBFR (wederzijdse evenwichtige vermindering van de strijdkrachten) niet later dan 30 oktober het overleg moet beginnen. De Minister Westerterp was het daar mee eens „Wat dat betreft kun je afspraken niet vroeg genoeg maken”. Doelend op Frankrijk, zei hij: „Eén land wenste zich echter niet te binden, met als argument dat de nationale ontwikkelingen niet tegengehouden mogen worden wegens internationale afspraken.” Het doorbreken van de politieke im passe onder de Europese landen, waar aan in het raam van de EEG vooral de Fransen schuld hebben; Met de Veiligheidsconferentie nu defi nitief in het vooruitzicht, blijft de onze kerheid voortduren over de Russische bereidwilligheid om spoedig met de ont- wapeningsbesprekingen in Wenen te be ginnen. In Lelystad kunnen vrouwen die in verwachting zijn voortaan tijdens een „gesloten uur” gebruik maken van het zwembad. Tot dit staaltje prenatale zorg is besloten, om zwangere dames, die zich vaak wat „geremd” voelen in een bad gelegenheid, te vrijwaren van irritante belangstelling. uur uur n o nno no nw windst. 29 zw n nw o windst. 26 n nw n no nw windst. 30 17 18 15 16 18 16 19 15 28 windst. 25 nw no ozo no no w 24 15 14 32 28 21 19 windst. 28 27 Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zurich Istanboel Las Palmas Tunis De heren Keja (VVD) en Van der Mei (CHU) drongen in het algemeen aan op betere bescherming van de consument. De heer Waltmans (PPR) stelde voor ook de „Sentiments-Verkoop” via colpo- tage te verbieden. De D’66’er Terlouw stelde voor ook op tentoonstellingen ge sloten afbetalingstransacties onder de colportagewet te laten vervallen, omdat de wet alleen voorziet in colportage door huis-aan-huis-acties en in theaters e.d. waar mensen voor dit doel bij elkaar worden gebracht, al dan niet onder valse voorwendsels. De driejarige Erik van der Laars uit Dordrecht liep ernstige verwondingen aan een beentje op, toen hij dezer dagen in een hoeveelheid accuzuur stapte, die op een braakliggend terrein in de Dordt- se binnenstad uit gedumpte auto-accu’s was gelopen. Gespec. in 16e t/m 19e eeuwse EIKEN MEUBELEN De raad heeft ook besloten definitieve normen op te stellen voor het maximaal toelaatbare geluidsniveau van auto’s voor de jaren 1975 en 1980. Zij zijn lager dan de tegenwoordige. Drie CHU-Kamerleden hebben de ministers van Ontwikkelingssamenwer king en van Landbouw en Visserij ver zocht stappen te ondernemen om de broodverspilling in ons land drastisch te verminderen. Zo zou, menen zij, een bijdrage geleverd kunnen worden aan verbetering van de voedselsituatie in ontwikkelingslanden. goeding voor hun verlies van de Ne derlandse Kredietverzekeringsmaat- schappij in Amsterdam. „De leveran ties aan Indonesië”, alsmede de „com missies” voor de leden van het team- Pekuneg werden feitelijk uit de Ne derlandse belastingpot betaald, aldus Vrij Nederland. Volgende week doet de Haagse rechtbank uitspraak in het proces dat de Haagse zakenman A. David heeft aangespannen tegen de voorzitter van het team-Pekuneg. De heer David eist een commissie van 20 percent op, die hem zou zijn toegezegd voor zijn hulp bij het ontrafelen van de cor- ruptiepraktjjken waaraan Indonesiërs zich tijdens de regering van Soekarno in Nederland schuldig zouden hebben gemaakt. waren begonnen tijdens het bewind van president Soekarno. Kort nadat hij aan de macht was gekomen, stuurde president Soeharto een staatscommissie het zoge naamde team-Pekuneg naar Euro pa om de corruptie te onderzoeken. Volgens Vrij Nederland zette het team-Pekuneg, dat in Nederland ope- contingentering voor het wegvervoer tenminste op gespannen voet staat met het beginsel van het verdrag van Rome, dat een vrij verkeer van goederen, dien sten en kapitaal garandeert”. Griekenland en Portugal als „com promitterende” partners in een dwang positie manoeuvreren, waarbij de kwali teit van hun regimes periodiek aan een oordeel in Atlantische kring wordt on derworpen. De gc door de oorlogsn Afgevaa heeft. Kort van de Hugh regering rug zou tegen v heid na DEN HAAG. Er is bij de eindexa mens van de hogere zeevaartscholen geen fraude gepleegd. Dat is het -esul- taat van een onderzoek dat werd inge steld naar aanleiding van desbetreffende klachten van het VVD-Kamerlid me vrouw drs. N. Smif-Kroes. Begin van de week had het Kamerlid bij staatssecretaris Klein (hoger onder wijs) alarm geslagen, omdat uit wilde verhalen aan de hogere zeevaartscholen in Vlissingen en Utrecht zou zijn af te leiden, dat studenten aldaar tevoren in zage hadden gehad in de opgave elektro techniek van het eindexamen. Weer la binnen- en buitenland Vijftien Nederlanders zullen dinsdag 19 juni pogingen ondernemen om zo lang mogelijk op eigen kracht in de lucht te blijven na een sprong van een zes meter hoog platform. Dat gebeurt in ,De Oude Haven” van Enkhuizen. Het ontwerp zegt dat alle colporteurs geregistreerd worden bij de Kamer van Koophandel en stelt verder een zgn. afkoelingsperiode in. Gedurende de acht dagen durende afkoelingstermijn kan de koper nog onder zijn verplichtingen uit komen als hij dat, wil tenzij hij contan te betaling heeft verricht De verplichting tot registratie geldt niet voor colporteurs die boeken, platen of tijdschriften aan de man proberen te brengen, omdat dit in strijd zou zijn met de meningsvrijheid. Ook voor deze vorm van colportage geldt echter de afkoe lingstermijn van acht dagen. Een groot gedeelte van de Tweede Kamer was van mening dat colportage wel helemaal achterwege kon blijven. Mevrouw Haas-Berger (PvdA) vroeg staatssecretaris Hazekamp van economi sche zaken over twee jaar nog eens op deze zaak terug te komen als er meer bekend is over het aantal afgesloten overeenkomsten, de omzet, de klachten DEN HAAG De Indonesische ambassadeur in Nederland, luitenant- generaal Alamsjah, is zondag naar Djakarta vertrokken voor overleg met president Soeharto. Zjjn reis wordt in Den Haag in verband ge bracht met het onderzoek dat het ministerie van Justitie instelt naar de juistheid van de beschuldigingen als zouden de Indonesische ambtenaren zich in Nederland hebben schuldig gemaakt aan corruptiepraktijken. Volgens het weekblad Vrij Neder land, dat enkele weken geleden deze beschuldigingen, voorzien van uitvoe rige documentatie, lanceerde, zou ge neraal Alamsjah, die op 8 mei een lichte hartaanval kreeg, op de hoogte zijn geweest van deze praktijken, die teel worden hoog gehouden: sociale rechtvaardigheid, democratie en eerbied voor de rechten van de mens, ontspan ning tussen Oost en West, steun aan ontwikkelingslanden. WASH Amerika ten geen len voot interven menten wetsonti nator Fi Clifford amendei tenlands Huis v< moet wi nesie leverden, liepen geen financieel risico, toen Indonesië besloot de beta lingen aaa het buitenland op te schorten. Omdat de Nederlandse staat de handel met Indonesië had gegaran deerd tot een totaal van 100 mil joen gulden eisten en kregen de betrokken bedrijven integrale ver- Voor de Europese spoorwegbedrijven is het principebesluit genomen dat alle wagenkoppelingen vervangen zullen worden door automatische. Er wordt naar gestreefd dit in 1981 te verwezen lijken. Minister Westerterp dacht dat hiermee voor de NS een bedrag van 150 miljoen gulden zou zijn gemoeid, „Vol- „Mijn regering steunt op een openbare mening die aan deze kwestie zeer zwaar tilt. De NAVO”, zo zei hij, „heeft meer nodig dan vliegtuigen, tanks en kanon nen ze behoeft tevens een ruime steun van de bevolking. Teneinde de geloofwaardigheid en de levenskracht van de alliantie te handhaven, is het noodzakelijk dat alom de grondslagen van persoonlijke vrijheid en politieke democratie worden gerespecteerd”. Ruim 5000 jonge Deense demonstran ten, vergezeld van rode vlaggen, zwarte vlaggen en kleuters, hebben gisteravond in Kopenhagen duidelijk gemaakt dat de NAVO nog veel zal moeten doen aan haar geloofwaardigheid om de brede steun van het publiek uiteindelijk te verwerven. Twaalfhonderd van de 2000 politie mannen die Kopenhagen en haar voor steden tellen, stonden schouder aan schouder bij het conferentiecentrum waar de ministers vergaderen om de zaken in de hand te houden. De namen van Griekenland en Portugal werden op straat aanmerkelijk duidelijker uitge sproken dan binnenshuis. Eerder op de dag hadden andere de monstranten gepoogd de studio van de Deense radio te bezetten. Een schertsle- gertfe in parachutistenuniformen uit dumpwinkels met op de borst de letters AMF (Allied Mobile Forces) arriveerde 20 man sterk bij het gebouw. Tien pseudo-soldaten gingen binnen om het Deense volk bij verrassing te kunnen toespreken, doch zij verdwaalden hope loos in het ingewikkelde gebouwencom plex. Nog eer zij de studio hadden ontdekt, was het hele namaakleger, in clusief de speelgoedmachinepistolen, door de politie krijgsgevangen gemaakt. De groep behoort overigens tot een to neelgezelschap, dat door de Deense rege ring wordt gesubsidieerd. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt Den Helder onbewolkt wzw onbewolkt onbewolkt onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt zw. bew. zw. bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. licht bew. Kopenhagen zw. bew. wnw licht bew. onbewolkt onbewolkt e.d... ook van uit KVP, ARP en CHU en vanuit PPR en D’66 kwamen derge lijke geluiden. 3.57 uur en 12.03 uur en - ZATERDAG 16 JUNI op 4.19 uur onder 21.02 Maan op 21.44 uur onder 4.33 DEN HAAG. Sinds 1963 is het aantal keren dat boten van de Konink lijke Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij moesten uitvaren ter assistentie van schepen in nood, verdrie dubbeld. Dit heeft rechtstreeks te maken met de onstuimige groei van de water sport in die periode. Het aantal boten in die categorie blijkt ongeveer te zijn verdrievoudigd. De verkeersministers plegen met el kaar te overleggen over alle verkeersza ken, met uitzondering van lucht- en kondigde aan dat voor korte termijn” de ver plichting te verwachten is dat inzittenden van rijdende auto’s de veiligheidsgordels aangegespt moeten hebben. Onder zijn voorganger Udink was een door de VVD ingediende motie van die strekking aan genomen, niettegenstaande minister Udink de motie had ontraden. en ook de Belgische bewindsman. De Amerikaan Rogers verschafte bijval (aan de Canadees) en omdat de Scandinavi sche landen nog niet aan het woord zijn gekomen, kon de heer Van der Stoel dan ook aan het eind van de eerste dag met genoegen constateren dat niet slechts Nederland voor het eerst deze kwestie in de NAVO-raad heeft aangesneden, dóch tevens dat er van meerdere kanten steun voor zijn ideeën was gekomen. Minister Van der Stoel kondigde voorts aan in de marge van de vergade-' ring nog met zijn Griekse en Portugese tegenspelers te zullen gaan spreken. Hij wil dan de verontrusting van de Neder landse regering overbrengen, gesecon deerd door zijn staatssecretaris Kooy- mans, ex-voorzitter van het comité Vrij Griekenland. Wanneer vandaag het communiqué van deze ministerraadsvergadering ver schijnt, zal dit echter omtrent de begin selen van democratie en de menselijke vrijheden niets vermelden. NAVO-com- muniqués ontstaan namelijk bij een stemmigheid. Minister Van der Stoel heeft in zijn rede wel gewezen op de eisen die het NAVO-verdrag aan de staatssystemen van de lidstaten stelt, doch hij heeft Portugal en Griekenland bij alle kritiek niet met name genoemd. Binnenkort zal Nederland aan de NA- VO-vertegenwoordigers in Brussel de ontwerptekst voorleggen van een begin selverklaring omtrent de Atlantische verhoudingen. Minister Van der Stoel richt zich daarbij op een beschrijving van de vraagstukken en taken die deze tijd oplegt; aan een herbevestiging van de rol die de Atlantische bondgenoten hebben te spelen; en aan het gezamen lijk streven naar oplossingen voor eco nomische, monetaire en militaire vraag stukken. De ondertekenaars zouden de ver plichting op zich moeten nemen een aantal doelstellingen te verwezenlijken die niet in alle NAVO-landen momen- De wet laat de mogelijkheid open om later te regelen welk deel van hun verplichtingen de kopers toch moeten voldoen als zij tijdens de afkoelingster mijn van hun verplichtingen af willen. Mevrouw Van Veenedaal (DS’70) vroeg hiervoor een maximumgrens van 50 gul den te verwerpen. licht bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. zw. bew half bew zw. bew half bew - ZATERDAG 16 JUNI Hoog water 3.57 uur en 16.22 Laag water Zon WEERRAPPORTEN ver. 16 zzo 17 windst. 17 w no het voorkomen van een situatie waarin de Atlantische relaties door de grote landen bilateraal worden geregeld en de kleine landen wel mogen tekenen, doch nauwelijks kunnen meespreken; Rotterdam Twente Vlissingen -ibi Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki ,JW t HA»

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2